Opluchting na vrijlating van marinier PrijzenParade! BINNENLANDl 'Foto's criminelen op internet stap te ver' 4 weken lang karren vol korting SUPER DE BOER ei Straatkrant voor grootste fans Chauffeurs in Zaandam weer aan het werk Recordaantal lege kantoren Raadsleden vallen over uitspraken burgemeester Zuid-Afrikaanse politie: Studente snel gevonden Thuiszorg ingeruild voor zwartwerker m 500 miljoen »r goede doelen jrdam - De drie goede- nloterijen hebben vorig en gezamenlijke inleg ge- van 511 miljoen euro. Dat stijging van 7 procent ten hte van 2002. Toen haal- e Nationale Postcode Lo- ie Sponsor Loterij en de }iroloterij samen 477 mil- jp. Van de inleg gaat 60 nt naar goede doelen. n vast voor jrwerkbom isden - Een 23-jarige man iheusden is gisteren aan- llsc. iden op verdenking van B )oien van een vuurwerk- [en laar de politie tijdens de isseling. Een agent werd de kracht van de explosie e meters weggeslingerd een auto en raakte ge- Hij heeft aangifte gedaan oging tot doodslag. taire: meer gskoeriers pad woensdag 7 januari 2004 nduk - Bonaire kampt en forse toename van het 1 drugskoeriers. Uit de fers van het Parket op het aanse eiland blijkt dat het jaar ministerie vorig jaar rugszaken te verwerken Dat is 64 procent van alle p°°aken. In 2002 ging het nog 'e,|l zaken. Bolletjesslikkers e rojen nog steeds de grootste onder de smokkelaars, de smokkel van drugs in 'onte en kleding neemt toe. tie Dordrecht ook beloning •hWcht - De politie Zuid- ind-Zuid stapt naar de »^gei van State. Het politiekorps een beloning van 275.000 nis, omdat minister Rem- n binnenlandse zaken dat het ondermaats heeft steerd. Volgens korpschef "beft zijn team het vorig daiist heel goed gedaan. Er een recordaantal van 7862 -."^jchten aangehouden en intal opgeloste zaken met 25 procent naar 5285. den haag/gpd-anp - In brede kring is opgelucht gereageerd op de vrijlating van de Nederlandse marinier (43), die op 27 decem ber ten onrechte zou hebben ge schoten op een plunderaar in Irak. De vrijlating werd gisteren gelast door de rechter-commis- saris in Arnhem. Het openbaar ministerie legt zich neer bij het besluit, maar blijft de marinier wel verdenken van moord, dood slag of dood door schuld. Ondertussen zwelt de kritiek op het OM aan. Advocaat Knoops van de marinier gaat er van uit dat het OM de zaak tegen de marinier niet rond krijgt. Vol gens Knoops kan er bij het schietincident sprake zijn ge weest van een persoonsverwis seling. Hij vraagt zich af of de Iraakse man die op 27 decem ber dood in een ziekenhuis werd afgeleverd wel dezelfde was als de man die eerder die dag gewond werd afgevoerd na dat een Nederlandse sergeant majoor twee schoten afvuurde om plunderaars op afstand te houden. De gewond afgevoerde Irakees had een wond aan het been en bloed op zijn borst. De dode in het ziekenhuis had een schotwond in de rug. Volgens Knoops kan het gaan om twee verschillende mannen. Hij stelde in het tv-programma Nova dat het openbaar ministe rie 'wel erg gemakkelijk met zijn beschuldiging van moord, doodslag of dood door schuld is gekomen'. „Er is geen ballis tisch onderzoek gedaan en er zijn geen patronen gevonden", aldus de advocaat. D66-Kamerlid Bakker meent dat het OM 'een zeperd heeft gehaald'. Bakker merkte ook op dat de beschuldiging 'moord' al naar buiten was gebracht voor dat de marinier op zaterdag 3 januari werd gehoord over de gebeurtenissen. Hij meende dat het OM mogelijk overhaast te werk is