ECONOMIE Ergernis over balie-toeslag aan NS-loket Speciale vacaturesite horecapersoneel Ahoy' wil gaan samenwerken met Finnen Sterkere concurrentie Gasunie in eigen land Weinig bereidheid tot inleveren geld of tijd voor behoud werk Meer gedwongen huizenverkopen AFM gaat onderzoeken bij Parmalat Rover spreekt van geldklopperij FNV dreigt kabinet met opheffen loonbevriezing Hinderlijke stoffen op eenderde werkplekken M bouwt deel ^snelheidslijn ju - De Koninklijke BAM heeft via de Belgische >r Galre een opdracht igehaald voor de bouw «n deel van de hogesnel- ijn tussen Luik en Aken. Ier heeft een waarde van joen euro. BAM legt de iouw aan en bouwt 22 en en een tunnel over een (van 14 kilometer. atie 2,1 procent s lurolanden q el - De inflatie in de 5 [eurolanden bedroeg in 5 bber 2,1 procent op jaar- Ivolgens statistisch bu- 8 jurostat. In november was I procent. De hoogte van ,a [atie kan de rentestand 7 beden. De Europese Cen- |q rank laat een eventuele 15 terlaging onder meer af- 5 b van de vraag of de in- 'g jager dan 2 procent is. 4 [productie in land record '9 ju - Rusland, de grootste >0 pducent ter wereld, heeft |q har 412 miljoen ton olie 15 ïuceerd. Dat is 11 pro 's teer dan in 2002 en de 55 Ie hoeveelheid in tien )0 jd. Van de totale produc- jorteerde Rusland in het 15 pen jaar 40 procent. Het 16 beeft ernaar de productie 3Q [reiden tot ruim 430.000 DO I ?3 55 - 'je krijgt in Ie 5 nieuwe munt 17 25 U - Turkije voert volgend H n nieuwe munteenheid 35 pen miljoen keer zoveel 26 |s als de lira, het Turkse 30 De regering heeft giste- 14 n wetsvoorstel daartoe J® pt parlement gestuurd. 45 krde van het Turkse pond 00 [jarenlange hoge inflatie qq rompeld. Voor een euro 85 |u bijna anderhalf mil- 55 pnd worden betaald. 00 r 00 SS prijs omhoog r kou in de VS De prijzen van ruwe 1 gisteren flink gestegen 60 nvloed van de weersver- ingen voor de VS. Het ziet uit dat de belangrijkste Druikende gebieden in 00 d de komende zeven tot 50 Igen te maken krijgen gewoon koud winter- p de termij nmarkt in steeg de notering van )lie voor levering in fe- net 1,56 dollar ofwel procent tot 30,88 dollar dinsdag 6 januari 2004 amsterdam/anp - De Neder landse dochterondernemingen van het bijna failliete Italiaanse voedingsconcern Parmalat zijn in het vizier van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) ge komen. Een woordvoerder van de beurswaakhond zei gisteren dat momenteel feiten worden verzameld. De boekhouding is nog geen onderwerp van on derzoek. Parmalat heeft in to taal drie dochterondernemin gen in Nederland, die bij de Ka mer van Koophandel in Rotter dam staan geregistreerd. Een daarvan, Parmalat Finance Cor poration, is bekend bij vele in vesteerders in obligaties van het concern. Eind 2002 stond er voor 4,46 miljard euro aan lang lopende schulden op de balans. AFM werkt in het onderzoek sa men niet onder meer de Ameri kaanse beurswaakhond SEC en de Italiaanse toezichthouder op de financiële markten. „Het gaat om een uitgebreid dossier. Wij moeten eerst kijken in hoe verre de activiteiten van Parma lat vallen onder Nederlands toezicht", zei de AFM-zegsman. Parmalat liet een aantal finan cieringsconstructies via Neder land lopen omdat dit belasting technisch voordelig zou zijn. Parmalat Finance Corporation is op 27 april 1990 opgericht. De Italiaanse moederonderne ming is daarna sterk gegroeid. De voedingsmiddelenprodu cent verkeert sinds november in grote problemen. Mogelijk is meer dan 10 miljard euro in de boekhouding zoek. Daardoor moest anderhalve week geleden bescherming worden gezocht tegen schuldeisers. De oprich ter van het concern, Calisto Tanzi, zit in de gevangenis. On derzoeksrechters in Milaan en Parma gaan de rol na die Itali aanse en buitenlandse banken hebben gespeeld in de boek houdfraude. Op de Horecava in de Amsterdamse RAI konden horecaondernemers alle nieuwtjes op