Dubbel feest in het paradijs Duiken in de kleurrijke Ierse wateren VRIJDAG 9 JANUARI 2004 erismerecord or Turkije 003 ontving Turkije de «te toeristen ooit. Bijna tien miljoen vakantiegan- bezochten het land, ruim 5 ;ent meer dan in 2002. Dat thet Turkse ministerie van tl isme in Ankara bekendge- ikt. m en al in augustus bezochten miljoen badgasten de Turk- ianden. Traditioneel ko- d ide meeste vakantiegangers Tl juitsland. Ondanks de oor- n het buurland Irak zette ?n tijging van het aantal reizen Turldje door. In fyet jaar 3E ibezochten bijna 10,5 mil- toeristen Turkije, twee jaar ii bleef de teller steken op miljoen. Ibreiding iter Pares er Pares Europe, sinds sep- ier 2003 volledig eigendom de Pierre Vacances ip, wordt uitgebreid met nieuwe parken: Nordsee mn Pare Tossens in Duits- vlak bij Bremerhaven en 1' lsljte in Frankrijk ten noord ia tn van Parijs. Het Duitse 5 wordt overgenomen en 145 vakantiewoningen, een een subtropisch zwem- restaurants, bars, sport- en Ui «mogelijkheden en con- ve aciliteiten. In het departe- tl'Aisne wordt een nieuw gebouwd, het derde in hijk. Het zal gaan bestaan ke 00 cottages en een Market nt ie met onder andere een 3V iMundo, restaurants, bars, els en sportfaciliteiten. De 111 ing is voorzien in de zo- ran 2007. Ill-stop 3 ir Cuba ermann Reizen start in imn dit jaar met een char- lrt icht op Cuba. Iedere zater- ee al een Boeing 767 van Air 1 nwd non-stop naar Cuba in en wel naar Holguin in e3>sten van het eiland en plaats Varadero. Aan- 2 :n op Holguin en vertrek- rniaf Varadero is mogelijk, oeing heeft 270 stoelen e loord: economy, economy met 25 extra beenruim- er|i comfort class. In het Nec- ann-aanbod op Cuba zit- verigens ook stadsarrange- en en strandvakanties in ^inatie met rondreizen, info: www.neckermann.nl ijnhof weer eperkt open n8 likte van Amsterdam ver- compleet als je het Be- if, vlak achter de Kalver- binnenloopt. Een prach- de 14de eeuw daterend Je met van beeldige geveltjes ie iene huisjes, waarin eeu- 1 1 ïmg ongehuwde katholie- uwen, weduwen vaak atjes) woonden en er een lonnen-gemeenschap lifje werd wegens de druk- Verlast die toeristen ver- cten een groot deel van gesloten voor bezoek, p is men nu teruggeko- fiet Begijnhof is weer on- 1 toegankelijk voor be- i, althans tussen 8.00 en Jiur. Meer info: www.am- mtourist.nl ormatie Djoser de reisorganisatie met mooie brochures dat die D04 ook in hard-cover als arexemplaar is uitgegeven, lert de cliëntèle op reizi- iformatiedagen. Zoals in basis Leiden, waar Djoser en 25 januari voorlichting over de reizen zelf, maar iver allerlei praktische za ts vluchten, reisverzeke- n en vaccinaties. In het aar komen Veldhoven, al tricht. Zwolle en Roosen- -je aan de beurt. Aanmelden v( ip www.djoser.nl, via een gr. il aan infodag@djoser.nl of ^telefoon: 071 126 400. rdenking l ex - ve itein Jj ad Ulm in de Duitse deel- "y Baden-Württemberg viert ]^ei ar de 125ste geboortedag 1 J, ilbert Einstein. In de stad Ie Donau zag de latere No- e ijswinnaar op 14 maart 3na het levenslicht. Op het amma staan een tentoon- ig, een opera die is gewijd jjdi iet leven van de geleerde [s ndleidingen in de voet- n van Einstein. Informa- Tl. 0049 731 161 2800, inter- ww.tourismus.ulm.de. Ds Seaways lbe i naa Ie zomer )FDS Seaways, de veer- vaJ) Maatschappij tussen 7| iden en Newcastle, is de da ^brochure Engeland ,oU otland 2004 verschenen. 'vvi gids worden onder meer :en enbungalowreizenen oe( atrip s aangeboden. Infor- nwww.dfdsseaways.nl. De grootste skigondel ter wereld én een splinternieuw skidorp. In de Franse Alpen werden ze, alsof het niks is, vlak voor Kerstmis bijna te gelijkertijd geopend. De komende tijd zal moeten blijken of het zo'n succes is als de initiatiefnemers ver wachten. door Hans van Alebeek Toch gek. God schijnt al eeuwen in Frankrijk te wonen maar zijn para dijs is pas eind 2003 geopend. Pa- radiski heet dit walhalla, feitelijk een combinatie van de populaire skioorden Les Arcs en La Plagne. En dankzij de grootste gondel ter wereld in één klap -achter Portes du Soleil en Les Trois Vallées- het derde skigebied ter wereld met 425 kilometer aan maagdelijk witte pis tes. Het eerste