LEIDE 2JP Economie in regio is voorsprong kwijt inder regels en uelen in LUMC REGIO Mytylschool ruilt duinen in voor nieuwbouw X Sectie op overleden Leidse vrouw Sombere woorden bij feestje Groenhoven Leidse onderzoekers gehuldigd in Gorlaeus Laboratoria R1 andeling et station treinen n- Alphen Alleen werkgelegenheid nog pluspunt Jrtig maanden cel voor dse hennepkweker Lenferink wil 'uiterste best' doen voor vluchtelingen lagtekens bij plan voor massale igbouw voor Noord-Holland dinsdag 6 JANUARI 2004 liscussie over wisseling in chokt Katwijk ubsidievoor >ene Hartlogies tompwijk De politie heeft gister - ond kwart over tien vier aangehouden, die een Hagenaar zouden beroofd en mishandeld tationsplein bij perron igenaar was op dat mo- in joint aan het roken, werden aangehouden rijzingen van het slacht- it een hoofdwond op gaat om een 22-jarige aarder, een 28-jarige immer, een 39-jarige ar en een 31-jarige man raste woon- of verblijf- 'olgens de politie lopen igen over het voor uiteen. [et treinverkeer tussen is Leiden Lammen- Alphen aan den Rijn norgen enkele uren ;en. Een woordvoerder IS zegt dat de storing is J lakt door een ongeluk- ibinatie van een 'onwil- d el' en een defecte brug Rijn-Schiekanaal. De li legon al om half acht ;en. Pas anderhalf uur j iden de eerste vervan- Lissen gaan rijden. De Thermiek heeft aan de Leidse Blauwe Vogelweg de beschikking over twintig lokalen voor 190 leerlingen. Roeneke Mooten (links) en klas- senassistent Loes Rensen nemen de nieuwe ruimte in gebruik. Foto: Hielco Kuipers School verbouwd voor zes miljoen euro door Jan-Willem Korpelshoek leiden - Taxibusjes rijden af en aan. Terwijl containers met opgevouwen verhuisdozen de ingang van mytylschool de Thermiek aan de Blauwe Vogelweg ontsieren, rollen leerlingen in hun elektrische rolstoelen in getogen en verbaasd naar binnen. Een jon gen, die met zijn looprek blijft haken achter losse matten, wordt enthousiast begroet door de klassenassistent. Vanochtend ging de voor zes miljoen euro verbouwde en vergrote school aan de Blauwe Vogelweg weer open. Veel leerlingen kennen de plek al, en een deel van het gebouw. Voor anderen is alles nieuw. Zij kregen tot nog toe les in Katwijk. Maar nadat in maart 2003 het Rijnlands Re validatiecentrum (RRC) van het voormalige 'Zeehosterrein' in de Katwijkse duinen is overgegaan naar de Blauwe Vogelweg in Leiden, is ook de Katwijkse mytylschool vërhuisd, en samengevoegd met de Leidse vestiging. Meer dan dertig vrachtwagens had verhuis bedrijf Koninklijke Saan nodig om alle spullen over te brengen naar de verbouwde school. Een grote opruimactie in het oude gebouw leverde zes zeecontainers vol afval op. Directeur Annelies Kuyper is enthousiast over het vernieuwde pand. „We hebben twintig klassen voor 190 leerlingen. Via een glazen corridor kunnen onze leerlingen naar de afdeling Kinderrevalidatie van het Revalidatiecentrum worden gebracht voor hun therapie. We hebben nu ook de be schikking over een zwembad en een sport zaal op één locatie." Niet alle leerlingen ko men in de nieuwbouw. De dependance aan de Marnixstraat blijft deel uitmaken van de Thermiek. Kleuterjuf Roeneke Mooten, die voorheen les gaf in Katwijk, is blij met haar grote lo kaal. „De meeste lokalen zijn kleiner dan de oudbouw, maar mijn lokaal is hetzelfde gebleven. De kinderen moeten nog erg wennen. Nu zijn ze nog onder de indruk, maar dat zal vanmiddag wel anders zijn. Ik zal de duinen, de zee en het strand wel een beetje missen." door Paul de Tombe leiden - De traditionele voor sprong die de regionale econo mie had op de ontwikkelingen in de rest van het land, is in 2003 volledig verdwenen. Alleen waar het de werkgelegenheid betrof, presteerde de regio Rijnland vo rig jaar met een stabilisatie bo ven het niveau van Zuid-Holland en van Nederland. Voor het ove rige heerst pessimisme ten aan zien van 2004. Dat blijkt uit de jaarlijkse Enquête Regionale Be drijfsontwikkeling van de Kamer van Koophandel Rijnland. De werkgelegenheid was de enige stabiele factor. Voor het eerst sinds 1993 daalde die (-0,1 procent), maar daarmee pres teerde Rijnland