'Dé reep gaat nooit verloren' GESPREK VAN DE DAG Brits onderzoek dood Diana verdaagd Spirit Benefietfestiva humanitaire h Pieterpad overleden Belgische 'cacaofantasie' jaarlijks goed voor 15 a 20 miljoen stuks woensdag 7 JANUARI DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK De plaats op Mars waar afgelopen weekeinde de NASA-ROBOT SPIRIT is ge land, wordt VERNOEMD naar de bemanning van de vorig jaar verongelukte spa- ceshuttle Columbia. Het gebied in de krater krijgt de naam Columbia Memorial Station. De zeven astronauten aan boord van de Columbia kwamen op 1 februa ri 2003 om het leven toen de shuttle bij terugkeer in de dampkring uit elkaar spatte. Op de Spirit is een naamplaat aangebracht die herinnert aan de dood van het Columbia-team. Foto: AP Nog geen week oud is het nieuwe jaar en Europa heeft de eerste dreun gehad. Zo'n lullige Amerikaanse robot op wieltjes is soepel geland op de bodem van Mars. Knarsetandend keken wij Europeanen toe, terwijl CNN triomfantelijk de woestenij op de rode planeet in alle huiskamers van de wereld serveerde. Het ontbrak er nog maar aan dat de stars and stripes werd aange heven en het volkslied vertolkt. Dat komt vast nog, want het karretje, uitdagend 'Spirit' geheten, gaat nog ritten maken en elke scherpe foto die hij terugstuurt naar Pasadena, Californië moet getuigen van de kwa liteit van de Verenigde Staten. Zo zijn die yankees wel. Het geluk lacht president Bush toe in alle toonsoorten. Het kan niet op. Saddam H. plakte vandaag zijn dui zendste zak. De economie groeit en bloeit. Nu nog even de volgende verkiezingen winnen, Osama bin Laden gevankelijk en in de boeien op een zegekar over Pennsylvania Avenue voeren en George W. is de Julius Caesar van het derde millennium na Christus. Rampzalig voor Europa. In een vlaag van onvoorstel bare eensgezindheid had het oude continent ook een raket en toebehoren bijeen gelapt met Mars als be stemming. Het wagentje dat eraan hing was made in England en moest -lekker puh- op Kerstmis vaste Marsgrond onder de voeten krijgen. Van deze Beagle- 2 is nooit meer vernomen. Of hij inderdaad is gearri veerd, wij weten het niet. Wie weet herhaalt zich de beroemde ontmoeting tussen Stanley en Livingstone, ontdekkers uit het tijdperk dat Groot-Brittannië nog over zee, oerwoud en cricket heerste. Een ontmoeting niet tussen vlees en bloed ditmaal, maar tussen op permachtige Amerikaanse technologie en begrensde Europese. ,,Beagle-2?, veronderstel ik", zegt Spirit op zijn zoektocht. En Beagle-2 zegt niets terug. In het bes te geval ligt hij met zijn wielen omhoog in een krater. Waarschijnlijker is een hoop verwrongen schroot of helemaal niets. Zo zit het nu tussen de Verenigde Staten en Europa. De geslaagde missie van de Spirit en de ongelukstocht van de Beagle-2 vormen de ideale parabel van het fie re Amerika en het kibbelende Europa. Voorbij is de tijd van grote Europese ontdekkingsreizen met Co lumbus, Vasco da Gama, Barentsz en Heemskerck. Van handel, beschaving en christendom, in die volg orde, omdat de schoorsteen moest roken. Ik koester, Europeaan zijnde, leedvermaak. Dat is na tuurlijk slecht, maar ik kan het niet helpen. Een grote bek is ongeveer het enige dat lieden als Chirac en zijn Duitse kompaan Schroder kunnen mobiliseren om die vermaledijde grote halfbroer met die cowboylaar- De Canadese zangeres CÉLINE DION heeft gisteren de eerste ster van het jaar 2004 op de 'WALK OF FAME' in Hollywood gekregen. De zangeres pinkte een traantje weg toen de plaquette voor het Kodaktheater op de beroemde Holly wood Boulevard werd onthuld. Eigenlijk had de 35-jarige Dion haar ster al in maart vorig jaar zullen krijgen. De feestelijkheid werd toen uitgesteld in verband met de oorlog in Irak. Van Dion zijn in de hele wereld meer dan 150 miljoen pla ten verkocht. Zij kreeg tweemaal een Oscar, een voor de titelsong van de teken film 'Beauty and the Beast' en een voor de Titanic-hit 'My Heart Will Go Ön'. NICOLE KIDMAN (foto) is een van de filmsterren die op 29 februari