REGIO Een buitenroker is geen Nieuwbouw Terweeweg Oegstgeest ook vanwege de verkeersveiligheid Het Catshuis is net Nederland zelf Chinees NAVRAAG De animatiefilm 'Finding Nemo' is door de Nederlandse filmjourna listen uitgeroepen tot beste film van 2003. Op de tweede plek eindig de 'Kill Bill' en derde 'Er worden geen goede werd 'The Retum of 7 the King', het sluitstuk films meer gemaakt van de Lord the Rings-triologie. Slecht ste film was volgens de vakpers 'Adrenaline'. „Misschien wel een pro test, die tekenfilm op één", veronderstelt JAN BOER, exploitant van Trianon en het Kijkhuis in Leiden. Een animatiefilm de beste van 2003, vindt u dat nou niet een beetje armoedig? „Ik heb 'm nog niet gezien. Het schijnt wel iets bijzonders te zijn. Er gaan in elk geval wel een hoop mensen naartoe. Maar misschien hebben die filmjournalisten wel uit protest deze film op één gezet, omdat ze vinden dat er geen goeie films meer worden ge maakt. Dat vind ik in elke geval wel. Qua inhoud is het tegen woordig een en al oppervlakkig heid. Veel achtervolgingen gevolgd door explosies, dat is het wel zo'n beetje. Vroeger, in de jaren vijftig of zestig, toen maakten ze pas goeie films. Met heel veel diepgang. En het knokken namen we dan wel op de koop toe. Zo'n film als 'Three days of the condor' van Sydney Pollack; zulke worden niet meer gemaakt tegenwoor dig." Maar als de mensen massaal komen kijken naar die films, kun nen ze toch niet zó beroerd zijn? „De jeugd houdt van die flauwekul, da's waar. Nee, van de heden daagse jeugd heb ik geen hoge pet op, die kan nog geen snoek baars van een haai onderscheiden. De mentaliteit van de jeugd moet snel veranderen, anders zie ik het somber in voor de filmwe reld." Wat vond u de beste film van 2003? „Hoewel ik het in de regel met die eikels van filmcritici niet eens ben - als zij een film aanprijzen, weet je meestal zeker dat de zalen leeg blijven - moet ik erkennen dat hun nummers twee en drie ook mijn toppers zijn. 'The Retum of the King' vond ik een bijzonder goede film. Maar ja, dat verhaal hoefden ze niet meer te verzinnen. Ik geloof dat dat boek het meest gelezen is na de bijbel. 'Kill Bill' vond ik de beste. Origineel. Iets aparts. Die had bovenaan moeten staan." Wat vindt u van de perskeuze van de slechtste film'Adrenaline'? „Niet gezien. Wat ik slecht aan die film vind, is dat Georgina Ver baan werd opgevoerd als publiekstrekker, terwijl ze maar vijf mi nuten meespeelde." Wat was de beste film die u ooit zag? „'Stalker' van Andrei Tarkovsky, maar die kennen de meeste men sen niet. Van de kaskrakers vond ik 'Once upon a time in the West' en 'Seven' erg goed." tekst: Paul de Vlieger foto: GPD UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Woensdag 6 Januari LEIDEN - De herdenkingssamenkomst in de feestelijk versierde Bur gerzaal van het Leidse Stadhuis, ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst, vorm de een geschikte gelegenheid om eens wat dieper af te dalen in de ge meentelijke bemoeiingen met de strijd tegen vuil en afval. Hiertoe droeg het uitvoerig overzicht bij, dat de directeur van deze dienst, de heer J.H. de Jong gaf, waarin hij terugging tot de tijd, dat Leiden zijn eerste gemeentelijke vuilnisman aanstelde. De eerste vuilnisman, Jan Claes Wittens, ontving in 1407 opdracht met een schuit geregeld het vuil voor aanlegsteigers te verwijderen. Ook werden op diverse plaatsen in de stad, grote algemene