Moskeeën in Irak doelwit aanslagen BUITENLAND j; Bush wil met aansprekende plannen verkiezingscampagne in De moeizame weg naar democratie in Indonesië Meerderheid Israëliërs tegen teruggave Golan 'Angst voor Robodoc onterecht Davos fort voor wereldleiders Vijf doden en 37 gewonden Saddam Hussein wordt officieel krijgsgevangene Walensa onderscheiden alarmfase van anje naar geel shington - De Amerikaanse ering heeft de alarmfase ir terreur een graad verlaagd, M i 'oranje' naar 'geel'. Minis- voor binnenlandse veilig- juj d Ridge zei dat het acute ge- w rvan een terreuraanslag tij- iH is de feestdagen is geweken. de luchthavens en bij de htvaartmaatschappijen blijft verhoogde waakzaamheid i kracht. Oranje is de op een Nlhoogste fase op een schaal 20 vijf. )7; p irige actie tegen ts taalonderwijs - Een groep Russen in Let- 1 heeft gisteren geprotes- d tegen een stijging van het tal lessen in de Letse taal op sische scholen. Zij staken de fdingang van het ministerie Nt| onderwijs in brand. De re- ng wil de kennis van het eli,en het historische en cul- :1e bewustzijn onder de Rus- he minderheid vergroten. erstel Bam kost jniljard dollar eve - De wederopbouw van raanse stad Bam gaat 1 mil- dollar kosten, aldus de Ver- de Naties. De stad werd op ecember weggevaagd door aardbeving die aan 31.000 ïsen het leven kostte. Vol- i de VN zal Iran het grootste van de kosten voor zijn re ling nemen. Wederopbouw de stad zal zeker twee jaar EL|stitie België int Idboetes zelden riefj 3 var - Wie van een Belgische te Iter een boete opgelegd ïld.lt en niet betaalt, hoeft zich 004nlijk geen zorgen te maken, j Belgische justitie schakelt Ivelijks deurwaarders in om geld te innen. Een vervan- "N|le celstraf minder dan zes Inden wordt nooit uitge- jd: de minister heeft dat 3r' oden wegens het cellente- i „Betaal niet, dan gebeurt Metjets", klaagt procureur-ge- al Schins. scheiden man draait door iER - In de Amerikaanse 108| Georgia heeft een geschei- -ader zijn voormalige lonouders, een zuster van van hen en zijn eigen doch- IJDt doodgeschoten, alvorens let twee andere dochtertjes rcif en voormalige stiefdochter loor te gaan. Toen de poli- :m op de hielen zat, pro- Ie de man zichzelf van het te beroven. De drie meis im lie hij had gegijzeld bleven 0 d|deerd. De 31-jarige dader >tuitf zwaar8ewond opgeno- u in een ziekenhuis. val poema fietscrossers jNGELES - Een poema heeft !n natuurpark in Orange 1 daky in Califomië een vrouw 3tui1 evallen die er met haar öia) d aan het fietsen was. De 3' rige vrouw kon na een felle teling door haar vriend uit |- aken van het beest worden p. Zij werd met zware ver delingen aan haar hoofd op- rERlmen in een ziekenhuis. Avachters hebben het dier Igeschoten. nslag moskee Indiaas Kashmir - Bij een aanslag op een Jtee in Indiaas Kashmir zijn ïen zeker vijftien gewon- ïevallen. Onbekenden $en een handgranaat op ijak van de moskee toen leen gebedsdienst plaats- L)e moskee staat in een e winkelstraat in Jammu, nterhoofdstad van de Rtaat. arrestaties gasveldramp ig - De Chinese politie vijf medewerkers van een tdrijf gearresteerd in ver met een explosie in een :ld die op 23 december in uidwesten van China aan lensen het leven kostte, recteur en vier leden van loorploeg zijn gearres- terwijl de tweede man uyn lag heeft genomen. telt 380,8 joen mensen Jmburg - De Europese Unie op 1 januari 2004 naar ting 380,8 miljoen inwo- Dat zijn er 1,2 miljoen procent) meer dan een erder. De toename komt driekwart door immigra- e bijna een miljoen immi- en trokken vooral naar ^r je en Italië. Nederland de kleinste toename door itie van alle vijftien EU- n: 0,02 procent. De groei bijna uitsluitend ont- door geboorten. