LEIDE Loswal staat Vlietpoortproject in de weg I* 3 REGIO 'Ijsbaan Leiden, perfect om te leren schaatsen' O cr n> EL Meerderheid Pancras-West tegen erlengde openstelling terrassen R1 'Een heel vervelende situatie voor de kopers' 'Elk incident is meteen een ramp' Leidse sporters gehuldigd fD 3 7T fD fD zaterdag 10 januari 2004 Pex Langenberg (let dat het ook onder hem gaat bA-Kamerlid |De Bakkerij - Myra Van Loon, Twee- nerlid voor het CDA, Idt een toespraak tijdens de wjaarsontmoeting van de imenlijke Diaconieën van hervormde en Gereformeer- fierk. Van Loon zal spreken Ir het landelijke armoedebe- len de rol van diaconie Irin. De bijeenkomst is op Kag 16 Januari 's middags [half vijf in Diaconaal Cen- Jn De Bakkerij aan de Oude fin Leiden. pvenbrug gesloten [en - De omgeving van de jenbrug is dinsdag vanaf zes j's ochtends afgesloten van- te hijswerkzaamheden. Het lenplein is daardoor niet kelijk. De werkzaamhe- f hebben te maken met het lerhoud aan de brug dat tot veer begin april zal duren. Ke hele periode is een rijbaan Bt voor het verkeer. (advertentie) >E STELLING i portretten van ilplegers mo Geel uw mening vervolg van voorpagina leiden - De provinciale loswal vormt het grootste struikelblok voor de bouw van het Vliet poortproject bij de Leidse Voor- schoterweg. De loswal aan de overkant van het bouwterrein veroorzaakt te veel geluidshin der. „De loswal valt in een apar te categorie. Daarover hebben we een hele tijd gesteggeld met de provincie", aldus woordvoer der Van Baarsen van projectont wikkelaar Hopman. „De geluids belasting is te hoog en het is heel moeilijk daar een oplossing voor te vinden." Bij sommige kopers bestaat het vermoeden dat de zaak bij de provincie bewust wordt getrai neerd, omdat de loswal anders niet meer kan functioneren. Over die loswal en de gedoogsi tuatie ter plekke was in het ver leden al het een en ander te doen. Uit naspeuringen van een buurtbewoner bleek dat er geen bouwvergunning was voor het overslagbedrijf op het ter rein en geen ligplaatsvergun ning voor het bedrijfsvaartuig en dat de geluidsnorm werd overschreden door de ter plek ke werkende kraan. Op straffe van een dwangsom van 5.000 euro per week vroeg de provin cie die vergunningen eind 2002 alsnog aan en de kraan werd vervangen. Maar ook met de nieuwe (huur) kraan is er sprake van geluidshinder. „En op grond van een situatie die door de provincie zelf is gecreëerd, blijft nu die verklaring van geen bezwaar uit", vermoedt J. Gilis- sen, een van de kopers. Volgens Van Baarsen is daar geen sprake van. „De provincie heeft wel een belang in de los wal, maar ik heb niet het idee dat het daarom zo lang duurt. Wij vermoeden in elk geval geen opzet. Net als de gemeen De provinciale loswal aan de Leidse Voorschoterweg die te veel geluidshinder veroorzaakt en het grootste struikelblok vormt voor de bouw van het Vlietpoortproject. Foto: Henk Bouwman te verleent ook de provincie alle medewerking, binnen wat wet telijk mogelijk is. En daarbin nen willen wij ook blijven. We moeten gaan bouwen in een bestaande situatie, wat bete kent dat we geen belemmerin gen mogen opwerpen voor het zwembad en het bedrijf op de loswal, of dat daar nou hoort of niet. Dat bedrijf (Holcim) denkt zelf trouwens ook mee over op lossingen om de geluidshinder te reduceren, want het wil niet de kans lopen dat het later wordt geconfronteerd met be zwaren tegen de bedrijfsuitvoe- ring." Holcim, de Nederlandse tak van een Zwitsers bedrijf, heeft inmiddels een kraan besteld die aan de eisen van de huidige mi lieuvergunning voldoet („We hopen dat die er over drie, vier maanden is", aldus woordvoer der Van Vliet), en de provincie onderzoekt de mogelijkheden om een elektrische kraan te plaatsen. „Het is moeilijk om afdoende maatregelen te bedenken. Het blijft een heel vervelende