REGIO A 'Een goede mix tussen voetbal en plezier 'Houd Groene Hart vrij van woningbouw, want er is geen weg terufe 'Holland is te klein om in zijn centrum natuurgebied aan te houde NAVRAAG Rond oud en nieuw is politiek Europa opgeschrikt door een aantal bombrieven die zijn bezorgd aan het adres van Romano Prodi, voorzitter van de Europese Commissie, de Duitse Europarlemen tariër Pottering en diverse Europese instellingen. Over de her komst van de 'Bombrieven zijn opzetje van 1^'™ '®wcinig t j. r i y bekend. Er zijn geheime dienst, of eenzame gek hooguit geruch ten dat het gaat om een anti-globalistische of anarchistische groepering uit het Ita liaanse Bologna. Volgens MARCO VAN DUIN, woordvoerder van het Leidse Anarchistisch Collectief Eurodusnie, zijn die geruchten onzin. „Het is het werk van een eenzame gek of een poging om an archisten in diskrediet te brengen." Maar toch, ook linkse extremisten schuwen het geweld niet „Ja, je hebt militante vleugels maar ik heb zelf nooit weet gehad van een oproep tot geweld. Aan geweldsacties is, ook in de jaren '70, een einde gekomen. De anarchistische federatie in Italië heeft zich direct gedistantieerd van deze actie met bombrieven." Ook Eurodusnie heeft het streven om de maatschappij te hervor men. Hoe zien jullie dat dan gebeuren? „Langs de weg van de geleidelijkheid willen we duidelijk maken dat er alternatieven zijn voor kapitalisme en globalisme. In onze vrijplaatsen, aan de Koppenhinksteeg en aan de Boerhaavelaan, laten we zien dat in de wereld niet alles om geld draait." Maar, merken jullie er iets van dat anarchisten en anti-globalis- ten verdacht worden van de bombrieven. Word jij er op straat op aangesproken „Waarom vraag je dat? Omdat je verwacht dat ik er als een anar chist uit zie? Kijk, het zijn ook dit soort stereotiepen waar we tegen ageren. Kom gewoon eens langs in de Koppenhinksteeg. Morgen gaan na een verbouwing ons Eetcafé Las Vegas en de Weggeefwin- kel aan de Hooglandse Kerkgracht weer open. Kom kijken, dan zie je daar allemaal gewone jongens en meisjes rondlopen." door Gerard Baas foto: Ton Kastermans UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directlehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/J €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaahbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. COLOFON WOENSDAG 7 JANUARI 200( ANNO 1979, zaterdag 6 januari LEIDEN - Het Academisch Ziekenhuis heeft belangstelling voor het voormalig Pesthuys. Het AZL zou het monumentale complex bij de nieuwbouwplannen willen betrekken. Het Pesthuyscomplex komt over enkele jaren leeg als het Legermuseum het gebouw verlaat en naar Delft verhuist. De belangstelling van het Academisch Ziekenhuis komt naar voren in het gisteren verschenen programma van eisen voor de Leeuwenhoek van de gemeente Leiden. Uit dit programma blijkt dat burgemeester en wethouders positief staan tegenover de mogelijkheid om het Pesthuys bij het ziekenhuis te betrekken. LEIDEN - Optimisme alom gisteravond op de Nieuwjaarsreceptie van de Leidse Sportstichting, waarop het basketbalteam Parker/Leiden tot sportploeg van 1978 werd uitgeroepen. Rijnsburgse Boys was de eerste ama teurclub uit de regio, die vijf jaar ge leden met een trainingskamp tijdens de winterstop begon. „Het was een idee van onze voorzitter Cees Drie bergen en trainer Henk Wisman", weet bestuurslid technische zaken Ed Bos nog. De excursie aan het be gin van het nieuwe jaar beviel zo goed dat Rijnsburgse Boys er een ge woonte van maakte. „We gaan hier met het eerste en het tweede elftal naar toe. We stimuleren zo dat die twee groepen naar elkaar toe groei en. We hebben gemerkt dat de on derlinge verstandhouding tussen de spelers na de winterstop een stuk beter is." Volgens Bos is het trainingskamp een serieuze aangelegenheid. „Na tuurlijk gaan de jongens wil eens een keertje uit, maar het moet niet te gek worden. We hanteren ook de regel dat er geen alcohol mag worden ge dronken in trainingskleding. Die kle ding mag na het avondeten uit." Rijnsburgse Boys beschikt in Turkije over prima faciliteiten. Naast het ho tel (met 500 kamers) ligt een voetbal veld, op tien minuten rijden bevindt zich een complex met zeven voet balvelden. „En dat zijn