De witte dood van de Alpen GESPREK VAN DE DAG Nieuwe én oude idolen doen mee aan Songfestival Beagle nog steeds spoorloos dagelijks LEVEN Meetfoutje 'Met nieuwe opzet kan het niet meer mis gaan' 'Als we morgen nog niets weten is het voorbij' Ondanks voorzorgsmaatregelen en waarschuwingen eisen sneeuwla- wines gemiddeld 250 mensenle vens per jaar. Hoewel het winter seizoen nog maar nauwelijks is be gonnen, zijn nu al elf winterspor ters ten offer gevallen aan de witte dood. Dit niet altijd voorspelbare natuurfenomeen blijft de grootste risicofactor voor het wintertoeris- me in de Alpen, zegt het Zwitserse Instituut voor Sneeuw- en Lawine- onderzoek in Davos, een instelling waaraan 130 specialisten verbon den zijn. „Een massieve sneeuwlawine ont wikkelt een verwoestend drukver- mogen van twintig tot dertig ton per vierkante meter, en kan snel-, heden van 200 tot 300 kilometer per uur bereiken", waarschuwt dr. Paul Föhn, onderdirecteur van het Zwitserse instituut. „Bij die snelheid is één ton druk al vol doende om een zware bergloco- motief van de rails te blazen. Als het front van een lawine breed ge noeg is, kunnen bossen, dorpen, bruggen en wegen worden wegge vaagd, om van mensen maar niet te spreken." Dat zoiets nog maar zelden ge beurt, is vooral te danken aan de in totaal 500 kilometer lawinebar rières, die in Zwitserland overal op risicohellingen zijn geplant. Een investering van in totaal an derhalf miljard euro. Op iedere berghelling van meer dan dertig graden waaronder een woonge meenschap ligt, zijn deze ontsie rende maar nuttige staketsels te ontwaren. Maar ook hier schept de opwarming van de aarde (broeikaseffect) problemen. De meeste barrières zijn veran kerd in de 'permafrost', een har de, permanent bevroren grond laag, die op veel plaatsen boven de 2500 meter het berggesteente dekt. Maar door de stijgende tem peraturen dreigt de permafrost op sommige plaatsen onstabiel te worden. Zo 'kruipen' de barrières boven Pontresina, in het kanton Graubuenden, jaarlijks 10-20 cen timeter naar beneden. Daarom wordt nu gewerkt aan een vijf mil joen euro kostende 'sneeuwdam', die in augustus af moet zijn. Paul Föhn zegt dat tegenwoordig 80 tot 90 procent van de lawines door skiërs of snowboarders zelf wordt ontketend. Ondanks her haalde waarschuwingen wagen veel wintersportliefhebbers nog steeds hun leven in de verraderlij ke sneeuw van de 'ongerepte na tuur', want de veilige skipistes zijn nu eenmaal minder spannend. „Op een kritische helling kan één skispoor genoeg zijn om een la biel sneeuwdek op hol te krijgen", zegt Föhn. „Als je daarin wordt meegesleurd, is het meestal over en uit. Skiërs weten het, maar ne men toch het risico." Het lawine-instituut beschikt in het hele Alpengebied over een netwerk van honderden waarne mingsposten en geeft in het win terseizoen dagelijkse waarschu wingen uit. Die worden in de lan delijke weerberichten opgenomen en in alle wintersportstations op gehangen. Hierbij geldt een schaal van een tot vijf, van mi niem tot middelmatig tot acuut lawinegevaar. Lawines zijn het product van sneeuwval, wind en natuurlijke zwaartekracht. Een plotselinge verse sneeuwlaag op een hellende ondergrond van vastgevroren ou de sneeuw is een riskante zaak, want de grofkorrelige onderlaag werkt als kogellagers als de top in beweging komt. Het nemen van sneeuwmonsters behoort tot de dagelijkse activiteit van de lawine wachters. Een tot dusver moei zaam karwei, waarbij men hand matig soms een half uur moest sneeuwspitten. Zwitserse weten schappers hebben nu echter een electronische sonde ontwikkeld, die volgens Föhn een 'revolutie De python die eind december in In donesië met zijn 14,85 meter werd uitgeroepen tot langste slang