gebied van eten en drinken zien en proeven. Foto: GPD/Phil Nijhuis Samenwerking branche en CWI amsterdam/anp - Bedrijven in de horeca gaan samenwerken met de Centra voor Werk en In komen (CWI) om vacatures in de sector zo snel mogelijk te vervullen. Hiertoe zullen op de vacaturesi te van de branche ook de curri culum vitae komen te staan van werkzoekenden ingeschreven bij het CWI, het voormalige ar beidsbureau. Dat heeft het Ho reca Branche Instituut, het on derwijsinstituut voor de horeca, gisteren bekendgemaakt. „Met deze site willen wij vraag en aanbod in de horeca op een slimme manier bij elkaar bren- oord regering I met bonden em - De Israëlische re- ïeeft een akkoord be lt het overkoepelend or- n de vakbonden in het istadrut. Het moet een laken aan vier maanden kingsacties uit protest ezuinigingsplannen van ring. Onderdeel van de okomst is dat de regering geen ambtenaren laat •verkopen pan hoger De verkoop van auto's is in 2003 met 1,5 pro- igenomen. Mitsubishi, van DaimlerChrysler, een groei van 28,3 pro- 226.535 auto's. Mazda, >m van Ford, ging 7,1 vooruit naar 234.483 issan, waar Renault de ichap heeft, boekte een e van 6 procent tot en marktleider Toyota 1,8 procent tot 1,7 mil- 32Alote verliezer was Hon- r de verkoop met 23,9 zakte tot 460.037 stuks. •verhuurder genomen De Franse bank BNP ft een onderneming r autoverhuurtak Arval egevoegd. Het gaat om at grotendeels in Ne- actief is. Arma beheert oen euro aan bezittin- leschikt over een vloot •00 wagens. Daarvan rij- 5.400 op de Nederland- n, goed voor een markt- van 3 procent op de arkt. derden banen •dit bij DSM De vakbond FNV noten vreest dat bij Limburg enkele hon- banen zullen verdwij- Igens het chemiebedrijf lorganisatie nodig om tgevendheid van DSM l waar ruim vijfduizend werken, te herstellen. :tie kondigt de afslan- i in het personeelsblad gt nog niet te weten banen er precies ver- isMfpa ss»? ia'-" &'f' SI - -,r E l Tibisö^:; '.(Tg EK De Gasunie in Groningen ondervindt in eigen land meer concurren tie. Archieffoto: Hans van Weel groningen/anp - De Gasunie heeft vorig jaar in Nederland minder gas verkocht. De totale afeet van de onderneming die gas verkoopt en distribueert, daalde 2,6 procent tot 77,3 mil jard kubieke meter. De daling was geheel toe te schrijven aan de binnenlandse markt. De ver koop aan het buitenland bleef wel op peil. Gasunie zette in Nederland on geveer 34 miljard kubieke meter af. De totale binnenlandse gas markt bedraagt ongeveer 45 miljard kubieke meter. „Wij za ten rond de veertig miljard ku bieke meter", aldus een woord voerder. Gasunie verliest sinds drie jaar marktaandeel aan concurren ten als Nuon, Essent en Eneco. Sinds de liberalisering van de gas- en stroommarkt voor groot en later ook middelgrote ver bruikers mogen ook andere be drijven dan de Gasunie gas ver kopen. In juli kunnen ook kleinverbruikers en consumen ten voor het eerst zelf hun leve rancier kiezen. Ondanks de lagere afeet wist Gasunie wel meer geld binnen te halen. Dat kwam door de ho gere gasprijzen. De omzet steeg met 5,7 procent tot 11,3 miljard euro. De gasprijs per kubieke meter steeg in vergelijking met een jaar eerder van 13,5 tot 14,8 eurocent. De toename is vol gens Gasunie volledig toe te schrijven aan de hogere olie- en gasprijzen op de wereldmarkt. Gasunie is eigendom van de Nederlandse staat en de ener giebedrijven Shell en ExxonMo bil. Het bedrijf maakt een voor af afgesproken winst van 36 miljoen euro en keert die uit aan de drie aandeelhouders. gen", zegt directeur Rijgersberg van het Horeca Branche Insti tuut (HBI). Het instituut is de opvolger van de Stichting Vak onderwijs Horecabedrijven (SVH). Volgens Rijgersberg wisselen jaarlijks ongeveer 100.000 men sen van baan in de horeca. Op de site www.horeca.nl kunnen cafés, restaurants en hotels bin nenkort gratis hun vacatures plaatsen en zoeken naar ge schikt