Antirookclub klaagt B&W VARA aan MEDIA De Telegraaf durft met zondagskrant Een minuutje dubieuze roem door Idols Een klassieke Idols zonder sensatie Loeki de Leeuw verdwijnt van televisie BNN test IQ bij studenten met slok op pr Bernice Breure versum - Gebrek aan lef kan iTelegraaf met zijn 'zevende int' in elk geval niet worden iweten. Het besluit om per 21 t een zondagseditie uit te jngen, wordt in de dagblad- bid als behoorlijk riskant tchouwd. Maar in de strijd Ide lezers is actie geboden. Kweek kondigde de Tele- tf-holding aan dat abonnees laf 21 maart ook op zondag p krant in de bus zullen vin- j>. Deze editie is daarnaast trijgbaar in de losse ver- ip. Lezers kunnen een speci- veekendabonnement voor fcaterdag- en zondagskrant ~ien. telegraaf wordt daarmee 'enige landelijk dagblad in Ierland met een uitgave op dag. Ook het regionale dag- pi de Twentsche Courant- itia verschijnt vanaf 7 met een aparte zondags- {lie waarvoor - na een gratis lefperiode - wel extra betaald et worden. stap van De Telegraaf is in- even door de algehele ma- e in krantenland: slinkende agen en dalende adverten- 'lomsten. Gerbertvan geren, woordvoerder van bestrijdt dat de zondags- ievan De Telegraaf slecht is voor zijn concern, dat De Volkskrant, Trouw, het Alge meen Dagblad en NRC Han delsblad uitgeeft. Ook PCM heeft het 'zondags krant-scenario' doordacht. Daarbij werd vooral gekeken naar het AD. „Het werd als 'te risicovol' beoordeeld", zegt Van Genderen. „Denk maar eens aan de distributie, en vind maar eens bezorgers. En dan wordt het ook nog behoorlijk prijzig." De bezorging van een zondags krant wordt door velen als grootste obstakel genoemd. Naar verluidt gaat het De Tele graaf alleen al 55 miljoen euro per jaar kosten om de krant op die dag bij de lezers te brengen. En dan moeten bijvoorbeeld nog drukkers bereid worden ge vonden om in het weekeinde te werken. Steffe Bak van de CNV Dien stenbond is door het Telegraaf concern uitgenodigd te komen praten. Hij verwacht dat de krant een 'forse toeslag' op tafel zal moeten leggen. „Ik krijg vanuit de achterban vooral sig nalen dat niemand zit te sprin gen om op zaterdagavond te werken. Maar de banen liggen niet voor het oprapen, en werk nemers komen in deze tijd lie ver niet op een zwarte lijst." Bak vraagt zich verder af of de jacht van De Telegraaf op tien duizend extra bezorgers zal sla gen. „Er zijn niet eens genoeg 'jonge helden' voor doorde weeks." Bijkomend probleem is dat tieners die doordeweeks een krantenwijk lopen, volgens de Arbo-wet niet ook op zon dag aan het werk mogen. Be zorgers moeten in dat geval mi nimaal 18 jaar zijn. In het buitenland zijn zondags kranten de normaalste zaak van de wereld. Ook de Nederlandse dagbladen verschenen tot de Tweede Wereldoorlog zeven dagen per week. De laatste zon dagskrant in Nederland was De Krant op Zondag van Pieter Storms, die in 1992 na ander half jaar ter ziele ging. Storms heeft veel vertrouwen in het plan. „Bij ons was de distri butie het grootste struikelblok, maar dat moet voor De Tele graaf geen probleem zijn." Hij denkt dat de krantenuitgevers ooit heimelijk een verbond hebben gesloten. „'Niet in ze ven dagen uitgeven, wat je ook in zes dagen kunt verdienen'. Maar nu, met de grote uittocht van lezers, is het ieder voor zich." De behoudende reacties uit de krantenwereld irriteren hem mateloos. „Traditioneel uitge- vers-getrut! Het