Een kalender met rijpe naakte meisjes Tom Cruise danst met samurai Het spoor volgen van Jac. P. Thijsse Oude motor- en brommerglorie staat te pronk op Oldtimersbeurs uittips Winter Elfteling 'Licht' speelt in deze donkere maanden een belangrij ke rol in het sprookjespark. Be zoekers komen langs knetterende kampvuren en kilometerslange linten van sfeerlampjes. Het ver nieuwde Anton Pieckplein biedt de aanblik van een levende an sicht. Behoudens de Bobbaan, Pi- raria en de attracties van het Ruigrijk zijn alle bronnen van ver maak deze winter toegankelijk. Jong en oud kunnen volop plezier beleven op de overdekte ijsbaan, in het Kinder Winter Wonderland en op Langlaufbaan 't Hijghend Hert. Een nieuwtje is de Warme Winter Avond op zaterdag 17 ja nuari. Het park is dan tot midder nacht open. Op diverse podia tre den artiesten op, van wie wel moet gezegd dat ze hun betere dagen achter zich hebben. Denk maar aan Corrie Konings, Dennie Christian en Jacques Herb. Meer informatie: www.efteling.nl Slapen bij de haaien In het Noorder Dierenpark in Emmen kunnen kinderen van 8 tot 12 jaar tot en met maart slapen bij de haaien, 's Avonds om 20 uur treffen ze el kaar bij de ingang van het in duis ter gehulde park. Slaapzakken meenemen. Terwijl de nachtwa ker z'n ronde doet, houden de kinderen zich bezig met een spannende speurtocht door het Biochron. Later op de avond is het verzamelen geblazen bij het haai- enbassin, alwaar de slaapzakken worden uitgerold. Of het van sla pen komt, zo dicht bij die rond zwemmende reuzen van citroen- haaien, mag worden betwijfeld. Na een wellicht doorwaakte nacht mogen de deelnemertjes de verzorger helpen bij het voe ren van de haaien. Meer info: www.noorderdierenpark en tel. 0591-850 850. Bergsport De Koninklijke Klim- en Bergsport Vereniging houdt op zondag 18 januari in de Blokhoe- ve, Blokhoeve 1 te Nieuwegein van 11 tot 17 uur een landelijke in formatiedag over bergsport en sportklimmen. Bergsportliefheb bers en mensen die overwegen dat te worden kunnen met hun vragen terecht bij NKBV-tochtlei- ders en NKBV-instructeurs. De he le dag zijn er dialezingen. De toe gang is gratis. Meer informatie: tel. 0348-409521 en www.nkbv.nl Wiogoliodjos De toon in het Natuur museum Groningen wordt tot en met 22 augustus louter gezet door wiegeliedjes. De expositie 'Een schaap met witte voetjes' richt zich op peuters, kleuters, wat ou dere kinderen en volwassenen, die hun kindertijd niet zijn vergeten. Wiegeliedjes maken deel uit van het collectieve bewustzijn. Het feit dat dieren dikwijls een hoofdrol spelen in die wiegeliedjes heeft al les te maken met het feit dat op groeiende kinderen tot het aanbre ken van de puberteit zich makke lijk kunnen identificeren met beesten. Wie kent ze niet, liederen als 'Er zaten eens twee kikkertjes al in een boerensloot', 'Zag twee beren broodjes smeren' en 'Slaap kindje slaap, daarbuiten loopt een schaap'?! Deze wiegeliedjes en ook andere zijn tijdens deze expo sitie te beluisteren. Het Natuurmuseum Groningen Is gevestigd aan de Praedlniussingel 59 te Groningen. Openingstijden: dl. tm. vr. van 10 tot 17 uur, za. en zo. van 13 tot 17 uur. Meer info: tel. 050-36 76 170 en www.natuurmuseum.org. Van het scheurijzerwezen on danks de economische recessie louter goed nieuws. In de eer ste acht maanden van 2003 leidde de handel in spiksplin ternieuwe motorfietsen tot de verkoop van 14.552 machines, afgaande althans op cijfers van de RAI-afdeling Gemotoriseer de Tweewielers. Dat motorlief hebbers een bijkans onvoor waardelijke trouw en belang stelling aan de dag leggen voor scherp gestileerde