'Foto's van veelplegers verspreiden' BINNENLAND Mirna Godett trekt halfuurtje uit voor Nederlandse ministers Verdachte marinier schoot als enige Advocaat aangeslagen na mishandeling Geen gif aangetroffen in zeewater rond containers Werk van Borrel versleten Korpschef zoekt grens privacy Fiscus neemt aftrek lijfrente op de korrel ihieffoto: ANP/Koen Suyk Sanger beroep in aak-Godett errr anqitEMSTAD - Het Antilliaanse enbaar Ministerie (OM) gaat ive beroep tegen het vonnis wei iarbij politicus Anthony Go- nd tt is veroordeeld tot een jaar de De leider van Frente Obrero erbjerashon werd 22 december oordeeld wegens valsheid in schrifte en het aannemen van eergeld. Tegen hem was ee jaar cel geëist. Godett had aangekondigd in beroep te «rlingen voor e klas in Doorn Het Revius Lyceum in lom zet vanaf vandaag leer- gen uit de vijfde en zesde s havo en vwo in als onder- Os-assistent in de brugklas- De leerlingen helpen do- ïten in de klas, met huis- rkbegeleiding en correctie 31 toetsen. In geval van nood i een docent een uurtje wor- i vervangen. De school wil !t het betaalde bijbaantje ou- ;e leerlingen enthousiast ma il voor het leraarsvak. jisdaadkliklijn iccesvol si haag - Anonieme tips van ■gers blijken een goede hulp lir de politie bij het oplossen j misdrijven. Sinds de start in Jtember 2002 zijn er danzij "lijn 'Bel M.' 175 aanhou- Igen verricht, 90 zaken opge- K en 47 hennepkwekerijen jgerold. De stichting Meld «daad Anoniem heeft beslo- |de meldlijn (0800-7000), be- inen als proef in vijf politie- .po's, ook open te stellen voor Irest van het land. apendrecht: ngzamer op A15 Fendrecht - De gemeente lendrecht vraagt het minis- van verkeer en waterstaat laximumsnelheid op de terug te brengen naar 100 imeter per uur. Ook het ver- jr van gevaarlijke stoffen let op termijn niet meer via *\15 en de N3 gaan. Uit de icoatlas wegtransport bleek lendrecht tot de top-5 van ;evaarlijkste plaatsen van Ierland te horen. tiuhtig miljoen Ise sigaretten Lrt. jiEMSTAD - De douanerecher- ir h# op Curasao heeft een partij ?n [p circa 80 miljoen vervalste zijnjrksigaretten onderschept. partij was bestemd voor de rnd perikaanse markt en heeft en een geschatte straatwaar- ongeveer 20 miljoen ,nd~par. De sigaretten waren af- 1gi \instig uit China en moesten ie pprgaan voor bekende merksi- itten als Marlboro en Ca- lectoren in inslag genomen rngel /0lgffi haag - De politie in Gro- lenfBen' Midden- en West-Bra- reenf11 en Friesland heeft de afge- t dal?en dagen vijftien radarde- n tfitoren in beslag genomen. :eurfee verklikkers zijn sinds 1 ja- 3n£j|ari verboden. Op het gebruik i da$het apparaat staat een boe- t dajran250 euro. iendam weer achtoffer fraude Undam - Inwoners van Vo- Idam zijn opnieuw slachtof- geworden van een omvang- |e beleggingsfraude. Het in- jregionaal fraudeteam jordwest in Alkmaar is be- inen aan een onderzoek, jigelijk zou zich een tweede te Haven-affaire hebben af beeld in het vissersdorp aan f IJsselmeer. Ook in de nieu- tzaak zouden benadeelden pt verfraaide aandelenover- pten verleid zijn tot beleg- vee gewonden ir lekken gif uwegein - In Nieuwegein gisteravond laat twee man- 1 gewond geraakt bij het daden van vaten met ge- irlijke stoffen. Het gaat om te chauffeurs. Dat heeft de itie gezegd. De twee man- tt liepen ademhalingsproble- n op en zijn in het zieken- ts in Nieuwegein behandeld. door Daphne Groenendijk willemstad/gpd - „We begin nen met een half uur. Is de sfeer goed, dan mogen ze lan-1 ger blijven", zegt premier Mir na Louisa Godett van de Neder landse Antillen over het bezoek van de ministers Thom de Graaf van koninkrijksrelaties en Piet Hein Donner van justitie. Vandaag is dat gesprek. Morgen praat Donner met de ministers van justitie van Aruba en de Nederlandse Antillen. Waarover de gesprekken pre cies gaan, is niet bekend ge maakt. Maar het ligt voor de hand dat zowel het justitiële overleg als de ontmoeting met de premier vooral zullen gaan over alles wat te maken heeft met de situatie op de Antilli- aanse (lucht)havens en de con trole op drugs. De Antilliaanse ministers zullen 'Is de sfeer goed, dan mogen ze langer blijven' zeker vragen stellen over de nieuwe aanpak van minister Donner op Schiphol, waar sinds kort een 'honderd pro cent scan' wordt uitgevoerd op alle vluchten vanuit de Antillen. Ook zijn er ergernissen over de 'vrije aanpak' van drugs, met name bij minister Croes van Aruba. De Nederlandse drugs- aanpak schaadt het toerisme, meent hij. Vooral de toeristen- stroom vanuit de Verenigde Staten neemt de laatste tijd af. Premier Godett wil het daar ze ker ook over hebben. Maar be langrijker voor haar is, dat het gesprek loopt zoals zij dat wil. „Toen ik een paar maanden te rug in Nederland was, moest ik praten en mijn redenen geven. Nu is dat andersom, laat ik hen praten en zal ik luisteren." Ze bepaalt ook wanneer en hoe lang het gesprek zal zijn. „In een brief stelden zij voor om tien uur 's ochtends af te spre ken. Ik heb daar half elf van ge maakt. In Nederland moest ik mij aan hun drukke schema aanpassen. Nu moeten zij zich schikken naar mij." De lengte van het gesprek hangt af van de 'sfeer'. Als die goed is, mogen ze best een half uur langer bij haar op kantoor blijven. Ze hoopt alleen dat het niet weer zo gaat als haar ken nismakingsgesprek in Neder land. „We hebben toen veel be sproken en de sfeer was goed. Maar toen ik terug was, werden er allemaal negatieve dingen gezegd." Daar is de premier niet van ge diend. Godett: „Nederland is gewend dat de Antillen aanne men wat zij te zeggen hebben. Dit kabinet is anders. Wij heb ben onze mening en Nederland heeft zijn mening. We moeten elkaar respecteren. Ik heb pre mier Balkenende gevraagd om in godsnaam elkaar telefonisch of per brief aan te spreken, in plaats van telkens via de pers. Hij heeft me dat beloofd. Ik wil een goede relatie hebben, dan loopt alles naar ons zin." utrecht - Een monteur schroeft de wijzers van de klok door de Parijse uurwerkmaker Borrel, is een rijksmonu- 1 de oorspronkelijke aandrijving van de klok met een slin- op de Utrechtse Domtoren los. De klok, in i860 gemaakt ment. Het uurwerk is versleten. Bij de restauratie wordt ger hersteld. Foto: ANP/Jasper Juinen den haag/gpd - In de water monsters van de plek waar drie containers met 630 vaten ar- seenpentoxide op de bodem van de Noordzee liggen, is geen gif aangetroffen. Het advies om niet te vissen op de plek ten noordwesten van Texel blijft wél van kracht, om dat nog zo'n kleine zestig vaten met het zeer giftige middel zoek zijn. Bovendien is 5000 liter van het spul in zee gestroomd toen het containerschip Andinet twee weken geleden in een zware storm terechtkwam. Met het bergen van de drie containers wordt op z'n vroegst donderdag begonnen. Er staat momenteel te veel deining. Het gevaar dat de containers bij het naar boven takelen losschieten en opengaan is dan te groot, zegt woordvoerder J. Huisman van Rijkswaterstaat. Honderd kilo garnalen die door een Wïeringer garnalenkotter zaterdag is gevangen in de buurt van de gifcontainers, is gisteren na onderzoek weer vrijgegeven. Het Productschap Vis kwam volgens directeur P. Visser van de visafslag in Den Helder tot de conclusie, dat de garnalen gifvrij zijn. Via het 'volgsysteem', waarmee de Algemene Inspectiedienst precies ziet waar Nederlandse schepen vissen, was de garna lenkotter in de gaten gehouden. De kotter had 500 kilo garnalen aan boord. Daarvan was zo'n 100 kilo gevangen in het gebied rond de containers. De Helderse visafslag be schouwt de 'garnalenvangst' in het gifgebied als een incident. „De vissers weten waar die containers liggen, dus daar gooien ze de netten niet uit." utrecht/gpd - Het politiekorps Utrecht wil foto's van criminelen die vaak over de schreef gaan openbaar maken. Op die manier kunnen burgers op internet, aan plakbiljetten en op wijkbijeen komsten zien wie in hun wijk verantwoordelijk is voor een groot deel van de delicten. De Utrechtse korpsleiding wil ook de wijken in om uitleg te geven over de