Amerika wil raketafweer lijnvliegtuig BUITENLAND Ex-hoofd Mossad kraakt 'Routekaart' Zwembaden in vakantieparadijzen levensgevaarlijk Teheran en Egypte zijn weer vrienden Vredesgesprekken India en Pakistan Drie miljoen dollar voor nabestaanden Diallo Air Force One als voorbeeld Voetafdrukken van Twin Towers Ken Livingstone terug bij Labour Israël zoekt met Libië naar dialoog Zwarte doos neergestort vliegtuig teruggevonden VS: Stap Noord-Korea 'interessant' Amerikanen laten Iraakse gevangenen vrij x"'\e Fransen in Irak noord i woensdag 7 januari 2004 Twee Fransen zijn ten I van Bagdad doodge- jn en een derde werd ver- jtoen ze een band verwis- De mannen werkten en Amerikaanse onder- ig in Irak. De Fransen h van Bagdad naar Fallu- ben konvooi. Ze werden ten vanuit een passeren- rzwijn valt ser thuis aan - Een hongerig ever- een appartement in binnengedrongen en e bewoner in zijn been 'estiLj Toen de 54-jarige man st weg wilde jagen ging rzwijn door het lint. Vol- lilieuactivisten wonen er 'oni den wilde zwijnen in de rondom de Duitse IIW< a," new york/ap - De nabestaan den van Amadou Diallo, een immigrant uit Guinee die in 1999 door New Yorkse politie agenten werd doodgeschoten, krijgen drie miljoen dollar van de gemeente New York. Dat is de uitkomst van een schikking tussen het stadsbestuur en de ouders van Diallo. Diallo werd op 4 februari 1999 doodgescho ten. Agenten die de straatverko per wilden ondervragen, open den het vuur toen hij in zijn broekzak naar zijn portefeuille tastte en een wapen vermoed den. Diallo werd door negen tien kogels geraakt. leren dood r bomexplosie ts 'Ihar - Zeker vijftien men- ^Mornamelijk vrouwen en 'jk'in, zijn gisteren in de Af- lteife stad Kandahar om het ■e Plekomen door een bom- je. Korte tijd ervoor was leen kleinere bom ont- k daarbij een meisje ge- )0iï taakte. Toen tientallen ïn Pjn te hulp schoten ont- zware bom, die in een me'^agen zat verstopt. ïlJada verbiedt ;uwbalgevecht es z|0De scholen in de Ca- 8es| stad Toronto tolereren winger dat leerlingen op het m4errein sneeuwballenge- uHn houden. Zij vinden dat ran«lddadig en te gevaarlijk. ie' 5erwijsinstellingen moe- aa^|e scholieren aan zich op JW lamer activiteiten te stor- jals sleetje rijden. e opsteker rard Dean e8eiiCTON - De ogenschijn- wactsrijke Amerikaanse pre- ^aafkandidaat van de Demo s'Howard Dean, heeft op- >ensteun gekregen van een Je ^invloedrijke partijge- ieeqja voormalig vice-presi- eniGore zei ook ex-senator n- 4dley de campagne van °§1e steunen. Bush haalt in- aaiJj vele miljoenen binnen e.n fln campagne om aan te zijnlals het staatshoofd, met dejser krijgt geding Viagra het - Een 57-jarige Duitser dag door een federale ank in Berlijn het gelijk J in een zaak waarin hij ling van de erectiepil siste. De man is aan zijn it geopereerd en kan vol- tsen geen seksuele om- ;bben zonder Viagra. De dt in Duitsland niet ver- Dor verzekeraars. lorjack was ibom ky - Een vrouwelijke ier is gisteren van een :ht van Parijs naar Cin- geweerd omdat zij een ïotorjack aanhad waar hte draden uit staken, eidspersoneel stelde la- dat het jack geen explo- bevatte, maar elektrische ming. S-patiënt ooit civetkat - De Chinese man die Roe de enige is bij wie dit Ilongziekte SARS is ge lieerd, heeft nooit een ci- Kegeten of zelfs maar Kakt. Dat heeft hij giste- legd tegen het persbu- Inhua. toorde man ntiedood gebracht ^a^iUE - In de gevangenis heoj Amerikaanse staat Ar- j is gisteravond de geeste- n w|toorde Charles Singleton ie %iddel van een injectie dealjuteerd. Het federale hof er Zjroep in St. Louis had vo- en bepaald dat autoriteiten P ®ansas de voor moord ter- gesjeroordeelde onder kt b| antipsychotische medi- lan^mochten toedienen, zo- ndi&niet meer te gestoord In om geëxecuteerd te mall worden, ens .'Her doodvonnis .'