Hollywood-legendes in Kunsthal KUNST CULTUUR 'Het bewijs': kortsluiting in geniaal brein Pianoconcerten met Maartje van Weegen en Joop van Zijl Spetterwerk mei humor door 'Jeai Feestje rond honderd jaar Ot en Sien Jazzoffensief schouwburg; 1 1 donderdag 8 JANUARI 20 Norah Jones. Foto: Reuters/Shaun Best Tweede album van Norah Jones new york - Het tweede album van de Amerikaanse zangeres Norah Jones komt uit op 10 fe bruari. Norah Jones kreeg vorig jaar 8 Grammy-awards voor haar debuutalbum 'Come Away with Me'. In de Verenigde Sta ten gingen er 8 miljoen exem plaren van de cd over de toon bank en in Nederland werd het album dubbel platina. De ver wachting is dat 'Feels Like Home' ook een groot succes wordt. Aan de cd werkte onder anderen Dolly Parton mee. No rah Jones (24) geeft in juni twee concerten in de Amsterdamse Heineken Music Hall. Leidse schilders in Marbella marbella - Drie Leidse schil ders exposeren vanaf vrijdag in het Spaanse Marbella. Justus Donker, vooral bekend van de After Nature-beweging, Jacob Kanbier (neo-symbolisme) en Reinier van Schoonderwoerd den Bezemer tonen hun werk samen met dat van Peter Klashorst in Galerie Colores del Girasol van Joop Huisman. Alle vier de kunstenaars zijn aanwe zig bij de opening en verzorgen een zogeheten live-painting- show. Om de expositie onder de aandacht te brengen worden deze maand 25.000 brochures verspreid in Spanje. Musical Favoriet in LAKtheater leiden - Onder de titel 'Musical Favoriet' brengen Triade Musi cal Producties en het LAKthea ter op 20 januari het eerste deel van de geschiedenis van de musical in de foyer van het the ater. Componisten en schrijvers van Europese bodem, vanaf de jaren vijftig, passeren in de eer ste aflevering de revue. In com binatie met een informatief ver haal brengt de speciaal voor de ze gelegenheid geselecteerde cast van Triade diverse musi calnummers, bijvoorbeeld uit Elisabeth' en 'The Witches of Eastwick'. Op 16 maart wordt de Amerikaanse musical onder de loep genomen en bij de laat ste 'Musical Favoriet' op 11 mei wordt de keuze van het publiek ten tonele gebracht. De toegang is gratis. Stichting Triade Musi cal Producties is opgericht om jongeren uit Leiden en omge ving de kans te bieden om te schitteren op het podium. Pietje Bell 2 in recordtijd platina Amsterdam - De familiefilm 'Pietje Bell 2' heeft in een re cordtijd van tweeënhalve week meer dan 450.000 bezoekers ge trokken. Nadat de film al bin nen een week de gouden status van 100.000 bezoekers haalde, wordt de bioscoophit over het Rotterdamse straatschoffie nu in recordtempo bekroond met een Platina Film. 'Pietje Bell 2' was tijdens de kerstdagen de best bezochte Nederlandse film en laat concurrenten als 'Kees de Jongen' en 'Pipo en de Parel ridders' ver achter zich. Het re sultaat van het vervolg is zelfs 10 procent beter dan het origi neel. Pietje Bell 1 bleef bijna een half jaar in de bioscopen draaien, trok in totaal 840.000 bezoekers en was daarmee de best bezochte Nederlandse film van de afgelopen jaren. Record voor Nationale Ballet amsterdam - Het Nationale Ballet haalde over 2003 een stoelbezettingsrecord. Gemid deld was maar liefst 86 procent van de stoelen bezet, tegen 76 procent in 2002. Ruim 100.000 mensen hebben het afgelopen jaar een van de 86 voorstellin gen van Het Nationale Ballet in Nederland bekeken. Dat zijn weliswaar 3000 bezoekers min der dan in 2002, maar Het Na tionale Ballet gaf in 2003 ook dertien voorstellingen minder. Hatfield stierf aan overdosis kalamazoo - Bobby Hatfield, de twee maanden geleden over leden helft van de Righteous Brothers, stierf als gevolg van acute cocaïnevergiftiging. De autopsiearts heeft dat maandag verklaard in een Amerikaanse krant. Aanvankelijk was