REGIO Haperende OV-Taxi komt op gan* 'Ik ben nooit zo'n mens om gauw te mopperen, meestal komen ze mooi op tijd' Tragische heldendaad in een Noordwijkse kroeg Frank Snoeks slaat plank fli( mis in column over Liverp 'Witte leerling' achterlijke te GERECHT NAVRAAG Op het Revius College in Doorn staan sinds begin deze week tien leerlingen uit de bovenbouw als assistent voor de klas. Ze hebben al lemaal een paar maanden les gehad bij lerarenopleiding Archimedes van de Hogeschool van 'Leerlingen betalen? utrecht om het vak een Tl i 7 0 r i 5 beetje onder de knie te Ik. h-CU fffljtï tWlJJClS krijgen. De praktijk moet nog uitwijzen of de nieuwbakken assistenten in de toekomst ook leraren incidenteel kunnen vervangen bij ziekte. Rector J. KUURMAN van het Visser 't Hooft Lyceum - met vestigingen in Leiden, Leiderdorp en Rijnsburg - heeft bedenkingen. Ziet u op het Visser 't Hooft Lyceum ook al leerlingen voor de klas staan? „Een moeilijk te beantwoorden vraag. Dat leerlingen als assistent, of in de vorm van bijles andere leerlingen helpen, dat lijkt me meer dan prima. Maar om bo venbouwleerlingen op te leiden tot lesassistent en ze te betalen voor hun diensten als onderwijsas sistent, daar heb ik toch wel mijn twijfels bij." Vanwaar die bedenkin gen? „Bijles door leerlingen die goed zijn in bepaalde vak ken, dat is een structuur waar ik zelf nog wel naar toe zou willen met het Vis ser 't Hooft. Maar ik vraag me toch echt af of dat tegen betaling zou moeten. Ik wil als school de concurrentie niet aan met de Al- bert Heijn die op zoek is naar vakkenvullers. Bijles? Als scholenge meenschap, doe je dat soort dingen toch gewoon voor elkaar?" Op welke manieren helpen de leerlingen op het Visser 't Hooft el kaar nu al? „Op onze vestiging aan de Kagerstraat hebben we een systeem van mentoren, bovenbouwleerlingen die de brugklasser begeleiden. Dat is een goed systeem, want de vestiging aan de Kagerstraat is zo groot dat het voor de brugklassers, als ze net binnenkomen, enorm wennen is. In het begin van het schooljaar hebben de mentor en zijn brugklasser veel contact en als het klikt, dan blijven ze elkaar ook na verloop van tijd veel opzoeken. Ik zou overigens best naar een structuur willen waarbij bovenbouwleerlingen, die goed zijn in een bepaald vak, bijvoorbeeld bijles geven aan onderbouwleerlin- gen die het moeilijk hebben." Het Revius College heeft een lerarentekort Heeft het Visser 't Hooft daar ook last van? „Nee, gelukkig niet. Klaarblijkelijk willen veel leraren graag bij ons werken en daar zijn we trots op. Aan het begin van het schooljaar hadden we op een bestand van 220 leraren 30 vacatures. Die zijn allemaal toch weer vervuld." tekst: Annet van Aarsen foto: ANP/Vincent Jannink UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1904, Vrijdag 8 Januari LEIDEN - De sterkste uitbreiding der Gemeente ziet men thans aan den Zoeterwoudschen Singel. Als we een jaar verder zijn, zal daar een nieuw stadsgedeelte zijn verrezen, waardoor de profetie van den vorige burgemeester, wijlen mr. Was, zal worden bewaarheid, die op de mo gelijkheid daarvan herhaaldelijk heeft gewezen, ook al gingen er stem men in de Raad op, die hem van te groot optimisme verdachten. Het plan past in het algemeene stratenplan. Een aangenamen indruk ma ken de ruime straten, 15 M. breed. Een blok nette heerenhuizen aan den Singel, geflankeerd door eenige villa's, die het effect van dezen fraaien Singel verhoogen, de ruime Cronestein-kade aan den anderen kant. Rechthoekig op den Singel, ëen breede straat, die nog geen naam heeft, doch waarmee men niet kwaad deed er den naam van burgemeester Was aan te verbinden. Werkmanswoningen en neringen zullen niet gebouwd mogen worden, zoodat dit stadsgedeelte uitslui tend een burgerlijk karakter zal dragen. ANNO 1979, maandag 8 januari LEIDEN - Parker Leiden won gisteren in een slecht duel van Donar. Jimmy Woudstra veert op en schiet Leiden naar een grotere voor sprong. Sid Bruinsma wacht op de rebound. De Leidenaren behaal den een 104-95 overwinning. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 'S° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6S54 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees <ue ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vn 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. e HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten a^n HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. DONDERDAG 8 JANUARI 2Q De OV-Taxi, een nieuw soort open baar vervoer in de regio, kende een haperende start. Nu, na een aantal in grijpende wijzigingen, draait het be ter, zeggen wethouder Hans Buijing uit Leiden en de taxiondernemers Pa trick en Michel de Groot. Ook de klan ten vinden dat, blijkt na een middagje 'op de taxi'. De Leidse mevrouw De Lee (82) zwaait naar hem als hij het gezond heidscentrum in De Mors in Leiden binnenloopt. „Ik haal daar veel mensen op. Ik weet ook bij welke dokter deze mevrouw is geweest", zegt taxichauffeur Martijn Stam. Hij helpt haar bij het instappen. De rol- lator bergt hij op in de kofferbak. Zonder taxi is de Leidse nergens. En met haar zijn duizenden inwoners uit de Leidse regio dat: ouderen, ge handicapten en chronisch zieken. Zij maken gebruik van een vergoe ding die ze via de Wet Voorziening Gehandicapten (WVG) krijgen. Tot een paar jaar terug had deze groep mensen eigen taxivervoer. Sinds de invoering van de OV-Taxi, waar ie dereen gebruik van kan maken, is de WVG-taxi opgedoekt. Toen begonnen de problemen. Als iemand zo afhankelijk is van een systeem, dan moet dat systeem wel goed werken. „Ik bemoei me nooit met lastige zaken en rottigheid", zegt De Lee over haar eerste ervarin gen met de OV-Taxi. Meer te spre ken is ze over de veranderingen die zijn doorgevoerd. „Ik ben nooit zo'n mens om gauw te mopperen", zegt ze. „Als ze mooi op tijd zijn, bevalt het me wel. Verleden week had ik er een, die kwam anderhalf uur te vroeg. Het spijt me jochie, ik ga nog niet mee. Meestal komen ze mooi op tijd." Fijnmazig „Leiden is een van de laatste regio's waar het collectief vraagafhankelijk vervoer kwam", zegt wethouder Buijing. „Het meS had aan twee kan ten moeten snijden: een fijnmazig OV-systeem dat voor iedereen be schikbaar is, tussen bus en taxi in. Het had maatwerk moeten zijn voor mensen met een WVG-vergoeding." Connexxion werd de exploitant van het vervoerssysteem en sloot con tracten met taxibedrijven. Zij reden de ritten, die bij een centrale in het oosten van het land werden aange vraagd. Connexxion sluisde de ritten door naar de Mobiliteitscentrale in Leiden, die ze verdeelde. In de prak tijk gingen vrijwel alle ritten naar El- tax en naar - voordat dat failliet ging - Taxi Schutte. De derde Leidse taxi- ondememer die nog meedeed, De Groot, kreeg 'de kruimels'. Andere taxicentrales, die eerder wel het WVG-vervoer deden, begonnen niet eens aan het nieuwe systeem of haakten al in het begin af. Gebrek aan kwaliteit, slecht systeem, onbe trouwbaar, luidde hun kritiek. Bin nen het jaar kregen de criticasters gelijk. „Onze afspraken met Connexxion waren erg scherp. Zoals ook 's nachts rijden en op tijd rijden. Wat wij ons te weinig hebben gereali seerd, is dat als je afspraken maakt, je nog niet de hele uitvoering be heerst. Connexxion was van goede wil, maar in de uitvoering