Regeringscrisis dreigt op Antillen Wouter Bos hoeft niet meer aardig gevonden te worden BINNENLAND 2 Atalantas steunt slachtoffers van mensenhandel huis na mmelding usscanners t perfect :ers weg uit trum Nijmegen ef drugsbus totterdam Ministerie ontkent problemen C2000 Berging gifcontainers weer een week uitgesteld ^hony Godett denkt niet aan opstappen Kloosters klem door vreemdelingenbesluit enveen (ANP) - In Heeren zijn de afgelopen nacht tig ouderen geëvacueerd ■n, naar later bleek valse, jnelding. De politie kreeg pnoniem telefoontje over verdacht pakketje in de jwvan een winkelcentrum irenveen. De omwonen- ioesten van de Explosie- Ipruimings Dienst hun verlaten. iaag - Antivirusprogram- onderscheppen lang niet /irussen op de computer, ilijkt uit onderzoek van de lümentenbond. De bond samen met de Britse Con- ;rs Association de in Ne- nd verkrijgbare antivirus- en gratis programma's ntemet getest. Trojaanse jen, virussen die zijn ver als gewoon programma len de computer bij en- ;etten makkelijk bin- le bekende programma's Norton en Kaspersky wel goed uit de test. gen - Skateboarders mo wn plankjes niet meer la- illen in de buurt van de [winkelstraat in Nijmegen, [vandaag geldt een offici- rbod voor het populaire joardgebied, omdat om- nden teveel hinder van ivaai hebben. erdam - Om de overlast n irslaafden in het Oude in van Rotterdam terug te en, begint de gemeente in J «n proef met een mobiele ïikersruimte. De bus, in medewerkers van de ^werken, moet opvang bie- Kijoor tussen de 25 en 35 met psychische proble- m die niets met de hulpver- ^te maken willen hebben. donderdag 8 januari 2004 Hilversum/ANP - Eigenaren van bedrijven en gebouwen die in de toekomst geen bereik heb ben voor het communicatiesys teem C2000, draaien zelf op voor de kosten van extra ont- vangstapparatuur. Dat zegt di recteur-generaal D. Schoof van het ministerie van binnenland se zaken vanavond in het televi sieprogramma Zembla. C2000 is het nieuwe digitale communicatiesysteem van po litie, brandweer en ambulance diensten, dat per 1 januari 2005 landelijk wordt ingevoerd. Een van de voordelen van het nieu we systeem is dat politie en hulpdiensten via een meldka mer rechtstreeks met elkaar kunnen communiceren. Zembla voert een conceptlijst op van het ministerie van bin nenlandse zaken met 240 risi covolle objecten, zoals tunnels, parkeergarages, ziekenhuizen en stadions. De hulpdiensten zouden hier niet met elkaar kunnen communiceren, omdat de digitale apparatuur er niet werkt. Binnenlandse zaken is kwaad op Zembla, omdat het de lijst niet zou deugen. Vanaf komende zomer wordt C2000 stapsgewijs opgeleverd. Limburg-Zuid is nu de enige re gio waar de hulpdiensten met het digitale communicatiesys teem werken. Hier komt het ge regeld voor dat de mobilofoons het niet doen en de hulpdien sten moeten terugschakelen op het oude systeem. Volgens een woordvoerder van binnenlandse zaken kan pas na de invoering met zekerheid worden gezegd in welke gebou wen er geen bereik is. „Dat is niet te laat, omdat we na de zo mer meteen gaan meten. En als een burgemeester wil dat het systeem ook werkt in een be paalde parkeergarage of ander gebouw, zullen we daar voor zorgen. De rekening sturen we naar de eigenaar." De Rotterdamse brandweer commandant J. Berghuis zegt in Zembla dat het ministerie een groot risico neemt Hij denkt dat de hulpdiensten wil len wachten met C2000 tot de ontvangst overal dekkend is. Het kraanplatform Cormorant, dat bij de berging van de containers wordt ingezet. Archieffoto: ANP den helder/anp - Door slecht weer is de berging van de drie gifcontainers die voor de kust van Texel in zee liggen, gister avond opnieuw uitgesteld. Vol gens Rijkswaterstaat is het weer op zijn vroegst over een week goed genoeg om de voorberei dingen te hervatten. De Ko ninklijke Marine is wel begon nen met