*°»H Meer bewegen en minder eten voor een strak lijf rn ©•Ml Hoogervorst Open Dagen Aquajogging: 'softe' martelmethode T Sport en I 5' «91 Fitnesscentrum Wenst u een sportief 2004 Zaterdag 10 Januari van 9.00 tot 16.00 uur Zondag 11 Januari van 12.00 tot 16.00 uur Fitness abonnement vanaf 29,50 per maand. Bij een jaarabbonnement 2 maanden gratis! Abonnement groepstraining vanaf 5,00 per wi www.theahoogervorst.nl -ï^te beste sportcentrum aregio,,. Voorhout Nijverhe dsweg 2 [0252] 23 26 57 Bij 'spinning' kun je je in een koers wanen. Foto: Ton Kastermans spinning: wielrennen tot het gaatje Beklim een 'col', daal de Alpe d'Huez af of maak een flinke fietstocht te gen de storm in. Niet de wind om je oren, maar de opzwepende muziek en de aanmoedigingen van de trainer prikkelen de fantasie bij spinning. Deze vorm van fitnessen is nog het meest te vergelijken met het getrap op een hometrainer maar dan in het sportcentrum en In groepsverband. Spinning is een zeer effectieve conditietraining op een speciale spin- ningflets. De enerverende muziek sleept je door de les, terwijl je continu van tempo en fietshouding (klimmen, zitten, staan, peddelen) veran dert. De fiets is volledig instelbaar op ieders lichaamsmaten en ook de weerstand kan tijdens de les eenvoudig worden aangepast. Sportinstructrice Elly Kleywegt van De Zijl is er laaiend enthousiast over: „Het is heel erg intensief. Je kunt zelf de weerstand hoog of laag zetten. Met 25 fietsers ben je heel intensief met sport bezig. Het is een heel op zwepende groepstraining." Ook Thea Hoogervorst van het Voorhoutse fitnesscentrum is enthousi ast: „Bij spinning verbrand je enorm veel calorieën. En heb je een goeie trainer, dan werkt het verslavend. Het gaat erom de fantasie te prikke len door middel van black lights. Met een beetje fantasie en de juiste muziek, zou je je inderdaad een wielrenner in de Tour de France kunnen wanen." In sommige sportscholen wordt op een display op het stuur zelfs een filmpje afgedraaid, waardoor het net lijkt of Je echt een koers rijdt. Bij Hoogervorst doen ze daar niet aan: „Alles hangt af van de fantasie en de inspiratie van de trainer." Ook sportschool Jawi in Alphen aan den Rijn, doet niet aan spinning zonder begeleiding. „Vooral wielrenners gaan echt tot het gaatje. Die sporten zo intensief dat ze na een training soms letterlijk over hun nek gaan. Dat moetje toch goed in de gaten houden." Door spin ning' wer ken aan je conditie, zo als hier ad vocaat Spong FotO: GPD/ Marco van komt alles aan bod, vooral de bbb-geva- renzone: buik-billen-bovenbenen. De deelnemers krijgen een schuimrubberen belt om, waardoor het makkelijker is te blijven drijven. Althans, zo lijkt het. „Blijven lopen in wandeltempo. Zwaai met die armen. Zo ja. Marstempo. Flink door stappen. En nu gaan we versnellen en die knieën gaan omhoog en we zwaaien met die armen. Hup, hup. Niet zo langzaam. Denk aan de oliebol die we nog moeten wegwerken. Nog vier, nog drie, nog twee, nog een en weer langzaam." De muziek waarop we deze oefeningen doen is snel. Een dreunende house die je dwingt in fors tempo je oefeningen af te werken. Licht worstelend om het hoofd boven water te houden, kijk je al na tien minuten op de klok of het nog niet afgelopen is. Nee, de drie kwartier zijn nog lang niet om. En on afgebroken bewegen de benen in het water in looptempo. Soms in draf. Elly Kleywegt is onverbiddelijk en gaat door tot het bittere einde. „Als je fanatiek meedoet, heb je na die les van drie kwar tier 400 calorieën verbrand. Nee, dat is niet genoeg om af te vallen. Dan moet je het drie keer per week doen. En matig eten na tuurlijk." Bij de volgende oefening krijgen we een soort schuimrubberen halters. Ze wegen niks. Dus dat moet een makkie zijn. Alweer verkeerd gegokt: „Duw die armen naar be neden. Voel de weerstand van het water. En blijven lopen, hè. De knieën omhoog. Flink doorstappen en de armen naar bene den duwen. Nog vier, nog drie, nog twee, nog een." Ooit getranspireerd in het wa ter? Bij aquajoggen doe je dat. Met een rood hoofd maken we de oefening af. En nog is het niet afgelopen, want het tempo gaat omhoog, de borst- en armspieren ko men aan de beurt. „Nee, die ellebogen uit het water zien te houden. Omhoog, om hoog en duw ze naar elkaar toe. Boven wa ter en omhoog die armen, omhoog, vier, drie, twee, een en we gaan weer in rustig tempo. Terug naar het begin. Duw die handen voor je uit, duw het water weg, voel de weerstand." Eindelijk zijn de drie kwartier om. De strakke belt gaat af en we mogen vrij zwemmen. Lekker even baantjes trekken in het zwembad of ontspannen in het re- creatiebad of