Zwartspaarders bij KBL toch vervolgd ECONOMIE Ook Kortingswinkel.nl in prijzenslag Strateeg Robeco verwacht zeven vette jaren Han Noten bracht rust terug in opgewonden familie Spoor Bouwbedrijven: Betere aanpak van zwartwerk Fiscus zet door na fout OM in Breda Door de sluis Autoverkopen licht gedaald Oplage De Telegraaf hoger bus levert er dan Boeing j - De Europese vliegtuig- yer Airbus heeft in 2003 liet eerst meer toestellen verd dan concurrent ig. Die heeft het afgelopen i '81 vliegtuigen afgebouwd, is komt volgende week :ijfers over 2003, maar nu at vast dat het meer dan londerd toestellen heeft rerd. Sinds 1996 hebben de rikanen het niet zo slecht eisen 800.000 0 van ProRail ;ht - De Nederlandse rwegen eisen 800.000 euro e spoorbeheerder ProRail. edrijf betaalt al sinds me- 002 niet meer voor aan- ngen die de NS in op- it van ProRail in de dienst- ing van alle treinen door- Spoorvervoerders als en ShortLines geven via ail door aan de NS wan- 75 zij extra treinen willen la- jden. Hiervoor betalen ze ergoeding aan de spoor- •rder. kkelijker lenen ine bedrijven iaac - Kleine en middel ondernemingen moeten volgens MKB-Nederland elijker in de schulden en steken om te in veste- )e overheid en financiële lingen moeten juist in de ge economische malaise ogelijkheden voor het en- en kleinbedrijf om nd vermogen aan te trek- vergroten. Lenen dient coper te worden. MKB- itter Hermans stelde giste- at de groei in het midden- sinbedrijf achterblijft lat de investeringen onder staan. 11 Eelde minder [antievluchten - Het aantal vakantie ten vanaf Groningen Air- lelde gaat komende zomer ig. Tussen april en okto- irtrekken slechts zestien ten per week, naar Portu- Danje, Turkije en Grieken- Vorig jaar waren er weke- log 22 vluchten van het /eld. De daling is mede het gvan de oorlog in Irak, de aak van de longziekte en de economische reces- ok de warme nazomer van die de reiswereld veel ïeeft gekost, speelt een rol. iot contract ihtel in Irak incton - De Amerikaanse onderneming Bechtel opnieuw een lucratief act in Irak in de wacht ge- Bechtel mag onder meer e elektriciteitscentrales, ;n, overheidsgebouwen egvelden repareren. Met der is een bedrag van 1,8 :d dollar gemoeid. Bechtel vorig jaar al een opdracht totaal 680 miljoen dollar de wederopbouw in Irak. iderneming schakelde roor vele onderaannemers woensdag 7 JANUARI 2004 den haag/gpd - De supermark ten voeren niet alleen onderling een prijzenoorlog maar worden in de flank ook aangevallen door kortingswinkel.nl op inter net. De luiers van Pampers, het wasmiddel Dash of de honden- brokken van Bonzo zijn er 20 tot 30 procent goedkoper. Kor- tingswinkel.nl startte begin 2000 en hoopt dit jaar voor het eerst een winstje te boeken. U heeft zo'n 400 artikelen en een beetje supermarkt toch al snel zo'n 20.000. Directielid Harold van Vlissin- gen: „Wij willen ons absoluut niet vergelijken met een super markt. Het enige dat wij zeg gen: bij ons krijg je een aantal producten veel goedkoper. Dirk van den Broek was onlangs de enige die onder onze Pampers ging zitten, maar daar hebben we meteen op gereageerd. Ik geloof dat we nu nog net een paar centen verdienen op een pak Pampers. Wij richten ons uitsluitend op voorraadartike len. Meer pretenties hebben we niet. Er is een groeiende groep, vooral tweeverdieners met kin deren, die het gemakkelijk vindt om de bulk via ons binnen te halen." Er zijn een paar grote en ster ke