criminaliteit in de woonomgeving en de wijze waarop delicten worden ge pleegd. Het nieuwe beleid moet veelplegers afschrikken. Korpschef Vogelzang zegt be wust te zoeken naar de grens van de privacy van veelplegers. „Als bekende Nederlanders in de media verschijnen omdat ze over de schreef zijn gegaan, hoor je niemand. Doe je het zelfde met veelplegers, dan laait de discussie op. Maar die groep zorgt wel voor gevoelens van onveiligheid in wijken en zijn verantwoordelijk voor het over grote deel van de delicten. Hen moet je laten weten dat we ze bestempelen als veelpleger, dat we ze op de huid zitten. Vogelzang: „We dachten altijd dat als we de burger vejel infor matie zouden geven over crimi naliteit, het gevoel van onveilig heid toenam. Maar bijvoor beeld in Engeland blijkt, dat burgers bereid zijn harder mee te werken aan het terugdringen van criminaliteit als zij zich meer betrokken voelen." Vogelzang stuurde ook aan op een wetswijziging om sneller verbale bedreiging te kunnen bestraffen. „Het tast de geloof waardigheid van de politie aan als we niets voor burgers kun nen betekenen omdat de wet ons dwars zit. Bij bejegeningen als 'ik sla je dood' is er geen twijfel. Maar als iemand zegt 'ik weet je te vinden' is dat nu geen strafbare bedreiging. Dat ver schil is nauwelijks uit te leggen. Daarom geven we onze agenten ook de opdracht de wet ruimer te interpreteren. Dan lopen we misschien tegen het openbaar ministerie of de rechterlijke macht aan, maar het is goed die discussie op te pakken." PvdA en CDA reageren afwij zend op de voorstellen van de Utrechtse korpsleiding. „Het lijkt", vindt het Tweede-Kamer lid Wolfsen (PvdA) „op het rondrijden van een veroordeel de op de mestkar, net als in de Middeleeuwen." CDA'er Van Haersma Buma vindt niet dat iemand met een crimineel ver leden per definitie publiekelijk aan de schandpaal mag worden genageld. „Maar als hij ver dachte is en voortvluchtig is, vind ik het een andere zaak. Dan mogen er onorthodoxe methoden worden gebruikt om de persoon op te sporen. Er hangen bij politiebureaus nu ook al foto's van voortvluchtige personen." OM voelt niets voor plan Utrecht Het Openbaar Ministerie voelt er niets voor om foto's van draaideurcriminelen op inter net te zetten of in buurtkrant- jes te publiceren. Het OM zei dat vandaag in een reactie op het proefballonnetje van de Utrechtse korpschef Vogel zang, die veelplegers uit de anonimiteit wil halen. „Veelplegers moeten door po litie en OM worden aangepakt en niet door burgers. Het pu bliceren van foto's herbergt het risico van eigenrichting en is ook in strijd met de privacy regels", aldus het OM. Justitie zegt wel iets te zien in het on der voorwaarden vrijgeven van gegevens aan instanties, zoals de KNVB die informatie krijgt over voetbalvandalen. Geen sectie verricht op slachtoffer Irak vervolg van voorpagina den haag/gpd - De Nederland se marinier die verdacht wordt van moord, doodslag, of dood door schuld op een Iraakse bur ger, heeft als enige van de mili tairen die bij het incident aan wezig waren geschoten. Hij heeft twee schoten gelost. Dit zei de voorzitter van het college van procureurs-generaal, J. de Wijkerslooth, gisteravond in het tv-programma Nova. De Wijkerslooth maakte be kend, dat geen sectie is verricht op het lichaam van het slacht offer. „Lichamen worden snel begraven in islamitische lan den", motiveerde hij. „We gaan uit van een relatie tussen het schieten en de dood van de man." De Wijkerslooth beriep zich op de aanwezigheid van getuigen bij het incident. Hoe de kogels de man geraakt hebben, direct of indirect, deed er volgens de procureur-gene raal niet zoveel toe. Ook als de kogel zou zijn afgeketst, blijft volgens het openbaar ministe rie overeind dat er een 'redelijk vermoeden van schuld' bestaat. De Wijkerslooth wees twijfel over de regels voor toepassing van geweld door Nederlandse militairen in Irak van de hand. „Onzin, er is een precieze ge- weldsinstructie." Volgens hem gaat het om de vraag of de mili tair