gemeld dat Hatfield aan een hartstil stand was overleden. Hatfield (63) stierf op 5 november, een paar uur voor een concert. door Theo de With nieuwkoop - De Nieuwkoopse pianist David Kuyken heeft het initiatief genomen voor een se rie pianoconcerten, waarbij de muziek wordt verweven met de actualiteiten uit de tijd dat de muziek ontstond. De pianist werkt in deze serie samen met nieuwslezers als Maartje van Weegen en Joop van Zijl. Met deze serie probeert Kuyken een tijdsbeeld te schetsen door middel van muziek en tekst. Hij heeft achterhaald welke actuali teiten speelden op de première- door Joep van Ruiten Groningen - Nog maar net be komen van de festiviteiten rondom Jip en Janneke staat weer zo n jubileum op stapel: 100 jaar Ot en Sien. De entree in 1904 van het befaamde duo wordt herdacht met boeken, een reizende expositie en een serie 'voorleesprogramma's' voor televisie. Ot en Sien zijn een creatie van de in Groningen geboren Cor- nelis Jetses (1873-1955). Deze illustrator werd ruim een eeuw geleden door de Groninger uit geverij J.B. Wolters gevraagd te keningen te maken bij de kin derboekenreeks 'Nog bij moe der' van Jan Ligthart en Rieks Scheepstra over twee kleuters die net hebben leren lezen. In 1906 verschenen de op het Drentse platteland gesitueerde verhaaltjes voor het eerst onder de titel 'Het boek van Ot en Sien'. Hoewel de in Roden ge boren onderwijzer Scheepstra als de schrijver van Ot en Sien moet worden beschouwd - Lig thart gaf vooral aanwijzingen - wordt vooral Jetses ook nu nog met hen geassocieerd. Min stens zo bekend is hij echter van schoolplaten en het be roemde 'leesplankje'. „De boekjes van Ot en Sien worden nog steeds gelezen. Dat blijkt wel uit de heruitgaven", vertelt Ebru Urn ar van uitgeve rij Wolters-Noordhoff. „Tegen woordig staan ze voor een oud en verdwenen Nederland, het taalgebruik is ook wat ouder wets. Met een serie televisie programma's voor televisie wil len we een poging doen ze mo derner te maken." Bedoeling is dat de eigentijdse versie na de zomer wordt uitgezonden op televisie. Tegelijkertijd werkt Wolters- Noordhoff aan een reizende tentoonstelling met prenten. Het spits wordt afgebeten met een expositie die vanaf eind ju ni is te zien in het Stedelijk Mu seum in Zwolle en daarna naar de Fraeylemaborg in Slochteren verhuist. In 2005 doet de ten toonstelling ook andere plaat sen aan. Wat boeken betreft, blijft het re latief rustig. Uitgeverij De Fon tein brengt in april een Ot Sien Jubileumpakket op de markt met 'Het boek van Ot en Sien' en 'Het prentenboek van Ot en Sien'. Uitgeverij Kok komt met een heruitgave van 'Kijk, Ot en Sien' van Jetses-biograaf Jan A. Niemeijer. Die laatste titel verscheen in 1991 voor het eerst. datum van muziekstukken. „Als muziek geen directe betekenis heeft maar taal wel, bestaat er dan toch verband tussen com posities en tijdgeest? Wat horen wij? Wat lezen wij? Wat hoor den zij? En wat lazen zij? Mu ziek, omwikkeld met nieuws van die dag", vat de Nieuwko- per het door hem bedachte concept samen. Kuyken, die behalve concertpianist ook do cent is op het conservatorium, liet eerder acteurs teksten voor dragen bij zijn pianomuziek. Op die manier probeert hij een ander publiek aan te boren dan de traditionele bezoekers van klassieke concerten. Bij het concert van komende vrijdag in De Rode Hoed in Am sterdam doet Maartje van Weegen mee. Zij leest nieuws berichten uit het Parijs van Ra- vel en Debussy. Deze compo nisten staan centraal. Ze waren allebei zeer geïnteresseerd in de klankmogelijkheden van twee piano's. Daarom krijgt David Kuyken deze avond gezelschap van collega-pianist Brenno Am- brosini. Zij laten onder meer Ravels transcriptie van Debus sy's 'Trois Nocturnes' horen, die