Wethouder: Uniform op basisschool ga&l BINNENLAND1 Politie Amsterdam voorkomt twintig liquidaties Orthopeden waarschuwen voor operaties in Duitsland Steeds meer antisemitisch geweld 'Duidelijk en herkenbaar' OM: Dieven in kooi mag niet Ophef onder winkeliers over opsluiten veelplegers Criminelen in staking in ziekenhuis Leger des Heils j steunt 3 »olverlaters Burgervader 7e fato's vah Alte \jeei ffoto: ANP iman Ballast ervallen Josch - De Brabantse com- sF ris van de koningin Maij- i heeft gisteren in Den ien lans gebroken voor ize schoolverlaters. Tij- ten bijeenkomst van de van Koophandel deed ze roep op ondernemers igeren bij een sollicitatie je snel af te wijzen, ook niet aanbod op de arbeids- root is. Maij-Weggen zei ite zorgen te maken over inemend aantal werkloze litaal voor theekopjes - Een als postbode ver- de man heeft dinsdag de is gestolen van een 71-jari- - |p uit Wormer. De dader i in een rode jas met een ije naar de woning. De iode' moest een klein edrag ontvangen, dat al- tnet pinpas betaald kon ;n. De 'postbode' ver- 1 met de pas. Voordat die kkeerd kon worden, was ien groot bedrag van de ling gehaald. In het post- Jtje zaten twee theekopjes. utrecht/gpd - Leerlingen van basisscholen zouden een school uniform moeten dragen. Dat vindt de Utrechtse onderwijs wethouder René Verhulst. Vol gens hem bevordert dat de ge lijkheid van kinderen op scholen. Eind deze maand wil Verhulst in een overleg met alle basis scholen in Utrecht discussiëren over uniforme kleding. „Er is veel discussie in het onderwijs over kleding, kijk maar naar de hoofddoekjes. Ook bij basis scholen zie je daarover de dis cussie losbarsten. Toen ik daar over nadacht, ook met andere wethouders, kwamen we op het schooluniform." Een schooluniform heeft veel voordelen, denkt Verhulst. „Het biedt gelijkheid, want er is geen onderscheid meer. Het biedt ook duidelijkheid op straat, scholieren zijn herkenbaar in het verkeer en spijbelaars zijn makkelijk aan te spreken. Een schooluniform heeft geen reli gieuze- of andere identiteits achtergrond. Kinderen zijn op een school gelijk." De wethouder voelt zich ge steund door de psychologe Rita Kohnstamm, die onlangs een lans brak voor de invoering van schooluniformen. Volgens haar is het niet alleen goed voor de kinderen, ouders en docenten maar ook voor de integratie van allochtonen. Verhulst: „Het probleem in Ne derland is dat we geen traditie kennen met schoolkleding zo als in Engeland en veel scholen in Amerika. Het nadeel is dan ook, dat het misschien een ach terhaalde discussie is. Maar ik vind het zeker de moeite waard er aan te beginnen, want er staan zoveel voordelen tegen- Recherchechef adviseert criminelen 'alternatieve verzekeringspolis' amsterdam/gpd - De Amster damse politie zegt in 2003 twin tig liquidaties te hebben voor komen. Zes pogingen tot gijze ling en ontvoering binnen het criminele circuit zijn verijdeld. Toch raakt de politie bij de op sporing van huurmoordenaars en opdrachtgevers steeds ver der op achterstand. Van de elf criminele afrekeningen vorig jaar, waarbij dertien doden vie len, zijn er nog maar twee op gelost. Dat stelde Jan Pronker, chef centrale recherche van korps Amsterdam-Amstelland, giste ren op een bijeenkomst over li quidaties in Amsterdam. Voor het komende jaar voorspelt Pronker een reeks nieuwe afre keningen in twee al lang sle pende conflicten, die naar zijn verwachting nog wel even zul len voortduren. De betrokken organisaties zijn in beeld gebracht. Bij één vete plegen twee 'Hollandse' net werken om beurten liquidaties, in het andere conflict vallen over en weer slachtoffers bij een Joegoslavisch en Neder lands crimineel netwerk. Het laatste slachtoffer in die strijd viel vorige maand in Spanje in het Joegoslavische kamp. Bij de voorkomen liquidaties, gijzelingen en ontvoeringen heeft de politie de potentiële slachtoffers gewaarschuwd. Dat gebeurde na tips uit het crimi nele milieu en informatie uit bijvoorbeeld afgeluisterde tele foongesprekken. In dergelijke gevallen móet de politie ingrij pen, aldus Pronker. De afgelo pen vijf jaar zijn 93 afrekenin gen voorkomen. Daar zitten ge vallen bij van