Storm van kritiek op plannen Peijs BINNENLAND 'Naar school fietsen is goed voor me' Balkenende wijst verspreiden foto's van veelplegers niet af Kinderopvang Catalpa in nood vantiMfflSiSffi Bisschop tegen moslim als directeur rk-school Kamer wil 'bromfietsleeftijd' niet verhogen bij Van Til Commotie in Heerlen over Yab Yum Antillen weigeren medewerking in strijd tegen drugs Akkoord over uitzetten van asielzoekers CPB: premie pensioen moet verder omhoog Nieuwe bedragen minimumloon? dmans (LPF) neermanscel haag - Het Tweede-Kamer- ■rdmans (LPF) zit sinds [middag vrijwillig in een inanscel in een gevangenis is in Nederland. Hij wil rvinden hoe het is om met nder in een cel te zitten, nans blijft tot donderdag ngen'. Geus weigert sJOVD iaag - Minister De Geus ociale zaken (CDA) wei- Ie prijs Liberaal van het an de JOVD, de jongeren- lisatie van de WD, in ont- it te nemen. Volgens de voerde De Geus veel libe- laatregelen door. De er wil zich echter niet in lerale kamp laten trekken. stery guests' ten loketten ingen - De gemeente Gro in gaat mystery guests in- om te kijken hoe klanten en behandeld aan de ge- telijke loketten. Zij moe- jken hoe burgers worden end bij de plaatselijke leid. rocaten: Stop ces Bikker - Het proces tegen de ^rlandse oud-SS'er Bikker Duitse Hagen wordt mo- beëindigd. Volgens zijn :aten is hun 88-jarige cli- iet meer in staat zijn pro- volgen. Bikker wordt er- erdacht in november 1944 tsman Jan Houtman te in doodgeschoten. meer aandonoren Het aantal mensen ij na hun dood organen itgenomen voor donatie is Degenomen. Dit blijkt uit van de Nederlandse plantatie Stichting. In ebeurde dit bij 202 per- In 2003 waren het er meer. Het aantal dona- lang niet genoeg om de lijsten weg te werken. anen op tocht - Drie Italianen die in de al zijn aangehouden, zeven gewapende over- in Nederland bekend, etal was van half juli tot :ember vorig jaar in Bra- n Rotterdam actief. Bij de illen maakten zij ruim euro en goederen buit. ontruimd na dst explosief oven - De politie heeft niddag een flat in Eind- ontruimd nadat bij een bewoonsters een explo- or de deur was gezet. Het in een jerrycan met ben een ontsteking. Des- ;en van de EOD hebben plosief onschadelijk ge- n verdrinkt ir ogen politie =n wicht - Een 30-jarige Brit Di eren voor de ogen van de k b verdronken in een vijver lastricht. De man sloeg op icht toen hij de politie zag imen. Hij sprong in de vij- ivom naar het midden en - reen onder water. De J en doken hem na, maar ir en hem niet vinden. De Iweer dregde zijn lichaam 'eldief betrapt lierenwinkel wiel - Een 35-jarige in- van Opheusden heeft ge- ïerd twee dierenwinkels lichten door in de ene el vogels te stelen en die in dere weer te verkopen. De verd betrapt door een f ilier uit Eek en Wiel toen n blauwe parkiet in zijn stopte. j it bezorgd over nel in Zeeland De Belgische stad Gent is lezorgd over Nederlandse ien voor een tunnel onder snaai van Gent naar Ter- Bn. De Belgische haven- teest dat grote zeesche- le stad straks niet meer en bereiken. ;e eisen in uidatiezaak Varden - Tegen twee 24- Leeuwarders van Antilli- afkomst zijn gisteren de rechtbank in Leeuwar- elstraffen van twintig en f jaar geëist. Zij zouden twoordelijk zijn voor drie Ipartijen. Bij een daarvan een 19-jarige Antilliaan in n bloede geliquideerd. zaterdag lO JANUARI 2004 voorburg/anp - Hulpbisschop De Jong van Roermond heeft negatief gereageerd op de be noeming van een moslim tot directeur van de rooms-katho- lieke basisschool De Dijssel- bloem in Voorburg. Sinds kort is de 31-jarige Marokkaan Moesin Laghmich hoofd van deze school. Volgens De Jong is het onge loofwaardig een overtuigd mos lim boegbeeld te maken van een school met een