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Een meeslepend leider met vi sie, dat is wat George W. Bush wil zijn. Zijn va der, George H. Bush, de 41ste president van de VS, werd een gebrek aan grootse ideeën voor zijn mislukte herverkiezing verweten. Dat zal zoonlief niet overkomen. Hij wil het laatste jaar van zijn eerste termijn ingaan met aansprekende plannen, die de kiezer een extra reden geven hem in novem ber opnieuw het Witte Huis te gunnen. Zoals de eerste mens op Mars, hoewel dat doel nog minstens een decennium ver weg ligt. De uitgangspositie van Bush voor de presi dentsverkiezingen op 2 november is uitste kend. De waardering voor zijn economische beleid gaat omhoog, en hij scoort ook weer positiever met zijn Irak-beleid nu Saddam Hoessein gevangen is. Ook heeft hij belangrij ke beloften uit zijn vorige verkiezingscampag ne voor elkaar weten te krijgen: omvangrijke belastingverlagingen, een medicijnverzeke ring voor ouderen en een prestatieverplich ting voor basisscholen om de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren. Natuurlijk zijn er ook nog wat problemen. Er zijn nog geen massavernietigingswapens in Irak gevonden, maar daar wü Bush niet al te veel woorden aan vuil maken. Het aanhou dende geweld in het naoorlogse Irak kan nog een obstakel worden voor snelle terugtrek king van Amerikaanse troepen. Ook heeft Bush nog wat onafgemaakte dos siers liggen, zoals hervorming van de AOW. Maar een campagne die erop is gericht 'de klus af te maken' voldoet duidelijk niet aan de wensen in dit Witte Huis, dat bijna altijd kiest voor het offensief. Karl Rove, de politieke strateeg van de president, is al maanden op zoek naar aansprekende ideeën voor zijn her verkiezing. Deze week presenteerde de presi dent zijn volgens critici electoraal geïnspi reerde plan om illegalen een tijdelijke werk vergunning te geven. En nu heeft het Witte Huis bekend gemaakt dat Bush volgende week een 'ruimtevaartini tiatief zal lanceren. Sinds 1972 heeft geen as tronaut meer voet op de maan gezet. Begin december liet het Witte Huis al een ballonne tje op over hervatting van bemande vluchten naar de maan, maar de verwachte aankondi ging op de honderdste verjaardag van de luchtvaart bleef uit. Na de geslaagde Marslan ding van robotvoertuig Rover wordt de tijd rijp geacht. Anonieme regeringsfunctionarissen zeggen dat Bush streeft naar een bemand ruimtesta tion op de maan, als eerste stap naar een be mande vlucht naar Mars. Een idee dat op merkelijk genoeg ook al op het verlanglijstje van Bush senior stond. Het streven is de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie Nasa - die een enorme klap kreeg door het ongeluk met ruimteveer Columbia - een nieuwe mis sie te geven. Maar geld zou wel eens de grote spelbreker kunnen zijn. De VS kampen met dusdanige begrotingste korten (dit jaar naar verwachting meer dan 500 miljard dollar) dat er eigenlijk geen ruim te is voor een drastische verhoging van het ruimtevaartbudget. Het zal niet gemakkelijk zijn het Congres te bewegen enorme sommen te investeren in een abstract ruimteproject, terwijl tegelijkertijd gesneden moet worden in allerlei zaken die Amerikanen direct raken. Bush kan dat ondervangen door het initiatief zo in te kleden dat de echte kosten pas later komen - net zoals dat bij de medicijnverzeke ring voor ouderen is gedaan. Ex-minister haalt uit naar Bush De Amerikaanse ex-minister van financiën Paul O'Neill haalt in een vraaggesprek met de Amerikaanse zender CBS hard uit naar zijn voormalige baas, president George W. Bush. In het interview, dat morgen wordt uitgezonden, omschrijft O'Neill het staats hoofd tijdens kabinetsvergaderingen als „een blinde in een kamervol doven". Bush bewerkstelligde eind 2002 het vertrek van O'Neill, omdat de minister zowel poli tiek als in het bedrijfsleven onvoldoende vertrouwen zou