vergaarbakken voor huishoudelijk afval ge plaatst. Het daarin gestorte vuil diende tot ophoging en bemesting van land in de omgeving van Leiden. Het schoonmaken van de stad zou voortaan niet slechts de taak van de burger zijn, doch ook de overheid zou in het vervolg daartoe haar bijdrage leveren. ANNO 1979, zaterdag 6 januari LEIDERDORP - Onze fotograaf maakte aan de Laan van Ouderzorg een foto van een scène die steeds meer alledaags gaat worden. Een vrouw schudt een plastic zak met de laatste broodkruimels leeg over zich tegen elkaar verdringende eenden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO tLd.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan debalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/J €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. SCHRIJVENDE LEZERS HILLEGOM, 18.30 UUR Een reactie op het artikel 'Bewoners willen veiliger Terweeweg' (LD 4/12). De geplande nieuwbouw aan de Terweeweg 73 in Oegst geest heeft ook relatie met de verkeersveiligheid. Tij dens de bouw van het ou de huis in 1914 werd er geen rekening gehouden met goed (uit)zicht op de kruispunten. Het oude huisje staat dus veel te ver buiten de rooilijnen en be lemmert zo, bijvoorbeeld komende uit de Anna van Burenlaan, het zicht op het verkeer dat van links komt op de Terweeweg. Diverse malen heeft daar een ern stige aanrijding plaatsge vonden. Enkele keren zelfs met ernstig lichamelijk let sel. Het nieuw te bouwen huis is nu weer gepland op de oude plaats volgens het plan uit 1914. Wanneer je nu iets wil verbeteren aan verkeersveiligheid, dan doe je dat juist op het mo ment dat nieuwbouw plaatsvindt Zet het huis dus enkele meters naar achteren voor meer zicht op het kruispunt. Kom de situatie ter plekke maar bekijken, dan is het duide lijk zichtbaar. Fred Klootwijk, Oegstgeest. 16 Miljoen heeft het gekost, maar nu hoeft onze premier niet meer de deur uit. Het Catshuis is helemaal gerestyled. Modern, want die ouwe truttigheid kon echt niet meer. Het heeft ook een voordeel. Wil de minis ter-president der Nederlanden nu zijn buitenlandse gasten laten zien waar Ne derland trots op is: het Catshuis biedt het allemaal. De ene ruimte is oersaai, net als het regeringsbeleid. De volgende bijna leeg, net als de beurs van één op de negen Nederlandse huishoudens die onder de armoedegrens moeten leven. En als klap op de vuurpijl de ontvangstruimte voor buitenlandse gasten. Die houdt het mid den tussen ons wereldberoemde 'red light district' en de met ons fameuze drugsbe leid verweven coffeeshop. Gefeliciteerd Nederlanders, met onze na tionale uitverkoop. Erik Wieffering, Oegstgeest. Het is zondagavond half zeven en toch is in restaurant Lange Muur maar één tafeltje bezet. Dat bij het raam, zodat het van buiten lijkt alsof het er binnen best gezellig is. Barre tij den voor de restaurateur? Valt mee. Want aan het einde van een lange gang die langs de pij penla vol lege tafels voert, is nóg een vertrek. En daar gebeurt het. De stoelen, in wachtkameropstelling tegen de wanden, zijn allemaal bezet. Sommige klanten moeten daarom staan. Geeft niks, want bij een Chinees duurt het immers nooit lang. Tove naars lijken het, daar achter dat luikje dat de keuken scheidt van de ruimte achter de bar, waar twee Chinese zusjes vriendelijk glimla chen. Om de stroom bestellingen in goede banen te leiden, krijgt elke klant een met plakband ge plastificeerd kartonnetje met een handgeschre