oorspronkelijk geschreven is voor zeer uitgebreid orkest en vrouwenkoor. De Nieuwkoper heeft ook Joop van Zijl en Philip Freriks ge strikt. Van Zijl vult op vrijdag 27 februari muziek van Mahler en Strauss aan met nieuwsberich ten uit Wenen. Freriks leest vrij dag 16 april nieuws uit de voor malige Sovjet-Unie bij compo sities van Prokofiev en Schnitt- ke. De ene keer krijgt David Kuyken verder gezelschap van violiste Janine Jansen en de an dere keer van violist Ilya Gru- bert. De nieuwslezers lezen voor uit oude kranten. „Kranten geven, als geen ander medium, infor matie en inzicht wat er in een bepaalde periode speelt. Ook als er geen direct verband is tussen de gebeurtenissen en de première, schuilt er dan toch niet een belang in het simpele gegeven van de gelijktijdigheid? Als in een fictief negentiende- of vroeg-twintigste-eeuws tele visieprogramma schakelt de nieuwslezer tussen het nieuws van de dag en de muzie dus Kuyken. De lijn doorgetrokken naar het In twee programma's j muziekstuk van de jong ponisten Froukje Verhaj Antal Spork in premièn „Wat houdt ons vandi dag bezig en weerspiegi dat in de muziek?" Primeur-première, Davi ken, Brenno Ambrosi Maartje van Weegen, vr januari, 20.30 uur, De Hoed, Amsterdam. Meei matie: tel. 020-6385606. rotter dam/anp - De KunSt- hal in Rotterdam exposeert van 17 januari tot en met 25 april 61 foto's die de wereld beroemde fotograaf Edward Steichen (1879-1973) maakte van grote Hollywood-legen des. Het gaat om degenen die Hollywood in vroeger dagen de glans gaven waarop de filmstad tot op heden voort borduurt, zoals Fred Astaire, Greta Garbo, Charles Chaplin, Marlène Dietrich en Shirley Temple. Edward Steichen, die bijna honderd jaar geleden op Manhattan ook de overbe kende blauwige foto maakte van de ultra-smalle, wigvor mige wolkenkrabber met een man met een hoge hoed op de voorgrond, maakte zijn filmsterrenfoto's vooral voor het tijdschrift Vanity. Hij zou lange tijd bekend zijn als dé fotograaf van stijl en sterren dom. Steichen heeft daarmee ook een belangrijke bijdrage geleverd aan het sterrenima go van sommige filmlegen des. De fotograaf vereeuwigde niet alleen de groten van het witte doek, maar bij voorbeeld ook de Engelse oud-premier Winston Churchill. Steichen geldt nog steeds als een van de invloedrijkste figuren van de fotografiewereld van de 20ste eeuw. Hij fotografeerde niet alleen mensen, maar ook landschappen, stadsgezich ten, mode en allerlei vormen van kunst, zoals dans en beeldhouwkunst. Hij maakte beroemd geworden foto's van onder anderen Rodin en zijn werk. Edward Steichen werd in 1879 geboren in Luxemburg. Hij emigreerde als kind met zijn ouders naar de Verenigde Staten waar hij in 1895 begon met fotograferen. Hoewel hij aanvankelijk ook een schil dersloopbaan ambiëerde, gaf hij uiteindelijk voorrang aan de fotografie. In de Eerste Wereldoorlog was Steichen commandant van de fotografische divisie van de Army Expeditionary Forces. Direct na de Tweede Wereldoorlog werd hij direc teur van het U.S. Naval Pho tographic Institute. Van 1947 tot 1962 was hij de eerste conservator van de nieuwe foto-afdeling van het Muse um of Modem Art (MoMa) in New York. Voor het museum organiseerde Steichen onder meer in 1955 de baanbreken de tentoonstelling 'The Fami ly of Man'. Fokke en Su gaan Hari Potter voor den haag/gpd - De O tastbaar lijkende statu tovenaarsleerling Harrj ter begint nu toch barstjes te vertonen. D atie van de Britse schi J.K. Rowling heeft het ten afleggen tegen d( kleine piemeltjes uil u eend en kanarie Fokl Sukke. Hun cartoonesl op het afgelopen jaa bundeld in 'Het afzie 2003', staat deze week eerste plaats van de Be Ier 60, de CPNB-lijst nf meest verkochte boeke3 basis van gegevens vanP dan 300 winkels. De backversie van 'Harry en de orde van de komt daardoor op de tr plek terecht, na zeven iF op plaats een te hebbr staan. De gebonden r staat op plaats zeven. De toptien van deze telt overigens vier nieur gen. Wijnkenner Nij? Klei haalt de krenten i?