'Energienetten voorlopig niet privatiseren' ECONOMIE Met een 'streekbus' van Schreiner de Noordzee op Nog veel onduidelijk over sociale zekerheid 2004 Bedrijf verkoopt advies over etiquette s in herkennen vals geld Heineken wil bier brouwen in China Geen medewerking vissers Zelfstandig inburgeren HDC158 vrijdag 9 JANUARI 2004 r James McGonigal (ELDER - Eind deze maand [|t bekend of de Schreiner ./aart Groep - nummer drie iwereld als het gaat om he- ters voor de olie- en gasin- [ie - definitief wordt overge- »n door CHC uit Canada, de ïationale marktleider, finer denkt er alleen maar jruit te kunnen gaan. Por- tan een bij de consument kend luchtvaartbedrijf. d.l 145)van Nederlands toonaan- ide luchtvaartbedrijven, liner Luchtvaart Groep, is gevlet grote publiek volstrekt jrbakend. De helikopters van ledrijf vliegen dagelijks af naar de boorplatforms jt Nederlandse deel van de ;ee. Maar ook in Afrika is liner een grote naam in de ld van olie en gas. isen kennen ons amper it wij uitsluitend voor be- :n werken. Maar in het we- van transport van en naar IO blatforms zijn wij de derde veljschappij van de wereld." 292jverheul is Chief Operating ir van de Schreiner Lucht - Groep en zwaait tevens de ir over Schreiner North helicopters, dat als belang- uitvalsbasis het (deels lire) vliegveld van Den ir heeft. iul is helemaal niet bang le aanstaande overname uj'j<'Jjn bedrijf voor ongeveer Ijoen euro door het Cana- *^CHC. „De Canadezen ko- fg marktaandeel. Ons bedrijf J heel goede aanvulling op ictiviteiten", zegt hij. levéiner lijkt in de luchtvaart - igio.(d, die wordt gedomineerd aneljhele grote bedrijven, een taartje. Zesentwintig helikop- 1"51ln zestien kleine vliegtui- ijn geen grote aantallen. via samenwerkingsver en heeft Schreiner de be- king over veel meer vlieg- ■^1", zegt Verheul. Hij is (lijk in zijn nopjes met de dese belangstelling. „Het Boorplatform in de Noordzee waar zojuist een helikopter van Schreiner landt. Foto: Schreiner Luchtvaart Groep geeft ons veel meer flexibili teit." Het standaard boekenon derzoek bij Schreiner moet eind deze maand zijn afgerond en Verheul verwacht geen proble men. Behalve in de exploitatie van vliegtuigen voor de olie- en gas- industrie is Schreiner ook actief in de tussenhandel in helikop ters en het onderhoud ervan voor derden. „Een helikopter heeft een besteltijd van vele maanden. Omdat wij over de hele wereld actief zijn en de markt kennen, weten bedrijven en regeringen ons makkelijk te vinden als zij een helikopter willen kopen." Verheul verwijst daarbij graag naar de complexiteit van de he likopter. „Het onderhoud is zeldzaam ingewikkeld, vergele ken met vaste vleugel-toestel len. Bovendien beschikt een helikopter over de natuurlijke vliegeigenschappen van een baksteen: als de motorkracht wegvalt, stort hij neer. Even uit zweven om te landen is er niet bij." Zeker in het grimmige kli maat dat over het algemeen het hele jaar boven de Noordzee heerst, is betrouwbaarheid een eerste vereiste. Schreiners helikopters worden intensief gebruikt. Het bedrijf bedient op het Nederlands deel van het Continentaal plat onge veer honderd platforms van alle grote oliemaatschappijen. De langste vliegafstand is een klei ne driehonderd kilometer. Het aantal starts en landingen is relatief groot, aldus Verheul, die zijn heli's wel eens vergelijkt met een streekbus, zwervend van halte naar halte, met een steeds wisselende mix van pas sagiers en vracht. „Op een och tend kan een piloot dertig tot veertig keer moeten opstijgen en landen." Voor voormalige militaire vliegers, die een flink deel uitmaken van Schreiners personeelsbestand, is dat