Pyromaan werkt mee aan therapie Liefde maakt blind en Alejandra is daarvan het slachtoffer Maxima wijst Wassenaar weg naar wereldwinkel EM-eiland bij Noordwijk ijft voorlopig in gebruik Pleegzorg gaat van Leiden naar Rijnhove Alphen REGIO R5 euwjaarsconcert Oegstgeest itgeest - Het Delphinus kensemble speelt morgen iet nieuwjaarsconcert van )egstgeestse buurtvereni- Haaswijk en Morsebel. De e musici, die onder andere en waren op het Rapen- ;concert in Leiden, spelen c van Vivaldi, Bach, Tartini loderne stukken. Het con- begint om 12.00 uur in 't Dt Proffijt aan het Boer- replein 13 in Oegstgeest. rsus 'Reizen internet' rschoten - In de biblio- k van Voorschoten is ndagochtend 2 februari de cshop 'Reizen en internet' P H ilgen. Februari is de ind van het reizen' in de bi- heek. Omdat internet een ds grotere rol gaat spelen, bij de samenstelling en de ireking van vakantie, denkt ibliotheek met de work- een goede mogelijkheid in te hebben gehaald om ver- ivd te raken met de combi- reizen en internet. Aan- len kan vóór 26 januari, bij ibliotheek. De kosten van orkshop bedragen 20 euro 0 voor bibliotheekleden). iatief Warmond mond - Cursussen kera- boetseren en decoratie- nieken voor beginners en rderden beginnen maan- vond vanaf 18.30 uur in 't junt in Warmond. De 1 van 7 tot en met 10 jaar leren werken met klei, voor ren zijn er cursussen teken ihilderen. Aanmelden en iade: 071-3011109. >elcursus pegstgeest tgeest - Woensdag 4 febru- ok c egint in Oegstgeest een bij- ïrsus voor beginners. De gegeven door pastor van Aarle van de Willi- j'g lparochie, is verspreid acht avonden. Deelname tis, maar een vrijwillige age voor koffie en lesmate- wordt op prijs gesteld. In- atie en aanmelden: 071- 304 of a.vanaarle@willi- loegstgeest.nl d ze i ïerst lima bru 3vo( e< ctijdi Dste randeringen Tafeltje Dek Je g schoten - De gemeente schoten heeft het aanmel- itraject voor Tafeltje Dek Je irsonenalarmering over ge in aan de Stichting Welzijn i, iren Voorschoten (SWOV). letekent dat mensen die leze diensten gebruik wil- aan maken, zich voortaan en melden bij het secreta- van SWOV (071-5619001, idag tot en met vrijdag be- aar van 9.00 tot 13.00 uur). :renadviseur Monique ichell maakt dan een af- ik voor een gesprek aan irt bouw Witte iooI Noordwijk iDwiJK - De leerlingen van itte School in Noordwijk 'olgende week vrijdag uit- ;id betrokken bij de start le nieuwbouw. Wat er pre- ;aat gebeuren, wordt ge- gehouden. Zij verzamelen om kwart over twaalf op de Irisplein/Morgenster. De evoren is er een informa- rand in de voormalige Wil- :d-mavo. alphen aan den rijn/leiden - Pleegzorg Zuid-Holland ver huist van Leiden naar Alphen. De organisatie betrekt een on derkomen op Rijnhove waar al jeugdzorg en speciaal onderwijs zijn gevestigd. De provincie heeft besloten eenmalig een bedrag van 400.000 euro beschikbaar te stellen. Met dit gdd kan een deel van de verbdbwing wor den betaald. Om Rijnhove gebruiksklaar te maken is 900.000 euro nodig. Stichting Horizon, waarvan Pleegzorg Zuid-Holland sinds 1 januari 2003 deel uitmaakt, be taalt 425.000 euro. Het gerefor meerd Burgerweeshuis levert een financiële bijdrage van 75.000 euro. Zodra Pleegzorg naar Alphen is verhuisd, levert dat een jaarlijk se besparing van een ton op. De 100.000 euro die nu nog in de huisvesting in Leiden zit, kan straks worden gebruikt voor de zorg. Groot voordeel is dat de sa menwerking tussen pleegzorg en de andere takken van de jeugdhulpverlening van Hori zon verbetert danbtij de geza menlijke huisvesting. zaterdag lo januari 2004 Geliquideerde oud-leerlinge van Groene Hart Lyceum in Oegstgeest begraven oegstgeest - Op het kerkhof van de Willibrordparochie in Oegst geest is gisteren onder grote be langstelling de 17-jarige Nicara guaanse Alejandra Saenz Silva begraven. De voormalige leer