acte de présence geven bij de 76ste OSCAR UITREIKING in Hol lywood, heeft de Amerikaanse Acade my of Motion Picture Arts and Sciences bekendgemaakt. Kidman won vorig jaar de Oscar voor beste actrice voor haar hoofdrol in de film The Hours. Ook CATHERINE ZETA JONES, die vorig jaar de Oscar voor beste bijrol won, zal van de partij zijn. Welke Oscars de twee actrices uitrei ken houdt de Acade my voorlopig ge heim. Het grootste filmgala van de pla neet wordt dit jaar voor de achtste keer gepresenteerd door de acteur Billy Crystal. Foto: AP TV-presentatoren PETER R. DE VRIES en PI ETER STORMS werken aan een gezamenlijke TALK SHOW voor SBS 6. De show heeft als werktitel Peteren Pieter. Het duo is bezig met een proef- uitzending. Aan de hand van dit product beslist SBS of het de show gaat uitzenden. Een woord voerder kon niets zeggen over de inhoud van het programma. Vitesse-speler Jhonny VAN BEUKERING is giste ren door de rechter in Arnhem veroordeeld tot het betalen van 250 EURO BOETE voor het slaan van een 42-jarige man uit Beuningen. Dat gebeurde in mei vorig jaar toen Van Beukering in Afferden als toeschouwer tijdens een wedstrijd van zijn broer ruzie kreeg met een andere toeschouwer. Het slachtoffer liep bij de vechtpartij een blauw oog op en had pijn aan enkele voortanden en zijn kaak. Van Beukering was niet op de zitting maar verklaarde eerder uit noodweer te hebben gesla gen. De rechter achtte dat niet bewezen. Volgens haar ging het om mishandeling en geen zelfverde diging. De voetballer dient ook de schade aan de bril van het slachtoffer te vergoeden. In september wordt op all de continenten gelijktijdig festival gehouden voor hel de doel. Het World Festiva Humanity zal op 18,19 en september plaatsvinden ii Hamburg, Peking, Kaapst: New York, Rio de Janeiro Bali. De organisatie in Hai burg heeft artiesten als U2 George Michael benaderd een optreden. Het is de be ling dat er in totaal wereld ongeveer tweehonderd arl ten zullen meewerken aan festival. Zij zullen het zon( gage moeten stellen, de o{ brengsten van het festival naar Humanitad. anp zen te kapittelen aan de andere kant van de oceaan. Wat zou de tricolore bij Jacques op het Élysée heb ben gewapperd als het allemaal wél was gelukt. Die Beagle-2 was dan weliswaar Brits -een minpuntje- maar 'Esprit' (dat is Frans voor 'Spirit') zou Mars op de kaart hebben gezet. Bien sür! Helaas, het bleef in Europa wat betreft geslaagde raketten bij heel veel vuurpijlen met oud en nieuw. Europeanen zeggen vaak, wij zijn meer van Ve nus en de VS zijn meer van Mars. Veel Amerika nen zeggen het ze na. Met dat Venus bedoelen wij dan dat Europeanen meer oog hebben voorde 'softe'zijde van het' menselijk bestaan. Humane acties, daar zijn we goed in, vinden wijzelf, al of niet in Irak. Maar eigenlijk bedoelen we dat we graag anderen de kastanjes uit het vuur la- ten halen, liefst de Amerikanen, is een ijskoude planeet. Venus is een heldere planeet aan de hemel, onze ochtend- tevens avondster. Het stikt er van het zwavelzuur, het is er loei- heet en het schijnt er veelvuldig te bliksemen en te donderen. Inder daad, precies Europa. „Pieterburen is meer dan leen de zeehondencrèche I1 wadlopen. Het Pieterpad draagt ook bij aan de naai kendheid van het dorp. HL tekent echt héél veel voor }j terburen. Ook economise! 1( zien. Bovendien zijn de Pi padlopers leuke toeristen l ben de uitzetters van deze j, ge wandeltocht dan ook d j baar." e Dat zegt mede-eigenaar L dert van Breugel van hote taurant/café Het Wapen v j, Hunsingo, de officiële staif finish van het Pieterpad. I reageert op het verscheid?! van de bedenkster ervan: Goorhuis-Tjalsma, vrouw I een predikant en oud-be- p stuurslid van de VPRO. e Zij overleed maandag op 11 rige leeftijd in Tilburg. He kendste langeafstandswar pad van Nederland -van P buren naar de Pietersberg n Maastricht- is eind jaren ventig door mevrouw GoCg en haar vriendin Bertje Jei j vijfjaar tijd uitgezet. De roe (totaal 480 kilometer) ver- scheen twintig jaar gelede voor het eerst in boekvoriLf middels zijn er tienduizen' exemplaren van verkocht, lijks lopen zo'n 5000 men! het Pieterpad, dat onder n door Coevorden, Salland, Achterhoek, het Duitse Elt en Venlo voert. Topdrukte heerst er volge v horecaman Van Breugel n name in voor- en najaar. 