Zes man schuldig aan moord op Cools BUITENLAND Verdachte moord Lindh 'in de war' Bot begint buitenlandse tournee met bezoek Straw Peptalk Balkenende voor militairen in Irak - Bush wil een drastische wijziging immigratiepolitiek EU: Scherpere veiligheidseisen Ruimen ravage na kettingbotsing Saddam in de tang luw geval van |S vermoed -- In China bestaat het sr (eden dat een serveerster iuidelijke provincie Lei jdong SARS heeft. Die dag mocht het eerste !g« geval sinds de epidemie irig jaar het ziekenhuis I- >n. De 20-jarige vrouw ligt i een week in het zieken- i Kanton waar ook de lij wie de levensgevaarlij- rii gziekte was vastgesteld is deld. Hij was twee weken jen opgenomen en is nu |en. In Hongkong zijn drie lllieverslaggevers in het zie- fis opgenomen. k loopt in lean ngton - Wesley Clark, de ij alige opperbevelhebber NAVO, loopt in de strijd nominatie van de Demo te Partij bij de volgende tanse presidentsverkie- in op Howard Dean. Dean liggen in de laat- irspellingen vrijwel gelijk. iede meevaller voor ivas gisteren de steun die •eg van popidool Madon- P| eerste Democratische ■rkiezingen wordt op 19 er: li gehouden in Iowa. arming dunt ict» en fauna uit |K - De opwarming van aan|de kan resulteren in het infqven van mogelijk een j injvan alle planten- en dier- uarfn op land tot 2050, tenzij itoot van broeikasgassen fch wordt verminderd. uit een internationale De conclusies daarvan lijnen deze week in het schappelijke tijdschrift jm Indonesië I geld kosten j r* - Nederlanders die idonesië willen, moeten ior vanaf 1 februari een [hebben. De Indonesi- ïllffgering heeft alsnog be- Heen eind te maken aan is verstrekking van visa leristen uit een aantal \1 di waaronder Nederland, 'ten voor een toeristenvi- len waarschijnlijk 25 |{bijna 20 euro) bedragen. ilijfsduur is terugge- van zestig tot dertig da- Jienscholen in tuig mag niet - De Amerikaanse auto hebben een 'samen- igsverbod' ingesteld voor iers op vliegtuigen die Australië naar de Ver- Staten vliegen. De maat- tot problemen aan jvan vliegtuigen leiden, ien de vluchten van Au- jnaar de VS in veel geval- ilangste ter wereld zijn. [stralische minister van irt, John Anderson, Ie het Amerikaanse ver- ook 'een beetje moei- mee om te gaan' (bureau r de haaien tad - Een Zuid-Afrikaanse (erator moet zijn deuren omdat de eigenaar witte voerde nabij het strand, icht daarmee de levens badgasten in gevaar, e het dagblad de Cape Ti- steren. Reisorganisator erreira werd betrapt ij voor de kust van Kaap- ukjes gehakte vis over gooide. Hij leidt duiktrip- )r toeristen, die in een kooi in zee kunnen nen tussen de haaien. rt na vijftien aangekomen - Een ansichtkaart ver- 1 door een vakantieganger in Bulgarije is eindelijk cornen op zijn plaats van nming in Tsjechië. De af- rwist het huisnummer n zus in het Boheemse ld niet meer en om- ifhet destijds maar met euwe huis dat naar de gericht staat', ender twijfelt echter em- dit de oorzaak is van de i jaar vertraging. ssel boos r aanklacht i- Alle leden van de Eu- Commissie, het dage- stuur van de EU, zijn fakt' door de beschuldi- antisemitisme door staande joodse organi- Een woordvoerder van issie zei woensdag dat 'plande bijeenkomst met Jrganisaties voorlopig niet it „tenzij ze hun hou- lerkbaar verbeteren." De lissie reageert daarmee, ïerste vergadering in het te jaar, op een ingezonden voorzitter Edgar Bron van het Joodse Wereld- dejes én Cobi Benatoff. donderdag 8 januari 2oo4 door onze correspondent Pascale Thewissen luik - Zes mannen - allen mede werkers of kennissen van de overleden Waalse minister Alain van der Biest - zijn gisteren schuldig bevonden aan de moord op de Luikse socialist en minister van Staat, André Cools. Twee verdachten