ter wereld is toch geen recordbreker. Medewerkers van de dierentuin in de Javaanse stad Kendal blijken het meetlint iets te nonchalant langs het beest te hebben gelegd óf de lokale autoriteiten hebben de mel ding niet goed verstaan. Hoe dan ook, een fotograaf die voor Reuters werkt, heeft de reuzenslang zelf opgemeten en kwam niet verder dan 6,5 meter, een normale lengte voor een python. „Ik heb geen idee waarom de slang is gekrompen", gaf een bewaker als commentaar. Volgens het Guinness Book of World Records is de langste slang ooit gemeten een python van tien meter. Die werd in 1912 doodge schoten op het Indonesische eiland Sulawesi. Die blijft voorlopig dus recordhouder. Foto: AP De voormalige Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, JAN MASA- RYK, is begin 1948 VERMOORD door een agent van de KGB, de geheime dienst van de Sovjet Unie. Die heeft de bewindsman uit het raam van zijn werk kamer op zijn ministerie geduwd. Tot deze conclusie zijn politie en justitie in Tsjechië gekomen na uiigebreid onderzoek. Het aanpakken van de moordenaar en zijn handlangers is onmogelijk aangezien de Russische regering nog steeds weigert archieven over het geval te openen. Bovendien is een aantal betrokke nen overleden. De erg populaire Masaryk, zoon van de eerste Tsjechoslowaakse president Tomas Masaryk, stond een communistische machtsovername in zijn land in de weg. Hij viel ruim veertien meter naar beneden. Volgens de commu nisten -die tot eind 1989 de dienst uitmaakten in Tsjechoslowakije- pleegde hij zelfmoord. Hij overleed aan een hartaanval die hij tijdens zijn val kreeg. Er is veel gespeculeerd over de dood van Masaryk. Een OUDE OLIFANT in Thailand hoeft niet langer op vloeibaar voed sel te leven sinds zij van een dieren arts een op maat gemaakt KUNST GEBIT heeft gekregen. De 80-jarige Morakot woont al jaren in een die renpark in het westen van Thailand. Ze had geen tanden meer en kon daardoor geen vast voedsel kauwen. Ze werd in leven gehouden met ge- injecteerdé zoutoplossingen, vitami nes en antibiotica. De dikhuid ver zwakte echter zodanig dat ze met kettingen aan een boom rechtop werd gehouden. Dierenarts Somsak Jitniyom vervaardigde een U-vormi- ge prothese van vijftien centimeter breed en vijftien centimeter lang uit roestvrij staal, siliconen en plastic. Maandag werd het kunstgebit onder verdoving aangebracht. Olifanten wisselen hun gebit vier keer in hun leven, maar als ze hun laatste kie zen kwijt zijn, sterven ze vaak door ondervoeding. IK wil- er. ee/v KOs- SU MENSELIJK De Amerikaanse actrice KATE HUD SON heeft in Los Angeles EEN JON GEN ter wereld gebracht. Haar be roemde moeder Goldie Hawn is op 58-jarige leeftijd oma van Ryder Russell Robinson geworden. Vader is de ex-zanger van de groep Black Crowes, Chris Robinson (37). De 24-jarige Hudson kreeg voor Almost Famous een Oscar-nominatie. Haar jongste rol was in de romantische komedie Le Divorce, die zich in Pa rijs afspeelt. Zangeres-actrice JENNIFER LÓPEZ zal jonge Amerikanen in televisie spots gaan oproepen om in novem ber te STEMMEN tijdens de presi dentsverkiezingen. Het sekssymbool zal haar boodschap onder meer uit dragen tijdens de tv-uitzending van de finale van het American Football in februari en op onder meer de mu ziekzender MTV. De 33-jarige ster zal de kiesgerechtigde jongeren vooral aansporen zich als kiezer te laten registreren. De campagne van López is niet verbonden aan een van de politieke stromingen. De Amerikaanse actrice COUR- TENEY COX (39) is in verwach ting van haar EERSTE KIND. De actrice is vooral bekend van haar rol als Monica in de tv-serie Friends. Al enkele jaren proberen zij en haar echtgenoot, acteur Da vid Arquette, een kind te