veel beter dan de provincie (-1,1) en het land (-1,3). Op alle andere fronten was sprake van een terugval. De omzetontwikkeling in Rijnland gaf voor het tweede achtereen volgende jaar een daling te zien. Dit keer van 2 procent, te gen -2,2 procent in Zuid-Hol land en -1,9 procent in Neder land. Opvallend is dat de industrie, die in vele analyses al min of meer was afgeschreven, ook in 2003 weer de stuwende kracht bleek te zijn in Rijnland, zowel op het gebied van de omzet als van de werkgelegenheid. De werkgelegenheidsgroei van 1,3 procent was beter dan de lan delijke ontwikkeling van -2,6 procent en de industrie was de enige sector in de regio die ook de omzet zag stijgen (met 1,6 procent). De bouw was in 2003 traditie getrouw goed voor de hoogste winstcijfers, maar moest met een daling van 5,7 procent fors inleveren op de omzet, evenals de detailhandel (- 3,6). De Ka mer van Koophandel vindt dat de aanhoudende daling in die sectoren, die het ook landelijk moeilijk hebben, zorgwekkend begint te worden. Op het gebied van de export werd de weg naar het voorziene herstel in Rijnland abrupt afge broken met een daling van 1,9 procent. Vooral het bedrijfsle ven in de Duin- en Bollenstreek zag de export relatief sterk da len (-3,6). Zuid-Holland (sta biel) en Nederland (+0,8) deden het een stuk beter. Op het gebied van de investe ringsbereidheid behield Rijn land wel een voorsprong, maar ook daarbij was sprake van een voortgaande afname. Zorgen kind op dit gebied blijft de de tailhandel. De bedrijfsresulta ten gingen in Rijnland niet ge leidelijk, zoals in de rest van Nederland, maar met een schok naar beneden. Vooral het mid den- en kleinbedrijf moest flink inleveren op het rendement. Gevolg van een en ander is dat de Rijnlandse ondernemers een pessimistische kijk hebben op 2004. De daling van het onder- nemersvertrouwen heeft zich, na een pauze in 2002, dan ook weer voortgezet en staat nu op een historisch laag niveau. Lan delijk is dat beeld niet anders. Uit de enquête, waaraan bijna 2.700 bedrijven meewerkten, blijkt dat 2003 het jaar was van de Alphense regio. Op het ge bied van export, investeringen, rendement en werkgelegenheid liet het bedrijfsleven daar de concurrenten in de beide ande re deelregio's van Rijnland ruimschoots achter zich. In omzetontwikkeling en bedrijfs resultaat scoorde de Duin- en Bollenstreek het best. De Leidse agglomeratie kon net als in 2002 niet echt uitblinken. leiden - Op het lichaam van de 56-jarige vrouw uit Leiden die in de nacht van zaterdag op zondag rond twee uur werd ge vonden in een sloot langs de Oegstgeesterweg, wordt sectie verricht. De vrouw werd door politie en brandweer uit het water gehaald naast de ingang van het parkeerterrein van voetbalvereniging UVS. Door zware onderkoeling overleed zij enkele uren later in het LUMC. De politie vindt haar dood ver dacht en stelt een onderzoek in. Uitgezocht wordt hoe de vrouw in het water is geraakt en of zij op dat moment alleen was. Toen zij uit de sloot werd ge haald, moet zij al langere tijd in het water, de modder en het ijs hebben gelegen. Een man die op dat moment ter plaatse was, is door de politie meegenomen. Onbekend is of en zo ja wat voor relatie de man met de vrouw had. Het openbaar mi nisterie doet in het belang van het onderzoek geen mededelin gen. Een 28-jarige Leidenaar rdeeld tot 30 maanden '0<jrvan 10 voorwaardelijk proeftijd van 2 jaar. en moet hij 10.000 euro in de staat betalen. Er jaar tegen hem geëist, woonachtig aan het plein, had in het land «lip] een aantal hennepkwekerijen opgezet en onderhouden. Ook had hij een wietkwekerijtje in zijn woonwagen waarvoor hij illegaal stroom aftapte. De poli tie vond ook twee pistolen in zijn woonwagen. Zijn 34-jarige zus, die verdacht werd van me deplichtigheid, is vrijgesproken. [Ondanks de ibezuinigingen is het fUniversitair Medisch 1 (LUMC) niet somber I toekomst. „2004 wordt aler jaar, maar ik ben Ibt pessimistisch over", voorzitter van de raad [uur, O. Buruma. "Bering' en 'deritualise- jrmden gistermiddag de "pjkste woorden in de rsspeech van Buruma. twee zaken denkt