situa tie", zegt Van Baarsen nog maals. Voor de kopers, die vorig jaar nog een hypotheek tegen een lage rente konden afsluiten en nu maar moeten afwachten of dat percentage straks nog geldt, „maar ook voor ons. Wat dacht u van de rente op de bouwgrond?" Hopman Interheem verwacht dat de verklaring van geen be zwaar deze maand wel wordt afgegeven door de provincie. „Eind januari zal dan de bouw vergunning zes weken ter inza ge komen en op technische gronden verwachten we daarte gen geen bezwaren meer. Die waren er in het voortraject wel, maar daar zijn de bouwplannen al enigszins op aangepast", zegt Van Baarsen.Als die bezwaren nog steeds bestaan, dan kan het nog langer duren. In het andere geval gaan we het terrein bouw rijp maken en kunnen we net voor of net na de bouwvakantie beginnen. In de tussentijd moe ten we dan ook weer een nieu we verkoopprocedure starten." Voor woningen waarvoor de in teresse 'door dit rare verhaal' (Gilissen) inmiddels getaand lijkt. „Zou kunnen", reageert Van Baarsen. „Door de onze kerheid van de situatie. Maar als er straks wel zekerheid is, zal de belangstelling ongetwijfeld weer aantrekken. Het project wordt hoe dan ook gereali seerd. Daar gaan we allemaal van uit." katwijk/leiden - Nederland slaat voortdurend op hol, als het gaat om de bestrijding van branden en andere incidenten, aldus de regionale brandweer commandant Foort van Oos ten. „Elk incident is tegenwoor dig meteen een ramp", zei hij gisteravond, tijdens zijn een nieuwjaarstoespraak in de Kat- wijkse brandweerkazerne. Een stroom aan extra regels en richtlijnen, die nieuwe 'ram pen' moeten voorkomen, is vol gens Van Oosten niet zinvol. „Is registreren en regels opleggen de manier om veiligheid te be reiken? Iemand zei laatst: het enige dat ik dit jaar heb kunnen kopen, zijn archiefkasten. Dat kan toch niet de bedoeling zijn van een brandweer?" De nuchtere constatering dat risico's soms onvermijdelijk zijn, is veeleer op zijn plaats. Ri sicoloze situaties bestaan niet, aldus Van Oosten. „Op de vraag of er schadelijke stoffen vrijko men bij een brand is het ant woord natuurlijk 'ja'. Bij iedere brand komen schadelijke stof fen vrij. Of dit gevolgen heeft voor de volksgezondheid, is dan altijd de vraag. En daar kunnen we vrijwel altijd ont kennend op antwoorden." De huidige trend van de over heid om risicoanalyse voor ge bieden te maken, vindt Van Oosten een goede. „Inwoners krijgen dan zelf de mogelijkheid om te zien of ze op een plek wonen of werken waar een ver hoogd risico is. Ik ben zeer be nieuwd of dit gaat leiden tot een mentaliteitsverandering. Waarschijnlijk zal het een pro ces van lange adem zijn." In zijn toespraak stond Van Oosten ook kort stil bij de re gionale incidenten in 2003. „Ik kwam maar tot vijf, tegen vorig jaar dertien.' Tot de grote inci denten behoorde onder meer een brand in de Alphense Gnephoek. I den - Hockeyster Femke Kooijman, roeier Tristan Kramers en de zwemploeg van LZ1886 zijn de win- ars geworden van de Leidse sportprijzen. Die werden uitgereikt in de kantine van voetbalclub UVS arde Leidse Sport Federatie haar nieuwjaarsreceptie hield. De drie kregen een bedrag van 500 euro. kreeg daar nog 250 euro bovenop als winnaar van de 3 October Vereeniging-sportprijs. Kooijman nkt haar uitverkiezing aan haar plaats in het Nederlands hockeyteam dat afgelopen jaar Europees npioen werd. Kramers werd Nederlands kampioen in de skiff en hij eindigde op het WK ip Milaan vier- inde 'lichte vier'. De zwemploeg van LZ 1886 werd voor het eerst nationaal verenigingskampioen, ast de hoofdprijzen deelde sportwethouder Ruud Hessing drie aanmoedingsprijzen van 250 euro uit. Igingen naar bokser Faissal Belghanou, waterpoloster lefke van Belkum en het juniorsteam van rug- ub DIOK. Traditioneel werden gisteravond door de 3 