ven nummer erop. „Negentien!", zegt een van de twee meisjes. Ze glimlacht een beugeltje bloot Niemand reageert. In de wachtruimte van Lange Muur is genoeg te zien. Veel rood en goud, draken, twee bekers die zijn gewonnen met tafeltennis, een uit pvc-pij- pen opgetrokken wijnrek, de onvermijdelijke kalender van bamboe en twee ingelijste diplo id) ;en lt ma's: 'algemene vaardigheid voor de hoi )or 'speciale hygiëne'. Op de bar staat een k inr bloemstuk dat is gemaakt door iemand nelijk als enige criterium hanteerde dat men kleurig moesten zijn. Chrysanten, deeën, rozen en anthuriums zijn bij elk. stoken rond een soort ananas. „Negentien!", roept het meisje nog eens babi pangang bami, één foe young hai w rijst." Weer geen reactie. Een dikke man en een schraal type naas i bespreken de goklust van Chinezen. „Jij kopen misschien één staatslot in de mas maar die gasten deinzen er niet voor ter tien, twintig mille aan loten uit te geven de dikke zeker. De schrale knikt „Negentien!! Meneer, volgens mij bent richt het meisje zich nu tot de dikke. „H ke? Nee hoor, ik heb 61. Verrek, je hebt hou m'n kaartje op z'n kop." Blozend gi plastic tas van de bar en beent richting „Krijg nou de klere. Ik dacht dat ik 61 h hij in de gang tegen zijn maat. En voor bij de deur is, nog maar een keer. „Ik hi op z'n kop, ja weet ik veel." Paul de Vlieger DINSDAG 6 JANUARI 20Q Nieuwe Tabakswet dwingt bedrijven Ze waren al niette benijden, maar rokers hebben het sinds 1 januari nog moeilijker. Roken op het werk is er normaal ge sproken niet meer bij. Werkge vers moeten ervoor zorgen dat hun werknemers geen hinder of overlast van roken onder- len. Met huisregels, zoals een algeheel rookverbod met de mogelijkheid om te roken in daarvoor bestemde ruimtes. Hoe hebben de bedrijven in Leiden en omgeving het gere geld? En is er een beetje begrip voor de strenge Tabakswet? om een rookbeleid te ontwikkelen vinden. Rookvrije werkplekken zijn verplicht. Dat maakt het voor bedrijven noodzakelijk om een 'rookbeleid' te ontwikke- Bij ziektekostenverzekeraar Zilveren Kruis in Noordwijk, zo vertelt woordvoerster Olga Kolenburg, mag in het ge bouw sinds 1 januari niet meer worden gerookt. Tot die dag waren er in het gebouw nog enkele speciaal ingerichte rookplaatsen. „Binnen het ge hele Achmea-concem, waar Zilveren Kruis onderdeel van is, gelden dezelfde regels: in de gebouwen is roken verbo den. Voor de rokers zijn bui ten rookplaatsen ingericht. Deze zijn in principe over dekt, maar het kan in een en kel geval zijn dat dat niet zo is. Een andere regel is dat de rookplekken buiten het zicht van de hoofdingang zijn ge plaatst." Aan de Achmea-medewerkers die willen stoppen met roken worden cursussen aangebo den. Bijvoorbeeld die van Al len Carr, die bekend is gewor den met zijn bestseller 'Stop pen met roken'. Kolenburg: „Het betreft een motivatiecur sus die in een groep wordt ge geven. Hij is gratis en mag in werktijd worden gevolgd. Daarvoor hebben zich 400 van de 12.000 medewerkers gemeld. Wie niet in staat is om in een groep te zitten, of daar geen behoefte aan heeft, kan ook lasertherapie krijgen of vanaf februari een schrifte lijke cursus volgen. Deze cur sus en die van Allen Carr zijn uiteraard ook voor onze klan ten, dat kan allemaal nagele zen worden op onze website." „Zelf heb ik gerookt, maar ik ben gestopt, van de ene op de andere dag. Zonder cursus, zonder training. Sommigen vinden dat een hele