KUNST CULTUUR 'Idols is een mooie springplank' 'Boemetje hier, hihatje daar' Bioscoop trekt meer bezoekers Culturele voorwerpen op Rode Lij! Cirque du Soleil, maar dan lei Lucky Luke ook op het witte doek Marieke steekt haar zus in bekendheid naar de kroon MacBeth C the Beachl Katwijk in woensdag 7 JANUARI 2OO4" Spinvis. Foto: Lex van Rossen Zilveren Harp voor Spinvis Hilversum - Zanger en compo nist Spinvis krijgt een Zilveren Harp van Conamus, de instan tie die de Nederlandse lichte muziek ondersteunt in binnen- en buitenland. Behalve de Nieuwegeinse zanger, bekend van de hit 'Bagagedrager', krij gen ook de Eindhovense rock groep Peter Pan Speedrock en de Rotterdamse hiphop-, soul- en jazzformatie Tasha's World een harp. De Zilveren Harp is een aanmoedigingsprijs. De prijzen worden 10 februari uit gereikt op het Harpen Gala in Theater 't Spant in Bussum. Volgende week wordt bekend wie de Gouden Harpen krijgen. Oerol zonder kunstroute Terschelling - De twee jaar ge leden opgezette kunstroute tij dens het cultureel festival Oerol op Terschelling verdwijnt. Het jaarlijkse evenement moet door het wegvallen van sponsor Day- zers 100.000 euro bezuinigen op een begroting van 2 miljoen. Langs de kunstroute konden 25 jonge beeldend kunstenaars hun werk tonen in een land schappelijke omgeving. De 50.000 bezoekers van het festi val mochten uitmaken welke kunstuiting de hoofdprijs van 5000 euro verdiende. In 2003 won Henk de Lange met 'De vliegende Hollander'. Duisenberg volgt Broeksma op amsterdam - Wïm Duisenberg, voormalig president van de Eu ropese Centrale Bank, is sinds 1 januari voorzitter van het Rijks museum Fonds. Hij is de opvol ger van H. Broeksma. Het Rijks museum Fonds bestaat bijna veertien jaar. Het werd in 1990 in het leven geroepen om gel den aan te trekken, te beheren en te beleggen. Het gaat om schenkingen aan het Rijksmu seum. amsterdam/anp - De Neder landse bioscopen hebben het afgelopen jaar 24,7 miljoen be zoekers verwelkomd. De be langstelling is daarmee met 2,5 procent gestegen ten opzichte van 2002. Dat heeft de Neder landse Federatie voor de Cine matografie gisteren bekendge maakt. De cijfers staan haaks op die in diverse andere lan den. In Duitsland, Spanje en Amerika gingen ze omlaag. De bruto recette van de Neder landse bioscopen bedroeg over 2003 162,5 miljoen euro, 3,5 procent meer dan het jaar daar voor. Best bezochte film was, ondanks de première laat in het jaar, 'Finding Nemo', op de voet gevolgd door 'Lord of de Rings 2', die echter al het hele jaar draaide. Beide rolprenten trokken meer dan een miljoen bezoekers. De populairste Nederlandse film was 'Schippers van de Ka meleon' met 743.000 verkochte kaartjes. 'De Tweeling' eindigde op de tweede plaats, met 512.000 mensen in de zaal. keulen/anp - De avonturen van de bekende stripcowboy Lucky Luke zijn eind dit jaar te zien op het witte doek. De opnamen van de Duits-Spaanse copro ductie beginnen 26 januari in een studio in Keulen, maakte het publiciteitsbedrijf Publics gisteren bekend. De film wordt gemaakt met een budget van dertig miljoen euro. De Duitse acteur Til Schweiger zal Lucky Luke vertolken, de cowboy die altijd strijdt tegen de misdadige gebroeders Dal ton. De cowboy die 'sneller schiet dan zijn schaduw' wordt bijgestaan door zijn slimme paard Jolly Jumper. Lucky Luke is een creatie van de Belgische tekenaar Morris. In 1946 zag de stripfiguur het levenslicht. Later werkte ook de Fransman Goscinny, bekend van Asterix en Obelix, mee aan de stripalbums. In 1991 werd de reeks al eens verfilmd, toen speelde de Italiaanse acteur Te rence Hill de hoofdrol. Ook