REGIO 1 Eindelijk subsidie voor Groene Hardogies Stompwijk ierhaling van zetten in hoger beroep Wijde Aa Kunstschaatskampioene gehuldigd in Oegstgeest Wandeling in polder Waterloos ee meisjes (gereden licthantering Rode Parel id Terweeweg van rechter :n de vlakte Zoeterwoude eert vrijwilliger Wim Kalkers vermans: snel besluit standig Zoeterwoude Provinciaal plan rondweg Gnephoek 'mager en vaag' ipoRP - Op de kruising g Simon Smitweg met de nt Snoepweg en de Enge- J in Leiderdorp is giste - n dertienjarig meisje ge- geraakt. Ze fietste met ren oude vriendin de weg pen ook een 34-jarige au- jjiliste uit Leiden de krui- preed. Een aanrijding was h/olg. De pofitie tast nog duister over de oorzaak it ongeluk. De meisjes (arden dat ze door een [verkeerslicht hadden ge- j de vrouw zegt dat zij llicht had. dinsdag 6 januari 2oo4 ond - Therapiepraktijk LÜe Parel in Warmond iet nieuwe seizoen tal van een en workshops op (staan. Zo is er een cursus hmgaan met conflicten' jjnen mensen zich ook in- jen voor onder andere ï-zijn in al je kleuren' en ;ve karakteranalyse'. Er en lessen op 28 en 29 ja- Ook is het mogelijk om itis kennismakingsge- lan te vragen. Meer infor- 071-3013054 of op de e www.rodeparel.com Leidse Ommelanden verdeelt anderhalf miljoen voor plattelandsvernieuwing door Marieta Kroft regio - Het Groene Hartlogies voor mindervaliden in Stompwijk krijgt na een jaar wachten eindelijk geld uit de Europese subsidiepot voor plattelandsvernieuwing. Ook het fietsveer Kaag - Oud Ade, de verbouwing van een Zoeter- woudse hooiberg voor culturele doeleinden en de aanleg van een ruiternetwerk door Zuid-Holland behoren tot de eerste projecten in de Leidse Ommelanden die profiteren van de Europese subsidiepot voor plattelandsvernieuwing. De Plaatselijke Groep Leidse Ommelanden heeft tot en met 2008 anderhalf miljoen euro te besteden aan projec ten in de Leidse regio die de band tussen stedelingen en het platteland moeten versterken. Volgens secretaris Jan Kerkvliet uit Hazerswoude heeft inmiddels zo'n 150.000 euro een bestemming gekregen. „Het lijkt of we nog veel te besteden hebben, maar we moeten zes jaar doen met het geld. En dan is anderhalf miljoen een frutje." Een jaar geleden werd bekend dat het gebied tussen Was senaar, Benthuizen, Roelofarendsveen en Warmond an derhalf miljoen euro uit de Europese pot kreeg. De Plaat selijke Groep Leidse Ommelanden werd opgericht om het geld te verdelen. In deze groep zitten vertegenwoordigers uit de agrarische wereld, natuurverenigingen, culturele organisaties, ANWB, VW, Kamer van Koophandel, pro vincie en gemeenten. Naast projecten die de relatie tus sen stad en platteland versterken is er ook subsidie voor het behoud van natuurlijke en cultuur-historische kwali teiten in het gebied. „Zo komt de herbouw van een karak teristieke boerderij van Menken aan de Kruiskade in Ha- zerwoude in aanmerking voor de subsidie", geeft Kerk vliet een voorbeeld. „Het gaat hierbij om maximaal 15 procent van de kosten. Individuele bedrijven komen voor maximaal 15 procent in aanmerking. Verenigingen zoals de toneelvereniging Onder Ons, die in maart een voorstel ling geeft op de boerderij - toevallig bij ons -, kunnen voor maximaal 50 procent van de kosten in aanmerking ko men." Onder Ons krijgt 25.000 euro. De groep had een flinke aanloopperiode nodig om er ach ter te komen wie voor hoeveel subsidie in aanmerking zou komen. Kerkvliet: „We kregen steeds formulieren vanuit Brussel weer teruggestuurd. Dan was er weer iets niet goed ingevuld. Ze zijn daar ook zo bang voor fraude. Daarom moest familie Van Boheemen van Groene Hart Logies uit Stompwijk een jaar