REGIO 'Ook zonder mij gaat alles door in Leiden' We zijn er lekker mee, met die Balkenende In plaats van gemeenten kun Niet alleen je beter provincies herindelen Poelgeest bloedt Jobhunten ZATERDAG 10 JANUARI 2Q NAVRAAG Winkeliers willen een landelijk winkelverbod voor mensen die zich herhaaldelijk schuldig hebben gemaakt aan winkeldiefstal. Om dat te kunnen hand- Als ze iets pikken, tasten haven'is er een x 7 7 landelijke data- ze je privacy toen ook aan? banknodigmetde foto's van veelple gers. De Raad Nederlandse Detailhandel (RND) is hierover in gesprek met het ministerie van justitie. J. WIJCHERS, voorzitter van de Leidse winkeliersvereniging Haarlemmerstraat, steunt het RND. Is in de Haarlemmerstraat een vaste groep winkeldieven actief? Ja, die is er en die komt uit Rotterdam. Het gaat om een groep van ongeveer 25 man, die naar andere plaatsten uitwijkt omdat ze in Rotterdam strenger zijn geworden. Sommigen komen uit Amster dam. Ze zien er keurig uit, ze vallen niet op, maar veel winkeliers kennen ze. Sommige winkeliers bellen elkaar op als ze in de buurt zijn, om elkaar te waarschuwen. Als we iemand op heterdaad be trappen bellen we de politie altijd op en ik moet zeggen dat die dan altijd snel komt." Als Leiden heel streng wordt gaat de groep naar Katwijk of Lei derdorp. „Ja, dan gaan ze naar elders. En: nee, daar zit ik niet mee." tekst: Erna Straatsma foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1979, woensdag 10 januari LEIDERDORP - In de gemeente Leiderdorp is gisteren beroering ont staan over een grove fout die is gemaakt bij het bepalen van de aan slag voor de onroerend-goed-belasting. Dooreen nog onduidelijke oor zaak zijn de heffingen voor huurders en eigenaars verwisseld. Gevolg is dat de huurders een veel te hoge aanslag hebben gekregen. De huisei genaren, die hun pand niet zelf bewonen, moeten volgens de aanslag veel minder betalen dan de bedoeling was. De fout leidde gisteren tot een stroom van telefoontjes naar het gemeentehuis. De telefoniste had de handen vol om de honderden geschrokken belastingbetalers uit te leggen wat er was gebeurd. Vele Leiderdorpers ontdekten de fout al snel omdat in een begeleidende brief de hoogte van de tarieven wel goed vermeld stond. Waar de fout werd gemaakt is nog onduidelijk. De gemeente heeft alle gegevens van de huurders en de eigenaren in Lei derdorp op een magneetband doorgegeven aan de Rijksbelasting dienst. Deze band wordt via de computers uitgewerkt. Daarna gaan de aanslagen de deur uit. De Rijksbelastingdienst draagt dus zorg voor de heffingen, terwijl de gemeente de gegevens daarvoor verstrekt. ANNO 1979, woensdag 10 januari OECSTGEEST- De hondenhokken van het dierentehuis 'Postbrug' aan de Haariemmertrekvaart in Oegstgeest zijn door de dierenbe scherming afgekeurd vanwege de vele gaten en kieren. Geld om ze te vervangen is er niet. Binnenkort is er nu een rommelmarkt om het benodigde bedrag 15.000,- op tafel te krijgen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t - Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met; 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5 "8 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56.70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0.50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem Oud-wethouder Pex Langenberg werkt nu bij Verkeer en Waterstaat Gemeentelijke herindeling wordt gekenmerkt als een on derwerp waarover wordt gedis cussieerd zonder goede argu menten. Hoe komt dat? Wel, als regel wordt een herindeling 'van bovenaf (het Rijk, de provincie) opgelegd. Voor die instanties geldt het