^-verdachte - Ook het Indonesische toilferechtshof heeft Amrozi Lkelïdeeld tot de doodstraf 1 vafin aandeel in de aansla- ïdeh Bali in 2002, die 202 wajn het leven kostten. Het eefiie gerecht verwierp het je §p dat de advocaten van de i zjlhde terrorist' hadden beklekend tegen het vonnis betjn lager hof. Washington - De Amerikaanse overheid heeft drie bedrijven op dracht gegeven te onderzoeken hoe verkeersvliegtuigen be schermd kunnen worden tegen hittezoekende raketten die door terroristen vanaf de schouder worden afgevuurd. BAE Systems, Northrop Grum man en United Airlines krijgen voorlopig ieder 2 miljoen dollar om in het komende halfjaar te bepalen hoe bestaande techno logie, die al voor militaire toe stellen en het ambtsvliegtuig van de Amerikaanse president wordt gebruikt, kan worden aangepast. Daarna worden een of twee fabrikanten uitgekozen die anderhalf jaar de tijd krijgen om de systemen verder uit te werken. Pas dan zal het minis terie voor binnenlandse veilig heid adviseren welk systeem het beste kan worden geïnstal leerd. Leden van het Congres vinden die periode van twee jaar veel te lang. Op de internationale Wapen- markt zijn honderden, zo niet duizenden hittezoekende raket ten te koop waarmee langzame en laagvüegende vliegtuigen kunnen worden neergehaald. In november 2002 ontsnapte een Israëlisch passagiersvlieg tuig in Kenya ternauwernood aan een aanval met zulke raket ten die werd toegeschreven aan het terreurnetwerk al-Qaeda. In november vorig jaar maakte een vrachtvliegtuig van het koe riersbedrijf DHL een noodlan ding nadat een vleugel bij een raketaanval in brand was ge schoten. De Amerikaanse regering aar zelt om verkeersvliegtuigen van afweersystemen te voorzien, ook al omdat het gevaar door andere veiligheidsmaatregelen is afgenomen. Een afweersys teem kost ongeveer 1 miljoen dollar per vliegtuig. De hele Amerikaanse commerciële luchtvloot telt ongeveer 6.800 toestellen en luchtvaartmaat schappijen vinden dat de rege ring voor de extra kosten moet opdraaien. Washington - Het monument in New York ter herdenking van de aanslag op 11 september 2001 op het World Trade Center (WTC) zal bestaan uit twee ondiepe, verzonken waterbassins. Ze komen op de 'voetafdrukken' van de twee verloren gega- ne WTC-torens. Een jury heeft het winnende ont werp 'Reflecting Absence' van de Amerikaans-lsra- elische architect Michael Arad bekend gemaakt. De waterbassins zijn een eenvoudige maar krachtige londen - Burgemeester Ken Li vingstone van Londen is terug in de Labourpartij. Dat is bijna vier jaar nadat hij was geroy eerd omdat hij als onafhanke lijk kandidaat meedeed aan de burgemeestersverkiezing in de Britse hoofdstad. Hij besloot daartoe toen de par tij een ander, Frank Dobson, of ficieel kandidaat stelde. Het besluit om Livingstone, vaak aangeduid als 'Red Ken' wegens zijn verzet indertijd te gen de conservatieve premier door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv/gpd - Israël zoekt toe nadering tot Libië, nu dit land heeft besloten zijn wapens voor f massale vernietiging te ont mantelen. De Israëlische televi sie meldde dat een vertegen woordiger van het ministerie van buitenlandse zaken tien da gen geleden in Parijs heeft ge sproken met een Libische func tionaris. Buitenlandse zaken en het bureau van premier Ariel Sharon weigeren dat te bevesti gen of