REGIO Subsidie Poelgeest moet terug Mangerie De Zeeger uit Alphen leerbedrijf van het jaar 'De honden zijn een uitlaatklep' wm lensen die geen vrijwilligerswerk doen, weten niet wat ze missen ntspaal' liiproute igstgeest Jjft staan R5 Verdachte van digitale fraude gepakt ïwoude krijgt waarnemer rouDE - Rijnwoude krijgt iffen na het vertrek van lemend burgemeester a op 1 maart een nieuwe 2 lemer. Commissaris van g(ningin Franssen heeft dat a, ctievoorzitters beloofd. re leider Goes verwacht me- bruari te horen wie de tdj- o, e eerste burger wordt. De leiders mogen daar in- op uitoefenen. Binnen- ebben ze gesprekken met lS' kandidaten. „We mogen n id uitkiezen. Dat is best ïiek bij een waarnemer." llitici hebben Franssen js verzocht om een nieu- larnemer in plaats van or de Kroon benoemde ieester. jinepkwekerij jlieuwkoop :oop - In een bedrijf aan irgieweg in Nieuwkoop 0jde politie gistermorgen ennepkwekerij aangetrof- |e illegale kwekerij werd h ikt na een inbraakmelding, pjfden duizend planten jjtroffen, maar er werd nie- aangehouden. De be- d juimte was gehuurd en (.pJtwaarschijnlijk werd de iciteit illegaal afgetapt. ronken •k »r blaastest aan den rijn - Een 62- jUautomobilist uit Hazers- Rijndijk is gisteren op bij Alphen aan den Rijn ouden met een nog on- le hoeveelheid alcohol in aam. De politie hield taande omdat zij ver- Ie dat hij te diep in het had gekeken. Vervolgens le bestuurder niet in m een blaastest uit te i. De politie heeft hem jqjp bloed afgenomen. Zijn x ijs is ingenomen, ïrt ge" n (jgeest/rijnsburg - De dproute' tussen Rijnsburg prijegstgeest via de Almon- jg en de Oegstgeester- blijft tijdens spitsuren ten. De zogenaamde paal', die in 2002 bij van proef werd neerge- nder het viaduct van de [•O voldoet volgens beide Centen prima. de bewoners van de geesterweg in Rijns- en de Dorpsstraat in geest zijn tevreden: de q zijn tijdens de spits- niet langer verstopt. In dorpsstraat komt tijdens jits nog maar de helft let aantal auto's dat er de afsluiting reed. De jurgse bewoners van ijk' willen zelfs dat de iaal langer omhoog ate de spitspaal worden ontheffingen verleend, de brandweer be over een pasje, enaren van de gemeen- igstgeest adviseren om iet bij de paal te laten, het drukke verkeer op name de Rijnzichtweg een oplossing komen )k de wegen in de regio A44) moeten onder :p genomen worden. donderdag 8 JANUARI 2004 door Nancy Ubert alphen aan den rijn - De leermeesters van Mangerie De Zeeger hebben er gisteravond na werktijd een glas op ge dronken. De Zeeger, het restaurant in het clubhuis van golfcourse Zeegersloot in Alphen, is uitgeroepen tot leer bedrijf van het jaar. Peter Batelaan, met echtgenote Hélè- ne Oppatja eigenaar van De Zeeger (en van Franglaise in de Alphense Raadhuisstraat) is trots, zegt hij. „Van de 2.500 horecabedrijven die voor die titel in aanmerking ko men, zijn wij toch maar mooi uitgekozen." Leerlingen en stagiaires begeleiden is niet iets wat je in het achterkamertje van het restaurant doet, vindt Bate laan. Toen zijn bedrijf door de OVDB, het landelijk orgaan beroepsonderwijs, werd genomineerd, kwam hij erachter dat De Zeeger zich in een illuster gezelschap bevond. Zo waren Lambermon's Eigenwijze Kooktheater en Molen De Dikkert twee van de andere kanshebbers. „Geen klein tjes", aldus de Alphenaar. De OVDB richt zich op de sec toren gezondheidszorg, dienstverlening, welzijn en sport. De organisatie houdt zich vooral