personeel. Op de website komen ongeveer 200.000 curri cula vitae van werkzoekenden in de horeca te staan. De samenwerking tussen het Horeca verwacht opgaande lijn in 2004 De horecasector hoopt in 2004 enkele slechte jaren, waarin prijsopdrijvingen klan ten wegjoegen, achter zich te kunnen laten. Koninklijke Ho reca Nederland liet gisteren weten dat de neergaande trend zal worden gebroken. CWI en de sector horeca is de eerste in zijn soort. Het CWI is volgens een woordvoerder in gesprek met andere branches om soortgelijke vacaturesites op sectorniveau te ondersteu- Reden voor optimisme is een aantrekkende wereldecono mie, aldus voorzitter Geene mans. In eerste instantie zal dit vooral zichtbaar zijn in het zakelijke segment, waarna de consument het stokje moet overnemen. nen. „We hebben hier hoge verwachtingen van", aldus de woordvoerder. Voor de andere sectoren liggen echter nog geen concrete plan nen. utrecht/gpd - Het kopen van een treinkaartje aan het loket wordt vanaf maart duurder. De Nederlandse Spoorwegen voeren dan op enkeltjes en retours een balietoeslag in van 50 eurocent. Op die manier willen de NS de treinreizigers dwingen hun treinkaartje voortaan uit de kaartautomaat te halen. Voor het loket geldt een maximum toeslag van 1 euro, ongeacht het aantal treinkaartjes dat wordt gekocht. Het is al de derde keer dat treinreizigers dit jaar met een prijsstijging worden geconfron teerd. Sinds de jaarwisseling is het treinkaartje 4 procent duur der. Bovendien voorspellen de NS later dit jaar een nieuwe prijsstijging van 2 procent om dat de treinen steeds beter op tijd rijden. Die afspraak is vorig jaar gemaakt met de consu mentenorganisaties. Over de balietoeslag zijn de consumentenorganisaties furi eus. „Het is geldklopperij van de NS", aldus een boze woord voerder van reizigersvereniging Rover. „Ze vinden dat ze alles op alles moeten zetten om hun inkomsten op te krikken." De reizigerspoot van de NS leed over 2003 wederom verlies. Ouderen vanaf 60 jaar en ge handicapten, die moeilijk ge bruik kunnen maken van de kaartautomaten, kunnen wel een ontheffing aanvragen bij de NS. Zij moeten zich daarvoor legitimeren. „Wij zijn blij dat de toeslag niet geldt voor ouderen", reageert een woordvoerder van de Ou derenbonden CSO. „Maar de manier waarop dat gebeurt, is ongelukkig en kan grievend zijn voor mensen." Door reizigers naar de kaartau tomaat te dwingen hopen de NS hun baliepersoneel meer te kunnen inzetten voor informa tievoorziening en hulp op de stations. De extra inkomsten van de toeslag worden besteed aan nieuwe serviceprojecten. Hoeveel de toeslag oplevert is niet te zeggen, aldus een woordvoerster. „Het doel is niet om er geld mee te verdienen. Als het goed is, nemen de in komsten juist af." De NS streven ernaar om 85 procent van de kaartverkoop via de automaat te laten verlo pen. Nu wordt nog 40 procent van de kaartjes aan het loket ver kocht. Het overgrote deel daar van zijn eenvoudige enkeltjes en retours. Alleen voor die kaartjes geldt de balietoeslag. Andere treinkaartjes en strip penkaarten houden aan het lo ket dezelfde prijs. Onderzoek onder jongeren in opdracht FNV amsterdam/anp Jongere werknemers zijn niet snel be reid salaris of vrije tijd in te le veren voor behoud van werkge legenheid. In de huidige econo misch moeilijke tijden roepen werkgevers veelvuldig dat hun werknemers een tandje bij moeten zetten om hun baan te behouden. Ruim zeven van de tien jongeren zijn echter niet van plan daarvoor meer uren per week te maken. Dat blijkt uit een onderzoek van de FNV. De vakcentrale heeft het onderzoeksbureau NetPa- nel bijna 1400 werkenden in de leeftijd van 18 tot 35 jaar laten ondervragen over hun werk en carrièreplanning. Ook loonmatiging is niet popu lair onder jongeren. Ongeveer eenvijfde noemt loonmatiging in het algemeen een goede zaak. Als het erom gaat zelf loon in