|T1 Particulieren zeggen dure thuiszorg op 1 IETS dood ontsnapt' §1 11 Wttinzet bewakers KLM 'We zijn aan de »r -Plannen klaar voor verkopen? Bizarre vlucht met ramptoestel NS-kaartje aan loket duurder 'Koffie verlaagt kans op diabetes' Onduidelijkheid over eigen bijdrage Busstaking na steekpartij Meer rente over uw eindejaarsbonus? Mariniers in Irak lossen opnieuw aantal schoten Leidsch Dagblad lórzitter COC aaglanden irpschef: Foto's elplegers «rspreiden icky Jeans' orgen in Leidse houwburg n buitenroker beslist geen iruststoker lllen de ckenaere i goed schrijver wekt er gedachten dan hij neerschrijft zw i 7/8° 4 'mmentaar 1 I SCHANDPAAL II is zwijgen misdadig. Om Jïden wil de Utrechtse j chef Vogelzang criminelen u rhaaldelijk in de fout gaan anonimiteit halen door ïto's op internet te publi- Q Buurtbewoners worden j vaarschuwd voor de nabij - ran een crimineel en kun- U zelf preventief reageren, ^el er weinig reden is tot e dogen met de boef die vol- 3 in crimineel gedrag, schiet jorstel z'n doel ver voorbij. p Ivoerders van CDA en 3 maar ook het openbaar terie, reageerden gisteren 1 end op het idee van de po- n tas. Daarbij werd meteen j rallel getrokken met mid- )juwse gebruiken als het 'ijden van misdadigers op Mestkar. Dat klinkt welbcht (verdreven, maar het idee duidelijk op gespannen met de privacywetgeving. Cwil die privacy res- maar vindt niets zeg- soms 'ook misdadig*. Dat De vraag is of het middel "jttlet erger is dan de kwaal. en die worden verdacht "(en misdrijf, moeten door olitie worden opgespoord gepakt Het publiceren van 'ito van de voortvluchtige rt soms al, en kan als op- l igstechniek vaker worden et Een heel gerichte aan- waarbij foto's van hooli- aan de KNVB worden gege- kan eveneens zeer nuttig Dan kunnen stewards ie- I extra in de gaten houden, I n de club een stadionver- rfdwingen. Hetzelfde geldt e. het onderling waarschu- ^Van de politie wanneer een lekkige crimineel verhuist, ukraak publiceren van fo- jan 'veelplegers' op internet (ter een volstrekt ongerich- latregel. De burger 'weet' - .het geval bij een vage foto: (edt - dat twee straten ver- iemand met een strafblad nen te wonen. En dan? Je ^beveiligen is toch al nodig; e kinderen leren dat ze niet door donkere parken en lopen doen de meeste al. De burger kan hele- nlets met de 'wetenschap' foto oplevert. Het is uit- jn van eigenrichting, en is de strijd tegen de crimi- |it niet mee gediend. 'de Vries Dagblad NR. 43429 LOS dinsdag 6 JANUARI 2004 SPRINTERS I.VMMLM:»; NR. 43429 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 haaksbergen/gpd - De naam Flash Airlines zal Roland Slag man (47) uit Haaksbergen niet snel vergeten. Hoewel hij als sportvlieger wel wat gewend is, stond hij doodsangsten uit toen hij op nieuwjaarsdag van de Egyptische badplaats Sharm el- Sheik naar Caïro vloog. Nog geen twee dagen later stortte hetzelfde toestel in zee: 148 do den. Roland Slagman zit regelmatig in de lucht en is niet snel bang in het vliegtuig. „Luchtvaart is mijn hobby." Maar de vlucht met het Egyptische toestel van Flash Airlines was angstaanja gend, ook voor hem. Nieuw jaarsdag stapte Roland Slagman met zijn vriendin Janet Gerrit sen (41) uit Ede in één van de twee vliegtuigen van Flash Airli nes voor een dagtripje naar Caï ro tijdens hun vakantie in Sharm el-Sheikh. Met de bus zou de reis naar Caïro zo'n acht uur in beslag nemen, dus kozen ze voor het vliegtuig. Toen Roland en Janet als enige twee Nederlanders in het over volle vliegtuig stapten, hadden ze alsnog het gevoel dat ze met de bus