onder de gegeven omstan digheden überhaupt had mo gen schieten. Hij vergeleek het optreden van de militairen in Irak met dat van de politie in Nederland, die ook niet onder alle omstandigheden een wa pen mag trekken en schieten. (advertentie) 'Zo krijgen mensen met mitrailleurs het voor het zeggen' utrecht/gpd - Hij is door het oog van de naald gekropen, dat staat voor advocaat Bernard Tomlow (55) als een paal boven water. „Wat ik het ergste vind, is dat ze niet alleen op mij hebben ingestoken, maar op onze rechtsstaat. Want ik doe als ad vocaat alleen mijn werk." Maandagmiddag half drie. Tomlow verlaat het kantonge recht aan het Janskerkhof in Utrecht waar hij namens een cliënt had gepleit voor het uit huis zetten van een huurder. Een volgende afspraak wacht, maar Tomlow komt niet ver. Amper buiten wordt hij van achteren aangevallen. Hij voelt harde klappen^ schoppen en verliest het evenwicht. Tomlow ziet twee dochters van de huur der, vrouwen van tussen 35 en 40 en twee andere familieleden, mannen van rond de 18, die hij in de rechtszaal had gezien. Ze schoppen en slaan hem. Willen hem met hun vuisten op het hoofd slaan. Als Tomlow hen ontwijkt, pakt een van hen een ijspriem om hem daarmee in het hoofd te steken. Opnieuw weet Tomlow zijn aanvaller af te weren. Maar nu ten dele: de priem steekt in zijn bovenarm. Ondanks zijn verwondingen ziet de advocaat kans om op te springen en weg te sprinten. Terug naar het rechtsgebouw waar men in middels de politie heeft gebeld. „Je weet niet wat je overkomt", zegt Tomlow. „Dat mensen zo maar op je kunnen inhakken. Frappant ook dat niemand van de omstanders inspringt. Vier meter verderop stonden par keerwachters de meters te le gen. Ze keken alleen maar." Onbegrijpelijk noemt Tomlow het ook dat zijn mishandelaars niet beseften dat niet hij, maar de rechter over het uitzetten van de huurder beslist. „Zo zit onze rechtsstaat in elkaar. Voor- en nadelen worden door pleiters naar voren gebracht. Het is aan de rechtbank een uitspraak te doen." Door advo caten niet te respecteren, hen zelfs aan te vallen, zetten men sen de rechtsgang op het spel, stelt Tomlow. „Zo krijgen uit eindelijk niet de rechters, maar mensen met mitrailleurs het voor het zeggen." De Utrechtse advocaat Paul Bo- vens stopte zijn praktijk, nadat in 2001 de gevel van zijn kan toor door een bom werd weg geblazen. Tomlow is niet van plan dat voorbeeld te volgen. „Ik vond het verschrikkelijk dat zo'n voortreffelijk strafpleiter zich genoodzaakt zag zo'n be slissing te nemen. Ook ik ben in het eerste jaar van mijn advoca tuur bedreigd. Toen heb ik het besluit genomen dat ik daar nooit voor zou wijken." Een uur na behandeling in het ziekenhuis ging Tomlow weer aan de slag. „Maar wel met het gevoel dat er een engeltje op mijn schouder heeft gezeten." den haag/gpd - Mensen die de kosten van een lijfrentepolis af trekken van de belasting wor den dit jaar extra gecontroleerd. De belastingdienst heeft het vermoeden dat veel mensen die kosten ten onrechte aftrekken. „We verwachten dat het nog wel iets gaat opleveren," aldus een woordvoerder van het mi nisterie van financiën. Jaarlijks kiest de fiscus een be paalde aftrekpost die extra wordt gecontroleerd. In 2001 was dat de aftrek van de hypo theekrente en vorig jaar de bij zondere ziektekosten voor chronisch zieken. Er is Veel veranderd in de regels rond de lijfrentepolis. In 2001 werd de fiscale aftrekbaarheid van de kosten verlaagd. Per 2003 werd de aftrek afgeschaft, tenzij de belastingplichtige kan aantonen dat met de lijfrente een pensioentekort wordt aan gevuld. De veranderde regelgeving is reden om extra te kijken naar de lijfrente. „De ervaring leert dat mensen niet altijd hun aan gifte aanpassen als de regels zijn veranderd. Als we aange ven dat we een bepaalde aftrek post extra gaan controleren ge ven mensen het vaak gewoon op." In de praktijk gaat het om naar schatting enkele honderd duizenden belastingplichtigen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3