hebben. Volgens O'Neill stond Bush evenwel nimmer open voor een echt debat. De voormalige bewinds man zegt ook dat, zijn eerste gesprek met Bush vooral een monoloog was van de president Volgens O'Neill heeft Bush des- tijd niet één vraag gesteld. davos - Hoewel het World Economie Forum in Davos pas op 21 januari van start gaat, zijn Zwitserse militairen al druk in de slag met de voorbereidingen van het jaarlijks terugkerende evenement. Tijdens het forum bespreken wereldleiders uit de politiek, het bedrijfsleven, de finan ciële wereld en de wetenschap de actuele situatie van de economie. De militairen hebben de bekende winter sportplaats inmiddels omgetoverd tot Fort Davos. Foto: EPA/Arno Balzarini baouba-bagdad/anp-ap - Een moskee in de Iraakse stad Baqu- ba, 55 kilometer ten noordoosten van Bagdad was gisteren het doelwit van een aanslag. Ten minste vijf mensen kwamen om het leven en zevenendertig men sen raakten raakten gewond. De bom voor de moskee ont plofte kort na het vrijdaggebed, het belangrijkste wekelijkse ge bed voor moslims. Op straat voor het gebedshuis was het druk. Bij het gebouw was een fiets met een gascilinder vol ex plosieven achtergelaten, stelde de politie vast. Toen de dienst voorbij was, explodeerde de la ding. De bom deed ruiten springen en auto's vlogen in brand. Bij een andere moskee, onge veer twee kilometer verderop, maakte de politie een bomauto onschadelijk. Die bom bestond uit drie artilleriegranaten en 150 kilo TNT en een op afstand bediende ontsteking. Door een fout in de bedrading was de bom niet ontploft. De afgelopen maanden waren moskeeën vaker het doelwit van aanslagen. Door een explo sie in augustus bij een sjiitische moskee in Najaf kwamen zeker tachtig mensen om, onder wie een belangrijke geestelijke. Eer der vielen negen doden door een bomexplosie bij een mos kee in het soennitische Fallu- jah. De soennitische driehoek geldt als de belangrijkste ver- zetshaard tegen de buitenland se troepen in het land. In de re gio was de steun voor Hussein het grootst. De aanslag in Baquba kwam ongeveer een half etmaal, nadat Amerikaanse troepen in Tikrit, eveneens in de driehoek, zeker twaalf Iraakse verzetsstrijders hadden gearresteerd. De Ame rikanen verdenken de Iraki's van gewelddadigheden tegen coalitietroepen. Het hoofd van de Iraakse rege ringsraad, Adnan Pachachi, kondigde gisteren aan dat dui zenden Irakezen die tijdens of na de oorlog in hun land gevan gen zijn genomen door de coa litietroepen, binnen enkele maanden vrijkomen. Volgens Pachachi moet wel vaststaan dat de gevangenen die voor vrijlating in aanmerking ko men, geen gewelddadig verzet hebben gepleegd tegen de Iraakse regeringsraad of de coa litie. In Iraakse gevangenissen zitten ongeveer 9300 mensen vast. Daarbij rekenen de coalitietroe pen niet de krijgsgevangenen van de Iraanse Moedjahedien van het Volk, die het regime van Saddam Hussein steunden. washington/anp-rtr - De Ver enigde Staten hebben Saddam Hussein (66) formeel tot krijgs gevangene verklaard. De Iraak se oud-president werd op 13 december opgepakt nabij Ti krit. Woordvoerder Shavers van het ministerie van defensie zei dat de voormalige president alle rechten heeft .en krijgt die aan zo'n status zijn verbonden vol gens de Conventie van Genève voor krijgsgevangenen. De toe kenning betekent niet dat de omstandigheden veranderen waaronder Saddam Hussein wordt vastgehouden. „Waar het op neerkomt, is dat Saddam Hussein leider was van de strijdkrachten van het oude regime. Dat maakt hem dus tot een lid van het leger toen hij werd opgepakt en dus is hij een krijgsgevangene", aldus majoor Shavers. Hij kan nu terecht staan voor oorlogsmisdaden. De voormalige alleenheerser uit Bagdad weigert mee te werken aan de verhoren. Documenten die