1 j zelfs hartje winter wordt d wandelroute gelopen. ,,Va( daag waren hier nog mens die elkaar fotografeerden I het schild waarop staat da bedrijf het officiële begin- eindpunt is." Jaarlijks reik Breugel honderden certifi uit aan wandelaars, die de monstertocht hebben vol bracht. Velen lopen het Pieterpad rigens niet in één keer, m< kiezen ervoor af en toe ééi meer etappes te kuieren. aangenaam koutend met vrienden of vriendinnen, meest boeiende Pieterpad die Breugel ooit ontmoett liep de tocht voor de elfde en wandelde na enkele we ook weer gewoon van Ma; tricht terug naar het Noori Groninger vertrekpunt. ,,T had die man al 53.000 kilo ter gewandeld over allerle tes. Tussen de Pieterpadlo zitten soms echte wandelt slaafden." Cor de Gans, eigenaar van adviesbureau voor natuuii richte recreatie DGNP in ll terburen, vindt dat het Pief pad een fikse bijdrage leve. aan de leefbaarheid van hl platteland. Winkelvoorzieij gen, logiesadressen en bul nen blijven volgens hem n in stand doordat de lange, standswandelaars er gebn van maken, gpd Het gaat nog zeker vijftien maan den duren voordat er in Groot- Brittannië een openbaar onder zoek start naar de dood van prin ses Diana en haar vriend Dodi al- Fayed, medio 1997 in een Parijse tunnel. Dit heeft de Brit Michael Burgess, die het onderzoek leidt, bekendgemaakt. Burgess is lijk schouwer van het district Surrey, waar Dodi woonde en begraven ligt. Tevens is hij lijkschouwer aan het hof en mag in die hoedanig heid Diana's dood onderzoeken. Burgess noemde een aantal rede nen voor de vertraging. Ten eerste verloopt het Franse onderzoek naar het auto-ongeval waarbij Diana en Dodi destijds de dood vonden, erg traag. Zolang er nog processen lopen die verband hou den met het ongeluk krijgt Bur gess geen inzage in bewijsmateri aal dat de Franse politie heeft ver zameld. Ten tweede zal een onderzoek dat de politiechef van Londen, John Stevens, op verzoek van Burgess naar alle complottheorieën rond de dood van het tweetal, de nodi ge tijd vergen. Stevens en zijn mensen moeten nagaan wat er van de theorieën klopt. Ten derde zal Burgess zelf talloze stukken door moeten nemen voordat hij beslagen genoeg ten ijs kan ko men bij openbare hoorzittingen. Burgess onthulde zijn plannen gisteren op twee aparte bijeen komsten. Die werden onder meer bijgewoond door Lady Sarah Mc- Quorquodale, een zus van Diana, en Mohamed Al Fayed, Dodi's va der die nog altijd strijdt voor een breder onderzoek dan Burgess voor ogen heeft. Begin 2005 moet ook duidelijk worden of er twee afzonderlijke series hoorzittingen komen over de dood van Diana en Dodi, met eigen bewijsmateriaal en getui gen, of dat het geheel in één openbaar onderzoek wordt ver- De drukbezochte opening van het onderzoek gisteren bleek niet meer dan een formaliteit. Foto: Reuters vat. Veel getuigen zullen uit het buitenland moeten komen, liet Burgess weten. Hij zelf neigt naar een integrale aanpak van de twee zaken. De opening van het onderzoek gisteren bleek niet meer dan een formaliteit. Het Britse volk, en de rest van de wereld, zal nog zeker tot medio 2005 moeten wachten voordat de eerste vragen openlijk worden beantwoord. De krant The Daily Mirror opende maandag met het verhaal dat kroonprins Charles -Diana's man de crash zou hebben beraamd. De krant schreef deze informatie te ontlenen aan een brief die Diana tien maanden voor haar dood aan butler Paul Burrell had gegeven. Daarin voorspelde ze haar eigen noodlottige ongeval. De brief werd vorig jaar al gepu bliceerd, toen Burrells t over de prinses verscheen, maar toen werd geen naam genoemd. The Mirror meldde toen: '....be raamt 'een ongeluk' in mijn auto, weigerende remmen en serieus hoofdletsel om de weg vrij te ma ken voor zijn