Kopers huis Vlietpoort weer de dupe [EUKEN mm Bit Hazerswoudse speelt sleutelrol in kerkscheuring Inspectie is megafraude met eieren op het spoor Opnieuw buschauffeur afgetuigd *rr<? d A.S. ZONDAG OPEN VAN 11 TOT 17 UUR Contracten Leids project ontbonden Bonaventuracollege Bezoek onze OPEN DAGEN ZEE B.V. Verjaardag van Kuifje in het Rijksmuseum voor Volkenkunde Tuitert na twee keer zilver dicht bij goud Uitslag van de kleurwed strijd V 0P=QP Leidsch Dagblad daag In uw tommotie in Heerlen over >mst Yab Yum \rigst voor gbodoc is hiet terecht' llaxima 'stuurt' Wassenaar naar t Vereldwinkel Ijsbaan Leiden s perfect om te eren schaatsen' j/akantie: de iping, Spanje Puerto Rico V \rz-? Buien bdoel Baha /(eter geen godsdienst n die welke ons haat vijandschap leert Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.ml Dagblad NR. 43433 LOS zaterdag 10 JANUARI 2004 NR. 43433 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 MMENTAAR door Silvan Schoonhoven den haag/hazerswoude - Mogen vrouwen het priesterambt bekleden? Dat is de vraag die ten grondslag ligt aan een hoog opgelopen conflict in de Vrij-Katholieke Kerk van Den Haag, waarbij de Hazerswoudse penning meester M. Kouwenhoven een sleutel rol speelt. Ze stond gisteren tegenover haar gemeenteleden in de Haagse rechtbank. De gemeenteleden be schuldigen haar ervan een ton te heb ben verduisterd uit de kerkelijke kas en spanden een kort geding aan. Daar zijn de partijen tot een tijdelijke, prak tische overeenkomst gekomen, maar de kerkscheuring die aan de ruzie ten grondslag ligt is daarmee niet gelijmd. De Vrij-Katholieke Kerk in Nederland laat sinds juni van vorig jaar vrouwen toe in de lagere priesterorden. Het hoogste kerkbestuur, dat in Australië zetelt, keurt de vrouwenwijdingen af. Daarmee tekent zich een breuk af met de moederkerk. Penningmeester Kouwenhoven verte genwoordigt een minderheid van de gelovigen die de officiële lijn van de kerk volgen. Voorzitter Van Remundt en andere bestuursleden hebben een meerderheid achter zich die wél vrou wen in het ambt wil. Van Remundt beschuldigt de Hazers woudse penningmeester ervan op ei gen houtje het geld van de kerk naar een andere bankrekening te hebben gesluisd, zodat het bestuur er niet meer bij kan. Daardoor kunnen allerlei rekeningen niet meer worden betaald. Zelfs de orgelstemmer krijgt zijn geld niet meer. Dat kan tot 'onprettige toe standen' leiden in de kerk, zegt raads man H. Bouma. Hij eist dat zijn cliënt het geld en de administratie terug krijgt. De partijen hebben gisteren af gesproken dat ze voorlopig samen het geld beheren. De rechter moet zich ondertussen in een bodemprocedure buigen over de vraag wie nou precies de kerk mag vertegenwoordigen. Vol gens Kouwenhoven vertegenwoordigt zij de ware kerk. De hoogste bisschop van de kerk, I. Hooker, heeft het be stuur van Remundt geschorst naar aanleiding van de vrouwenwijdingen. Daarmee blijft zij als enig bestuurslid over, stelt Kouwenhoven. De anderen zijn uit de kerk gestapt en maken dus geen aanspraak op het geld. De Vrij-Katholieke Kerk, opgericht in 1916, staat los van de Rooms-Katholie- ke Kerk en heeft in Nederland een dui zendtal leden. De kerk heeft geen offi cieel leergezag, zoals de RK-Kerk. Buschauffeur spreken met de bestuur- lOoit gaf dat strenge bordje bus de verhouding aan chauffeur en passagier, lauffeur was de autoriteit iet mocht worden afgeleid, staan lastiggevallen. Hoe is het contrast met zijn te- tordige positie: schelden Ie bestuurder mag altijd, is inmiddels ook een ge- de praktijk. ninuut stilte die buschauf- gisteren in acht namen aanleiding van het toene- le geweld van passagiers jen indrukwekkende en te- schrijnende gebeurtenis, i d indrukwekkend het beeld chauffeurs die waardig tot Tyrukking brachten dat zij het «meer pikken. Hoe schrij- het feit dat het in dit land r heeft kunnen komen, ischauffeur verkeert net als nducteur op de trein en de in de klas in een akelige loedepositie. Hij mag let- c de klappen opvangen van irruwing van de omgangs die onze verharde sa- eving zo pijnlijk kenmerkt, ip dezelfde dag dat chauf- in het hele land een mi- stilte hielden, werd in Rot- n een collega die een pas- weigerde zonder pardon aar geslagen. lauffeurs in Zaandam or eerden eerder deze week spontane werkstaking en gen af dat hun bussen en voorzien van perma- W- cameratoezicht. Die veilig- maatregel is weliswaar een zakelijke, maar