LEIDEN REGIO De zingeving van Coca-Cola Leiderdorp wil miljoen voor sanering mgeren beschouwen xtc net zoals een biertje drinken istorische films over Leiden R3 Toestemming voor grand café op Baanderij Informatie over plan De Does 'Lagerhuisdebat' over herindeling donderdag 8 JANUARI 2004 form Verslavingszorg Katwijk moet jongeren bij acties betrekken, vindt kattuk.nl skia Buitelaar I Ie - Of er veel xtc-slikken- Ijeren af zullen komen op ptszaak' die op 22 janua- ttwijk dient, vraagt Arno 1 Berg zich af. De hoofd- jur van de jongerenweb- pxk.nl krijgt wel veel re- jan jongeren. Zij zijn be naar de uitkomst van iet met het Platform igszorg over de risico's Maar gebruik ervan is aboe om openlijk voor iomen. „Ze zullen geen iben om in Tripodia te aangesproken met: wat Ier?" Berg zat gisteren met ;p jongeren bij de advo- de aanklacht voor te die zij indienen tegen het platform, wegens het ver strekken van foute informatie. Hij merkt dat de ideeën van het platform en de jongeren mij lenver uiteenliggen. „Het plat form ziet xtc als gevaarlijke drugs, maar jongeren beschou wen het net zoals een biertje drinken. Gewoon een gezellige avond uit met vrienden. Pillen zijn daarbij volledig geaccep teerd." Van den Berg denkt dan ook dat het Platform Verslavings zorg Katwijk er beter aan zou doen om voortaan jongeren bij de acties te betrekken. „Nu heeft het platform zich onge loofwaardig gemaakt, ik merk dat jongeren daardoor niet meer zo'n zin hebben om mee te doen. Wij hebben van deze zaak geleerd om voortaan kriti scher te kijken naar informatie die wij krijgen aangeleverd door instellingen." Op de website hebben inmid dels ruim 270 mensen gerea geerd op de vraag: gebruik jij wel eens xtc? Circa vijftig pro cent zegt van niet en tegen elke vorm van drugs te zijn. Veertien procent zegt: nee, ik gebruik al leen softdrugs. Eveneens veer tien procent reageert met: ja, meerdere pillen per weekeinde. De resterende twintig procent varieert van 'niet meer', tot'zo nu en dan' en '1 pil per week einde'. De hoofdredacteur denkt dat deze uitkomsten een aardig beeld over Katwijk geven, hoe wel alleen bezoekers van de website (één keer) kunnen rea geren. „De site wordt momen teel door vijfhonderd mensen per dag bezocht, dat lijkt me een aardige doorsnede van de Katwijkse jeugd. Op het forum van kattuk.nl is het onderwerp van discussie niet zozeer de rechtszaak die door het platform, jongerenor ganisatie B-Involved en katt- uk.nl is georganiseerd. Het gaat vooral over drugsgebruik zelf, de ervaringen daarmee en de mogelijke gevaren ervan. Onder de naam Ajax Super schrijft ie mand: „Een xtc-pil is gezond, het geeft de nodige vitaminen en mineralen en het stimuleert lichaam en geest. Het beste is om ze twee maal daags te ne men, een in de ochtend en een in de middag. Wil je meer ener gie, neem dan een speedpil er bij, gegarandeerd dat je je fitter voelt voor de komende acht uur." En een zekere Mix meldt: „Kersmacht. Ik kan het niet uit m'n hoofd zetten. Jullie lullen makkelijk maar ik heb m'n broer kapot zien gaan aan die rotzooi. Hij gebruikt coke als motor en pillen om de turbo aan te zetten, zegt 'ie. Feesten met die vrienden van hem. Maar thuis is hij steeds gekker, heeft hij zich niet onder contro le. Ik kom niet uit Katwijk, maar van mij kan je alle pillen uit mijn plaats krijgen." Jongeren willen weten: 'wat is er nou echt waar over xtc', zegt Van den Berg. Tijdens de ge wraakte voorlichtingsactie op het Seaside feest afgelopen zo mer, klonk de boodschap: na vijftig pillen loop je onomkeer bare hersenschade op. „Maar dat kun je niet aan zo'n cijfer ophangen. Het verschilt per persoon, lijkt mij en bovendien verschilt de samenstelling van de pillen sterk. Of ze daardoor meer of minder schadelijk zijn, is nu juist de vraag. Bovendien werd dat aantal ook geïnterpre teerd als: oh, dus ik kan er vijf tig slikken." Van den Berg