'Bebouwing Grote Polder is een optie' LEIDEN REGIO feer tussen Katwijkse hervormden wordt steeds grimmiger Ouderen, let op uw bankpas! Vechten om een koe, kost een koe' Noordwijk twijfelt over Rijn Gouwe Lijn R3 Tafeltennissen tegen verveling zaterdag iq januari 2004 Silvan Schoonhoven kijk aan zee - De sfeer tussen de Kat- e hervormde wijkgemeenten verhardt, ikant Barend Weegink neemt in het te nummer van het blad Om de Oude nadrukkelijk afstand van de twee 'be rde' wijkgemeenten - die niet mee 1 met de nieuwe fusiekerk, de Protes- e Kerk in Nederland (PKN). Weegink veroordeelt scherp de juridische stappen die bezwaarde gemeenten in Ne derland nemen om zich aan de fusie te onttrekken. Hij wil 'geen vreemde soloac ties meer', een opmerking die gericht lijkt aan de bezwaarde dominees Van Vlastuin en Vlietstra. Ook mogen ze in het kerkblad - waarvan Weegink eindredacteur is - de argumenten van de bezwaarden niet meer toelichten. „Er is geen andere weg dein ons (onder pro test) laten meenemen naar de PKN", schrijft Weegink. „Iedere andere actie bete kent dat we per 1 mei buiten de kerk ko men te staan." Hij neemt het de twee dwarsliggende ker kenraden kwalijk dat zij voor hun gemeen teleden bepalen wat hun kerkelijke toe komst wordt: „dat recht hebben ze naar het hervormd beginsel niet, dat komt de cen trale kerkenraad toe." Landelijk doen zeker dertig bezwaarde her vormde gemeenten mee aan de zogenoem de 'verklaring voor recht'. Ze verzoeken de rechter om uitspraak te doen over de vraag of (wijk-) gemeenten die niet mee willen doen met de PKN zich - met behoud van hun geld en gebouwen - aan de fusie kun nen onttrekken. Ook de wijkgemeenten van Vlietstra en Van Vlastuin doen mee. Weegink betreurt de gang naar de rechter 'in hoge mate'. „Het is niet alleen een pro ces tegen de landelijke kerk, het is het ook indirect tegen de eigen gemeente, waarin we toch samen zouden willen blijven. Van alle kanten wordt deze buitenkerkelijke rechtsgang afgeraden. Hij is heilloos, kans loos en het is kerkgeld verslindend. Wie eruit gaat, doet dat als enkel per soon. Helaas, dit punt is hard, maar wel helder." De predikanten Vlietstra en Van Vlastuin willen vooralsnog niet reageren op de op merkingen van hun collega. „Ik heb er na tuurlijk duizend gedachten over, maar ik wil nu geen commentaar geven", zegt Van Vlastuin. Donderdag vergadert de centrale kerkenraad. „Het lijkt me de juiste weg om de kwestie eerst daar aan de orde te stel len." neb ku lijg len t lo- wilJ stati Saskia Stoelïnga on ets schoten - Ton van der Loos ingsian de gelijknamige delica- n di nzaak Van der Loos aan de iat( ilstraat in Voorschoten tar ;rte uitverkoop. Voor de helft mei e prijs een kilo kaas of een van r lir :>eu Ton van der Loos ziet geen heil meer in Voorschoten flesje wijn. Zijn klanten hun slag, maar vinden het uut niet leuk dat hij eind tieri maand stopt met de win- et pand is verkocht aan n N bedrijf Niersman, omdat er Loos een onrustig gevoel Ie toekomst van het cen- ils van Voorschoten heeft. 3rz< Ie bouwer met het pand loen is nog onduidelijk. In- ils heeft Van der Loos zijn verbonden aan de Zuid- tijd anse uitspraak: 'Alles sal st. 1 aar mot egt taan ingeman valt gelijk met de jecl in huis. „Gaat u rentenie- daarvoor ben ik nog te Ik kan het een paar maan- wijk litzingen. Dan is het weer \n iets anders te doen. mijn zoons willen niet. ijn goede jongens, die stu- weZij gaan hun eigen weg." onsje beenham en een bruin, heeft u dat nog? ïer dat u weggaat, maar zo eeijdat in het leven. We heb- 0 dj lan eigenlijk niets meer in de ichoten. U bent de laatste eh ohikanen." moet ik die lekkere boe- gl( as nu halen?" Een sjieke ;lijd :he Am wordt door bediende het boegbeeld van de l, met egards behandeld, betjaan zal ze haar heil moe- ie e oeken op de Parkweg in ster lurg. n. I an van de lekkere levens- Ton van der Loos met boegbeeld Jos in de winkel: „We raken los, letterlijk en figuurlijk." Foto: Dick Hogewoning ;ijn :len weet dat hij een on- lóeije toekomst tegemoet gaat. :eft geen geld