Margarita zal alleen verder moete GESPREK VAN DE DAG Jakarta heel blij met rookaccijnzen Waarom toch? Cafébaas helpt klanten van roken af met acupunctuur fogR°tye^sa^ntunis^o'liEPAtaat De lijdensweg van Margarita en Edwin DAGELIJKS LEVEN ^'£P,60£ 17... IK HOU D£ VERÜER.E /Hi) M aaonp WEL W££K MENSELIJK De deelname van een PRIESTER aan het televisieprogramma BIG BROTHER heeft tot ongenoegen in de Italiaanse Rooms-Katholieke Kerk geleid. ,,Een ongehoorde be spotting van de kerk", oordeelt kar dinaal Ersilio Tonini, emeritus aarts bisschop van Ravenna. De priester is jonger dan veertig en komt uit het zuiden van Italië. Hij is met de an dere bewoners van het Big-Brother- huis vanaf eind januari te zien op Canale 5, een van de drie commer ciële nationale tv-zenders van pre mier Berlusconi's media-imperium Mediaset. I 'In brede kring is met onbegrip gereageerd op de aan houding van een Nederlandse marinier op verden king van moord'. Zo begint maandag jl. het commen taar op de voorpagina van onze krant. Ik deel dit on begrip niet. Of de militair in kwestie terecht is gearres teerd. onttrekt zich aan mijn beoordeling. En trou wens aan de beoordeling van eenieder want de zaak is nog maar net in onderzoek. Ik zou dan ook een artikel in de trant van 'Laten we nu eerst eens rustig afwach ten'op zijn plaats hebben gevonden. Maar in het commentaar gaat de olie op het vuur. Een voorbeeld: 'De 43-jarige sergeant-majoor is bovendien een goed getrainde en door de wol geverfde marinier. Waarom zou hij met opzet iemand willen doden als daartoe de aanleiding ontbreekt?' Tja. dat is nu precies wat het openbaar ministerie wil uitzoeken. Het volgend argument luidt samengevat: 'Militairen op vredesmissie weten nu niet meer in welke gevallen er vuurwapens gebruikt mogen worden en in welke niet'. Dat weten ze heel goed: Bij iedere missie worden ter zake namelijk aparte instructies mee gegeven. De animo om aan internationale vredesmissies deel te nemen wordt er niet groter op als militairen bij het minste of geringste geweld in de boeien worden gesla gen'. Aldus het commentaar weer. 'Bij het minste of geringste geweld': er is een zekere durf voor nodig om dat op te schrijven als er een dode is gevallen. 'Het is te vroeg om te oordelen over de aanpak van het OM. Te veel feiten ontbreken nog'. Eindelijk verstan dige taal maar daarna komt helaas het oliekannetje De Amerikaanse filmster GWYNETH PALTROW (31) wil na de geboorte van haar kind EEN JAAR VRIJAF nemen. De actrice (Shakespeare in Love) verwacht de baby van Coldplay-zanger Chris Martin (26) deze zomer. De ouders gaven al aan het kind in Engeland te willen opvoeden. Het paar, dat in december is ge trouwd, ontmoette elkaar in oktober 2002. In die zelfde maand overleed ook onverwacht Gwyneths vader filmproducent Bruce Paltrow. Paltrow ziet haar zwangerschap als een 'goed bericht na zo'n slecht jaar'. Foto: AP De MAKER VAN DE FOTO'S van het huis van prins Willem- Alexander en prinses Méxima in Wasse naar, die afgelopen jaar in het weekblad Privé werden gepu bliceerd, was een BOUWVAKKER die daar aan het werk was. Dat heeft de ad vocaat van het week blad laten weten voor de rechtbank in Am sterdam. De prins en prinses spanden een bodemprocedure aan om dergelijke publi caties te voorkomen. Ze voelen zich in hun persoonlijke levens sfeer aangetast. Tot nog toe was het een raadsel wie de foto's had gemaakt. Het Koninklijk Huis zou graag willen weten wie de maker van de foto's is, om die aan te spreken op zijn ac tiviteiten. Privé be schermt de bron ech ter, maar vond het wel van belang om te zeggen dat het een bouwvakker was die met toestemming op de Eikenhorst aanwe zig was. De eeuwige zoektocht van de mens is GELUKKIG WORDEN, maar in de huidige maatschappij zien we eer der het tegenovergestelde gebeuren. Dat stelt de Evangelische Gemeente in Zeewolde, die