is typisch Ne derlands dat bedrijven die zelf sinds 1948 geen enkel initiatief hebben getoond zo negatief reageren." door Berrit de Lange Hilversum - De antirookclub Clean Air Nederland (CAN) on derneemt stappen tegen roken in het VARA-programma B&W. CAN heeft gisteren een klacht tegen de VARA ingediend bij de Voedsel en Waren Autoriteit, die de naleving van de nieuwe Ta bakswet controleert. B&W wordt opgenomen voor publiek, dat onder het genot van een glaasje en een sigaret het gesprek van de dag volgt. „De VARA beweert dat B&W wordt uitgezonden vanuit een café. Volgens CAN gaat het ech ter om een als café ingerichte tv-studio, waar mensen net als op iedere werkvloer recht heb ben op een rookvrije werk plek", aldus woordvoerder Wil lem van den Oetelaar. De VARA stelt zich op het standpunt dat B&W wordt uit gezonden vanuit mediacafé de Plantage in Amsterdam, een horeca-ondememing waarvoor de Tabakswet een uitzondering maakt. „Maar als roken in B&W leidt tot deze stappen stemt dat wel tot nadenken", aldus een VARA-woordvoerder. „We wachten de aanklacht even af voor we een definitief stand punt innemen." De CAN hoopt dat de officiële klacht tegen de VARA een pre cedent schept voor andere tv- programma's waarin er nog lustig op los gepaft wordt door gasten en publiek. „We pakken de VARA als eerste aan vanwege de zichtbaarheid", aldus Van den Oetelaar. „Wij vinden dat televisie een voorbeeldfunctie heeft. Door roken daar toe te staan zeg je eigenlijk: roken en meeroken is gewoon." Rokende gasten bij Barend Van Dorp, de sigaren verslin dende Johan Derksen in Voet bal Insite, de kettingrokende Theo van Gogh en de hoofdrol spelers in Rozengeur wodka lime die graag een peuk opste ken; onduidelijk is wat nou wel of niet mag op televisie. „Televisie wordt niet specifiek genoemd in de Tabakswet", al dus een woordvoeder van Stivoro, de voorlichtingsorganisatie over roken „Maar op tv-studio's zijn de regels die voor iedere werkplek gelden van toepas sing. Bij Barend Van Dorp en Voetbal Insite mag dus niet meer gerookt worden." Een woordvoerder van RTL laat weten dat Holland Media House, producent van beide programma's, heeft besloten dat er voortaan inderdaad niet meer wordt gerookt. Ook SBS zegt de nieuwe Tabakswet na te leven. Ingewikkelder ligt het bij B&W, beaamt de Stivoro-woordvoer- der. „Los van de vraag of het een café of een studio is, spelen hier andere overwegingen, bij voorbeeld of de VARA als werk gever wel gebruik mag maken van een café als de omroep daardoor geen rookvrije werk plek kan garanderen." Voor roken in tv-series en films is de producent verantwoorde lijk, aldus Stivoro. versum -Loeki de Leeuw verdwijnt eind dit jaar de reclameblokken op Nederland i, 2 en 3. De hting Ether Reclame (STER) heeft dat gisteren egedeeld. Op 2 januari werd Loeki 32 jaar. De iten van de productie en de uitzending zijn de len om te stoppen met de filmpjes van 4 secon- 1. Bovendien vindt de STER dat Loeki zijn werk reclame een sympathieker gezicht te geven be- kan doen via de Gouden Loeki, de publieksprijs voor de beste televisiereclame. De Gouden Loeki is een jaarlijks terugkerende onderscheiding. Loeki is geboren in de poppenfilmstudio van Joop Geesink. Hij figureert sinds 1972 in de reclameblokken op te levisie. De leeuw opende en sloot elk blok op de publieke netten. Eindjaren negentig was Loeki al leen nog te zien tussen de