partijen, Wehkamp bijvoor beeld, die een deel van uw as sortiment ook via internet aanbieden. Hoe houdt u dit vol? „Bij kortingswinkel.nl werken maar vijf mensen. Het verzen den van de spullen besteden we uit. Net als onze administratie en boekhouding. Verder verko pen we geen voeding. Dat is veel ingewikkelder via internet, want je zit met bederf. We heb ben het even met bier gepro beerd, maar zelfs daarvan ver streek de houdbaarheid. Dat heeft veel internetondernemers de kop gekost, dus beginnen wij er niet aan." Maar u moet ook in staat zijn om heel scherp in te kopen. Supermarkten zijn groot en machtig en kunnen leveran ciers dwingen tot lage inkoop prijzen. Hoe doet u dat? „Wij leven van overproductie. Veel fabrikanten hebben, nadat ze aan al hun klanten hebben geleverd, altijd restpartijen. Dan is er simpelweg net iets te veel geproduceerd en is het goedkoper om het voor een he le scherpe prijs te verkopen dan het te moeten opslaan bijvoor beeld. We struinen heel Europa af op zoek naar dat soort partij tjes. Duizend stuks van artikel x hier, vijftienhonderd stuks van y daar. Het idee hebben we op gedaan in Amerika, overstock- .com is een gigant daar." Voor supermarktondernemers is het een nachtmerrie als een klant voor een leeg schap komt te staan. De grootste be dreiging is dus dat u straks 'nee' moeten verkopen en dan haken klanten snel af. „Als we iets niet meer hebben, halen we het meteen van de in ternetpagina af. Je ziet bij ons ook elke dag nieuwe artikelen, vaak ook seizoengebonden. Ik heb net een partijtje straalka- chels ingekocht, voor als het echt koud wordt." hubei - Twee schepen varen door de sluis in de rivier de Yangtze in Centraal-China. Sinds 16 juni vorig jaar toen de siuis in gebruik werd ge nomen, passeerden 34.880 schepen met meer dan 1 miljoen mensen aan boord. Foto: AP/Xinhua du Huaju den haag/gpd - De fout van het openbaar ministerie in Breda om geen hoger beroep aan te teke nen in de zaak van de zoge naamde tien zwartspaarders, be tekent niet dat de belasting dienst deze kwestie laat rusten. Negentig resterende soortgelijke zaken zullen gewoon worden doorgezet. „Er staan nog negentig zaken op de lijst van de KBL-zwart- geldaffaire, waar tachtig mil joen euro mee is gemoeid. Wij hebben de zaak van tevoren grondig onderzocht en volgens ons is die juridisch waterdicht. Wij zijn ervan overtuigd dat we in hoger beroep zouden heb ben gewonnen. Dus gaan we met die andere zaken door", al dus een woordvoerder van de belasting. De fiscus is 'zeer ontstemd' amsterdam/anp - Vorig jaar zijn 488.977 personenauto's verkocht. Dat is 4,3 procent minder dan in 2002. Voor dit jaar verwachten branchevereni ging RAI en de dealers, verenigd in de NDA, 480.000 nieuwe au to's te slijten. RAI en NDA wij ten de mindere verkopen aan de stagnerende economie en aan het wegvallen van de over heidssubsidie op extra zuinige auto's op 1 januari 2003. Veel kopers gingen in november en december 2002 nog snel even bij de dealer langs voor een nieuwe auto met subsidie. Hierdoor verdubbelden de ver koopaantallen in die laatste twee maanden van dat jaar. Opel blijft de best verkopende fabrikant, op de voet gevolgd door het Franse Peugeot. Dat nam de tweede plaats over van Renault dat de derde plaats in neemt. Het Zuid-Koreaanse Kia zag de verkopen het hardst stij gen, met 84,6 procent. sHet best verkochte model werd de Peugeot 307. De 206 van dit merk bezet de