Groei Top 2000 lijkt niet te stuiten MEDIA Knipoog naar absurde dieetcultus 'Ik wil vooral niet koket zijn' Kranten slaan terug in slag om adverteerder 'Een zeven voor de eerste keer Brandsteder toch weer aan de slag bij RTL 4 Uitzendingen trekken samen rond de 5,5 miljoen Christen ruilt met moslim geloof Hilversum - Het nieuwe tv-pro- gramma ReliRuil stelt vanaf donderdag twee hoofdperso nen op de proef die voor twee of drie dagen 'ruilen' van ge loof. Voor deze vierdelige serie heeft de NCRV samenwerking gezocht met de Boeddhistische Omroep Stichting, het Neder lands Israëlitisch Kerkgenoot schap, de Nederlandse Moslim Omroep en de Organisatie voor Hindoe Media. Verschillende religies komen aan bod. In een van de afleveringen ruilt een lid van de Hare Krishna een aantal dagen van geloof met de evan gelisch christelijke Erwin, die het moeilijk krijgt als hij mee gaat musiceren in de Kalver- straat. De eerste aflevering van ReliRuil is donderdag om 22.45 uur te zien op Nederland 1. Documentaires over singles Hilversum - De RVU start mor gen met de dertiendelige Cana dese documentaireserie Sin gles. De serie beschouwt alleen staanden als een nieuw 'ras' met een andere manier van lief hebben en eigen regels voor hofmakerij. In deze serie wor den elf sinlges gevolgd. Het wordt volgens de RVU een mix van Sex and the City en het echte leven. Singles is wekelijks te zien op woensdag op Neder land 3, rond acht uur. hilversum/mediaredactie - Ron Brandsteder gaat toch weer aan de slag voor RTL 4. Hij gaat zes nieuwe afleveringen maken van zijn laatste programma Laat ze maar lachen. Eind 2002 moest de 53-jarige presentator nog plaats maken voor nieuwe en vooral jongere gezichten. Het vroegere kijkcij ferkanon leek voorgoed ver dwenen uit de televisiewereld. Eind vorige week hebben Brandsteder, producent Ende- mol en de RTX's moedermaat schappij, HMG, overeenstem ming bereikt over een nieuwe programmareeks De afleveringen zijn vanaf sep tember op RTL 4 te zien. HMG heeft de presentator benaderd omdat het blooperprogramma Laat ze maar lachen toch wel erg goed werd bekeken, aldus een woordvoerster. „Zelfs de herhalingen die afge lopen jaar werden uitgezonden, scoorden heel hoog." Op Oude jaarsdag was Brandsteder ook nog te zien met een speciale compilatie van dit programma, goed voor bijna 1,7 miljoen kij kers. Ron Brandsteder, die in eerste instantie was voorbestemd zijn vader op te volgen als topman bij Sony, werd in 1978 op de Firato 'ontdekt' door Ivo Niehe, het toenmalige hoofd amuse ment bij de TROS. De goed lachse Brandsteder was vervol gens een kwart eeuw als pre sentator, zanger en quizmaster op de buis, met publiekstrek kers als de Showbizzquiz, diver se grote gala's en Ron's Honey- moonquiz. Nagenoeg sinds de start van RTL 4 in 1989 was hij te zien bij deze zender. „Heel veel blijft hetzelfde. Wel zoek ik nieuwe mensen om me heen. We doen het nu met z'n drieën en dat mogen er wel wat meer worden." Ook de vele rubriekjes en spel letjes blijven. „Ik ben wel steeds op zoek naar nieuwe dingen. Ik laat me veelal leiden door de reacties die ik krijg of juist niet krijg. Bij Radio 538 ben ik me meer gaan richten op vrouwen, want die luisterden wel, maar reageerden niet. Sinds die tijd sturen zij ook e-mails. Ik denk dat ik dat bij Veronica ook ga doen." Tijd nodig Van Inkel verwacht dat Radio Veronica en ook zijn program ma ongeveer anderhalf tot twee jaar nodig hebben om een flink marktaandeel onder radioluis teraars op te bouwen. „Zo ging het bij Radio 538 ook. Het heeft gewoon zijn tijd nodig." Bij Radio 538 draaide hij mo derne muziek, bij Veronica juist muziek uit de vorige eeuw. „Het maakt mij niet zo veel uit. Ik mis wel de dansmuziek uit de jaren zeventig en t^9® de radio. Maar dat m^ w goed door regelmatig D v dam in een discotheel1ï !5 En van Inkel ziet een fem, „Ik denk dat house op w tour is. Er is weer behij^j liedjes met een begin den en een eind. Ik wj2. week bij de kapper en-35 aire had muziek van tfj^ genomen. Geen housij o liedjes. Jonge mensen dat ook weer." In de jaren tachtig wej|® kei bekend samen me^ Curry. Die laatste doeite. ochtendshow bij Verd"3 hereniging? Van Inke^r 'd laatst een uurtje op bi'15 Curry en dat ging wellwik Maar aan de andere kg"1 het station is het ecorjab( als we apart blijven. Bezi; show leeft in de herinSar van mensen. Als we d,scf gaan doen, is het waa minder dan mensen jr a neren. We moeten dei-11 misschien maar gewtjj1^ stand houden." 