boodschappen door. Nu is hij alleen nog in de reclameblokken op Z@ppelin (Nederland 3) aan het werk. Foto: ANP adar kiest meest fritante reclame lversum - Het TROS-pro- ainma Radar kiest maandag meest irritante tv-reclame n 2003. Tien reclamespots rijden om deze dubieuze titel, ote kanshebbers voor de titel n Remia, AA-paper, www.le- jx.nl, Specsavers, Frisia, Ge- ik Adviesgroep, Milka choco- le en Postkrediet. Wie de zo- heten Loden Leeuw krijgt uit- jeikt wordt bepaald door kij- rs die hun stem hebben uit bracht via www.trosradar.nl. [ar is maandag vanaf 20.25 te zien op Nederland 2. adio 1 herhaalt Interview Rob Out [versum - De NPS-radio her- lt morgenavond om 21 uur (Radio 1 een interview met onlangs overleden 'Mister inica' Rob Out. Het gesprek id oorspronkelijk plaats voor it programma 'Uit het ieuws' en ging onder meer ter het einde van Radio Vero- ta, Outs contact met Willem nKooten ('Joost den Draaij- de aanslag op Radio lordzee, zijn katholieke op- leding en verblijf in een Jezuï- nklooster, de indruk die het eld van de heilige Veronica hem maakte, de invloed van CPN en zijn diensttijd. In het Dgramma zijn oude jingles en nes van Veronica te horen. Hieuwe Revu Hi nieuwe jas versum - Mark Koster volgt Nieuwe Revu Jildou van der I op als hoofdredacteur, ster komt van Quote, waar adjunct hoofdredacteur was. 1 der Bijl is vier jaar hoofdre- :teur van Nieuwe Revu ge est. Zij gaat met haar man en deen zeilreis maken. Nieu- Revu krijgt volgende maand restyling. Naast nieuwe mgeving en beeldbeleid, rdt het blad redactioneel ïgescherpt met meer nadruk modem leven, uitgaan en lerzoeksjoumalistiek. 8 V Sm WM U'' "M SÊk zaterdag 10 JANUARI 2004 'Als mensen vinden dat ik voor lui sta, dan is dat hun probleem' Van linksboven af met de klok mee Milan, Kevin, Manta en Jordy tijdens hun Idols-optredens. Foto: GPD Voor gek gezet of serieus geno men? Bijna zeventienduizend jongeren deden mee aan de voorrondes van Idols en vielen af. De afgelopen weken kregen enkele tientallen optelevisie hun 'minute of fame'. Hoe kijken ze er op terug? „Als mensen vinden dat ik voor lui sta, is dat hun pro bleem." door Berrit de Lange en Dolf Rogmans Hilversum - Nee, hij is niet ho moseksueel. Zijn vriendin Iris is zestien jaar ouder dan hij, dat klopt. Maar niet gescheiden, laat staan moeder van twee kin deren. En ze zijn géén acteurs die door Idols zijn ingehuurd om het programma leuker te maken. Ze wonen gewoon sa men. Jordy (19) uit Haarlem was één van de bijna 17.000 jongeren die tijdens de Idols- voorronden door de jury wer den weggestuurd wegens ge brek aan talent. Ondanks zijn weinig glorieuze Idols-optre- den, heeft Jordy geen gebrek aan aandacht. De afgelopen weken zond RTL 4 elke zaterdag een verslag uit van de Idols-afvalrace, waarin de kandidaten hun 'minute of fame' beleefden. Gemiddeld za gen ruim 2,5 miljoen mensen hoe Jemey Kaagman de talent lozen afwimpelde met één sim pele kreet: 'toedeledokie'. Van avond is de laatste auditieron de. Opvallend is dat de meeste Idols-afvallers geen moeite hebben met het oordeel van de jury. Behalve Manta Dijkstra dan. Ze viel op omdat haar moeder gewapend met een door haar dochter volgezongen cd'tje verhaal ging halen bij de jury. „Jemey vond mijn stem niet goed, Erik vond mijn pre sentatie niet goed. Ik was niet eens een twijfelgeval, de jury vond het gewoon niks. Ik was wel verbaasd dat ik niet