vindt het goed dat xtc nu in Katwijk onder de aandacht wordt gebracht. „Dit drugsprobleem wordt onder het tapijt geschoven en daar moet een keer over gepraat worden. Tegen mij willen die jongeren hun verhalen wel ver tellen, maar voor de rechtszaak moet alles anoniem. Anders worden ze door hun ouders het huis uitgeschopt." Godsdienstsocioloog Meerten ter Borg analyseert de zin-economie Krabbe Niet de kerken en de ïsten, maar het bedrijfs- de markt zijn de be te zingevende instanties samenleving. Volgens godsdienstsocioloog I ter Borg is het de eco- lie in toenemende mate efte aan zingeving van bevredigt. •n twee totaal verschil- irelden te zijn, die niets tar te maken hebben: Ie' wereld van de eco- jn de 'zachte' wereld •ingeving. Erstkommt sen und dann die Moral de economie behoor- a lit, lijkt er tijd en gele- r 1 te zijn voor zingeving, jn mensen ook vragen Hzin van het economi- ^jces; wat heeft het ei- ,n [oor zin nog een twee- dste deodorant op de ki tongen? se godsdienstsocioloog l ji ter Borg houdt er ech- jytegenovergestelde visie ^pgeving en economie lol»nwoordig onlosmake- ta]elkaar verbonden. /acJieer bevredigt de eco- Je behoefte van de mens ^eving, maar tegelijker- ^rgraaft die economie ^gevoel van geborgen- injjzekerheid van de mens. eQig is een proces dat economie zelf gepro- en l wordt, om nieuwe pro- ,ecp de markt te kunnen )Stp de consumenten te 'beïnvloeden. Mensen f.qten zich steeds meer af k0pdrijf waarin ze werken 'voldoende tegemoet- de zin, die ze aan hun 'en. Niet langer zijn de de godsdiensten de orjjjkste zin-gevers in de - Wing, maar het bedrijfs- ^idemarta. ^taan m de zin-econo- Volgens de Leidse godsdienstsocioloog Meerten ter Borg zijn zingeving en economie tegenwoordig onlosmakelijk met elkaar verbonden. Foto: Henk Bouwman mie is weliswaar vermoeiend, onzeker, beangstigend, een zaam. Maar het is ook inspire rend en fascinerend. Het is zin geving bij uitstek.' Deze verras sende visie op zingeving werkt Meerten ter Borg uit in zijn zo juist verschenen boek 'Zineco nomie. De samenleving van de overtreffende trap'. De Leidse godsdienstsocioloog, die zich al jaren bezighoudt met wetenschappelijk onder zoek naar zingeving, heeft altijd al een scherp oog gehad voor trends in de samenleving. Zo schreef hij een proefschrift over het nihilisme, de zogenaamde afwezigheid van zingeving. Ook gingen zijn boeken over religie in een tijd dat het belang van godsdienst minder lijkt te wor den en over de zin van de dood. In krantenartikelen liet hij zijn gedachten gaan over de zin van voetbalgekte, mode, computer spelletjes en van soapseries. Dat economie en zingeving niet van elkaar gescheiden kunnen worden, laat Ter Borg zien aan het voorbeeld van Coca-Cola. 'De marketeers van Coca-Cola suggereren het volgende: Om uw leven met uw energieke le vensstijl voort te zetten, hebt u Coca-Cola nodig. Als consu menten dat aanvaard hebben, gaat Coca-Cola één stap verder. Om uw dromen van een betere wereld dichterbij te brengen, hebt u Coca-Cola nodig.' Men sen over de hele wereld, zonder aanzien des persoons, met voorbijgaan aan ras of levens overtuiging, vormen één grote Coca-Cola-familie. Het product blijft hetzelfde, maar de zin er van is veranderd: van een effec tieve dorstlesser tot symbool van de hoogste aspiratie van de mensheid. Zelfs de levensstijl proberen de marketeers van Coca-Cola te beïnvloeden. Ze willen de consumenten bijvoor beeld doen geloven dat Coca- Cola de ideale drank is bij het kerstfeest door de kleur rood van het Coca-Cola-logo te ver binden met het rood van het pak van de kerstman. Volgens Ter Borg zal Coca-Cola ook niet groeien door product- verbeteringen, maar dankzij de zin die Coca-Cola aan zijn pro duct weet te geven. Daarbij is vooral het imago van een drank uit een verheven wonderwereld belangrijk. 