krijgen. De twee vertelden vorig jaar tij dens een tv-interview dat ze bezig waren met reageerbuis-bevruch ting. Ook in de serie Friends heeft Cox' karakter Monica pro blemen om in verwachting te ra ken. Het tiende en laatste sei zoen van Friends is momenteel in de Verenigde Staten te zien. De definitieve lijst van 24 deelne mers aan het Nationaal Songfesti val bevat verrassende namen. Zo doen onder andere de Idols-finalis- ten Bas en Joel, tv-presentatrice Manuela Kemp en het in de jaren tachtig fameuze meidentrio Mai Tai mee aan de voorronden die donderdag 22 januari in de Pepsi Stage in Amsterdam beginnen. Gisteren werd in de Pepsi Stage de opzet van het Nationaal Song festival van dit jaar bekendge maakt. Er komen vier televisiepro gramma's van de voorronden (op 22 en 29 januari en op 5 en 12 fe bruari) met steeds zes kandida ten. De favoriet van de vakjury en die van de tv-kijkers plaatsen zich rechtstreeks voor de finale, die op zondag 22 februari plaatsvindt. Naast deze acht finalisten komen er nog twee uit een herkansings ronde (op 19 februari), waarin zes nummers die het net niet gehaald hadden, tegen elkaar uit komen. „Vorige jaar bleek dat sommige nummers met kwaliteit toch niet de finale haalden", legt juryvoor- Idols-finalist Joël. zitter Cornald Maas uit. „En dat was jammer. Met deze opzet kan het volgens ons niet meer mis gaan." De jury bestaat dit jaar naast Cor nald Maas uit vier insiders van de muziekwereld: Skik-zanger Daniël Lohues, pianist en tv-program- mamaker Cor Bakker, 3FM-dj Rob Stenders en zangeres en oud- Songfestivaldeelneemster Ruth Ja- cott. De presentatie is in handen van Nance en Humberto Tan. In de eerste voorronde zitten al enkele bekende namen. Achter Tv-presentatrice Manuela Kemp doet ook mee. Foto's: GPD het door Charly gezongen She'll take your breath away bevindt zich Alan Michael, een van de componisten van One more night, de Nederlandse inzending van vo- Idols-finalist Bas. rig jaar. The story of my life, het nummer waarmee Songfestival veteraan Amo Kolenbrander een gooi naar de winst doet, is ge schreven door Mr. Eurovision, Johnny Logan. De Ier heeft drie keer (twee maal als zanger, een maal als componist) het 'grote' Songfestival gewonnen. In de tweede voorronde treft het Idols-duo Bas en Joël onder meer Judith Jobse, de zangeres die met You in 2001 een enorme hit had. Mary Amora, een van de verlie zende finalisten van 2003, is de bekendste naam tijdens de de preselectie. Op 12 februari zijn dan tenslo onder meer Mai Tai en Manui Kemp aan de beurt. De RTL4- sentatrice treedt op onder de naam Camp Girls en zingt een lied (in het Nederlands) van di hand van Jan van der Mey en dérique Spigt. Volgens Songfestival-commei tor Willem van Beusekom gev de inzendingen een goed beel van wat er momenteel allema leeft in de Nederlandse muzie wereld. „Het is een mooi, bre< geschakeerd aanbod waaruit kijkers en jury kunnen kiezen. Van de 24 liederen is het gros gelstalig. Slechts drie zijn in hi Nederlands en een, het door J Castro gezongen Ritornero, is het Italiaans. De winnaar van Nationaal Songfestival wordt Nederlandse inzending voor h Eurovisie Songfestival in Istan boel. Gezien de lage klasserinj 2003 moet het winnende nuni via de halve finale (12 mei) ee plaats in de finale op zaterdag mei zien te veroveren. Hans Walraven De nabestaanden van GEORGE HARRISON hebben een Ameri kaanse arts voor de rechter ge daagd, die de stervende Harrison twee weken voor zijn dood ge dwongen zou hebben de GITAAR van de zoon van de arts te SIGNE REN. Harrisons vrouw en zoon stapten naar de rechter naar aan leiding van een artikel in het Ame rikaanse boulevardblad National Enquirer, waarbij een foto staat afgedrukt waarop