bleef het hangen. En in de onderhandelingen is één ding niet goed gegaan: hoe het bedrijf zelf zijn verantwoordelijkheid kon waarmaken. Want dééi ligt die, en niet bij de taxibedrijven." „Wat me nou verdriet doet, is dat ik een paar keer zelf de OV-Taxi heb gebruikt en alleen maar goede erva- LX 69 Een OV-Taxi pikt een passagier op bij zorgcentrum Roomburgh in Leiden. Foto: Henk Bouwman ringen heb. Terwijl er ouderen zijn met slechte ervaringen en die zeg gen: we beginnen er niet meer aan. Andere taxibedrijven kwamen met een verhullend, concurrerend aan bod. Mensen konden met hun bud get daar eveneens naar toe. Ook dat was fnuikend voor het imago. De OV-Taxi heeft zo'n slechte geur ge kregen dat mensen er geen gebruik meer van wilden maken." Pijnlijk was dat de invoering van de OV-Taxi gepaard ging met een kor ting op het budget voor WVG'ers: mensen kregen minder vergoed voor een slechter systeem. Ook dat droeg bij aan de slechte reputatie van het vervoerssysteem. Misverstanden „Er is nu heel veel veranderd", ver telt taxichauffeur Martijn Stam. „We konden aanvankelijk niet zien dat mensen bijvoorbeeld bij supermark ten staan. Bevrijdingsplein 235: moesten we zelf uitvinden dat dat dus de Albert Heijn was." Taxi's kwamen soms uren te laat, of helemaal niet. Te weinig auto's, ge brekkige apparatuur zijn twee ver klaringen. Maar ook kenden de mensen op de centrale van Connex xion de regio niet, met misverstan den tussen chauffeurs en centralis ten tot gevolg. Nog steeds verdeelt de centrale de ritten, maar nu gaat het veel beter. Volgens Stam is dat deels te danken aan de betere chauf feurs. Eltax rijdt niet meer, in plaats daarvan zet Connexxion zelf wagens in. De Groot is als enige taxionder nemer nog partner in de OV-Taxi. „Er waren veel storingen met het systeem", zegt Michel de Groot. „De bereikbaarheid was slecht en de rit- tenverdeling ging niet eerlijk. Op momenten dat het al te laat was, werden wij ingeschakeld. Vaak zaten mensen dan al een kwartier te wach ten." „Nu gaat het stukken beter", vult broer en zakenpartner Patrick de Groot aan. „Connexxion doet nu zelf de regie. En er is geen hiërar chie. We voelen ons gelijk behan deld." Misstanden - 'hiaatjes', noemt Mi chel de Groot ze - blijven er altijd. De excessen van een paar jaar terug zijn verdwenen, garanderen de twee broers. „Een uur wachten, dat is ge woon belachelijk. Het is heel belang rijk om de extremen eruit te halen", zegt Patrick de Groot. Dat lukt dus. Zijn broer „We zijn er altijd in blij ven geloven. Voor ons was duidelijk waarom het misging. Onze klanten zijn ons trouw gebleven." Chauffeur Stam kent de nare verha len. Eén voorbeeld: „Een paar oude re dames hebben wel eens twee, drie uur in de kou moeten wachten. Ze zaten huilend in de auto." Mevrouw Steenbergen (81) lacht als de taxi achter winkelcentrum De Ko permolen komt voorrijden. Een poli tieagente begeleidt haar naar de au to. „Vandaag gaat het een beetje rommelig. Ik had al een keer gebeld, maar de taxi kwam niet. Het werd een beetje koud om buiten te zitten. Aan een van de dames van de politie heb ik toen gevraagd of ze nog een keer wilde bellen." Deze rit had Stam nog geen minuut nadat hij De Lee in Leiden-Noord had afgezet, doorgekregen. Het schermpje in zijn auto meldde keu rig dat zijn volgende klant bij de po litiepost stond te wachten. „Nou word ik door deze knappe meneer geholpen", zegt zij. „De laatste tijd gaat het weer vlot", is ook haar erva ring. „De chauffeurs zijn heel netjes, heel keurig. Ik moest nu naar het postkantoor. Ik ben in een ruk door meteen maar boodschappen gaan doen. Ik ga ook met de taxi naar de apotheek en de dokter." „Oudere