werden vrijge sproken. De twaalfkoppige jury had na afloop van de gerucht makende rechtszaak, die bijna drie maanden duurde, amper vijf uur nodig om een oordeel te vel len. Hoe lang de zes de cel in moe ten, wordt vandaag beslist. Het proces tegen de opdrachtgevers van de moord op een van de meest markante naoorlogse po litici van België kende een tu multueus verloop. Zo bleken twee verdachten onvindbaar; werd een van de beklaagden onwel van het gevangeniseten waardoor de rechtszaak moest worden stilgelegd en moest de voorzitter van de Luikse recht bank opstappen nadat hij een van de advocaten had uitge maakt voor aap. André Cools (76) werd in de vroege ochtend van 18 juli 1991 geliquideerd op een parkeer plaats in de Luikse wijk Cointe. Zijn minnares Marie-Helene Joiret raakte bij de aanslag zwaargewond. De twee Tunesi sche huurmoordenaars, die de dodelijke schoten afvuurden, werden in 1998 in eigen land tot 25 jaar cel veroordeeld. Ze werden eind vorig jaar naar België overgevlogen om te ge tuigen tegen de mannen die hen inhuurden, onderdak ver schaften en van wapens voor- De twee Tunesiërs herkenden onder andere Pino di Mauro, destijds de chauffeur van Van der Biest. Brein achter de aan slag zou Richard Taxquet, de secretaris van Van der Biest, zijn geweest. Beiden werden gisteren schuldig bevonden aan de moord. Ook vier andere ver dachten, allemaal afkomstig uit het Luiks/Italiaanse misdaad milieu, werden schuldig ver klaard aan medeplichtigheid. Alleen Mauro De Santis, die voor een wapen zorgde dat niet werd gebruikt, en Süvio De Be- nedictis, de oom van Taxquet, die de huurmoordenaars van valse paspoorten voorzag, wer den vrijgesproken. Volgens de jury wisten de twee op dat mo ment niet dat ze betrokken wa ren geraakt bij een moordcom plot. Wat precies de rol van Van der Biest zelf was, blijft bijna der tien jaar na dato onduidelijk; gaf hij zelf opdracht voor de moord of was hij niet meer dan een zielige dronkenlap die am per besefte wat zich op zijn de partement afspeelde? Zijn we duwe Betty nam het tijdens het proces voor haar man op. Ze beschreef hem als een 'hyper gevoelig mens, niet in staat tot haat, laat staan moord'. Toch was hij volgens het openbaar ministerie in elk geval op de hoogte van het complot. Van der Biest pleegde in maart 2002 zelfmoord. door onze correspondente Windy Kester oslo-stockholm/gpd - De ad vocaat van Mijailo Mijalovic, Peter Althin, wil weinig details kwijt over de bekentenis van zijn cliënt die verdacht wordt van de moord op de Zweedse minister van buitenlandse za ken Anne Lindh. Het enige dat hij gistermiddag voor de Zweedse radio wilde zeggen was dat er geen politiek motief is en de daad een impul sieve handeling was. Eerder meldden de Zweedse media dat Mijalovic kwaad zou zijn op Lindh, omdat zij de Navo-bom- bardementen op Servië steunde tijdens de Kosovo-oorlog in 1999. De verdachte is van Joe goslavische afkomst. Tijdens een politieverhoor dinsdagavond heeft de 25-jarige verdachte, Mijailo Mijalovic, via zijn advocaat de steekpartij toe gegeven. Ook kon hij de ge beurtenissen van 10 september nauwkeurig beschrijven. Lindh overleed 11 september aan de verwondingen die haar de avond ervoor in een winkelcen trum in Stockholm waren toe gebracht. De Zweedse premier Göran Persson verklaarde opgelucht te Mijlailo Mijalovic. Foto: Reuters/Scanpix zijn over de bekentenis. Lindh gold als zijn kroonprinses. De bekentenis is een zegen voor de Zweedse justitie, die nog steeds gebukt gaat onder de nooit op geloste moord op Olof Palme. Ook als een rechtbank Mijalo vic schuldig zou bevinden, zou den veel Zweden er altijd aan blijven twijfelen of de juiste persoon wel de gevangenis in zou gaan. De