bezig met de verbetering van de afstemming tussen het beroepsonderwijs en ar beidsmarkt. De Zeeger blijkt goede leermeesters in huis te hebben. „Ik denlc dat we ook hebben gewonnen dankzij ons werkklimaat. Ik wil niet met uitgekauwde clichés op de proppen komen, maar iedereen is voor ons even be langrijk. Ik durf te zeggen dat geen enkel personeelslid een emotionele hiërarchie ervaart. Natuurlijk heeft de af wasser als taak de vaat te doen, maar maakt hem dat min der mens?" Batelaan begon zijn ondernemersschap acht jaar geleden met Franglaise in de Raadhuisstraat. Dankzij de originali teit van deze theesalon en patisserie groeide de faam van de patron en patronesse ook buiten de gemeentegrenzen. In 2000 werden Batelaan en zijn vrouw cateraar bij de openbare golfclub. Het restaurant staat niet alleen open voor leden van de golfclub, maar ook voor mensen die nog nooit een balletje hebben geslagen. Langzamerhand groeit het aantal niet-golfende gasten. Voor Batelaan en zijn personeelsleden is geen dag hetzelfde in De Zeeger. „De ene dag maken we patrijs met in champagne gekook te zuurkool, afgemaakt met truffelsaus en gebakken gan zenlever. De volgende dag hebben we een groep mensen die voor de uitsmijters en tosti's komen." Zelf heeft Batelaan bekende leermeesters als Robert Kra nenburg, Henk Savelberg en Ton Fagel gehad. „En nu wil je van me weten waarom we niet meteen groots uitpakten toen we zelfstandig ondernemer werden. Pretenties en opsmuk halen je onderuit. De exclusieve bedrijven die het hebben gered, zijn allemaal met weinig begonnen. Wij willen onze onderneming stap voor stap een identiteit ge ven. Bovendien zien wij de mangerie als een service in de breedte. Voor elke beurs is er iets bijzonders verkrijg baar." Momenteel werken bij De Zeeger vier leerlingen en vijf stagiaires. „Van verschillende scholen en opleidingen. We hebben hier alle expertise in huis om het lager en middel baar beroepsonderwijs van dienst te zijn. En belt de Hoge Hotelschool Maastricht met de mededeling dat één van de studenten graag bij ons wil stagelopen, is dat geen en kel probleem." Het leermeesterschap bevalt de ondernemers zo goed dat Franclaise straks een leerbedrijf wordt. „De meesters gaan daarvoor naar school." Rechter stelt ministerie in het gelijk Wendela Bicker en Ery van Wieringen (met kat): „We maken mens en dier er ontzettend blij mee." Foto: Dick Hogewoning Stichting van Wassenaarse helpt ouderen bij zorg voor huisdier door Nienke Ledegang wassenjlar/voorschoten - In de wachtkamer van de dierenarts las de Wassenaarse Ery van Wieringen een aantal jaren geleden een verhaal over de stichting Huis dieren voor Ouderen in het Gelderse plaatsje Renkum. De stichting helpt ouderen die slecht in staat zijn om hun hond uit te laten of bij het zoeken van een tehuis voor hun huisdier als het bejaardenhuis in zicht komt. Van Wieringen reisde daarna af naar Renkum om pools hoogte te nemen. Driejaar later zijn de Wassenaarse Woedie (Wassenaarse Ouderen en Dieren) en de Voor- schotense Huvo (Huisdieren voor Ouderen) een feit. Na Renkum zijn dat de enige plaatsen in Nederland met een dierenservice voor ouderen, aldus Van Wierin gen. „Ik ben hier in mijn eigen woonplaats begonnen. Het lijkt misschien simpel om zo'n service op te zetten, maar dat is het niet. Je moet veel wegen bewandelen. Je moet zorgen dat je je manifesteert bij de huisarts, de dierenarts en andere instanties. Je moet