gegaan in een reactie op het trage optreden na het Scre- brenica-drama. Advocaat Knoops verklaarde dat zijn cliënt een keer in de lucht en een keer in de grond heeft geschoten. Na het lossen van de schoten is geruime tijd onduidelijk geweest wat de ge volgen waren. Tenslotte was er sprake van een lijk, aldus de raadsman. Knoops zegt dat de rechter-commissaris bij de voorgeleiding van de marinier heeft vastgesteld dat er onvol doende concreet bewijs is voor de stelling dat de militair be wust en met opzet heeft ge dood. Bliksembezoek Ook staatssecretaris Van der Knaap (defensie) is blij dat de marinier niet meer achter de tralies zit. De staatssecre taris brengt vandaag en mor gen een bliksembezoek aan de Nederlandse militairen in Irak. In het vliegtuig zei hij dat hij de mariniers zal zeg gen dat Kamp en hij volledig achter ze staan. Maar ook zal hij uitleggen dat het ministe rie van defensie en het open baar ministerie in het Neder lands rechtssysteem geschei den verantwoordelijkheden hebben. - Willem verkoopt in Amsterdam de Straatkinderkrant. De Nederlandse straatkranten kwamen gisteren met een eenmalige ajmsterdam - kindereditie. Volgens de verkopers van daklozenkranten zijn kinde ren hun grootste fans. Foto: ANP/Marcel Antonisse zaandam/gpd - De buschauf feurs in de Zaanstreek zijn gis termiddag weer aan het werk gegaan. Maandagavond zetten de chauffeurs alle bussen in de remise nadat een collega in Zaandam was neergestoken. De chauffeurs eisten van Connex- xion meer maatregelen om de bussen veiliger te maken. Vol gens het gisteren bereikte ak koord komen er voor maart ca mera's in alle zestig bussen in Zaandam, komen er zes extra fulltime banen voor veiligheid en toezicht, verdwijnen recla mestickers van de achterkant van de bussen en blijft het kaartjesloket bij het station van Zaandam open. amsterdam/gpd - Het aantal leegstaande kantoorpanden is het afgelopen jaar tot record hoogte gestegen. In totaal stond er eind vorig jaar meer dan vijf miljoen vierkante meter kan toorruimte te huur. Dat blijkt uit cijfers van makelaar DTZ Zadelhoff. De makelaar in be drijfspanden verwacht dit jaar nauwelijks verbetering. Op de huurprijs heeft het geen effect. leiden/gpd - Het begint met aanplakken van foto's van on verbeterlijke criminelen en het eindigt met foto's van een on aardige buurvrouw. Volgens Henny Sackers, hoogleraar strafrecht van de Universiteit Nijmegen, is het voorstel van Politie Regio Utrecht om foto's van 'draaideurcriminelen' openbaar te maken een stap te ver: „Het strookt niet met ons huidige strafrecht. Buurtpre ventie is prima. Veiligheid is een zaak van de hele samenle ving. Maar voor je verder gaat, moet er eerst een onderbouwd plankomen." (advertentie) Dat de Utrechtse korpschef Vo gelzang zijn toevlucht wil ne men tot nieuwe maatregelen en burgers met foto's meer betrek ken bij beveiliging van hun buurt, is volgens Sackers begrij pelijk: „Op dit moment hebben we in Nederland een gróót juri disch probleem. Het wetboek van strafrecht biedt onvoldoen de houvast om onze samenle ving maximaal tegen criminali teit te beveiligen." Het wetsvoorstel van minister Donner om veelplegers op te sluiten en verplicht te laten af kicken als drugsverslaafden, zal daar volgens Sackers geen ver andering in brengen. Maar het voordeel van het aan de kaak stellen van criminelen, weegt niet op tegen de nadelen, zegt Sackers: „Dan heb ik het niet over recht op privacy. Het Eu