rooms-ka- tholieke identiteit. „In een katholieke school wordt van directeur en leraren ver wacht dat men voorleeft wat het betekent katholiek te zijn", aldus De Jong. „Dat geldt zeker in een tijd waarin het bijzonder onderwijs onder vuur ligt en veel schoolbesturen aan de lei ding van de school een steeds grotere rol toekennen om de identiteit te bewaren en te ver sterken. Identiteit uitdragen is geen schil aan de buitenkant, geen rol die je op je kimt ne men, maar komt tot uitdruk king vanuit het hart." Laghmich is teleurgesteld over de negatieve reactie van de bis schop. „Ik besef dat mijn aan stelling bijzonder is. Maar er wordt met twee maten geme ten. Er zijn ook rooms-katholie- ken die tot directeur zijn be noemd op moslimscholen en daar wordt niets over gezegd. Bovendien ben ik niet onbe kend met de katholieke tradi tie", aldus Laghmich. Laghmich heeft op een rk-mid- delbare school gezeten en een rk-pabo afgerond. Ook heeft hij een catecheseakte. „Ik ben een toegewijd moslim, maar ik ben ervan overtuigd dat de islam en het christendom in de kem op elkaar lijken." Een meerderheid in de Tweede Kamer is tegen het plan van minister Peijs de minimumleeftijd voor het rijden op een brommer te verhogen naar 17 jaar. Sommige jongeren hebben er wel begrip voor. Foto: ANP/Robert Vos den haag/gpd - Minister Peijs van verkeer wil de minimumleef tijd voor bromfietsers verhogen naar 17 jaar. Veel jongeren vin den het belachelijk, maar er is ook begrip. „Als je een jaar ouder wordt, ben je toch weer een stuk volwassener." „Het ligt niet aan de leeftijd", foetert Thijs Kleykamp (17). „Iedere jongere, hoe oud hij ook is, kan met wat aanpassin gen, zoals een snelle uitlaat, zijn brommer veel harder laten rijden. Daar komen al die onge lukken door. Als de overheid dat nou eens zou verbieden, dan zijn ze al een stuk verder." De leerling van het Haags Mon- tessori Lyceum (HML) ziet wei nig in het veiligheidsplan van Peijs. Die is bezig met een heu se 'rijbewijsrevolutie'. Jongeren mogen niet alleen pas op hun 17e een brommer besturen, maar kunnen ook vanaf die leeftijd autorijlessen volgen. De minister wil met dit plan bromfietsers in spe overhalen meteen te kiezen voor de rela tief veilige vierwieler. Cijfers wijzen uit dat jongeren veel brokken maken in het verkeer. In 65 procent van de dodelijke bromfietsongevallen hebben de jonge bestuurders zelf schuld. De 16-jarige Maureen Jensen uit Den Haag beseft de gevaren van een bromfiets goed. Zij heeft wel een brommer, maar rijdt er zelden op. „Die gaat me veel te hard", legt ze uit. „Bo vendien hoef ik elke dag maar een half uur te fietsen naar school. Dat is goed voor me." Volgens haar zegt leeftijd niets over rijvaardigheid. „Of je nu 17 of 25 bent, dat maakt niks uit. Een man van 50 kan evengoed een ongeluk veroorzaken. Haar schoolgenoot Koen Stege- man (16) is het daar niet mee eens. Hij kent 'genoeg' leeftijd genoten die onverantwoordelijk omgaan met een brommer. „Als je een jaar ouder wordt, ben je toch weer een stuk vol wassener. Leeftijd maakt wel degelijk verschil." De bromfietsmaatregel van mi nister Peijs moet leiden tot jaar lijks 28 minder doden. Daar naast voert de bewindsvrouw een verplichte kentekenregi stratie in, waardoor de politie overtreders makkelijker kan op sporen. Voordat het kenteken wordt afgegeven, moet elke bromfiets een controle onder gaan, waarbij gelijk gekeken kan worden of hij is opgevoerd. 