te ontkennen, maar ma nen onofficieel tot voorzichtig heid. Volgens het Koeweitse dagblad A-Siyasa zijn de contacten tus sen Israël en Libië al enige tijd gaande. De krant schreef dat een hoge Israëlische delegatie binnenkort een bezoek zal brengen aan de Libische hoofd stad Tripoli om de basis te leg gen voor een formeel vredes verdrag. Dat besluit zou afgelo pen vrijdag zijn genomen op een geheime bijeenkomst van Israëlische en Libische functio narissen in Wenen, waarbij de Amerikaanse ambassadeur aanwezig zou zijn geweest. Een Israëlische delegatie, be staande uit vertegenwoordigers van de ministeries van buiten landse zaken en defensie, en de Mossad (de inlichtingendienst) zou voor het eind van de maand naar Tripoli reizen. Vol gens A-Siyasa heeft Saif al-Is- lam Muammar Kadhafi, de zoon van de Libische president, in augustus en november 2003 met Israëliërs gesproken in Ge- nève en Londen. Vorige week zei de Israëlische minister van buitenlandse za ken, Silvan Shalom, dat hij een dialoog met Libië niet wil uit sluiten als dat land een vol waardig lid wordt van de we reldgemeenschap. Thatcher, weer toe te laten is genomen nadat hij was onder vraagd door een commissie van vijf vooraanstaande leden van de partij. Daaruit moest blijken of Li vingstone bereid zou zijn zich te schikken naar de partijstatu ten. Mogelijk kan Livingstone nu als belangrijkste kandidaat van de Labour Party meedingen in de burgemeestersverkiezingen van Londen, op 10 juni. Een woord voerder van de partijleiding heeft gezegd dat Blair graag zien dat Livingstone meedoet aan de race. Livingstones burgemeester schap is volgens velen een suc ces. Hij heeft ondermeer een einde gemaakt aan de verkeers opstoppingen in het centrum door een spitsuurheffing in te voeren. Livingstones verzet tegen ge deeltelijke privatisering van de ondergrondse wordt door de meeste inwoners van de hoofd stad gesteund. Onderzoek in Korfu en Mallorca londen - Vakantiegangers die een duik nemen in een zwem bad in een toeristenparadijs lo pen een fors gezondheidsrisico. Dat zeggen de onderzoekers die in opdracht van de Britse Con sumers Association tachtig zwembaden hebben onder zocht in de populaire vakantie bestemmingen Korfoe en Mal lorca. Slechts twee zwembaden bleken aan de normen voor hy giëne te voldoen. Een kwart kreeg de aanduiding 'gezond heidsrisico'. „Geen van onze onderzoekers was bereid een duik te nemen in de slechtst geclassificeerde baden", zei Kim Winter van de consumentenorganisatie. Het blad van deze club berichtte uitvoerig over het onderzoek in Alcudia en Puerto de Pollensa op Mallorca en Sidari op Korfoe. sharm el-sheik/ap - De Franse marine heeft gisteren in de Ro de Zee de zwarte doos gelokali seerd van het vliegtuig dat za terdag kort na het opstijgen van de luchthaven van de Egypti sche badplaats Sharm El-Sheik neerstortte. Volgens een marinewoordvoer der bevinden de vluchtdatare- corders zich op een diepte van 600 tot 800 meter in zee en ont breekt op dit*moment de appa ratuur om ze naar de opper vlakte te halen. De autoriteiten hopen op de datarecorders aanwijzingen te vinden over de toedracht van het ongeluk dat zaterdag aan alle 148 inzittenden van het vliegtuig het leven kostte. De Egyptische en Franse auto riteiten gaan er vooralsnog niet van uit dat er een aanslag op het toestel van Flash Airlines is gepleegd. De inzittenden waren meest Franse toeristen die na een vakantie in Egypte op weg waren naar huis. Volgens de Egyptische lucht vaartautoriteiten voldeed de verongelukte Boeing 737 aan al le eisen voordat het toestel