ropees Hof heeft al eerder be paald dat criminelen niet te hard over hun privacy moeten piepen. Waar het om gaat is de inflatie van ons strafrecht, de steeds verder glijdende schaal daarvan." Als voorbeelden noemt Sackers het preventief fouilleren en ca meratoezicht op straat: „Bij het EK voetbal in 2000 was dat nog onbespreekbaar. Iedereen was toen nog wars van 'Big Brother is \vatching you'. Nu doet nie mand daar moeilijk over. In elk gehucht hangen wel camera's en iedere agent kan je op wa pens controleren." Het publiekelijk bekend maken van criminelen is, volgens Sac- kers, de volgende stap: „Eerst toon je mensen die vaak ver oordeeld zijn, dan mensen die Veelplegers in kooi De winkeliersvereniging van winkelcentrum Hoog Catharij- ne in Utrecht wil notoire veel plegers opsluiten in kooien. Volgens voorzitter De Groot is De Ruijter chocoladehagel melk of puur nge; ebn Hai sU2 lerd ebe reld dart aan joni ie oj ival nijmegen/gpd - Raadsleden en ambtenaren in Nijmegen heb ben boos en verhaasd gerea geerd op de uitlatingen van burgemeester Ter Horst van hun stad als zouden zij zich schuldig maken aan vriendjes politiek. In haar nieuwjaarstoe spraak van maandagavond he kelde Ter Horst de cultuur op het stadhuis in Nijmegen waar 'het algemeen belang te weinig wordt behartigd ten gunste van de belangen van particuliere clubjes die een goede relatie hebben met ambtenaren of be stuurders'. Ten overstaan van vele honder den gasten zei de burgemeester dat veel ambtenaren en be stuurders de druk van buitenaf niet kunnen weerstaan. „Want het is of een vriend van je of je vrouw, of je kinderen spelen met zijn kinderen, of het is een relatie van je, hij verleent jou ook zekere diensten." Ze noem de daarbij enkele incidenten van afgelopen jaar waarin de burgerij druk uitoefende op het gemeentelijk apparaat. Daar door vond een nieuwjaarsfeest doorgang ondanks dat de brandweer een veto over het feest had uitgesproken omdat er het jaar tevoren te veel men sen waren geweest. De Nijmeegse burgemeester maakt zich ernstig zorgen over de slechte handhavingmentali- teit en het ons-kent-ons-circuit. „We zullen intern de zaak op orde moeten stellen", zei ze. Het WD-raadslid Leferink op Reinink is verbaasd over de uit spraken van de burgemeester. „Ze beschuldigt ons van vriendjespolitiek, niets meer of minder. Dat doet ze op per soonlijke titel, maar wel op de grote nieuwjaarsreceptie met honderden gasten. Dat kan toch niet." Het CDA-raadslid Preijers vie len de opmerkingen van Ter Horst rauw op het dak. „Ik her ken me niet in het beeld dat ze schetste. We moeten kennelijk nodig onze integriteitcode ef fectueren", zegt hij, „al weet ik niet waar ze het over heeft." De centrale ondernemingsraad (COR) van de gemeente Nijme gen laat bij monde van vice- voorzitter Jeanné weten het 'goed en moedig te vinden van de burgemeester dat ze de za ken zo klip en klaar heeft ge steld'. „Ik kan niet ontkennen dat er wel eens iets fout gaat. Nijmegen is daarin overigens geen uitzondering", zegt zij. een zaak bekend hebben en vervolgens personen die nog slechts verdacht worden. En dan heb ik het nog niet eens over verwarde en andere men sen die om uiteenlopende rede nen nog al eens misdaden be kennen, terwijl ze het niet heb ben gedaan". Het ontbreken van regels is nog het grootste gevaar van perso nen te kijk zetten, zegt Sackers: Als dit wordt geaccepteerd, kan iedereen die een hekel heeft aan zijn buurvrouw, een