tweede plaats, gevolgd door de Volkswagen Golf, de Ford Focus en de Opel Astra. over de miscommunicatie tus sen twee officieren van justitie, waardoor werd verzuimd bin nen veertien dagen na het von nis van de rechtbank beroep aan te tekenen tegen de voor spaarders positieve afloop. De uitspraak, waarbij bewijsmate riaal onwettig werd verklaard, is daarmee onherroepelijk gewor den. Het gaat om informatie die voormalige medewerkers van de Kredietbank Luxembourgoi- se, uit onvrede over hun ont slag, over ruim 10.000 Neder landse rekenhouders in Luxem burg hebben aangeboden aan de Belgische belastingdienst. De Nederlandse fiscus kreeg vervolgens de informatie toege speeld. Nadat de belastingdienst ruim 4500 van de rekeninghouders had aangeschreven, kregen bij na 3000 van hen een definitieve aanslag. Dit aantal is inclusief ongeveer 800 spijtoptanten, die zich hadden gemeld. De belas tingdienst doet geen medede lingen over opgelegde boetes. Ongeveer honderd anderen werkten niet mee, tien van hen hebben zich met succes verzet in de rechtszaal: gestolen infor matie kan geen wettig bewijs materiaal zijn. De rechtbank in Breda was het hier mee eens. Deze zaak is nu gesloten, de be lastingdienst wil doorprocede ren tegen de overige negentig. Het speciale team van twaalf mensen dat vanuit Haarlem speurt naar verzwegen buiten lands geld en bezit van Neder landers, heeft in deze zaak al leen al tachtig miljoen euro kunnen innen. Men hoopt dat verdrag met rechtszaken te kunnen verdubbelen. amsterdam/anp - Dagblad De Telegraaf heeft in het derde kwartaal van vorig jaar de opla ge zien stijgen met 6,1 procent. Met het ruim passeren van de grens van 800.000 exemplaren versterkte de krant zijn positie als grootste landelijke dagblad. Dat blijkt uit cijfers van Het Op lage Instituut (HOI). Alle be langrijke marktpartijen binnen de reclame-industrie hebben HOI in 1998 opgericht. Het ver werkt ruim 700 titels, samen goed voor ruim 90 procent van alle reclamebestedingen via de gedrukte media. De Telegraaf wijst erop, dat de cijfers wel geflatteerd zijn. In de zomermaanden treedt vooral bij dit dagblad een sterke stij ging op door een hoge losse verkoop. Volgens een woord voerder zit De Telegraaf op een verlies van 2,9 procent, indien de cijfers van het derde kwar taal 2003 worden vergeleken met die van 2002. Vooral dankzij De Telegraaf kon de totale oplage van de grote landelijke kranten in het derde kwartaal ten opzichte van de drie voorafgaande maanden stijgen. Het Algemeen Dagblad zag de oplage met 0,9 procent groeien en passeerde ruim schoots de grens van 300.000 exemplaren per dag. Trouw no teerde een verlies van 7,2 pro cent. De Volkskrant en NRC Handelsblad leverden 2,9 pro cent in. Bij de meeste regionale kranten bleef het kommer en kwel. De oplagen gingen verder omlaag. Ook de gratis bladen Spits en Metro verloren fors terrein. De Amsterdamse krant Het Parool hield het verlies beperkt tot 0,4 procent. 'Alle signalen voor economische groei staan op groen' potheekrente it omlaag 31 00 erdam - Delta Lloyd heeft 95 rste hypotheekaanbieder 00 ar de rente verlaagd. De 07 te rentetarieven zakken 17 1,2 procent. Voor de veel- 00 agde hypotheek met een 8° vaste periode van vijf jaar 70 itionale Hypotheekgaran- 65 kent Delta LJoyd nu 4,4 88 int. Daarmee is het tarief 05 op het niveau van okto- 20 40 70 J uwe financiële 10 iman Boeing °5 co - De Amerikaanse 46 uigbouwer Boeing heeft 80 gen gelederen een opvol- 2° enoemd voor de in no- 46 »er ontslagen financiële 20 an Mike Sears. Het is de go dge James Bell. Hij kwam 85 72 bij het concern als ac- gg tant en bracht het tot vice- 41 dent. Zijn voorganger 00 werd ontslagen omdat hij 50 ijd met de bedrijfsregels 72 Jnctionaris van de Ameri- 10 >e luchtmacht had aange- 65 en terwijl Boeing met Air- 90 treed om een order van de so macht. 