de whirlpool. Misschien nog even een zonnebankje pikken en na het douchen verkwikt en opgefrist huiswaarts keren. Met het idee dat je echt aan je lijf hebt gewerkt. In samenwerking met de Stichting Thuis zorg Groot Rijnland begint eind januari voor leden van deze stichting een cursus van tien weken Slank Fit met mede werking van een diëtiste. Informatie: Stichting Thuiszorg Groot Rijnland, 071 579 70 00; Combibad De Zijl, Para- maribostraat 66, Leiden, tel. 071 522 07 80. De bbb-gevarenzone komt ook bij aquajoggen aan bod. Foto: EPA/Oswaldo Ramirez „Duw die armen naar beneden. Voel de weerstand van het water." Foto: Mark Lamers door Annemiek Ruygrok Meer bewegen, minder eten is het motto van de campagne die de overheid vlak voor de feest maand december van start deed gaan. Nu zegt een wijs mens dat niet tussen kerst en oud en nieuw, maar tussen oud en nieuw en kerst juist het overtalli- ge gewicht ontstaat. Met andere woor den: door verkeerde eetgewoonten ge durende het hele Niet dat we de illusie hebben om als Miss World Rosanna Davison uit de sportschool te komen. Foto: AP jaar. Toch gaan we juist in januari aan onze overtollige pondjes werken. Niet dat we de illusie heb ben strak en stralend als Miss World uit de sport school te komen, maar meer bewegen en tegelijker tijd minder eten wil nog wel eens helpen in elk geval gezond te blijven en een ietsiepietsie slanker te worden. En vooral om dat laat ste te bereiken, tergen we ons li chaam in de meest afgrijselijke martelwerktuigen. Maar het kan ook via een 'softere' methode. Het al ja ren beproefde aquajogging bijvoor beeld. Instructrice Elly Kleywegt van zwembad De Zijl geeft lessen aquajogging van drie kwartier. Laagdrempelig en niet te ingewikkeld, want zo kun je makkelijk hal verwege invallen. „Doordat je die oefenin gen in het water doet, belast je de spieren weliswaar, maar je krijgt geen spierpijn. Na afloop mag je dat echt niet hebben." Ze heeft een groot aantal oefeningen ter be schikking, die elke les variëren. Maar altijd (advertentie) Bij Powerplate worden je spieren gemasseerd en verstevigd. Archieffoto: Mark Lamers het komt allemaal aan op power Thea Hoogervorst: „Er was een tijd dat het onmogelijk was om power en yoga in één woord te noemen. Archieffoto: Dick Hogewoning Power is het toverwoord van de sportscholen. Power yoga, power pla te, power steps en power aerobics. Het komt allemaal op kracht aan. Thea Hoogervorst van het gelijknami ge fitnesscentrum in Voorhout: „Po wer aerobics staat voor kracht en in tensiviteit en is bedoeld voor sporters die flink willen zweten. De choreogra fie van power aerobics is eenvoudiger dan van bijvoorbeeld aerobics high impact, waardoor de nadruk echt ligt op het verbeteren van de conditie." Net als bij power aerobics wordt bij power steps gebruik gemaakt van een eenvoudige choreografie. Maar de intensiviteit van deze les ligt een stuk hoger, waardoor het een ideale training voor het uithoudingsvermo gen is. Power yoga is uit de Verenigde Staten komen overwaaien en in korte tijd immens populair geworden: Hoogervorst: „Er was een tijd, waarin het ondenkbaar was dat de woorden 'power* en 'yoga' in één zin genoemd konden wor den. Maar gratie en kracht gaan in veel gevallen hand in hand. Dit komen we vooral in de natuur tegen. Een kabbelende beek of een vogel zwevend in de wind. Ze demonstreren op gracieuze wij ze de kracht van de natuur. Dezelfde hechte band tussen elegantie en kracht komt tot uiting in de beoefening van power yoga. Hier staat de fysieke en mentale I veerkracht centraal. In een power yoga sessie komen fysieke I kracht, geesteskracht, souplesse, conditie en evenwichtigheid al lemaal aan bod. Alle systemen in het lichaam worden geacti veerd en verbeterd. Het hormonale stelsel wordt uitgebalan ceerd, de bloedsomloop gestimuleerd, het hart wordt krachtiger, het zenuwstelsel wordt positief beïnvloed (door de juiste adem haling), de spijsvertering krijgt een opkikker en het afvoersys teem (lymfestelsel) wordt geactiveerd." En dan is er nog power plate. Voor luie mensen, beweren boze tongen. Hoogervorst ontkent dat: „Bij power plate gebruik je alle spieren die door middel van een trillende plaat worden versterkt. Het is weliswaar geen krachttraining, want de machine doet in zekere zin het werk voor je, maar het verbetert wel je conditie. Op het ogenblik zijn we aan het uitproberen of kinderen met reuma baat hebben bij oefeningen op de power plate. We willen testen in hoeverre dat hun klachten verlicht, want het is ook en vorm van massage. Het moet ontspanning geven."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 30