sprinters SERVICE EERSTE HULP Bij ONTSLAG Les pommes de Marie Regen en wind ---'JÉ} Cryptogram Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC160 WOENSDAG 7 JANUARI 2OO4 CD VAN DE DAG Genre: jazz Silje Nergaard Nightwatch Universal 0602498656471 Probeer als Noorse diva de Britse muziekpers om je vinger te win den! Tien tegen een dat het je op een sneer komt te staan. Zeker als je Silje Nergaard heet en soepele, easy listening jazz brengt waarin een scheutje bossa of swing doorklinkt. Nergaard zingt zonder poespas, neemt alle tijd om een halve tel rust te accentueren en doet niet aan hoogstandjes als scatten of vocaliseren. Omdat ze, met vaste tekstdichter Mike McGurk, alledaagse ervaringen knap omzet in songs die liefhebbers van Norah Jones zal bevallen, zit ze in Duitsland kasmagneten als Kylie Minogue en Britney Spears op de hielen. Op haar achtste cd Nightwatch presenteert ze elf eigen stukken en covert ze This Is Not America van David Bowie, Lyle Mays en Pat Metheny met elan. Nergaard heeft een behoorlijk be reik, maar ze heeft net als Blossom Dearie of Diana Krall iets kin derlijks in haar strot zitten dat zich vooral in Be Gone of Once I Held A Moon openbaart. Een Britse criticus noemde het 'candy sweetness': 'Als van een after-dinner snoepje, met zwarte koffie en een belofte op een mooie afronding van de avond.' BOEK VAN DE DAG Rechten, plichten, valkuilen, tipt en trucs Onderwerp: ontslag Maarten van Gelderen Eerste hulp bij ontslag uitg. Bzztöh Prijs: €12,50 De economische dip die ons land nu al een paar jaar treft, is vol gens topondernemers in 2004 nog lang niet voorbij. Ze houden de mogelijkheid van nieuwe, verstrekkende reorganisaties open. De onzekerheden voor de gemiddelde werknemer houden dus aan. Wie in de lift naar de kantine de directeur hardnekkig de andere kant op ziet kijken, kan het boekje Eerste hulp bij ontslag van ar beidsrechtadvocaat Maarten van Gelderen niet snel genoeg aan schaffen. De auteur gaat in op vragen als: kan ik zomaar ontslagen worden? Hoe wordt de hoogte van mijn ontslagvergoeding be paald? En hij geeft een lijstje met do's en don'ts bij onder meer re organisatieontslag en ontslag op staande voet. Van Gelderen heeft een heldere pen en weet vakjargon te omzeilen. En, wat in deze zware tijden een behoorlijke opsteker is: de gemiddelde werkne mer heeft beduidend meer rechten dan hij zelf denkt. KOKKERELLEN Nagerecht voor 4 personen Gepocheerde appelen met luch tig geklopte verse roomkaas, waaraan wat suiker en een scheutje likeur wordt toege voegd. Zie daar het favoriete na gerecht van Marie. Zij bestierde in de jaren '70 van de vorige eeuw de keuken van een land huis in het Engelse graafschap Kent. Haar echtgenoot, de ware landheer, bekommerde zich om het wel en wee van hun gasten. Marie bleef overdag on zichtbaar. Men kwam er eigelijk alleen voor 'bed and breakfast'. Vrijwel iedere gast liet zich er verleiden om er 's avonds te blijven dineren. Ingrediënten 4 ffiszure stevige ap pels (géén goudrenet ten); 125 gram kristal suiker; 1 stukje limoen- of citroenschil (ca. 2 cm2); 3 1/2 blaadjes ge latine (naturel - helder); 250 gram verse roomkaas, op kamertemperatuur; 4 eetl. crème fraiche; 2 eetl. Cointreau of andere likeur met sinaasappelsmaak; 1 theel. li moen- of citroensap; 1 eetl. wit te basterdsuiker; 1 eetl. gecon- fijte sinaasappelschillen (Oran jesnippers), ragfijn gehakt. Bereiding Schil de appels en snijd elke ap pel in 8 parten. Neem, de klok- huisdelen weg. Breng in een pan met dikke bodem 1 liter water aan de kook. Laat de kris talsuiker er in oplossen en voeg het stukje limoen- of citroen schil toe. Leg de appelparten in het kokende vocht. Voeg extra water en een extra schepje sui ker toe indien de parten niet helemaal kopje onder kunnen gaan. Temper de warmtebron en houd alles 8-9 minuten te gen de kook aan. Neem de nu gepocheerde appelparten met een schuimspaan uit de pan en laat ze op een stuk keukenpa pier uitlekken en afkoelen. Leg de appelparten daama, afgekt met plastic folie, in de koelkast. Houd het pocheervocht van de appels apart. Laat intussen de gelatineblaad jes tenminste 5 minuten in ruim koud water weken. Breng in een pannetje 1 deciliter van het gezeefde pocheervocht aan de kook. Neem het panne tje van de warmtebron en laat de goed uitge knepen gelatineblaadjes er onder voortdurend roeren (met houten lepel) in oplossen. Voeg de li keur en het limoen- of ci troensap er aan toe. Laat alles staan tot het mengsel lobbig begint te worden (ca. 5 minu ten). Klop in een kom verse roomkaas, crème fraiche en basterdsuiker met een garde los. Schenk het gelatinemengsel er bij. Blijf daama nog 2-3 mi nuten onafgebroken Idoppen. Dek de kom af met plastic folie en plaats hem tenminste 1 uur in de koelkast. Presentatie Schep in het midden grote 'wolken' verse roomkaas op de bordjes. Schik de appelparten er rondom. Strooi de gehakte oranjesnippers over de verse roomkaas. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: In beide richtin gen op de A28 tussen Harderwijk en knooppunt Hattemerbroek en op de A58 tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Baars. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A27 bij Vianen en A35 bij Ambt Delden. Donderdag: A12 bij Waddinxveen en A12 bij Am- hem. Vrijdag: A73 bij Venlo. Zaterdag: A76 bij Nuth en A50 bij Ren- kum. Zondag: A27 bij Eemnes en A12 bij Zevenaar. HET WEER door Jan Visser Het is de afgelopen dagen bijzonder koud geweest in het oosten en midden van Europa. In de regio Ber lijn vroor het gisternacht streng. In Polen en Tsjechië werden nog aanmerkelijk lagere temperaturen gere gistreerd. Praag noteerde -18,4 en het Poolse Klodz- ko zowaar -23,4 graden. De strenge kou kwam tot stand onder een zich ontwikkelend hogedrukgebied boven de Oostzee. Het hogedrukgebied heeft zich inmiddels via Tsjechië richting Balkan verplaatst. Daardoor konden minder koude luchtmassa's zich gisteren over het noorden van Duitsland uitbreiden. Bij ons veroorzaakten fronten van een depressie bo ven de Noorse Zee regenachtig weer. Gisternacht passeerde het warmtefront, gistermiddag kwam het koufront opdraven. Met name in de noordelijke helft van het land regende het af en toe flink. In het Drentse Beilen viel 13 mm. In Nieuw-Vennep viel slechts 4 en Hoofddorp 5 mm. Voor het front uit werd met een aantrekkende zuidwestenwind zachte lucht aangevoerd. De komende tijd wordt het weer beeld volledig bepaald door een omvangrijke IJs- landdepressie. De spil van het systeem bevindt zich aanvankelijk op het noordwestelijk deel van de Oce aan, na het weekeinde komt de 'parel van de west circulatie' ter hoogte van Schotland te liggen. Rand- storingen in dienst van de moederdepressie snellen via de Britse eilanden naar het Noordzeegebied en veroorzaken perioden met regen en veel wind. Mo menteel is er nog niet direct zicht op de kans op een zuidwesterstorm, gelet op de kracht van de westcir culatie zou het mij niet verbazen dat de stormregis- ters een keer open gaan. Verder aanhoudend zacht met maxima tot circa 8 graden. Morgen veroorzaakt een frontensysteem vooral tijdens de middag en avond regen. De zuid tot zuidoostenwind aan de voorzijde van het front is aan zee krachtig tot hard, de temperatuur komt uit op 6-7 graden maar het is wel waterkoud. D I Verwachting voor morgen DE RECHTER Broeken i 58 Pfronten 50 20 Freudenstadt 15 5 Ramsau 60 35 Garmisch-Part. 95 30 St Andreasberg 11 5 Going 95 27 Winterberg 45 25 Lenggries 55 45 Zweisel 30 10 Oberaudorf 50 40 Reit im Wïnkl 90 45 Oberstdorf 80 27 Rottach-Egem 50 30 MA Spanje Dl Italië WO Duitsland DO Zwitserland VR Frankrijk ZA Oostenrijk STRIPS Katwijk LeidenO O Wassenaar O Den Haag door Mr Jesse van Muylwijck Alphen a/d Rijn -xJ Utrech^ O Amersfo! Bron: www.weeronlir PUZZEL uiT eero foto \Maj mars bfuk-t t>at er \/[?.OEi3ER V/ATFR. fAO^rr ZD/sJ SBWEBST.' BC v f -v». "V- -VN (V- |j- jovae/e-n ovw hen hopen; Mij» 'fc Srf-x r w «Ml CTHXTUKiSTWJICAlU INC Horizontaal: 4. Muzikale verhouding (7); 5. Gebruikt door een scl der als hij ophoudt (8); 7. Door dit insect zijn wij var partij (4); 9. Weefsel voor projectie (4); 10. Slaap laats met schokbrekers? (8). (advertentie) Verticaal: 1. Men bijt erop bij gebrek aan eten (6); 2. In een mai quin zit juist muziek (6); 3. Door haar komt er een eii aan het huwelijk (9); 6. Slechte jenever of weer een d oor (6); 8. Gerecht waar het in kan lopen als het mis gaat (4). Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 Oplossing van dinsdag: aker-kamer-masker nest-niets-intens plan-alpen-napels eren-oneer-noemer node-ronde-eirond lang-nagel-klagen neon-noren-onrein aren-razen-zanger neer-regen-engerd roet-toren-nestor Gevraagd woord: Minnekozen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20