een plan op stellen voor de werving van vrijwilligers. Je moet de media benaderen, wanthoe kom je anders aan je naamsbekendheid? En dan nog: in het begin kent nie mand je en zie je de mensen denken: 'is dat wel zuive re koffie?' Ik wilde het liefst snel een stichting worden vanwege de uitstraling, maar dat kost nogal wat." Gelukkig kwam in Wassenaar de oplossing snel. De eerste klant van Van Wieringen was een rijke Wasse naarse baron, een man van bijna honderd die dolgraag nog een hond wilde. Van Weringen ging op zoek en vond een hond voor de man. Hij was zo dolblij met Os car, dat hij een flink bedrag doneerde. Tot de dag van vandaag is de baron beschermheer van de stichting. Toen Wassenaar eenmaal liep, wilde Van Weringen meer. De Voorschotense Wendela Bicker werkte al voor haar als vrijwilliger. Uitbreiding naar Voorschoten was dus een logische stap. Bicker: „We zitten nu an derhalf jaar in Voorschoten, we hebben zo'n tien vrij willigers in dienst en de belangstelling voor onze servi ce wordt er steeds groter. Sinds oktober gaat het ineens in sneltreinvaart. Drie aanvragen kregen we van men sen die zeiden: we zijn opgenomen in het ziekenhuis of in het verpleeghuis en onze honden moeten worden uitgelaten. Ook zijn we druk met het zoeken van ge schikte huisdieren. Voor een dame en heer zijn we al maanden bezig om een Maltheser hondje te vinden." Belangrijk zijn in Voorschoten verder de aaiprojecten in het Hofflanthuys en Adegeest. De mensen kijken al tijd uit naar het moment, eens per week, dat Bas, Fleur en Douby, drie aaibare honden, de recreatieruimte ko men opvrolijken. „Voor deze mensen zijn de honden een uitlaatklep",aldus Bicker. „Velen van hen begin nen meteen over hun eigen huisdier van vroeger. Het is een link naar het verleden." Van Wieringen heeft het gevoel dat haar stichting in een behoefte voorziet. „Je kunt dit van twee kanten be naderen. We helpen ouderen die behoefte hebben aan een dier. En bieden een dier uit het asiel een plek of we voorkomen juist dat hij naar het asiel moet als het baasje naar verpleeg- of bejaardenhuis moet. We ma ken mens en dier er blij mee. Mensen schromen nog vaak om dit soort hulp te vragen of ze zijn bang dat het veel geld kost. Maar het is gratis. Iedereen van 55 jaar of ouder kan bij ons terecht." Nu ook Voorschoten in de steigers staat, kijkt Van We ringen verder. „Het zou mooi zijn als dit in de hele re gio komt. Leiden heeft belangstelling getoond. Maar dat is mij te groot, dat moet iemand anders maar doen. Ik wil het in Leidschendam gaan proberen." door Eric de Jager oegstgeest - Oegstgeest moet van de rechter toch de subsidie terugbetalen die de gemeente heeft ontvangen voor de bouw van de wijk Poelgeest. Het gaat om bijna 1,2 miljoen euro. In 2001 vorderde de toenmalige staatssecretaris Remkes de zoge noemde 'locatiesubsidie' terug, omdat de bouw van Poelgeest te veel vertraging had opgelopen. De gemeente neemt haar verlies en gaat niet meer in beroep te gen de beslissing. Inmiddels is 1,2 miljoen euro op het dreigende tekort van bij na 20 miljoen niet zo'n groot bedrag meer, maar toen Rem kes in 2001 bijna 2,5 miljoen te rugvorderde, omdat Poelgeest teveel vertraging opliep, was dat het begin van de ellende. De subsidüe is een rijkssteun voor woningbouw in gebieden waar de grond- en ontwikke- lingsprijs hoog is. Het rijk stelt echter wel strenge voorwaarden voor de verstrekking van dat geld. Oegtsgeest