op de plank Toch heeft Van der Loos eden om te stoppen. „In buurt wordt het de ko- e jaren, denk ik, te onrus- Jn stabiel een winkel te In draaien. Stof, lawaai en el zijn niet bevorderlijk ivensmiddelen. /bedrijf Niersman gaat 'apen van Voorschoten - mijn zaak gelegen - ver en en renoveren, naast irrijst een winkelpand met rtementen en voor de ou- maiidi iant de Gevers Deynootschool schuin tegenover mij zijn ook allerlei plannen in ontwikke ling. De Hema of zoiets moet daar komen. Ik huiver van al die gelijksoortige winkelstraten. Eenheidsworst. Alle nostalgie wordt weggehaald." De geboren ondernemer kan het niet meer opbrengen om er tegen te vechten. „Vechten om een koe, kost een koe. Dat wil ik mezelf niet meer aandoen. Af gelopen jaar hebben we al ge merkt dat de afsluiting van de Schoolstraat voor auto's niet bevorderlijk is voor mijn klan dizie. Ik moet het juist hebben van mensen die doelbewust even naar mijn winkel rijden. Niemand luistert daar naar. Er varing telt niet." Ton van der Loos gaat er even rustig voor zitten. Tussen de stellingen achter in de zaak. „De afgelopen 31 jaar - 12 in Leiden, 19 in Voorschoten - heb ik zes dagen, dag in dag uit, ge werkt. Ik merk dat ik andere impulsen nodig heb om door te kunnen gaan. Ik kom uit een grote Haagse katholieke familie. Ons leven bestond en bestaat nog steeds uit rugby bij de Haagsche Rugby Club (HRC) en werken. Mijn vader was melk boer in de omgeving van Bezui- denhoutseweg in Den Haag. Toen hij er in 1961 mee stopte gingen zijn twee winkels over' naar twee broers. Nog twee broers en ik begonnen later ook een levensmiddelenwinkel. Een zaak drijven is ons met de pap lepel ingegoten." „Het waren mooie tijden. Maar inmiddels zijn er vier te jong en aan allerlei nare dingen gestor ven. Ik ben de enige die nog een winkel heeft. Toen deze plannen in Voorschoten zich allemaal aandienden, knapte er iets in me. Ik ben gaan praten met mijn vrouw Janine en zo nen Sander en Jochem om het voor mijzelf op een rij te krij gen. Het werd toen heel duide lijk voor me. Mijn vrouw heeft afgelopen jaren allerlei oplei dingen gevolgd en wil haar praktijk als energetisch thera peut graag uitbreiden. Mijn zo nen, één reeds afgestudeerd als econoom, de ander nog druk bezig, hebben een andere toe komstvisie. Ik had genoeg stof van ze gekregen om zelf rigou reus te zeggen: stoppen Ton." „Als je zoiets besluit, kun je an dere plannen maken. Om mijn hoofd leeg te maken ga ik in april fietsen naar Santiago de Compostella. Helemaal in mijn eentje. Het aardige is dat zo maar dingen op je pad kunnen komen. Drie weken geleden wisten we nog met eens waar we zouden gaan wonen. We waren aan het kijken in Leiden en Voorschoten. Nu hebben we een appartement bij de Laan van Meerdervoort in Den Haag richting Kijkduin. Prachtig. We genieten er allebei van." „Jos, onze geweldige kracht, gaat werken bij Gransjean, een delicatessezaak aan de Bankas- traat in Den Haag, voorheen de winkel van mijn broer. Ook toe val. Ik laat alles nu maar even gaan. Na mijn fietstocht maak ik weer plannen. We raken los, letterlijk en figuurlijk. Ik had een prachtig assortiment. Het is goed geweest zo!" lerenbonden waarschu- n dat er op diverse plekken inen maar ook buiten Lei- n en de regio weer dieven (bankpassen actief zijn. boeven zijn niet altijd on- re knapen met leren jassen n maar het kunnen ook trig geklede mannen of 'uwen zijn en soms beho- zelfs senioren tot het die- ïgilde. e gaat zo'n diefstal in het rk? U steekt de bankpas in automaat, toetst de pinco- en dan? Dan gebeurt er lts. Vervolgens drukt u op de knop 'annuleren' om de kaart terug te krijgen maar er gebeurt wederom niets, de automaat blijft geblokkeerd. U denkt vervolgens 'ik ga naar de bank om mijn pas terug te halen' en loopt de bank in. Niet doen want dat is juist de bedoeling van de dieven. Want als u bij de bank komt heeft deze de pas niet, die zit nog in de automaat. Hoe dat kan? De dieven heb ben een klein stukje plastic in de gleuf gedaan. De bankpas wordt in de automaat