politieke doel; niet het welzijn van de burger is van be lang, maar louter de politieke winst. Ook bij de thans lopende herin deling van Sassenheim, Voor hout en Warmond is dat weer het geval. Onmiddellijk bij zijn aantreden, stelde de commissa ris van de koningin Jan Franssen al dat het aantal gemeenten in Zuid-Holland diende te worden gehalveerd. Is die uitspraak ge baseerd op gedegen onderzoek en in overleg met die gemeen ten? Welnee! Dat de provincie geen enkele onderbouwing heeft voor de herindeling, bleek overduidelijk tijdens het bezoek dat gedepu teerde Asje van Dijk (stedelijke vernieuwing) aan Voorhout bracht. In een zeer eenzijdig be toog gebruikte hij argumenten als: 'bedrijven en kerken fuseren toch ook' en: 'er komt ook één Europa'. Baarlijke nonsens. Een ander 'argument' was: 'Warmond is door het ijs gezakt en moet worden geholpen'. Heeft de provincie dit niet zien aankomen? Is het niet haar ver antwoordelijkheid om op tijd in te grijpen? Asje van Dijk vond dat Voorhout zich in deze opstelde als een huilend kind. Dat Alkemade en Oegstgeest niet met Warmond samen wilden gaan, vond hij wel weer begrijpelijk. Snapt u het nog? Alles overziende kun je beter de provincies samenvoegen of op heffen, dan de gemeenten, die wél aan de belangen van hun in woners denken. Gelukkig is er op 21 januari een referendum, waarin de Voor- houters hun mening mogen ge ven. Maakt u er vooral gebruik van. Tom Daey Ouwens, Voorhout. Graag wil ik reageren op het stuk van za terdag 20 december waarin wordt gesteld dat Poelgeest zelf moet bloeden voor de tekorten. Dat is niet juist. Wij hebben zo'n zeven miljoen gevonden binnen het Pro ject Poelgeest. Of we dit allemaal realise ren is nog de vraag. Een derde deel hier van wordt echter veroorzaakt door de ka- pitaalslasten van de school 'De Vogels', niet op Poelgeest maar op de algemene begroting van Oegstgeest te laten druk ken. Daarnaast is er al zeven miljoen uit de al gemene middelen beschikbaar gesteld om de tekorten te dekken. Dit wordt dus ge heel door Oegstgeest opgehoest. Voor de rest is er nog een tekort van 5 a 6 miljoen dat we zullen moeten dekken in de normale Oegstgeester begroting. Per saldo komt het er dus op neer dat tussen de 70 en 80 procent van het tekort door geheel Oegstgeest wordt gedragen. Daarnaast is het zo dat weliswaar veel be woners hebben gereageerd op ons ver zoek om met ideeën te komen. Geduren de de hoorzitting waren er echter meer mensen om te protesteren tegen een idee dan om een idee te ondersteunen. Matthijs Huizing, Oegstgeest. Balkenende is verkozen tot slechtste politicus van het jaar, lees ik in het Leidsch Dagblad van 29 december. Terecht. Balkenende is een premier zonder enige uitstraling en daar komt nog bij dat hij volstrekt onge schikt is om leiding te geven aan een kabinet. Het enige wat deze man kan, is het volk voorlezen uit het werk van anderen. Bezuinigen is zijn stokpaardje, maai' dat heeft de man vast van iemand gehoord, want snappen doet die het niet. We zijn er lekker mee. Mijn advies: zo snel mo gelijk eruit. I.H. de Kooker, Lisse. Maar als je dat niet hebt en je heb de hele tijd de media om je heen j had, alle aandacht, dan is de over gang groot. Maar zoals gezegd, dat moet je ku nen relativeren. Ook zonder mij g alles door in Leiden. Ik erger me n wel als ik zie dat er dingen niet lo pen. Waar ik me bijvoorbeeld wili aan erger is de situatie bij het stati in de afgelopen zes jaar. Ik woon nog steeds in Leiden, vlakbij het s tion, en loop er nog elke dag langs op weg naar de trein. Ik zie dan d; het zo ontzettend langzaam gaati die omgeving van zo'n