wen-, nen: de training bij luchtmacht of marine is heel goed, maar veel vlieguren maken is er niet bij: te duur. De helikopters vliegen voorna melijk bij daglicht in verband met de sluitingstijden van Den Helder airport, maar in feite hebben ze dezelfde mogelijkhe den als grote verkeersvliegtui gen. „We kunnen zelfs bij zware storm vliegen. Alleen zeer dich te mist kan onze operaties hin deren. Een boorplatform lijkt heel groot, maar in de Noord zee is het maar een klein ding. Een piloot moet precies kun nen zien wat hij doet, de fout marge is klein." In Afrika, tweede zwaartepunt van het bedrijf, is het klimaat heel anders. Schreiner gebruikt daar behalve helikopters ook kleinere vliegtuigen (tot circa 50 passagiers) voor olie en gasin stallaties in de bush. De heli kopters worden er ingezet voor platforms op zee en voor in spectie van in de jungle verbor gen pijpleidingen, met behulp van een infraroodcamera. De omzet van Schreiner was in 2002 ongeveer 93 miljoen euro. Er werken ruim 500 mensen. Schreiner participeert in heli- bedrijven in Nigeria en Spanje. De gezamenlijke omzet van de ze bedrijven is ongeveer 220 miljoen euro en het personeels bestand bedraagt in totaal 1400 mensen. Tachtig procent van het werk geschiedt voor de olie- en gasindustrie, het restant is vooral bevoorrading van andere bedrijven of de overheid. (rdam/gpd - De Neder- the Bank zer opnieuw j wefrstrainingen op poten, fte vflijke trainingen, die eer- i wefiet het oog op de intro- ït invfc van de euro in 2002 wer- 3 v0lJegeven, zijn erop gericht !r aaklse van echte bankbiljet- •28°! kunnen onderscheiden. jiding is dat er steeds meer eurobiljetten in omloop ital in 2003 opgedoken bankbiljetten bedroeg iktober 18.000, één pro- beljneer dan het aantal valse ijsopjnbiljetten twee jaar eer- iovendien worden de ver- jen beter. De UV-appara- Üe in veel winkels bij de IJ'S staat is vaak niet meer d cjende om Valse biljetten ie pikken. iiningen zijn bedoeld voor td Tuiden- en kleinbedrijf dat n been klaagt en vorige zelfs opriep om briefjes 10 euro te boycotten. Het ledoeling om in eerste in- ongeveer tweehonderd trainers op te leiden, die op hun beurt trainers van winkel personeel les geven. Over twee weken begint de eerste proef- training. Een woordvoerder van De Ne- derlandsche Bank stelt vast dat de kennis over de echtheids- kenmerken afneemt. Een bank biljet heeft tien openbare echt- heidskenmerken. Daarnaast zijn er geheime kenmerken. Los van de toestemming van 'Euro pa' die daarvoor nodig is, voelt De Nederlandsche Bank er niets voor om die openbaar te maken. Openbaarmaking speelt valsemunters in de kaart. Voorzitter Hermans van MKB Nederland pleit ervoor om dat juist wel te doen. Dan kan ap paratuur worden ontwikkeld die echt van namaak kan on derscheiden door alle echt- heidskenmerken te toetsen. Middenstanders zouden een fi nanciële of fiscale tegemoetko ming moeten krijgen voor de aanschaf van dergelijke apara- tuur. amsterdam/anp - Heineken gaat voortaan bier brouwen in China. Het concern wil hiermee flink besparen op de transportkos ten en de hoge importrechten die het moet betalen. Zo hoopt de onderneming te profiteren van de groeiende Chinese biermarkt. Dat heeft Heineken gisteren bekendgemaakt. Het bier wordt per 1 april in twee brouwerijen gemaakt, een op het eiland Hainan en een bij Shanghai. Voorheen werd het Heine- ken-bier in West-Europa geproduceerd. Om kosten te besparen bundelen de Ne derlandse brouwer en Asia Pacific Brewe ries, waarin Heineken een meerderheids belang heeft, per 1 april hun activiteiten in China. Het gaat om de twee brouwerijen en het importbedrijf