20.1 |ber ll-\ Top 10 meest bekeken programma's j 1. Spijkers jaaroverzicht VARA 2. Idols RTL 4 3. Goede tijden slechte tijden RTL 4 4. Baantjer RTL 4 5. Half acht nieuws RTL 4 6. Journaal 20 uur (do) NOS 7. Vermist TROS 8. Oudejaarsloterijshow RTL 4 9. Lebbis en Jansen 2003 RTL 4 10. World Idol RTL 4 Top 10 meest bekeken kinderprogrami 1. Jeugdjournaal (vr) NOS 2. Klokhuis NPS 3. Kinderen voor kinderen VARA 4. Defdada VPRO 5. Totally spies! Fox Kids 6. What's with Andy? Fox Kids 7. Sesamstraat NPS Ik 8. Bassie en Adriaan Nickelodeon 9. Braceface Fox Kids 10. Ffukkie slim VPRO Marktaandelen in Nederland 1 11,0 (11,4) - Nederland 2 14,3 (13,4) Nederland 3 10,7 (7,9) RTL 4 20,4 (19,9) RTL 5 4,3 (4,3) Yorin 5,5 (6,0) - SBS 6 10,3 (11,1) - Net 5 4,7 (5,8) - Veronica 3,5 (4,0) - /iir ?9 9: De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkeJachi De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestip kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan rss] aandelen van vorige week. Lal. dinsdag 6 JANUARI 20Q door onze mediaredactie Hilversum - Chocoladeletters, banketstaven, gevulde specu laas, oliebollen, appelflappen en natuurlijk meer alcohol: het is niet verwonderlijk dat Neder landers tijdens de feestdagen gemiddeld één kilo aankomen. Gelukkig is onlangs weer uit onderzoek gebleken dat dit ex tra vet bij de meeste mensen in januari nagenoeg vanzelf ver dwijnt. Hoe het leven van echte 'gewichttobbers' eruit ziet, is vanaf vanavond te zien in de 'feel good' dramaserie Fat Friends op Net 5. De dinsdag is traditioneel de vrouwenavond van deze zen der. Na series als Ally McBeal en Sex and the City moet Fat Friends de komende maanden deze commercieel interessante doelgroep boeien - deze keer met een bakje light chips bin nen handbereik. Overigens wa ren de eerste zes afleveringen van deze Britse serie in de zo mer van 2002 ook al te zien. Net 5 herhaalt nu de complete eer ste reeks die uit dertien delen bestaat. Fat Friends draait om het wel en wee van acht leden van de afslankclub Superslimmers. In de serie is te zien hoe de dik kerds - jong, oud, mannen en vrouwen - met pijn en moeite proberen hun overgewicht aan te pakken. Dat levert vooral veel hilarische momenten op. Zo koopt Kelly Simpson, die wel wat weg heeft van de beroemde miljonairjaagster/fotomodel Ann Nicole Smith, bewust haar trouwjurk twee maten te klein en durft ze deze grote witte tent tot de grote dag zelf niet even te passen. Haar moeder Betty laat zich op een dieet van slankma- kende koolsoep zetten, en neemt tot ongenoegen van haar man alle winderige bijeffecten maar op de koop toe. Super slimmer Alan Ashbum slaagt erin nèt voor zijn 20-jarig hu welijk zijn streefgewicht te be halen. Maar tijdens het roman tische avondje uit met zijn vrouw, loopt hun relatie ten einde. En nadat de slanke actri ce Lauren Harris eindelijk een rol in een soap heeft bemach tigd, is ze ervan overtuigd dat ze nog meer zal schitteren als ze twee kilo verliest. Volgens haar moeder lijdt ze aan ano rexia, maar haar vriend noemt haar 'pudding', dus ze zal toch wel echt te zwaar zijn? Fat Friends is dus geen gelikte versie van Big Diet of een Ame rikaanse reality-show, maar een leuke serie doordrenkt met Britse humor. De makers willen vooral op een geestige manier de absurde dieetcultus van de ze tijd aan de kaak stellT