openbaar vervoer-knooppunt wat mooier te maken. Er staan bijna geen bome en de bomen die er staan zijn van die sprietjes. Nog steeds zijn er lin en rechts kale vlaktes. Daar moeti kantoren komen, maar die komen maar niet. Ik vind het er armetieri uitzien, terwijl het stationsgebouw i op zich een van de mooiste van N derland is. Kijk ook naar het Aalmarktproject Dezelfde onderwerpen als zes jaa geleden spelen nog steeds, zoals tweede zaal van de Stadsgehoora Het lijkt wel of ze er nog steeds in dezelfde fase bezig zijn erover te cussiëren. Net als over de uitbrei ding van de Lakenhal. Dat raakt n i ook, ik ben natuurlijk ook een tijd wethouder van cultuur geweest. 1 thema voor de komende tien jaar zou moeten zijn: de overheid moi doen wat ze belooft. Maar ik zeg t wat Leiden betreft als buitenstaan der. Zoals het spreekwoord zegt staan de beste stuurlui aan wal. B vendien zie ik ook dat er in Leidei goede en mooie dingen gebeuren het opknappen van de Slaaghwijk d de sporthal die Alexander Pechto 11 heeft gerealiseerd. Dat zijn heel mooie voorzieningen. Het is wel zo - maar dat zeg ik we als buitenstaander - dat Leiden moet uitkijken dat het niet afglijd naar het niveau van een gewoon provincieplaatsje. Daar zijn er eei stuk of dertig van. We zitten zo di bij Schiphol, tussen de A4 en de i c tussen twee spoorlijnen. En we h lc ben de universiteit. In potentie is n een geweldig mooi gebied, nog lo van de historie en de toeristische aantrekkelijkheid. Als je ziet wat een grote aantrekkingskracht Am i sterdam heeft op kantoren en be a; ven. Leiden weet helaas van die e0 nomische voorspoed van Amster11 dam heel weinig mee te pikken. I a komt dat nou? Het zou goed zijn daar eens onderzoek naar te doei Herman Joustra Pex Langenberg: „In Nederland zijn zestien miljoen deskundigen op het terrein van verkeer en vervoer." Foto: Mark Lamers SCHRIJVENDE LEZERS LEIDEN, 14.00 UUR ts. Werk zoeken is een fulltime baan. Kranten spellen, netsurfen, ma id< len en bellen. De 24-uurseconomie vraagt ook van werklozen een ruimhartige bijdrage. De regels zijn aangescherpt. In het Centrum voor Werk en Inkomen krijgt de hoofdletter W de meeste aandacht: Werk, boven inkomen. Dat is de opdracht van de minister van sociale zaken en werkgelegen-re heid. 'De begrippen pro-actief en eigen verantwoordelijk spelen hier bij een belangrijke rol', vermeldt de site van het CWI. Als het toch niel om het aanvragen van een uitkering gaat, zou de term 'arbeidsbureau^z best passen. De moderne werkzoekende is de gehele dag online. Een 'zoektocht naar werk', zeggen ze bij het CWI. Klinkt best spannend. Op de pe's in de hal van het CWI wordt gesurft van jobtrack.nl naar werk.nl. 'Ge vraagd: secretaresse/officemanager; diverse werkzaamheden en er voor zorgdragen dat het kantoor goed draait. Gezocht: een jonge dam die van aanpakken weet'. Met een havo- of vwo-opleiding. Eind 2003 is de werkloosheid gestegen tot zo'n 675.000 Nederlanders. Een eindcijfer dat 30.000 hoger uitvalt dan de prognose, die al uitging van een flinke stijging. Twee vrouwen van een jaar of vijftig zijn aan het 'jobhunten' langs de vacatureborden. Verkopers, kantinemedewerkers, alles is goed. Als h< maar niet fulltime is, dat gaat ze te ver. Assistent-politiemedewerker, is dat iets? 'Dan ga je op pad met een leidinggevende', luidt de vaca turetekst. 