daarom zondag met de CURSUS 'Hoe word ik geluk kig?' begint. Veel mensen die wor stelen met een gebrek aan geluk, wordt geleerd eerst voor zichzelf te kiezen, zegt een woordvoerder van de gemeente. ,,Wij draaien het juist om. De persoon in kwestie moet niet zichzelf centraal stellen om gelukkig te worden. Door het toepassen van bijbelse principes wordt iemand van binnen rein en daardoor uiteindelijk gelukkig. Niet pas in de hemel, maar nog tijdens dit leven." De cur sus is geënt op de beroemdste rede van Jezus, de Bergrede. De volgende BEMANDE RUIMTE- VLUCHT van CHINA vindt volgend jaar plaats en zal meer dan één as tronaut vervoeren. De Shenzhou 6- capsule zal in de tweede helft van volgend jaar langer dan een dag in de ruimte blijven. 'Taikonaut' Yang Liwei, de eerste Chinees in de ruim te, maakte op 15 en 16 oktober een 21 uur durende vlucht met de Shen zhou 5. De Amerikaanse popster BEYONCÉ neemt voorlopig GEEN TWEEDE SOLOALBUM op. Verwacht werd dat ze begin dit jaar met een nieuwe plaat zou komen, maar de zangeres wil volgens de muziekzender MTV al haar energie in haar band Destiny's Child steken. Bij de opnamen voor haar debuutalbum Dangerously in Love nam Beyoncé 45 nummers op. Het materiaal dat niet voor de eerste plaat werd geselecteerd, wilde ze gebruiken om begin dit jaar een nieuwe cd uit te brengen. Eerder werd al bekend dat Destiny's Child, bestaande uit Beyoncé, Kelly Row land en Michelle Williams, in maart de studio ingaan om hun vijfde al bum op te nemen. Foto: Reuters Cafébaas E. Otter wil dertig stamgas it ten en zijn zeven personeelsleden 0i helpen de sigaret neer te leggen doo |e ze naar de acupuncturist te sturen. De eigenaar van de Otterbar in het Friese Witmarsum heeft daarvoor 3500 euro op tafel gelegd. Otter kon digde tijdens de nieuwjaarsreceptie u zijn café de plannen aan. Omdat de ei gasten enthousiast reageerden, is sloten dertig stamgasten een brief sturen. Zij hebben tot de tijd om te reageren of ze mee len doen. De horeca is voorlopig nog de bedrijfstak die sinds 1 januari gevrijwaard van een rookverbod, ter is ondanks zijn initiatief om pen met roken te bevorderen niet plan een rookverbod in zijn café a kondigen. De uitbater kwam op plan, nadat een werkneemster last van haar voeten had gekregen en het ziekenhuis bloed verdunners voorgeschreven. Ook werd haar viseerd te stoppen met roken. Na acupunctuurbehandeling lukte dat. Alleen op de wereld. Zo moet prin ses Margarita zich ondertussen wel voelen. De dochter van prinses Ire ne verblijft al een paar maanden eenzaam op een kamertje in een Amsterdams pension, ver van haar prachtige kasteeltje in Zuid-Frank rijk. Met haar familie heeft ze geen contact, echtgenoot Edwin de Roy van Zuydewijn is opnieuw uitge kotst door zijn advocaten. Succes in de strijd om erkenning, respect en genoegdoening voor het vermeen de leed hen beiden door de konink lijke familie aangedaan, lijkt verder weg dan ooit. Twee weken geleden stelde Edwin tegenover verslaggevers ander maal dat hun huwelijk nog steeds staat als een huis, niettegenstaan de alle tekenen van het tegendeel. De financiën maakten echter een fysieke scheiding van tafel en bed noodzakelijk. Margarita kan haar werk als binnenhuisarchitecte het beste oppakken in Amsterdam, waar ze voor haar huwelijk met De Roy van Zuydewijn in 2001 ook werkzaam was. Edwin, die de voorbije maanden zo min moge lijk van zich liet horen, probeert vanuit Chateau de Barras weer aan de slag te komen. Het paar kan extra inkomsten wel gebruiken, want het afgelopen jaar zijn kruiwagenladingen eu ro's ingeleverd bij advocatenkan toren zonder dat daar enig succes tegenover stond. Keer op keer werden kort gedingen en rechts zaken verloren en in de mogelijke zaak tegen de Staat -als vertegen woordiger van het koninklijk huis- zit mede door een advocatenwis- seling afgelopen zomer