gingen. Het luchtperso- neel deed niets, de veiligheids instructies in het vliegtuig wer den afgeraffeld en de uitleg van het gebruik van zwemvesten werd zelfs overgeslagen. Maar verder viel de heenreis nog mee, achteraf bezien. De terugvlucht dezelfde dag van Caïro naar de badplaats, was evenwel ronduit eng. Ro land: „De motoren maakten een onregelmatig en golvend geluid. Het personeel aan boord maakte een nerveuze in druk en de landing had een routineklus moeten zijn maar was vreselijk, en dat terwijl het windstil was. Iedere piloot zet zo'n ding vlekkeloos aan de grond onder die omstandighe den. Het was duidelijk dat er iets mis was met dat vliegtuig. De piloot moest telkens gas bij geven. Iedere vlieginstructeur zou die landing hebben afge keurd", oordeelt de sportvlieger uit Haaksbergen. „Mijn vriendin riep tot twee keer toe met de schrik in haar ogen dat ze een doorstart moesten maken en het niet zouden gaan halen. In alle openheid; ik heb intensief ge beden om veilig over te ko men." Zijn gebeden zijn verhoord, ze landden met een doffe klap en de schrik in de benen. Nog geen twee etmalen later - zaterdagochtend - stort hetzelf de vliegtuig neer. Het gebeurt vlakbij de plaats Sharm el-Shei- kh waar Roland en Janet op dat moment nog verblijven en 148 inzittenden komen om het le ven. Het was het toestel waar mee Roland en zijn vriendin hadden gevlogen. „Dat weet ik heel zeker. Flash Airlines heeft maar twee toestellen en de bij naam van het toestel waarin wij terugvlogen was Mona, dat was onder de cockpit geschilderd." Per sms stelde zijn zoon hem op de hoogte van het vliegtuig ongeluk in Egypte. „Ik heb alle zenders afgezapt, maar vreemd genoeg was er niks over op tele visie in Egypte." Afgelopen zon dag keerde het stel terug met Lotus Air, eveneens een Egypti sche chartermaatschappij. „Vier uur vertraging. Alle toeris ten waren nerveus. Mijn vrien din Janet en ik hebben echt het idee dat we aan de dood zijn ontsnapt. Je krijgt mij nooit meer in zó'n vliegtuig." Pagina Buitenland: Toestel had vitale problemen door Richard Mooyman Amstelveen - De Koninklijke Marechaussee staat klaar om gewapende air marshals mee te sturen in Nederlandse vliegtui gen. Een aantal marechaussees heeft een speciale opleiding ge volgd om op te kunnen treden tegen terroristische acties aan boord. Volgens het ministerie van justitie is nog geen besluit genomen over een proef met gewapende bewakers, maar wordt hierover op korte termijn een knoop doorgehakt. Volgens het ministerie is bijna alles gereed voor een proef. „We moeten alleen nog de puntjes op de i zetten", aldus een woordvoerder. Over de in zet van bewakers wordt mo menteel nog overleg gevoerd met de KLM. De zegsman van justitie wil niets kwijt over spe ciale anti-terreuropleidingen die marechaussees zouden hebben gevolgd in het buiten land. „Het zijn militairen die heus wel weten hoe ze met wa pens moeten omgaan." Het lijkt inmiddels vast te staan dat er air marshals op bepaalde Nederlandse vliegtuigen zullen komen. De KLM heeft in feite geen andere keuze nu de VS dit als harde eis stellen aan maat schappijen die vliegen op Ame rikaanse bestemmingen. „Of je zal air marshals mee moeten nemen aan boord, of je zult moeten stoppen met vliegen", aldus een KLM-woordvoerder. „Dit laatste is geen optie." Al sinds de terreuraanslagen van 11 september 2001 wordt in Nederland gesproken over het laten meevliegen van bewakers, maar besluiten zijn niet geno men. Door de Amerikaanse ei sen is de kwestie urgent gewor den. Zowel de KLM als de vak bonden voor