bij hem werden gevonden tijdens zijn arrestatie vorige maand leveren echter meer in formatie op dan de coalitietroe pen hadden verwacht. Dat zei een hoge Britse functionaris gisteren op voorwaarde van anonimiteit. „Hij heeft zelf nog niets gezegd, maar de papieren die we bij hem vonden, leidden tot nieu we informatie en dat resulteer de weer in nieuwe operaties", zei hij. „De Amerikanen die hem verhoren, nemen hun tijd. Zij proberen hem zo behaaglijk te laten voelen dat hij wil pra ten in gevangenschap." Jeruzalem/AP - Een meerder heid van de Israëliërs is er tegen om de Golan-hoogvlakte aan Syrië terug te geven in ruil voor vrede. De kwestie is actueel ge worden door een voorstel van de Syrische president Assad, om de vredesonderhandelingen weer op te pakken waar ze in 2000 zijn blijven steken. Israël had toen aangeboden zo goed als de hele Golan aan Syrië te rug te geven. Volgens een peiling waarvan de uitslag gisteren werd gepubli ceerd door het dagblad Maariv is 56 procent van de Israëliërs tegen teruggave van de Golan en 36 procent voor. De Israëlische premier Sharon zegt dat Syrië eerst maar eens moet bewijzen dat zijn oproep tot vrede serieus is door zijn steun aan terreurorganisaties te beëindigen. Volgens Israël steunt Syrië militante Palestijn se groepen en de Libanese Hez bollah-militie. Minister van de fensie Mofaz zei eerder deze week dat Syrië en Iran weer zijn begonnen wapens te leveren aan de Hezbollah. Volgens de krant Haaretz vin den legerleider Yaalon en drie van zijn naaste medewerkers dat Israël positief moet reage ren op de oproep van Assad, ook al zou die vooral bedoeld zijn om uit te komen onder zware Amerikaanse druk. Ook minister Paritzky uit Sharons eigen coalitie drong er op aan in te gaan op het voorstel van Assad. „Ik denk dat we moeten zeggen 'laten we praten'. Wat hebben we te verliezen?" door onze correspondent Step Vaessen Jakarta - Ooit geprobeerd je te laten re gistreren als kandidaat voor het parle ment in Indonesië? „Als je al niet gek was, word je het wel", zegt Smita Notosusan- to, medewerker van Cetro, een organisa tie voor electorale hervormingen. Over drie maanden kiezen ruim 143 mil joen mensen een nieuw parlement en in juli wordt voor het eerst in de geschie denis de president en vice-president door het volk gekozen. Het moeten de meest democratische verkiezingen wor den die ooit zijn gehouden in Indonesië. Voor degenen die zich willen laten regi streren als kandidaat is het een nacht merrie. Iedere kandidaat moet een schrikbarende stapel documenten zien te vergaren bij traag werkende en cor rupte instanties. Een verklaring van goed gedrag en bezit. Een verklaring dat men nooit lid is geweest van de commu nistische partij. In sommige provincies moeten kandi daten dagen reizen op zoek naar een psychiatrische inrichting om het felbe geerde bewijs te bemachtigen dat ze geestelijk gezond zijn. Uren staan ze in de rij omdat er maar één inrichting in de verre omtrek is. Als ze eindelijk aan de beurt zijn, moeten ze 550 vragen beant woorden. Overal in het land zijn er demonstraties tegen de commissie die verkiezingen or ganiseert. Ze wordt beschuldigd van corruptie en handjeklap. Zo zouden me dewerkers van de commissie zelf de volgorde op kandidatenlijsten hebben veranderd, tegen betaling. Ook zouden ze hun eigen voorkeuren laten meetel len. „Als je kop hen niet aanstaat, sturen ze je gewoon terug met al je documen ten", zegt J. Sahetapy van de regerings partij PDI-P die zich vergeefs probeerde te registeren. Het hoofd van het provinciale waarne mers comité op Java heeft aangifte ge daan bij de politie omdat hij met de dood is bedreigd. Hij vermoedt dat en kele districtshoofden van de partij van president Megawati erachter zitten om dat hij hen