Speciale klassen: blijvertjes of een trend? SCHOOLKEUZE Het is belangrijk dat je je goed voelt op school Speciale klassen en indere bijzonderheden Voorlichtin check gsdagen fist HDC945 ZATERDAG 10 JANUARI 2OO4 ien laventura College: Pre-university college, extra aan- ht voor kunstzinnige en culturele vorming, er 't Hooft Lyceum: Pre-university college, gymna- nbrugklas, thuiswerkloze klassen (wordt uitgebreid r alle vestigingen als proef in Rijnsburgse vestiging :es blijkt), sectorbrede opleiding in het vmbo; je leert niet alleen metselen maar alle bouwdisciplines, delijk Gymnasium: Pre-university college, veel aan- it voor internationale uitwisseling. Vinei College: Sportklassen, kunstklassen en volgend bij voldoende interesse een scienceklas. star College: Pre-university college, extra aandacht rde godsdienst. tland College: Drama en beeldende vorming zijn eind- nenvakken. De school besteedt veel aandacht aan in- ationale uitwisseling. Er is een programma Versterkt s en misschien in de toekomst ook Versterkt Duits te en, daarnaast is er ook nog een kopklas voor anders- en. Schoolgemeenschap Rudolf Steiner: Onderwijs geba- d op de antroposofische leer van Rudolf Steiner die fasen in de ontwikkeling van een kind onderscheidt, ins de eerste fase staat de bouw van het eigen li- m centraal, de tweede staat in het teken van de bele- jswereld van het kind, en tijdens de derde fase wordt /ermogen tot abstractie, logisch nadenken en oorde- intwikkeld. Op Vrije Scholen blijven leerlingen niet zit- ;n werken begaafde en minder begaafde leerlingen elkaar samen. ands Lyceum: Pre-university college, tweetalig onder- grote nadruk op internationalisering en veel maat- op taalgebied. eas College: Spaans en huiswerkvrije klassen (als f slaagt volgt uitbreiding). hgo College: Leerlingen krijgen het hele jaar door zes- (se cursussen, variërend van sterrenkunde tot filoso- n Russisch. In sommige vakken is eindexamen moge- itti College: Momenteel wordt het Fioretti-plus pro- ima ontwikkeld dat volgend jaar gaat draaien. Het ramma bestaat uit tien weken durende cursussen op tzinnig of sportief gebied. ngen College: Veel aandacht voor culturele en kunst- ge vorming op locatie Leeuwenhorst, op de KTS-ves- l sportklassen en op Duinzigt veel aandacht voor ngen met leerproblemen. ant College: De Rijnsburgse vestiging biedt bedrijfs- nistratie ten behoeve van het midden- en kleinbe- aan (voorheen heette dat het middenstandsdiploma), ëgstgeestse vestiging heeft veel mogelijkheden voor ngen met leerproblemen. en aan den Rijn ne Hart Lyceum: Filosofie (in de onderbouw), Conver- Frans en Engels, extra aandacht voor levensbeschou- ke vorming en keuzemogelijkheden in de onder- lim College: Informatica, Spaans, filosofie, drama, Iaanoriëntatie en levensbeschouwelijke vorming. Het biedt de richting sport en beweging aan. College: Tweetalig onderwijs, topsportklas, 'gewone' (klassen, en het vmbo heeft de afdeling sport en be- n en de nieuwe opleidingsrichting sport, dienstverle- pn veiligheid. ver deli .he •venstaande lijst pretendeert niet volledig te zijn maar beoogt Idelijk overzicht te geven van de verschillende mogelijkheden |i het voortgezet onderwijs.) n 31 je schooltypes biedt de school? een openbare of bijzondere school? ileine of een grote? :en schoolgebouw of meerdere dependances? voor omgeving ligt de school? :n bewaakte fietsenstalling? het met de sfeer, veiligheid, toezicht en creativiteit jn de school gesteld? lijn de leerprestaties? :en veilige schoolroute? de hoogte van het schoolgeld? logte van de ouderbijdrage? Ir nog overige kosten, voor excursies bijvoorbeeld? laan leraren en leerlingen met elkaar om? [schoolgebouw verzorgd? fe regels worden er gehanteerd? Itaat de school tegenover straffen? fleer wordt een leerling geschorst? 