zijn er talloze tekenfilms gemaakt over de cowboy. door Joris Roes breda - Een jaar geleden was Marieke van Ginneken (23) nog 'de zus van'. Actrice Aukje van Ginneken speelde destijds in 'Goede Tijden Slechte Tijden'. In middels is Aukje gestopt bij GTST en steekt Marieke, nummer zes in de eerste editie van Idols, haar zus in bekendheid naar de kroon. Binnenkort verschijnt haar twee de single Tm a fooi'. Toen Marieke van Ginneken auditie deed bij Idols, wilde zus Aukje mee om haar te steunen. „Ik heb ruzie moeten maken om haar thuis te houden", ver telt Marieke. „Ik wilde niet dat ze de eerste rondes kwam, om dat ik niet het verwijt wilde krij gen dat ik alleen verder mocht in Idols omdat ik de zus van Aukje ben. Ik wilde mezelf eerst bewijzen en heb mijn achter naam angstvallig verborgen ge houden." Marieke verwierf al snel be kendheid omdat de camera's haar - mede door een kortston dige relatie met deelnemer Wayne - tussen de duizenden deelnemers geregeld wisten te vinden. Ook haar zangtalent bleef niet onopgemerkt. Nadat Henkjan Smits, Jerney Kaag man, Eric van Tijn en Edwin Jansen haar door de eerste ron des hadden laten gaan, koos het publiek haar bij de laatste tien kandidaten van Idols. „Toen voelde ik me zo ontzet tend een winnaar. Ik was zo blij en trots dat ik het tot de laatste tien gebracht had." Idols was intussen uitgegroeid tot een voor Nederlandse be grippen ongekend populair programma, met wekelijks mil joenen kijkers. Het absolute hoogtepunt qua kijkdichtheid was de finale op 8 maart. 4,8 Miljoen mensen zagen Jamai Loman dé Idol van 2003 wor den. Marieke van Ginneken was toen al een paar weken uitge schakeld. Ze werd uiteindelijk in de vijfde van de tien live shows door het publiek naar huis gestuurd. „Dat was echt een heel rottig moment." De Bredase zangeres viel in een gat. „Weken zit je van vrijdag morgen tot zaterdagavond met dezelfde mensen in een hotel en ben je alleen met Idols be zig. Na de uitschakeling is er plotseling geen Idols meer. Dat is moeilijk uit te leggen. Mijn Marieke: „Mensen die alleen maar beroemd willen worden, komen er niet." Foto: GPD/Vincent van den Hoogen vriendinnen luisterden wel naar me, maar de enigen die het echt begrepen waren de andere kandidaten." Twee weken na de finale van Idols stond Marie ke met de negen andere finalis ten in Ahoy'. „Dat was echt het allergaafste dat ik ooit heb mee gemaakt. Tienduizend mensen die met jou meezingen, dat was ongekend." In juli volgde een nieuw hoog tepunt. Marieke tekende een platencontract bij Dino Re cords. „Ik mocht toen de studio in met John Ewbank, de man achter alle hits van Marco Bor- sato. Dat was heel bijzonder, ik heb veel van hem geleerd." In middels heeft ze een show van een half uur. „Ik zing dan mijn eigen nummer en covers." Ze heeft het er druk mee, zegt ze. „Deze maand treed ik elf keer op, voor bedrijven en scholen. Dat is echt heel veel." Haar grootste droom moet in 2004 uitkomen. „Ik hoop dat ik dan een heel album mag maken. Daar zijn we over aan het pra ten." Haar studie sociaal pedagogi sche hulpverlening heeft Marie ke opgegeven. „Daar heb ik echt geen tijd meer voor." Maar Marieke zegt dat ze nog steeds 'dat gewone meisje uit Breda' is. „Laatst moest ik optreden op het Museumplein in Amster dam. Ik moest naar de wc, dus liep ik een kroeg in. Toen ik er uit kwam, werd een fan die me zag helemaal hysterisch. Ik zei: 'Als je nu die wc in gaat, merk je dat ik net zo stink als jij'." Bang dat Marieke geen werk meer heeft als de nieuwe Idols over een paar maanden zijn op gestaan, is ze niet. „Idols is een mooie springplank, maar