biljartlakens. Het is ook geen wonder dat zoveel clubs hier naartoe komen. Er zitten hier Russische en Turkse ploegen. Volgende week komen Sparta, Vites se, Hannover'96 en Lokeren." Het gezelschap uit Rijnsburg bestaat uit 60 personen. Behalve spelers en begeleiding is er ook een groep sponsors meegekomen naar Belek. ïshe Zelden was er sprake van zoveel eensgezindheid over de stelling, als deze week. Althans, onder de bezoekers van de LD-web- site. De leden van ons vas te forum zijn een stuk minder gelijkgestemd. De lezers zijn duidelijk in hun oordeel: 92 procent vindt dat het Groene Hart voor al groen moet blijven. Een greep uit de reacties. A.P. Köhne von Jaski, Lisse: „Niet meer bou wen. Want zo begint westelijk Nederland steeds meer op Mexico- stad te lijken (circa 16 miljoen mensen boven op elkaar)." E. van Steenbergen: „Het Groene Hart is prachtig en zeer uniek. Dit Hollandse Landschap moet blijven bestaan. Voor mens en vee en flo ra en fauna en behoud van een prachtig cultuur landschap. Het Groene Hart is een uitgelezen plek voor kleinschalige, natuurvriendelijke vee teeltbedrijven. Een pret tige plek voor weidevo gels én mensen." F. Stikkelorum, Oegst- geest: „De Flevopolder, Noord-Holland, is daar niets te vinden? Laten we nu eens voor altijd van dit enige stuk groen in de Randstad met onze poli tieke klauwtjes afblij ven." J. Kraakman, Capelle aan den IJssel: „Uw vraag is uiterst ongenu anceerd! Last van politie ke correctheid of ander onbenul?" J. van Dam, Leiden: „Als er dan toch moet worden gebouwd, doe het dan maar in de Bollenstreek. Geen massale woningbouwplannen in het Groene Hart. Die is namelijk maar een paar weken in het jaar het aanzien waard. Het Groene Hart is altijd een groene oase." N.H. Breedijk, Sassen- heim: „Duidelijk is dat er in de categorie boven- modaal behoefte bestaat aan ruimere huizen, vooral laagbouwwonin- gen met tuin. Een argu ment van minister Dek ker om te bouwen in het Groen Hart is dat dan de 'natuur' naar de mensen wordt gebracht. Ze wo nen er dan als het ware middenin. De vraag is nu of nadat deze plannen zijn gerealiseerd er nog steeds woningbehoefte is. Waarschijnlijk profi teert alleen een kleine bovenlaag van deze lan delijke woningen. Een ander aspect is de vraag waarom de minis ter zo afwijkt van de richtlijnen die door voor gaande regeringen ten aanzien van het bouwen in het Groene Hart zijn opgesteld. Wat was er mis met deze richtlijnen? Het is duidelijk dat er voor stedenbouwkundi gen, projectontwikke laars en grote bouw maatschappijen meer eer is te behalen - en dus ook geld is te verdienen - aan (grote) bouwlocaties in maagdelijke open ge bieden. Het vergt veel meer inventiviteit en re sulteert in minder rende ment wanneer men dit in bestaande (oude) woon kernen moet realiseren. Zijn in dit verband deze (ingewikkelder) alterna tieven wel voldoende be keken en overwogen? Als het dan volgens de mi nister zo noodzakelijk is eerder gemaakte afspra ken naast zich neer te leggen, laat zij dan alvo rens te handelen beden ken dat dit proces onom keerbaar is. Het toch al zo schaarse open gebied in ons drukke westen wordt dan nog schaarser. Het is te hopen en te wensen dat de ogen van die politici die hier straks over beslissen op tijd opengaan zodat het tij nog kan worden ge keerd." A. Dorrestein, Koude kerk aan den Rijn: „Het Groene Hart is nog steeds een waardevolle achtertuin van de Rand stad. Hoewel er al veel is verknoeid. Houd de mooie stukken vrij van woningbouw, want een weg terug is er niet. Dus 1 geen woningbouw in de Grote Polder, de Gnep- hoek en andere (veen- weide)polders. Toekom stige generaties zullen ons er dankbaar voor zijn." P.M. Pot, Leiden: „Er is plek genoeg om te bou wen buiten de Randstad. Dit groen hebben wij no dig om te ademen.' De nieuwe stelling ons 'ingefluisterd' do Utrechtse korpschef gelzang. Volgens de tiebaas verspelen zo| noemde veelplegers mensen die herhaald strafbare feiten bega hun recht op anonirc Hun portretten moet mar, volgens Vogelzang w \VF: den verspreid in de u èt lij waarin ze actief zijn. Heeft de korpscheft (Fordf lijk? De stelling waar ami tot en met maandag item reageren luidt: altoe djda De portretten van veiGri gers moeten op het p e afl bord in de