bikes en ferm gestaalde racemonsters kan eveneens worden afgeleid uit het jaarlijkse bezoek aan de Internationale Oldtimersbeurs voor Motoren en Bromfietsen in het Autotron te Rosmalen. Gezien de hoeveelheid meldin gen van standhouders mag in het weekend van 10 en 11 janu ari redelijkerwijs wederom een grote toeloop worden verwacht van motorfanaten, wier liefde voor antieke modellen even zeer onbegrensd is. Nu twintig jaar geleden, toen de destijds zittende Autotron- directie haar fiat gaf aan de eer ste Motoren Oldtimersbeurs, bleef het historisch besef onder motorrijders beperkt tot een selecte kring. De nieuwlichterij stond feitelijk geen omkijken toe. Volgens de spirit van de ja ren tachtig keken motorrijders slechts vooruit, omdat motoren nu eenmaal niet achteruit re den. Dat laatste doen ze nog hoogst sporadisch, maar van daag de dag is het stuur omge gaan en 'kicken' zelfs bezitters PRFOTO van fonkelnieuwe, blinkend ge poetste scheurijzers op antieke modellen. Niet alleen de zogeheten 'zwa re jongens' vormen de aanlei ding tot een bezoek aan de jaarlijkse Oldtimersbeurs. De laatste jaren meldt zich ook een groeiend legertje oude bromnozems, dat afkomt op de tentoongestelde Puchjes, To mossen, DKW's, NSU's, Zun- dapps en Kreidlers, de tastbare symbolen van hun vlegeljaren gestald in een levensfase waar in bezinning en berusting on vermijdelijk hebben toegesla gen. Hoewel in het b.esef dat die goede oude tijd nooit weerom komt, proberen vooral de han dige jongens onder hen van losse oude onderdelen een mo nument van een brommer bij een te sleutelen. Een zoektocht naar een voetpookje voor een Puch met twee versnellingen hoeft op de brommerbeurs niet lang te duren: één van de 350 onderdelenstandhouders zal het benodigde onderdeel zeker in voorraad hebben. De Internationale Motorbeurs is zater dag io en zondag 11 januari geopend van ïo tot 17 uur. De toegangsprijs be draagt 8,-; kinderen van 4 tot en met 11 jaar mogen voor 5,- naar binnen. Autotron is gelegen aan de A50 Den Bosch-Nijmegen. Voor informatie over de bereikbaarheid met het openbaar vervoer, bel 0900-9292. De ouderen onder ons krijgen bij wijze van spreken de specifieke geur van de Nederlandse flora en fauna in de neus, als ze met weemoed terugdenken aan de plaatjesalbums van Verkade. Dat kwam, omdat Jac. P. Thijsse begin vo rige eeuw natuurgetrouw wist te schrij ven over al wat leefde, groeide en bloeide, en hem daarom zo mateloos boeide. In 1913 maakte hij in gezel schap van zijn echtgenote een vier daagse fietstocht van Stavoren naar Kampen, een wandeltocht langs de 'Toegang tot de haven van Volendam', door Willem Wenckbach. illustratie Zuiderzeemuseum zuid- en westkust van de Zuiderzee en ten slotte een fietstocht van Hoom naar Enkhuizen en Medemblik. Zijn le zenswaardige reisverslag verscheen in 1914 in het Verkade-album 'Langs de Zuiderzee'. Het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen houdt tot en met 9 mei in het binnenmuseum een even intieme als informatieve presentatie rond dit album, dat wordt gedragen door fraaie aquarellen van landschappen, zee- en stadsgezichten. In navolging van Thijs se maakte de Noord-Hollandse journa list Rien Floris in 2000 eveneens een rondje IJsselmeer; diens relaas com pleteert de tentoonstelling. Uiteraard is er veel veranderd sinds 1913. Denk maar aan de Afsluitdijk die in 1932 tussen Den Oever en Zurich gereed is gekomen. Denk ook aan de twaalfde provincie Flevoland, die uit het brakke water is gewonnen. Maar er zijn rondom de vroegere Zuiderzee ook verrassend veel stadsgezichten en landschappen, die gelukkig geen