te leveren om andere mensen aan het werk te hou den of te krijgen, is slechts 12 procent hiertoe bereid. Verder blijkt dat ruim tweeder de van de jongere werknemers bewust bezig is met carrière planning. Hoewel slechts 5 pro cent het begrip levensloop kent, is volgens de FNV 67 procent bezig met het plannen van de toekomst en dan vooral op het gebied van werk, zorg, oplei ding en vrije tijd. Bijna de helft van de onder vraagden blijkt ontevreden over de invloed die ze kunnen uitoe fenen op de balans tussen werk en privé. Ruim tweederde vindt het daar naast belangrijk zichzelf conti nu te blijven ontwikkelen door middel van opleidingen en cur sussen. Zo'n zeven van de tien verwachten dat werkgevers voor alle personeelsleden hier voor een persoonlijk budget be schikbaar stellen. Nu de loonontwikkeling is ge matigd wil de FNV dan ook vol inzetten op dit punt tijdens CAO-onderhandelingen. amsterdam/gpd - De vakcen trale FNV dreigt met loonsver hogingen volgend jaar als het kabinet de aanvallen op de WW en WAO voortzet. Volgens FNV- voorzitter De Waal is het ver trouwen in het kabinet tot het nulpunt gezakt, omdat het de toestroom tot de WAO nog ver der wil inperken. Ook de perio de waarover iemand WW kan ontvangen moet worden ver kort, meent het kabinet. De vakbeweging heeft onlangs het kabinet en werkgevers be loofd twee jaar de lonen te be vriezen als het kabinet de eer der aangekondigde bezuinigin gen wat verzacht. De vakbewe ging stelde ook als voorwaarde dat het kabinet en werknemers organisaties het in februari eens worden over een nieuw WAO- stelsel en bezuinigingen op de WW. „Maar we hebben nog geen enkel teken gekregen dat ze ons serieus nemen", zegt De Waal. „Sterker nog, het kabinet roept alleen maar dat de bezui nigingen nog verder kunnen." Als het kabinet hiermee door gaat, zegt de FNV het Najaars akkoord op en zullen de bon den volgend jaar weer hogere looneisen stellen. Volgens de FNV handelt het kabinet in strijd met het Najaarsakkoord. Daarin hebben vakbeweging, kabinet en werkgevers afge sproken de lonen in 2004 en 2005 te bevriezen. Voorwaarde was dat ingrepen in sociale zekerheid en vut- en prepensioen werden verzacht of uitgesteld. FNV-bestuurder Roozemond waarschuwde gisteren dat de lonen ook zullen stijgen als voor april geen duidelijkheid is over wat er gebeurt met vut- en prepensioen. Het kabinet heeft nog niet dui delijk gemaakt wat het daarmee wil. In het Najaarsakkoord is opgenomen dat de lonen in 2005 alleen bevroren zullen worden als over dit onderwerp overeenstemming is bereikt voorburg/anp - Maximaal een derde van de werkenden wordt blootgesteld aan gassen, dam pen, stof, huidirriterende mid delen of biologisch afval. Bijna 15 procent van de werknemers moet regelmatig aan de slag in een omgeving waar gassen en dampen in de lucht hangen. Tien procent werkt in een stof fige omgeving en nog eens een 10 procent werkt met huidirri terende middelen en biologisch afval. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Het statistisch bu reau heeft de werkomstandig heden van Nederlanders onder zocht in de periode 2000 tot en met 2002. CBS-onderzoekster I. Beckers waarschuwt voor dubbeltellin gen in de cijfers. „In het ongunstigste geval gaat het om bijna 35 procent van de werkplekken, maar een werkne mer in carrosserieherstelplaat- sen voor auto's kan zowel last hebben van dampen als van stof." Vooral mensen die in de auto branche werken, worden bloot gesteld aan dampen en gassen. zoetermeer/anp - Nederlandse woningbezitters hebben in 2003 veel meer aanspraak ge maakt op hypotheekgarantie. In 178 gevallen heeft het Waar borgfonds Eigen Woningen het tekort bij een gedwongen ver koop bijgepast. Dat is meer dan twee keer zoveel als een jaar eerder. De Nationale Hypotheek Ga rantie (NHG) verzekert een hui zenkoper ervan dat bij een ge dwongen verkoop een eventue le restschuld