Crisis bij top OM over deal met crimineel IETS Boskoop en Bollenstreek economisch speerpunt kabinet Leidsch Dagblad verkopen? Rats, kuch en bonen Marinier zegt naar eer en geweten te hebben gehandeld WD: Extra parkeergarage nodig in Leidse binnenstad Wc's als museumstuk Mr. Bean als Voldemort in Potter-film Leidsch Dagblad ■reaucratische ichtmerrie •rstoort idylle iperende V-Taxi komt 'ndelijk op gang Goudsblom wilde zo goed in de iaak vallen, dat hij ortdurend struikelde MMENTAAR WIJKERSLOOTH ille ontvangst viel premier inende bij 'onze jongens' in en deel. De militairen zijn over de manier waarop col- irik O. door het openbaar terie publiekelijk aan de dpaal is genageld. En hoe- t premier volkomen terecht op de scheiding van mach- innen een rechtsstaat, kreeg de Iraakse woestijn de han- iet op elkaar. idanks is de manoeuvre e premier politiek uiterma- m. De timing is zelfs bril- Zijn hart onder riem van de landse militairen was na- jk bedoeld om het moreel op te vijzelen, maar zijn ge- kan met een beetje fantasie sneer aan het adres van ireur-generaal De Wijker- worden beschouwd, pogste baas van OM werkt steeds verder in de nesten halsstarrig zijn uitermate adige optreden te blijven digen. Als geen ander had oeten beseffen dat juist een uut als het OM zorgvuldig- moet betrachten. Hoe moei- it in sommige heel media- ige zaken ook is. Het lijkt verdacht veel op dat De Tslooth goedkoop over de i de Nederlandse militai- Irak wilde scoren in de iderstelling dat een ferme ik van een 'schietgrage' mi- goed zou vallen bij de tegen setting van Irak gekeerde eke opinie. aag is gerechtvaardigd of ebrekkige beoordelingsver- n en arrogante manier van mede oorzaak zijn van de ide ruzie binnen het OM. aat hier over het al dan niet eid stellen van een crimi- ruil voor informatie over Jak Plooy, de openbare aan- i die de onderwereld uit de ril ruimen. De Wijkerslooth [met de IRT-affaire in het ïoofd - geen zaken doen 'iminelen; zijn mensen in >ndere geval wel. ide standpunten valt wat maar het is tekenend ruzie al op straat ligt. Het )rdt opnieuw in een kwaad >t gesteld en dat is abso- jonwenselijk in een tijd 1 misdadigers eerder door (•en van Peter R. de Vries »door kordaat optreden van Je en OM achter de tralies fijnen. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdacblad.nl Dagblad NR. 43431 LOS donderdag 8 JANUARI 2004 SPRINTERS 1 NR. 43431 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 Minister Dekker: Groene Hart alleen bebouwd in Verrommelde randen' door Sjaak Smakman lisse - Het gebied rond Boskoop, de Bollenstreek en het Westland zijn eco nomische speerpunten in het kabinets beleid. De belangrijke handelsfunctie van deze gebieden voor de glastuin bouw, de bollenteelt en de boomkwe kerij moet worden behouden en waar mogelijk versterkt. Dat moet onder meer door te zorgen voor goede ver bindingen met de 'mainports' Schiphol en Rotterdam. „Daar schort het mo menteel aan in de Bollenstreek. Daar zijn nu alleen maar N-wegen", aldus minister Dekker van VROM gisteren na afloop van de nieuwjaarsreceptie van het productschap Tuinbouw in de Lis- sese Keukenhof. Centraal op de bijeenkomst stond de nota Ruimte van de minister, waarvan vorige maand een concept uitlekte. Dat leidde tot grote beroering omdat Dek ker daarin aangaf dat het Groene Hart niet langer heilig is. Dekker benadrukte gisteren dat het gaat om een concept dat nog wordt besproken met de pro vincies, gemeenten en belangenorgani saties. Hun inbreng is belangrijk omdat Dekker zich wil beperken tot de grote lijnen en de concrete uitwerking zoveel mogelijk wil overlaten aan de regio's. Op die manier wil ze schot in de zaak krijgen. „Nu leiden plannen te vaak al leen maar tot nog meer plannen." Ze benadrukte dat het niet haar