- wijnschap bij de buurtj Dat wordt kennelijk ge1 deerd want zijn 'S marktwijngids 2004' bi zich op plek vier. De I dese schrijfster Ann-! MacDonald staat opi met haar tweede roniÊp kraaien zullen het zei een plaats lager beving Karei Glastra van Looi 'De onzichtbaren' en 0| mg in de kopgroep isJ Haasse met 'Sleuteloq tien. Dit boek kwam eii rig jaar weer flink in d< langstelling te staan, dqi het de NS-publieksprije gekregen. if i Shirley Temple, zoals ze in 1938 werd gefotografeerd door Edward Steichen. Het is een van de 61 foto's die de Kunsthal januari tot en met 25 april exposeert. Foto: ANP/Courtesy George Eastman House, International Museum of Photography Rotterdam van 17 and Film nijmegen/gpd - De NecL se professionele jazz) krijgt de komende drie nen volop de ruimte. In^ schouwburgen, theatöj concertzalen worden vaL seizoen 2004-2005 jaarliL 120 concerten gegeveL gaat om een initiatief Stichting Jazz Impuls. L met een speciale formj belangstelling en waa. voor jazzmuziek in NeT vergroten. Gemikt wordj op 'publiek dat open sta jazz, maar minder snel L is om bepaalde clubs (k vals te bezoeken'. Succesvolle Broadwayproductie nu in Leidse Schouwburg door Bert Jansma leiden - Het was het langstlo- pende toneelstuk op Broadway in twintig jaar tijd, kreeg drie To ny Awards plus de Pulitzerprijs: 'The proof, het tweede avond vullende stuk van de jonge au teur David Auburn (1969), nu als 'Het bewijs' gebracht door Joop van den Ende produkties, ko mende zaterdag in de Leidse Schouwburg. In de hoofdrol de jonge actrice Carice van Houten, inmiddels een 'ster', al zal ze zelf haar schouders ophalen bij dat woord, via haar hoofdrol in de film 'Minoes' (Gouden Kalf), de Colombina (beste vrouwelijke bijrol in het theater) voor 'De meeuw'. Van Houten speelt de dochter van een geniale wiskunde-pro- fessor die met psychische pro blemen kampt en die ze zal ver zorgen. Die vader wordt ge speeld door Jules Hamel. „Het stuk is méér dan 'a well made play1," stelt regisseur Peter Oosthoek, „een psychologische thriller, heel humoristisch ge schreven, maar in wezen een tragisch verhaal. Het gaat over de mentale achteruitgang van de vader en over de dochter die als de dood is dat ze de wiskun- Sandra Mattie, Joost Claes, Carice van Houten en Jules Hamel (vlnr) in 'Het Bewijs'. Foto: Govert de Roos deknobbel van haar vader heeft geërfd. En daarmee ook de kans dat geniale brein te verliezen." Jules Hamel over die vaderrol: „Hij is briljante man en met hem gebeurt wat wel meer ge beurt met geniale mensen: er ontstaat een soort kortsluiting in dat hoofd." Carice van Hou ten: „De dochter zorgt voor die vader die tegen het gekke ^ian zit en daardoor heeft ze nauwe lijks een sociaal leven, is ze een beetje vervreemd van de bui tenwereld. Ik ben de centrale fi guur, daaromheen dus de va der, de zus en de liefde. En overal zit een probleem. Haar zusje staat voor een soort op pervlakkigheid, over de dingen heen lullen zonder 't ergens over te hebben. Haar vriend staat voor de werkelijkheid, hij probeert haar het dagelijks le ven weer in te sleuren. Maar zij heeft vijf jaar voor die vader ge zorgd, ziet het als vader moord." Peter Oosthoek woont bij ac teur Jules Hamel om de hoek en kwam gewoon aan de deur met die rol. Hamel vertelt het lachend: „Heel ongewoon in deze tijd. Je moet altijd audities doen en van dat soort toestan den. Hij belde gewoon aan." Toen Oosthoek zelf voor 'Het bewijs' gevraagd werd, had hij het stuk