Opel weer nummer één Seat aan vooravond van 'grote ommekeer' Het gaat weer goed met Yue Loong Het Motorhui! Stilo: meer motorei Merk Dodge komt weer naar Europa Miljoen Hyundai's naar buitenland Meer apparaten in één aanstekergat Racetalent krijgt kans bij Pearle kalender boeken Tiende editie klassieker gids in het verleden Detroit - Chrysler heeft be kendgemaakt dat het merk Dodge terugkeert naar Europa. De Dodge Viper vormt eind 2004 de aftrap voor de marktin troductie van Dodge buiten de VS, met uitzondering van Duitsland waar de sportwagen Viper sinds kort al leverbaar is. In 2006 komt het Amerikaanse merk met een breder product gamma. Tot dusver waren het vooral bedrijfsauto's maar Dod ge gaat nu meer de nadruk leg gen op personenwagens. seoul - Hyundai heeft vorig jaar in totaal een miljoen auto's ge ëxporteerd. Het merk begon 27 jaar geleden met de verkoop van auto's buiten Zuid-Korea. Toen, in 1976, werden in totaal 1.042 auto's uitgevoerd. Alles bij elkaar heeft Hyundai sinds 1976 ruim 10 miljoen voertui gen buiten Korea afgezet. Het merk heeft ook fabrieken in In dia, China en Turkije. In de VS wordt een nieuwe fabriek ge bouwd in Alabama. Tegen 2010 wil Hyundai in Zuid-Korea jaar lijks drie miljoen auto's verko pen en twee miljoen in andere landen. utrecht - Een drieweg stekker- doos kan handig zijn in de auto. Halfords levert er eentje voor slechts 8,20 euro. Verschillende accessoires kunnen hiermee op de aanstekeringang worden aangesloten: van stofzuigertje tot pomp, koelkast, pechlamp en ventilator. De stekkerdoos heeft een zekering om overbe lasting te voorkomen. Een lampje laat zien wanneer de stroom ingeschakeld is. utrecht - Op de internetsite www.wordcoureur.nu van Pearle Opticiens kan iedereen zich aanmelden voor deelname aan een spannende wedstrijd. Doel: een plek in het professio nele raceteam van Pearle, dat uitkomt in de Alfa 147 GTA Challenge. De deelnemers wor den tijdens selectiedagen op de indoorkartbaan van DeFabri- que® in Utrecht beoordeeld op snelheid, techniek, inzicht en persoonlijkheid. De uiteindelij ke winnaar van 'wordcoureur- .nu' krijgt een intensieve voor bereiding, waarin de racerij ei gen gemaakt wordt. Vervolgens start het talent komend voor jaar tussen de beste coureurs die ons land heeft in de Alfa 147 GTA Challenge. Weg Wiel door Peter Lodewijks Opel is voor de 35ste keer uit de bus gekomen als best verkopen de autofabrikant in Nederland. Tweede is Peugeot dat zijn Fran se collega Renault passeerde en daarachter staan twee Duitsers die terrein verliezen: Ford en Volkswagen. Opel verkocht vorig jaar 55.698 auto's en dat was genoeg om marktleider te blijven. Peugeot wist 52.412 auto's aan de man te brengen, Renault 47.159, Ford 42.146 en Volkswagen was goed voor 40.390 verkochte au to's. In totaal gingen er 488.977 per sonenauto's de deur uit. Dat is 4,3 procent minder dan in 2002. Voor dit jaar verwachten de RAI en de dealer-vereniging NDA 480.000 nieuwe auto's te slijten. De organisaties wijten de min dere verkopen aan de stagne rende economie en aan het wegvallen van de overheidssub sidie op extra zuinige autos op 1 januari 2003. Veel kopers gin gen in november en december 2002 nog snel even bij de dealer langs voor een nieuwe auto met subsidie. Hierdoor verdubbel den de verkoopaantallen in die laatste twee maanden van dat jaar. Een kleine meerderheid van de automerken, te weten 25, zag zijn afeet in 2003 dalen. Slechts 23 merken verkochten meer dan het jaar ervoor. Grootste stijger is nog altijd Kia met een groei van 84,6 procent. Voor Kia's moederbedrijf Hyundai was 2003 zelfs een Nederlands recordjaar. Het merk is nu 25 jaar bezig in Nederland en ju belt over een marktaandeel van 3,14 procent en de hoogste po sitie ooit op de verkooprang lijst. De top-5 van best verkochte modellen leverde een nieuwe nummer 1 op: de Peugeot 307 (25.243). De eerste plaats bleef daarmee in handen van Peu geot want vorig jaar was de Peugeot 206 eerste, nu tweede met 19.204 exemplaren. Drie, vier en vijf werden de VW Golf (13.641), Ford Focus (13.403) en Opel Astra (13.095). Het marktaandeel van benzine auto's bleef in 2003 stabiel op 75,6 procent. Het aandeel van de zwaar belaste diesels steeg licht van 21,6 naar 22,9 procent. De gasauto's zakken steeds ver der weg, in 2002 was het markt aandeel van nieuwe auto's met een gasinstallatie nog 3,7 pro cent, daar bleef vorig jaar nog slechts 1,6 procent van over. Opel sloot het jaar af met een marktaandeel van 11,4 procent. De 'eeuwige nummer een' be haalde desondanks een nieuwe mijlpaal want voor het eerst staat Opel nu ook op de eerste plek van de totale automarkt, Binnenkort verschijnt de nieuwe Astra ten tonele, eerst in 5-deurs uitvoering. Foto: Opel inclusief de bedrijfswagens. Het marktaandeel is dan 11 pro cent, vertaald is dat 63.993 voertuigen. Het Opel-jaar 2003 stond wat personenauto's betreft onder meer in het teken van de nieu we Meriva, de Signum en de Vectra Stationwagon. Bij de be drijfswagens was het grootste nieuws de volledig vernieuwde Movano. Daarnaast werd de Opel Vivaro uitgeroepen tot Be stelauto van het Jaar 2004. Ook dit jaar gaat Opel vrolijk door met de productverver! Binnenkort verschijnt als ei de nieuwe Astra ten tonele, altijd het best verkopende t del van deze producent. Afj pen maandag om 8.30 uur 1 bij Opel België de eerste nie Astra van de band. Na de zo komt daar de nieuwe Astra tionwagon bij en vanaf 200! ook de 3-deurs versie. De 3-deurs zal overigens vo geheel General Motors excl in Antwerpen gebouwd woi den. Dit jaar zal Opel België totaal 240.000 Astra's prodi ren. De auto is van groot be voor de Belgische tak. Nieti het minst omdat de Antwei fabriek als eerste GM-vestij met de productie van dit mi start. Bovendien gaat met d komst van de nieuwe Astra grootste investeringsprogra ma in de geschiedenis van België gepaard. Het heeft ei totale waarde van een half 1 jard euro en loopt nog tot e met 2005. Met de komst vai nieuwe Astra wordt deze fa briek een nog belangrijkere schakel in het Europees fab cagenetwerk van General N tors. JANUARI 2004 9-11 InterClassics, Mecc, Maastricht. 043-3838383 www.interclassicsmaastricht.nl 10-19 Detroit Motor Show, Detroit, Verenigde Staten 15-25 Salon van Brussel, Heizei Expo, Brussel, België. www.autosalon.be 16-18 World of Race Rally, Mecc, Maastricht. www.race-rally.net 18 MG onderdelendag, Euretco Expocentre, Houten, www.euretcoexpocenter.nl 23-25 Noordelijke Motorbeurs, Martiniplaza, Groningen. 050 5776 940. www.denoordelijkemotorbeurs.nl 23-25 Rally van Monte Carlo, WRC. www.wrc.com 24-25 Auto Retro-beurs, Beursgebouw Brugge, België. 0032 50-812194. 25-26 Super Oldtimerfestival, Groenoordhallen, Leiden. www.superoldtimerfestival.com 31 Namac modelautobeurs, Euretco Expocentre, Houten. www.namac.nl www.euretcoexpocenter.nl 31-1/2 Bremen Classic Motor show, Messe Centrum, Bremen, Duitsland. www.classicmotorshow.de 31-4/2 Historie Monte Carlo, rally voor klassiekers. 0044 1539-623459. Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende Internetadres in Duitsland werd de verkoop in 2001 na vijf jaar import stop gezet. Protons landgenoot Pe- rodua, die Daihatsu-klonen vervaardigt, is voorlopig ook al leen actief in de linksrijdende autowereld. En zo zijn er meer. Yue Loong is in 1953 opgericht als Yulon Motor Corporation. Sinds 1958 bouwt de fabriek Datsuns en Nissans in licentie. Na het exportdebacle begin ja ren negentig gaat het weer he lemaal bergopwaarts met het merk. Nissan is een grootaan deelhouder. De Taiwanese dochter Yulon Nissan heeft dit jaar een samenwerking gete kend met de Chinese overheid. Opmerkelijk, gezien de stroeve verhouding tussen beide Chi na's. Aan export naar Europa heeft Yulon geen behoefte meer, want de welvaart in Azië zelf stijgt zo snel dat er de ko mende jaren voldoende auto's te verkopen zijn. Nog steeds bouwt Yulon ver edelde Nissans, bijvoorbeeld sedan-versies van de aloude Nissan Micra (March) en 's we relds bekendste Nissan buiten Europa: de Sentra. Voor ons is de Yue Loong Feeling een klas sieker. Zou er niet stiekem een tje overgebleven zijn in Neder land voor in een museum? Die van dat Limburgse