40 50 nd: Controle minimumloon iaag - De controle op uit ing van het wettelijk mini- loon in de horeca moet zo nogelijk worden ver- pt. Dat vindt de FNV Ho- •ond. Onderzoek van de dsinspectie toont aan dat 'ocent van de horecawerk- its niet het minimumloon De bedrijfstak steekt nee schril af bij de andere ten. Volgens voorzitter :ooy van de Horecabond er zo snel mogelijk een ole plaatsvinden. door Marie-Louise Thissen Rotterdam - De recessie is volgens strateeg Jaap van Duijn van belegger Ro beco in Rotterdam al een paar maanden over zijn dieptepunt heen. Gisteren gaf de beursgoeroe zijn halfjaarlijkse visie op de economische ontwikkelingen en het beursklimaat voor 2004. Terwijl in Nederland het pessimisme over de economische groei overheerst, toont hij zich optimistisch. „De econo mie groeit sinds enkele maanden weer. Er is geen twijfel mogelijk. Wij hebben jaren voor ons waarin de economie weer zal groeien. De volgende recessie ver wacht ik pas in 2010." Beleggingsmaatschappij Robeco, onder deel van de Rabobank, zag in het afgelo pen jaar zijn beheerd vermogen groeien van 99,3 miljard euro naar 108,2 miljard euro. Door institutionele beleggers en particulieren werd vorig jaar 4,2 miljard euro aan nieuw geld ingelegd. De daling van de dollar zorgde voor een verlies van 6,3 miljard euro op het beheerd vermo gen bij de dochters van Robeco in de Verenigde Staten. „Vorig jaar viel het met de effectenbeur zen in de wereld mee, maar viel de eco nomische groei tegen", aldus Van Duijn. Dit jaar zou het best kunnen dat de eco nomische groei meevalt, maar de beur zen tegenvallen." De recessie in de VS is volgens hem sinds april na de inval in Irak voorbij. „De investeringen van Amerikaanse be drijven trekken aan en de werkloosheid daalt. Alle signalen voor economische groei staan daar op groen, Europa volgt zoals gebruikelijk met een vertraging van een half jaar." Hij verwacht dat de groei in Europa op twee procent kan uit komen, iets hoger dan de 1,5 procent die algemeen wordt verwacht. Volgens Van Duijn zullen voor het eerst sinds 1999 alle belangrijke landen in Eu ropa economische groei laten zien. Het economische herstel zal niet direct doorwerken op de beurs. „Het is de vraag hoeveel van het verwachte herstel al in de koersen is verwerkt", aldus Van Duijn. Hij verwacht voor dit beursjaar veel van Koninklijke Olie, Unilever en Heineken op de Amsterdamse beurs. „De oude economie gaat het weer goed doen." Wel noemde hij Europa de zwak ste schakel in de wereldeconomie, om dat de problemen structureel van aard zijn. De Europeanen werken minder lang dan elders. De beroepsbevolking groei te langzaam en te weinig immi granten nemen deel aan de arbeids markt. In Europa nemen ouderen te weinig deel aan het arbeidsproces en blijft de kwaliteit van het onderwijs sterk achter. Aan de voorspelling dat de beursindices in de tweede helft van dit jaar zullen terugvallen, twijfelt Van Duijn.,, Iedereen heeft het erover. Dan zijn deze ontwikkelingen vaak al in de