foto van haar op de buurtwin- kel plakken. Maak mij maar eens duidelijk wat de politie wel mag en ik niet." dit nooit de bedoeling geweest, maar rest de winkeliers nu geen andere keuze. „Wie niet horen wil, moet voelen", aldus De Groot. kaapstad/gpd - De politie van het Zuid-Afrikaanse Kaapstad heeft goede hoop dat de ver miste Nederlandse studente Marleen Konings snel wordt ge vonden. Politiewoordvoerder Traut vanuit Kaapstad: „We hebben van verschillende men sen tips gekregen. Ik heb goede hoop dat ze snel terecht is." De uit Winterswijk afkomstige studente van de kunstacademie werd op 29 december als ver mist opgegeven door haar mee reizende vriendin. Haar vader en enkele andere familieleden reisden op oudejaarsdag naar Zuid-Afrika om haar te zoeken. Marleen Konings verbleef sinds augustus voor een stage in Zuid-Afrika. Ze had sindsdien regelmatig contact met haar va der en moeder middels e-mail, mobiele telefoon en sms. Maar vanaf 28 december werd er niets meer van haar vernomen. Ze was het laatst gezien in het toeristische Mossel Bay, tussen Kaapstad en Port Elizabeth. Haar mobiele telefoon was uit geschakeld. Volgens Traut heeft de politie reden om aan te ne men dat de 24-jarige Neder landse ongedeerd is. „Ze is zon dag nog gesignaleerd in een ho recagelegenheid aan de kust." Prijswijzigingen, drukfouten en/of uitverkocht voorbehouden. Aanbiedingen geldig l/m 11 januari 2004. Bel voor meer informatie 0528-222222. Ook Rocks sparenGa snel naar uw Super De Boer voor een spaar- en klantenkaart. den haag/gpd - Ouderen, chro nisch zieken en gehandicapten die de hogere kosten in de thuiszorg niet kunnen of willen betalen, proberen op grote schaal zwartwerkers in te hu ren. Ze benaderen werkers in de thuiszorg en kennissen om medische, maar vooral huis houdelijke zorg te geven. Dit bevestigen organisaties en wer kenden in de thuiszorg. „Onze medewerkers krijgen van alle kanten vragen of ze voort aan niet zwart bij willen komen klussen. En of ze niet iemand anders weten die dat wil doen", vertelt Thea Vastbinder, zorg manager in de Betuwe. Ook in de omgeving van Gouda heb ben medewerkers deze erva ring. Enkele duizenden ouderen hebben als gevolg van de kos tenstijging hun thuiszorg opge zegd. Vastbinder vindt het be grijpelijk, ook al gaat het in sommige gevallen om relatief kleine bedragen. „Het is niet al leen de duurdere thuiszorg, maar ook de huursubsidie, de hogere eigen bijdrage aan het ziekenfonds en de medicijnen. De bezuinigingen van dit kabi net zijn ronduit een ramp voor deze groep." Volgens Vastbinder gaan haar medewerkers niet in op verzoe ken om zwart te komen werken. „Daarmee halen ze hun eigen baan onderuit. Vervolgens krij gen ze het verzoek maar een keer minder te stofzuigen of het schoonmaken van het toilet af en toe over te slaan. Zodat het aantal uren thuiszorg terugge bracht kan worden. Volgens Vastbinder adviseert het Centraal Administratie Kan toor (CAK), dat belast is met de afhandeling van de kostenstij ging in de thuiszorg om zwart werkers aan te trekken. „Cliën ten bellen boos naar het CAK en roepen daar uit dat ze hun kleindochter wel vragen om het voor vijf euro zwart te doen. 'Dat zouden wij ook doen, me vrouw', krijgen ze dan als ant woord." Het CAK zegt van niets te we ten. „Zoiets mag natuurlijk nooit geadviseerd worden", reageert een medewerker. „Ik kan me niet voorstellen dat dat gebeurt."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3