paste in het profiel van popidool. Ik was behoorlijk aangeslagen, maar gelukkig kwam mijn moeder voor me op. Ik begrijp er niets van." Wat alle kandidaten verbaast, is wat een minuutje op televisie teweeg kan brengen. „Ik denk dat ik een van de bekendste van de auditierondes ben. Ik word op straat herkend, aangespro ken in de kroeg. Ik heb enorm genoten van alle publiciteit. Sinds de audities heeft dat zich uitgebreid als een olievlek", zegt Robert-Jan uit Den Haag, die een belabberde Frans Bauer neerzette. Zijn mede-afvallers hebben dezelfde ervaring. „Mensen roepen 'leuk hoor', en ik heb heel wat handtekeningen gezet", zegt Herman (20) uit Schagen. Hij trakteerde de jury op een beroerde versie van een song van Madonna en danste daar even beroerd bij. Jordy: „Bij mij was het vooral negatieve aandacht. Ik heb er wel een dikke huid van gekre gen. Ik vind het jammer dat mijn prestaties niet beoordeeld zijn. Op internet, radio en tele visie ging de discussie alleen over mijn oudere vriendin en de vraag of ik homo was. Paul de Leeuw heeft me het meest beledigd toen ik te gast was in Papaul. Die ging er maar op door, terwijl ik voor iets heel anders was uitgenodigd. Ik ben op de middelbare school drie jaar bezig geweest om van dat 'homo-imago' af te komen en dan heb ik dit. De Leeuw belde wel de volgende dag op om zijn excuses te maken, maar het leed was al geschied. Ik wil gerespecteerd worden om wat ik doe, niet voor gek gezet wor den. Daarvoor heb ik niet aan Idols meegedaan." Karnemelk Anderen kan het niet gek ge noeg worden. Havo-scholier Kevin (15) uit Papendrecht zong met piepstem en puisten Greased Lightning en werd af geserveerd. „Ik kan niet zin gen", merkt hij daar nuchter over op. Daarna trad hij op in een paar discotheken - 'lekker vals zingen' - en is hij inmiddels zes keer te gast geweest bij Paul de Leeuw. Daar drinkt hij kar nemelk tegen zijn puistjes. Zet hij zichzelf niet een beetje voor schut? „Welnee. Ik doe al leen dingen die ik leuk vind. In de kroeg deed het publiek leuk mee. Als mensen vinden dat ik voor lui sta, dan zitten ze zelf verkeerd. Wat anderen van me denken, maakt me niet uit. Als ik het niet meer leuk vind, stop ik", zegt hij zelfverzekerd. Hij heeft het idee dat hij inmiddels een 'basisplaats' heeft verwor ven in Papaul. „Die steunt me en weet wat het is om in dit vak te beginnen. Ik mag nu ook al wat zeggen in de uitzending en ideeën aandragen. Mijn rol wordt wat belangrijker." Ook Herman voelt zich niet voor gek gezet nu heel Neder land zijn beperkte danskunsten kent. „Ik heb voor de lol mee gedaan nadat ik me heb laten overhalen door twee buurmeis jes. Ik weet ook wel dat ik niet kan zingen. Ik wilde gewoon opvallen. Dat is gelukt. Ik vond het leuk mezelf terug te zien op televisie en ben er ook trots op. Wat mensen er ook van vin den." Minder leuk vond hij dat eind december midden in de nacht ineens een man voor de deur stond. „Die wilde foto's maken. Toen ik niet opendeed, werd hij boos. Dat was even eng. Voor de rest heb ik alleen leuke reacties gehad." Wat Jordy betreft zouden Her man en Kevin tegen zichzelf in bescherming genomen moeten worden. „Of ben ik soms de enige begaafde deelnemer aan Idols? Ik heb niet zo'n bord voor mijn hoofd als Herman en Kevin. Ik zie wel dat iedereen hen in de maling neemt en dat dreigde met mij ook te gebeu ren. Dat wil ik niet." Milan uit Cuijk viel af