0...„Jfordt spijbelen aangepakt? s het beleid rond tussenuren? raat de school om met lesuitval? [aak komt dit voor? tordt geweld en pesten aangepakt? jloet de school aan de eigen geloofsovertuiging? Kaat men om met culturele en religieuze verschillen? fde school een brugperiode en hoelang duurt die? ucjVorden de klassen samengesteld? jroot zijn de klassen? mijter klassikaal of in groepjes lesgegeven? jq it de computer vaak gebruikt? eren leerlingen zelfstandig te werken? lamenhang tussen de vakken? doet de school met het vrije deel? 6 leerwegen en sectoren zijn mogelijk op het vmbo? Ien aparte afdeling voor leerwegondersteunend vm- derwijs? t vakken geeft de school naast de verplichte vakken? fe mogelijkheden kent de school voor extra eindexa- pkken? jwaarwegend is de Cito-toetsuitslag voor de school? jijn de toelatingseisen van de school? aak krijgen leerlingen toetsen? |aak krijgen de leerlingen een rapport? en leerlingen blijven zitten en wanneer gebeurt dat? Jde school een eigen leerlingvolgsysteem? I (I ilegeleiding voor achterblijvers of dyslectische leerlin- N 3 Vordt de overgang van basis- naar middelbaar on- ^brl5 begeteid? r mentoren? )0 uuiswerkbegeleiding? enr|eeft de school snelle leerlingen te bieden? 'de school een decaan, een remedial teacher en een [uwenspersoon? fen er werkweken, excursies, sportdagen en school- in georganiseerd? jen schoolkrant? Ien actieve leerlingenraad? bmmuniceert de school met de ouders? bak zijn er ouderavonden? wanneer worden ouders ingelicht bij problemen? unnen ouders terecht met vragen? n actieve ouderraad? n klachtencommissie? de school verzekerd tegen schade die door kinde- rdt veroorzaakt? www.kennlsnet.nl en www.mlnocw.nl door Marijn Kramp Sportklassen, huiswerkvrij on derwijs of toch maar een twee talige opleiding? De dagen dat scholen zich alleen maar onder scheidden op schoolgrootte en levensbeschouwing zijn voorbij. Elke zichzelf respecterende on derwijsinstelling probeert zich zelf tegenwoordig zo goed mo gelijk te verkopen met een uniek aanbod aan mogelijkheden. Sa men met het feit dat scholen van het ministerie steeds meer ruimte krijgen om het onderwijs naar eigen inzicht in te vullen, leidt dit tot grote diversiteit. Maar zijn al die speciale klassen en onderwijsprogramma's nu een waardevolle aanvulling of slechts een oppervlakkige ver kooptruc? G. Veerbeek, algemeen direc teur van het Bonaventufa Col lege, houdt het op het laatste. „Alle respect voor de scholen die het wel doen, maar wij heb ben geen speciale klassen. Wer ven is een groot goed en wij doen ook ons best om ons af te stoffen. Maar mijn persoonlijke mening is dat dit soort speciale klasjes een trend zijn. Uiteinde lijk verdwijnen ze weer. Het Bo- naventura College gelooft niet in die speciale klasjesvorming. Alle leerlingen zijn namelijk verschillend, ze zijn niet onder te brengen in een aantal bijzon dere groepjes." Het tweetalig onderwijs dat bij voorbeeld op het Rijnlands wordt aangeboden, vindt Veer beek van een andere orde. Dat is méér dan een wervingstruc en staat bij hem in hoog aan zien. „Daar ben ik best een beetje jaloers op. Als zij het niet bedacht hadden, hadden wij het graag gedaan. Want dat voegt echt iets toe aan het on derwijs. Maar als het er al is* moet je het niet gaan kopiëren. Daarvoor is de spoeling te dun, denk ik. En dan zit je alleen maar in eikaars vaarwater." Ook voor het pre-university col lege maakt Veerbeek een uit zondering. Dat is een verdie pingsprogramma van de Uni versiteit Leiden voor de meest excellente vwo-leerlingen van onder andere het Bonaventura College. Veerbeek: „Daar zullen De sportklassen en kunstklassen zijn razend populair onder leerlingen. Het levert het Da Vinei College zo'n honderd extra leerlingen