vliegend perso neel voelden aanvankelijk wei nig voor de inzet van gewapen de functionarissen. Zo zou de vliegveiligheid in gevaar kun nen komen bij een schietpartij aan boord. De KLM verwacht op korte ter mijn duidelijkheid over de inzet van air marshals. „We zijn al leen nog in gesprek met justitie over de randvoorwaarden", al dus de woordvoerder. Het zou daarbij onder meer gaan om de bewapening, de juridische as pecten en de kosten van de be veiliging. Ook moet worden be paald of de beveiligers onher kenbaar in burger meevliegen of in uniform. utrecht - De Nederlandse Spoorwegen maken kaartjes aan het loket duurder. Wie van af 1 maart nog een enkeltje of retourtje aan de balie haalt en niet uit een kaartjesautomaat betaalt 0,50 euro per kaartje ex tra. Er geldt een maximum van 1 euro per transactie. Het gaat volgens een woordvoerder van de NS om de kaartjes die je ook makkelijk uit een automaat trekt. Ouderen en gehandicap ten kunnen ontheffing krijgen voor de lokettoeslag. Zij moeten daarvoor een pas aanvragen. Pagina Economie Philadelphia - Meer koffie drin ken verlaagt mogelijk het risico op de meest voorkomende vorm van diabetes. Dat blijkt uit een studie die vandaag in het medische tijdschrift Annals of Internal Medicine is versche nen. Vergeleken met mensen die geen koffie drinken, bleek de kans op diabetes type 2 bij mannen die meer dan zes kop pen koffie per dag drinken met de helft af te nemen en bij vrouwen met bijna 30 procent. Diabetes type 2 manifesteert zich voornamelijk bij mensen van middelbare leeftijd. Leidsch INTERNET: www.leidschdagblad.nl OPGERICHT 1 MAART 1860 door Erna Straatsma/ANP den haag/leiden - Ongeveer 2000 tot 4000 mensen die ge bruik maken van thuiszorg, heb ben de zorg opgezegd. Dit meldt de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT). Volgens de LVT kunnen deze cliënten de kosten niet meer opbrengen. De eigen bijdrage voor thuiszorg is sinds 1 januari verhoogd. Volgens de thuiszorgorganisatie is de bijdra ge voor mensen met de laagste inkomens zelfs verdubbeld. De Leidse thuiszorgorganisatie Groot Rijnland registreerde sinds half december zestig op zeggingen. Woordvoerster Thea van Wijk spreekt over een 'sub stantieel aantal'. „De opzeggin gen gaan alleen over huishou delijke hulp. Mensen die ver pleging nodig hebben, hebben niet opgezegd." Groot Rijnland is actief in Leiden en Alphen aan den Rijn en de omliggende gemeenten. In totaal heeft de organisatie ongeveer 7.000 klanten voor thuiszorg. In tegenstelling tot de LVT twij felt Groot Rijnland aan de rede nen voor opzeggingen. Van Wijk houdt het voor mogelijk dat veel ouderen onterecht hebben opgezegd. „Half de cember heeft het Centraal Ad ministratiekantoor (CAK) een hele onduidelijke brief gestuurd over een prijsstijging van vier naar elf euro per uur. Maar dat zegt niets over de hoogte van de eigen bijdrage. Die moeten mensen door het CAK laten uit rekenen. Ik vraag me af of ie dereen dat ook gedaan heeft." Van Wijk betreurt de brief. „Het is vervelend dat de onduidelijk heid en de prijsverhoging met de thuiszorg wordt geassoci eerd. Terwijl wij er helemaal niets aan kunnen doen. Het enige wat we kunnen doen is mensen doorverwijzen naar het CAK, voor een berekening van hun eigen bijdrage. En mis schien is die dan helemaal niet zo hoog als ze denken." De LVT is inmiddels wel over tuigd van de te hoge tarieven voor veel klanten van de thuis zorg. Mensen in de hoogste in komensgroepen hebben vol gens de LVT met een prijsver hoging te maken van 150 pro cent. Vooral bejaarden maken