3VO, de opvolger van Veilig Verkeer Nederland, vindt de maatregel van Peijs niet ver ge noeg gaan. „De leeftijdsverho ging van 16 naar 17 is natuurlijk niet de beste oplossing", zegt woordvoerster Heieen Rijnkels. „Wij vinden dat de grens moet liggen bij 18, maar dit is een stap in de goede richting." den haag/gpd - Minister Peijs van verkeer krijgt veel kritiek op het voorstel de minimumleeftijd voor het rijden op een brommer en snorfiets met ingang van 2007 te verhogen tot zeventien jaar. Een Kamermeerderheid van CDA, PvdA en WD wijst het plan af. Volgens brancheorganisaties is het de doodsteek voor de sec tor. Peijs wil de minimumleeftijd met één jaar verhogen omdat dit jaarlijks 28 levens zou spa ren. De WD vindt dit geen af doende argument. Risico's ho ren nu eenmaal bij het leven, zegt WD-kamerlid Hofstra. „We kunnen ook met zijn allen in bed blijven liggen en dan overlijdt er niemand in het ver keer." Het CDA ziet liever dat jonge bromfietsrijders een training krijgen. Wie met een brommer de weg op wil, moet eerst een certificaat behalen. De PvdA vindt alleen het opschroeven van de minimumleeftijd zin loos. Een puntenrijbewijs, dat bij een bepaald aantal overtre dingen kan worden ingeno men, werkt beter, denkt PvdA- kamerlid Verdaas. Peijs ziet juist af van het pun tenrijbewijs (dat ook voor auto mobilisten zou moeten gelden), liet zij gisteren weten. Volgens haar maakt het het verkeer nau welijks veiliger. De Kamer legt zich hier nog niet bij neer. Hofstra wijst er op dat jongeren buiten de grote steden voor vervoer vaak volledig afhanke lijk van hun brommer. Peijs wil dit met een ontheffing voor plattelandsjongeren ondervan gen. Zestienjarigen die alleen met de brommer op school of werk kunnen komen, zouden die mogen blijven gebruiken. „Ze kunnen dat aantonen met bijvoorbeeld een pasje met handtekeningen van school hoofd en ouders", aldus een den haag/anp - Premier Balke nende wijst niet meteen het idee af om onverbeterlijke die ven en andere veelplegers uit de anonimiteit te halen door het verspreiden van hun foto. Veel winkeliers doen dat al. Zij hangen foto's van notoire win keldieven in de zaak. De Utrechtse korpschef Voge lenzang pleitte er deze week voor foto's van veelplegers op internet en in wijkkranten te zetten. Het openbaar ministerie (OM) voelt daar niets voor. „Dat mag geen gesloten boek zijn", stelde Balkenende giste ren na de eerste ministerraad in het nieuwe jaar. Er moet een 'goede balans' zijn tussen de privacy van de daders en het belang van de samenle ving, maar „we moeten ook oog hebben voor de slachtoffers en de winkeliers", zei de premier. „Voortdurende inbraken irrite ren de mensen mateloos." Volgens Balkenende hangen in politiebureaus nu ook al foto's van voortvluchtige criminelen. Het kabinet zal de kwestie be spreken, kondigde hij aan. De minister-president wilde niet ingaan op de discussie of het OM zaken moet doen met criminelen. Het leidinggevende college van procureurs-gene raal vindt dat het geen pas geeft om een crimineel in ruil voor vrijstelling van strafvervolging te gebruiken in de zaak tegen het vermoedelijke brein achter een in de kiem gesmoorde aan slag op de Amsterdamse aan klager Plooy. Het landelijk par ket wil dat wel. Het brein is een beruchte Joegoslavische crimi neel, die vastzit in Vught. „Ik wil de discussie niet belasten met politieke uitspraken", zei Balkenende. hengelo/gpd - Catalpa, 's lands grootste kinderopvangorganisa tie met honderd kinderdagver blijven, verkeert in grote pro blemen. Na twee jaren waarin miljoenenverliezen werden ge leden, is de financiële situatie van de in Hengelo zetelende or ganisatie zorgwekkend. Veel van de 1500 personeelsle den vrezen voor hun baan, maar een faillissement is vol gens de directie 'niet aan de or de'. Met 4500 kindplaatsen biedt Catalpa wekelijks onder dak aan tienduizenden kinde ren in de leeftijd van nul tot vier jaar in heel Nederland. Onder bezetting in een aantal