door een stukje videoband tegen- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 gehouden. Daardoor kan de automaat de pas niet lezen of inslikken. Een ander stukje plastic belet dat de pas wordt terug gegeven. Indien u dit overkomt, kijk dan goed in de sleuf waar de pas ingestoken is. Als daar een klein stukje dubbelzijdig plakband ziet, trek dat dan weg en u krijgt de pas terug. Kijk goed om u heen want de dieven zijn nooit ver weg. Als iemand u hulp aanbiedt ga dan NIET weg van de auto maat. Het is waarschijnlijk de - helpende - dief die komt in formeren en u waarschijnlijk aanraadt de pincode nog eens in te toetsen, of naar de bank te gaan om uw pas te halen. Nooit doen. Bij twijfel gelijk de rekening laten blokkeren. Vertrouw dus niemand uw pincode toe en geef ook nie mand de gelegenheid om over uw schouder mee te kij ken bij het pinnen. Bij onze kerheid of angst kunt u beter bij de supermarkt extra geld aan de kassa pinnen, dat is veiliger. Tot slot nog één waarschu wing. Schrijf nooit de pincode op in uw hand. Want als u bij een bank staat en de pincode op de binnenkant van uw hand bekijkt, kan een potenti ële dief altijd meekijken. He laas, is tegenwoordig lang niet iedereen meer te vertrouwen. Eric-Jan Berendsen leiden - Met een warm applaus en enthousiast gejuich begeleidden de kinderen van de Korte Vliet- school aan de Johan Wagenaarlaan in Leiden gistermiddag de onthulling van de tafeltennistafel. Om dat er geen speelmogelijkheden waren op het schoolplein, verveelden de zeer moeilijk lerende jonge ren van 14 tot 20 jaar zich met grote regelmaat. Dat was Henk Zonderop, wiens zoon op de school heeft gezeten, een doorn in het oog. Hij sponsorde de tafel en bovendien kregen alle 56 leerlingen een batje en balletje. De bouwvakker zamelde het geld in met de organisatie van het eenendertigste Ne derlandse kampioenschap sprietlopen in Rijpwetering. Met de opbrengst steunt de bouwvakker ver schillende projecten voor gehandicapten. Foto: Henk Bouwman WD neemt oude standpunt weer in door Robbert Minkhorst lei den/zoeter wou de - Bouwen in de Zoeterwoudse Grote Polder is weer 'een serieuze optie' voor de WD in Leiden. Fractieleider Leendert de Lange van die partij wil de polder als grote bouwlo catie achter de hand houden, wanneer vliegkamp Valkenburg niet vrij komt. Voorop staat, vindt De Lange, dat de Leidse re gio en de Bollenstreek een grote woningbouwlocatie krijgt. Eerste keus daarvoor is het vliegkamp. Volgens de regio zijn nog zo'n tienduizend woningen extra no dig, boven de bestaande bouw plannen in gemeenten. De Leidse WD houdt er reke ning mee dat het vliegveld niet beschikbaar hóeft te komen. „Dan heb je dus een alternatief nodig. Wat ons betreft is de Grote Polder daarvoor in beeld", aldus De Lange. De Leidse PvdA-wethouder Ron Hillebrand en diens Zoeter woudse collega Mirjam Ates (CDA) kijken op van de opmer kingen van de WD'er. Zelf vindt De Lange zijn mening helemaal niet zo opvallend. Voor zijn partij was de Grote Polder altijd al een geschikte bouwlocatie. Fracties in de Tweede Kamer en Provinciale Staten zijn dat de afgelopen ja ren ook bij herhaling blijven roepen. Toch hield de Leidse WD zich juist stil. Dat had een reden: bouwen in de Zoeter woudse polder is zeer omstre den. Bestuurders in de regio hebben afgesproken dat het vliegkamp dé bouwlocatie moet zijn. Over andere plekken 'praat je niet', is een soort herenak koord. Maar de WD-leider volgt 'nieuwsgierig de discussie' die is ontstaan over de Nota Ruim te van minister Dekker. Zij ziet ruimte voor tienduizenden wo ningen ten oosten van Leiden, op de as van de Oude Rijn en de Gouwe. Verder wijst De Lan ge erop dat het pleit voor Val kenburg nog niet is beslecht. Ook daar is het verzet tegen woningbouw groot en de lobby sterk. Tegenstanders hebben uitstel van sluiting bedongen. Van bouwen in de Grote Polder kan geen sprake zijn, stelt wet houder Ates. „Het is not done van hem om het tegengestelde te roepen", zegt ze over De Lange. „Hij heeft de afspraken in de regio