ritje van de Franse gi- gagondel haalde hier zelfs het NOS Journaal. Maar niet te zien was dat de bijbehorende megafles cham pagne maar moeizaam ontkurkt werd. Op het moment suprème brak de kurk af en moest er zowaar een Zwitsers zakmes aan te pas ko men om het Franse feestje móge lijk te maken. Gelukkig verliep de eerste overtocht van de Vanoise Express wel vlekkeloos. Maar goed ook want met al die pers erbij en het botsinkje van een paar weken daarvoor kon het miljoenenproject natuurlijk geen nieuwe malheur gebruiken. Indrukwekkend is de gondel zeker. Vergelijk het maar met een klein huis, twee etages hoog, aan enor me kabels waarmee 200 mensen in vier minuten naar de andere kant vervoerd kunnen worden. De ski ers moeten alleen geen last heb ben van hoogtevrees want midden in het dal kijkje zo'n 380 meter naar beneden. En da's heel erg Een zesdaagse skipas voor heel Paradiski kost 220 euro. Er is ook een iets goedkopere pas die toegang geeft tot een van beide gebieden (Les Arcs of La Plagne) inclusief het recht op één dag skiën aan de andere kant. Zo'n skapas kost 190 euro, 14 euro meer dan de 'kale' pas voor een van de twee deelgebieden van Paradiski. Ondermeer Vrij Uit, Frantour, Snowtime en Go Go Tours heb ben Are 1950 in hun winterpro- gramma opgenomen. De prij zen lopen flink uiteen maar re ken voor een week hoogseizoen op ongeveer 1.000 euro voor een vierpersoons appartement. Paradiski is goed bereikbaar per auto maar ook de Ski -Thalys (www.thalys.com) rijdt onge veer tot aan de voordeur. Meer informatie over Paradiski en Are 1950 is te krijgen bij het Frankrijk Huis, tel. 023 5512 291 (www.frankrijkhuis.nl) en www- .paradiski.com of www.arcl950.com diep. Dit winterseizoen zal wer kenderwijs bekeken worden hoe de twee, onafhankelijk van elkaar werkende, gondels van de Vanoise Express het beste ingezet kunnen worden. Want niemand weet bij voorbeeld nog hoeveel mensen el ke dag daadwerkelijk de oversteek gaan maken, of ze het geld van een duurdere skipas ervoor over heb ben en hoe piekmomenten ('s och tends en 's avonds) opgevangen moeten worden. Vriend en vijand van de Vanoise Express zijn het er over eens dat de gondel vooral een prestigeproject is waarmee Paradiski in één keer op de witte wereldkaart gezet is. En dat telt in een tijd waarin skige- De dorpsstraat van het splinternieuwe skidorp Are 1950 eindigt op de ski piste. Foto: Maison de France bieden of heel erg groot of juist erg klein en karakteristiek willen zijn. Are 1950 Paradiski is dus vooral erg groot en sneeuwzeker. Maar ook karakter loos want of je nu in La Plagne bent of Les Aires: alle skidorpen zijn zo lelijk als de nacht. Onge looflijk dat er ooit iemand is ge weest die al die betonnen armoe heeft mogen tekenen en bouwen. Dat het ook heel anders kan be wijst de Canadese firma Intrawest die, bijna tegelijkertijd met de in gebruikname van de nieuwe gon del, in Les Arcs zijn splinternieuwe skidorp Are 1950 opende. Nou ja, een deel, want het dorp is nog lang niet af. Op dit moment zijn er iets meer dan 175 appartementen klaar. Aan de rest wordt nog volop gebouwd wat nog wel een paar jaar afbreuk doet aan het vijfsterren-imago van luxe en verstrooiing dat Are 1950 wil uitstralen. Hijskranen bederven nu nog het uitzicht. In 2008 moet alles klaar zijn en moet hier een dorp liggen met 800 appartemen ten, een hotel, kuurcentrum, diver se zwembaden en overal winkel tjes, bars en restaurants. De Canadezen gaan voor het beste van het beste want op die manier hebben ze in Noord-Amerika ook naam gemaakt. Maar in het land van de Franse slag zal er voor de verwende vakantieganger nog wel het een en ander moeten verbete ren want bij de opening ging er nogal wat mis: van een chaotische nummering en indeling van de ap partementen, ongemotiveerd per soneel, koud water in de douche, een janboel bij het ontbijt tot de skishop waar de schoenen nog na- gelnieuw uit de doos getrokken moesten worden. Disney in de sneeuw Het zal de nieuwigheid zijn, zullen we maar zeggen. Maar het zal wel moeten verbeteren want service- verwende Amerikanen en Canade zen pikken dit niet. En Europea nen waarschijnlijk ook niet, want daarvoor