wachten voor zij zekerheid had over de subsidie vanl3.000 euro. Nu beslaat de tijd tussen aanvraag en toekenning een maand of vier." eest - Het pand met Terweeweg 73 in Oegst- lag tegen de vlakte. Van- diende een kortgeding [aagse rechtbank om het redden van de sloop, woners van de Anna van aan wilden niet met lede lekijken hoe het karakte- kleine huis uit het eeld zou verdwijnen, n was men al begonnen afbraak, maar de omwo- die een kort geding nden, kregen het voor dat de werkzaamheden werden stilgelegd, uidelijk geworden dat de legaal is. De bestuurs- oordeelde vlak voor het se gaan van deze krant gemeente terecht een ning voor het sloopwerk itgeschreven en dat in tuaties nu eenmaal geen g kan houden met de :nten van omwonenden. zoeterwoude - Wim Kalkers (68) is in Zoeterwoude uitge roepen tot vrijwilliger van het jaar 2003. Tijdens de nieuw jaarsreceptie van de gemeente overhandigde wethouder Ates hem gisteravond een oorkonde, bloemen en een cadeaubon. Ates roemde de inwoner van Zoeterwoude-Rijndijk om zijn jarenlange belangeloze inzet op tal van terreinen. Zo is Kalkers actief als secretaris van het mannenkoor van de Meerburg parochie, ondersteunt hij asiel zoekers in het dorp en voert hij het secretariaat van multifunc tioneel centrum De Eendenkooi en van de Stichting Begraaf plaats Meerburg. Voor Kalkers kwam de verkie zing als een volslagen verras sing. Eigenlijk wilde hij niet naar de nieuwjaarsreceptie gaan, want hij moest repeteren met zijn koor. Toch haalde de voor zitter van het bestuur van De Eendenkooi hem over om in de pauze van de repetitie met hem mee te gaan naar het gemeen tehuis. Hij drukte Kalkers op het hart dat het beter was als er twee afgevaardigden van het bestuur op de receptie aanwe zig zouden zijn. Sinds Kalkers' pensionering in 1997 als gemeenteambtenaar is hij nog actiever geworden als vrijwilliger. „Het kost wel wat tijd. Die heb ik. Dan moet je die tijd ook goed besteden." fouDE - Waarnemend ïeester Ad Havermans uit dat hij voor de 'eg is uit Zoeterwoude. 'acht in februari of ;en positief besluit over irtbestaan als zelfstandi- ieente. Daarna kan de voor een burgemees- wordt opengesteld, (volgens hem en de an- illegeleden genoeg teke- daarop wijzen. „De ze- '00.1 daarover nadert", aldus Burgemeester Timmers bewondert de gouden plak die Ellen Brussee dit weekeinde bij de Nederlandse kampioenschappen kunstschaatsen won. Foto: Mark Lamers Havermans. Het viel de oud-burgemeester van Den Haag gisteravond tij dens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente op hoe vaak hem werd gevraagd 'wanneer hij nou eens afscheid nam'. „En ze hebben gelijk. Laten we hopen dat in 2004 de zelfstandigheid van Zoeterwoude wordt veilig gesteld en dat we de discussie over dat onderwerp voor een lange reeks van jaren achter ons kunnen laten." oegstgeest - De ambtsketen van burgemeester Timmers mag er zijn, maar gistermiddag had de Oegstgeestse kunstschaatskam pioene Ellen Brussee het mooi ste sieraad van het gemeente huis om haar hals. Zes dagen per week, drie uur per dag kei hard trainen leverde haar dit weekeinde in Heerenveen de nationale titel in de leeftijds groep tot dertien jaar op. En dat terwijl de leerlinge van de Joris de Witteschool pas een paar elf is. Reden voor de trot se dorpsbestuurders Timmers en wethouder Eegdeman om Brussee uit te nodigen voor een kleine huldiging. Dat ze werd genoemd als favo riet voor de gouden medaille, maakte Brussee vooraf een beetje zenuwachtig, bekent ze. „Ik wist wel dat ik kon winnen, maar je moet het toch maar doen op het moment dat het er om gaat." Uiteindelijk deed ze dat: ze won zowel de korte als