mede-ondertekend. Daarin is de Grote Polder uit drukkelijk buiten beeld. Het zal een opwelling van hem zijn ge weest. Een slip of the tongue die we maar snel moeten verge ten." Ates is niet bang dat minister Dekker de polder alsnog aan wijst als bouwlocatie voor de regio. „Ze heeft al bij herhaling gezegd dat ze niet aan de veen- weidegebieden wil komen. En als ze de politiek geloofwaardig wil houden, is zoiets ook on denkbaar. Het betekent een verschrikkelijke trendbreuk. Het is ook nooit waar te maken; zeker niet met een spoortunnel van 900 miljoen onder datzelf de Groene Hart door." Wethouder Hillebrand vindt dat coalitiegenoot WD zich niet populair maakt met zulke opvattingen. „In ons college programma hebben we alle kaarten gezet op Valkenburg. De Grote Polder moeten we vrijwaren van woningbouw. Dit is niet bevorderlijk voor de re gionale samenwerking." Na tuurlijk, zegt Hillebrand, als Valkenburg afvalt, 'weet ik er ook nog wel een paar'. „Maar ik ben blij dat we eindelijk één vi sie in de regio hebben over wo nen. Ik denk dat het uitermate onverstandig is om weer te gaan speculeren over nieuwe locaties. En als toch zo'n situa tie ontstaat, ga je eerst met je partners in de regio om tafel, voor je het oude standpunt weer van stal haalt." Dat de WD - ook in Leiden - begerig kijkt naar de Grote Pol der, verrast Hillebrand overi gens weer niet. „Ik weet dat, als je diep in de harten van de WD'ers kijkt, ze liever dat oude standpunt innemen. Ik mag ho pen dat de WD een betrouw bare partner wil blijven. Dit zaait alleen maar tweedracht." door Jan Preenen noordwijk - De Rijn Gouwe Lijn wordt in Noordwijk be paald nog niet met enthousias me ontvangen. Vier van de vijf partijen zetten gisteravond tij dens een commissievergade ring grote vraagtekens bij de komst van de lightrailverbin- ding in hun gemeente. Zij we zen op de hoge kosten, langere reistijden, ongewenste bebou wing langs de route en de kans dat buslijnen komen te verval len. Alleen de Progressieve Combinatie juicht de komst van de nieuwe vorm van open baar vervoer toe. Van Rijnberk: „Noordwijk kwam destijds pas echt tot ontwikkeling toen de tram er naartoe ging rijden." Noordwijk Totaal, CDA, WD en Christenunie vinden het overi gens prima dat door de provin cie een milieueffectrapportage wordt uitgevoerd voor het wes telijke deel van de Rijn Gouwe Lijn, zolang daaraan maar geen vergaande consequenties wor den verbonden. Tijdens dat on derzoek worden twee voorkeur- tracés bekeken. In het ene geval vanaf het transferium in Leiden langs de 206 naar het gemeentehuis in Katwijk, waarna een splitsing volgt. Een deel gaat naar de Boule vard, het andere deel via de Ko ningin Julianalaan, de Biltlaan, de Zwarteweg en de Herenweg naar Noordwijk. In het andere tracé is sprake van een splitsing op het punt Zeeweg/206. De reiziger kan hier kiezen tussen de Boulevard in Katwijk en doorrijden via de Herenweg naar Noordwijk, waarbij onder meer Estec en zorgcentrum Willem van den Bergh worden overgeslagen. Een keus tussen beide tracés hoeft nu nog niet te worden ge maakt. Ook wordt in een later stadium pas bpslist hoe de Rijn Gouwe Lijn in Noordwijk gaat lopen. Waarschijnlijk wordt dat de route Nieuwe Offemweg- Gooweg-Van de Mortelstraat- Van Panhuysstraat-Quarles van U ffordstraat-Vuurtorenplei n. Als het tenminste'Vl zover komt. Met name Hazenoot van Noordwijk Totaal (met acht van de negentien zetels veruit de grootste partij) heeft zijn twij fels: „Qua tijdsduur schieten we er niets mee op. Bus 240 is veel sneller tussen Noordwijk en Leiden. Verder hebben we be zwaren tegen bebouwing langs de route om daarmee geld te rug te verdienen voor de lijn. Dat past niet in de afspraken die zijn gemaakt in het Pact van Teylingen en ook niet in de ideeën van Noordwijk over ruimtelijke ontwikkeling. Er is ook geen enkele garantie dat op een vaste railverbinding op den duur minder snel zal worden bezuinigd. En ten slotte gaat dit vele miljoenen voor Noordwijk kosten."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15