daar na moet je keihard werken om in beeld te blijven. Mensen die alleen maar beroemd willen worden, komen er niet." Behal ve een album heeft Marieke voor de toekomst twee wensen. „Gewaardeerd worden door echte muzikanten, want dat is nog niet zo, en mijn geld kun nen blijven verdienen met mu ziek. En dat is best moeilijk, want vandaag ben je hot maar als je het niet goed doet, ben je morgen vergeten." In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Dj MAB uit Leiden. Marcel Alexander Bouwer (34) houdt breed grijnzend een el pee omhoog. Een grijze met een roze hart in het midden. 'Dj's MAB. Descello pre sent' staat erop. 'La Rue; Ad dicted to love'. „Ik ben zo trots als een klein kind." Want Dj MAB. dat is hij. Spreek uit op zijn Engels: Em- Ee-Bie. „Ik heb net de papieren van Buma/Stemra binnenge kregen. Die moet ik nog invul len. En de plaat is al diverse ke ren op de radio geweest. Op Radio 538 bijvoorbeeld. En alle topdj's draaien hem. Nu al, dat is echt te gek. Want dit is een promo, de plaat moet officieel nog uitkomen." Hij wil er maar mee zeggen dat alles wel heel snel is gegaan. De afgelopen tijd tenminste. „Eind 1990, begin 1991 ben ik al begonnen met draaien. Ja, hoe gaat dat? Je doet ervaring op, je ontmoet veel mensen. Op een gegeven moment kwam ik Dj Descello tegen, uit Zwolle. Hij produceerde al een tijdje platen." Van het een kwam het ander. Het duo dook de studio van Descello in en kwam met deze plaat op de proppen. „En ver gis je niet hoor. Veel mensen denken dat het een fluitje van een cent is om met een com puter een houseplaat te ma ken. Nou, dat is niet zo. Ik heb gitaar gespeeld, trompet en een beetje toetsen, maar met de computer werken is veel moeilijker. Je werkt met ver schrikkelijk veel geluiden, met fragmentjes, met effecten. Je moet alles weten te vinden. En voordat het klinkt ben je een heel stuk verder. Maar Descello begrijpt me precies als ik zeg: nog een boemetje hier, nog een hihatje daar." „Kijk, house is eigenlijk een soort diefstal, een stu^e van die plaat, een stukje van een andere plaat, een geluidje daarvandaan. Maar is het wel legale diefstal, want voor het gebruik van elk fragment heb je toestemming nodig. Je kunt niet zomaar alles op een plaat gooien. Het leuke van house is dat het een herhaling is van al lerlei muzieksoorten. Maar dan met vette beats eronder." „Je hebt natuurlijk een hele boel soorten house. Wat ik wil is drie, vier, vijf verschillende soorten, verschillende stijlen in een nummer stoppen. Dat hoor je dus nooit. Vreemd, want met zoveel stijlen vindt iedereen er wel iets van zijn ga ding bij. Deze plaat begint een Dj MAB: „Gevoel in muziek is heel belangrijk, zeker in house. Een normale plaat is meestal geba seerd op tekst, een houseplaat op geluiden." Foto: Hielco Kuipers beetje club groovy, dan een stukje speed garage met diepe bassen en dan een beetje tran ce. Dat vind ik heerlijk. En ik moet ook zeggen dat het een heel vrolijke plaat is geworden. Gevoel in muziek is heel be langrijk, zeker in house. Een normale plaat is meestal geba seerd op tekst, een houseplaat op geluiden. Daar kun je ook emoties mee oproepen. Dat zie je ook als je draait. Met de hou- seplaten die je opzet kun je mensen laten huilen en lachen. Je bepaalt de stemming als dj. Maar voor je dat kunt heb je veel ervaring nodig." Die ervaring zegt hij in de loop der jaren wel te hebben opge daan. „Ik heb al een hele fan club opgebouwd. Op dit mo ment draai ik elke zondagoch tend in Club Latido in Amster dam. In Leiden draai ik ook wel, af en toe bij In Casa of Club Devotion. Eigenlijk draai ik door