van Heineken. De twee ondernemingen schuiven bijvoor beeld het verkoopapparaat in elkaar. „In plaats van twee managers heb je er maar een nodig", zegt een woordvoerder. Boven- 15 line. jetten worden tegenwoordig zo goed vervalst dat controle :raviolet licht niet meer voldoet. Foto: ANP/Olaf Kraak door Ineke Inklaar utrecht - Hangen de vlaggen in de juiste volgorde? Is de volgorde van binnenkomst correct? Zitten de gasten naast - /voor/achter/tegenover de goede persoon? Wanneer moet het volkslied worden gespeeld? Dat soort zaken luistert nauw bij de ontvangst van hoge gas ten en buitenlandse delegaties. Bij overheden en bedrijven is vaak deze kennis over protocol niet aanwezig. Vandaar dat het Utrechtse PR- bureau EPP begonnen is met een servicedesk Protocol en Presentatie. Het bedrijf huurt deskundigen in die organisa ties kunnen adviseren over de regels van goed gastheerschap. Oud-chef kabinet van de ge meente Utrecht Eijkman, chef protocol van het ministerie van binnenlandse zaken De Groot en oud-hoofd protocol van de Jaarbeurs Van der Star zijn ge pokt en gemazeld in het orga niseren van recepties, bedrijfs- ontvangsten, openingen, con gressen en bijeenkomsten. Zij kennen de Aziatische wijze van groeten - nooit de hand uitste ken -kunnen vertellen hoe je charmant een bloemetje over handigt, zetten automatisch de belangrijkste genodigden te genover het spreekgestoelte. Eijkman heeft, net als de ande ren, jaren praktijkervaring. Wéét dat de diepte van de tafel bepalend is voor de plaatsing van de hoofdgast tegenover (niet te diepe tafel) of naast de gastheer. Wéét dat je bij echt paren de man altijd naast an dermans vrouw moet zetten - anders stokt- de conversatie. Wéét dat Japanners altijd een 'dubbele' voorraad presenta tiemateriaal willen: twee mi crofoons, twee computers met powerpoint. Wéét dat de ko ningin nooit of te nimmer via de achterdeur binnen mag ko men. En prins carnaval weer wel. Wéét dat de gastheer bij ontvangst van een delegatie uit een islamitisch land geen alco hol moet serveren. De eerste opdracht voor de protocoldesk is al binnen: de gemeente Amersfoort stuurt bestuursassistenten op intro ductiecursus. Volgens Henk de Breij, directeur van EPP Public Relations is er behoefte aan dit soort kennis. „De generatie die het nu voor het zeggen heeft, heeft niet altijd de etiquettere- (advertentie) Checklist 2004 voor ondernemers gels van huis uit meegekregen, Bovendien dacht Nederland tot voor kort: dat suffe ouder wetse gedoe, dat hoeft toch niet meer? Wees maar jezelf." Maar zo werkt het niet, leerde Eijkman uit de praktijk. „Je moet het professioneel doen. Als er fouten worden gemaakt tegen het protocol, krijgt de gastheer dat later doorgaans wel te horen van de medewer kers van ambassadeurs, com missarissen vap de koningin, staatssecretarissen, ministers of buitenlandse bezoekers. Ik heb zelf wel eens meegemaakt dat een hoge gast meteen al aantekende: ik zit verkeerd, niet bij de autoriteiten." De Breij: „Het gaat om het to nen van respect. Dat is nodig om een relatie tot stand te brengen en te onderhouden. Je kunt zeggen: protocol is flau wekul. Maar is het niet aanma tigend om jouw normen over omgangsvormen aan de ander op te leggen?" jzing, toename van het werklozen, zieken en ar- ingeschikten. De sociale eid staat onder druk en n menigeen het komende reet in de portemonnee i. 2004 zal een jaar wor- rin er in de sociale ze il het nodige zal verande- waarin diverse stelsels zullen worden vormgege- staat een hoop op de rol, ang niet alles is al beslist. n» anuari vervangt de Wet in bijstand (WWB) onder A/aalde huidige Algemene bij- iwet. „Zo