'Het is een slokje pa radijs. Het onbereikbare bruist in je mond. Coca-Cola is voor sommigen een godendrank, voor een enkeling een kerst drank, en voor sommige bier drinkende motorfanaten een middel om vastgeroeste moe ren en bouten los te weken.' De westerse zin-economie heeft ook de zingeving van de mens veranderd, stelt Ter Borg vast. De moderne mens, die streeft naar een wereld die vol maakt is, wil zelfs nu al de pre mie, die het christendom vroe ger te vergeven had, incasseren: onsterfelijkheid en het eeuwig leven in het paradijs. Daarom tracht de moderne mens het spreken over de dood zoveel mogelijk te vermijden. 'Er wordt gesproken over risico's. Daarmee wordt het menselijk gevoel van kwetsbaarheid gera tionaliseerd.' Ook de groei van de gezond heidsindustrie en het verzeke ringswezen moet de dood min der bedreigend maken. Daar naast is zelfs een hele beleve nis-industrie ontstaan, waarbij het lijkt of de dood wordt get art. 'Wie in de achtbaan stapt, wie bungy-jumpt, lijkt de dood te overwinnen. Steeds wordt er iets uitgevonden, dat nog be langrijker lijkt, waarbij tevens de garantie wordt gegeven dat het volkomen veilig is.' Hoezeer economie en zinge ving ook met elkaar verbonden zijn, de Leidse godsdienstsocio loog verklaart de economie niet heilig. Al was het maar vanwege de crises, waarin de economie regelmatig verkeert. Ter Borg waarschuwt ervoor de markt als 'zingevingsmachine' niet neu traal op te vatten. Want met die markt zijn westerse waarden van vooruitgang, vrijheid, ge lijkheid en individualisme ver bonden, die door traditionele samenlevingen als vijandig en gewelddadig kunnen worden beschouwd. De terreuraansla gen van 11 september 2001 hebben dat ook pijnlijk duide lijk gemaakt. Meerten B. Ter Borg, Zineconomie. De samenleving Vein de overtreffende trap. Uitgeverij Scriptum, Schiedam, 2003. Prijs €21,50. ISBN 90 5594 3517 ibers van historische ter Leiden kunnen zon- anuari hun hart weer in. Die dag organiseert iep Leiden Audio Vi- ief (Lava) van de Eek Stichting twee irstellingen in de biblio- an de Nieuwstraat. De g houdt zich bezig met chrijven van de sociaal- ische geschiedenis van de stad en is genoemd naar Dirk Antonie van Eek (1867- 1948) die jarenlang voorzitter was van de afdeling Leiden van de Sociaal Democratisch Arbeiders Partij. De stichting is ook uitgever van het jaarboek der sociale en economische geschiedenis van Leiden. Het filmprogramma is zondag middag een gevarieerd aanbod van korte films of delen uit :e ;ew age itte Rij De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 langere films. Het originele materiaal dateert uit de perio de 1940-1975 en is nog niet op video of dvd verkrijgbaar. De zwart-wit films zijn door parti culieren aan de stichting ge schonken en niet voorzien van geluid en commentaar. Omdat een aantal films nog niet op vi deo is overgezet worden de opnamen nog 'ouderwets' met behulp van een filmprojector vertoond. Het programma luidt: De Leidse Veemarkt 1969, Kent gij uw stad Leiden 1955, Drie Oktober 1953-1956, Onze buurt, de Professoren- en Burgemeesterswijk uit 1975 en Straatbeelden uit de perio de 1940-1947. Tevens wordt er een klein stukje vertoond van de serie Stadsbeeld in Bewe ging deel 5. De officiële ver schijningsdatum op video en dvd is 25 januari De werkgroep Lava probeert samen met het Gemeentear chief Leidse films te archiveren en te conserveren. Om dit te kunnen financieren wordt de historische filmreeks Stads beeld in Beweging uitgebracht. De eerste voorstelling begint zondag om 13.30 en duurt tot 14.30 uur. De tweede voorstel ling is van 14.45 tot 15.45 uur. De toegang is 3,40 euro en le den van de bibliotheek of de Dirk van Eek Stichting betalen 2,25 euro. Eric-Jan Berendsen De tweedehands ambulance werd half december vanuit Duitsland in Leiden afgeleverd, maar moest toen nog wel even worden opgeknapt en overgebracht naar Roemenië. Dus verzorgde am- bulancebedrijf Gebroeders De Jong