LEIDE Bouwstop leidt tot ontslagen Antiek Problemen door nieuwe bijstandswet ie Leidse wetenschappers :loond met 1,25 miljoen Oliebollen doden alle konijnen aan de Zuidsingel Beurs or Kunst Gras rond Zijlpoort geen groot succes Verwoeste kledingzaak herrijst uit zijn as I en 11 januari en lel! 3 a ^k, N Treinreiswinkel or naar de ale van LEF Kinderopvang ;antine van etbaldub itie op zoek jr straatrover i - De politie zoekt een [ie gisteravond kort voor op de Kooilaan een 57- pewoner van die straat el. In de buurt van zijn jgwerd het slachtoffer 5jn belager van achteren keel gegrepen. Door hard reeuwen en zich te ver- [wist de man de overval ue vlucht te jagen. Ach- jleek zijn portemonnee te stolen. etsel tsing - Een 21 -jarige vrouw uit dorp is gistermiddag met jiel overgebracht naar het I, nadat zij op de Schip- g met haar auto op een f auto was gebotst. Die jestuurd door een Leid- ijdammer (36) remde voor 'lanje stoplicht. De Leider- merkte dit vermoedelijk op. Jificatie eputeerde C/leiden - In het artikel vragen die de provinci- Tes van het CDA en de aristenUnie over massa- ingbouw in Zuid-Hol- ibben gesteld, stond gis- er abuis dat J. van Dijk lieerde is van de provin- )rd-Holland. Ook in een artikel werd deze fout kt. Van Dijk is lid van Ge- lerde Staten van Zuid- d. Hij heeft voorgesteld le Leidse regio en in de itreek tien- tot vijftien- d huizen te bouwen, roor Noordhollandse [zoekenden. Onder an- ijn eigen partijgenoten inciale staten zijn daar sd over. o edsdag voor I en armoede Israël, armoede, onder kinnen en de overheid. ien greep uit de onder waarvoor gelovigen za- innen bidden tijdens ede Leidse gebedsdag. :ma van de dag is 'samen i, samen bidden'. Spreker rangelist Victor van in. De gebedsdag duurt 00 tot 14.00 uur in de Jkui )IS 18 j! Jingskerk aan de Arent itraat in Zuidwest. (advertentie) )ag 17.00 tol 21.00 uur en zondag 11.00 tot 18.00 uur Organisatie: Reijmerink woensdag 7 januari 2oo4 Particulieren zwijgen door Rody van der Pols leiden - De bouwstop, die de Leidse binnenstad vijf maanden geleden trof, blijft niet zonder gevolgen voor de Leidse bouw wereld. Aannemer JoBo De Bou wer heeft tien werknemers moe ten ontslaan. Ook Burgy Bouw bedrijf voelt de klappen. Toch zijn er ook andere geluiden. „Tot nu toe valt het me wel mee. Ik had het erger verwacht." Als gevolg van een uitspraak van de rechtbank in Den Haag mag de gemeente pas weer bouwvergunningen afgeven zo dra de bestemmingsplannen zijn bijgewerkt. Hierin ontbrak tot nu toe de vermelding dat Leiden een 'beschermd stads gezicht' is. In april hoopt de ge meente deze klus te hebben ge klaard. Tot die tijd gedoogt het stadsbestuur in uitzonderlijke gevallen een verbouwing door het afgeven van een zogeheten vooruitakkoord. „Een wassen neus", noemt Boy van Dijk, directeur van JoBo De Bouwers, deze noodmaatregel. De aannemer is ettelijke klus sen misgelopen door de bouw stop. En niet zonder gevolgen: onlangs heeft hij tien werkne mers ontslagen. „Vreselijk om die mensen naar huis te moe ten sturen. Daar word je heel somber van", zegt hij. Veel keus had de directeur echter niet, zegt hij. „Stel je voor: zeventig procent van onze omzet halen we uit de binnenstad." En dat geldt al helemaal voor de vele éénmansbedrijfjes die in de bouw actief zijn, zegt Van Dijk. „Daar vallen de harde klap pen." Ook Burgy Bouwbedrijf, gespe cialiseerd in restauratie- en re novatiewerkzaamheden, is vooral actief in de binnenstad. Directeur Kasper Burgy merkt dat opdrachten voor nieuwe klussen nog maar mondjesmaat binnenkomen. Door de matige economie was het al geen ro zengeur en maneschijn, zegt hij. „En daar is die bouwstop nu nog eens overheen geko men. Mes bij elkaar is het niet best." Twee werknemers heeft Burgy naar huis moeten sturen. De aannemer houdt zijn hart vast voor de toekomst. Straks zijn de nu nog lopende projecten afge rond, terwijl er geen nieuwe klussen zijn bijgekomen, voor spelt hij. „Het was al slecht, het is slecht en ik ben bang dat het over twee of drie maanden al leen nog maar slechter is." Aannemer Willem Meyer heeft om die reden bewust 'zijn