ook geen schot. Uit die zaak zou de financi ële genoegdoening moeten ko men. Hun voormalige advocaat Peter Nicolaï fantaseerde al eens over een schadeclaim van vijftig miljoen euro. Nu echter is de zaak weer achter op geraakt omdat Edwin de Roy van Zuydewijn opnieuw op zoek moet naar nieuwe raadslieden. Het in augustus aangezochte duo Böhler/Koppe wil niet met hem verder. De breuk met de als 'on handelbaar' afgeschilderde De Roy bevestigt het beeld van een eigenzinnige hork die vindt dat hij alleen gelijk heeft. Dat was ten minste de indruk die hij mede vestigde in de aan HP/De Tijd ge geven vraaggesprekken vorig jaar, waarbij ook verslaggever Thieu Vaessen wegens ruzie met Edwin bijna het bijltje erbij neergooide. Ook bij zijn verschillende televi sieoptredens werd die indruk ver sterkt. Edwin was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Gezien zijn reputatie zal het niet gemak kelijk zijn nieuwe raadslieden te vinden. En als het niet moeilijk is, dan is het zeker niet goedkoop. weer: 'Er moet overtuigend bewijs geleverd worden (ja allicht J.P.) dat de marinier een oorlogsmisdaad heeft begaan. Anders zou de verkeerde wel eens in het verdachtenbankje kunnen staan'. Waarom nu al dit commentaar? Waarom loopt de schrijver en met hem een groot deel van Nederland voor de juridische muziek uit? Het is woensdagmiddag op het moment dat ik dit schrijf en de meeste tegenstrijdige be richten over het gebeurde doen inmiddels de ronde. Reden te meer om je kruit droog te hou den tot alle feiten bekend zijn. Naar mijn me ning hoort een behoorlijke krant, en ik acht de ze krant een behoorlijke krant, een dergelijk j commentaar dan ook niet te publiceren. Waar in ons land de rokers worden uitge bannen, wil de Indonesische regering juist dat er stevig wordt doorgepaft. Om genoeg accijnzen binnen te halen, is de takakspro- ducenten gevraagd de productie van siga retten op te schroeven tot tweehonderd mil jard stuks, aldus The Jakarta Post. De verkoopprijzen en de hoogte van de ac cijnzen blijven dit jaar onveranderd. De ver wachting is evenwel dat de economie in 2004 zal aantrekken en dat daardoor meer sigaretten worden opgestoken. De verkopen bleven in 2003 steken op 183 miljard stuks en om aan de verwachte groei van de vraag te kunnen voldoen, zal de productie om hoog moeten, aldus de hoogste functionaris voor accijnszaken in de archipel, Eddy Ab durrahman. Verscheidene actiegroepen zijn boos op de overheid. Ze reppen van een aanmoedi- gingsbeleid dat de gezondheid van de be volking in gevaar brengt. „De overheid kijkt alleen naar het geld, niet naar de gezond heid", aldus een zegsman. Zowel de wereldgezondheidsorganisatie WHO als de Wereldbank riep Indonesië eind vorig jaar nog op de accijnzen op tabak te verhogen om daarmee het roken te ont moedigen. Volgens de WHO rookt zeker 60 procent van de Indonesische mannen. Bij de vrouwen ligt dat percentage op 4. De Indonesische autoriteiten schatten het jaarlijks aantal doden door roken op onge- Zeker 6o procent van de Indonesische mannen rookt. Foto: ANP veer 57.000. Dat komt vooral door de zoge noemde kreteksigaretten. De tabak van de typisch Indonesische kreteksigaret is ver mengd met kruidnagel. Deze mix is waan zinnig populair, want verreweg de meeste Indonesiërs prefereren een kretek boven de rokok putih, een gewone sigaret. Ondanks dat kreteksigaretten tweemaal zoveel teer en nicotine bevatten. Het ministerie van volksgezondheid heeft toegezegd in 2005 wetgeving gereed te heb ben voor een actief antirookbeleid, maar veel actiegroepen betwijfelen of de autori teiten inderdaad maatregelen zullen ne men. De tabaksindustrie genereert circa 90 procent van de Indonesische inkomsten aan accijnzen. De drankindustrie zorgt voor het resterende deel. En bovendien rookt de Indonesiër toch wel, rookverbod of geen rookverbod, anp Prinses