serie laat zien hoe men tegenover elkaar gedraj hoe ze hun lichaamsge gebruiken als excuus vi lukte relaties, of voor h F dat zij niet alles uit het halen. Wat ik bedoel te is dat je het leven niet r ten voor wat het is totd F maatje 36 hebt bereikt' schrijfster Kay Mellor 2 Fat Friends. Dus niet t< G cussen op al die goedei n mens. g Fat Friends, vanavond, 22.30 uur 1 i' Programmamaker Michiel van Erp (40) wil minder gepolijste televisie maken. Dus geeft hij in zijn nieuwste serie Op Avontuur de controle uit han den. Hij is daarnaast meer in beeld dan ooit. „Ik maak het mezelf verschrikkelijk lastig." door Bemice Breure Hilversum - Hij weet zelf ook niet precies waar om. „Misschien is het een levensfase", lacht Mi chiel van Erp. De 40-jarige programmamaker, bekend van zijn Lang leve-producties en de Claus-documentaire Op handen gedragen, heeft een nieuwe weg ingeslagen. 'Meer beleven, min der observeren', noemt hij het. In de serie Op Avontuur verschuilt hij zich niet langer achter de camera, maar maakt juist deel uit van de gepor- tretteerden. Van Erp woont met Nederlandse pelgrims een dienst van de profeet T.B. Joshua in Nigeria bij, sluit vriendschap met Regilio Tuur en vergezelt Brabanders die op de Filipijnen hun droom vrouw kopen. Ook probeert hij zich in de Ver enigde Staten te 'bekeren' tot heteroseksueel. Van Erp, die negen jaar gestileerde series maakte als Lang leve de vereniging, is nog nooit zo ponti ficaal in beeld geweest. „De afgelopen jaren ging het bij mij altijd over het beheersen, het maken. Alles was op het mooie beeld gericht, op het observeren", legt hij uit. Ik kreeg zo'n zin in een programma waar over ik niet de controle kan houden, waarin de afloop nog een verrassing is. Eigenlijk is dat een heel egoïstisch uitgangspunt, maar ik neem aan dat de kijkers ook een avontuurlijker programma te zien krijgen. Makkelijk was het niet voor een controlefreak, al dat onvoorspelbare. „Ik maak het mezelf verschrikkelijk lastig." In de eerste aflevering onderneemt Van Erp een Erp verontrust uit 'ik weet niet of dit wel mag, hoor' wanneer de groep Nederlanders een polo naise loopt in de doopvont van de profeet. „Dit is het soort onderwerp waar ik erg van houd, mensen die actief Werken aan het verbeteren van hun leven. Het klinkt natuurlijk heel extreem om te denken; 'ik heb huwelijksproblemen, ik onder neem een barre tocht naar Nigeria - nota bene een van de gevaarlijkste landen van de wereld- om daar mijn problemen op te lossen'. Maar ik vind het heel spannend, bijzonder en ook heel moedig." Ouderwets Van Erp veroordeelt niet graag. „Het is zo makke lijk om te zeggen: 'ach ja, al die wonderen van zo'n profeet, dat zijn allemaal trucs'. Maar als je dèt wilt vertellen, moet je niet gaan. Ik wil er juist wel heel graag in geloven." Hij vindt het mooi om dingen om te draaien. Zoals de verkoop van vrouwen op de Filipijnen. „Iedereen heeft daar wel een beeld bij. Ik heb me gericht om de vrou wen. Wie zijn ze? Zijn ze goed, of fout? Zijn ze eerlijk of gaat het om geld? Op die manier krijg je een heel ander portret. Dan draait het niet om dikke Europese mannen met zo'n klein Filipijns popje. Dan blijkt het allemaal heel naïef, maar soms ook romantisch. Ik zoek graag naar het goede in een onderwerp dat iedereen hartstikke fout vindt." In dat streven past vriendschap met oud-bokser Regilio Tuur, die na mishandeling van zijn vriendin anderhalf jaar vastzat. „Ik ga er - heel ouderwets - van uit dat ieder mens goed is. Regilio heeft enorme uitglijders gemaakt, en dat is een understatement. Ik was benieuwd hoe het zover heeft kunnen komen, en hoe hij nu zijn le ven weer oppakt." Het levert dramatische, agres sieve maar ook bijna gênante beelden op. Op Avontuur, vanaf morgen bij de VARA, Neder land 3,21.00 uur door Patrick van den Hurk Hilversum - De vijfde Top 2000 van Radio 2 is volgens eigen on derzoek vorige week op enig