de zoektocht naar 63 vaten met arseenpentoxide, die ook in de Noordzee terecht zijn gekomen. De mijnenjager H.M. Maassluis speurt naar de vermiste vaten. In totaal worden drie mijnenja- gers en een hydrografisch op nemingsvaartuig ingezet. De sonar van de mijnenjagers heeft een bereik van 250 meter en kan bij hoge golven werken. De marine speurt de route waarop het containerschip An- dinet de vaten heeft verloren, systematisch af. Het beginpunt ligt op zo'n 30 mijl boven Texel, het eindpunt 100 mijl verder naar het noordoosten. De ont dekkingen die de hydrograaf doet, worden doorgegeven. Daarna stelt een mijnenjager met videocamera en schijnwer per vast waar het om gaat. Gif vaten worden met een boei ge markeerd. Volgens de woordvoerder gaat de marine geen vaten bergen. „Daar hebben wij de mensen niet voor. De gifvaten zullen niet snel wegdrijven." Het be sluit om de marine bij de op sporing van de vaten te betrek ken, is genomen door staatsse cretaris Schultz van Haegen (verkeer en waterstaat). Zij wil de vaten zo snel mogelijk vin den. De kosten die de inzet van de marine met zich meebrengt, komen voor rekening van de verzekeraar van de Andinet. Er komt geen tijdelijk interna tionaal visverbod in het deel van de Noordzee, waar het schip de Andinet voer toen het op 21 december in een storm drie containers met vaten gif verloor. Volgens een woord voerster van het ministerie van Landbouw en Visserij heeft het ministerie 'geen wettelijke mo gelijkheid' daarvoor. Er is al een negatief vangstad vies van kracht. Stichting De Noordzee wilde dat omgezet zien in een verbod, in een strook van acht zeemijl langs de route die de Andinet heeft ge volgd. Zonder verbod is er vol gens de stichting onvoldoende zekerhéid dat in het gebied niet wordt gevist. willemstad/anp - Vier van de zes partijen die de Antilliaanse regering vormen, willen dat poli tiek leider Anthony Godett van de FOL zich terugtrekt uit de Sta ten, het parlement van de Antil len. Als hij dit niet doet, dreigen ze met een crisis. De crisis kan leiden tot de val van het kabinet. Godett werd twee weken gele den veroordeeld tot een jaar cel wegens fraude en corruptie. De Nationale Volkspartij (PNP) van Curasao, met drie zetels verte genwoordigd in de Staten, wil dat Godett de eer aan zichzelf houdt en opstapt. Ook partijleider Ramoncito Booi van de UPB van Bonaire (twee zetels) vindt het onge hoord dat iemand die is veroor deeld in het parlement blijft. Booi heeft verklaard uit de coa litie te stappen als Godett geen gehoor geeft aan de oproep. De andere twee partijen die vinden dat Godett weg moet, zijn WIPM van Saba (een zetel) en de Democratische Partij van Sint Eustatius (een zetel). Vakbondspartij PLKP lijkt geen bezwaren te hebben tegen het aanblijven van Godett. Ook zijn eigen partij FOL ziet geen pro bleem. De huidige coalitie steunt op veertien van de 22 Statenzetels. Voor het vormen van een coali tie zijn minimaal 12 zetels no dig- Godett is niet van plan zijn plek in het parlement op te geven. Hij hamerde gisteren op zijn onschuld. Hij wil aanblijven omdat hij met grote meerder heid van stemmen de laatste verkiezingen heeft gewonnen. Zowel hij als het openbaar mi nisterie zijn in hoger beroep ge gaan tegen het vonnis. Maandag vindt op Curasao een coalitieberaad plaats met alle regeringspartijen. lo/gpd - Nederlandse kloosters komen in de ilemen door het nieuwe vreemdelingenbe- De missiekloosters in Steyl krijgen geen lijfsvergunning voor zusters uit India en iüë die er cursussen aan de kloosterlingen iten geven. Ook een Duitse pater uit Papoea iw-Guinea mag niet komen, finciaal overste Maria Hildegard Brokamp de Dienaressen van de Heilige Geest zegt iet nieuwe Vreemdelingenbesluit niet voor in verblijfsvergunningen voor buitenlan- die 'voor religieuze en levensbeschouwelij- oeleinden' langer dan