kinder dagverblijven in relatie tot de hoge kosten hebben Catalpa aan de rand van de afgrond ge bracht. Het jaar 2002 werd met een negatief resultaat van 2,9 miljoen euro afgesloten en af gelopen jaar was er weer sprake van een miljoenenverlies. „We zijn bijna kapot gegroeid", geeft algemeen directeur P. Pe ters toe. „Maar onze eigenaar, de participatiemaatschappij Waterland, heeft ons voor de ondergang behoed door garan ties af te geven bij de banken. (advertentie) Dat onze medewerkers zich zorgen maken is terecht, maar een acute faillissementsdrei ging is niet aan de orde. De laatste twee maanden van vorig jaar lieten weer een positief be drijfsresultaat zien." De problemen bij Catalpa staan niet op zich. De hele kinderop vang bevindt zich in zwaar weer. Uit een onderzoek van adviesbureau PriceWaterhouse- Coopers blijkt dat slechts 20 procent van de 4000 Neder landse kinderdagverblijven een gezond rendement haalt en dat 30 procent met verlies draait. Door economische recessie en werkloosheid is de groei van de vraag naar kinderdagopvang sterk gedaald. Ook Catalpa is volgens de di rectie in de problemen geraakt door de hoge lasten van nieuwe kinderdagverblijven. Catalpa heeft onlangs al zijn onroerend goed te koop gezet. De monumentale boerderij in Heerlen waar Amsterdammer Th. Heuft een filiaal van Yab Yum wil vesti gen. Foto: ANP/Marcel van Hoorn heerlen/anp - De verbouwing van een 18e-eeuwse monu mentale boerderij in Heerlen tot een filiaal van het luxe bor deel Yab Yum blijkt illegaal. Heerlen heeft de verbouwing stilgelegd, nadat bewoners van buurtschap Ten Esschen aan de bel hadden getrokken over sloop van een deel van de uit 1742 daterende hoeve. De gemeente staat in principe welwillend tegenover de komst van het bordeel, maar het is nog geen gelopen race, aldus een woordvoerder. De bouw- aanvraag moet deugen, en de gemeente wil informatie over de levenswandel van de beoog de exploitant. Volgens de woordvoerder is de eigenaar van het pand niet alleen zonder bouwvergunning gaan verbou wen, maar heeft hij ook de be palingen van de monumenten vergunning overtreden. De oud-eigenaar van Yab Yum Amsterdam, Th. Heuft, wil het bordeel in Heerlen exploiteren. Hij liet op een informatiebij eenkomst weten vooral te mik ken op een Duits publiek. Bewoners van de buurtschap Ten Esschen hebben al aange kondigd bezwaar te maken te gen de komst van het bordeel. In de buurtschap zijn de afgelo pen jaren al twee heroïnehoer- tjes vermoord, zegt voorzitter Vincken van het actiecomité Ten Esschen. Bovëndien ligt het buurtschap ingeklemd tussen twee autowegen en is er slechts een weg, die als sluiproute wordt gebruikt. De komst van een groot bordeel leidt tot nog grotere overlast, vreest het co mité Nederlands vakmanschap met een tijdloze signatuur, daarvoor staat Kessels. Verleidelijk voorbeeld is deze ingetogen en tegelijk hartelijke Saras. Royale zit- en rugkussens in diverse materialen en design. Dat is niet zitten, maar vorste lijk gezeten zijn! Leverbaar als fauteuil, hokker en bank in verschillende maten. Ons adres: Openingstijden: Noorderkade 1038 Ma-DI-Wo 9.30-17.30 1823 CJ Alkmaar Oo-Vr: 9.30-21.00 uur Teleloon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur Volg do borden Zondags gesloten O Eigen parkeerterrein www.vanlll.nl DESIGNCENTRUM willemstad/gpd - De Antilli aanse regering zal geen pas poorten innemen van mensen die met drugs proberen naar Nederland te reizen en betrapt worden. Ook het idee om deze mensen gedurende drie jaar een 'vliegverbod' richting Ne derland te geven, is onuitvoer baar. Dit heeft de Antilliaanse pre mier Mima Louise Godett op een persconferentie te kennen gegeven. Ze deed dat kort