criminelen die di verse keren zijn gewaarschuwd. Een aantal van hen is uiteinde lijk toch vermoord, aldus Pron ker. Bij de opsporing van huur moordenaars en opdrachtge vers verliest de politie terrein. Traditionele methodes, zoals het tappen van telefoonge sprekken en het volgen van cri minelen, zijn in geval van liqui daties steeds minder effectief. Dat komt doordat criminelen steeds brutaler, professioneler en intemationaler opereren. In de omgeving van het slachtoffer stuit de politie op een muur van zwijgzaamheid. Sleutelfiguren die niet kunnen worden gepakt worden voor elk ander vergrijp op de huid gezeten. Een voorbeeld is de in Bulgarije opgepakte Joegoslavische cri mineel Sreten J. Hij heeft vol gens de politie de hand gehad in diverse liquidaties op Neder landse bodem, maar hard be wijs lijkt te ontbreken. J. zit nu vast voor een drugsdelict. An dere landen hebben om zijn uitlevering gevraagd. Ook worden liquidaties nu 'tot op het bot uitgerechercheerd'. Na de moord op een Colombi aanse drugshandelaar vrijdag in de Bijlmer was de technische recherche dertien uur beag met onderzoek en het verzame len van sporen. Gegevens die nu nog niet kunnen worden ge analyseerd worden bewaard voor later als de techniek is ver beterd. Pronker adviseert criminelen om een alternatieve 'verzeke ringspolis' af te sluiten. Ze zou den dan bij leven een verklaring op kunnen maken met infor matie over hun rivalen, die openbaar wordt na hun overlij den. utrecht/anp - Verdachten op sluiten in een kooi mag niet. Dat zegt een woordvoerster van het openbaar ministerie in Utrecht. „Er zijn geen expliciete regels voor, maar verdachten dien je fatsoenlijk te behande len. Dat betekent dat je ze niet onder barre omstandigheden mag vasthouden. Net zo min als een slager een dief in een koelcel mag stallen, mag een winkelier een dief in een kooi tentoonstellen." Het vasthouden van een (ver meende) dief mag wel in een kantoortje of in een speciale ophoudmimte. Onder 'barre' omstandigheden is er sprake van wederrechterlijke vrijheids beroving, en dat kan volgens justitie averechts uitpakken. „Een verdachte zou dan de rechtsgang kunnen aanvechten en vrijuit kunnen gaan." Bo vendien meent de woordvoer ster dat winkeliers rekening moeten houden met claims van mensen die hun opsluiting aan vechten. Een meubelzaak in Oldenzaal plaatste vorig jaar al een kooi in de zaak om winkeldieven op te sluiten. Daar bleek dit middel afschrikwekkend te werken. Volgens een woordvoerder van Woonpromenade Van Gils is de cel nog niet gebruikt en is er sinds de plaatsing geen winkel dief meer gesignaleerd. STEVENHAGEN utrecht/anp - Binnen de win keliersvereniging van het Utrechtse winkelcentrum Hoog Catharijne is grote onrust ont staan over het plan van voorzit ter H. de Groot om onverbeter lijke winkeldieven op te sluiten in manshoge kooien. Het ge schrokken bestuur distantieert zich van de uitspraken en be raadt zich op stappen tegen De Groot. Volgens de voorzitter rest de Utrechtse winkeliers geen an dere oplossing. „Wie niet horen wil, moet voelen", zei De Groot. Hij stelt dat de winkeliers conti nu worden geprovoceerd en benadeeld door dezelfde men sen. „We hebben geen moge lijkheden binnen de wet óm de ze cirkel te doorbreken." De winkeliers mogen dieven weliswaar opsluiten in een ruimte tot de politie ze komt halen, maar veel winkels heb ben volgens De Groot geen kast of iets dergelijks om ze vast te houden. Bovendien is er vol gens hem vaak onvoldoende personeel om op de dief te let ten. Een kooi met spijlen ziet hij als praktische en goedkope oplos sing. „Het is niet de bedoeling om iemand te kijk te zetten, maar het zal zeker afschrikkend en preventief werken. De eerste kooien moeten er vol gens de voorzitter al in het eer ste kwartaal van dit jaar komen. Maar als het aan de winkeliers vereniging ligt, komen de kooi en er nooit. Volgens een verbol gen woordvoerder van het be stuur hadden de winkeliers nooit het plan winkeldieven in kooien op te sluiten. De uit spraken van de voorzitter beti telde hij als 'extreem'. Het be stuur zegt dat het nooit met De Groot over het onderwerp heeft gesproken. Volgens