berispt heeft voor illegaal campagnevoeren. Van de 9000 kandidaten voor een parle mentszetel zijn de formulieren in meer dan 7000 gevallen teruggestuurd. Hun documenten waren niet compleet om dat tussentijds de regels bleken veran derd. Of omdat er geep officiële verkla ring van bezit was bijgevoegd. Ook kregen de partijen op hun kop om dat ze zich niet aan het quotum van der tig procent vrouwen hadden gehouden, een nieuw onderdeel van de kieswet. Wanhopig proberen ze bemiddelde en enigszins capabele vrouwen te vinden. „Ik krijg telefoontjes van vrouwen die niet weten voor welke partij ze moeten kiezen omdat ze allemaal tegelijk aan hen trekken", vertelt Notosusanto. „Het wordt zeker niet perfect. Dat we het pro beren is al heel wat. We zijn er nog lang niet. Maar er is nu eenmaal geen snelle weg naar democratie." myslowice - Lech Walensa, de vroegere Poolse president en vak bondsleider, is gisteren in de zuidelijke stad, Myslowice, niet ver van Katowice onderscheiden als Generaal van de Poolse mijnwerkers. Foto: AP/Rafal Klimkiewicz Verdeeldheid over inzet robot in operatiekamer door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Duitse specialisten reageren verdeeld op de waar schuwing van de Nederlandse Orthopaedische Vereniging (NOV) voor de risico's van heupoperaties in de Bondsre publiek. Het gebruik van de ro bot Robodoc in Duitse klinie ken bij de vervanging van ver sleten heupen zou volgens de NOV tot ernstige complicaties en onherstelbare spierschade hebben geleid. „Deze beschuldiging is geheel onterecht en zeer belastend voor de duizenden patiënten die dankzij Robodoc uitstekend geholpen zijn", reageert prof. dr. Martin Börner, van de Be- rufsgenossenschaftliche Un- fallklinik Frankfurt am Main (BGU). In Frankfurt gelooft men stellig in de nauwgezet heid van de computergestuurde operatie. „Het aantal complica ties is niet groter dan bij con ventionele ingrepen. Van de tienduizend patiënten die wij hebben geholpen, zijn er twee honderd die zich beklagen. Dat is altijd teveel, maar procentu eel valt dit mee." Veel Neder landse patiënten worden door zorgverzekeraars wegens het te kort aan capaciteit in behandel centra in eigen land over de grens gestuurd. Vooralsnog heeft geen Nederlandse heup patiënt zich over een behande ling door Robodoc beklaagd. Volgens prof. dr. Reiner Gradin- ger van de Klinikum rechts der Isar in München, zijn veel Duit se klinieken de afgelopen jaren gestopt met het gebruik van de robot. „Deze kwestie speelt al jaren. Onder druk van de firma die Robodoc verkoopt en onder druk van de onderlinge concur rentie gingen veel ziekenhuizen er een jaar of zes toe over met Robodoc te werken. Maar veel zijn daar inmiddels mee ge stopt. Teveel spierweefsel wordt erbij verwoest en de sturing is niet precies genoeg." Volgens Bomer weet zijn kriti sche collega niet waarover hij praat. „Deze techniek is steeds verder ontwikkeld. Gradinger is nooit eens bij ons wezen kijken. Hij heeft zijn eigeiiprotheses en concurreert met ons. Ver geet niet dat het in deze markt gebruikelijk is om slecht over de concurrentie te praten. Ove rigens is nog geen enkele klacht door de rechter gehonoreerd." Volgens Bömer is Robodoc 'on verslaanbaar' als het erom gaat de heupprothesen vast te zet ten. „Geen enkele prothese is bij ons los gaan zitten." Maar Gradinger ziet Robodoc als een commerciële 'pr-stunt'. „Zodat klinieken kunnen opscheppen: kom bij ons, wij maken alles in orde." Beide specialisten gaan ervan uit dat robot gestuurde opera ties in Duitsland hoe dan ook af zullen nemen. Gradinger: „De meeste klinieken hebben Robo doc alweer in de kelder gezet." En Martin Bömer: „Het gebruik van die innovatieve technieken is te duur.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5