bedoe ling is om het Groene Hart vol te bou wen. Volgens de minister gaat het voor al om de 'verrommelde randen' aan de westkant, waarop bovendien een grote druk ligt vanuit de Randstad. Over het idee van de provincie Zuid-Holland om vooral woningen te bouwen langs de nieuwe RijnGouweLijn wilde ze zich gisteren niet uitlaten. „Dat komt wel aan de orde in de gesprekken die we de komende maanden hebben met de provincies." Wat de Bollenstreek betreft heeft het kabinet volgens Dekker vooral het be houd en de versterking van de aanwe zige veiling- en handelscomplexen op het oog. Daarvoor zijn goede verbin dingen met Schiphol en Rotterdam en het verdere achterland van groot be lang. In dat verband wees ze op de slechte oost-westverbindingen in de streek en het ontbreken van een goede noord-zuidverbinding. Of die constate ring betekent dat de aansluiting A44-A4 toch weer op de rol staat, wilde ze gis teren niet zeggen. De verbinding ont brak een paar weken geleden op het in vesteringsplan van Verkeer en Water staat. Verder hebben de Bollenstreek en de Leidse regio inmiddels grote vraagte kens bij de al jaren op de rol staande aanleg van een dwarsverbinding tussen de provincialeweg N206 (Katwijk/De Zilk) en de N205 (Haarlem/Nieuw-Ven nep). Of die weg straks toch gewoon in de in maart te presenteren nota Ruimte staat, wilde Dekker eveneens niet zeg gen. Joegoslaaf achter moordaanslag Plooy den haag/gpd - In de top van het landelijk openbaar ministe rie (OM) is een ernstige crisis uit gebroken. De ruzie gaat over de vraag of er afspraken gemaakt mogen worden met een crimi neel die informatie kan verschaf fen over een beruchte onderwe reldfiguur uit Joegoslavië. De Joegoslaaf wilde de Amster damse officier van justitie Koos Plooy laten vermoorden. Justi tie kan zelf het bewijs niet rond krijgen. De crimineel zou ook informatie hebben over drie af rekeningen in het circuit waar bij de Joegoslaaf betrokken zou zijn. Het openbaar ministerie is ver deeld. De top wil de juridische zuiverheid handhaven en is niet bereid een crimineel in ruil voor informatie vrij te stellen van vervolging. De recher cheurs en officieren van justitie willen koste wat het kost de man die hun collega bedreigt voor de rechter brengen. Procureur-generaal J. de Wij kerslooth zou de afspraak met de crimineel persoonlijk heb ben geblokkeerd. Hij zou heb ben gezegd dat het OM in de grootste crisis zit sinds acht jaar. Sinds deze week ligt het OM ook onder vuur vanwege de wijze waarop de zaak is aan gepakt van de Nederlandse ma rinier die in Irak een plunderaar zou hebben doodgeschoten. Medio jaren negentig brak er binnen het openbaar ministerie ruzie uit wegens de IRT-affaire. Officier van justitie Plooy wordt in verband met de dreiging sinds september vorig jaar per manent beveiligd. Aan die toe stand zou alleen een eind ge maakt kunnen worden als de kwade genius achter de geplan de aanslag achter de tralies ver dwijnt. De Joegoslaaf, die door Bulgarije aan Nederland is uit geleverd, zou Albanezen heb ben ingehuurd om Plooy om te brengen. Hij zit nu in de gevan genis in Vught. Koos Plooy is een van de be langrijke bestrijders van de zware georganiseerde misdaad in de hoofdstad. Hij is daar sinds 2001 mee belast. Hij voer de onderzoeken uit naar beken de criminelen als Charles Zwolsman en Mink Kok, naar liquidaties in de hoofdstad en naar Heineken-ontvoerder Wil lem Holleeder. Plooy eiste le venslang tegen Volkert van der G„ de moordenaar van Pim Fortuyn. Indertijd stelde het OM dat zij het 'buitengewoon hoog op neemt dat na een reeks liquida ties in criminele kringen het ge weld zich nu tegen een lid van de magistratuur lijkt te keren'. Overigens werd toen met na druk gesteld dat er geen relatie was met de zaak tegen de