|Streng maar hulpvaardig -4 Open dag is toneelspel Zo hoog mogelijk inzetten Ziek tijdens de Cito s t&umG Sport en schone toiletten Goed Nederlands leren HOC 940 ZATERDAG ÏO JANUARI 2004 Schoolkeuze De keuze voor een middelbare school wordt steeds ingewikkelder. De mogelijkheden zijn talrijk en de concurrentie is groot. Wat maakt een school tot een goede school, welke schooltypen zijn er, waar moetje op letten bij de schoolkeuze en hoe bereid je je voor op een open dag? Allemaal vragen waarop in deze Schoolkeuzebijlage antwoord wordt gegeven. naam: Robert Durieux leeftijd: 13 woonplaats: Leiden school: Vlietland College klas: h2b ,Ik kende veel mensen die naar het Vlietland gingen. 4 Dat vond ik wel fijn maar voor mij was dat niet het ingrijkste, want je maakt altijd veel nieuwe vrienden j de middelbare school. Het belangrijkste was dat ik Het er wel leuk vind toen ik er een keer ging kijken. Ze Fïbben een fijne, grote gymzaal en een relaxte plaza - dat is de kantine. Daar kun je lekker hangen. Hn ouders waren ook voor het Vlietland omdat zij die school al goed kenden. Twee zussen en een broer jen daar namelijk al gezeten en zij hebben het altijd iar hun zin gehad. Dus mijn ouders hadden wel een goede indruk van het Vlietland. ideel vind ik dat het zo'n strenge school is, als je het rgelijkt met andere scholen. Je mag bij ons pas in de derde van het schoolplein af, terwijl je dat bij het Stedelijk Gymnasium van het begin af aan al mag. :el goed aan de school vind ik de begeleiding. Die is enorm. Als het even slecht met je gaat, word je echt |i alle kanten geholpen. Zo heb je mini-mentoren en llerlei ander helpers. Kun je veel bijlessen krijgen en er ook mensen die je helpen bij andere zaken. Voor ten bijvoorbeeld hebben we een pestcommissie. Als iiand zou pesten moet ik samen met het slachtoffer ir die commissie verschijnen. Dan zoeken zij uit wat ;ebeurd is en geven ze je straf, of niet. Dat werkt wel goed want er wordt bij ons weinig gepest." naam: Sandra de Groot leeftijd: 14 woonplaats: Leiden en Zoeterwoude school: Vlietland College klas: ld „Mijn zus zat al op het Vlietland College en vond het een heel leuke school. Zodoende ging ik er kijken. En ik voelde me er gelijk thuis. Er gingen ook veel vriendinnen naar toe, maar dat heb ik minder zwaar laten meewegen, want je maakt op een nieuwe school altijd weer nieuwe vriendinnen. En dat is ook inderdaad gebeurd. Ik dacht ook nog aan het Teylingen College in Oegstgeest, maar dat is gelijk weer een stuk verder, hè. Bovendien had ik daar niet hetzelfde gevoel bij als bij het Vlietland. Ik heb geen spijt van mijn keuze. Het heeft goed uitgepakt. Toen ik binnenkwam leek het erop dat ik mavo ging doen maar nu ga ik waarschijnlijk havo/vwo proberen. Dat komt omdat ik tegenwoordig beter mijn best doe en gemotiveerder ben, maar ook door de school zelf. Het Vlietland College wil het beste uit je halen en geeft je echt een kans. Als het niet lukt kan je altijd nog een niveau lager gaan, zeggen ze daar. Dat was ook het advies dat ik van mijn ouders kreeg bij mijn keuze. Zij zei den: 'zet zo hoog mogelijk in'. En niet alleen omdat je later met een hoger niveau meer richtingen op kan, maar ook omdat leren leuker is op de havo en het vwo. Daar zijn de mensen een stuk geïnteresseerder in de lesstof en dat maakt school leuker. Tips voor scholieren die een keuze moeten maken? Je moet je niet blind staren op al die leuke snufjes en proefjes tijdens die open dagen. Let op de sfeer op een school en of jij je daar prettig voelt. Daar gaat het om." naam: Melanie Labordus leeftijd: 14 woonplaats: Leiden school: Praktijkschool klas: 2g „Ik heb de Cito-toets slecht gemaakt en zodoende kwam ik op de praktijkschool terecht. Ik had ook nog wel naar andere speciale scholen gekund, maar m'n juf had me hiervoor ingeschreven. Mijn ouders hebben nog hun best gedaan om mij op andere scholen te krijgen. En uiteindelijk kon ik ook nog wel naar het Da Vinei en Visser 't Hooft, maar dat hoefde van mij niet meer zo. Ik kende al een aantal meiden dat ook naar de Praktijkschool ging. En dat is dan wel zo gezellig toch? Maar volgend jaar ga ik toch proberen weg te komen van de Praktijkschool. Dan ga ik een instroomtoets doen voor het Da Vinei. Daar wil ik nu eigenlijk wel graag naar toe. Ik had er natuurlijk al op kunnen zitten als ik niet zo ziek was geweest tijdens de Cito-toets. Ik heb er daardoor niks van gebakken. Maar ja, mijn ouders en ik dachten dat we die dag toch maar beter naar school kondén gaan. Want zo'n belangrijke toets mag je natuurlijk niet missen. Ik heb het goed naar mijn zin hoor op de Praktijkschool. Het is er heel gezellig - voor een school dan hè. Het leukste aan de Praktijkschool vind ik de schoolfeesten. Het meest vervelende de lessen en het huiswerk. Als ik nu opnieuw zou moeten kiezen, zou ik er vooral op letten of de docenten leuk zijn en of het er allemaal een beetje hygiënisch is. En of er een beetje leuke mensen op zitten natuurlijk." naam: Anthonie van Duyn leeftijd: 15 woonplaats: Noordwijk school: Northgo College klas: h3b „Ik hoor al in de vierde te zitten eigenlijk. Maar ik ben op de lagere school een keer blijven zitten. Dat 'comt door mijn hoorprobleem. Dat maakt alles een stukkie lastiger voor mij. Ik had ook liever vwo gedaan dan havo, maar dat is om die reden dus te fM hoog gegrepen. Jammer, maar dat is gewoon niet anders, heb voor het Northgo gekozen omdat het zo lekker dichtbij was. Mijn ouders wilden dat ik naar Leeuwenhorst ging van het Teylingen College. Daar kenden ze de leraren en dat was voor hen vertrouwder. Maar ik had daar geen zin in. Die ichool ligt in Noordwijkerhout en is een stuk verder weg van huis. Ik heb geen spijt van mijn keuze. Ik :b het prima naar mijn zin op het Northgo. Althans, voor zover je het prima naar je zin kunt hebben op een school. Nadeel van de Northgo vind ik dat het en beetje ongeorganiseerd is allemaal. Goed aan de school zijn de leraren, die zijn leuk. En de mensen die er op zitten zijn over het algemeen ook aardig. U Mijn advies aan scholieren die moeten kiezen is: luister niet naar je ouders. Vorm zelf je mening. Jij moet het tenslotte naar de zin krijgen.op die school. En laat voorlichtingsdagen en open dagen voor wat O e zijn. Dat is allemaal toneelspel. In werkelijkheid is het heel anders op al die scholen. Daar kom je ïisschien achter door met leerlingen te praten die al op de school zitten." SWAHttb! ÜISLEKSie Tekst: Marijn Kramp, foto's: Hielco Kuipers, tekening: Maarten Wolterink naam: Robin Burlage leeftijd: 14 woonplaats: Leiden school: Leonardo vestiging van het Da Vinei College klas: 2a „Het Leonardo is lekker dicht bij mijn huis. Dat vond ik belangrijk. Bovendien ziet de school er leuk uit en heb ben ze een sportklas. Dat is echt lekker, die extra uren sport, want ik ben gek op sport. Dat was ook het advies dat ik van mijn ouders mee kreeg. Die zeiden ook dat de sport echt iets voor mij was. Wat ik ook fijn vind, is dat het niet zo'n grote school is, daardoor maak je snel vrienden. Ik doe dus vwo, maar dat gaat dit jaar niet zo lekker. Misschien moet ik volgend jaar naar de havo. Nee, een jaartje overdoen op het vwo zit er niet in, denk ik. Dat doen ze op het Leonardo niet snel. Daar kiezen ze eer der voor een lager niveau. Het allerleukste aan de school vind ik de schoolfeesten en de pauzes en de sportlessen natuurlijk. We doen echt hele toffe dingen tijdens die lessen en we gaan ook vaak naar sportclubs buiten de school. Zo zijn we laatst naar Snow World geweest. Dat was echt gaaf. Het meest ver velende vind ik het huiswerk en de lessen. Wat ik belangrijk vind aan een school zijn schone toilet ten. Erg hè, haha, maar daar heb ik, toen ik moest kie zen, dus heel erg op gelet en dat vind ik nog steeds be langrijk. Dat ze een beetje schoon zijn. Daarnaast moet het er natuurlijk gezellig zijn. Ik houd niet van die stijve scholen waar iedereen en alles hetzelfde is. Daar is toch niks aan." naam: Aytac Gamsiz leeftijd: 12 woonplaats: Leiden school: Da Vinei College klas: 2v „Ik ben naar het Da Vinei gegaan omdat je daar goed Nederlands leert. Dat gebeurt niet met een speciaal leer programma of zo, of met extra lessen, of in een bijzon dere klas. Nee, gewoon tijdens de normale uren. Je leert het daar goed omdat ze veel aandacht aan de taal beste den en omdat de leraren heel goed zijn. Ik sprak niet slecht Nederlands, dat niet, maar het is belangrijk dat je het héél goed spreekt en schrijft. Dat vinden mijn ou ders ook. Zij wilden ook graag dat ik naar het Da Vinei ging. Ik heb het er heel erg naar mijn zin. Ik ga graag naar school en houd van leren. Ik kan niks slechts bedenken over het Da Vinei. Ik vind alles leuk aan de school. Nee, niet alleen de meisjes. Haha. Het allerleukste vind ik de sportlessen. Sport is mijn lievelingsvak. Na dit jaar hoop ik naar het havo/vwo door te stromen. Ik denk dat dat wel lukt. Ik zou niet goed weten waar je op moet letten als je een nieuwe school kiest. Ik ging gewoon naar het Da Vinei College vanwege de taal. We hebben niet over andere scholen nagedacht eigenlijk. Het was wel fijn dat een groep vrienden ook naar het Da Vinei ging, maar daar zou ik het niet van laten afhangen, want je ontmoet veel nieuwe mensen op school."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25