niet eerder gezien. „Ik heb nog nóóit een stuk eerder gezien dat ik zelf regisseerde. Dat wil ik niet. Ik ben bang dat óf de kopieïst in mij wakker wordt, of dat ik een voorstelling zó prachtig vind, dat ik niet weet wat ik er nog aan zou moeten toevoegen." Dat was zo'n vijfenveertig jaar geleden anders, weet hij. Guus Oster die een stuk regisseerde en Ank van der Moer die zei: 'Moet ik bij die claus gaan zitten of gaan staan?' Oosthoek: „Dan zei Os- ter: Over drie dagen praten we verder. En dan ging ie naar Pa rijs de voorstelling dóór bekij ken, kwam terug en zei: 'Je mag gaan zitten.' Dat doen we ge lukkig niet meer." Er is veel ten goede veranderd, vindt Oosthoek. Hij kan het we ten, want hij geeft nog steeds les aan de Toneelschool. „Mij hoor je niet zeggen dat vroeger alles beter was. Wij mochten onze mond echt niet open doen, je rol werd voor je uitge schreven en daar deed je het mee. Nu is het normaal dat ie dereen het stuk ként, en er over mee praat." Werken met acteurs is zijn kracht en heeft zijn liefde: „Uit vinden hoe je iedereen op een individuele manier moet en kunt benaderen. De ene acteur kan een hutkoffer vol informa tie meenemen, de ander niet eens een portemonneetje. Dat is spannend, het opbouwen van een vertrouwensbasis met iedereen." „Het zit bizar goed in elkaar", prijst Carice van Houten David Aubums stuk. Ze staat slechts zes van de honderdzestig blad zijden niet op het toneel. Wat je noemt een 'dragende rol' dus. „Vind ik wel lekker", zegt ze. „Ik ben iemand die in een roetsj moet doorgóén. Anders krijg ik de neiging de stekker er uit te trekken. Veel tijd ervoor krijgt ze niet. Want er ligt al weer een film op haar te wach ten en ze gaat spelen in een produktie van Acda en De Munnik over de opkomst en ondergang van een rockband. „Een beetje k la Tommy", ver raadt ze alvast. 'Het Bewijs', zaterdag 10 janu ari in de Leidse Schouwburg v theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: Jeans 13 - lucky numbers door The Jeanscompany. Gezien:7/1 Leidse Schouwburg, Leiden. Dat een avondje 'Jeans' garant staat voor heel veel show, zang en dans, is genoegzaam be kend. Inmiddels zijn we toe aan aflevering 13 die dit keer het vertrouwde spetterwerk combineert met opvallend veel humor. Zo biedt de parodie op het roemruchte televisieprogram ma Toppop ruimschoots gele genheid om met befaamde hits van BZN, Kate Bush tot en met The Village Peoplé de draak te steken. Dat slaat aan, het verhoogt de feestelijke sfeer in de zaal. Maar ook sommige combinaties van zeer verschillende nummers hebben een komisch effect - liedjes bijvoorbeeld waarin men wel of juist niet wil dan sen, kun je leuk laten contras teren Artistieke erkenning is er in de loop der jaren niet of nauwe lijks geweest. Verklaarbaar is dat op zich wel. Betrekkelijk eenvoudige arrangementen persen nu eenmaal eenlopende nummers U verse muziekstijlen i/ keurslijf van gelijkvoi Dat heeft het succes breed publiek overigens I de weg gestaan. En het enthousiasme optredende artiesten is) ker ook niet minder oi je het ook wendt of kei jonge artiesten biedt een uitstekende gelej om als het ware veel ters te maken en erv. doen. Het is zingen, show maken en omklei dat alles steeds weer opi Daar zit het geheii 'Jeans': de show straall durend blijdschap en uit, waarbij je als toesi steeds van het ene naar het andere wordt gerd. Het ene momei een knus meezingclubj] weer een rauw under} sfeertje en voor je hi vertoef je in society-1 met dito aankleding. in een moordend hoog met een live feestband verzorgde aankleding. Dus het gezelschap zi slot niet voor niets: 'We' again'. Na dertien koi gewoon veertien. En ook eigenlijk niet?! Lei< wel.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18