October Vereeniging (de sponsor van de sport- verkiezing) ook de Joppenszprijzen uitgereikt, bestemd voor verenigingen die op een bijzondere en orgde manier aan de taptoe deelnemen. De eerste prijs ging hier, voor de derde maal in vier jaar, rDocos. Foto: Mark Lamers Dr Eric-Jan Berendsen oen - Een meerderheid van bewoners van Pancras-West legen de langere openstelling de terrassen in de wijk, vo- Jaar zomer. Dat blijkt uit een 9Ü mtenquête van de gelijkna- wijkvereniging. De resul- en staan haaks op een evalu- •nota van de gemeente waar- staat dat er 'in het algemeen •n sprake is geweest van ex- overlast' en dat 'het experi- ;nt als geslaagd kan worden schouwd'. i rig jaar zomer mochten de "rassen binnen de singels bij ze van proef openblijven tot ftvvee 's nachts in plaats van ddernacht. Uit het onder van de wijkvereniging ikt dat vooral de terrassen in 1 binnengebied van Pancras- De terrassen langs de Nieuwe Rijn en de Hoogstraat levéren maar één klacht op. Met name café De Twee Spieg- hels en in mindere mate de Burchtsociëteit, De Uyl van Hoogland en Jantje van Leyderi worden genoemd als veroorza kers van overlast. Van de 56 deelnemers aan de enquête ge ven er 31 aan tegenstander te zijn van verruiming van de openstellingtijd van de terras sen, 18 zijn daar voorstander van en 7 hebben geen mening. Van alle respondenten geven er 32 aan in de directe omgeving van een terras te wonen. Vooral deze mensen blijken negatief over de verruimde openstel- lingtijd. Van de 24 responden ten die voorstander zijn, maar niet vlakbij een terras wonen, zeggen er 17 dat ze hun mening zouden wijzigen als ze er wel in Twaalf ijsclubs uit de regio zetten zich in om de in financiële nood verkerende IJsbaan Leiden open te houden. In elk geval tot de nieuwe kunstijsbaan in Alphen aan den Rijn een feit is - op z'n vroegst in 2007. Maar daar is tussen de 50.000 en 75.000 euro op jaarbasis voor nodig. Zonder dat geld is de 200-meter baan aan de Vondellaan over een jaar vermoedelijk dicht. En dat mag niet gebeuren, vindt Henk Grimbergen. Hij heeft een schaatswinkel in de Leidse ijshal, is al meer dan 25 jaar voorzitter van IJsclub Rijnsburg, penningmeester van de afdeling Jeugdschaatsen van het district Sassenheim, waarin 19 verenigingen uit de regio zitten en vader van drie zeer getalenteerde (oud-)schaatsers: Aad, Petra en Jolanda. de buurt zouden wonen. Drie mensen zeggen 'zeer veel hinder' te hebben gehad van de langere openingstijden. Tien hadden er 'regelmatig' last van, dertien 'een enkele keer' en achttien nooit. Omdat in die laatste categorie ook mensen vallen die niet dicht bij een ter ras wonen, moet volgens de wijkvereniging worden gecon stateerd dat een ruime meer derheid van omwonenden en kele keren of regelmatig last heeft van de terrassen. Pancras-West stelt naar aanlei ding van het onderzoek voor een avond te organiseren met alle betrokkenen. Tijdens die bijeenkomst moeten wijkbewo ners, gemeente, horeca-exploi tanten en politie de problema tiek verder in beeld brengen en kijken welke oplossingen er mogelijk zijn. Bent u ondanks de moeilijkheden in Leiden wel blij met de voorgenomen bouw van een splinternieuwe ijsbaan in Alphen aan de Rijn? „Ik vraag mij af of die nieuwe baan in Al phen echt nodig is. Er zijn meer ijsbanen in Nederland die financieel onrendabel zijn. En het economisch tij is op dit moment ook niet al te best voor zo'n investering. In Den Haag ligt een 400-meter baan, de Uit hof, waar een hoop schaatsers uit deze re gio trainen. En in Leiden ligt een mooi 200 meterbaantje. Als er in Alphen daadwerke lijk een nieuwe baan komt, zal de Leidse baan moeten sluiten. Maar of de baan in Alphen het dan wel redt, zou ik niet durven zeggen." Hoe komt het eigenlijk dat het zo slecht gaat met de Leidse Ijsbaan? „De Ijsbaan in