de lange kür. Haar grote droom is schitteren op de Olympische Spelen. „Maar eerst probeer ik mee te doen aan een Europees kampioenschap of een wereld kampioenschap, dat zou ik al heel wat vinden. Met een glaasje fris en een stuk taart voor haar neus legde de jonge sportster, die mede wordt ondersteund door het Oegst geestse Roelant Oltmansfonds, rustig aan de burgemeester en de wethouder uit hoe je dat nou precies doet, zo'n titel bin nenhalen en sprongen oefenen. In ruil voor de tips ontving zij een bos bloemen en een boek. Ellen Brussee traint 's winters in Den Haag en Zoetermeer en oefent tijdens de zomervakantie in het Duitse Oberstdorf. „Ei genlijk zou Ellen naar het bui tenland moeten, als je meer wilt dan alleen meedoen aan een EK of WK", zegt moeder Thea Brussee. „Kunstrijden en tur oud ade - Agrarische Natuur- vereniging VanAde organiseert op zondag 25 januari een win terse wandeling in de Waterloo spolder, gelegen tussen Rijpwe- tering en Oud Ade. De wande ling voert grotendeels over pri- véterrein en is daarom uniek en eenmalig. De Waterloospolder is op zich zelf een eiland, begrensd door de Kagerplassen, de Zevenhui- zervaart en de Zomersloot. Een gids vertelt waarom de polder zo bijzonder is: in de zomer een lusthof voor weidevogels en 's winters foerageergebied voor overwinteraars uit verre stre ken. De wandeling voert onder andere ook langs de Waterloo spolder, een achtkante grond- zeiler, de klassieke Zuid-Hol landse poldermolen. Wie mee wil, kan zich aanmel den tot uiterlijk 17 januari via telefoon 071-5013991 of per email: hoeve.waterloos@12mo- ve.nl. Het principe 'wie het eerst komt' geldt. De ochtend wandeling is al volgeboekt, maar op de middagwandeling is nog plek beschikbaar. De middagwandeling begint tus sen 14.30 en 15.00 uur, bij de boerderij van de familie Straat hof aan de Achterdijk 10 in Rijpwetering. Aan de Spijker boor staat de warme chocola demelk klaar en is er bij terug komst een dampend bord stamppot boerenkool of zuur kool. Deelname aan de stamp potwandeling (inclusief maal tijd) kost 15 euro. nen zijn sporten waarmee je jong moet beginnen, omdat de piek al op zeventien jaar ligt. Maar ik kan mijn dochter van elf niet wegsturen." Voorlopig houdt het toptalent het bij wedstrijden in het bui tenland. Lang nagenieten van haar overwinning in Heeren veen kan ze niet, want vanaf volgende week staan al wed strijden in België, Polen, Luxemburg en Duitsland op het programma. (advertentie) RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF RELIËF KOZIJNEN door Nancy Ubert alphen aan den rijn - De eufo rie van stuurgroep Gnephoek heeft plaatsgemaakt voor bitte re teleurstelling. Kamer van Koophandel Rijnland, Vereni ging van Ondernemingen in Al phen aan den Rijn, onderne mersvereniging Rijnwoude en de gemeenten Alphen en Ja- cobswoude wisten niet beter of de noordelijke rondweg van Al phen was met de Méximabrug door de provincie 'geadop teerd'. Nu blijkt het nieuwe in richtingsplan voor polder Gnephoek niet zo duidelijk be schreven te staan. „Mager", noemt de stuurgroep de beschrijving in het concept Streekplan. Voorzitter Frank Ponsioen heeft namens de stuurgroep een brief aan de provincie gestuurd. Ponsioen verzoekt de kaart en de tekst in het Streekplan aan te passen. Uit de brief: „Het is ons bekend dat uw college niet staat te trap pelen om financieel bij te dra gen aan de infrastructurele ont wikkeling in de Gnephoek. De discussie over 'wie betaalt de weg' vertroebelt momenteel de discussie over de wenselijkheid van de ontwikkeling." Als de stuurgroep op papier maar genoeg ruimtelijke moge lijkheden krijgt, houdt niets de ontwikkeling