echtpaar misschien? (advertentie) Vondellaan 80 Leiden Tel. 071 - 535 18 00 Ambachtweg 1 Katwijk Tel. 071 - 402 32 00 Arnoudstraat 11 Hillegom Tel. 0252 - 241 2( www.motorhuis.nl Amsterdam - Fiat heeft twee nieuwe motoren (1.4 liter 95 pk e liter 140 pk Multijet diesel) voor de Stilo. Het Turijnse merk wi jaar de 500.000ste Stilo bouwen in de Italiaanse fabriek van Cc no, terwijl de afgelopen twee jaar er in totaal 350.000 Stilo's in carrosserievarianten verkocht zijn. De 5-deurs versie is trouwe de meest gewilde. In Nederland zijn er in die twee jaar bijna 1 verkocht, waarbij vooral de aanvankelijk goed geprijsde 5-cilii Abarth opvalt. Fiat heeft de Stilo al heel snel een beetje opgesi De achterlichten van de 5-deurs zijn wat fraaier geworden en zijn op andere punten wat detailwijzigingen doorgevoerd. Vo( nieuwe 1.4 16v vraagt Fiat 16.395 euro en hoewel de motor gei hardloper is, past hij heel goed bij de Stilo. Het vermogen van pk is voldoende. Voor Nederlandse omstandigheden een moo motor. Lekker zuinig, maar niet geschikt als caravantrekker. D Multijet common raildiesel is dat wel. Met zijn 140 pk en 3051 koppel maakt hij gehakt van elk traag dieselfabeltje. En niet al omdat hij een top van ruimschoots 200 km/u haalt. De Muitij er vanaf 26.995 euro. De bekende Oldtimercatalogus van uitgeverij 01H t"l TT Elmar is alweer aan zijn tiende editie toe. In A{ji deze gids geeft samensteller Ton Lohman be trouwbare informatie over klassieke auto's, met vermelding van onder meer productieaan tal en de huidige waarde in drie categorieën: matig, redelijk en goed. Bij veel auto's staat te vens vermeld hoeveel exemplaren ervan in Ne derland rondrijden. De catalogus is wederom flink uitgebreid, dit keer met ruim 100 typen zodat er nu 1900 au to's van 231 merken zijn afgebeeld en beschreven. Vele tekste gegevens zijn herzien en ook is weer een aantal foto's vervang )i door betere exemplaren. Op elke pagina (totaal 488) staan ma5 maal vijf auto's met een foto, stukje tekst en rijtje gegevens. V< j, de jaargids vinden we ook enkele informatieve hoofdstukken t nuttige aanwijzingen voor de beginnende klassiekerliefhebben. na alle geproduceerde personenauto's uit de jaren 1945-1985 ir in dit boek te vinden. De Oldtimercatalogus 2004 kost 17,50 ei )J door Quirijn Visscher Zelden heeft een automerk zo'n belabberde introductie op de Nederlandse markt beleefd als het Taiwanese Yue Loong in 1991. Alle 130 verkochte auto's werden uiteindelijk weer opge kocht door de fabrikant. Twee keer heb ik de Yue Loong Fee ling in levende lijve gezien. De eerste keer was op de AutoRai van 1991 waar de gezinswagen stond te pronken. De auto -een gemoderniseerde Datsun Stan za- oogde al meteen gedateerd, terwijl de prijzen toentertijd to renhoog waren. Het goedkoopste model ging voor nauwelijks minder dan 30.000 gulden van de hand. La ter ontwaarde ik een ouder echtpaar dat toch een Feeling had gekocht. De auto reed rond in Valkenburg aan de Geul. Sindsdien heb ik nooit meer een Yue Loong gezien. Het merk trok zich schielijk terug op het Chinese eiland. Aziatische automerken, zoals Yue Loong, zijn ontstaan in een tijd dat elk land een eigen fa briek wilde hebben. Maar de meeste mensen konden zich hog geen auto veroorloven, waardoor de modellen in het buitenland te koop werden aangeboden. Na tientallen ja ren pionieren slaagden eerst de Japanse en recentelijk de Zuid- Koreaanse fabrikanten erin met succes de westerse automarkt te betreden. Een Maleisische fa brikant als Proton vergaat het buiten Azië minder succesvol. De veredelaar van Mitsubishi's verkoopt al jaren voordelige au to's in Groot-Brittannië, maar De Yue Loong Feeling was voor het eerst te zien op de AutoRai van 1991. Archieffoto In december van het afgelopen jaar werd de 50ste editie verre den van de Oost-Afrikaanse Sa fari Rally. In deze jubileumrit door onder andere Kenya reden 53 auto's mee uit 16 verschillen de landen. Allemaal met een bouwjaar van voor de jaren ze ventig, klassiekers dus. Een van de oudjes, die overigens nog best behoorlijk vooruit kwamen, was deze Trabant 