ontving in 1995 ruim 3,85 miljoen euro subsidie voor de bouw van Poelgeest op voorwaarde dat er eind 1999 1.030 woningen zou den staan. Eind 2000 waren er nog maar 487 gereed, zodat Remkes 2,5 miljoen terug wilde hebben. Na veel getouwtrek kon Oegst geest het ministerie van Vrom ervan overtuigen dat niet alle vertraging de schuld van de ge meente was. Een deel had te (advertentie) RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF REUÊF KOZIJNEN terwoudenaar Kalkers bespaart vluchtelingen een hoop rompslomp k'en. 01 ceei dt ;le| el arir^t 1, led i' opi L ïeiu !f aalt en escl zi We' kon 1 n v Lei s dy Nihof >itwouDE - Vraag niet aan (alkers of hij voor een ;er een wasmachine wil De tot vrijwilliger jaar 2003 uitgeroepen djivoudenaar heeft andere iten. „Ik heb twee linker- Daarom heb ik ook gereedschap in huis. Ik >ch niet hoe ik het moet ;en." Vluchtelingen die :l|iad weten met formulie- andere administratieve omp, zijn bij de 68-jarige iger wel aan het goede ,Een pen kan ik goed ■gilden." Kalkers vrijwilliger is bij ilingenwerk verbaast hij /er de papierberg waar- sielzoekers worden ge- nteerd. Ook maakt hij re- mee dat ze bij instan- 1 het kastje naar de muur gestuurd. Aan Kalkers ze dan een goede. „Ik gauw boos, maar ik 1 >g >i(Uet f laat me niet één, twee, drie aan de kant zetten. Als ik denk dat ik gelijk heb en ik krijg geen medewerking, ben ik in staat om naar de burgemeester te stappen of een bezwaarschrift in te dienen." Toen hij nog werkte als ambte naar bij de gemeente, deed Kal kers al vrijwilligerswerk. Zo is hij al jaren onder meer secreta ris van het mannenkoor van de Meerburgparochie, de Stichting Begraafplaats Meerburg en multi-centrum De Eendenkooi. Na zijn pensionering in 1997 is hij nog actiever geworden. „Ik ben in augustus opa geworden, dus ik wil wel regelmatig naar mijn kleinkind toe. Maar verder heb ik de tijd en er is thuis nie mand die op me wacht. Vrijwil ligerswerk geeft extra zin aan het leven." Kalkers vindt dat veel meer mensen vrijwilligerswerk zou den moeten doen. „Mensen die het nooit gedaan hebben weten niet wat ze missen. Wethouder Ates zei bij de uitreiking van de vrijwilligersprijs dat er in Zoe- terwoude zoveel mensen vrij willigerswerk doen. Maar eigen lijk zijn het er veel te weinig. Tot degenen die twijfelen of het iets voor hen is, zou ik willen zeggen: loop eerst een paar maanden mee en beslis dan." Sinds 1998 helpt Kalkers bij de ondersteuning van asielzoekers in Zoeterwoude, en soms in een naburige gemeente. Hij gaat re gelmatig met vluchtelingen mee naar de dokter, naar de tandarts of op sollicitatiege sprek. „Vandaag ben ik nog een halve dag op stap geweest met iemand in Leiderdorp, die naar het ziekenhuis moest. Je kunt soms niet veel doen, maar je merkt dat ze het prettig vinden als er een begeleider bij is. De mensen zijn ook dankbaar. Be gin vorig jaar ben ik met de fiets over de kop geslagen. Ik had een dik been en kon niets doen. Vluchtelingen hebben toen een keer voor me gekookt en er was er ook één die mijn tuintje bij hield. Ze vinden het leuk om iets te kunnen terugdoen." Het feit dat hij iets kan beteke nen voor mensen die vaak een hoop ellende hebben meege maakt, spreekt de Zoeterwou- denaar aan. De begeleiding van asielzoekers is volgens Kalkers dan ook niet te vergelijken met zijn andere vrijwilligersfuncties. „Je ziet de mensen opknappen. Wat je als secretaris voor zo'n begraafplaats doet, daar