bekentenis sluit dat nu uit. Hoofdaanklager Anne Blidberg denkt bovendien dat de verkla- Anne Lindh. Foto: AP/Szilard Koszticsak ring de kans vergroot dat Mijal ovic ook daadwerkelijk veroor deeld wordt. „Maar we hebben ook sterk technisch bewijs, dus het gaat niet alleen om deze be kentenis", aldus Blidberg. Justi tie hoeft nu minder te leunen op getuigenverklaringen. Bo vendien kan het proces nu sneller verlopen omdat de schuldvraag nauwelijks meer behandeld hoeft te worden. Maandag wordt het materiaal openbaar gemaakt dat de poli tie tijdens het vooronderzoek van de afgelopen maanden ver zamelde. Het gaat om een rap port van meer dan duizend pa gina's. Voor zover gisteravond bekend begint de rechtszaak komende woensdag. De zaak wordt rechtstreeks uitgezonden op de Zweedse televisie. Mijalovic werd twee weken na de moord gearresteerd, nadat de politie eerst de verkeerde man had opgepakt. De politie zou zijn DNA hebben gevonden op het mes waarmee de moord gepleegd is. De verdachte wordt omschre ven als een teruggetrokken jon gen die in Zweden is geboren, maar een deel van zijn leven bij zijn grootouders in Belgrado doorbracht. Op zijn 17e stak hij zijn dronken vader met een keukenmes. Ook werd hij op jonge leeftijd veroordeeld we gens afpersing en bedreiging. De nu 25-jarige man heeft eer der verklaard dat hij in de war en gedeprimeerd was en ver schillende medicijnen gebruik te. Hij zou verschillende keren om hulp hebben gevraagd, maar niet genoeg psychiatrische be handeling hebben gekregen. Mijalovic hangt nu een levens lange gevangenisstraf boven het hoofd. washington/anp-afp-rtr - De Amerikaanse president Bush heeft gisteren tijdens een rede in het Witte Huis plannen ont vouwd voor een drastische ver andering van de Amerikaanse immigratiepolitiek. Door de nieuwe plannen krijgen miljoe nen illegale arbeiders tijdelijk de mogelijkheid legaal voor een beperkte periode in de Verenig de Staten te werken. De president wil een tijdelijk gastarbeidersprogramma intro duceren. Buitenlanders zonder geldige papieren met een baan die Amerikanen niet willen ver vullen, alsook toekomstige ar beidskrachten voor wie een functie klaarligt, zouden de kans krijgen om voor een perio de van drie jaar legaal in de VS te komen werken. Na drie jaar kan de termijn worden verlengd, maar er zit een einde aan, aldus Bush. Hij herhaalde zijn weerstand tegen een algehele amnestie voor de ongeveer acht tot veertien mil joen illegale immigranten die in Amerika verblijven, van wie ve len Mexicanen zijn. „Onze wetgeving zou welwil lende buitenlanders de kans moeten geven ons land binnen te komen en banen te vervullen die Amerikanen niet willen. We moeten onze immigratiewetten redelijker en humaner maken", verklaarde Bush. Het Congres moet zijn plan nog wel goed keuren. Hij wil ook het aantal perma nente verblijfsvergunningen, wijd en zijd bekend als 'green card', die jaarlijks worden uit gegeven flink laten stijgen. „Het aantal mensen dat in de rij staat voor het staatsburgerschap is te lang", zei president Bush. De voorstellen zijn volgens ana listen vooral bedoeld om steun van Latino-kiezers te winnen voor de verkiezingen van no vember. Bovendien is het plan aantrekkelijk voor werkgevers die goedkope arbeidskrachten zoeken voor het vervullen van voornamelijk handarbeid bij voorbeeld in de landbouw. milesburg - Reddingswerkers ruimen de enorme ravage op na een kettingbotsing in de buurt van Milesburg, Pennsylvania. Het ongeluk waarbij tientallen voertuigen betrokken waren, ontstond als gevolg van de gladheid. Foto: AP door onze correspondent Esther Gotink londen - Het was de aftrap van een kennismakingstoernee langs zijn buitenlandse colle ga's: de kersverse