za terdag opsteeg. De Franse mi nister van transport Gilles de Robien zei maandag dat Flash Airlines een goede reputatie heeft. Een uitgebreide technische in spectie van het toestel twee maanden geleden bracht geen problemen aan het licht. herinnering aan de gapende leegte die de vernieti ging van de torens heeft achtergelaten, aldus jury voorzitter Vartan Gregorian. De bassins zullen op ongeveer negen meter onder straatniveau worden aangelegd en zijn volgens het oorspronkelijke plan omgeven door 'een lint van namen' op de muren eromheen. Alle mensen die bij de aanslagen op 11 september zijn omgekomen krijgen een plaatsje. Foto: EPA/Lower Manhattan Development Corp teheran/ap - De Iraanse vice- president Mohammad Ali Abta- hi heeft gisteren het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Iran en Egypte aange kondigd. Enkele uren eerder had de gemeenteraad van Te heran de naam van een straat veranderd die was genoemd naar de moordenaar van de Egyptische president Anwar Sa- dat. De Egyptische minister van buitenlandse zaken Ahmed Ma- her noemde Abtahi's bekend making echter voortijdig. „Iran en Egypte hebben beslo ten tot volledige hervatting van de diplomatieke betrekkingen", aldus Abtahi, die voor een van de komende dagen een officiële bekendmaking aankondigde. Volgens Abtahi is het besluit tot herstel van de banden vorige maand genomen tijdens een ontmoeting tussen de Egypti sche president Hosni Mubarak en de Iraanse president Mo hammad Khatami in Genève, de eerste ontmoeting op hoog niveau sinds de Islamitische re volutie in Iran in 1979. Abtahi sprak van „een historisch resul taat, in het belang van Teheran, Caïro, de Palestijnse zaak en de islamitische landen in het Mid den-Oosten". Maher zei dat hij Abtahi's ver klaring had gezien, maar stelde zich tegenover verslaggevers te rughoudend op. „Ik heb het ge zien, het is een verklaring over de toekomst. Wanneer de toe komst heden wordt, hoort u van me." seoul-washington/anp-afp - Noord-Korea heeft gisteren ge zegd dat het geen kernwapens zal testen en produceren en dat het zijn nucleaire faciliteiten bevriest. Het land sprak van een forse concessie aan de Verenig de Staten. De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Colin Powell zei dat de houding van Pyongyang 'interessant' is. Hij sprak van een 'positieve en bemoedigende' stap. Noord- Korea beloofde ook te stoppen met de productie van kernener gie voor vreedzame doeleinden als eerste fase van een totale oplossing. Om de nucleaire cri sis op te lossen, verwacht Noord-Korea voor de bevrie zing van zijn omstreden activi teiten wel wat terug van de VS. Zo zou Washington gelijktijdig stappen moeten zetten waaron der het schrappen van Noord- Korea van de lijst van landen die terrorisme steunen, het op heffen van sancties en het her vatten van de olieleveranties. Zes baden waren zeer ernstig vervuild met bacteriën uit ont lasting. Volgens de onderzoe kers is die vervuiling vermoede lijk veroorzaakt door baby's en kleuters. Wie in zo'n zwaar vervuild zwembad springt, loopt een groot risico op gezondheids problemen als diarree, misse lijkheid, maagkrampen en koorts, waarschuwden de bac teriologen. Ook baden die bac teriologisch gezien wel door de beugel konden, herbergden ri sico's: in zeven baden was het chloorgehalte zo hoog dat bad kleding erdoor gebleekt werd en dat zwemmers last kregen van huid- en oogirritaties. Vijf zwembaden bevatten in het geheel geen ontsmettingsmid del. Daar liepen gebruikers een groot risico van besmetting via het water. de leider van de plaats waar