drie maanden in Ne- md verblijven. De overste: „Wij geven cur- en aan zusters die hiervoor uit het buiten- naar ons toe komen. Daar zijn geen pro blemen mee, die zusters mogen hier drie maan den blijven. Maar drie zusters uit India en Bra zilië die de cursussen komen geven en daarvoor langer dan drie maanden hier moeten zijn, krij gen die vergunning niet." Ook de paters van de Congegratie van het God delijk Woord kampen met problemen door het Vreemdelingenbesluit, zegt pater-rector Hans Peters. „Bij ons in Steyl woont een oudere Duit se pater uit Nieuw-Guinea. We vragen al ander half jaar vergeefs voor hem een verblijfsvergun ning. Kennelijk is de regering bang dat ze straks voor zijn AOW moet opdraaien. De pater heeft het er erg moeilijk mee." Minister Verdonk is vandaag over de proble men van de kloosterlingen geïnformeerd. door Thea van Beek amsterdajm - Slachtoffers van mensenhandel kunnen voortaan steun krijgen van lotgenoten. Ze hebben zich verenigd in vereni ging Atalantas. Met een politieke lobby hopen zij de situatie van de slachtoffers te verbeteren. „We zijn heus niet altijd ver slaafd, zielig of dom." „Iedereen kan slachtoffer wor den van mensenhandel", zegt Anna (31). Als rechtenstudent viel ook zij tien jaar geleden in handen van mensenhande laars. In Nederland werd ze ge dwongen in een bordeel te wer ken. Na een politie-inval be landde Anna in de gevangenis. Daar zat ze samen met de vriendin van de dader. Toen de Oost-Europese haar verhaal vertelde bij de politie, moest ze getuigen tegen de mannen. Een aantal van hen belandde in de cel, tegen ande ren lopen nog rechtszaken. Zo lang die processen duren mag Anna in Nederland blijven. Als ik het had kunnen terug draaien was ik er nooit aan be gonnen", zegt ze nu. „Je weet nooit wanneer je het land wordt uitgezet en als je terug keert is je leven of dat van je fa milie onzeker." Met twee andere slachtoffers van mensenhandel richtte An na de vereniging Atalantas op. Genoemd naar de vrouw uit de Griekse mythologie, die zo hard kon rennen dat geen man kans zag haar te schaken. De organi satie wil druk uitoefenen op de politiek om slachtoffers van mensenhandel te ontzien. De presentatie van Atalantas, gisteren in Amsterdam, was met de nodige voorzichtigheid omgeven. Camera's waren niet toegestaan en tassen moesten worden ingeleverd. De organi satie gaat vanaf wisselende adressen opereren. „Want han delaars zijn niet blij met ons", zegt Anna, die zelf regelmatig haar uiterlijk verandert. In Nederland worden jaarlijks ruwweg drieduizend vrouwen slachtoffer van mensenhandel. Het merendeel komt uit Oost- Europa en Afrika. De meesten denken een baan in de horeca te vinden. Anderen weten wel degelijk dat ze in de prostitutie gaan werken. Minder dan vijf procent van alle slachtoffers doet aangifte bij de politie. Anna zet zich al jaren in voor de slachtoffers van mensen handel. „Je loopt dagelijks te gen problemen aan. Vaak is er geen enkele opvang. Ik heb een vrouw ontmoet die een half jaar op straat leefde en 's nachts in een auto moest slapen." 'Als het mij niet lukt de PvdA bijeen te houden, dan lukt het niemand' tddie Schulte en letenhorst fc erdam - Een zwalkend leider? Zo ziet Pt er Bos zichzelf niet - wat anderen ook J ren. Er wordt juist op hem geschoten |itj)ij zijn nek uitsteekt, denkt hij. En de lan heeft een zware taak. „Ik zal een figend evenwicht moeten vinden bij lussen overheid en markt en tussen ;nen individuen. Als mij dat niet lukt, 'geen stuiver voor de kansen van mijn zijn, even flink zijn'. Wouter Bos op het kerstdiner van de PvdA-frac- melancholiek lied van Robert Long kast, om het ongeduld in de partij te gen. Het kan nog even duren, maar ïhouder wint, luidde de boodschap, ositie voeren gaat een keer voorbij", een optimistische Bos. iar geleden hielp hij de PvdA in een maar hevige