minister van buitenlandse zaken Ben Bot was gisteren te gast in Londen voor een tweeënhalf durend onderhoud met zijn Britse ambtgenoot Jack Straw. De 66- jarige CDA'er kreeg een warqi welkom op 1 Carlton Gardens, de elegante en favoriete resi dentie van Britse ministers van buitenlandse zaken sinds 1945. Echt vreemden van elkaar zijn ze niet. Bot en Straw spraken elkaar nog geen maand geleden op de EU-topconferentie in Brussel, die uiteindelijk uit el kaar viel omdat de deelnemen de landen het niet eens konden worden over een Europese grondwet. Nederland streed voor stevigere garanties voor de naleving van het zogeheten sta biliteitspact, terwijl de Britten dat pact in zijn huidige vorm als te rigide aan de kant schui- Straw en Bot hadden dus ge noeg gesprekstof. Behalve de EU-conferentie spraken beiden over het Nederlandse voorzit terschap van Europa over een half jaar. In die hoedanigheid zal een nieuwe Europese top georganiseerd moeten worden, in de vurige hoop tot betere re sultaten te komen dan tijdens de december-bijeenkomst. Tijdens een lunch discussieer den Straw en Bot verder over Irak, Afghanistan en de betrek kingen met de Verenigde Sta ten. Volgens persoonlijk woord voerder van de minister Bart Jo- chems was Bot zeer tevreden over de uitkomsten van het bliksembezoek, en had hij er meer uit gehaald dan hij op voorhand verwachtte. Bot nam op 3 december de mi nisterspost over van Jaap de Hoop Scheffer, die maandag begonnen is als de nieuwe baas van de Navo. De komende weken werkt Bot een druk programma af, waarin hij veel internationale collega's één-op-één wil spreken. Zo reist hij volgende week naar de ministers van buitenlandse za ken Joschka Fischer (Duitsland) en Louis Michel (België). De toemee wordt dan even on derbroken voor een reis naar Thailand, waar koningin Bea trix en prins Willem-Alexander van 19 tot 23 januari op staats bezoek zijn. Daarna pakt Bot zijn serie kennismakingen weer op, met bezoeken aan Domini que de Villipin (Frankrijk) en Brian Cowen (Ierland). De be windsman hoopt op korte ter mijn ook een onderhoud met Washington te kunnen hebben. door onze correspondent Hans Gertsen brussel - De Europese Unie wil de veiligheidseisen voor vlieg tuigen uit landen van buiten de EU die Europese luchthavens aandoen, verscherpen. Komend voorjaar stemt het Europees Parlement over een voorstel dat alle lidstaten verplicht om vliegtuigen uit zogenaamde derde landen op een uniforme wijze te controleren. Een deel van het parlement vindt echter dat de veiligheidseisen nog veel verder moeten worden aange scherpt. De kwestie is opnieuw actueel na het neerstorten van een vliegtuig van de Egyptische maatschappij Flash Airlines, dat vol zat met Franse toeristen. Na de crash werd bekend dat Flash Airlines al sinds 2002 niet meer welkom is in Zwitserland, nadat bij een controle van een toestel van die maatschappij ernstige technische mankementen aan het licht kwamen. Die informa tie was in principe bij alle EU- lidstaten bekend, omdat ze via de European Civil Aviation Conference (ECAC) gegevens over veiligheidscontroles in heel Europa uitwisselen. Wat ze met die informatie doen, is een zaak van de verschillende lid staten zelf. De Europese Unie worstelt al sinds 1996 met de veiligheidseisen voor vliegtui gen uit derde landen. In dat jaar stortte een Turks charter- toestel vol Duitse toeristen neer voor de kust van de Domini caanse republiek. Een voorstel van de Europese Commissie om de veiligheidseisen voor dit soort toestellen te verscherpen, sneuvelde echter vanwege een slepend Spaans-Brits conflict over de status van Gibraltar. Spanje wilde Britse toestellen de toegang tot zijn luchtruim ontzeggen. Het gevolg was