ba kens verzet'. „Dat is het enige dat je als ondernemer kunt doen: andere bronnen van in komsten aanboren. Als het in Leiden niet lukt, dan maar er gens anders." Zijn bouwbedrijf is druk doende met een grote klus in Den Haag; ook in Utrecht wachten twee restaura ties. Meyer is nu optimistischer dan een paar maanden geleden, toen hij van de bouwstop hoor de. Maar niet te vroeg gejuicht, zegt hij. „De problemen kun nen nog heel goed komen, wanneer de bouwstop langer aanhoudt dan voorzien." door Timoteus Waarsenburg leiden - Het gras is aan de an dere kant altijd groener, luidt een oud gezegde. In dit geval echter niet. Alle graskanten van de Zijlpoort verkeren in deplorabele staat. De schuine wanden van de Zijlpoort zijn na de renovatie van de monu mentale stadspoort aan de Zijlsingel bekleed met gras. „Maar dat is toch een minder groot succes gebleken dan wij aanvankelijk gedacht had den", zegt gemeentelijk woordvoerder R. Beurse. „Dit was indertijd de goedkoopste oplossing. Maar niet de meest duurzame." Volgens de gemeente heeft het loslaten van de grasplaggen niets te maken met de ex treem droge zomer van afge lopen jaar. Rond kerst liet een groot deel van de grasbekle ding spontaan los. Beurse: „Daarop hebben we alles maar van de Zijlpoort ge haald. De Zijlpoort ziet er nu wel erg kaal uit, maar het is nu het verkeerde moment om iets nieuws aan te leggen. Daar voor hebben we beter weer nodig. Op dit moment onder zoeken we de mogelijkheden voor de Zijlpoort. Dat zijn er eigenlijk drie: opnieuw gras, klimop of kunstgras. Hoewel kunstgras geen echt serieuze optie is. Dat past niet bij de uitstraling van het pand." J. Klerks, eigenaar van café brasserie De Poort van Ley- den, die gevestigd is in de ou de stadspoort, is een stuk minder luchtig over de kwes tie. „Sinds de oplevering van dit pand in de zomer van 1999 is het al mis met het grasdak. We hebben daar al veelvuldig contact met de gemeente over gehad. En nu ligt de hele be kleding er dus af. Dit is een hele vervelende kwestie, die mij bovendien veel geld gaat kosten. Vanwege de vreselijke uitstraling van mijn zaak. Dit ziet er natuurlijk niet uit." Volgens Klerks worden de braakliggende zijkanten van de poort de komende twee maanden afgedekt met groen zeil. „De gemeente heeft ge zegd dat er vóór het voorjaar een definitieve oplossing voor de Zijlpoort is." Klerks weet wel wat die oplos sing zal zijn: „Kunstgras. Na vijf jaar weet ik inmiddels wel dat grasdaken geen succes zijn en van klimop verwacht ik ook niet veel. Onze voorkeur gaat uit naar kunstgras, iets anders is eigenlijk niet zin vol." Rond kerst liet opeens een deel van het gras bij de Zijlpoort los. Nu heeft de gemeente de muren helemaal kaal gemaakt. Foto: Hielco Kuipers Het valt niet mee om een ra ming te maken van het aantal particuliere gedupeerden, van wie de verbouwing van het huis vertraging oploopt. Heel wat, zegt de Leidse architect Reinier Verbeek. Hij kan zo een paar namen noemen, wa re het niet dat deze mensen hun probleem liever niet aan de grote klok hangen. „Ze zijn immers ook daarna nog van de gemeente afhankelijk voor hun vergunning." Rick Lawson is zo'n gedupeer de. Sinds mei vorig jaar is hij de bezitter van een pand in de binnenstad; prachtige locatie, maar compleet uitgewoond. Omdat hij geen bouwvergun ning heeft, woont hij echter nog steeds in zijn oude huis; een stevige financiële last. Toch gloort er hoop voor de Leidenaar. Van een ambte naar heeft hij begrepen dat hij een goede kans maakt op een zogeheten vooruitakkoord „Binnen enkele weken hoop ik uitsluitsel te hebben." Daarmee komt voor hem een eind aan veel onzekerheid. Want geschrokken is hij wel. En met hem vele andere bezit ters van monumentale pan den in de binnenstad, zegt hij. Daarom neemt hij het de ge meente het meest kwalijk dat zij de gedupeerden niet heeft ingelicht. „Ik heb het uit de krant moeten vernemen. Waarom kon de gemeente niet gewoon een briefje met tekst en uitleg sturen?" door Robbert Minkhorst leiden - Domme pech, een slechte arbeidsmarkt, misma nagement of een gemeentelijk vangnet vol mazen kan