supermark sl st£ ichai Reageren kan via wvtollaj .leidschdagblad.nl, 0 olitit post: De stelling, pos ieslj 54, 2300 AB, Leiden, ame :elm ANNO 1979, maandag 8 januari LEIDEN - Een paar honderd kinderen hebben zaterdag op de Witte Singel deelgenomen aan het gekostumeerde schaatsfeest, georgani seerd door het Leidsch Dagblad. Op de foto presentator Hans Versnel met een aantal kinderen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Drie hoofdklassers naar zonniger oorden voor trainingskamp door Willem Spierdijk Bijna alle eredivisieclubs doen het Tenminste, diegene die het kunnen betalen; in de winterstop op trai ningskamp naar zonnige oorden. Rijnsburgse Boys is vorige week voor het vijfde jaar naar het Turkse Belek afgereisd, w Katwijk is naar dezelfde plaats gevlogen en Quick Boys doet deze dagen voor het derde achtereen volgende jaar Tenerife aan. Een leuk vijfdaags vakantiereisje als onderbre king van het voetbalseizoen of een se rieuze voorbereiding op de tweede seizoenshelft? „Voor de spelers hoort dit bij het voetbal", zegt Ouick-Boys- trainer Gert Aandewiel. „Die beschou wen het puur als een trainingskamp." mmm last oeg, Dennis Salman (31) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „Welk Groene Hart, is de eerste vraag die in mij opkomt? Het Groene Hart is toch niets meer en minder dan een gebied met een paar stukjes weiland, bomen en water? Een gebied dat hier en daar wordt onderbroken door bebouwing? De vraag is of je als overheid nog in dat kleinschalige, gefragmenteerde Groene Hart moet investeren. Dat hadden de dames en heren politici zich enkele decennia geleden moe ten realiseren. Hoewel het me aan het (groene) hart gaat, zijn de kan sen voor het gebied verkeken en moeten we de gelegenheid te baat nemen iets aan de gigantische wo ningnood in de Randstad te doen. Bouwen dus, waarbij we natuurlijk niet uit het oog moeten verliezen dat we in een aangename woon- en leefomgeving kunnen verblijven en opgroei en. Daar hoort natuur lijk ook een stukje groen bij." Ltuur- Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant: „Het Groene Hart is een prachtig gebied in de provincies Holland en Utrecht. De economische concentratie van be drijven en instellingen ligt ook in dit gebied. Een en ander gaat moeilijk samen. De afweging economie en groen hart is een ongelijke strijd. Alle pogingen en protest acties ten spijt, het eerste punt wint uiteindelijk al tijd. Een Hollander is pragmatisch en opportunistisch als het gaat om werken, wonen en inkomsten. Uit eindelijk zullen ze via hun politieke partij de zegen geven aan de ontwik keling van het Groene Hart. Uiter aard zoals gebruikelijk via (kleine) politieke stapjes. Ik zou kiezen voor een openbaar debat over dit gebied. Holland is te klein om midden in zijn economische centrum een na tuurgebied aan te houden. We hebben immigranten voor onze economie nodig en ons land is nog niet vol, dus... bou wen, bouwen." Karin Castelein (42), boerin te Rijp- wetering: „Mee eens. Het Groene Hart is een mooi en uniek veenwei- degebied. Bebouwing moet plaats vinden in de kernen, als daar bij voorbeeld bedrijven vertrekken. Het Groene Hart kun je natuurlijk ook niet op slot zetten, maar massale woningbouwplannen, nee. Grofweg ligt het Groene Hart tussen de vier grote steden Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Rotterdam. Laat dit ge bied maar blijven als open gebied om te recreëren. Om te wandelen, te fietsen en onze weidevogels te zien. Om daarna weer als herboren thuis te komen." Reinier Verbeek (38) uit Leiden, ar chitect: „Dat is bouwen voor de leegstand. Net als een aantal Vinex- wijken waar niet goed is over nage dacht, die midden in het weiland staan: daar wil straks niemand meer wonen. Over vijftig jaar zijn er waar schijnlijk al minder woningen nodig dan nu. En dan staan daar koeie- vlaaiwoningen in het Groene Hart, in plaats van echte. In de tussentijd zorgen de huizen voor extra files. Het worden troosteloze wijken met hangjongeren. Laat het Groene Hart groen, in plaats van er iedere keer maar weer 'voor de allerlaatste keer' een stukje vanaf te halen. Dan kun nen we er lekker fietsen en wandelen en naar kijken. En misschien loopt er dan nog wel een koetje, zodanig dat mijn