snel mogelijk !t werk" is het motto van /B. In principe geldt voor en een arbeidsplicht en ook werk dat niet past bij nl ids opleiding of werkerva- geaccepteerd worden. Mensen ouder dan 57,5 jaar ontkomen in principe niet aan de sollicitatieplicht. Alleen als de gemeente van mening is dat het vinden van werk niet mo gelijk of onredelijk is, kan zij daarvan afwijken. Ook alleenstaande ouders met jonge kinderen moeten in prin cipe solliciteren, op voorwaar de dat er kinderopvang kan worden geregeld. De gemeente moet bovendien rekening hou den met de wens van de ouder. De rol van de gemeenten wordt overigens belangrijker. Binnen de wettelijke kaders krijgen ze meer vrijheid die ze zullen moeten benutten om zoveel mogelijk mensen aan het werk te krijgen. Bijvoorbeeld met stages, opleidingen of een tij delijke gesubsidieerde baan. Wat gemeenten niet meer mo gen doen, is doelgericht be paalde groepen bijstandsge rechtigden bijzondere bijstand verstrekken, behal ve aan chronisch zieken en gehandi capten. Verder blijft individuele bijzondere bij stand mogelijk. Hoe de Wet werk en bijstand precies wordt uitgevoerd, kan per gemeente verschillen. Wie exact op de hoogte wil raken, kan het best bij de eigen gemeentelijke so ciale dienst infor meren. Ook de Werkloos heidswet zal in de loop van het jaar 2004 worden aangepast. Het kabinet heeft plannen om de eisen voor de loongerelateerde WW-uitkering - die 70 procent van het laatst verdiende loon bedraagt - aan te scherpen. Nu EIGEN BEURS Brenda van Dam moet je om daar voor in aanmerking te komen, 26 van de laatste 39 weken hebben gewerkt. Het is de bedoeling dat deze eis wordt opgeschroefd naar 39 van de laatste 52 weken. Daarnaast geldt nog altijd dat je ten minste vier van de afgelopen vijf jaar moet heb ben gewerkt. Ie mand die niet aan die vier-uit-vijf-eis voldoet, komt op dit moment in aan merking voor een kortdurende WW- uitkering (70 procent van het minimumloon). Het plan is om die kortdurende uitkering af te schaffen. Wat er precies van deze plannen zal doorgaan, is nog onduidelijk. Het kabinet wil namelijk rekening houden met een advies van de SER over de WW, wat rond 1 maart wordt verwacht. Een andere mogelijke wijziging is de invoe ring van het feitelijk arbeids verleden. Nu wordt er vQor de duur van een uitkering gekeken naar de leeftijd van een uitke ringsgerechtigde. Straks wordt er vermoedelijk rekening ge houden met het aantal jaren dat men sinds 1998 heeft ge werkt. In 2006 zal er naar alle waar schijnlijkheid een nieuw stelsel voor de WAO ingaan. Zover is het nog niet. Wel is het de be doeling dat vanaf 1 januari 2004 werkgevers hun werkne mers bij ziekte twee jaar moe ten doorbetalen in plaats van één. Het tweede jaar zal waar schijnlijk slechts 70 procent worden doorbetaald. Werkge ver en werknemer moeten bei den hun uiterste best gaan den haag/anp - De energienet ten in Nederland moeten voorlo pig in publieke handen blijven. Het is nog te vroeg om een be slissing te nemen over de priva tisering van de stroom- en gas netten. Dat stelt de Energieraad in zijn gisteren gepubliceerde advies 'Net nog niet' aan de re gering. De raad doet een beroep op de nationale politiek om besluit vorming over afsplitsing van de energienetten van bedrijven als Nuon, Essent, Eneco en Delta op te schorten wegens de ont wikkelingen in Europa. De Energieraad hoopt zelf in maart, op verzoek van minister Brinkhorst (economische za ken), een advies uit te brengen over de te nemen beleidskeuzes voor heel de elektriciteitssector in Europees perspectief. Het adviesorgaan van de rege ring benadrukt dat er eerst meer duidelijkheid