linge van het Alphense Groene Hart Lyceum werd in de nacht van 2 op 3 januari het slachtof fer van een liquidatie in Am sterdam Zuidoost. De studente, die afwisselend in Amsterdam en Leiden verbleef, raakte waar schijnlijk onschuldig betrokken bij een aanslag op haar 34-jari- ge Columbiaanse vriend, die bij de politie bekend stond als drugshandelaar. Liefde maakt blind en Alejan dra is daarvan het slachtoffer geworden", viel bij de in het Spaans en Nederlands gehou den herdenkingsdienst te ho ren. Haar moeder, die in Leiden woont, probeerde het meisje er van te overtuigen dat zij een fout vriendje had gekozen, maar zonder resultaat. De begrafenis had plaats in Oegstgeest, omdat de familie, die in Nederland asiel had aan gevraagd, hulp kreeg van Vluchtelingenwerk in Oegst geest en de Willibrordparochie. Oud-klasgenoten uit Alphen aan den Rijn, waar de aanko mend stewardess een tijdje in het asielzoekerscentrum aan de Eikenlaan woonde, en het ROC in Hoofddorp wafen in groten getale aanwezig. De Hoofd- dorpse studenten van het luchtvaartcollege woonden de dienst bij in stewardessente nue. Zij roemden de openheid en het oog voor detail van hun vriendin. De Amsterdamse politie heeft een team rechercheurs op de zaak gezet, maar van de moor denaars) ontbreekt nog elk spoor. Recherchechef Jan Pron ker noemde de zaak deze week op een symposium in de Vrije Universiteit over afrekeningen in het criminele milieu. De po litie geeft aan de oplossing van zulk liquidaties 'topprioriteit'; ze worden nu 'tot op het bot uitgerechercheerd'. In de zaak van Alejandra deed de recher che dertien uur sporenonder zoek. een vogelwaarnemers op het platform actief Tini van der Heiden (links) en Ria van Rijn van de Wassenaarse wereldwinkel showen hun topmodel: de pashminasjaal, door Maxima populair gemaakt in het villadorp. Foto: Henk Bouwman door Eric de Jager wassenaar - Lange tijd liet rijk Wassenaar de piepkleine We reldwinkel links liggen. ,,In an dere plaatsen ontvangen de winkels veel steun, maar in Wassenaar geen cent", zegt be stuurslid Ria van Rijn. Maar sinds Maxima in haar nieuwe woonplaats de pashminasjaal heeft geïntroduceerd als onmis bare modeaccessoire, weet tout Wassenaar de Oostdorperweg te vinden. „Laatst kwam er een dame de winkel binnen die er meteen negen meenam", zegt Van Rijn. „Ze kosten toch 60 euro per stuk." Maar de Wassenaarse dames hebben het slim beke ken, want het handwerk kost in de wereldwinkel maar de helft van wat gerenommeerde mo dezaken op de bon zetten. „Tsja, je wordt niet voor niets Tijk", grapt Tini van der Heiden. „Er zijn natuurlijk ook in Was senaar mensen die elk dubbel tje moeten omdraaien. Ik koop ook bij de Aldi, maar voor die paar centen meer zou iedereen eigenlijk vaker eerlijke produc ten moeten kopen. Wij hebben bijvoorbeeld ook de kerken aangesproken op hun verant woordelijkheid. Die doen veel aan liefdadigheid, maar ze schenken niet allemaal Max Havelaar-koffie", zegt Van der Heiden. De wereldwinkel biedt zogenoemde 'fair trade' pro ducten aan. Die worden zonder tussenhandel en tegen een rechtvaardige prijs direct uit het land van herkomst geïmpor teerd. „Dat is geen liefdadig heid, maar eerlijke handel die de makers de kans biedt een menswaardig bestaan op te bouwen. Hoewel het nog steeds niet helemaal eerlijk is, want wij werken natuurlijk met vrijwilli gers." In andere plaatsen, zoals in Nootdorp, waar Van der Hei den onlangs de opening van een nieuwe winkel bijwoonde, krijgen de wereldwinkels veel steun van plaatselijke weldoe ners. „Die dragen dan bij in de huur of de inrichting. Je zou zeggen dat die mensen in Was senaar ook te vinden moeten zijn. Maar er is weinig interesse. We zouden best naar een grote re winkel of naar een betere plek willen verhuizen, maar we durven het nog niet helemaal aan