Leiden jaarlijks miljoenen euro's kos ten. De nieuwe Wet Werk en Bijstand schreeuwt om goede en strakke aanvullende regels, blijkt uit een risico-analyse die Leiden heeft laten maken. De gemeente wil weten wat haar boven het hoofd hangt nu per 1 januari de nieuwe bij standswet van kracht is. De be langrijkste (en meest verstrek kende) verandering is dat ge meenten zelf verantwoordelijk zijn voor het aantal uitkerings gerechtigden en het budget. Op basis van een schatting van het aantal werklozen krijgt Leiden een bijdrage van het rijk - en daar moet de stad het mee doen. Houdt de gemeente geld over, dan mag ze dat houden. De keerzijde: voor tekorten draait Leiden zelf op. En daarin schuilt een van de grote gevaren. Burgemeester Henri Lenferink waarschuwde gisteren voor de gevaren van de nieuwe wet. „Ik heb de indruk dat veel mensen niet beseffen hoe groot die risico's zijn. Je praat echt over vele miljoenen euro's." Tot op zekere hoogte kunnen gemeenten zich indekken met eigen beleid. „Een zeer belang rijke component is arbeids marktbeleid", aldus Lenferink. „Elke uitkering kost de gemeen te 13.000 euro. Dus als je ie mand aan een baan helpt, scheelt dat 13.000 euro per jaar." Het beleid is in de maak. Overigens geldt 2004 ook als een overgangsjaar - Leiden heeft dus tijd om eigen regels vast te stellen. Verantwoordelijk voor het budget is de gemeente al wel. Leiden is er verder nog lang niet met het eigen mini mabeleid. De gemeente bepaalt de komende maanden wat ze wil met gesubsidieerde arbeid, bijzondere bijstand en subsi dies voor bijscholing. Verder moet Leiden daarover afspra ken maken met werkgevers, DZB Leiden en reïntegratiebe- drijven. Een tweede risico is de bijzon dere bijstand. Leiden gaat prat op zijn sociale gezicht. De stad is trots op haar minimabeleid. Eén van de pijlers daaronder, de categoriale bijzondere bij stand, wordt afgeschaft. Mini ma zullen nu waarschijnlijk va ker een beroep doen op het de claratiefonds, voorspelt de ana lyse. Lenferink: „Maar daarop wordt door het rijk weer bezui nigd. Terwijl het ons meer kost." Buiten haar schuld om kan de gemeente ook schade oplopen. Een Leids bedrijf dat door wan beleid 'omvalt', betekent een stijging van het aantal werklo zen. De nieuwe bijstandswet maakt daar echter geen uitzon deringen voor. „Dan heb je dus echt een probleem, zeker als het een aantal jaren duurt voor die mensen weer aan de slag gaan", aldus Lenferink. „Dat gaat in de papieren lopen." Lei den betaalt én de uitkeringen én de kosten voor de begelei ding naar nieuw werk. Hetzelfde gevaar geldt als bij voorbeeld de economie weer aantrekt, maar de groei in Lei den achterblijft. Op grond van die economische groei verlaagt het rijk de bijdrage aan ge meenten: er zijn dan minder werklozen. Voor zulke uitzon derlijke gevallen bestaat wel een 'wiebelfonds', zegt Lenfe rink, een fonds dat verschillen tussen gemeenten verevent, maar daar kan slechts beperkt aanspraak op worden gemaakt leiden - Vijf maanden nadat de vestiging van US Madhouse in de Haarlemmerstraat door brandstichting werd verwoest, heeft de kledingwinkel een nieuw pand geopend, schuin tegenover de afgebrande zaak. Op 19 februari komen de drie mannen voor de rechter die er van worden verdacht de brand te hebben aangestoken. Het gaat om een 27-jarige Leide naar, een 37-jarige Hagenaar en een 21-jarige Leiderdorper. Justitie kan hen poging tot doodslag ten laste leggen. Het vuur sloeg razendsnel om zich heen, maar de eigenaar was tij dens de brand niet aanwezig in het appartement boven de win kel. De naastgelegen snackbar liep flinke brandschade op. Twee andere winkels leden wa ter- en roetschade. De nieuwe winkel draait sinds afgelopen weekeinde in een grotere ruimte, schuin tegen over de afgebrande zaak. US Madhouse heeft het oude huur contract opgezegd. „Het is een gelegenheid om uit iets kwaads iets goeds te ha len", zegt eigenaar Ron Tatót over de herrijzenis van zijn zaak. „Het oude pand was so wieso al te klein geworden." Drie wetenschappers Leidse universiteit heb- >n Vici-subsidie gekregen Nederlandse Organisatie