koersen verwerkt." Hij adviseert de be leggers de eerste maanden op hun hoe de te zijn voor tegenvallers, maar in de tweede helft van dit jaar alert te zijn op meevallers. „Het zijn altijd de verrassin gen, die de koersen opjagen." gouda/anp - De bouwbedrij ven, verenigd in BouwNed, wil len hardere maatregelen tegen zwartwerken bij verbouwingen voor vooral particulieren. Vol gens BouwNed nemen zwart werkers inmiddels meer dan 15 procent van de totale markt voor hun rekening. Dat komt neer op zeker 2,7 mil jard euro per jaar. „Dat bedrag is ongetwijfeld nog hoger om dat verbouwingen waarvoor een vergunning niet verplicht is, hierbij niet zijn meegeno men", aldus een woordvoerder van de koepel van 4000 bouw bedrijven. „Het gaat ver. Onze lieden wor den opgebeld door tussenper sonen die werknemers uit bij voorbeeld Polen aanbieden. (advertentie) Checklist 2004 - ondernemers Voor 17,50 euro of minder per uur", weet D. Smulders van BouwNed. „Er zijn ook Polen in de aanbieding voor 8 euro of Witrussen voor 6 euro. We waarschuwen ze: stink er niet in. We raden leden aan een klacht in te dienen, zodra ze het constateren bij de concurrent." Smulders spreekt van brood roof. „Oneerlijke concurrentie, want tegen zo'n uurloon kan een regulier bouwbedrijf niet op." Koppelbaaspraktijken lij ken weer de kop op te steken, vreest hij. Er is een controleapparaat van de Arbeidsinspectie met de Be lastingdienst, gemeenten en de uitkerende instanties in de UWV, maar dat richt zich vol gens BouwNed vooral op regu liere bouwplaatsen. Het mag niet binnen bij een particulier, zonder een concreet vermoe den van een strafbaar feit. BouwNed vertegenwoordigt de kleinere bouwbedrijven, samen goed voor driekwart van de ge organiseerde bouw. Ongeveer 160.000 werknemers draaien daarin een omzet van ongeveer 20 miljard euro per jaar. Organisatiepsycholoog en oud-FNV-bestuurder ging met opzet lijnrecht in tegen vechtcultuur NS door Dylan de Gruijl utrecht - Non-conformistisch en emotioneel. Met die twee eigen schappen wist personeelsdirec- teur van NS Reizigers, Han No ten, het vertrouwen te winnen van woedend personeel. Na tweeënhalf jaar vertrekt hij met voldoening. De heftigheid van emoties bij de NS. Woede, verdriet, ver kramping, pure angst. „Die fel heid was nieuw voor me", zegt Noten. „Ik heb ook vanuit mijn hart geschreeuwd. Naar perso neel, bonden en directie." De vraag was daarom: Is hij nog de juiste man om het bedrijf een andere, rustige tijd in te lood sen? Het was een moeilijk afwe ging, met 'nee' als uiteindelijke conclusie. De man die een einde maakte aan het slepende conflict over het rondje om de kerk verlaat op 1 maart de NS. Hij vindt het tijd. „Ik denk niet dat ik tactvol kan werken aan samenwerking na de roerige periode." Het nieuwe beleid, waardoor hij verder van de werkvloer komt te staan, trekt hem niet. Hij gaat zich richten op zijn fractievoor zitterschap van de PvdA in de Eerste Kamer en genieten van rust. Het is begin 2001 als Noten wordt ondergedompeld in het conflict over het dienstrooster, 'het rondje om de kerk'. De voormalig FNV-bestuurder en organisatiepsycholoog is dan als buitenstaander ingescha keld om de gesprekken vlot te trekken. In een sessie van 34 uur met dertien partijen vindt hij een weg uit de impasse. In de zomer van dat jaar treedt Noten toe tot de directie van NS Reizigers. In een interview ver gelijk de psycholoog de NS met een depressieve