moordenaar van Fortuyn. as samawah - Rats, kuch en bonen in Irak. Premier Balkenende prikt een vorkje mee met de Nederlandse militairen in Camp Smitty. De premier bracht gisteren een blik sembezoek aan het Iraakse As Samawah. Vooral om de mariniers moed in te spreken. De stemming onder hen is al een paar dagen bedrukt vanwege de arrestatie van een van hen, die wordt verdacht een Irakees in de rug te hebben geschoten. Pagina Buitenland: Kille ontvangst premier tijdens bliksembe zoek. Foto: ANP/Juan Vrijdag Bezuinigend Rijnwoude krijgt derde wethouder door Marieta Kroft runwoude - De gemeente Rijn woude krijgt er volgende maand weer een derde wethou der bij. SGP'er Kees van Velzen (47) krijgt voor de rest van de collegeperiode een aanstelling van vijftig procent. Collegepar tijen CDA en PvdA vinden dat een derde wethouder nodig is om onder meer de enorme be zuinigingsopdracht uit te kun nen voeren. Oppositiepartijen WD en D66 zijn boos en ver wijten het college 'achterka mertjespolitiek'. Als het aan CDA en PvdA had gelegen was Van Velzen twee jaar geleden al tot het college toegetreden. Maar omdat de Benthuizenaar zijn werk als di recteur van de Meurs Advies groep in Woerden niet kon combineren met het wethou derschap, haakte hij toen op het laatste moment af. „Om een signaal af te geven aan de be volking dat we zuinig zijn, be sloten we toen heel stoer de raadsperiode met twee wethou ders in te gaan", verklaarde PvdA-ffactieleider Goes giste ren. Man levend uit puin Bam bam - Reddingswerkers hebben in de nacht van woensdag op donderdag een 57-jarige man levend uit de puinhopen van de door een aardbeving verwoeste stad Bam in Iran gehaald. Dat is dertien dagen na de beving. De gezondheidstoestand van de man is slecht. Hoe de man al die tijd in leven is gebleven, is niet duidelijk omdat hij niet meer kan praten. Deel medicinale planten in gevaar londen - De wereldwijde vraag naar kruidengeneesmiddelen brengt de leefomgeving van planten in gevaar en bedreigt eenvijfde van de wilde medici nale planten met uitsterving. Dat heeft het wetenschappelij ke tijdschrift New Scientist gis teren gemeld. Uit een onder zoek van het Wereld Natuur Fonds (WNF) blijkt dat 4000 tot 10.000 planten in hun voortbe staan worden bedreigd. Vol gens het onderzoek is de vraag naar plantaardige geneesmid delen in Europa en de VS jaar lijks met 10 procent gegroeid. De markt naar de producten is naar schatting ten minste 15 miljard euro waard. rijswijk/anp - De Nederlandse marinier Erik O. die verdacht wordt van het doodschieten van een Iraakse plunderaar, zegt naar eer en geweten te hebben gehan deld. „Ik zou alles precies zo opnieuw doen", zegt de 43-jarige militair in een interview met De Telegraaf vandaag. De sergeant-majoor werd enkele dagen na het inci dent, dat plaatsvond op 27 december, naar Nederland overgebracht en voor vijf dagen gevangen gezet in Soesterberg. Hij zegt verbijsterd te zijn over hoe hij werd afgevoerd. „Zo'n scenario komt zelfs in je ergste nachtmerrie niet voor. Met een busje werd ik naar Koeweit gebracht, begeleid door de marechaussee en in het KLM-vliegtuig naar Schiphol 'vierde' ik de jaar wisseling." In Nederland ontstond veel ophef over de zaak toen het openbaar ministerie (OM) verklaarde dat de mari nier moord, doodslag of dood door schuld ten laste wordt gelegd. Er kwam veel kritiek op het OM van met name de Tweede Kamer over de wijze waarop de zaak is aangepakt. De rechter-commissaris zag afgelopen dinsdag geen reden om de marinier nog langer vast te houden. O. zegt zich te kunnen vinden in een onderzoek van de marechaussee naar alle schietincidenten tijdens uit zendingen van Nederlandse militairen. „Dat voorkomt wildwest-optredens. Maar ik kan met de hand op mijn hart stellen