ziet niemand wat van. Natuurlijk ben je blij als er iets tot stand is gekomen, zoals laatst die ur nenmuur, maar het is toch an ders." Hij geeft het voorbeeld van een man uit Iran die hij heeft bege leid. Na lange tijd kreeg de man te horen dat hij in Nederland mocht blijven en werk kon gaan zoeken. „Die man zei tegen mij: 'ik begin weer te leven'. Hij is ergens stage gaan lopen en kreeg een jaarcontract dat in middels is omgezet in een con tract voor onbepaalde tijd. Kijk, daar doe je het voor." Wim Kalkers: „Vrijwilligerswerk geeft extra zin aan het leven." Foto: Mark Lamers maken met vertraging in de verlening van vergunningen en een deel kwam voor rekening van de gemeente Leiden, die er voor koos het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein niet te verplaatsen voor woningbouw. Bovendien moesten de plannen voor de Waterbuurt worden aangepast, omdat het water schap te laat meldde dat de Veerpolder 's winters onder wa ter moet staan. Remkes trok daarom meer dan een miljoen euro af van de vordering. Maar omdat hij Oegstgeest nog altijd gebrek aan slagvaardigheid ver weet, wilde hij nog steeds 1,16 miljoen euro terugzien. Oegstgeest wilde echter alle subsidie houden en stapte eind november voor de overgeble ven eis van 1,16 miljoen naar de rechtbank in Den Haag. Die stelt nu het ministerie in het ge lijk, omdat die eenmaal het recht heeft om voorwaarden te verbinden aan de subsidie. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest zijn teleurge steld, maar hadden het terug te vorderen bedrag vprig jaar al verwerkt in de begroting. Om dat de gemeente bij beroep te gen de beslissing nog meer tijd en geld verliest en omdat ze het risico loopt dat ze in een nieu we zaak alsnog het hele subsi diebedrag kwijtraakt, ziet ze af van verdere juridische stappen. Het college is naarstig op zoek naar andere mogelijkheden om een financiële bijdrage te krij gen voor Poelgeest. alphen aan den rijn - De Al phense Diane Dekker, die een paar maanden geleden een heksenjacht ontketende naar een digitale flessentrekker, heeft resultaat geboekt. Op ou dejaarsdag is een man, die er van wordt verdacht dat hij tien tallen mensen benadeelde met namaakadvertenties op inter net, door de politie in Heere veen opgepakt. Volgens een voorlichter van het openbaar ministerie in Leeuwarden is de zaak echter nog niet beklonken. De man die is opgepakt, is mo gelijk de fraudeur die onder verschillende namen 'fantasti sche' aanbiedingen op de digi tale handelsplek www. markt - plaats.nl plaatste. Op zijn reke ning bij de Friesland Bank stroomden de euro's binnen, maar van leveren was geen sprake. Dekker koctó voor 40 euro twee comjHRerspellen. „Omdat de man aanvankelijk aanbood dat ik die spellen bij hem kon komen ophalen, koes terde ik geen argwaan", zei de Alphense in deze krant. Toen ze na lang wachten de spellen nog niet binnenhad en het adres dat de man had opgegeven vals bleek te zijn, wist ze dat ze ge tild was. Dekker ging de digitale snelweg op, op zoek naar lotge noten. Tientallen marktplaats- bezoekers bleken door dezelfde persoon te zijn gedupeerd. „Als je al die kleine bedragen bij el kaar optelt gaat het om duizen den euro's', aldus Dekker. De verdachte loopt inmiddels weer vrij rond. Het onderzoek naar de internetfraudeur gaat door. De woordvoerder van het OM in Leeuwarden geeft aan dat het een lastige kwestie is.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19