campagne aan de groot- rkiezingszege uit de partijgeschiede- t volgde een zware nederlaag in de etsformatie. De zomervakantie ge- e Bos om zijn frustraties daarover tzich te laten, de daarop volgende den werden vooral gewijd aan 'partij- iuwing'. Volgens tal van critici lukt lat onvoldoende. Een greep uit de ten: geen leiding, geen visie, geen pro- indt Bos zelf? „Op onderwerpen als a, veiligheid, integratie en inkomens- deling zijn we blinde vlekken in ons htegoed aan het opruimen. Maar we og lang niet klaar en er bestaat altijd lico van een terugval." oet drie dingen tegelijk doen: opposi- eren, de partij vernieuwen en de vol- verkiezingen winnen. Daarbij roep ik :et op. Dat heeft een aantal oorza- tal m'n schouders op als de parie pers me tot één van de slechtste iitroept. In een gelijktijdig gehou- liête onder twaalfhonderd Neder- -was ik de beste. Dat vind ik belang- dan de mening van tachtig Haagse en. Die houding, waarbij ik Den it zie als het centrum van de we- )tdt me niet in dank afgenomen." (dere factor is dat er een enorm po tentieel aan teleurstelling en frustratie be staat onder PvdA-kiezers. Ondanks de enorme verkiezingszege zitten we niet in het kabinet. Dat leidt tot op de dag van vandaag tot ongeduld en teleurstelling. Én ik kies voor een stijl van dienend leider schap, waarbij ik niet in het openbaar met stoere uitspraken collega's tot de orde roep of debatten van tevoren dichttimmer, maar het interne debat de ruimte geef. Dat kan leiden tot een verwarrend beeld, maar op termijn is het effectief. Het is ook precies wat de partij wilde toen ze het rapport van Margreeth de Boer omarmde." In dat stuk, dat de verkiezingsnederlaag van 2002 ana lyseerde, werd gebrek aan debat als een van de belemmeringen in de partij gezien. „Het is moeilijk de hele partij tegelijk tevre den te stellen. Als ik begin over het belang van Melkertbanen, krijg ik het verwijt dat ik te concreet bezig ben en te weinig funda menteel. Als ik een verhaal schrijf waarin ik laat merken wel eens een boek te lezen, wordt er gevraagd waar het tienpuntenplan voor de verzorgingsstaat blijft. Het grote probleem in de PvdA is: iedereen heeft an dere verwachtingen. Er is een stroming die terug wil naar de klassieke sociaal-demo cratie uit de jaren zeventig en een groep die van de PvdA een grote sociaal-Jiberale mid denpartij wil maken. Mijn streven is te kij ken of die groepen nog bij elkaar te houden zijn in één partij." Ook na fundamentele betogen blijft de kri tiek komen dat Bos nergens voor staat. Hij weet wel hoe dat komt. „Politici die gemak kelijk formuleren en gemakkelijk omgaan met de media, wordt vaak verweten dat ze geen inhoud hebben. 'Hij vindt het leuk bij Paul de Leeuw te zitten, dan zal hij wel dom zijn'. Het is een onderdeel van de stra tegie tegen Wouter Bos." „En ik pas niet in een malletje. Ik heb geen carrière in de partij gemaakt, kom uit het bedrijfsleven. Er past geen klassiek PvdA- etiket op mij. Dan wordt al snel gevraagd waar je staat. Maar ik laat me geen proble men aanpraten over mijn profiel. Wat mijn profiel dan is? Ik sta voor klassieke idealen die ik op een moderne manier wil realise ren. Democratie en emancipatie, daar is bijna alles onder te vangen. Ik wil mensen hun leven zo veel mogelijk zelf laten inrich ten." „In mijn analyses ben ik veel linkser dan veel mensen denken, als het gaat over mi lieu, inkomens of de Derde Wereld. Maar ik PvdA-fractieleider Wouter Bos in zijn werkkamer. Foto: GPD/Harmen de Jong ben wel buitengewoon realistisch over de manier waarop je problemen kunt oplos sen. Dat realisme versluiert soms het zicht op de radicale opvattingen die ik mezelf toedicht." Fractiegenoten die gelden als aanhangers van Bos vinden dat hij soms te veel geduld heeft en te bang is delen van de partij van zich te vervreemden. Bos ontkent dat. „Kijk maar