de p bestuur voldoende ef- nst te boeken om de 1 ongeveer een pro- een totaal budget van 1 miljoen euro op te j „Als dat goed gaat, ■4we geld over voor inno- onderzoek." fkgroep is bezig met het bedenken van voorstellen voor het verhogen van de doelmatig heid in het LUMC. „We moeten dingen die we altijd op een be paalde manier doen eens kri tisch gaan bekijken en ons af vragen of het niet beter kan", aldus Buruma over het onder werp 'deritualisering'. Bij dere gulering denkt de raad van be stuur onder meer aan het terzij de schuiven van onnodige bu reaucratische regeltjes. Een verdere verschuiving van klinische naar poliklinische zorg kan ook extra middelen opleveren, verwacht Buruma. „We zijn in Nederland wel te vreden over de lage gemiddelde opnameduur, maar die is toch nog twee keer zo hoog als in bijvoorbeeld Noorwegen. Daar moet nog wat te halen zijn." leiden - De Leidse burgemeester Henri Lenferink zal zijn 'uiterste best' doen voor vluchtelingen voor wie het onzeker is of zij in Leiden mogen blijven. „Ik ben er trots op dat in de stad, zowel als in de ge meenteraad, mensen zich druk maken om de situatie waarin deze burgers zich bevinden. Ik hoop van ganser harte dat de besluitvor ming ruimhartig zal zijn." Dat zei Lenferink gisteren op de gemeen telijke nieuwjaarsreceptie, de eerste die hij als burgemeester van Lei den meemaakte. In de aardig gevulde Pieterskerk noemde Lenferink 2003 'helemaal geen slecht jaar1, niet voor de stad en niet voor hem zelf. Voor het 'geweldige resultaat' van het referendum over de bur gemeester 'ben ik de kiezers van deze fantastische stad nog steeds heel dankbaar', zei Lenferink. Volgens hem is er het afgelopen jaar meer bestuurlijke rust in de stad gekomen en is de samenwerking met partners in de stad en buren in de regio verbeterd. Anders dan enkele jaren geleden zijn de verhoudingen binnen het college van burgemeester en wethouders goed. „En de relatie tussen college en gemeenteraad is in Leiden helemaal niet slecht. Veel gemeenten zul len ons daarom benijden!" Foto: Hielco Kuipers door Erna Straatsma leiden - Reden voor een feestje had zorgcentrum Groenhoven wel, maar zorgen over aange kondigde rijksbezuinigingen overschaduwden gisteren de opening van de nieuwe afdeling 'meerzorg' voor licht demente rende bewoners. „In- en in triest dat beide zaken hier sa menvallen", aldus voorzitter A. van Roosmalen tijdens de nieuwjaarsreceptie. Hij kondig de een 'moeilijk jaar' aan en was nog somberder over de fi nanciële vooruitzichten voor 2005. „Dan zijn de bezuinigin gen ingrijpender." Van Roosmalen benutte de opening van de afdeling voor harde kritiek op de bezuinigin gen in de zorg. „Je kunt de ma te van beschaving van een land afmeten aan de manier waarop men voor zijn ouderen zorgt. Dan lom je daarnaast wel een discussie over normen en waar den beginnen, maar dat is windowdr essing' Drie jaar heeft Groenhoven no dig gehad om de bouw van de afdeling meerzorg te realiseren. Het VSB-fonds droeg daaraan een steentje bij. „Ik durf wel te zeggen dat het niet gelukt was als wij dit nu hadden moeten starten." Volgens Van Roosma len zou nieuwbouw nu financi eel te riskant zijn. Ondanks de sombere voorspel lingen waren er champagne en haringen voor alle bewoners en medewerkers van het zorgcen trum in de Witte Rozenstraat. Van Roosmalen: „Maar dan moet u weten dat die hapjes en dranlqes, en ook de aankleding van deze receptie, er zijn dank zij sponsors. Want we willen coüte que coüte ervoor zorgen dat de bezuinigingen niet ver der ten koste van de zorg zelf gaan. We zullen het komende jaar creatief moeten zijn en misschien meer bedrijven als sponsors moeten aantrekken. Daar zijn we nog op aan het studeren." De afdeling meerzorg is een ge sloten afdeling, waar licht de menterende ouderen hun dag kunnen doorbrengen. Voor heen zwierven deze, vaak ge desoriënteerde en geagiteerde, bewoners door het zorgcen trum. Van Roosmalen: „Hun probleemgedrag zal geen over last meer veroorzaken." De psychogeriatrische afdeling heet De Rozentuin. Groenhoven zag het aantal de menterende bewoners de afge lopen jaren