Leiden zat altijd best goed bij kas. Maar de baan is inmiddels meer dan 25 jaar oud. En er dat betekent dus ook dat er een hoop onderhoud gepleegd moet worden. We hebben drie keer achtereen een grote lekkage gehad. Daar is in totaal zo'n 100.000 euro vanuit onze financiële reserves m gaan zitten. De buffer is op en de kosten zijn te hoog om met de inkom sten die de ijsbaan heeft een nieuwe buffer op te bouwen." Met andere woorden: er schaatsen te weinig mensen in Leiden? „Nee, zeker niet. Ik denk dat er maar wei nig mensen zijn die weten hoeveel kinde ren wekelijks les krijgen aan de Vondellaan. Lange afstandrijders, hockeyers, shorttrac kers, kunstrijders, alles bij elkaar genomen, krijgen ruim 2000 kinderen per week les in Leiden. Dat is behoorlijk veel. De inkom sten die daar uitkomen zijn net wel of net niet kostendekkend. Met die inkomsten is de ijsbaan onder normale omstandigheden heel goed draaiend te houden. Maar de in komsten zijn niet voldoende om een paar grote reparaties van te betalen. Er moet dus geld bij." En wie zou dat volgens u moeten betalen? „De gemeente Leiden. Voor het grootste deel natuurlijk. Ik vind eigenlijk dat alle ge meenten uit de regio die gebruikmaken een financiële bijdrage moeten leveren aan de Leidse Ijsbaan. Maar het leeuwendeel van de kosten moet gedragen worden door de stad waar de ijsbaan echt ligt: Leiden dus." Maar is het wel een gemeentelijke taak om geld te pompen in een ijsbaan die zichzelf niet draaiend kan houden? „Er worden in Nederland kruiwagens vol geld naar de voetbalvelden gereden. Elke gemeente stopt geld in het lokale voetbal veld. En er is ook geen wethouder die daar een einde aan zou willen maken. Voetbal verkoopt nou eenmaal goed. Met schaat sen ligt dat kennelijk anders, terwijl Leiden naar mijn idee zo'n ijsbaan binnen de ei gen stadsgrenzen zou moeten koesteren. Dat benadrukt de regiofunctie van Lei den." Maar wat maakt het uit als Alphen aan den Rijn de regiofunctie van Leiden op dit schaatsgebied overneemt? „Negentien verenigingen uit de regio Lei den zijn verenigd in het schaatsdistrict Sas senheim. Leiden ligt voor het overgrote deel van de verenigingen uit dat district centraler dan Alphen. Om met alle trai- ningsjeugd wekelijks naar Alphen aan den Rijn te moeten, dat betekent een forse kos tenstijging voor de jeugdige schaatsers. Een abonnement voor de ijsbaan in Leiden kost voor onze jeugd rond de vijftig euro per jaar. De schaatsers die wekelijks naar Den Haag gaan om te trainen, zijn alleen al aan reiskosten 86 euro per jaar kwijt. En dan moeten ze nog entree betalen voor de Haagse baan." Maar als de jeugd die serieus wil trainen so wieso moet uitwijken naar een 400- meter- baan, loont het toch niet om een 200-meter- baan in Leiden open te houden? „De Leidse baan is geen trainingsbaan. Maar wel een perfecte baan om te leren schaatsen. Juist door z'n geringe lengte. Op een 200-meterbaan kun je beter lesgeven en kun je het als kind beter leren. Een 400- meterbaan is daar eigenlijk te groot voor. Bovendien wordt de drempel om kinderen op jonge leeftijd te leren schaatsen te groot als de kosten te hoog zijn." En dat zou zonde zijn. „Jazeker. Deze regio is traditiegetrouw een kweekvijver van talent. Jeroen Straathof en HenkAngenent bijvoorbeeld zijn ook als kleine kinderen aan de Vondellaan begon nen. Bij de komende Nederlandse Jeugd kampioenschappen doen er zo'n 25 jeugd- schaatsers uit de 'Leidse stal' mee. Dat is verhoudingsgewijs enorm veel. En lande lijk rijden er zo'n twintig schaatsers op het hoogste niveau die ooit hun eerste slagen maakten op het ijs aan de Vondellaan. Kortom, Leiden moet haar best doen om een eigen ijsbaan te houden." tekst: Timo Waarsenburg foto: Henk Bouwman T T OQ fD 3 r-h V/1 V/1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13