patiënt. „Het bedrijf heeft iets manisch. Iets zelfvernietigends. Afgelopen november regende het wéér ul timata van personeel dat boos was over het dienstrooster. Ik heb hier pas geleerd dat ultima tum een meervoud heeft: ulti mata." Toch is het tij inmiddels ge keerd, merkt Noten. Explosies zijn er nog steeds en zullen er altijd wel blijven bij de NS. Maar escalaties zijn niet meer voorgekomen. Sinds zijn aan treden hebben zich geen sta kingen tegen de NS-directie voorgedaan. Zijn werkzekerheidgarantie aan het rijdend personeel tot 2010 was het keerpunt, meent hij. In ruil vroeg hij een flexibele op stelling voor veranderingen van de medewerkers. Zo kan een conducteur na de invoering van de chipkaart en tourniquets op perrons worden ingezet als ser vicemedewerker op stations. „Ik bood het aan. Hup, klaar. Zonder onderhandelen. Waar is dat eerder gebeurd?" Dat waren ze bij de NS niet ge wend, lacht Noten. Hij ging met opzet lijnrecht in tegen de vechtcultuur. Stelde er non- Han Noten verlaat NS Reizigers. Foto: GPD/Hans Roggen conformisme en betrokkenheid tegenover. 'Mijn naam is No ten, ze hebben ons bij de poten, lief is afrukking klote', rapte hij bij de laatste CAO-onderhande- lingen. „In dit bedrijf wordt bepaald bedrag beloond. Lekken naar de pers, bijvoorbeeld. Dat heb ik geprobeerd te veranderen. Je moet ze niet laten vechten. Kleine dingen horen daar ook bij. Die rap, met een rieten tas naar het werk gaan, een pak zonder stropdas. Ik ben een oud-vakbondsman. Mij moet je niet in het pak naaien." Het gaat dus beter. Gestaag, maar merkbaar. De treinen rij den steeds beter op tijd, perso neelstekorten zijn nagenoeg opgelost, het ziekteverzuim is enorm gedaald. Apetrots is Noten op het bin nenhalen van de concessie voor de lijn Zutphen-Apeldoom. Waar een groot bedrijf zich flexibel kan tonen door aan de eisen van de provincie te vol doen. „Weet je waar je aan merkt dat het beter gaat? Er wordt sinds een jaar weer 'goedendag' te gen me gezegd op het perron. Misschien is dat nog wel de beste graadmeter." Angst voor hardere koers NS Vakbondsbestuurder FNV Bondgenoten, Andries van den Berg: „Wij zijn bang de NS een hardere koers gaat varen. Hij is in onze ogen toch de man geweest die met veel creati viteit het conflict over het zogeheten rondje om de kerk heeft weten op te los sen. Ook is hij de man van de werkzekerheidgarantie" Vakbondsbestuurder WMC, Donald Cijs:_ „Jammer. Ik was verbaasd toen ik het hoorde. Ik heb hem een aantal jaar meege maakt, ook toen het crisis was en daar heeft hij toch zijn steentje bijgedragen om tot een normalisatie van de verhoudingen te komen. Hij heeft een sociale inslag. Ik ben bang dat dat verleden tijd is. Er komen meer ver anderingen bij de NS en de verhoudingen zijiyiog steeds broos. We fceten af wachten wat dat betekent voor ons relatie met de NS." Voorzitter Ondernemings raad NS Reizigers, Jan Velt huis: „Wij vinden het jammer dat hij vertrekt. Hoewel ik hem een kort periode heb meege maakt. Hij kwam in een tijd van hectiek en onrust. En hij heeft zich toch een bruggen bouwer getoond. Iemand die tussen het personeel en de directie stond. Hij heeft mede gezorgd voor een stuk rust bij de NS." President-directeur Neder landse Spoorwegen, Aad Veenman: „NS betreuren het vertrek van deze bijzondere collega, maar wij hebben begrip voor zijn persoonlijke overwegin gen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11