dat alle voorstellen op luchtvaart gebied tot 2001 door een Brits of Spaans veto getroffen wer den. Kille ontvangst premier tijdens bliksembezoek tikrit - Deze niet eerder gepubliceerde foto toont Saddam Hussein op het moment van zijn arrestatie na bij een boerderij in de buurt van Tikrit. De foto werd onlangs vrijgegeven en verscheen op de website www.military.com. Foto: EPA door onze verslaggeefster Lianne Sleutjes as samawah/gpd - Premier Bal kenende heeft gisteren de Ne derlandse militairen in Zuid- Irak met een bliksembezoek verrast. Hij kwam voor een paar uur naar de bases Camp Smitty bij As Samawah en de helikop terbasis Tallil om de militairen 'een hart onder de riem te ste ken', zoals hij zei. Balkenende vertrok na vier uur naar Koe weit, waar hij als gast van de Emir de nacht heeft doorge bracht. Vandaag vloog hij weer terug naar Nederland. De stemming onder de militai ren, die toezien op de stabiliteit in Zuid-Irak, is al een paar da gen bedrukt vanwege de arres tatie van de 43-jarige marinier, die er door het openbaar minis terie in Nederland van wordt verdacht op 27 december een Irakees met een schot in de mg te hebben gedood. Gisteren werd hij voorlopig op vrije voe ten gesteld, in afwachting van het verdere onderzoek. Balkenende, die een kille ont vangst ten deel viel, bleek in Zuid-Irak begrip te hebben voor de vele kritiek die de laat ste dagen op de handelwijze van het OM is gekomen. De te neur daarvan was dat militairen 'hun werk doen en dan gestraft worden'. „Het schietincident heeft u pijn gedaan", zei de premier bij een 'alle hens', een toespraak voor zo'n 350 solda ten in As Samawah. Hij wees er op dat het besluit om de ser geant-majoor naar Nederland over te brengen door het OM is genomen. „Niet door de poli tiek of door Defensie." Volgens Balkenende hebben militairen en het OM gescheiden verant woordelijkheden. „Zo werkt de rechtsstaat." Maar over het onderzoek wilde Balkenende geen oordeel ge ven. „Het recht moet zijn loop hebben." Wel prees hij uitbun dig de inzet van de militairen. „Uit een enquête blijkt dat 80 procent van de Nederlanders waardering voor u heeft. Bij de regering ligt die op 100 procent. U moet uw werk doen in een sfeer van bedreiging en onze kerheid. Ik ben blij om hier bij u te zijn vandaag. Alles wat u doet is bestemd om Irak verder te helpen. U verdient veel res pect." Defensiekringen melden dat omwille van veiligheid tot het laatste moment de indruk is ge wekt dat met het regeringstoe stel plaatsvervangend chef de fensie staf Godderij zou afrei zen - voor de geloofwaardig heid van dat verhaal verscheen Godderij gisteren daarom ook niet op zijn werk. Balkenende zei later dat zijn komst al enkele weken geleden gepland was, dus vóórdat het schietincident plaatsvond. Zijn trip was vol gens hem niet bedoeld als sneer in de richting van het Openbaar Ministerie. Hij zei wel dat hij blij was dat de mili tairen met de vrijlating van hun collega een 'signaal' hadden ge kregen. „Het is bemoedigend dat men niet direct meer het recht had om hem vast te hou den." De onverwachte komst van de minister-president en diens toespraak deed in ieder geval kapitein-ter-zee-arts Verwer goed. „Ik zie het als een politiek gebaar van steun." Staatssecre taris van defensie Van der Knaap was al een dag eerder in Irak aangekomen om de solda ten moed in te praten. De 43-jarige marinier is gisteren voorlopig naar huis terugge keerd. Hij werd door justitie vrijgelaten op last van de rech ter-commissaris in Arnhem, die dinsdag bepaalde dat er onvol doende bewijs tegen de man is om hem nog langer vast te hou den. Het onderzoek tegen hem wordt wel voortgezet.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7