zij gaan wonen, bijvoorbeeld een dorps- of stamhoofd, moet zich garant stellen voor het goede gedrag van de vrijgelatene. Iraakse bestuurders en men senrechtenactivisten dringen al langer aan op de invrijheidstel ling van Irakezen die voor on bepaalde tijd en zonder dat hun iets ten laste is gelegd worden vastgehouden. In totaal houden de Amerikanen 12.800 Irakezen vast in detentiekampen en ge vangenissen verspreid over het land. De eerste honderd van de 506 die op vrije voeten komen zitten in de Abu Ghraib-gevan- genis ten westen van Bagdad. De overigen mogen de komen de weken hun gevangenissen elders in het land verlaten. bagdad/ap - Het Amerikaanse bestuur in Irak laat 506 Iraakse gevangenen vrij als blijk van goede wil. De eerste gevange nen komen morgen vrij. Het gaat om Irakezen die zijn opge pakt bij acties tegen het Iraakse verzet, maar geen direct aan deel hebben gehad in aansla gen. „Laat mij u verzekeren dat het niet gaat om een project voor mensen met bloed aan hun handen", aldus bewind voerder Paul Bremer. „Ze heb ben een fout gemaakt en weten dat. Wij zijn bereid sommigen van hen een nieuwe kans te ge ven." De gevangenen die mo gen vertrekken, veelal handlan gers van aanslagplegers, moe ten een verklaring onderteke nen dat zij geweld afkeuren en De Indiase premier Vajpayee omhelst zijn Pakistaanse collega Jamali op het vliegveld van Islamabad. Foto: AP islamabad/ap - India en Pakis tan hebben dinsdag een enor me stap gezet om ruim een hal ve eeuw van bloedvergieten achter zich te laten. In februari beginnen algemene vredeson derhandelingen met het doel een vreedzame oplossing te vinden voor alle bilaterale kwesties, inclusief Kashmir. De ministers van buitenlandse za ken van beide landen hebben dit in een gezamenlijke verkla ring gezegd. De Indiase premier Atal Bihari Vajpayee en de Pakistaanse president Pervez Musharraf leg den maandag tijdens een histo rische persoonlijke ontmoeting op een topbijeenkomst van het Zuid-Aziatische Verbond voor Regionale Samenwerking (SAARC) in het Pakistaanse Is lamabad de basis voor het ak koord. Hoewel voor de top werd ge speculeerd over een doorbraak, kwam het bericht toch onver wachts omdat beide landen de hoge verwachtingen behoorlijk hadden getemperd. Musharraf sprak gisteren van „een overwinning" voor alle vredelievende mensen op de wereld, voor de bevolkingen van India en Pakistan, en voor de bevolking van Kashmir. Hij roemde de visie en het staats manschap van Vajpayee, met wie hij gisterochtend nog had gebeld om de overeenkomst te ratificeren. door onze correspondent Ad Bloemendaal Jeruzalem /gpd - Als directeur van de Mos sad, Israëls roemruchte inlichtingendienst, heeft Efraim Halevy (67) jarenlang in het diepste geheim zijn land gediend. Maar nu hij sinds kort weer een gewone burger is, spuit hij met zichtbaar genoegen zijn oor deel over alle problemen die in het Midden- Oosten spelen. De Routekaart, het interna tionale plan voor een regeling van het Israë- lisch-Palestijnse conflict, was volgens hem al bij de presentatie ten dode opgeschreven. Het was niet meer dan een losse flodder. Is raël, de Verenigde Staten en de Palestijnen wisten van het begin af aan dat er niets van terecht zou komen. Waarom kan de Routekaart niet naar een vredesregeling leiden? „Omdat de Palestij nen niet bereid of in staat zijn orde op za ken te stellen", antwoordde Halevy gisteren op een bijeenkomst in Jeruzalem. Van de reeks Palestijnse bestuurshervormingen die de Routekaart eist, is vrijwel niets terecht gekomen, meent hij. Met de aanstelling van een