trouwplannen'. De puntjes zijn nu ingevuld door 'mijn echtgenoot'. Andere Britse kranten zijn veel omzichtiger en meldden Charles niet in hun kolommen. Dit uit angst voor represailles van de ko ninklijke familie. The Mirror ver dedigde haar keuze, door te stel len dat deze informatie nu toch wel naar buiten komt. Burrell is gevraagd de brief te overhandigen aan Burgess ten behoeve van diens onderzoek. Esther Gotink Oud-lijkschouwer: Diana niet zwanger Prinses Dianawas niet zwanger toen ze eind augus tus 1997 om het leven kwam bij een auto-ongeluk in Pa rijs. De voormalige lijk schouwer van de Britse ko ninklijke familie, John Bur ton, zegt dat vandaag in de krant The Times. Burton was destijds aanwezig bij de au topsie op het lichaam van de omgekomen Diana. „Ik weet dat ze niet zwanger was", benadrukt de lijkschouwer. Alarmerend is de boodschap op de website www.bean.nl wel. De Koetjesreep zou na 35 jaar op zijn laatste poten lopen. Kapotgecon- curreerd in de repenoorlog met Mars, Twix, Bounty, Lion en MilkyWay. De traktatie zou bovendien niet in de smaak zijn gevallen bij de nieuwe eigenaar Belgian Chocolate Group, die het merk in 1999 met machines en al over nam van de Nederlandse fabrikant Kiene en de productie voortzette in het Belgische Wet- teren. Wie niet wil dat de reep uit de schappen ver dwijnt, wordt via de site opgeroepen zijn fijn ste koetjesreepervaring te mailen. Uit de reac ties borrelt nogal wat jeugdsentiment op. 'Koetjesreep is pas lekker als je er twee tegelijk neemt'. 'Jammer, toen ik nog bij AH werkte was het errug gemakkelijk om zo'n reepje af te schrijven'. 'Mijn oma kwam iedere week bij ons thuis met die repen in haar tas. De smaak De bekendste blauwe koe van Nederland en Bel gië wordt niet met uitsterven bedreigd. De nos talgische actie 'Red de Koetjesreep!' die via in ternet wordt gevoerd, is onnodig. Dat verzekert de producent, de Belgian Chocolate Group: „On ze Koetjesreep is een springlevend product". is gewoon uniek.' 'Lekker en lekker goedkoop.' Maar niet iedereen heeft een prettige nasmaak overgehouden aan de reep. 'Mooi, die smerige cacaorepen moest ik altijd opvreten van mijn oma. Want ik moest een grote knul worden.' 'Koetjesreep is geen chocolade. Te laag cacao- gehalte om zo te mogen heten.' 'Oprotten met die reep'. 'Koeien zijn uit. Olifanten zijn in'. Algemeen directeur Geert Berger van de Belgi an Chocolate Group in Olen is hogelijk ver baasd over de reddingsactie voor de Koetjes reep. „Die staat helemaal niet in de etalage. Daarvoor zijn we er te trots op. We verkopen jaarlijks nog altijd 15 a 20 miljoen repen in for maten van acht of vijftien gram. Dat gebeurt vooral via supermarkten, maar ook via de Wi- bra-keten", vertelt Berger. Hoewel het van oorsprong een Nederlands product is -destijds gefabriceerd door Konink lijke Boon en later Kiene- wordt het volgens Berger ook steeds beter verkocht in Vlaande ren. Dat is nu goed voor ruim 15 procent van de omzet. Toen de Belgische chocoladereus de Koetjes reep vier jaar geleden overnam, zat het in een nieuwe, totaal andere wikkel. Berger stapte meteen terug over naar de verpakking met de oude, vertrouwde blauwe koe. „Weliswaar iets gemoderniseerd, maar nog altijd herkenbaar. Sindsdien hebben we ook calcium en dextrose toegevoegd, mede met het oog op jonge kin deren, onze voornaamste doelgroep. En on langs hebben we ook een witte Koetjesreep geïntroduceerd." De Koetjesreep is volgens Berger inderdaad geen chocolade, maar een cacaofantasie. „In chocolade is cacaoboter verwerkt. Bij cacao fantasie is dat vervangen door plantaardig vet, wat de reep lichter maakt. Vergelijk het maar met een pakje boter of een pakje margarine. De Koetjesreep is een verantwoord tussen doortje." Aangezien er fors in is geïnvesteerd en de vraag groeiende is, gaat de Belgian Cho colate Group dan ook door met de Koetjes reep. Opdat al die Nederlandse en Vlaamse oma's ze in hun tas kunnen blijven stoppen. Peter de Brie

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2