gebruik van thuiszorg, maar ook gehandicapten en zieken kunnen er een beroep op doen. Volgens directeur B. van den Dungen van de LVT moet ie mand met een minimuminko men per 1 januari maximaal 16 euro per vier weken zelf beta len. Dit was eerst 8 euro. De LVT wil dat de stijging van de tarieven zo snel mogelijk wordt teruggedraaid. Volgens de thuiszorgorganisatie gaat het om schattingen. Niet alle instellingen voor thuiszorg hebben aan de steekproef mee gewerkt. zaandam - Roken op het werk mag niet meer, maar ro ken tijdens een staking moet kunnen. Deze buschauffeur steekt in ieder geval een sigaretje op in de remise van busmaatschappij Connexxion in Zaandam. Het busver voer in de Zaanstreek lag vanmorgen stil sinds gister avond een 53-jarige buschauffeur in Zaandam werd neer gestoken. De ongeveer zestig chauffeurs gaan pas weer aan het werk als hun directie maatregelen neemt om de bussen veiliger te maken. De neergestoken chauffeur zat als passagier in bus 65 toen er een man de bus instapte die niet wilde betalen voor de rit en vervelend deed te gen de bestuurder. Het slachtoffer probeerde te bemid delen en werd neergestoken. De 63-jarige dader werd la ter aangehouden. De chauffeur is zwaargewond. Veel reizigers stonden vanochtend tevergeefs in het donker op hun bus te wachten. Er was wel begrip. De directie van Connexxion betreurt de steekpartij, zegt woordvoer der H. Opmeer. Volgens hem heeft de directie toegezegd alle bussen te voorzien van camera's en is er geld voor andere maatregelen. De chauffeurs vinden dat niet ge noeg. Foto: ANP/Marcel Antonisse (advertentie) Sparen via internet was al makkelijker, veiliger en sneller. Nu is het ook nog eens aantrekkelijker. Met Rabo InternetBonusSparen. U krijgt een rente tot maar liefst 3,5%. Ga snel naar www.rabobank.nl en profiteer extra van uw eindejaarsbonus. Rabobank den haag/anp - Een week na dat een Irakees door een kogel uit een geweer van een Neder landse marinier werd gedood, hebben de mariniers zaterdag opnieuw waarschuwingsscho ten moeten lossen bij twee inci denten. Dat heeft het ministerie van defensie gisteren gemeld. De Koninklijke Marechaussee onderzoekt de toedracht van de nieuwe incidenten. Bij het eerste incident gedroeg een groep van ongeveer hon derd Iraakse plunderaars zich agressief, toen zij een Ameri kaanse brandstoftruck aanvie len op de route tussen As Samawah en Basra. Nederland se mariniers losten twee series waarschuwingsschoten. Het tweede incident speelde zich af in As Samawah, de hoofdstad van de 'Nederlandse' provincie Al Muthanna in het zuiden van Irak. Irakezen wer den in het centrum van de stad vanuit een gebouw beschoten. Daarbij raakten zeker vijf Irake zen gewond en viel mogelijk een dode. De woedende menig te wilde daarop de schutters naar buiten sleuren. De mari niers losten drie waarschu wingsschoten toen ze werden bekogeld met stenen. Op 27 december losten Neder landse mariniers ook waar schuwingsschoten. Daarbij werd een Irakees dodelijk ge troffen door een Nederlandse kogel. Pagina Binnenland: Verdachte marinier schoot als enige Pagina Buitenland: Tal van aanklachten tegen militairen VS Wij gaan zorgvukig om met persoonsgegevens. In het cototon van de krant treft u nadere informatie aaa Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betaling is rrtjn 712141 400114 bank-grorynmer. Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar. Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl Het is tijd voor de Rabobank. w of kijk op (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1