Margarita en echtgenoot Edwin Nieuwe advocaten moeten zich weer inwerken en ook uit de voe ten kunnen met de door Britta Böhler en Victor Koppe uitgezette lijn, waarover Edwin nu onenig heid heeft met die advocaten. Zo staat Margarita er vooralsnog al leen voor. Vraag is zelfs of zij, indien het daadwerkelijk tot een rechtszaak komt, wel zo veel kan eisen, om dat de vermeende financiële scha de vooral haar echtgenoot betreft. De landsadvocaat verwees daar gisteren al naar. Maar ook voor een rechtszaak zijn een dikke por temonnee en een heel lange adem nodig, én een stabiel huwelijk dat tegen de door het paar zelf opge roepen publiciteit en druk be stand is. De ontwikkelingen van de afgelopen maanden doen ver moeden dat die voorwaarden niet aanwezig zijn. De familie van Margarita heeft ondertussen de deur al op een kier gezet voor de terugkeer van het verloren schaap. Broer prins Carlos zei tenminste kort voor de kerst dat ze met open armen zal worden ontvangen - zonder Ed win uiteraard. Hans Jacobs De kruistocht van prinses Margarita en Edwin de Roy van Zuydewijn duurt in middels bijna een jaar. Behalve veel. publiciteit, heeft de campagne tegen de koninklijke familie en de familie de Bourbon de Parme het paar nog niet veel opgeleverd. Alle rechtszaken wer den tot nu toe verloren. Of het ooit komt tot een rechtszaak tegen de Staat moet nog blijken. 12 februari 2003 HP/De Tijd bericht dat Margarita en Edwin ruzie hebben met de Oranjes. Edwin voelt zich benadeeld, tegenge werkt en bespioneerd. Margarita wil eerherstel en excuses van koningin Beatrix. 20 februari Edwin wil een miljoenenclaim indienen tegen de Oranjes wegens verloren in komsten. 4 maart Margarita vertelt haar verhaal in het te levisieprogramma Nova. „De waarheid moet boven tafel". Ze zegt dat ook de RVD haar heeft afgeluisterd, via een schroefje/microfoon in de kamer van Eef Brouwers. 5 maart Premier Balkenende erkent voor het eerst dat er in 2000 op verzoek van het hof onderzoek is gedaan naar Edwin. Eerder was dat altijd ontkend. 10 maart Het paar dient een aanklacht in tegen oud-premier Kok en een aantal (oud-) ministers. Zij worden onder meer be schuldigd van valsheid in geschrifte. 12 juni Margarita verliest een kort geding te gen de bank MeesPierson over terug betaling van 100.000 dollar die volgens haar ten onrechte aan haar vader zijn betaald. 20 juni De advocaten Jurjen Pen en Peter Nico laï breken met Edwin de Roy van Zuy dewijn. Hij zou onhandelbaar zijn. „We hebben ze zelf zes weken eerder al ge dumpt", zegt De Roy daarentegen. 25 juni Margarita en Edwin verschijnen kus send in beeld bij Barend en Van Dorp om te demonstreren dat ze nog geluk kig samen zijn en berichten over een echtscheiding niet kloppen. 1 augustus Britta Böhler en Victor Koppe blijken de nieuwe advocaten te zijn van Margarita én Edwin. 1 september Er komt geen strafvervolging tegen Kok, De Vries en Korthals wegens eventuele ambtsmisdrijven in de zaak- Margarita. Dat meldt minister Donner (justitie) aan de Tweede Kamer. V.a. september Margarita verhuist naar Amsterdam, waar ze werk heeft gevonden en nieuw leven wil opbouwen. Ze in een pension. Edwin blijft op hun teel in het Franse Auch. 28 oktober De advocaten vragen om een getuigenverhoor Door dé gingen willen Böhler en Koppe verzamelen dat de Staat heeft gehandeld tegenover het 6 november Margarita en Edwin verliezen kort ding tegen HP/De Tijd over gen van aantekeningen en hun gesprekken. 26 november De Staat verzet zich tegen het de getuigenverhoor van prins Bernhard. 24 december Het paar spreekt nieuwe geruchten over een op handen zijnde tegen. Prins Carlos jr. zegt dat ta met open armen in de familie worden verwelkomd, zónder Edwin. 8 januari 2004 De advocaten Böhler en Koppe bekend voortaan alleen nog voor garita te werken.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2