de woordvoerder is de voorzitter zijn boekje te buiten gegaan. amersfoort/gpd - De Neder landse Orthopaedische Vereni ging waarschuwt voor de risi co's die Nederlanders lopen als ze in Duitsland operaties on dergaan. Honderden Duitse pa tiënten lopen mank na een operatie met de robot Robodoc, die ondanks waarschuwingen van orthopeden op grote schaal wordt gebruikt om versleten heupen te vervangen. „Er lopen in Duitsland inmid dels 200 rechtszaken tegen het gebruik van de Robodoc van wege onherstelbare spierscha- de. Hierdoor lopen honderden patiënten mank", aldus NOV- voorzitter prof. C.N. van Dijk vandaag tijdens de jaarvergade ring van zijn vereniging in Honderden mensen mank door Robodoc Amersfoort. Volgens een woordvoerder van de NOV zijn vooralsnog geen Nederlandse patiënten de dupe geworden van de Duitse operatierobot. Maar zorgverzekeraars sturen hun cliënten wegens het tekort aan capaciteit in Nederland va ker over de grens voor behan deling. Volgens Van Dijk dreigen in de Nederlandse orthopedische zorg Duitse toestanden. De in voering van de Robodoc in Duitsland, ondanks de waar schuwingen, is het gevolg van de roep om efficiënter werken. Het ondergeschikt maken van het patiëntenbelang aan orga nisatorische en financiële over wegingen ligt ook in Nederland op de loer. Van Dijk zei dat bij verzekeraars en overheid de op vatting terrein wint dat versle ten heupen en knieën wel vaartsaandoeningen zijn en be handelingen niet meer in het basispakket hoeven. „Het kan niet zo zijn dat orthopedische ingrepen straks alleen toegan kelijk worden voor patiënten die hiervoor aanvullend zijnr: verzekerd", aldus de NOV- voorzitter. amsterdam/gpd - Antisemitisch geweld neemt toe in Nederland. Maar geweld tegen moslims komt nog altijd meer voor. Dat blijkt uit een vandaag gepresen teerd onderzoek van de Anne Frank Stichting naar racisme en extreemrechts over 2002. In 2001 werden achttien geval len van antisemitisch geweld geregistreerd, in 2002 waren dat er 46. Het aantal geweldsincidenten tegen moslims lag met 68 dui delijk hoger. Dat is bijna even veel als in 2001, toen na 11 sep tember veel moslims werden belaagd. Het antisemitisch geweld is voor bijna de helft 'nieuw anti semitisme'. De daders zijn al lochtoon en het geweld heeft te maken met het Palestijns-Israë lische conflict, stelt Jaap van Donselaar, een van de onder zoekers van de tussenrapporta ge van de jaarlijkse 'monitor ra cisme en extreemrechts'. Het totaal aantal voorvallen van racisme en extreemrechts ge weld (dus ook tegen andere minderheden) is in vergelijking met 2001 afgenomen van 317 tot 264. „Het werkelijk aantal zaken ligt waarschijnlijk veel hoger, dit is nog maar het topje van de ijsberg", zegt cultureel antropoloog Van Donselaar. „Niet iedereen doet aangifte van racistisch geweld." Opvallend is dat het aandeel van extreemrechts in geweldda dige voorvallen afneemt. Van de 264 zaken hadden slechts twaalf personen een extreem rechtse achtergrond. In slechts twee van de 264 gevallen werd de link met extreemrechts ach teraf aangetoond. Eén keer werd een linkse politicus be dreigd en een andere keer werd een vergadercentrum van link se politici beklad met haken kruizen.. Het bekladden van moskeeën, synagogen en andere religieuze gebouwen met bijvoorbeeld ha kenkruizen of leuzen als 'Allah is een varken' nam af in 2002, Werden er in 1999 nog 144 ge vallen geregistreerd, in 2002 waren dat er nog maar 41 Racistisch gemotiveerde mis handelingen namen jrel toe-in 2002. „Het geweld iKrdt har der", vindt Van Donselaar. Racistisch geweld is allang geen zaak meer van 'wit tegen zwart'. Het aantal allochtonen dat be- trokken is bij racistisch geweld neemt de laatste jaren toe. Racistische en discriminerende beledigingen nemen ook toe. Vooral op het sportveld maken voornamelijk autochtonen zich schuldig aan antisemitische uit latingen. Van een toegenomen antisemi tisme op scholen hebben de onderzoekers niets gemerkt. Van Donselaar betwijfelt of het werkelijk zo erg is als soms wordt gesuggereerd in de me dia. „Het is weliswaar een be trekkelijk nieuw fenomeen, maar het is ook zeer gevoelig voor