de uitrusting van de ziekenwagen, deed schadeherstelbedrijf John Focke kosteloos de 'striping' en zorgde Sign- a-Rama gratis voor de belettering. Vervolgens kroop Martin de Jong, verpleegkundi ge bij De Jong, achter het stuur van de ziekenauto die hijzelf had aangeschaft en bracht het voertuig vlak voor Kerstmis naar het plaatsje Drobeta Turni Severin in het zuidwesten van Roemenië. Daar is een kliniek opgezet waar straatarme, onverzeker de Roemenen die niet voor een behandeling in het staatsziekenhuis in aanmerking komen, medi sche hulp krijgen. De Jong, die 'iets' met Roeme nië heeft, kon de ambulance aanschaffen met be hulp van de Johanniter Orde Nederland. Deze ker kelijke organisatie doneerde 10.000 euro. De orde nam ook de 2000 euro transport- en importkos- ten voor haar rekening. De ambulance is met open armen In Roemenië ontvangen en de mensen daar hopen dat de auto nog jaren meegaat. Op de foto overhandigt Mar tin de Jong (links) de sleutels van de ambulance aan dokter Gampe van het ziekenhuis in Drobeta Turni Severin. Publiciteitsfoto door Janneke Dijke leiderdorp - Leiderdorp vraagt een miljoen euro aan de provin cie om de verontreinigde grond in de Kleine Zandput te kunnen saneren. De klus kost in totaal zo'n vier miljoen euro. In de bo venste grondlaag van de oude stortlocatie zitten verhoogde concentraties PAK (Polycyclische Aromatische Koolwaterstoffen) en zware metalen, zo toonde Grontmij een jaar geleden aan. Het is de bedoeling van de ge meente om 25 tot 30 huizen te bouwen rond de Kleine Zand put en er een tennispark aan te leggen. Het verwilderde gebied ligt tussen de Achthovenerweg, de Does en de Doeshaven en wordt op dit moment gebruikt door de Leiderdorpse scouting, de postduivenverenigingen Lei derdorp en de Rijnklievers en kanovereniging Rijnland, die aan de randen hun onderko mens hebben. Leiderdorp wil deze verenigingen verplaatsen, maar het is nog niet duidelijk waarheen. Voordat het tennis park en de huizen gebouwd worden, moet de boel eerst ge saneerd worden. Het project maakt deel uit van het W4-plan, dat bedoeld is om geld te verdienen waarmee rijksweg A4 verdiept kan wor den aangelegd. De tennispar ken De Munnik en Van Leeu wen, die nu nog aan de Hoog- madeseweg liggen, worden ver plaatst naar de Kleine Zandput. De huidige tennislocatie ligt midden in het dorp en is een lucratieve plek om huizen te bouwen, dat weer geld oplevert voor de verdiepte snelweg. De gemeente vraagt subsidie aan de provincie, terwijl het volgens de principes van W4 ook mogelijk zou moeten zijn om de Kleine Zandput te sane ren en te bebouwen zonder steun van andere overheden. Het principe van W4 is dat er geld moet worden verdiend, en om dat te bereiken moet de ge meente eerst kosten maken. De opbrengst van de Kleine Zand put pakt sowieso al hoger uit dan was berekend in het ste denbouwkundig plan voor W4, omdat er toen nog geen reke ning was gehouden met de winst uit huizenbouw. Volgens een woordvoerder van de het Ontwikkelingsbedrijf W4 is het echter logisch dat Leider dorp een miljoen euro subsidie vraagt aan de provincie. De ge meente doet een beroep op de ISV-gelden, die bedoeld zijn voor stedelijke vernieuwing. „Het gaat hier om een kwali teitssanering. Het is niet meer dan logisch dat wij aanspraak maken op dat geld. We vinden dat het opruimen van deze ver vuiling een gedeelde verant woordelijkheid is van rijk en ge meente." Gezien de 'maat schappelijke urgentie' verwacht de gemeente dat de provincie de aanvraag honoreert. De sanering begint eind dit jaar en duurt ongeveer een jaar. Volgens de woordvoerder is er daarna nog genoeg tijd om het tennispark te bouwen. Begin 2006 moet dat park verhuizen van de Hoogmadeseweg naar de Kleine Zandput Aan de ver huisdatum van het tennispark kan niet getornd worden, om dat archeologen staan te trap pelen om de grond onder de tennisbanen grondig te