601R, eens de trots van de Oostduitse automo bielindustrie. Het aandoenlijke koektrommeltje van was eigenlijk niet veel een overdekte bromfiets charme was de eenvoud kostte dan ook weinig ning om er een rally-auto maken. Foto: Reuters Het Spaanse Seat vierde eind vo rig jaar zijn 50-jarig bestaan als autoproducent. De eerste Seat die indertijd uit de productiehal rolde in Barcelona was een 1400 met 44 pk en een topsnelheid van 120 km/u. Tot 1964 werden meer dan 98.000 exemplaren van deze 4-deurs sedan gepro duceerd. De best verkochte Seat is de Ibiza, waarvan er sinds 1984 meer dan drie miljoen zijn ge bouwd. Hoge verwachtingen koestert het jubilerende merk van de aantrekkelijke compacte mpv Altea die komend voorjaar op de markt verschijnt. De tijd vliegt. Hoe lang is het geleden dat een kennis me zijn nieuwe Seat Malaga demon streerde? Toen ik de vergrende ling van het achterportier, dat ten onrechte op het kinderslot zat, zonder grote krachtinspan ning stuktrok? Het is heel lang geleden, mijmer ik wachtend voor het stoplicht. Naast me staat een stokoude Seat Ronda, een vrijwel uitgestorven variant van die andere automobiele dodo, de Fiat Ritmo. Met de uitsmijter 'auto emo- ción' verleidt Seat tegenwoor dig de klanten. En groot gelijk hebben ze, want de modellen van het Spaanse merk doen al lang niet meer aan namaak-Fi ats denken. Sterker, een door snee Seat is tegenwoordig een gelikte Volkswagen in sportieve verpakking en met een minder bombastisch prijskaartje. Elke Seat straalt doelbewust medi terrane passie uit, van de kleine Arosa tot de grote Toledo. Een kwestie van slimme marketing. En nu viert Seat zijn 20-jarige aanwezigheid op de Neder landse markt. De bestuurder van de Ronda naast me zou een groots ont haal moeten krijgen van de Ne derlandse Seat-importeur. Hoe is het toch mogelijk dat de 18- jarige donkerrode hatchback nog steeds in concoursstaat is? Zo duurzaam waren die ouwet- jes niet. De eigenaar moet er wel heel zuinig op zijn. De man achter het stuur draagt, heel vooroordeelbevestigend, een hoed met ruitjesmotief. Aange zien de hoedenplank onbenut blijft heeft hij er maar een knik kebollend hondje neergezet. Een 18 jaar oude Seat, dat is een auto uit een ander tijdperk. Heel lang zijn Fiat en Seat bloedbroeders geweest. De Spaanse regering wilde een ei gen autofabriek en schakelde de Italianen in. Het resulteerde in de oprichting van de Socie- dad Espanola de Automoviles de Turismo (SEAT) in 1950 en een lange samenwerking die tot 1980 duurde. In Nederland werden Seats in de jaren zeven tig onder de merknaam Fiat aangeboden, bijvoorbeeld het coupeetje 850. Het jubileumfeestje '20 jaar Seat in Nederland' klopt histo risch dus niet helemaal. Een korte tijd probeerde Seat het zelfstandig. Begin jaren tachtig sloeg het merk de vleugels uit en zo kwam Seat in 1983 in Ne derland. Als klap op de vuurpijl lanceerde Seat de succesvolle Ibiza, Porsche knutselde wat aan de motor, Seat zocht al snel de samenwerking met Volkswa gen en in 1986 werd de fabriek overgenomen door de Duitsers. En nu is Seat een gevestigd, groot merk. Niet dat het daarmee ophoudt. Want de volgende fase is aan gebroken. Onder aanvoering van meesterontwerper Walter de'Silva komt er een nieuwe, sprankelende generatie Seats aan, die ongetwijfeld in de smaak gaat vallen. De herden king van de 50ste verjaardag valt overigens samen met nog een ander belangrijk moment voor Seat: de integratie binnen de Audi Brand Group, naast de merken Audi en Lamborghini. De Altea wordt de eerste Seat binnen die nieuwe constructie en moet voor een keerpunt in de geschiedenis van het merk zorgen. De compacte ruimte wagen wordt de voortrekker De Altea Prototipo moet voor een keerpunt in de geschiedenis van Seat zorgen. Foto: Pon Car van de nieuwe generatie, aldus Seat zelf. Als het uiteindelijke productiemodel net zo span nend wordt als het getoonde prototype, dan is Seat hard op weg om het 'Alfa Romeo van Volkswagen' te worden, het geen enkele jaren geleden al werd nagestreefd, gpd-anp-rai

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18