door een keelontsteking in combinatie met een verkeerde repertoire keuze. In de Servische versie van Idols is hij inmiddels tot de laatste dertig doorgedrongen. „Wat kunnen die jongens en meiden van Idols knippen en plakken. Wat je op televisie ziet, heeft maar weinig te maken met hoe het echt gaat'merkt hij op. „Ik heb wel twaalf minu ten met de jury staan praten en dan pakken ze er precies uit wat negatief voor mij is." Milan had de pech dat zijn trui tijdens het optreden over zijn bolle buik omhoog kroop. „En dat herhalen ze dan eindeloos op televisie. Dat truitje was ge krompen in de was. Pech voor mij, maar ik moest het aan. Want je doet op zaterdag audi tie voor een nepjury en sommi gen mogen dan zondag terug komen voor de echte jury, maar wel in exact dezelfde kleren." Teleurstelling Voor alle deelnemers geldt: zo snel als de roem komt, gaat hij ook weer. Kevin mag dan nog even bij Paul de Leeuw langs blijven komen, bij de rest is het na wat radio- en televisie-op tredens al weer stil geworden. En dat is een teleurstelling. Want stiekem hadden ze alle maal van een doorbraak ge droomd. Kevin zit op een to neelclub en wil 'absoluut iets aan het toneel gaan doen'. Mi lan is al drie jaar 'semi-profes- sioneel bezig' en Jordy danst zeker drie keer per week bij een eveneens 'semi-professionele' dans- en muziekgroep. En Manta heeft zelfs al een eigen website. Voor acht afvallers is er van avond nog wel een extraatje. Zij zongen onlangs samen het lied Simply the best van Tina Tur ner in een uitverkocht voetbal stadion Gelredome in Arnhem tijdens Vitesse-PSV. Die opna men zijn vanavond in de vorm van een videoclip te zien. Dus vanavond nog één keer Kevin, Milan, Herman, Mark (met zonnebril) en Robert-Jan als la chertjes van Idols 2004. Operatunity is geen amusementscircus zoals Idols. Foto: GPD/PR hilversum/anp - In navolging van de Vlaamse televisie (VRT) kunnen ook Nederlandse kij kers binnenkort zien wat het ef fect is van alcohol op mensen. In het VRT-programma 'De Laatste Show" werd onlangs een experiment gehouden waarbij iedereen in de studio beschon ken was, behalve de eindredac teur. Het resultaat was een onsa menhangend programma, dat bovendien leidde tot veel kritiek bij organisaties die zich bezig houden met de bestrijding van drankmisbruik. BNN is door deze proef geïn spireerd. In het programma 'de Nationale IQ Test 2004' wordt woensdag (20.55 tot 22.25 uur, Ned. 2) de intelligentie van di verse groepen Nederlanders ge test. Onder hen is ook een groep dronken studenten. Zij moeten 's middags al een IQ-test maken, en krijgen daar na van de omroep de gelegen heid zich zat te drinken. In de avonduitzending moeten zij weer een IQ-test maken, maar nu onder invloed van alcohol. De programmamakers willen vervolgens het verschil aanto nen tussen de resultaten van beide testen. Naast dronken studenten tes ten presentatoren Jeroen Pauw en Bridget Maasland ook de kennis van Frans Bauer-fans, vrouwen met grote borsten, schakers en kunstenaars. Be kende Nederlanders worden eveneens op de proef gesteld, onder wie Chris Zegers, Henk- jan Smits, Ernst Paul Hassel- bach en Joop Braakhekke. Kijkers kunnen bovendien thuis via tv, internet of sms meten hoe hoog of laag hun intelligen tie is. Hilversum - Is een aria zingen eenvoudiger dan een poplied? En zijn er veel mensen die nog aria's zingen? De Britse tv-zen- der Channel 4 