moet zijn over gevolgen van de Europese markt die aan het ontstaan is op het gebied van het transport van energie (de netten), de pro- ductie en verkoop van gas en stroom. Nederland heeft voor Europese begrippen kleine energiebedrij ven. „Als je besluit de energie netten van bedrijven als Nuon en Essent af te splitsen, worden ze kleiner en dus makkelijker over te nemen door Europese concurrenten", aldus een zegs man van de raad. De Energieraad vreest dat uit eindelijk enkele hele grote ener giebedrijven overblijven in Eu ropa. Daardoor dreigt de libera lisering van de markt voor de consument in de toekomst meer nadelen dan voordelen op te leveren, omdat er minder keus ontstaat in energieaanbie ders. De federatie van Nederlandse energiebedrijven EnergieNed is blij met het advies van de raad. EnergieNed vraagt 'ter wille van de voortgang van het proces van liberalisering en privatise ring' wel uiterlijk in 2005 duide lijkheid. Ook Tennet, de lande lijke beheerder van het hoog spanningsnet, onderschrijft de analyse van de Energieraad. jaarlijks over vangsthoeveelhe- den om de visstand op peil te houden. Dat leidde vooral vorig jaar tot flinke discussies, omdat de visserijsector de voorstellen te streng vond. Hoewel de uit eindelijke regels soepeler uit vielen, hebben de Urker vissers toch het vertrouwen opgezegd. De landelijke Federatie Visserij verenigingen beslist later deze maand of zij het voorbeeld van Urk volgt. urk/anp - Ongeveer honderd zeevissers uit Urk weigeren het Nederlands Instituut voor Vis- serijonderzoek van Wagenin- gen Universiteit nog langer de aanvoer- en vangstgegevens te geven. Dat heeft secretaris Meun van de Vereniging Visse- rijbelangen Urk bevestigd. De vissers zijn boos over de stren ge vangstvoorstellen van de biologen. Het instituut advi seert de Europese Commissie dien willen de twee bedrijven samen op zoek naar mogelijkheden om verder uit te breiden in China. Heineken verwacht niet dat er banen verdwijnen door de samen voeging van de activiteiten. „Integendeel zelfs, we denken zelfs meer mensen nodig te hebben, omdat we ver wachten te groeien in China", aldus de woordvoerder. De Chinese biermarkt is veelbelovend als een van de grootste groei markten ter wereld. ECONOMIE WIJZER doen om ervoor te zorgen dat er weer gewerkt kan worden. Zo niet, dan kan aan beide kan ten een sanctie worden opge legd. Vanaf 1 juli 2004 wil het kabinet sfrengere criteria voor de WAO-keuring hanteren. Onderwerp van gesprek is ook de fiscale behandeling rondom het prepensioen en de VUT. Voor 1 april 2004 moet er dui delijkheid komen hoe een dat stelsel eruit gaat zien. Ook de veelbesproken levenslooprege ling zal in deze plannen wor den betrokken. Het komende jaar zullen de hier genoemde onderwerpen vast nog wel eens - uitgebreider - de revue passe ren. Wie ondertussen meer wil weten, kijkt op een van de on derstaande internetsites. www. minszw. nl www.waocafé.nl www.socialezekerheid.nl „Lekker sjwimmen, no pro blem". Die mooie woorden be geleidden ons steevast bij de poort van ons vakantieoord in Turkije. De vader van de uitba ter was gastarbeider geweest in Europa, maar zijn taalvaardig heid reikte niet verder dan een handjevol toeristenwoorden. Sinds de Wet Inburgering Nieuwkomers van 1998 nemen we daar geen genoegen meer mee, en moeten immigranten tenminste een basiscursus Ne derlands volgen. Toen de wet net was ingevoerd kwamen er veel klachten over de kwaliteit van het program ma en het tekort aan plaatsen, vooral door gebrek aan docen ten. En toen dacht ik al, waar om zou de overheid dit ook al lemaal in eigen hand willen hou den? Wie een auto wil