moment beluisterd door 5,2 mil joen mensen. Dat waren er 200.000 meer dan vorig jaar. Het in dezelfde week elke avond uitgezonden tv-programma Top 2000 a Go-Go en het Top 2000- concert in de nacht van oud op nieuw trokken samen zo'n 5,5 miljoen kijkers. De radiomarathon werd ge waardeerd met een 7,2, de tv- pendant met een 7,8. De offici ële cijfers volgen nog, maar zul len waarschijnlijk weinig afwij ken, aldus Radio 2. Ondanks grote belangstelling en hoge waardering ontstond er na af loop enig rumoer, omdat som mige nummers ondanks vol doende stemmen uit de door de luisteraars samengestelde lijst zouden worden geweerd. En dan gaat het niet alleen pla ten die massaal door fanclubs werden gepusht. Dat verhaal klopt, maar ook weer niet, zegt Radio 2-woord- voerder Bart de Voogd. „We hebben er nooit een geheim van gemaakt dat het de Radio 2 Top 2000 is. Kortom, een lijst van muziek die je op die zender hoort, en die je niet voor alles moet open zetten. Dus zelfs als er opeens veel mensen op Traf fic van DJ Tiësto stemmen, dan komt dat nummer niet in de lijst, omdat het geen Radio 2- plaat is. Maar ik geef toe, het systeem is niet tot achter de komma waterdicht." Discussie Hij noemt het één van de grote charmes van de Top 2000 dat er altijd discussie is over 'het grij ze gebied' van oude platen die misschien zouden moeten af vallen en nieuwe die er bij zou den moeten. „Wel of geen Smells like teen spirit van Nir vana of Alive van Pearl Jam bij voorbeeld. Maar ook de vraag of sommige oude platen niet volslagen ten onrechte ontbre ken, zoals Try a little tenderness van Otis Redding." Genres worden niet geweerd, zegt De Voogd. „De lijst is ech ter heel erg de keuze van de Ra dio 2-luisteraar, en die is tussen de 35 en 55, mannelijk en blank. Dat verklaart dat oudere platen het om nostalgische re denen beter doen, en ook voor een belangrijk deel waarom de eerste vrouw pas op 44 staat, na 43 voornamelijk blanke man nen en blanke mannenbands. En het verklaart ook waarom de zwarte muziek ondervertegen woordigd is." Radio 2 onderkent het loerende gevaar dat zender en Top 2000 met hun doelgroep oud wor den, aldus De Voogd. „Daarom kijken we elk jaar naar de voor keurslijst van 3300 platen. Im populaire nummers verdwijnen en er komen songs bij die door veel mensen als eigen voorkeur zijn opgegeven. En soms zie je dat een nieuw nummer in één keer de lijst haalt, zoals Clocks van Coldplay dit jaar. Dat is dan ook een plaat die prima in het Radio 2-profiel past." den haag/gpd - Het adverten tiebombardement in de prij zenoorlog tussen supermarkten heeft de dagbladuitgevers eind 2003 zo'n 20 miljoen euro om zet extra opgeleverd. Geen weg gegooid geld: 40 procent van de lezers gaat een aanbieding uit de advertentie daadwerkelijk kopen. Een handvol mediagoeroes had het medium dagblad al ten gra ve gedragen. Vooral in de jaren negentig: talloze commerciële radio- en televisiezenders scho ten als paddestoelen uit de grond en dan was er natuurlijk internet. Wie zou nog trek hebben in een pak papier, met veel letters, dat ook nog maar één keer per et maal werd ververst? Niet inte ressant dus voor adverteerders- .„Het was een hele moeilijke tijd en de uitgevers hebben daar ook volstrekt niet goed op gereageerd," zegt directeur Cees Anceaux van de Nationale Regio Pers (NRp), het bureau dat voor vrijwel alle regionale kranten gezamenlijk adverten ties verkoopt. „De wereld om hen heen veranderde in hoog tempo en de uitgevers deden niets. Ze waren veel te arrogant. En als ze al reageerden was dat veel te voorzichtig of veel te traag." De prijzenoorlog tussen de su permarktconcerns lijkt dan ook een geschenk uit de hemel. De grootste keten van het land, Al- bert Heijn, had de krant als ad- vertentiemedium afgeschreven, maar is weer terug. De regiona le kranten hebben via de NRp ruim 4 miljoen euro extra om zet binnengehaald. In totaal heeft de branche zo'n 