mensen zijn soms net kin deren", zegt Stam. „Ze zijn altijd eerlijk tegen je, en ze hebben het over van alles en niks. Soms storten mensen heel hun hart uit. Vergeet niet: er zijn mensen bij die weinig meer hebben. Ze kijken uit naar de taxi die komt: weer een mens om te gen te praten. Verpleegkundigen hebben daar vaak geen tijd meer voor." Af en toe moet Stam wel eens slik ken, geeft hij toe. „Veel mensen heb ben het niet makkelijk. Sommigen hebben net hun partner verloren. Ze zoeken dan iemand om daarover te praten. Ik probeer niet geschokt te zijn. Dan wordt het voor mij heel lastig." Nieuwsgierig zijn Stams klanten ook naar zijn achtergrond. „U bent zeker student, beginnen ze dan. Nee, dat was ik wel en dan vertel ik mijn ge schiedenis. Of: Lukt het in de liefde? Nou, zeg ik dan, het wil niet echt vlotten. Dan geven ze wel tips. Zij hebben ook sjans gehad, vroeger. Als ik wil autorijden, kan ik ook pakjes rondbrengen. Maar pakjes zeggen niks terug." Opstapplekken Mevrouw Wurzer uit Leiderdorp gaat op visite bij haar dochter in Oegstgeest. Tot een aantal jaren ge leden gebruikte ze de taxi en haar budget ook nog om familie verder weg in het land op te zoeken. „Dat doe ik niet meer. Naar Zwolle, naar mijn zoon, dat is me te ver. Nu komt het hele stel naar mij toe." „De laatste tijd gaat het perfect", zegt Wurzer over de OV-Taxi. „Er is wel een heel slechte tijd geweest. U bent van De Groot, hè? Met De Groot heb ik nooit last gehad. Ik heb het zelf altijd goed geregeld. Mensen doen het vaak verkeerd: ze vragen te laat aan." Zij en Stam praten over een nieuwig heid in het vervoerssysteem: de op stapplekken, een paal met een bord je zoals in de Leidse Breestraaj11' bent nooit meer onvindbaar. erover te denken om er toch g1^ van te maken. Twee weken gel21 heb ik daar een uur lopen war)C' We zijn langsgeweest, zeiden {0( ik nog een keer belde. Dat is Ir?' maal niet waar. Ik ben niet kip sté toch in de Breestraat.S6 De plaatsing van haltepalen is1 van de maatregelen die de OV.e£ klantvriendelijker en populair^ moet maken, verklaart wethor1]' Buijing. Het gebruik van de taf nog altijd achter bij de verwad16 gen. Klanten zijn weggevluchre het matige gebruik de verklari?ei voor de betere prestaties van <?r' voerders - auto's genoeg, imnjSe weet Buijing niet. Hijzelf denlcze niet. Het systeem is beter gewPS is zijn overtuiging. .ec „We hebben leergeld moeten] len. Het gebruik ligt nog steea11 ter op de prognoses. Die opst^? ken werken goed. Het is nog n gelijks dringen om in de OV-T6r komen, maar zo verandert hof wel het beeld over de taxi.vc „Hier op het stadhuis komen nog telefoontjes binnen van gri peerde klanten. Het is alleen fractie van het aantal van vori Ik heb het gevoel dat er iets is reikt. Je hebt nog altijd schrijr gevallen, en elk daarvan is er iR veel. We nemen alle klachten en proberen daarmee het syst verder te verbeteren." Onlangs is in de regio een gro bliciteitsoffensief voor het vei systeem begonnen. „We hebl heel veel krediet verspeeld. M bij de receptie in een verzorg huis zeiden: belt u maar een taxi. Dat wordt onze uitdaginj ï6 loren klanten moeten we zien] te winnen." Robbert Minkhorst SCHRIJVENDE LEZERS Met verbijstering heb ik de co lumn van Frank Snoeks van maandag 29 december gelezen. Ik dacht dat hij, als verslaggever van Studio Sport, wel over enige fei tenkennis zou beschikken. Omdat dit niet het geval blijkt te zijn voel ik me geroepen hem een handje te helpen. De erelijst van Liverpool: 18 x landskampioen, 4 x EC 1,3 x Uefa Cup, 6 x FA Cup, 1 x Super Cup, 7 x League Cup 14 x Charity Shield. Dat de vorm nu ver te zoeken is, maakt ze nog niet tot het 