face lift hebben ondergaan. Deze cultuur historische plekken zijn vastgelegd door fotografe Ella Tilgenkamp. Zij koos voor dezelfde standpunten en uitsneden als indertijd de drie illustra toren van het Verkade-album 'Langs de Zuiderzee', te weten Willem Wenck bach, Jan Voerman jr. en Edzard Ko ning. Wenckbach penseelde de kust van Amsterdam tot Medemblik, Voer man jr. maakte aquarellen van de Noordoverijsselse kust van Kuinre tot Kampen, en Koning deed hetzelfde met Urk en Friesland. Tijdens de expositie zijn 72 van de in totaal 144 illustraties te zien. Thijsse nam deze illustraties te baat om zijn le zers met toekomstvisie aan te bevelen: „Ga nu de Zuiderzee zien, eer het te laat is. Want zolang zal 't niet duren, of groene polders vervangen de kabbe lende golfjes." Langs de Zuiderzee, kabinetexpositie in het Zui derzeemuseum te Enkhuizen, Wierdijk 12-22. Da gelijks geopend van 10 tot 17 uur. 'Enkhuizer botter', door Willem Wenckbach. illustratie Zuiderzeemuseum CALENDER GIRLS film recensie Henk Maurits Calender Girls. Regie: Nigel Cole. Met: Helen Mirren, Julie Walters, Penelope Wilton. Bij calender girls denk je in eerste instantie aan mooie, jonge meiden met strakke lij ven, die de dagen van de maand wat moe ten opfleuren. Pin-ups van nog geen twin tig die met volle vormen en een lege blik enige opwinding teweeg proberen te bren gen in een doorgaans saaie werkomgeving of een droefgeestige jongenskamer. Naakte kalendermeisjes van boven de vijftig horen daarin niet thuis. Als vrouw op leeftijd po seer je hooguit in een gedegen badpak aan de vloedlijn op het strand. Maar dat het ook anders kan bewijst de film Calender Girls die deze week de januarimaand in de bioscopen opent. Gebaseerd op een ware gebeurtenis: het verhaal van Tricia Stewart en Angela Baker uit het Engelse Yorkshire, die om geld in te zamelen voor het Leukemie Researchfonds in 2000 een kalender uitbrachten met twaalf rijpe vrouwen, 'gedekt' naakt pose rend achter de citruspers, de appeltaart of de piano. Een gedurfd initiatief dat een we reldwijd succes werd met bijna 300.000 verkochte kalenders en ook wereldwijde media-aandacht trok tot in Hollywood aan toe. De 'kalendervrouwen' stonden op vele voorpagina's en werden een hype in Enge land en Amerika. De film Calender Girls laat zien hoe het al lemaal zo gekomen is, al is het zeker geen documentaire en zijn er bewust wat dra matische elementen toegevoegd om de film wat 'spannender' te maken, want het idee van twee vrouwen die een alternatieve naaktkalender produceren is op zich na tuurlijk gauw verteld. Daarom werden er door scenarioschrijver Tim Firth nog wat nevenplotjes bedacht. Zoals een slecht uit gewerkte buitenechtelijke affaire van de echtgenoot van een van de kalendermeis jes. Een ander zijpaadje is het getob van de zoon van hoofdpersoon Chris (Helen Mir- Helen Mirren en Julie Waters. ren) die het moeilijk heeft met zijn puber teit en het naakt poseren van zijn moeder en daarom naar de drank en de cannabis grijpt. Maar Calender Girls moest vooral een hu moristische feel good movie worden en dus overheerst de lichte toon. Slechts één ogenblik ontstaat er wat wrijving wanneer de tweede hoofdpersoon in de film, Annie (Julie Walters), het in Hollywood even ge had heeft met Chris. Zij vindt dat Chris wat verblind is geraakt door het succes van de kalender en vergeten is, waar het eigenlijk om ging: een kalender ter nagedachtenis aan Annie's echtgenoot John die is overle den aan leukemie. Maar in Calender Girls is geen ruimte voor problemen. Zo wordt de ziekte en het overlijden van John aan leukemie bijna