20 mil joen euro extra omgezet. Het Cebuco, de belangenbehar tiger van de Nederlandse dag bladen, liet inmiddels onder zoek doen naar de effecten van het advertentiebombardement. Volgens onderzoeksbureau TNS Nipo blijkt dat 40 procent van de dagbladlezers die aandacht hadden voor een supermarkt advertentie iets gingen kopen naar aanleiding van die adver tentie. En 8,4 procent laat zich verleiden om naar een andere supermarkt te gaan dan de ge bruikelijke. .Albert Heijn heeft dankzij ons medium de verloren klanten deels alweer terug gepakt, dat geeft aan hoe machtig de krant is met haar advertenties", zegt Anceaux. „En die boodschap hebben wij nooit voldoende uitgedragen: wat is nou precies het effect van een dagbladad vertentie? Dat is één van de dingen die wij moeten verbete ren: laat zien wie en wat je be reikt via de krant. Eén ding staat vast: voor een snelle actie oorlog is de krant hét medi um." Michiel van Erp op avontuur en in beeld In de serie Op Avontuur verschuilt Michiel van Erp zich niet langer achter de camera. Foto: United Photos de Boer/Poppe de Boer helse tocht door Nigeria naar de omstreden pro feet T.B. Joshua. Deze man wordt wekelijks door duizenden Afrikanen met aids, kanker en andere ernstige kwalen bezocht. De Nederlandse pel grims hopen op genezing van hun kind, of ver wachten dat de profeet hun huwelijk weer geluk kig maakt. „Ik kwam in een andere wereld te recht. Een wereld waarin mensen zo nederig te genover God staan dat ze alles voor hem over hebben. We hebben een kerkdienst bijgewoond waarin de profeet twaalf uur lang bezig is om de duivels uit te drijven. Mensen rollen uiteindelijk kotsend over de vloer, gillend en piesend. En dat ging de volgende dag weer door. Omdat ik er let- terljjk middenin zat, kon ik niet meer alleen ob serveren. Je moét wel reageren." Dus roept Van Jeroen van Inkel moet wennen aan de digitale snufjes in de Veronica-studio. Foto: GPD/Ton Kastermans Van Inkel terug bij Radio Veronica door Dolf Rogmans Hilversum - Twee keer zei hij nog 'Radio 538' in plaats van 'Radio Veronica'. Maar verder verliep de terugkeer van radio- dj Jeroen van Inkel bij Radio Veronica gisteravond vrij soe pel. Zelf geeft de dj zich een ze ven. „Een tien verdien ik nooit." De overgang van Van Inkel van Radio 538 naar Radio Veronica is een van de meest besproken radiotransfers van de afgelopen maanden. Terwijl rond mannen als Ruud de Wild en Rob Sten- ders vooral geruchten de ronde doen over hun vertrek, was bij Van Inkel in de zomer al duide lijk dat hij weg wilde bij het jon ge Radio 538 en liever bij zijn oude liefde aan de slag wilde, het nieuwe Radio Veronica. Met zijn 42 jaar past Veronica, dat vooral muziek uit de jaren '80 en '90 draait, beter bij hem. Maanden van juridisch getouw trek volgden en nadat zowel Ve ronica als Van Inkel in decem ber een afkoopsom aan Radio 538 betaalde, mocht de dj weg. In de radiostudio van Veronica, in het oude AVRO-gebouw in Hilversum, was het gisteren nog wel wennen. Tussen de bloemen en de champagne had de dj regelmatig ruzie met de apparatuur. Op kosten van de vorige eigenaar, de vereniging Veronica, werd daar vorig jaar nog een peperdure digitale ra diostudio geïnstalleerd. Van In kel: „Het mag misschien wel duur zijn, het is niet meteen be ter. Eigenlijk heb ik het liefst een analoge mengtafel. Dat werkt toch het snelste als je snel iets wilt doen. Of wordt dit te veel een praatje voor freaks?" Van Inkel zei per ongeluk, maar tot tweemaal toe Radio 538. „Kost me vijftig euro per keer. Is me ook gebeurd toen ik in het verleden van Veronica naar 538 ging. Toen heb ik maar een paar keer hard Veronica in de microfoon geroepen om er van af te zijn." Bij Veronica gaat hij elke werk dag van vier uur 's middags tot zeven uur 's avonds zijn pro gramma Rinkeldekinkel maken, net als bij Radio 538. Van Inkel:

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8