is een weekje wintersport in Are 1950 toch net te duur. Maar in potentie heeft dit oord wel veel te bieden. Het lijkt wel Disney in de sneeuw: een gezellig straatje met winkeltjes en pubs en overal vrolijk vertier van live muziek tot kastanjepoffers. Gooi er 's avonds nog een Cirque du Soleil-achtige acrobatenact tegenaan en iedereen staat buiten, gezellig met elkaar te kijken en te kletsen. Dat is wat In trawest bedoelt met 'vakantiebele ving'. En het bewijs dat behalve God ook mensen een paradijs kun nen scheppen. Geen trip voor mensen met hoogte vrees. Vanuit de gondel kijk je 380 meter het dal in. Foto: GPD/Hans van Alebeek door Gitte Brugman De Ring of Kerry trekt veel toe risten naar het zuidwesten van Ierland. Op deze route langs de grillige kust komen zij langs heidevelden, weilanden vol schapen en idyllische vissers dorpen. Een veel kleinere groep vakantiegangers bezoekt het land om er te duiken. Want de Ierse kust, de meest westelijke van Europa, ligt middenin de warme golfstroom. Dit maakt het onderwaterleven uitbundig en kleurrijk. Dit duikavontuur begint op de duikbeurs in Utrecht in februa ri. Sean Feehan staat daar in zijn stand om zijn bedrijf in Ballinskelligs te promoten. Be halve foto's van het onderwa terleven rond de Skellig Islands hangen er plaatjes van het Ierse biermerk Guinness en allerlei soorten whisky. Als we Sean la ter herinneren aan deze ont moeting is het eerste wat hij vraagt: „Was ik nuchter?" Het leven in Ierse dorpen draait vaak om de pub. Dat geldt ook voor Ballinskelligs. Sean schrijft daarom in zijn folder: „Om je tijd te geven te herstellen van de attracties in de plaatselijke kroeg vertrekken we meestal tussen tien en twaalf uur. Dege nen die willen duiken om zeven of acht uur 's morgens verzoe ken we beleefd een ander duik centrum te kiezen!" Ondanks deze bravoure staat hij elke ochtend keurig op tijd op de pier, even buiten het dorp. Zijn zoons Gary en Seanie besturen de boot. Zij brengen1 bezoekers naar de Skelligs, twee steile rotseilanden op anderhalf uur varen. Op Great Skellig of Skellig Mi chael hebben tussen de zesde en twaalfde eeuw monniken ge woond. Het klooster bestaat uit half ronde vormen, die veel weg hebben van bijenkorven. In juni en juli is het eiland bo vendien bevolkt door papegaai duikers die hier komen broe den in holletjes tussen de rot sen. Overal rond de boot dui ken zij op met hun fel gekleur de snavels vol vis. Na zes weken verdwijnen ze, niemand weet waarheen. Little Skellig wordt bewoond door een kolonie jan van-genten, meeuwen en zee honden. Terwijl de toeristen het eiland beklimmen om het klooster te bezoeken, hebben duikers an derhalf uur voor hun eerste duik. Ballinskellig Watersports is geen duikschool waar diplo ma's gehaald kunnen worden. Feehan kan duikers voorzien van perslucht en hij heeft de juiste boten om hen naar de duikstekken te vervoeren. Onze duikstek bij Little Skellig is de vaste pleisterplaats van een aantal zeehonden. Steil Zo steil als de eilanden boven water zijn, zo steil zijn ze onder de waterspiegel ook. Tot een meter of tien groeit het leerach tige kelp waar slakjes en zee sterren zich aan vastzuigen. Kreeften, langoesten en krab ben verschuilen zich in de on telbare spleten. De rotsen op grotere diepte zijn vrijwel zon der uitzondering begroeid met anemonen, juweelanemonen en dodemansduimen. De ane monen worden wel bloemen van de zee genoemd, maar het zijn dieren. Ze lijken net bloei ende dahlia's en komen in de meest uiteenlopende kleuren voor. Een tweede duik valt pas later op de dag te maken, als de schipper zijn kloosterbezoekers heeft opgepikt en afgeleverd in Ballinskelligs. Dan vaart hij op nieuw uit naar de eilanden dichter voor de kust. Hier is het ondieper. De bodem is meer zanderig en er groeien andere wiersoorten. Het domein voor onder meer hondshaaien en kwallen. Gedurende de week dat we in Ballingskelligs vertoeven, ma ken we tien duiken. We keren ook terug in de baai waar we eerder de twee zeehonden ont moetten. Dit keer liggen ze nog eerder in het water dan wij. Nauwlettend houden ze onze verrichtingen in de gaten. Eenmaal in hun buurt, zijn ze brutaler dan