met die exorbitante prijzen hier." Misschien dat het Méxima-ef- fect daarin verandering brengt. De pashminas lopen in elk ge val als een trein. „Het is typisch Wassenaars dat een modearti kel het bestlopende product is - wij verkopen er twee keer zo veel als in de rest van het land. En het is natuurlijk ook typisch Wassenaars dat klanten er met een negen tegelijk kopen. Ja, sommigen willen misschien voor een dubbeltje op de eerste rang zitten door ze bij de We reldwinkel te kopen. Maar dan denk ik: so what. De tijd dat geld verdienen en omzet in de eerlijke handel vieze woorden waren, is voorbij." Van Rijn, die voorheen in een modezaak werkte, vertelt met liefde over haai' pashminas. „Het is een prachtartikel, ik mag het graag laten zien. De sjaals worden in Nepal gemaakt van de wol van een langharige berggeit. Ze zijn heerlijk zacht en wami en je kunt ze op aller lei verschillende manieren dra gen. En dat Maxima ze vaak laat zien, helpt zeker mee aan de populariteit." De prinses heeft nog niet ge winkeld aan de Oostdorperweg, maar Van der Heiden kreeg wel de kans haar te ontmoeten tij dens de kennismaking in de Dorpskerk. „Ze was geïnteres seerd in ons werk. En ze vroeg of we ook producten uit Argen tinië hadden. Ik moest haar toen het antwoord schuldig blijven. Maar binnenkort krij gen we biologische wijn uit Ar gentinië. Daar bezorgen we ze ker een flesje van bij het hek. Wie weet." Meer informatie: www.wereldwinkelwassenaar.nl Rechtbank doet eerder uitspraak door Nancy Ubert denhaag/voorschoten - Bij uitzondering doet de rechtbank in Den Haag over tien dagen vervroegd uitspraak in de zaak tegen de pyromaan van Voor schoten. De 27-jarige man, die verdacht wordt van een grote reeks brandstichtingen in zijn woonplaats en deze al in een eerdere zitting heeft bekend, heeft op 22 januari een intake gesprek bij een psychiatrische kliniek. Voor die dag moet dui delijk zijn of hij tbs krijgt opge legd en zo ja in welke vorm. Hij laat zich hoe dan ook behande len, beloofde hij gisteren in de rechtbank van Den Haag. Officier van justitie Steen eiste begin oktober vijf jaar celstraf tegen de man plus tbs met dwangverpleging. Tot een ver oordeling kwam de meervou dige kamer echter niet. De zaak werd aangehouden in af wachting van extra onderzoek naar de psychische gesteldheid van de Voorschotenaar. Gistermiddag bleef de officier bij zijn eerdere eis. Tot irritatie van Rombach, de advocaat van de verdachte, die een gevange nisstraf van drie jaar inclusief tbs met voorwaarden 'absoluut het maximum' noemde. Als de meervoudige kamer besluit tbs met voorwaarden op te leggen, hoeft de Voorschotenaar niet per se in een gesloten tbs-kli niek te worden opgenomen. Dan kan hij zich bijvoorbeeld ook laten behandelen in een regulier psychiatrisch zieken huis. Het kan zelfs zo zijn dat hij naar huis mag als hij zich onder behandeling van een psychiater stelt. Mocht hij zich niet aan de afspraken houden, dan staan hem alsnog sancties te wachten. Volgens de officier is de kans op herhaling groot en ging Voorschoten lang gebukt on der het gevoel van onveiligheid en de angst dat er weer brand zou worden gesticht. De maxi mum gevangenisstraf die aan tbs met voorwaarden kan wor den gekoppeld, is drie jaar. „Dat is te laag", aldus Steen. „Dat doet geen recht aan de ernst van deze zaak. We heb ben het hier over tientallen branden. Jarenlang heeft een plaats onder die terreur gele den. Daar hoort een fikse ge vangenisstraf bij. De drie rapporten (een van de reclassering, de tweede van een psychiater en een derde van een psychologe) schetsen het beeld van een ontoeganke lijke man met een stoornis in de ontwikkeling van zijn per soonlijkheid. Al op jonge leef tijd is hij drugs gaan gebrui ken. Ook daardoor is zijn gees telijke volwassenheid niet tot ontplooiing