per jaar op. Foto: Mark Lamers waarschijnlijk vier of vijf leerlin gen per jaar aan meedoen. Zij volgen dan in de laatste twee jaar al allerlei vakken aan de universiteit. De studiepunten die ze daar mee behalen tellen mee in hun vervolgstudie aan de universiteit." Het mes snijdt daarmee aan twee kanten, meent Veerbeek. „De leerling krijgt de verdieping die hij wenst en de universiteit haalt op die manier getalenteerde studenten binnen." Maar sportklassen of kunstklas sen, zoals het Da Vinei College heeft, zijn niet besteed aan Veerbeek. Het staat te ver af van de core business van scholen, namelijk het onderwijs. „Dat wil niet zeggen dat wij geen aandacht hebben voor kunst en sport. Integendeel. Op sportge bied hebben wij een uitstekend ANNE-FLEUR POLITIEK (13) zit in groep 8 van de Ds. Fortgensschool in Voorscho ten. Met haar moeder Coby (51) praat ze over haar schoolkeuze. Haarvader werkt in het buitenland en 'beslist meestal ook niet over dat soort zaken.' Coby: Begin jij maar. Anne-Fleur: Waarmee? O ja. Ik wil dus naar het Adelbert College in Wassenaar. Mijn broer zit er in de tweede klas en er zitten ook veel vrienden van mij. Het lijkt me een leuke school. Coby: Ik vind het vooral belangrijk dat ze zich goed voelt op school. De groot ste klacht over het middelbaar onder wijs is toch de lesurenuitval, maar die heb je overal. Het Adelbert lijkt me een goede keuze, maar we gaan nog wel wat open dagen bezoeken. Uiteindelijk be slist Anne-Fleur. Tenzij ze iets heel geks kiest. Anne-Fleur: Over die open dagen heb ik al wel verhalen gehoord. Iemand kreeg een key-chord en er lagen alle maal koekjes. Ook vertellen ze op zo'n dag alleen de goede dingen van hun school. Maar als ze dat doen, dan prik ik daar wel doorheen. Ik wil het Rijn land nog zien. En die ene school waar ik vorig jaar met school ben geweest. Coby: De Groene Delta in Oegstgeest. Dat bedoel ik dus: je moet wel iets kie zen wat bij je toekomst past. Anne-Fleur: Nou, dat lijkt me echt wel leuk. Ie kon daar koken en tuinieren. Coby: Tja, als jij dat leuk vindt Maar je hebt het zelf altijd over iets in de ver zorging. Anne-Fleur: Of binnenhuisarchitect. Coby: Het hangt ook af van welk advies je krijgt. Anne-Fleur: Heb ik nu havo/vwo-ad- vies? Coby: Nee, vmbo/havo. Maar straks komt ook nog de Citotoets. Anne-Fleur: O ja. Coby: Ik vind dat het Adelbert wel een goede, gestructureerde indruk maakt. Anne-Fleur: Ik vind het vooral belang rijk dat er kinderen uit mijn klas naar toe gaan. Nee, het maakt mij niet uit of het ver fietsen is of niet. Broer Tim, op de achtergrond: Dat fietsen word je toch wel zat. Anne-Fleur: Ik wil niet naar het Vliet - landcollege. Daar heeft mijn zus geze ten, maar die vond het er niet echt leuk. Niet dat ze gepest is, maar ze vond het er toch niet leuk. Ik heb sowieso niet zoveel zin om naar de middelbare school te gaan. Een vriendin van mij zit nu in de brugklas. Elke vrijdag na school maakt ze haar huiswerk. Als ze dat niet doet dan loopt haar schema in de war en raakt ze in paniek. Het lijkt me best wel druk. Al dat huiswerk. Coby: Dat huiswerk ja. Anne-Fleur: Ik wil het eerste jaar op huiswerkcursus. Dan ben je tenminste klaar als je thuiskomt. tekst: Nienke Ledegang foto: Mark Lamers aanbod en aan kunst doen we vanuit de 'Bona-traditie' altijd al veel, maar om daar nou een apart predikaat op te plakken, nee. Wij zijn een goede school met veel kwaliteit die zich on derscheidt in begeleiding en degelijk onderwijs. Daar hoeft geen modieus etiket op." F. de Zoete van het Da Vinei College bestrijdt dat de sport en kunstklassen slechts marke- tingtrucs zijn. Het stelt bedui dend meer voor. „In die klassen wordt ontzettend veel onderno men op kunstzinnig en sportief gebied. Een school wordt er daardoor voor de