kinderen weten dat melk van de koe en niet uit het pak komt. Het ruikt lekker, er wordt zuurstof gemaakt, het is een cultuur landschap zoals de Beemster en boven dien vele malen mooier dan een uitbreidingswijk. Nancy Knijnenburg (35) uit N wijk, magazijnmedewerkster: eens. Zo langzamerhand is me Groene Hart toch al redelijk vo het bouwen dus de rem mag d wel op. Dat kleine beetje groen we nog hebben moet blijven. I meer verstedelijking gaat meei vuiling opleveren (meer auto's dustrieterreinen, enzovoort), h gaat zeker ook meer wegen tot volg hebben, want alles en iedi moet immers bereikbaar zijn e ven. Het zijn namelijk niet allei maar huizen die erbij gebouwi den. Ondanks het feit dat hetv moeilijk is, moeten we toch proberen zo min mogelijk te ci ren. Zoek de ruimte buiten het ne Hart, maak het aantrekkelij nu nog dunner bevolkte gebiei Nederland. Laat het Groe ne Hart echt groen." KLANKBORD Gert Aandewiel (midden) instrueert op Bos vindt dat geen probleem. „Inte gendeel, de band tussen sponsors en spelers wordt beter, het is een goede manier om als club je sponsors aan je te binden. Vanavond hebben we een barbecue die door de sponsors wordt aangeboden." Ook in het gezelschap van Quick Boys bevinden zich sponsors. Trai ner Gert Aandewiel juicht dat toe. „De sponsors kunnen zien hoe ge richt en hoe hard er wordt gewerkt. Daar zijn ze vaak van onder de in druk. De sponsors hebben voor een deel een eigen programma, soms doen we dingen gezamenlijk. We gaan bijvoorbeeld met elkaar gol fen." Tenerife de spelers Niels van Duijn (links) Aandewiel maakte als prof bij Sparta en Volendam ook van dit soort trai ningskampen mee. „Bij de profs is het nog iets serieuzer. Dat is ook lo gisch. Als prof train je zeven, acht keer in de week. Dan ga je op trai ningskamp natuurlijk niet minder hard, maar juist harder trainen. Wij trainen in deze week ongeveer zeven keer en spelen twee wedstrijden." Natuurlijk is er ook wel eens ruimte voor de spelers om uit te gaan. Aan dewiel: „Noem het maar een goede mix tussen voetbal en plezier." De Katwijkse trainers Aandewiel en Arjen van de Werf gaan tijdens het trainingskamp met alle spelers om tafel zitten. „We hebben er dan alle en Derek van der Plas. Foto: Jan Willem Dijkdrent tijd voor", zegt Aandewiel. „Als het nodig is om met iemand twee uur te praten, dan doen we dat. Dat is een van de belangrijkste onderdelen van dit verblijf op Tenerife." De trainer vindt dat geld aan het trainingskamp goed is besteed. „Je kan het geld ook aan twee spelers spenderen, maar ik denk dat het zo beter is." De andere Katwijkse voetbalclub, w Katwijk, is dit jaar voor het eerst op stap gedurende de winterstop. Het reisje was een onderdeel van de overeenkomst die met kledingspon- sor Errea is gesloten. Elftalleider Wil lem Guyt weet daarom niet of het trainingskamp een vast programma onderdeel wordt. „Als het iedereen goed bevalt, zullen we kijker het volgend jaar weer De tripjes hebben voor som clubs ook een fiscale achtei De belastingdienst control* gelopen jaren streng of er g« gale betalingen worden ged voetballers. Met een tripje n1 buitenland kunnen spelers worden beloond. De fiscus schouwt het reisje niet als voor de spelers omdat de cl nemelijk hebben gemaakt d trainingskamp noodzakelijk goed te presteren. De voetb hoeven daarom geen belas) slag te verwachten na het Turkije of Tenerife. b lov -eidi :ver k% toeli .jjinrei [e ide g(mn •d ide lie 'S) I ui da i bot •1 irdii :fde jtfwin 'trünal rspr nlan Is het terecht dat de daders worden gezocht in de anarchistische Iwek? „Nee, pertinent niet. Antigloba- listen en anar chisten zoeken hun heil niet in aanvallen op in dividuen. Daar hebben we hele maal niets mee. Het staat lijn recht tegenover onze vreedzame instelling." Wie is dan wel verantwoorde lijk? „Wij vermoeden dat de daders zitten onder de extreem-rechtse groepen en dat deze actie een poging is om anarchisten in diskrediet te brengen. Zoals bekend heeft Italië een kwalijke reputatie op dat gebied. Dat is in de jaren '70 aangetoond bij de ontvoering van Aldo Moro en later bij de Gladio-affaire. Het moet een opzetje van de geheime dienst zijn, of gewoon het werk van een eenzame gek."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14