van de Gnephoek tegen. De infrastructuur is deels te financieren uit andere bouw projecten, stelt Ponsioen. „Mo menteel vinden gesprekken plaats met marktpartijen over (her) ontwikkeling van de Rijn oevers en bedrijventerrein Hoo- gewaard in combinatie met een financieringsconstructie voor de infrastructuur. Daarbij is vertrouwen in elkaar en met name ook in de provincie van cruciale betekenis." Er wordt druk gestoeid met het plan om langs het traject van de Rijn Gouwe Lijn flink te gaan bouwen. Volgens de stuurgroep is ook dat reden om de nieuwe rondweg aan te leggen. „Tegen de achtergrond van de aanzien lijke bouwplannen is het on- 3 denkbaar dat de enige brug over de Oude Rijn tussen Lei den en Alphen het 'gebrekkige bruggetje' tussen Koudekerk en Hazerswoude Rijndijk is", aldus Ponsioen. Minister Dekker van Vrom on dersteunt de plannen voor nieuwbouw rondom de haltes van de Rijn Gouwe Lijn. Ponsi oen: „Dit sterkt ons alleen maar in de gedachte dat de westelijke randweg en Méximabrug nood zakelijk zijn om de huidige en toekomstige automobiliteit in en rondom Alphen op een ver antwoorde manier af te wikke len. De circa 24.000 extra wo ningen met bijbehorende circa 24.000 auto's en de bedrijven terreinen in de Oude Rijnzone eisen extra infrastructuur. Het is een illusie dat de Rijn Gouwe Lijn die groei kan opvangen." Volgens Ponsioen is het nog sterker: „Het sucdH van de Rijn Gouwe Lijn is mede afhankelijk van een goede aansluiting op auto-infrastructuur." De nieu we rondweg aan de noordkant van Alphen aan den Rijn is meer dan een lokaal weggetje, stelt de stuurgroep. De bypass wordt een belangrijke verkeers ader. „Van bovenlokaal be lang", aldus Ponsioen. Een paar jaar geleden ageerde de provin cie Zuid-Holland nog fel tegen de aanleg van de rondweg door de Gnephoek. Maar in novem ber vorig jaar namen provincia le staten een amendement aan, waarmee de rondweg planolo- I gisch zou worden vastgelegd in het Streekplan. Nu het plan 'vaag' in het plan staat beschre- 1 ven, vraagt de stuurgroep het provinciebestuur de tekst en de kaart aan te passen. je vakantiehuizen aan de Wijde Aa zijn inmiddels bewoond, hoewel ze nog altijd illegaal zijn. Archieffoto: Hieico Kuipers |r- en tegenstanders van recreatiewoningen blijven bij hun mening fineke Dijke Iag/roelofarendsveen - ir- en tegenstanders van jecreatiewoningen langs »e Aa in Roelofarends- Jijven lijnrecht tegenover Staan. Het uren durende leroep dat gisteren dien- Ie Raad van State in Den /as een herhaling van tkkenen wachten daar- spanning de uitspraak 'aarschijnlijk langer dan [en op zich laat wachten, ig trok ruim vijftig be llenden. Staatsraad Van vertelde hun dat de termijn vermoedelijk taald wordt omdat de jefj gecompliceerd is. De 76 jebungalows langs het rlaatjiie ai geruime tijd klaar baaffklaarde de rechtbank in vorig jaar illegaal, ite en bouwer waren er van uitgegaan dat er •t project een 'vergun- rechtswege' was ver strekt doordat de gemeente had verzuimd om op tijd te reage ren op een bouwaanvraag. De rechter besloot echter dat Van Rijn nooit in aanmerking kon komen voor zo'n automatische bouwvergunning, omdat het plan volgens hem in strijd is met het bestemmingsplan. De uitspraak was een succes voor de Vereniging Veenderpol- der en Wijde Aa, die de polder groen en leeg wil houden, en voor de Vrom-inspectie, die vindt dat het Groene Hart wordt aangetast door de bouw van een grootschalig recreatie park. De gedupeerden, de ge meente Alkemade, parkeige naar Jan van Rijn en de bunga loweigenaars, gingen in hoger beroep. De Vrom-inspectie en Van Rijns buurman Mooren de den hetzelfde. Zij zijn op be paalde