de vorige keer. De grootste van de twee houdt het al snel voor gezien. We zijn ongevaarlijk en dus heeft hij geen belangstelling meer. De andere daarentegen vermaakt zich prima. Hij zwemt rondjes om ons heen en durft steeds dichterbij te komen. Keer op keer verdwijnt hij uit het zicht om vervolgens vlak achter en onder ons weer tevoorschijn te komen. Hij zet zijn sterke tan den in onze vinnen. Ik probeer hem te fotograferen terwijl hij in mijn flipper bijt, maar hij is te snel. Een tweede keer voel ik iets bij mijn knieën. Hier probeert hij speels zijn tanden uit op mijn pak, dat ge lukkig stevig genoeg is. Bij een volgende foto schiet hij niet weg, maar komt voor me zwemmen. Door de flits van de camera is zijn aandacht getrok ken. We kijken elkaar recht in de ogen en als ik wil kan ik hem zo over zijn bol aaien. Alleen zijn vervaarlijke gebit weer houdt me. Zo stevig als mijn pak is, zijn mijn handschoenen niet. Dolfijn Fungi Vrolijk door deze ontmoeting komen we boven. Gary helpt ons aan boord en neemt de zware flessen aan. Het is niet uitzonderlijk om zeehonden te zien in Ierland, maar elke erva ring met een dier dat zo dicht bij durft te komen is bijzonder. Met eigen auto en uitrusting trekken we vanuit Ballinskelligs verder langs de kust. Het plaatsje Dingle staat be kend om de dolfijn Fungi die er in de baai woont. Toeristen la ten zich in boten naar zijn ver blijfplaats vervoeren en hopen op een glimp van het dier. Ook duikers mogen graag dolfijnen zien. De baai kent evenwel nog andere aantrekkelijke punten zoals congeralen en galathea's - FEITEN CIJFERS Veel algemene informatie over duiken langs de Ierse kust is te vin den op www.scubaireland.com. De meeste duikcentra hebben ei gen websites waarop zij onder meer arrangementen aanbieden, soms inclusief veerbootticket. Een selectie uit het aanbod: www- .baltimorediving.com; www.aquaventures.ie; www.kenmarebaydi- ving.com; www.waterworld.com). Prijzen zijn meestal op aanvraag Ballingskelligs Watersports (www.skelligsboats.com) biedt fikse kortingen op de overtocht van Engeland naar Ierland. Eigenaar Sean Feehan rekent in de zomermaanden voor een week duiken (tien duiken) en verblijf voor twee personen 320. Het huren en vullen van flessen brengt extra kosten met zich mee. 'Selfcatering' groepsaccommodatie tot acht personen komt op ongever 445; Duiken rond de Skelligs gebeurt op een diepte van 15 tot 30 meter. De watertemperatuur is redelijk dankzij de warme golfstroom, tus sen de 10 graden in maart tot 16 graden in september. Het zicht varieert van 8 meter op slechte dagen, 15 meter op normale en 40 meter op goede dagen. rode kreeftjes met blauwe ogen. Het zuidwesten van Ierland telt zeven PADI- duikscholen. PADI is de grootste internationale duikorganisatie met een uitge breid opleidingenpakket. In Baltimore zijn twee van deze scholen gevestigd; Baltimore Dive Centre en Aquaventures. De laatste wordt gerund door de Ier Jerry Smith en zijn Ne derlandse vrouw Rianne. Voor de kust van Baltimore - dat overigens ook een aantal drukke zeilscholen kent - liggen interessante wrakken waaron der de Duitse onderzeeër U260 en de bulkcarrier Kowloon Bridge. De laatste is met een lengte van bijna 300 meter het grootste wrak in Europa. Hoewel het winderig weer is, hoopt Rianne dat we de Kow loon kunnen bezoeken. .An ders zijn er altijd alternatie ven", zegt ze. De volgende ochtend zien we vanuit ons hotel de witte kop pen op de golven en de wolken die langs de hemel schieten. Als ze gaan, bedanken wij", nemen we ons voor. We hoeven echter niet af te haken, want de tocht gaat niet door. Dan maar weer naar een ondiepe baai, want voor duiken geldt zeker: better safe than sorry. Een voor de kust van de Skellig Islands levende zeehond kan zijn nieuwsgierig heid niet bedwingen en is helemaal in voor een spelletje met de duikers. Aan de zuidwestkust van Ierland zijn de steile rotsen onder water begroeid met kelp waaraan slakken en zeesterren zich vastzuigen. De rotsen op grote diepte bij Skellig Island zijn begroeid met anemonen, juwee lanemonen en dodemansduimen. Foto's GPD/Gitte Brugman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17