tegelijk ook Jeperkte maatregel. Het is Btisch te erkennen dat fpere maatregelen nodig om de geweldsexcessen uit nnen. stond er een conduc- op de bus. Aan die verou- figuur is geen behoefte maar aan de aanwezig van een veiligheidsfunctio- wel. Waar de buschauffeur |te vogelvrij is, hebben bus- happijen de dure plicht Ipersoneel te beschermen, leten dan ook snel een fy- vorm van veiligheidstoe- in de bus introduceren. van der Malen door Paul de Tombe leiden - Sommigen hebben er al twee keer hetzelfde huis ge kocht, maar staan nu weer met lege handen en weten niet of ze er ooit komen te wonen. Voor het woningbouwproject Vliet poort, alias Snoekerhaven, aan de rand van Leiden, is nog geen spa de grond in gegaan. Omdat de bouwvergunning maar niet afkomt, heeft projectontwikke laar Hopman Interheem alle reeds gesloten koopcontracten per 1 januari voor de tweede keer moeten ontbinden. Eerder gebeurde dat al per i juli vorig jaar. Grootste vertrager is de provin cie die de 'verklaring van geen bezwaar' nog steeds niet heeft afgegeven. „Omdat er proble men waren rond de geluidshin der van de loswal die er ligt", zoals een woordvoerder van Zuid-Holland zegt. Het project wordt op termijn overigens wel gerealiseerd. De ontwikkelaar vernacht dat eind februari weer op de woningen kan worden ingeschreven. Vier jaar nadat Hopman de plannen voor de Vlietpoortloca- tie presenteerde als 'het nieuwé baken van Leiden-Zuidwest' ligt het terrein tussen het zwembad, Tr^kvliet, Vliet en de Voorschoterweg nog altijd braak. Niets wijst er op dat hier rond en bij een jachthaven 28 huizen, zeven dijkwoningen (met ruimte voor een eigen be drijfje of praktijk) en een woon toren met 33 appartementen en twee penthouses moeten verrij zen. Er heerst volstrekte rust. De nog niet afgegeven 'verkla ring van geen bezwaar' die de bouw blokkeert, is nodig omdat de plannen afwijken van het huidige, agrarische, bestem mingsplan. De aanvraag daar voor, die eind 2002 door Leiden werd verstuurd, wordt volgens een woordvoerder van de pro vincie deze maand behandeld in het college van Gedeputeer de Staten. „Pas als over die aanvraag posi tief is beslist, kan de bouwver gunning worden afgegeven en kunnen we beginnen. Dat zal dan net voor of net na de bouwvakantie zijn", verwacht projectmanager Van Baarsen van Hopman Interheem. „Ten minste, als niemand bezwaar maakt tegen de vergunning, an ders wordt het nog later. Voor ons en voor de mensen die bij ons een huis hebben gekocht, is dit allemaal heel vervelend." Pagina Ri: Loswal staat het Vlietpoortproject in de weg 0 (advertenties) Zie onze advertentie verderop in deze krant Opruiming SHOWMODELKORTING 20 - 70% Tel: 071 - 5323848 Lammenschansweg 138 Leiden. E-mail: zirkzee-bv@zonnet.nl - www.zirkzee.nl C<? J929 Dit weekend 10 en 11 januari Gratis bezoek aan MET KUIFJE NAAR DE INCA'S voor look-a-likes uit de Kuifje albums Gratis taart voor museumbezoekers www.rmv.nl heerenveen - Mark Tuitert heeft na één dag en twee afstanden roy aal de leiding bij de Europese kampioenschappen schaatsen in Hee renveen. Twee keer zilver sleepte hij er in Thialf uit, op de 500 en 5000 meter. De 23-jarige Holtenaar, ook nog eens specialist op de 1500 meter, sloeg daarmee een indrukwekkend gat. In het tussen- klassement zijn de plaatsen één tot en met drie (Verheyen is tweede, Uytdehaage derde) voor de Nederlanders. Alleen titelverdediger Romme ligt met de zesde plek enigszins achterop. Pagina Sport: Meer over het EK schaatsen. Foto: GPD/Jan de Vries den haag/gpd - In Nederland is mogelijk op grote schaal gefraudeerd met eieren. Klanten die in de supermarkt scharreleie ren hadden gekocht gingen in werkelijk heid met de goedkopere eieren uit de leg batterij naar huis. Het Controlebureau Pluimvee, Eieren en Eierproducten (CPE) heeft een onderzoek ingesteld naar één van de grootste scharrelei-leveranciers in Ne derland, De Boed. Dit bedrijf heeft mogelijk miljoenen legbatterij-eieren als scharreleie ren geleverd aan de supermarkten van PLUS, Spar, Hoogvliet en Sligro. Volgens directeur Smakman van het con trolebureau CPE zijn eieren met de code 3, die staat voor een kooi-ei (de nieuwe naam voor legbatterij-ei), aangetroffen in doosjes met de code 2. Deze code staat voor schar releieren. Smakman wil verder niet inhou delijk ingaan op de zaak. De fraudezaak kwam aan het rollen, nadat een eigen on derzoek was gehouden in de supermarkt