prestatie, maar ik weet niet anders. Dat is mijn geluk. Anderen heb ben wel een steuntje in de rug nodig en dat geven we graag." Heineken in Zoeterwoude telt tweeduizend medewerkers, van wie een onbekend aantal rookt. „We hebben er nooit onderzoek naar gedaan. Ie dereen moet zelf weten of ze aan de sigaretten willen. Dat is een persoonlijke keuze. Pri vé dus", aldus Karin Willems, de woordvoerder van Heine ken. Volgens haar heeft het roken binnen de afdelingen de afgelopen jaren geen pro blemen opgeleverd. „Er werd afgesproken wanneer het kon en mocht. Volgens mij is dat Bij het Lissese bollenbedrijf Van Bourgondiën Onderwater aan de Heereweg gelden de landelijke regels uiteraard ook: binnen mag er niet meer worden gerookj^ de lunchpauze, tussen half één en één, zorgen de verstokte rokers dan ook voor topdrukte voor de deur. Foto: Dick Hogewoning altijd in goede harmonie ge gaan. Ja, heel sociaal gaat dat bij ons." Voor de rokers zijn de om standigheden bij de brouwerij nu wat minder sociaal. Zij moeten voorlopig hun siga retje buiten onder een afdakje paffen. „Massaal gebeurt dat nog niet", zegt Willems die zicht heeft op het afdakje. „Ik zie er af en toe iemand staan." Binnenkort kunnen de rokers in een speciaal onderkomen terecht. „Op elke etage wor den voorzieningen getroffen. Een ruimte met een afzuigin stallatie. We handelen naar de maatstaven van de wet. Een bedrijf is nu druk met de ver bouwingen bezig. We hopen in maart alles rond te hebben. Dan kan er weer binnenska mers worden gerookt." Woordvoerder Mario Vink van Mexx Voorschoten (twee ves tigingen met ruim 500 mede werkers) voelt zich heel ge zond. „Ik ben een bevoor recht mens. Ik heb nooit ge rookt, nooit hoeven afkicken en veel geld in de zak gehou den." Vink moet om zijn ei gen zuinige opmerking harte lijk lachen. „Nee, zo is de sfeer bij ons niet. Er is bij ons geen haat en nijd over roken. Ik denk dat er op het kantoor iets minder wordt gerookt dan op de productieafdeling. Hoeveel rokers er zijn, weet ik niet. Wel is er net een collega van mij gestopt. Hij hoeft dus niet de keet in" De Mexx-rokers zitten tijdelijk warm en droog in een afge sloten bouwkeet. „Een nood oplossing. Je moet geen Ame rikaanse taferelen creëren door iedereen voor de deur te laten roken. Er zijn op dit mo ment allerlei vaklieden druk aan het werk om in onze ei gen gebouwen rookkamers te bouwen. Ja, ons bedrijf heeft er heel veel voor over om de werknemers tevreden te hou den. Het gaat hier goed dus." Stukadoorsbedrijf De Best heeft vier stukadoors in dienst. En een showroom aan de Draadbaan in Leiderdorp. Johan de Best: „We hebben absoluut geen probleem. We zijn een echt familiebedrijf en lossen alles samen op. Drie van ons roken, één niet. Maar die ene stukadoor heeft geen enkel probleem met ons rook- De Best zegt geen mensen aan te nemen die niet tegen rook kunnen. „In de show room, met prachtige voor beeldversieringen en fraai stuukwerk, roken we ook. Het bezoek dat komt, rookt ook. Kan toch niet mooier, hè?" Bij Interfield in Katwijk, de groothandel in zeil- en surf- kleding en -artikelen, mag volgens directiesecretaresse Annelies van der Horst bin nen het gebouw niet worden gerookt. Maar dat ius niets nieuws, want vanwege het brandgevaar gold al tijden voor het magazijn een rook verbod. „Dat niet-roken is ge loof ik de hoofdregel. In ons bedrijf rookt er trouwens maar één persoon van de achttien medewerkers. Als