naar de feiten. In de campagne begin vorig jaar rijn er een paar momenten ge weest waarbij ik wist dat ik interne weer stand zou oproepen. Bijvoorbeeld toen ik zei dat allochtonen die niet willen inburge ren, het recht op hun verblijfsvergunning zouden moeten verspelen. En toen ik pleit te voor het beperken van de hypotheekren teaftrek riskeerde ik heel andere delen van onze achterban van me te vervreemden. Maar daar was ik niet bang voor. Waar het om gaat, is dat je je momenten kiest. Ik heb niets aan stoerheid en confrontatie omwille van de confrontatie." „De klassieke achterban van de PvdA be staat uit lager opgeleide mensen in de grote steden, mensen uit de intelligentsia en een grote, moeilijk te definiëren middengroep. In het rapport-De Boer is opgemerkt dat de wezensvraag voor de PvdA is of je een boodschap kunt vinden die die drie groe pen samenbindt. De meest splijtende issu es daarbij rijn integratie en migratie en de rol van de verzorgingsstaat." „Ik vermoed dat ik de laatste leider van de PvdA ben die kan bewijzen dat je al die mensen bijeen kunt houden. Als ik het nu niet goed kan managen, valt die coalitie uit elkaar. Als het mij niet lukt, lukt het nie mand. Dat heeft niets met mij te maken, maar met de urgentie van het moment. Het politieke krachtenveld om ons heen is te sterk geworden. Ik zal een overtuigend evenwicht moeten vinden bij keuzes tussen overheid en markt en tussen groepen en individuen. Als mij dat niet lukt, geef ik geen stuiver voor de kansen van mijn op volger." „De keuze tussen een sociale en een libera le partij is een valse. Alsof je met één con cept iedereen kan bedienen. We moeten veel socialer rijn ten opzichte van de men sen die op onze hulp rekenen en veel libe raler voor mensen die ruimte willen voor eigen initiatief. Ik citeer oud-staatssecreta ris Dick Benschop: waarom mag ik wel voor mijn vakantie betalen en niet voor het onderwijs van mijn kinderen? Als mensen zelf voor het onderwijs voor hun kinderen willen betalen, moet je dat niet tegenwer ken. Als je het maar zo organiseert dat ook anderen ervan kunnen profiteren. Zoals Steve Stevaert (de Vlaamse leider van de sociaal-democraten - red.) zegt: sterk voor de zwakken, goed voor de sterken. Ongeduld leeft breed in de partij, erkent Bos. „Dat heb je altijd bij een grote partij in de oppositie. Maar de PvdA is dan soms zelf haar ergste vijand. Zowel Ruud Koole als ik heb gezegd dat we in de partij op een betere manier met elkaar om moeten gaan. Journalisten vinden altijd PvdA'ers die be reid rijn kritiek te leveren op elkaar. Het heeft ook te maken met loyaliteit. Ik hoop dat mensen zien dat er niet geweldig veel alternatieven rijn voor de manier waarop we bezig rijn. De meesten zien dat ook wel. Er is geen alternatief voor het leiderschap van Koole en Bos. Tenzij je de partij in een totale chaos wil storten door splijttnde uit spraken van de partijleider over allerlei on derwerpen. Mensen hebben mij niet alleen verkozen om duidelijkheid te bieden over de vernieuwing, maar ook om dat met een zo groot mogelijk draagvlak voor elkaar te krijgen." „Ik probeer met mijn felste critici in ge sprek te blijven. Bart Tromp, Jos de Beus, Frans Leijnse; allemaal mensen met wie ik hier aan tafel rit. Ik denk ook dat dat helpt." Toch is de kritiek van partijgenoten niet het ergste waarmee Bos heeft te kampen. „De druk van de media is het allerzwaarste in deze functie. Dat heb ik onderschat Ieder een meent een vrijbrief te hebben om alles over je te kunnen schrijven en zeggen. Het was heftig de laatste tijd. Ik denk nu: bekijk het maar. Ik weet waar ik mee bezig ben en over een paar jaar kan je me daarop afreke nen. Ik heb afscheid genomen van het jon getje dat altijd aardig gevonden wil worden. Dat voelt als een bevrijding."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5