'In overzichtelijke situaties, bij veel voorkomende werk zaamheden, doet de politie vaak een beroep op assistenten'. Op een stoel bij het raam zit een 59-jarige stadsparkwachter al een ui op zijn afspraak te wachten. „Na vijf jaar moet ik me toch weer in schrijven", zegt de man die ooit een instroom/doorstroombaan kreeg Van doorstroom is geen sprake, maar hij is blij met zijn werk, dat op de tocht staat vanwege een mogelijke subsidiestop. De overheid wil fors snoeien in gesubsidieerd werk. „Een beetje flauw. Ik ben bijna zestig: te jong voor pensioen en te oud voor werk." Dat was hij vijf jaa geleden ook al: „Toen stuurden ze me naar een metaalfabriek in Nieuw-Vennep. Zat ik daar tussen allemaal twintigers. Dan weet je na tuurlijk dat jij het niet wordt. Maar goed, ik schrijf me wel in hoor." Erna Straatsma Wat vindt u van zo'n landelijk winkelverbod? „Op zich geen slecht plan. Ik zeg het even op persoonlijke titel, want we hebben dinsdag pas weer een vergadering en dan staat het onderwerp op de agenda. Maar duidelijk is wel dat we het al lemaal een beetje zat worden. Al die verhalen over 'bescherming van privacy' en dat je daarom geen foto's van winkeldieven in je zaak mag ophangen. Als ze iets van je pik ken tasten ze je priva cy toch ook aan?" Welke reactie ver wacht u van de le den? „Ik denk dat er diverse winkeliers zijn die zo'n foto willen op hangen. En dat ze zo'n winkelverbod ook prima vinden. We hebben wel de gemeentelijke centrumma nager gesproken over extra surveillance, om winkeldieven een beetje angst aan te jagen. Maar mevrouw, u snapt wel dat daar ook weer een prijskaartje aan hangt. En daar zitten we natuurlijk ook niet op te wachten." Dat idee om winkeldieven in kooien op te sluiten, ivat vindt u daar van? „Nou, dat vind ik een beetje dierentuinachtig. Dat hoeft van mij niet zo." redelijk dicht tegen de politieke top aan. Ik heb veel met Melanie Schultz te maken en met minister Peijs. Dat is ook een aardige dimensie. „Mijn toekomst? De Tweede Kamer? Ik sluit niet uit - om het maar eens politiek te zeggen - dat ik nog eens een keer de Kamer in ga, weer de politiek in. Maar ik streef er niet naai'. Het ligt nu ook niet voor de hand. Omdat D66, waarvan ik lid ben, er niet zo rooskleurig voorstaat. Dus de spoeling is erg dun. Als je praat over invloed, over din gen voor elkaar krijgen, dan kun je dat als politicus. Je kunt moties in dienen, amendementen. Maar als ambtenaar dicht bij de politieke top heb je ook invloed. Voor de publieke zaak werken kun je in verschillende rollen. Als ambtenaar, als politicus. Maar ik heb niet iets verhevens. Na tuurlijk denk je als je net wethouder bent dat er maar weinig dingen langs je heen kunnen gebeuren in Leiden. Nou, daar ben je na een paar weken wel achter dat dat niet zo is. Zeker als je wet houder af bent, merkje dat het leven gewoon door draait. Ik kan mij wel goed voor stellen dat politici als Ti neke Netelenbos in een geweldig gat vallen als ze na hun vertrek niets anders heb ben. Kijk, ik was de ene dag wet houder en de volgende dag was ik in Amster dam werk- Er zit dan wel een jaar of zes tussen, qua uiterlijk is Pex Langenberg (44) vrijwel niets veranderd. Hij ziet er nog steeds jong en bijzonder goedverzorgd uit. Mooi pak, vriendelijke lach. Bijna stralend. Het gaat ook goed met hem, zegt hij. In 1998 vertrok hij naar Amsterdam voor een baan als plaatsvervangend directeur van de Dienst Verkeer en Vervoer, na twaalf jaar actief te zijn geweest in de Leidse politiek. Eerst als raadslid voor D66 en de laatste vier jaar als wethouder van verkeer, bestuurlijke vernieuwing, cultuur (eerst) en welzijn (later). Sinds vorig jaar is hij directeur van de Directie Marktontwikkeling en Decentraal Ver voer bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Opnieuw een 'verkeersbaan' dus. ook wel voordelen van het beleid te vinden. Vroeger kon je