de zoon van de arts poseert met de bewuste gi taar. Volgens de erven Harrison wil de arts, Gilbert Lederman, de gi taar verkopen, wat zij willen voor komen. „Het mag de dokter niet worden toegestaan profijt te trek ken van zijn gedrag", zei een ad vocaat van de erven Harrison. De Ex-Beatle overleed in november 2001 aan kanker. Harrison zou twee weken voor zijn dood zijn handtekening op de gitaar van Le dermans zoon hebben gezet, hoe wel hij duidelijk had aangegeven dat hij zichzelf daartoe niet meer in staat achtte. De arts pakte Har risons hand om hem te helpen de gitaar te signeren, zo luidt de aan klacht. Harrison zou duidelijk hebben laten merken dat dit tegen zijn zin gebeurde. Archieffoto: AP Veel wintersportliefhebbers wagen nog steeds hun leven in de verraderlijke sneeuw van de 'ongerepte Foto: EPA De marslander Beagle 2 blijft spoorloos. De Europese ruimte vaartorganisatie ESA is er ook gis teren niet in geslaagd om contact te krijgen met de zwijgende son de. Dat heeft de organisatie in het controlecentrum in Darmstadt gezegd. De kansrijkste poging op een levensteken van de Beagle, door middel van het moederschip Mars Express, leverde gisteren geen enkel signaal op. „We moe ten er vanuit gaan dat de Beagle vernietigd is of in een krater te recht is gekomen", zei projectlei der Mike McKay. Beagle kwam op eerste kerstdag op de rode planeet aan, maar heeft sindsdien niets meer van zich laten horen. De talloze po gingen om via de Amerikaanse sa telliet Mars Odyssey en radiotele scopen op aarde contact te krij gen leverden geen enkel levenste ken op. De overvlucht van Mars Express, op een hoogte van 375 kilometer, was gisteren echter de „eerste op timale gelegenheid" om contact te krijgen, aldus de ESA. De ver- binding via het moederschip geldt als het betrouwbaarst, omdat zij volledig op elkaar zijn afgesteld en de communicatie tussen beide grondig is getest. Nu er weer geen teken van leven is gegeven, volgen er de komende dagen toch nog meer pogingen. „Het is niet alleen een kwestie van bliepjes oppikken, Mars Express kan ook nog commando's geven", aldus een woordvoerder van ESA in Noordwijk. Verder zal de came ra van het moederschip morgen de omgeving fotograferen. ESA hoopt dat op de beelden de para chutes en airbags zijn te zien. „Als we morgen nog niets weten, is het voorbij." Wetenschappers concentreren zich op drie mogelijke redenen voor het zwijgen van de Beagle. Er kan een storing in de software zijn of een probleem met de commu nicatieapparatuur van de maar de ESA heeft steeds het idee dat de ruim 60 euro kostende Beagle risicovolle landing op de plap verloren is gegaan. De lander heeft -of had- instn menten om in de grond te bo en de omgeving af te schrapei naar sporen van mogelijk levi De vermissing van Ao belangrijk onderdeel van Europese missie naar een planeet, staat in scherp wuu met de Amerikaanse robot Sp Die maakte zondag een perfe j landing op Mars en stuurt dels haarscherpe foto's van omgeving naar de aarde. Zelfs als blijkt dat de Beagle ren gegaan is, is Europa's missie naar Mars nog niet m&j lukt. De Mars Express gaat een serie experimenten uitv om te bepalen of er ooit level de rode planeet is geweest. D teiliet beschikt over een radar die onder het van de planeet water zou kunnen opsporen, anp-ap betekent in de lawinekunde'. De telescopische 'micro penetro meter' lijkt op een soort autoan- tenne en kan een sneeuwlaag van een meter dikte penetreren. Bin nen enkele minuten geeft het in strument via een computer nauw keurig de gesteldheid van de sneeuwbodem aan. Met de pene trometer kunnen berggidsen voortaan hun en betrouwbaarder aan doorgeven. Bob Kroon

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2