heel Nederland. Zater dag zit ik in Peppermill in Heerlen. Ik boek nu nog alles zelf. Maar als alles nog beter gaat lopen, zal ik wel naar een boekingskantoor toe moeten." „Ik heb er wel hard voor moe ten knokken, maar dat vind ik leuk. As je onder aan een lad der staat, kun je niet meteen boven staan. Dat duurt even. Maar dan nog, het is toch heer lijk dat ik een plaat gemaakt heb. Een plaat ja. Vinyl heeft veel meer charme. Een cd schuif je in een cd-speler en die zie je niet meer. Een plaat wel. Je kunt er ook mee spin nen. En het allerbelangrijkst: een plaat klinkt tien keer mooi er dan een cd. Zeker de bassen. Maar goed, hier zijn er nu 2000 van geperst. En als-ie loopt komt-ie ook op cd. Ja, want na tuurlijk zijn er ook heel wat mensen die cd's draaien." 'Dj's MAB. Descello pre sent, La Rue, Addicted to love' is vanaf 12 januairi te koop. Herman Joustra katwijk - 'MacBeth ond; Beach' wordt het eerste bn ject van de Stichting di Mej in Katwijk. Aan deze projde tie op het strandplein jwi ken op 1, 2, en 3 juli dan vijftig Katwijkers ijiC Di Mare werd vier jaar den opgericht en lanc< het plan om van de Redschuur, vlak aan zee] theaterwerkplaats te m; „Een proefballonnetje" initiatiefnemer Peter Mijjni nu. „Het idee staat in maar heeft een lange atfn. Daarom pakken we Bic 'MacBeth' nu iets concïei bij de kop." ïg „Het wordt de eerste Shjgf speare in Katwijk", zegtvi' ter Minnee, die de regijn; zich gaat nemen. ,,'MacRsl is een echt drama w^la veel doden vallen, maar 1 kespeare is van alle tijdejol de lading van 'MacBetj nog altijd actueel." Hij m| dat het niet de bedoelt dat Di Mare uitgroeit t< zoveelste vereniging van! wijk. „Nee, juist niet. Wijn - len mensen van alle veiec gingen erbij betrekkenp werken een paar maaijie mee aan dit project en |w nen dan weer terug naarjg eigen club." k< De repetities zijn inmithe begonnen. Minnee: „Deïst is rond. De eerste leesrej ties hebben we achte rug. Misschien is hetjj beetje voorbarig, want! de begroting van 25.000 is pas de helft binnen. 1 eind januari hoop ik cM nanciering rond te hetjü) Ik ben optimistisch gestjs] Het is toch een voor Kapt uniek project." De initiate nemer wil vooral het th(ii weer terug naar het g brengen. Het is hem te efc geworden. h 'MacBeth on the Bé, moet gratis toegankelijk^ voor het publiek. Hoér wil Minnee entree hl I voor een plek op de tript die hij wil plaatsen op, strandplein aan de B(e vard van Katwijk. De S ting di Mare hoopt ookj| toeristen te trekken doe voorstellingen in het zoj" seizoen te programmere Peter Minnee heeft tv\)D acteurs aangetrokken It mee te spelen in 'Macö1 Verder zijn er twee beel|t< kunstenaars bezig me(te toneelbeeld. De HarnjD Katwijk voert de muziej s diewordt geschreven bi eeri Gnekse componist, jt door Ad van Kaam leiden - Plundering van archeologische vind plaatsen en de handel in cultureel erfgoed neemt nog altijd toe. Dat geldt met name voor Zuid- Amerika. Daarom komen de internationale mu sea met een Rode Lijst. Het is een oproep aan musea, veilinghuizen, kunsthandelaren, verza melaars en toeristen om voorwerpen die daarop voorkomen niet te kopen. De lijst wordt tevens verstrekt aan douane en politie over de gehele wereld. De International Council of Museums maakt in het Rijksmuseum voor Volkenkunde de Rode Lijst op 19 januari openbaar. De illegale handel in culturele voorwerpen is een winstgevende zaak en tiert met name in landen als Peru, Colombia en Bolivia nog welig. Een ge vaarlijke ontwikkeling is dat georganiseerde mis daad de plaatselijke bevolking betaalt om deze schatgraverij uit te voeren. De gebieden waar de bendes