dat ik me altijd aan de regels heb gehou den. Je moet in het gebied in een fractie van een se conde een beslissing nemen", zegt hij. „Als je twijfelt kan dat levensgevaarlijk uitpakken." Hij vindt het vooral onverteerbaar dat hij vijf dagen in de cel heeft gezeten. „Dit heeft mij als mens bescha digd, ik voel me vernederd, ben verbitterd. Het liefst zou ik vandaag nog terugkeren naar mijn eenheid in de woestijn." umuiden - Toiletten - met of zonder kunstinhoud - staan klaar voor de tentoonstelling Poepgoed!, die een succesvolle toernee door Nederland maakt. De expositie met een luchtje is vanaf zondag te zien in het Pieter Vermeulen Museum in Umuiden. De tentoonstelling informeert bezoekers op een ludie ke manier over min of meer alles wat maar met poep te maken heeft. Foto.- United Photos De Boer/Marco de Swart door Robbert Minkhorst leiden - De WD in Leiden wil een extra parkeergarage voor de binnenstad. Volgens de partij zijn in het centrum te weinig plaatsen voor de automobilist. WD-fractievoorzitter De Lange pleitte gisteravond op de nieuwjaarsreceptie van zijn partij voor een onderzoek om de mogelijkheden en de loca ties voor een nieuwe garage op een rijtje te zetten. Molen de Valk is alvast een hele geschikte plek, zei De Lange in een toelichting op zijn voorstel. De WD'er komt op een opmer kelijk moment met zijn plan. De binnenstad krijgt al een nieuwe garage, aan de Boom- markt. De bouw daarvan is om streden. Ook is Leiden juist nu met een imagocampagne be gonnen. Parkeerplaatsen ge noeg in de stad, luidt daarbij de boodschap. De Lange is het daar niet mee eens. „Beter parkeren in Leiden kun je niet alleen met een cam pagne", zei de politicus. „Het gaat ook gewoon om parkeer- plaatsen." Hij wil verder dat de gemeente de parkeercapaciteit 'scherp in de gaten gaat hou den' met een 'goede gemeente lijke parkeerboekhouding'. Coalitiegenoten PvdA, Groen links en D66 reageren verbaasd op het WD-voorstel. „Het lijkt me wat prematuur", zegt D66- leider Paul van Meenen. „We zijn net aan mensen aan het uitleggen dat er parkeerplaat sen zijn, maar dat ze die niet kunnen vinden. In de huidige garages is een behoorlijke leeg stand. De huidige capaciteit be ter benutten lijkt me verstandi ger dan geld uit te geven voor wéér een garage." „We moeten bezuinigen", zegt Conny Broeyer, fractievoorzit ter van de PvdA. „Ik vind het vreemd van de WD om ineens met een nieuwe garage op de proppen te komen." Rianne Becht van Groenlinks: „Be staande parkeerplaatsen onder gronds maken is mooi, maar meer plekken, dat is een ander verhaal. Zeker omdat we al een extra garage krijgen in het Aal- marktgebied." londen/anp - De Britse come dy-acteur Rowan Atkinson speelt Harry Potters aartsvijand Voldemort in de nieuwe film over de tovenaarsleerling, Har ry Potter en de Vuurbeker. De 49-jarige Atkinson is vooral bekend van zijn rol als de on handige Engelsman Mister Be an. In de jaren '80 speelde hij de rol van Blackadder in de ge lijknamige tv-serie. Recent was de acteur te zien in de bio scoopfilm Johnny English, een parodie op James Bond-films. Harry Potter en de Vuurbeker is de vierde film over de avontu- Mr. Bean. Foto: AP ren van de tovenaarsleerling. De derde Harry Potter-film, de Gevangene van Azkaban, is vanaf 3 juni in de Nederlandse bioscopen te zien. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMI |S/ Straat m «ofAv Postcode Plaats 3 Telefoon (Ivm controle nabezorging) Wij gaan zcxgviicfg om met persoonsgegevens. In hel colofon van de krant treft u nadere rfwmafie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling 5 betaling per acceptgiro 5 E 56,20 E 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi automatische beöïng is mjn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1