punten niet-ontvanke- lijk verklaard en gaan daartegen in het geweer. Alle bezwaren werden behan deld. De gemeente Alkemade en Van Rijn betoogden het de afgelopen jaren en herhaalden dat gisteren nog eens: het was al jaren bekend dat Van Rijn zijn camping met stacaravans wilde omvormen tot een bun galowpark. Het bestemmings plan is op niets anders gericht, aldus de advocaten van de twee partijen. Op de plankaart die bij het bestemmingsplan hoort, staat daarom dat het terrein van Van Rijn voor maximaal 15 procent met zomerwoningen bebouwd mag worden. Dat in de voorschriften staat dat het aantal zomerhuizen gelijk moet blijven aan het aantal dat aan wezig was toen het ontwerp- bestemmingsplan ter inzage werd gelegd, is in hun ogen een foutje. Van Rijns advocaat Thunnissen benadrukte nog eens dat Van Rijn en Alkemade twee verschil lende rechters aan hun kant hebben gekregen. „Na uitvoeri ge behandeling en uitdrukkelijk onafhankelijk van elkaar heb ben zij geoordeeld dat de bouw van de zomerwoningen werd toegestaan door het bestem mingsplan." De bodemprocedure pakte ver volgens anders uit. Advocaat Seelen van de gemeente Al kemade vindt desondanks dat het bestemmingsplan overdui delijk is en verwerpt de aantij gingen van de tegenpartijen dat Alkemade Van Rijn in het ge niep toestemming heeft willen geven. „Moet een gemeente het van de daken schreeuwen wel ke zaken er mogelijk worden gemaakt in een bestemmings plan?" De Vereniging Veenderpolder en Wijde Aa en de Vrom-in spectie vinden de zaak hele maal niet glashelder. Alleen al het feit dat de gemeente heeft zitten draaikonten is daarvan het bewijs, vinden zij. De ge meente gaf Van Rijn in 2001 aanvankelijk toestemming, maar trok dat na commotie on der bewoners en politiek weer in. Staadsraad Zwart wilde daarover duidelijkheid van bur gemeester Meerburg. „Wij heb ben toen gezegd: als jullie van mening zijn dat er kennelijk te genstrijdigheden zijn, dan wil len wij het bestemmingsplan wel repareren", antwoordde Meerburg. Van Rijn vroeg een voorlopige voorziening aan en kreeg de rechter aan zijn kant. De gemeente kwam vervolgens weer op het oude standpunt te recht. Advocaat Van der Feltz van de Vereniging Veenderpolder en Wijde Aa en Vellekoop van de Vrom-inspectie nemen het de gemeente hoogst kwalijk dat zij de inwoners niet duidelijker heeft geïnformeerd over de mo gelijkheden van het nieuwe be stemmingsplan. „Het onder werp is doodgezwegen. Ner gens wordt ronduit tegen de mensen gezegd: er worden 120 huizen gebouwd, wat vinden jullie daarvan?", aldus Van der Feltz. Vellekoop: „Wezenlijke dingen van deze omvang moet je de burgers vertellen, daar moet je duidelijk over zijn." Van der Feltz liet namens de Vereniging Veenderpolder we ten dat hij verwacht dat de va kantiehuizen uiteindelijk blij ven staan. „Hoge bestuurders zijn al op bezoek geweest bij B en W. Er wordt ongelooflijk hard gewerkt aan een nieuw plan." Hij is daar tegen. „Een plan met stenen huizen op die plek kan gewoon niet. Als je ziet welke gevolgen dat heeft voor het landschap, dan dient het dezelfde behandeling te krijgen als in Valkenswaard." Daar worden vakantiehuizen met de grond gelijk gemaakt. Advocaat Mans stelde namens de verenigde bungaloweige naars dat dat te gek is voor woorden. Van de 76 huizen zijn er ongeveer dertig verkocht. Vijftien woningen worden ver huurd. De rest kan niet ver kocht worden nu een vergun ning ontbreekt. „Het bestem mingsplan is vastgesteld, de ei genaars hebben rechten en die kunnen niet zomaar worden af gepakt. De bewoners willenein- delijk genieten van hun huis."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15