die binnen wil roken, gebeurt dat meestal in de kantine. Wan neer iemand zich daaraan stoort, wordt er wat van ge zegd. Dat doen dan meestal de mensen die zijn gestopt met roken. Die bewuste rook ster maakt dan gewoon de si garet uit. Dat is het voordeel van een bedrijf met niet zo veel medewerkers, je kent el kaar en je spreekt elkaar wat makkelijker aan. Zulke zaken worden dan vriendelijk opge lost. Roken of niet roken wordt daardoor nooit een probleem. Dat is het ook nooit geweest." Van der Horst heeft zelf jaren lang gerookt, maar is er een paar maanden geleden mee gestopt. „Door de motivatie van mijn vriend, die een over tuigd niet-roker is, lukt het me om te blijven stoppen, on danks de moeilijke momen ten. Die komen natuurlijk al tijd voor wanneer het gezellig is, in de kroeg of zo. Maar ik blijf het volhouden. Ik weet nu heel goed hoe slecht roken is en dat er eigenlijk geen goe de reden is om wel te roken." Rokerspaleis Marcella is ge vestigd aan de Korevaarstraat in Leiden, maar sinds enige tijd zijn er ook vestigingen in Leiderdorp en Alphen aan den Rijn. Eigenaar J. Ouwer- kerk staat achter z'n toonbank te roken. „Dit is een tabaks zaak. Als ik hier niet meer zou mogen roken, stop ik ermee." Een klant die een pakje zware shag komt kopen, is het roe rend met hem eens. Rokers zijn volgens hem vogelvrij verklaard. Ouwerkerk: „Ik mag al geen monsters meer op m'n toonbank leggen, mag niemand meer een sigaartje laten proberen. Vlak voor kerst kreeg ik bericht dat een aantal sigarettenmerken uit de winkel moest worden ver wijderd omdat ze te zwaar zijn. Nee, het runnen van zo'n winkel wordt er niet leuker op." P. van der Zeeuw is franchise nemer van de vestiging van Gall Gall aan de Leidse Ga- renmarkt. Hij de runt zijn winkel samen met z'n vrouw. En beiden roken ze. Zij siga retten, hij een sigaartje. „Dat ik nu niet meer in de winkel mag roken, waar ook klanten komen, kan ik mij voorstellen. Maar zelfs in m'n eigen maga zijn mag ik niets meer opste ken. En dat vind ik ronduit belachelijk. Maar goed, zo zijn de regels. En als ik mij daar niet aan houd, riskeer ik forse boetes. De eerste boete is 300 euro. En dat loopt op 2400 eu ro." En daar heeft van der Zeeuw al slechte ervaringen mee. „Ik heb een paar maanden terug een flinke bekeuring gekregen omdat ik klanten wel eens iets liet proeven. Maar dat mag dus tegenwoordig niet meer in een drankzaak.uc En een rokertje sindse dit jaar ook niet mee^d dat ik franchisenemen heb ik mij bovendien den aan de regels difyei Gall, onderdeel van /d( stelt: ik mag niet een!ek in het zicht van mijn winkel." Aan de Vondellaan zit multinational H< Marine Contractors land bv. In Leiden zo'n vijfhonderd wei van wie er ongeveer roken, schat J. Pieten de afdeling facilitair! „In ons kantoor ma meer worden geroo te heb net een memo dracht van de direct uitgaan dat er voor c van het kantoor ook worden gerookt. Wij namelijk niet dat on zich door enorme r< men naar binnen mC" worstelen. En het is ,er dien geen gezicht on een club rokers voor hebben. Om over de nog maar te zwijgen j Toch kan er bij Heere den gerookt, want d^ mers die er een willej ken, kunnen terecht konnetjes in de nooilar huizen. „Die balkon £e ten op elke verdiepii bij een ieders werpl< 1 j( toch buiten. Een roo ree werkplek, betekent i niet dat je je werkne:e verbieden om te rok Ijen 1 1c fa> al 11e 0 'ei

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12