leerlingen een stuk leuker op. Je merkt dat leerlingen zelfstandiger gaan werken en meer verantwoorde lijkheid nemen. Zo helpen de ouderen in de jongere klassen. Dat vinden wij erg positief. De school is tegenwoordig meer van de leerlingen. Dat het Da Vinei College daar mee een gevoelige snaar bij de jongeren raakt, tonen de aan meldingen aan. Ondertussen volgt de helft van de brugklas sers een speciaal programma. Netto levert het de scholenge meenschap zeker honderd leer lingen per jaar meer op. En de prestaties van de klassen op sportief en kunstzinnig ge bied mogen er ook zijn. „Na tuurlijk zijn er zat scholen die ook kunstvakken geven. Maar meedoen aan de Leidse Kunst manifestatie en het zondagoch tendconcert verzorgen, is toch van een andere orde. Voor leer lingen zijn dit soort activiteiten heel motiverend. En laten we daarbij de docenten niet verge ten. Voor hen zijn die speciale programma's ook heel leuk om te doen en dat straalt af op de school. Van enthousiaste do centen moet een school het tenslotte hebben." De Zoete gelooft ook niet dat dit soort extra programma's een hype zijn die over een paar jaar weer voorbij is. „Ik denk juist dat steeds meer scholen van de algemene lijn gaan af wijken en dat er steeds meer differentiatie komt in het on derwijs. Met programma's die beter aansluiten op de indivi duele mogelijkheden en wen sen van de leerlingen." Het Da Vinei gaat dan ook door op die weg. Momenteel is de school bezig met een scienceklas op vwo-niveau voor leerlingen die een onderzoekende aard heb ben en graag een oplossing voor problemen zoeken. „We adverteren er nog niet mee, maar we gaan de interesse pei len op de voorlichtingsdagen. Is er voldoende animo, dan star ten we het komend schooljaar met één klas." Het Vlietland College volgt het voorbeeld van het Da Vinei niet. „Voor speciale klassen moet je ook weer extra betalen en dat zien wij niet zitten", meldt rector A. Hendriks. „Mijn overtuiging is dat je moet pro beren met de daarvoor bestem de overheidsmiddelen alle leer lingen zoveel mogelijk te bie den." Dat wil overigens niet zeggen dat de school geen ex traatjes heeft. „We hebben geen kunstklassen, maar bij ons kun je wel eindexamen doen in dra ma en beeldende vorming. Daarnaast hebben we het pro gramma Versterkt Frans en we overwegen hetzelfde voor Duits. Dit is een verdieping voor de liefhebbers die wordt gesubsidieerd door de ambas sades. Ook hebben we een uit gebreid internationaal uitwisse lingsprogramma. Ook het Noordwijkse Northgo College heeft geen extra vakken of klassen maar werkt met cur sussen. Die duren zes weken, legt directrice L. Jongeling uit, en bestrijken een heel breed spectrum. „Sterrenkunde, filo sofie, Russisch, kunstgeschie denis, we bieden van alles aan. Op die manier kunnen leerlin gen hun kennis verbreden en zich verdiepen in onderwerpen die zij interessant vinden. Jon geling juicht de differentiatie toe in het onderwijs. „Leren mag ook echt leuk zijn. Dat is zelfs een grote preMvant tegen woordig blijf je je hele leven le ren. Dus dan kun je maar beter zorgen dat je er lol in hebt. Jongeling gelooft niet dat de di versiteit in het huidige onder wijsaanbod slechts een hype is. „Natuurlijk gaat alles in golfbe wegingen. Maar mensen die verwachten dat dit weer weg ebt, vergeten de invloed van de moderne technologie. Jongeren gaan door de computer en het internet wezenlijk anders met informatie om. Daar moet je het leerproces op aanpassen. Bovendien biedt de nieuwe technologie de mogelijkheid om heel flexibele en gedifferen tieerde lesprogramma's aan te bieden. Je kunt het onderwijs nu eindelijk beter toespitsen op al die verschillende leerlingen. Hoe lang hebben we daar niet van gedroomd?"

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 29