branche. Daarbij werd met ultraviolet licht vastgesteld dat een deel van de scharreleie ren bepaalde sporen droegen, die alleen bij legbatterij-eieren kunnen voorkomen. Het onderzoek vond plaats na geruchten over mogelijke fraudepraktijken. Over het aantal nep-scharreleieren en de hoogte van het fraudebedrag is nog geen duidelijkheid. De keuze voor een middelbare school wordt steeds ingewikkelder. De mogelijkheden zijn talrijk en de concurrentie is groot. Wat maakt een school tot een goede school, welke schooltypen zijn er, waar moetje op letten bij de schoolkeuze en hoe bereid je je voor op een open dag? Allemaal vragen waarop een antwoord wordt gegeven in de Schoolkeuzebijlage die vandaag bij deze krant is gevoegd. Onderscheiding Peter R. de Vries bussum - Misdaadverslaggever Peter R. de Vries (47) is gisteren in Bussum uitgeroepen tot Om roepman van het jaar door het mediablad Broadcast Magazi ne, dat de prijs voor de dertien de keer uitreikte. Volgens hoofdredacteur Jeroen te Nuijl heeft De Vries met zijn onthul lingen in 'Mabelgate' gezorgd voor de eerste koninklijke rel die - anders dan bij affaires Greet Hofmans en Lockheed - door binnenlands speurwerk boven water is gekomen. Daar naast werd De Vries onder scheiden wegens 25 jaar mis- daadjoumalistiek. In zijn dank woord wees de Naarder er op dat die investering zich bij Mabelgate uitbetaalde, want hij hield zich al vijftien jaar gele den bezig met de kringen rond Klaas Bruinsma. In de krant van vandaag staat de uitslag van de kerst-kleurwedstrijd uit de krant van 24 december. Het aantal inzendingen was overstel pend. Helaas kunnen er maar drie winnaars zijn. Vanwege het grote aantal leuke inzendingen besloot de jury een speciale pagina aan de wedstrijd te wijden waarop veertien uitermate kleurige inzendingen zijn afgebeeld. (advertentie) rotterdam/gpd - Opnieuw is een chauffeur van Connexion het slachtoffer geworden van bruut geweld. Gisteren werd een 59-jarige busbestuurder in Rotterdam afgetuigd door twee mannen. De chauffeur van lijn dienst 143 werd met een gebro ken neus en een zware bloed uitstorting onder beide ogen naar het ziekenhuis gebracht. Maandag werd een collega in Zaandam neergestoken. Volgens een woordvoerder van Connexxion weigerde de chauf feur in Ridderkerk een 14-jarig meisje wegens drukte. Het meisje reageerde woedend, sloeg de chauffeur en pakte on-, middellijk haar mobiele tele foon toen de bus zonder haar vertrok. „Kort daarna stonden bij een volgende halte vier knapen de bus op te wachten", zegt Con- nexxion-woordvoerder F. Bloemberg. „Twee van die lie den hebben de chauffeur afge tuigd." De man liep een gebro ken neus en bloeduitstortingen onder beide ogen op. De chauffeur, die over enkele maanden met vervroegd pensi oen gaat, werd tijdens het inci dent te hulp geschoten door twee wagenbegeleiders van een passerende tram. De trambe stuurder waarschuwde de cen trale, waarna politie en extra veiligheidspersoneel uitrukten. De twee mannen die de chauf feur mishandelden, 18 en 20 jaar, werden aangehouden en overgedragen aan de politie. Gisterochtend riep een Con- nexxion-chauffeur zijn collega's op de bus een minuut stil te zetten. Buschauffeurs in Am sterdam, Den Haag en Limburg gaven massaal gehoor aan de oproep en zetten hun bus om 17.25 uur een minuut stil. Vol gens een woordvoerder van het Haagse stadsvervoer HTM de den in Den Haag zelfs tram chauffeurs mee aan het protest tegen zinloos geweld. Omdat u op de centen bent... f In alle vestigingen nog enkele showroom- keukens legen elk aannemelijk bod! Leiderdorp: Meubelplein 10. Ook gevestigd in Alkmaar. Amstelveen, Arnhem. Baarle-Nassau, Barendrecht. Beuningen, Breda. Den Haag. Groningen. Hoorn. mlumS. Kaatsheuvel, Numansdorp. Roosendaal. Rotterdam, Son. Woerden, 0800-0233535 Zaandam en Zwolle. v Binnenkort ook in Wateringen, www.keukenconcurrent.nl Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Wij gaan zorgvuldig Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. li__QMQYc\ (i.v.m controle nabezofgmg) vp\ in het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi automatische öetalng ts rri|n bank-^ronunmer 56,20 56,70 712141 T v1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl MEUBELPLEIN LEIDERDORP A4, afslag 6, gratis parkeren. Meer info: 071 - 541 65 85 ofwww.meubelptein-leiderdorp.nl (advertenties)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1