bij de bank wordt betaald. Banken geven op hy potheken met NHG een korting op de rente van enkele tienden van een procent. Tot en met oktober gingen 747 huizen onvrijwillig van de hand, 40 procent meer dan in de eerste tien maanden van 2002. Het waarborgfonds telt alleen de verkopen waarbij de opbrengst te laag is om de schuld af te lossen. Gemiddeld was het fonds 20.000 euro kwijt Het waarborgfonds verwacht dat door de toegenomen uitke ringen de bijdrage van huizen kopers niet hoeft te worden op geschroefd. Iedereen die ge bruik maakt van de hypotheek garantie, betaalt eenmalig 0,3 procent van de leensom. Het vermogen van het fonds be draagt 275 miljoen euro. „Het zit er niet in dat we de bijdrage gaan verhogen", aldus een woordvoerster van het fonds. De populariteit van de NHG is in 2003 sterk toegenomen. Ruim 70.000 huishoudens heb ben een lening met deze garan tie afgesloten, 36 procent meer in vergelijking met 2002. Om het aantal gedwongen verkopen te voorkomen werkt het waar borgfonds aan een regeling die uitstel van betaling mogelijk moet maken. Wie door arbeids ongeschiktheid, werkloosheid of echtscheiding de hypotheek niet meer kan opbrengen, be taalt dan enkele jaren maar een kwart van de maandlasten, zo is de bedoeling. Het waarborg fonds denkt dit jaar het plan rond te hébben. rotterdam/gpd - Het Rotter damse sport- en tentoonstel lingscomplex Ahoy' bekijkt of het kan samenwerken met het Finse JHC Holding. De organi sator van onder meer het Kerst circus, het ABN AMRO World Tennis Tournament en vak beurzen als Rotterdam Mariti me en InffaTech heeft de Finse exploitant van sportarena's uit genodigd om te onderhandelen over een overname van aande len. De aandelen van Ahoy" Rotter dam zijn nu nog in handen van de gemeente Rotterdam, maar bij de renovatie van het com plex eind jaren negentig heeft het stadsbestuur het sportpaleis en de tentoonstellingshallen al in de etalage gezet. Het Finse JHC Holding exploi teert in Helsinki de HartwaU Ar- eena, en sinds vorig jaar de Co- lor Line Arena in Hamburg. De Finnen gaan ook arena's reali seren in Riga, Vilnius en Valen cia en zijn nauw betrokken bij de studie naar de ontwikkeling van de Amsterdam Dome, dat in stadsdeel Noord van de hoofdstad moet verrijzen. Hoewel al jaren sprake is van verkoop van de aandelen van Ahoy" is daar in het verleden geen gevolg aan gegeven. Ver kennende besprekingen met partijen met een commercieel belang, zoals bierbouwers en schoonmaakbedrijven, of met meer strategische partners in vooral de beurzen- en tentoon stellingenwereld stierven een vroegtijdige dood. Daarnaast slokten de nieuw bouw en renovatie van het complex én de broodnodige re organisatie alle tijd van het ma nagement op. „Sinds kort ma ken we weer serieus werk van de zoektocht naar potentiële nieuwe eigenaren", zegt alge meen directeur drs. G.J.H. van der Vegt van Ahoy". „We praten met grote internationale spe lers, zowel op het gebied van muziek- en entertainment als uitgevers en mediapartners." Door de Finnen te interesseren in Ahoy' hoopt Van der Vegt ook een overcapaciteit in Ne derland aan complexen voor tentoonstellingen, beurzen en grote evenementen te voorko men. Van der Vegt vreest dat met de komst van een Amster dam Dome de sport- en ten toonstellingscomplexen met de tijd in zwaar weer terechtko men. „De spoeling aan grote sport evenementen en popconcerten is niet groot", weet hij uit erva ring. De plannenmakers van de Am sterdam Dome denken dat zij met grote ijshockeywedstrijden Ahoy', onder meer bekend van het kerstcircus. Foto: Cor Vos en basketbalwedstrijden per evenement acht- tot tiendui zend bezoekers kunnen trek ken. Ook rekenen zij erop jaar in, jaar uit tachtig popconcerten te boeken. In Ahoy' voelt men zich al de hemel te rijk als er veertig con certen in huis zijn.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7