zocht het ruim een jaar geleden uit en begon de serie Operatunity. Vanaf morgenmiddag zendt de NCRV de vijfdelige reeks uit. De eerste vergelijking die zich opdringt is natuurlijk die tussen Idols en Operatunity. De over eenkomsten zijn talrijk, net als de verschillen. Is Idols toch vooral een groot amusements circus, Operatunity is dat niet. En dat maakt nogal een verschil bij de uitwerking. Maar er zijn ook overeenkom sten. Zo blijken er best veel mensen te zijn die graag een aria zingen. Ongeveer 2500 mensen in Engeland namen de moeite een videoband op te sturen naar de programmama kers. In de uitzending wordt een handvol video's getoond. En of de programmamakers houden hun fatsoen en laten niet alles zien, of er waren geen echt slechte inzendingen bij, want kneuzen als bij Idols zit ten er niet tussen. Direct in het begin van de serie zet Operatunity daarmee de toon. Het is een serieus pro gramma met een serieus doel: het vinden van een zanger of zangeres die na een opleiding van een jaar mee kan zingen in de English National Opera in Londen. Omdat de sensatie ontbreekt, is de serie ook een stuk saaier dan Idols. Het heeft iets van een Teleac-cursus 'hoe word ik een opera-ster'. De au dities en workshops komen uit gebreid in beeld, en dan blijken de juryleden ook begaafde do centen te zijn die de deelne mers allerlei aanwijzingen ge ven. Ze blijken, net als bij Idols, vooral te letten op oorspronke lijkheid en op emotie. De zan gers en zangeressen moeten hun tekst 'doorleven', alleen dan kan het goed gaan. „Voor ons nuchtere Britten is dat nog wel eens een probleem", merkt een van de juryleden op. Ook is het tempo van selecteren bij Operatunity een stuk hoger dan bij Idols. In de eerste afle vering gaat het van 2500 naar twintig kandidaten en aan het einde van aflevering twee zijn er nog maar zes kandidaten over. Verder maken de juryle den zich openlijk zorgen over de kwaliteit van de deelnemers, zit de ware er wel tussen? Het antwoord daarop is in Enge land simpel te vinden, omdat de serie daar ruim een jaar ge leden op de buis was. Er zijn zelfs twee winnaars uit de bus gekomen en die hebben eind vorig jaar hun eigen cd op de markt gebracht. Het aardige van de deelnemers is dat ze echt uit alle lagen van de bevolking komen. Van beurshandelaar tot caissière, het zingen van aria's is onver wacht populair. In Nederland weten we dat eigenlijk wel, dankzij het TROS-programma Una Voce Particolare van Ernst Daniël Smid. Met ruim één mil joen kijkers en een waarde ringscijfer van bijna 8 laat het programma zien dat opera, operette en musical ook in Ne derland erg populair zijn. Bij Una Voce komen jaarlijks zo'n tweehonderd mensen af op de audities, meldt de redac tie van het programma. Daar tussen zitten alleen goede ama teurs en nauwelijks gelukzoe kers. Na een selectieweekeinde blijven er altijd voldoende men sen over om goede uitzendin gen mee te maken. Een enke ling, zodat Cecila Mutsaerts in 2000, breekt daarna zelfs door. Daarmee is de vraag of er in Nederland een voedingsbodem is voor Operatunity meteen met een 'ja' beantwoord. Nu is het dus wachten op een omroep die wil meeliften op het succes van Una Voce, voordat ook Ne derland op zoek gaat naar zijn opera-idool. Dolf Rogmans Operatunity, morgen, Ned. 1, 15.10 uur Una Voce Particolare, morgen Ned. 2,20.15 uur

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 33