Wetenschappelijk Onder- NWO). Deze subsidie - aan 26 'excellente •chappers' - bestaat uit Lal 1.250.000 euro, waar wetenschappers in vijf d een eigen onderzoeks- ijkunnen opbouwen, aakte de NWO de namen 1 van de 82 jonge, pas ge- 'eerde wetenschappers Veni-subsidie krijgen, hen zijn werkzaam aan jdse universiteit. Elk krij likt mvt «te n inef1 li gen zij maximaal 200.000 euro, goed voor drie jaar onderzoek. De subsidies maken deel uit van de Vernieuwingsimpuls, gefinancierd door het ministe rie van onderwijs, de Akademie van wetenschappen, de univer siteiten en de NWO. De Vici- subsidie is bestemd voor zeer ervaren onderzoekers die met succes een vernieuwende on derzoekslijn hebben ontwik keld. Deze wetenschappers be horen tot de beste tien procent van hun onderzoeksveld. De Leidse wetenschapper Ana Achürcarro krijgt de Vici-subsi die voor haar onderzoek naar 'Ik wilde met mijn hakbijl alle hokken kort en klein slaan' faseverandering; bijvoorbeeld de transformatie van water in ijs. De resultaten daarvan kun nen een nuttig inzicht geven in de samenstelling van het heelal. De geschiedkundige Luuk de Ligt besteedt de subsidie aan zijn onderzoek naar de talrijke sociale problemen in het Italië van de tweede eeuw voor Chris tus, veroorzaakt door een gesta ge bevolkingsgroei. De Leidse chemicus Hermen Overkleeft ten slotte heeft de subsidie ver diend met zijn onderzoek naar de functie van de suikers, eiwit ten en nucleïnezuren in het menselijk lichaam. door Jan-Willem Korpelshoek leiden - In eerste instantie dacht Leo Riethoven aan een laffe actie van dierenbeulen. Vorige week trof de dierenlief hebber vier konijnen dood aan in hun hok in zijn kinderdie rentuintje op de hoek van de Minnebroersgracht en de Zuidsingel. Ruim twee dagen later waren al zijn negentien konijnen dood. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat is Riethoven te vin den in zijn kinderdierentuin. De voormalig stratenmaker to verde jaren terug een stuk braakliggende grond om tot een minidierentuin met kippen, geiten, een bok en konijnen. Een soort mini-kinderboerde- rijtje dus, waar de hele wijk met plezier komt. Voor de buurtbe woners maakte hij een lekker zithoekje, voor de kinderen is er speelgerei in het dierentuintje en Riethoven zelf verzorgt elke dag alle dieren. En alles betaalt hij uit zijn eigen zak. De vier dode konijnen waren voor Riethoven een enorme schok. „Om half zeven 's och tends zat ik al op het politiebu reau om aangifte te doen. Er gaat echt iets door je heen als je die beesten dood in hun hok vindt." Binnen drie dagen wa ren alle negentien konijnen dood. „Het is verschrikkelijk", zegt Riethoven. „Ik dacht: waarom moet mij dit overko men? Ik wilde met mijn hakbijl alle hokken kort en klein slaan." De politie raadde Riethoven aan om sectie op de dode bees ten te laten doen. Want een aangifte kan alleen worden op genomen in het geval van een misdrijf. Riethoven liet alle do de beesten cremeren en bracht één konijn naar een dierenarts. Riethoven: „De beesten blijken bedorven voedsel te hebben ge geten waardoor ze zijn dood gegaan." Geen dierenmishandeling dus, maar een 'tragisch ongeval'. Riethoven selecteert normaal gesproken zorgvuldig het voed sel van zijn dieren. „Iedere dag geef ik de beesten samen met de kinderen uit de buurt groen- teresten, droog voer en ik los vi taminen op in hun water. Maar vorige week was ik een dagje weg en uitgerekend die dag heeft iemand een zak met voer voor de dieren neergezet. Om dat ik er niet was, hebben de kinderen de konijnen zonder mij gevoerd. Thuisgekomen vond ik oliebollen, appelflap pen, stroopwafels en beschim meld spijsbrood in het hok van de konijnen. Ik heb het er snel uitgehaald, maar het kwaad was dus al geschied." Riethoven neemt nu maatrege len. „Ik heb 24 kruiwagens met zand afgevoerd en ga alle hok ken opnieuw schilderen. Van daag hang ik een bord op waar op staat wat er gebeurd is met mijn konijnen en daaronder komt de tekst 'verboden te voe ren'. Volgende maand krijg ik twee Vlaamse reuzen. Daarmee ga ik opnieuw beginnen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13