gekomen. In grote lijnen komen de drie rappor ten met elkaar overeen, maar de psychologe concludeerde als enige dat het mogelijk is dat de Voorschotenaar met meer worstelt. „Seksuele problemen bijvoorbeeld, die nog niet aan de oppervlakte zijn gekomen. Volgens haar moet de man niet alleen van zijn drugsverslaving worden afgeholpen, maar moeten de hulpverleners ook naar de 'diepere laag onder die verslaving' kijken. De psycho loge meent dat een voorwaar delijke straf uit den boze is. „Hij heeft de neiging zich aan de dingen te onttrekken", zei ze gister tegen de rechters. „Aan de andere kant is hij wel plichtsgetrouw, dus ik zie hem wel een therapie volgen." Jarenlange dwangverpleging ging haar weer een stapje te ver, dan zou het de Voorscho tenaar wellicht nooit meer luk ken om in de maatschappij te rug te keren. Als hij van de drugs af is - en blijft - kan zijn persoonlijkheid bij een goede behandeling verder groeien, is de stellige mening van de drie experts. „Ik ben bereid aan mijn versla ving en problemen te werken", klonk de verdachte. Ik heb de afgelopen maanden bijvoor beeld al veel beter leren praten over mijn gevoelens. Dat kon ik nooit." Zijn voorkeur gaat uit naar de Piet Roordakliniek in Apeldoorn, waarover hij door de reclassering uitgebreid werd geïnformeerd. Het insti tuut is gespecialiseerd in de behandeling van verslaafde mannen die meerdere strafba re feiten hebben gepleegd, langdurig verslaafd zijn en in tensieve zorg nodig hebben. Over twaalf dagen heeft de Vooischotenaar daar ook zijn intakegesprek, als de recht bank daarmee akkoord gaat. Gerard Baas DwiJK - De Meetpost Noordwijk - in ilksmond bekend als het REM-eiland ft in elk geval tot 1 juli in gebruik. De is het vrijwel eens met de eigenaar, rectie Noordzee van Rijkswaterstaat, 'anaf het platform in het kader van 'eertigjarige bestaan een jubileum- amma te verzorgen. Wat er daarna de meetpost gebeurt, is nog niet be- Het platform ligt op negen kilome- in de kust van Noordwijk. hos heeft geen geld om het platform te nemen. Er zijn nog andere be tellenden, maar de vraag is of het hen nog wel interessant is om tot over te gaan. Het platform is oud. Er ïl geld nodig voor groot onderhoud, artijen die zich hebben gemeld, rea- 0 zich dat niet. Voorlopig gaan we er it dat we op 1 juli van dit jaar alsnog !n", aldus J. Starke, hoofd hydrome- loordzee van Rijkwaterstaat, ankelijk was het de bedoeling dat al januari van dit jaar tot sluiting zou en overgaan. Het veertig jaar oude Jrm is met ongeveer een half miljoen per jaar te duur geworden voor rijks baat. De Directie Noordzee be schikt over meer meetpunten, waaronder het Euro-platform voor de Europoort en het lichteiland Goeree voor de kust van Goeree Overflakkee die wel blijven be staan. Aanvankelijk werd het eiland gebruikt door de REM, de Radio Exploitatie Maat schappij, die werd opgericht door groot industriëlen onder leiding van de scheepsbouwer Cornelis Verolme. Vanaf juni 1964 werden illegaal radio-program ma's verzorgd onder de naam Radio Noordzee. In augustus van dat jaar volg de TV Noordzee. De Nederlandse marine en de rijkspolitie maakten in december een eind aan het experiment. Later nam de Tros de uitzendingen op het land op legale wijze over. In 1974 is het platform gekocht door Rijkswaterstaat. Tot voor kort maakte de Directie Noordzee er gebruik van als on derdeel van een meetnet. Op dit moment zijn alleen nog vogel waarnemers op het platform actief. Zij kunnen hun werkzaamheden voorlopig voortzetten. Starke: „Als we verder geen gegadigden vinden, wordt het platform op 1 juli definitief gesloten. Dan marke ren we het object en wordt het binnen twee jaar opgeruimd." Het REM-eiland blijft nog een halfjaar in gebruik door Rijkswaterstaat. Archieffoto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17