'H van Engeland'. Er is nog stf geen club die hier overheeife En wat de positie van Kirklj| betreft, hij staat al enige w® vast in het doel bij Liverpoi wijl Dudek, die niet gebiesd is, af en toe niet eens op d( zat. Dat Dudek nu weer evi speelt, heeft hij te danken gebroken vinger die Kirklai r langs opliep. Marjolein V Hoe Ik wil graag reageren op het feit dat er in de krant van donderdag 18 december staat 'Witte leerling raakt verder achterop in taal en rekenen'. Ik vind het achterlijk dat hiervoor de woorden 'witte leer ling' worden gebruikt. Als er ge woon had gestaan 'leerling raakt verder achterop in taal en 1 nen', had het voor mij en v dere mensen duidelijk gew dat er autochtone leerlinge worden bedoeld. Mariette' Rijf Een 23-jarige man uit Voor hout kan zich enorm op winden over zinloos geweld. Als hij via de krant of de te levisie verneemt dat er weer eens iemand onder het oog van omstanders is doodge slagen of -getrapt, maakt hij zich erg kwaad. Zoiets zal in zijn buurt niet gebeuren, zweert de jongeman. Mocht zo'n geval zich ooit voor doen dan zal hij niet twijfe len maar direct ingrijpen. Tijdens een avondje in een kroeg in Noordwijk, krijgt de man de kans om zijn heldhaftige karakter te to nen. Een van de jonge, vrouwelijke bezoekers wordt lastiggevallen en de Voorhouter die daarvan ge tuige is weet niet hoe snel hij de lastpak moet aanvlie gen. Met zijn vuist mept hij de kroegganger knock-out om zich daarna zo snel mo gelijk uit de voeten te ma ken. In zijn haast heeft de 'held' één foutje gemaakt: niet de belager van de vrouw ligt bewusteloos op de grond maar een onschul dige omstander. Lichtelijk gepikeerd ver schijnt de Voorhouter een paar maanden later voor de rechter. Hij leeft nog altijd in de veronderstelling dat hij de echte dader die nacht een lesje heeft geleerd en is daar eigenlijk best trots op. „Ik werd boos toen ik zag dat het meisje werd mis handeld en dacht er goed aan te doen in te grijpen, legt hij uit. „Er zijn immers meer van dit soort gevallen bekend waarbij het anders is afgelopen." Dat zijn slachtoffer een ge kneusd neusschot, een ge voelloze lip en een blijvend litteken in zijn gezicht aan het voorval heeft overge houden, doet de Voorhou ter weinig. Al moet hij toe geven dat hij van zijn eigen krachten een beetje is ge schrokken. „Kan dat alle maal zijn veroorzaakt door één tik", vraagt hij vol onge loof aan de rechter. „De fo to's spreken boekdelen," luidt haar antwoord. De rechter houdt de Voor houter voor dat de jongen die hij heeft aangepakt niet degene is die het meisje als haar belager heeft aangewe zen. „Misschien heeft u dus de verkeerde te grazen ge nomen." De man valt enke le seconden stil. „Dat zou ik niet durven zeggen", sta melt hij vervolgens. „Toch zou het zo maar kunnen", concludeert de rechter. De officier is daar zelfs stel lig van overtuigd. „Meneer heeft de verkeerde neerge slagen." Toch kan hij wel enig begrip opbrengen voor het feit dat de Voorhouter in die situatie het gevoel had iets te moeten doen. Maar de wijze waarop is helemaal fout, meent hij. „U had be ter de politie kunnen waar schuwen. Zij zijn er voor opgeleid en slaan meestal niet de verkeerde neer." Als straf krijgt de Voorhou ter een boete van 600 euro opgelegd, waarvan 200 euro voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Daarnaast moet de man het slachtoffer ruim 600 euro aan schadevergoeding beta len. Bang dat het voorwaar delijke deel van zijn boete in de toekomst alsnog zal wor den opgelegd, is de Voor houter niet. „Ik denk dat ik me voortaan eerst even zal bedenken voordat ik in grijp" Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16