besturen moet daarvoor een diplo ma halen. De over heid stelt alleen de exameneisen op. Je kunt roerende ver halen bedenken waarom het zo be langrijk is dat ieder een een auto kan rijden, dat de oplei ding zo belangrijk is voor de verkeers veiligheid en dat daarom de overheid de opleiding moet verzorgen en gratis aanbieden. Maar de overheid heeft zich hier altijd verre van gehouden. De markt heeft gezorgd voor variatie in aanbod. Je kunt je lessen s'avonds nemen of over dag en tegenwoordig zelfs op zondag. En afgaande op de na men op de lesauto's vermoed ik dat je je lessen ook in het Turks kunt krijgen,. De regering is nu van plan het systeem van het rijbewijs te volgen. Een diploma 'inburge ring' wordt verplicht om be paalde rechten te verkrijgen, de overheid stelt de eisen op, de inburgeraar zoekt zijn eigen in structeur. Maar ik lees in de krant dat de gemeenten daar niks voor voelen. Ze willen de regie zelf houden, de cursussen inkopen en zo controle houden op de kwaliteit. De 'wethouder integratie' van Den Haag acht nieuwkomers niet in staat om zelf een keus te maken uit het beschikbare aanbod. Dit lijkt me nu een typisch voorbeeld van de betutteling waar we vanaf moeten. Waar om zou elke Nederlander een autorijschool kunnen selecte ren, en zou een potentiële Ne derlander niet zelf een docent Nederlands kunnen kiezen? De overheid hoeft alleen maar te letten op de kwaliteit van het Joop Hartog hoogleraar micro-economie Universiteit van Amsterdam diploma. Die taak lijkt me al zwaar genoeg. Ik vrees dat een toets door lokale ambtenaren meestal boterzachte normen zal opleveren. Te gemakkelijk zal men een oogje (of oortje) dicht doen uit sympathie met de kandidaat. Een ex-wethou- der van Deventer vertelt zelfs, in de NRC van 25 oktober, dat hij soms een tolk gebruikte bij het uitreiken van het inburge- ringscertificaat! Alsof de kandi daat zijn rijbewijs krijgt, maar alleen in zijn auto mag rijden als er iemand anders achter het stuur zit. Als we echt willen dat nieuwko mers Nederlands leren, moet er een landelijk examen komen, met heldere normen die een duidig worden toegepast. Ge woon drie of vier keer per jaar een landelijke toets, met schrijf-, lees- en luistertoetsen, precies zoals de toets voor Engels als buitenlandse taal die regelmatig over de hele wereld wordt afgenomen. Het diploma als voorwaarde om be paalde rechten te verkrijgen zal druk zetten op de nieuwkomers om er serieus werk van te maken. Dat is een belangrijk verschil met de jaren tachtig, toen het allemaal vrijblijvend was, en deelnemers hun taalcursus vaak halverwege opgaven als ze een baan hadden en de belas ting te zwaar vonden. De vrij heid van voorbereiding zal een gevarieerd cursusaanbod scheppen: doe-het-zelf cursus sen, cursussen op gevarieerde tijden, cursussen vanuit de ei gen gemeenschap, vanuit de ei gen taal. Zelfs met strenge toetsen moe ten we geen overspannen ver wachtingen hebben van het in- burgeringsdiploma. Voor Ne derlands als tweede taal, sociale redzaamheid en 'breed maat schappelijk functioneren' wordt gemiddeld 600 uur uitge trokken. Daarmee bereikt echt niet elke nieuwkomer het taal niveau van Ayaan Hirschi Ali. Wij kregen indertijd op de hbs 5 jaar Frans, misschien 2, 3 uur per week, dat weet ik niet meer. Dat komt neer op 400 tot 600 uur, waarmee het hele inburge- ringsprogramma aan taal zou zijn opgegaan. Zelf toen onze kennis nog vers was kwamen we nauwelijks verder dan een stokbroodje bestellen bij de bakker, en een hartelijke groet (die mijn dochtertje overigens altijd verstond als 'ooievaar'). No problem?

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7