minister-president zonder veel be voegdheden was het afgelopen. En tegen de gewapende milities in de Pa lestijnse gebieden onderneemt de Pales tijnse overheid niets. Het Palestijnse verweer - dat Israël met zijn militaire optreden wat er aan instituten be stond, heeft verwoest - vindt bij Halevy weinig begrip. Hij meent dat Jasser Arafat nooit serieus werk heeft gemaakt van het opbouwen van een effectief overheidsap paraat. Dat staat in schrille tegenstelling tot wat de zionisten in Palestina deden in de periode voorafgaand aan de stichting van Israël, zegt hij. „Toen in 1948 de staat een feit was, konden we zo beginnen. Alles was voorbereid en ontwikkeld. We hadden geen buitenlandse hulp nodig. De Palestijnen hebben van het begin af aan zwaar geleund op hulp van buitenaf." Halevy verdenkt Arafat ervan dat deze niet echt gelooft in een regeling van het conflict in de vorm van twee staten, zoals hij open lijk verkondigt. De Palestijnse president lijkt nog altijd te spelen met de idee van een binationale staat waarin de Palestijnen snel een meerderheid zullen vormen. „Hij heeft herhaaldelijk verwezen naar het be lang van de baarmoeder van de Palestijnse vrouwen voor de toekomst van de Pales tijnse staat", zegt Halevy. Als de Israëliërs, de Palestijnen en de Ame rikanen nooit hebben geloofd in de Route kaart, waarom is deze dan met zoveel ver toon aanvaard? De ex-Mossad-directeur zegt het niet precies te weten, maar hij heeft drie verklaringen gehoord. Twee er van vindt hij onwaarschijnlijk. Zo gelooft hij niet dat Israël en de Palestijnen alleen maar akkoord zijn gegaan omdat ze 'het kwartet' - de Verenigde Staten, de Europese Unie, Rusland en de Verenigde Naties - niet tegen zich in het harnas wilden jagen. Nog minder plausibel acht hij de theorie dat de partijen bewust op een mislukking aan stuurden omdat ze eigenlijk willen dat de internationale gemeenschap een vredesre geling zal opleggen. Halevy gelooft het meest in een derde ver klaring, namelijk dat de Routekaart van het begin af aan de rol moest spelen van kata lysator voor onderhandelingen. Met andere woorden: het maakt niet zoveel uit wat er precies in de tekst van het document staat, als het maar ergens toe leidt. Om die reden omschrijft hij de veertien voorwaarden die Israël heeft verbonden aan de aanvaarding van de Routekaart als volslagen onzinnig. Halevy denkt dat premier Sharon het ern stig meent met zijn plan eenzijdig voorlopi ge grenzen te trekken tussen Israël en de Palestijnen, als het Palestijnse Bestuur blijft weigeren op te treden tegen demilities. „De omstreden veiligheidsbarAre op de Westelijke Jordaanoever is ons opgedron gen door Arafat", zegt hij. Hij herinnert er aan dat Sharon er aanvankelijk niets voor voelde, maar uiteindelijk door het aanhou den van de Palestijnse terreuracties zijn mening wijzigde. Het veel gekritiseerde ver loop van de barriere - hier en daar tot diep in bezet gebied - is volgens Halevy bepaald door wat de omstandigheden vanuit veilig heidsstandpunt voorschreven. Wat ook weer niet wil zeggen dat hij de plaats van iedere meter van het omstreden hekwerk wil verdedigen. Dat het Internationale Hof van Justitie in Den Haag zich volgend maand over de kwestie van de barrière buigt, acht Halevy onnodig en storend. Het staat het aangaan van serieuze onder handelingen in de weg, meent hij. Maar het - niet bindende - advies van het Hof zal naar zijn verwachting geen belangrijke rol gaan spelen in het verdere verloop van het Israëlisch-Palestijnse conflict.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9