na een bezoek van minister Don- ner (justitie) aan Curasao. Tij dens beraad tussen Donner en leden van de regering-Godett was juist besloten samen een werkgroep op te zetten om de drugstransporten van de Antil len naar Nederland beter te be strijden. Godett: „Zowel Dutch Caribean Airlines als de KLM hebben ons laten weten niet mee te werken aan het plan aangehouden drugskoeriers drie jaar lang te weigeren. Aan het intrekken van paspoorten werken wij niet mee." De premier zei dat ze mi nister Donner van het stand punt van de regering op de hoogte had gebracht. De be windsman komt vandaag terug in Nederland. Eerder deze week leek het er bij de installatie van de gezamen lijke werkgroep op, dat er een grote mate van overeenstem ming was bereikt tussen de An tillen en Nederland over de aanpak van drugskoeriers. Waardoor die positieve hou ding nu ineens is omgeslagen, zei Godett niet. Ze gaf ook geen verdere uitleg. De Antilliaanse eerste minister herhaalde wel haar standpunt, dat de huidige Antilliaanse re gering in tegenstelling tot haar voorgangers het niet eens is met het Nederlandse beleid. Opnieuw hamerde zij op de noodzaak van wederzijds res pect, daarmee aangevend dat Nederland de Antillen ruimte moet laten dingen op een eigen manier aan te pakken, zonder inmenging of druk. woordvoerster van het ministe rie. Maar ook hier voelen de partijen voelen niets. De brancheorganisaties van bromfietsen, Bovag en RAI, zijn verbijsterd over het plan van Peijs. „Dit is de doodsteek voor de branche: de bromfiets ver dwijnt uit het straatbeeld," al dus een Bovag-woordvoerder. De organisatie werd gisteren overstelpt met telefoontjes van bromfietshandelaren. Die ma ken zich grote zorgen over hun toekomst en willen weten of ze nog in hun zaak moeten inves teren. De RAI vindt dat Peijs veel beter een kentekenregeling voor brom- en snorfietsers kan in voeren. Daardoor kunnen ver- keersovertreders makkelijker worden gepakt. Verkeersveilig heidsorganisatie 3VO vindt het plan van Peijs nog niet ver ge noeg gaan. De organisatie wil de minimumleeftijd verhogen naar achttien jaar. den haag/anp - De vier grote steden zullen voortaan uitge procedeerde asielzoekers uit hun tijdelijke woning zetten. Minister Verdonk van vreemde lingenbeleid heeft hierover gis teren overeenstemming bereikt met Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. De asielzoekers zullen in af wachting van hun vertrek uit Nederland naar zogeheten ver trekcentra worden overge bracht. Minister Verdonk werkt het plan verder uit in een noti tie die deze maand naar de Tweede Kamer wordt gestuurd. De steden weigerden tot nu toe mee te werken aan verwijdering van de asielzoekers uit hun tij delijke huizen. De gemeenten wilden niet dat de asielzoekers, en dan vooral ouders met kin deren, op straat zouden komen te staan. Ook in de Tweede Ka mer bestond daartegen veel verzet.. den haag/anp - Het wegwerken van de tekorten van de pensi oenfondsen is een groter pro bleem dan tot dusver werd aan genomen. Eerder achtte het Centraal Planbureau (CPB) een verho ging van de gemiddelde pensi oenpremies nodig van 10,5 pro cent in 2002 tot 14,75 procent in de jaren van 2004 tot 2010. Uit nieuwe berekeningen blijkt dat de premies nog eens met anderhalf procent m^H moeten stijgen. Dit staat in een gisteren gepu bliceerd rapport van het CPB, waarin de rekenmeesters van het kabinet kritisch zijn over een notitie van staatssecretaris Rutte van sociale zaken, die nog besproken moet worden met de organisaties van werkgevers en werknemers. Die notitie zou moeten leiden tot een nieuwe pensioenwet. (advertentie) SZWnl Dan weet u het snel

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3