opereren, zijn dikwijls dunbevolkt en arm. Controle is amper mogelijk. Met grof ge schut gaan de plunderaars te werk. Ze maken ge bruik van hakbijlen, tractoren en soms zelfs van explosieven. De buit varieert van handzame kunstvoorwerpen en mummies tot enorme beel den die dikwijls in stukken worden gezaagcT De plunderingen zijn verwoestend omq^ complete context en samenhang verloreiL en de vindplaatsen dikwijls nog de enige zijn van informatie over bepaalde historisch rioden. Ook koloniale kunstschatten moetj ontgelden. Kloosters, kerken en andere Ij menten worden leeggeroofd. Hierachter L vaak grote internationale misdaadsyndicat^ De voorwerpen op de Rode Lijst zijn gf- schikt naar materiaalsoort: van jade, keranti metaal tot hout, textiel en zilverwerk. Hier vallen voorwerpen als kommen, urnen, m^ sieraden en weefsels. Maar ook schilderiji ken en andere liturgische voorwerpen uit re koloniale periode. De lijst is eind vorig jaar opgesteld dot groep van zestig deskundigen op het gebift kunst en cultuur uit Noord- en Zuid-Amei uit Europa. Manus Brinkman, secretaris-gt van de ICOM, zal tijdens een forumbijeej de lijst van Zuid-Amerika officieel openb: ken. p Eerder verschenen er al een Rode Lijst Afir na de plundering van het museum in BagiE gevolg van de oorlog, een Rode Lijst Irak. theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: 'De Omloop' van De Nieuwe Snaar. Teksten, muziek, arrangementen: Jan De Smet, Kris De Smet, Geert Vermeulen en Walter Poppeliers. Gezien: 6/1Leidse Schouwburg. De Nieuwe Snaar speelt na twintig jaar muziektheater van uitzonderlijke kwaliteit nog steeds in Alsemberg en Aartse- laar, in Goes en Oss. Dat de Vla mingen met hun programma niet een maand in Carré staan, mag een van de opvallendste fouten heten in het Neder landstalige amusement. Met wat deze mannen allemaal in huis hebben, hadden ze in het buitenland al lang zo bekend kunnen zijn als Hans Liberg. Ze wonnen weliswaar ooit een roos in Montreux, maar keer den daama blijmoedig terug naar Zwevezele en Spijkenisse. Het fundament van De Nieuwe Snaar blijft een geweldige mu zikale virtuositeit, prettig ge stoorde humor, acrobatiek en theatrale vondsten. Ik heb de instrumenten die ze met z'n vieren bespelen niet geteld, maar een stuk of dertig moeten het er wel zijn. Kris De Smet neemt vooral rieten voor z'n re kening, zijn broer Jan doet de accordeons, Geert Vermeulen is behalve circusartiest ook violist en Walter Poppeliers speelt ly risch en swingend contrabas. Gitaar spelen ze allemaal, en verder nog het een en ander aan ongeregeld goed uit de mu ziekwinkel. Ze spelen blues en country en folk uit alle hoeken van de wereld en spannen alles voor hun karretje. Hebben ze dan helemaal geen zwak punt? Jawel. In de liedtek sten zitten sfeervolle regels, maar gemiddeld zijn ze niet ge weldig. Ze missen sterke refrei nen en een pointe, hebben nog al wat stoplappen en nuf vulling, en blijven maar I hangen. Met een sterke! dichter zou het pro| briljant kunnen zijn. 'De Omloop' is in hun programma's een van df re. Het is een combinat een road movie en het vt rond een Belgische wieli Het eerste leidt tot muz mooie eenzaamheid, helj de tot de idiotie van d< mekaravaan van de pla; middenstand. De gebi Van As, in uitvaarten, pi ren hun muzikale Vermeulen draait als 'de king' rond in een rad. heeft hij een flink deel Omloop' al ondersl doorgebracht, met maj schoenen voor een bord. En dan vrolijk d( len. Cirque du Soleil, mi leuk. Een feest voor oor Nog twee maanden in land, en dan naar Hoi Wemmei en Bierbeek.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18