in Amster dam op zaterdagavond na elven nooit een taxi vinden. Nu is er een overvloed aan taxi's dus dat hebben we in elk geval bereikt. En ook de te vredenheid van de taxigebruikers is redelijk goed. Het is vooral een ima goprobleem. Ik voel me ook wel thuis bij de over heid. Ik vind het leuk om voor de publieke zaak te werken. Als politi cus en nu dus als ambtenaar. Voor het algemeen belang tussen aanha lingstekens. Dat is ook wel de rode draad door mijn hele leven geweest. Natuurlijk, ik heb het wethouder schap ook heel boeiend gevonden. Het is een ongelooflijk leerzame pe riode geweest. Je leert voor een taak te staan, belangen in te schatten; waarom zegt iemand dat? En ook: gelijk hebben en gelijk krijgen is iets anders. Dat leer je heel goed. En je staat letterlijk en figuurlijk altijd vooraan. Je moet als eerste iets zeggen, je moet vergade ringen voorzit ten, in de ge meenteraad je stand punten ver dedigen. Dat heb ik nu minder, het publieke als ambte naar. Soms mis ik dat wel „Zoals de naam al aangeeft, houden we ons bezig met de marktwerking op het terrein van verkeer en ver voer. Dat zijn dus de bussen, de trams en de taxi's. En we houden ons bezig met mobiliteitsmanage- ment. Zoals de zogenaamde keten- mobiliteit, bijvoorbeeld de verbin ding tussen fiets en openbaar ver voer. Daar doen we dus het landelijk beleid voor. En we houden ons bezig met de chipkaart van het openbaar vervoer. Ik ben geen verkeersplanoloog, ik heb politicologie gestudeerd in Lei den. Ik ben er gewoon ingerold, in de wereld van het verkeer en het ver voer. Door mijn wethoudersschap. In mijn tijd in het Leidse college heb ik ook een paar landelijke dingen ge daan. Zo was ik voorzitter van een VNG-commissie op het terrein van verkeer en vervoer. Daar zitten de wethouders verkeer en vervoer van grote steden in. Vanuit die functie heb ik veel contact gehad met Ver keer en Waterstaat. Toen ontstond ook interesse om op landelijk niveau beleid te maken op het terrein van verkeer en vervoer. Ik vind dat erg leuk omdat we hier in Nederland zestien miljoen deskun digen hebben op het terrein van ver keer en vervoer. Iedereen kijkt en praat mee, het raakt mensen heel rechtstreeks in het dagelijks leven. Iedereen wil mobiel zijn. Het lijkt een technisch onderwerp, maar er zit zoveel emotie aan. En heel veel bestuurlijke vraagstukken. Je hebt met verschillende overheden te ma ken: rijksoverheid, de provincie en bijvoorbeeld de Leidse overheid. En je hebt met onderwerpen te maken die liggen op het snij vlak van de publieke en de private sector. Neem de vervoerbedrijven die nu allemaal een NV willen worden. Connexxion is gewoon een NV die in Leiden en omstreken rijdt. Ik heb me veel met de taxi bezig gehouden. Als wethouder was ik voorzitter van de taxicommissie. In Amsterdam was ik er mee bezig. En nu weer. Dat is een geweldig interes sant gebied, de taxichauffeurs, de taxi-ondernemingen. De kwaliteit ervan probeer je te verhogen. V&W heeft daar een jaar of wat geleden hele verheven principes van markt werking voor gehad. Van de klant die kan kiezen tussen taxi's. En taxibe drijven die gaan concurreren op prijs. Daar hebben we dat he le experiment ook van gehad rondom het station in Leiden. Als eerste van Neder land. Nu zie je dat van dat streven ei genlijk maar de helft terecht is gekomen. De prijzen zijn toch helaas te veel ge stegen. De consu ment kan niet goed kiezen omdat er geen keuze is op de taxi standplaats tussen de taxi's. Tegelij kertijd zijn er eens, maar een hoofdzaak is het niet. Ik zit nu ook wel

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14