onder zoeken. Vorige maand ontdek ten archeologen bij een proef- opgraving op die plek dat er waardevolle Romeinse resten in de Leiderdorpse klei verborgen zitten. Ze noemden het een vindplaats van nationaal be lang. Als de grond langs de Hoogmadeseweg over een paar jaar volledig is blootgelegd, be gint de bouw van luxe huizen. leiderdorp - Leiderdorper Hyl- ke Postma heeft officieel toe stemming om een grand café te openen op De Baanderij. De gemeente Leiderdorp heeft dat toegezegd. Postma weet nog niet wanneer hij de eerste gas ten kan verwelkomen. Het ge bouw is nog niet klaar en bo vendien wacht hij nog op de drank- en horecavergunning. De vergunning voor de lunch room met cateringservice bete kent het einde van het plan voor een discotheek op het be drijventerrein. Ook het plan dat de compagnon van Postma, Wim Regeer, had voor een grand café aan de Sisalbaan vervalt. Leiderdorp geeft Post ma de vergunning voor het pand dat in aanbouw is naast Praxis, zichtbaar vanaf de Riet schans. De gemeente doet dit op voorwaarde dat de andere twee plannen worden ingetrok ken. Postma kan nog weinig zeggen over de openingsdatum. „Het pand wordt waarschijnlijk deze maand casco opgeleverd. Je bent denk ik één of twee maan den verder voor je het hebt in gericht." Hij vindt het daarom nog te vroeg om personeel te werven. In het grand café kunnen be zoekers straks koffie drinken of lunchen. Ook kan er eten wor den afgehaald. Postma mikt hiermee in eerste instantie op bezoekers en personeel van het bedrijventerrein. Daarnaast kunnen bedrijven gebruik ma ken van het cateringbedrijf, dat maaltijden levert aan bedrijven of instellingen. Zijn plan voor een megadisco heeft Postma nog niet laten va ren. Hij hoopt te zijner tijd te recht te kunnen langs rijksweg A4, op één van de bedrijventer reinen die daar verrijzen als de snelweg wordt verbreed. De ge meente Leiderdorp heeft hem uitdrukkelijk duidelijk gemaakt dat dat nog geen gelopen race is. Binnenkort verschijnt het on derzoek van de gemeente waar in staat of de gemeente het plan überhaupt ziet zitten. Is het antwoord ja, dan moet Postma met andere geïnteresseerde on dernemers meedingen naar een stek. leiderdorp - Mensen die in de buurt van zwembad De Does in Leiderdorp wonen en anderen die geïnteresseerd zijn in de verbouwing rond het zwembad, zijn welkom op een inloopbij eenkomst op 19 januari tussen 19.00 en 21.00 uur. In de kanti ne van De Does hangen teke ningen, staan maquettes en zijn planningen voorradig. Mede werkers van de gemeente Lei derdorp zijn die avond aanwe zig om vragen te beantwoor den. Rondom het zwembad veran dert dit jaar een heleboel. De zwembadingang wordt naar de achterkant verplaatst en het zwembad wordt aan de bin nenkant verbouwd in verband met de nieuwe ingang. Achter het zwembad worden een nieuw parkeerterrein en een nieuwe weg aangelegd. Voor het zwembad verrijzen huurap- partementen, gebouwd door de Algemene WoningstiÉhting Lei derdorp. Ook het playpark wordt verplaatst naar een tijde lijke plek, aan de andere kant van het zwembad. voorhout - Marnix Norder, ge deputeerde van de provincie Zuid-Holland, is maandag 12 januariaanwezig bij een open baar debat over de voorgeno men herindeling van War mond, Voorhout en Sassen- heim. Aan het debat doen naast Norder ook burgemeester Vosjan van Warmond, wethou der Brussee van Sassenheim en burgemeester De Ronde van Voorhout mee. Doel van het debat is om inwoners van Voor hout de gelegenheid te geven hun mening te vormen over de mogelijke samenvoeging van de gemeenten Voorhout, Sassen heim en Warmond. Op woens dag 21 januari wordt in Voor hout een referendum gehouden over het samenvoegen van de drie dorpen. Het debat, dat in 'Lagerhuis-stijl' zal worden ge houden, heeft plaats in de raadszaal van het gemeentehuis van Voorhout, Raadhuisplein 1. Aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17