geruchtenstromen. haag - Bestuursvoorzitter éKottman van bouwbedrijf ist Nedam en zijn vrouw maandag slachtoffer ge ien van een roofoverval, gebeurde tijdens een va le op Curagao. De politie iets kwijt over de zaak, Jrhet echtpaar zou in een irbak zijn gegooid en op /uilnisbelt weer zijn vrijge- I. Kottman en zijn vrouw iranmorgen in Nederland j rgekeerd. lervallers rijden pp motoragent :1 m - Een motoragent van a aninklijke Marechaussee is e ten in Chaam aan de dood iapt toen twee bankover- rs tot twee maal toe met iuto op hem inreden. De s mannen hadden een over al jpleegd op een bank in het J sche Brecht. De agent wist s i ege lijf te redden door van al notor te springen. Toen de t iallers weer op hem afkwa- h schoot hij op de voorruit ai Ie auto. De twee wisten nj ïdanks te ontkomen, nu. epgolf over k heen irdam - De griepgolf in irland is over zijn hoogte- heen. Volgens het Natio- Influenza Centrum zijn op I .000 mensen er nog negen d door de virusaandoe- Van een epidemie is dus sprake meer. truiming kostte iHaag tonnen iaag - De ontruiming van rsbolwerk De Blauwe Aan- i Den Haag heeft de ge- ite naar schatting onge- 100.000 euro gekost. De ireide inzet van de politie iruim 180.000 euro. Dat burgemeester Deetman en Haag laten weten in lord op vragen van twee eden van de WD. Bij de lining werden vorig jaar tig mensen gearresteerd. an eder en zoon iï id in Den Haag j18' kAG - De politie heeft gis- >nd twee stoffelijke over- ten aangetroffen in een ii Den Haag. Het gaat om ■jarige vrouw en haar 52- 'Pe zoon. De politie sluit een ^ijf niet uit le.< ip op Rijn iroblemen rfe„ - Politie en brandweer I!^ ten gisteravond op de Rijn n tDuitseLeverkuseneen f (lands schip te hulp schie- le v aarop een explosie dreig- !t vaartuig, de Variante, Bladen met 1520 ton bu- 0( ylaat. In een van die ruim- is een chemische reactie 'vSj aan. Blusboten van de Iwèer hielden het schip cf t het explosiegevaar ge- PR. was. De brandweer rn<^ er rekening mee dat fzuur is vrijgekomen. lunteren/gpd - Een deel van de bewoners van de forensische kliniek Groot Batelaar in Lunte- ren is gisteren in staking ge gaan. Oorzaak is een conflict met de leiding van de kliniek over de 'onzorgvuldige' selectie en plaatsing van nieuwkomers. De bewoners vrezen dat ge vaarlijke cliënten in de woon groepen worden geplaatst. Groot Batelaar is het enige alge mene psychiatrische ziekenhuis voor (ex-) criminelen in Neder land. De instelling is onderdeel van het Leger des Heils. Een deel van de 49 mannelijke be woners, in leeftijd variërend van 18 tot 35 jaar, weigerde gis teren deel te nemen aan de 'so- ciogroepen' en de arbeidsthera- pie. Als de directie geen maat regelen neemt, gaan de acties door, aldus de verontruste be woners. Ze vrezen meer gewelddadige incidenten in de kliniek. Vorig jaar oktober stak een 18-jarige bewoner een 21-jarige medebe woner dood. Justitie heeft de zaak in onderzoek. Ook de vei ligheid op Groot Batelaar wordt onderzocht, door de inspectie van de geestelijke gezondheids zorg. „Het gaat om een zaak van le ven en dood. Wat hebben we aan een bosje bloemen voor de deur van ons huisje na een nieuw incident met dodelijke afloop. We willen op tijd be schermd worden", aldus enkele bewoners. Ze hekelen de rechtstreekse plaatsing van nieuwkomers in de leefgroepen, zonder de ge bruikelijke opname en observa tie van zes weken. „Ze zijn de laatste tijd alleen maar bezig bedden te vullen, zodat de kli niek weer rendabel wordt", al dus de bewoners. Het managementteam van Groot Batelaar ontkent ten stel ligste dat er sprake is van een 'onverantwoord en onzorgvul dig' beleid. De kliniek erkent wel dat er sinds afgelopen na jaar vaker sprake is van recht streekse plaatsingen. Amsterdam - Burgemeester Cohen had gisteren bijzon- by's die op dezelfde dag als prinses Amalia zijn geboren. een luierpakje en een zilveren bestek met het wapen van der bezoek. Hij 'ontving' 24 van de 29 Amsterdamse ba- De baby's, onder wie de tweeling Isa en Anniek, kregen Amsterdam. Foto: ANP/Robin Utrecht w We Op^&HA^ÊKl"" 7at 2al 2e le-eeu'- je wet ie. uit it AUONMTeif

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3