ter loops afgedaan, terwijl uitgebreid wordt stilgestaan bij onbelangrijke zaken als rei zen in de business class, een tochtje per li mousine door Hollywood, of de overdaad van een dure hotelsuite. Een groep vrou wen op schoolreisje, die aan de rand van het zwembad toevallig ook nog even de le den van een bekende popgroep ontmoe ten. Het leukste in Calender Girls zijn ei genlijk de fotosessies, waarbij de dames letterlijk uit de kleren moeten, wat ook voor de gelouterde actrices Mirren en Wal ters even slikken moet zijn geweest. En het leverde nog leuke plaatjes op ook, al ben je na het zien van de film wel erg nieuwsgie rig geworden naar de echte kalender van het Women's Institute in Yorkshire. THE LAST SAMURAI wachting maakt en een retourtje Yokoha ma in de schoot geworpen krijgt, kun je het piotverloop zo opschrijven. Net als in Vanilla Sky en Eyes Wide Shut speelt Tom Cruise hier dat hij acteur is. Je weet dat alle trucs weer langs zullen ko men als Tom zijn Bezeten Lach laat horen. 'Zo, die heeft het moeilijk', moeten we denken, maar we hebben de lach al te vaak gehoord om hem nog serieus te nemen. The Last Samurai, met zijn eersteklas 'pro- duction value' en pittige veldslagscènes, is helemaal niet slecht. Probleem is dat hij zo ontzettend middelmatig is. En voor een film met zo'n groot budget en zulke hoge aspiraties is dat armoedig. Film Top 10 1( 1) Lord of the Rings 3 2 3) Finding Nemo 3 5) Pietje Bell 2 4 2) Scary Movie 3 5 4) Love Actually 6 6) S.WAT. 7(10) Pipo en de P-P- Parelridder 8(12) Looney Tunes: Back in Action 9 8) De Passievrucht 10 7) Kill Bill film recensie Mark van den Tempel Regie: Edward Zwick. Met: Tom Cruise, Timothy Spall, Billy Connolly en Ken Watanabe. Weinig acteurs werken zo hard om hun beperkingen te overwinnen als Tom Crui se. Hollywoods best betaalde kracht wei gert zich neer te leggen bij zijn eigen mid delmatigheid als speler en kiest daarom steeds weer nieuwe uitdagingen. Ooit moet die Oscar toch binnen te halen zijn, en dus gaat Cruise in zee met Stanley Ku brick, Cameron Crowe en Paul Thomas Anderson. Helaas, hij blijft altijd Tom Cruise. Blockbusters zijn z'n ding, niet kunstzinnige films. The Last Samurai is zowel een ambitieus project als een spektakelfilm. Op papier al thans. Het verhaal, over een aan lager wal geraakte cavalerie-officier die naar Japan reist om er het leger te leren schieten, heeft in elk geval meer potentie dan een Mission: Impossible 3. We schrijven mid den 19e eeuw. Nathan Algren, Cruise's personage, is getraumatiseerd door zijn ja ren als Indianen-doder. Nu moet hij hel pen om een Japans elitekorps af te slach ten. De samurai zijn in opstand gekomen tegen pro-westerse krachten in de regering en weigeren zich over te geven. Het is een ongelijke strijd, zwaarden tegen geweren, en als Algren gevangen wordt genomen door de samurai, kiest hij al snel de kant van de zwaarden. Onvermijdelijk werd Last Samurai in de Amerikaanse pers al 'Dances with Wolves in a Kimono' genoemd. Kevin Costners transformatie van uitgebluste soldaat naar gelouterde Indianenvriend lijkt inderdaad de blauwdruk voor Cruise's metamorfose. Er zijn echter cruciale verschillen. Costner maakte zijn film vanuit een zuivere betrok kenheid, stak er zijn eigen geld in en maakte ongebruikelijke keuzes. Nu zal Tom Cruise best verwantschap voelen met de goede zaak die in The Last Samurai wordt aangekaart, maar verder voelt de film gemakzuchtig en oppervlakkig aan. Erger nog, hij is mateloos voorspelbaar. Als Cruise als dronken scherpschutter zijn op-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 28