flink toenemen. „Toen we 3,5 jaar geleden met de eerste plannen begonnen was er een beperkt aantal, zo'n zeven bewoners. Inmiddels is een kwart van de bewoners ge schikt voor de afdeling." In De Rozentuin is plaats voor vijftien a twintig ouderen. l neemt het op voor eigen woningzoekenden C.J. Kokprijzen voor geneeskrachtig aminozuur en atomenjager >én haag - De provinci- i-fractie zet vraagtekens lannen om in Zuid-Hol- in- tot vijftienduizend te bouwen voor Noord se woningzoekenden, tt uit schriftelijke vragen öeputeerde Staten. De Hans Demoed en Kees Zwet reageren daarmee chten uit het Leidsch Zij vragen zich af of massale woningbouw ijke afspraken zijn ge- m)o|iet de provincie Noord- i(k); en hoe het zit met de JFioekenden in de eigen provincie. De CDA-fractie vindt het vreemd dat over deze wo ningbouwplannen nooit eerder is gesproken. Ook de staten fractie van de SGP/Christen- Unie heeft vragen gesteld over de kwestie. Het bouwen voor Noord-Hol land is tegen de zin van de Bol lenstreekgemeenten. Die hou den vast aan eerdere afspraken, namelijk dat er niet wordt ge bouwd voor andere regio's of provincies. De Noord-Holland se gedeputeerde Van Dijk wil de extra huizen onder meer op het marinevliegkamp Valkenburg bouwen zodra dat vrijkomt voor woningbouw. Nog deze maand moet defensieminister Kamp met een notitie komen waaruit blijkt of het vliegkamp al dan niet nog kan worden ge sloten. Als vervolgens de Twee de Kamer, die tot nog toe niet akkoord ging met de beslissing om het vliegveld te sluiten, be sluit Valkenburg vrij te geven voor huizenbouw, moet daar in de visie van Van Dijk ook voor Noord-Holland worden ge bouwd. Verder wil hij vooral bouwen bij de stations langs de toekomstige Rijn Gouwe Lijn. door Wilfred Simons leiden - De Leidse natuurkun dige Bas Hendriksen en de uit New Delhi afkomstige biologe Alia zijn verkozen tot 'ontdek kers van het jaar 2003'. Via een stemming met behulp van in ternet verkozen medewerkers van de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen de twee uit acht genomineerden. De onderzoekers kregen elk een C.J. Kokprijs uitgereikt. Hen driksen kreeg de juryprijs, Alia de publieksprijs. Bestuursvoor zitter Awé Kist van de Universi teit Leiden reikte de prijs gister middag uit tijdens de nieuw jaarsreceptie van de faculteit in de Gorlaeus Laboratoria. Alia kreeg de prijs voor haar on derzoek naar stress bij rijstplan- ten. Als rijst wordt blootgesteld aan kou, hitte, droogte, hoge zoutconcentraties of uv-stra- ling, maakt de plant het amino zuur proline aan. Normaal ge sproken bevatten plantencellen slechts vijf procent van die stof, maar onder stress loopt dat op tot tachtig procent. De rijst- plant kan dan weerstand bie den aan de stress. Inmiddels onderzoekt Alia bij de afdeling dermatologie van het LUMC of proline ook be schermt tegen snelle huidver- oudering en -kanker. Proline vangt zuurstofmoleculen af, die DNA, lipiden (vetten) en eiwit ten kunnen beschadigen. Naar verwachting kan proline een ef fectief geneesmiddel opleveren tegen door zuurstofmoleculen veroorzaakte ziekten, zoals kan ker, veroudering door zonlicht en de supersnelle veroude- ringsziekte progeria. In muizen werkt het al. Uit reacties tijdens de nieuw jaarsreceptie bleek dat veel me dewerkers van de faculteit op haar hadden gestemd omdat zij kennis uit de plantenbiochemie heeft 'overgeheveld' naar de ge neeskunde. Hendriksen onderzoekt in het Gorlaeus Laboratorium hoe atomen op metaaloppervlakken bewegen. Omdat hij daarvoor absoluut trillingsvrije proefop stellingen nodig heeft, werkt de atomenjager bij voorkeur 's nachts. Met een microscoop die voorzien is van een naaldje kan hij de kleinste atoombewe gingen op platina waarnemen. Zijn onderzoek is belangrijk voor een beter begrip van kata lyse. In een auto 'vangt een ka talysator koolmonoxide af door het te binden aan platina. Het resultaat is het onschuldige broeikasgas kooldioxide. Hoe dat proces werkt, is echter niet tot in detail bekend. Hendriksen ontdekte vorig jaar dat platinoxide van één atoom- dik koolmonoxide beter katalyseert dan het nu gebruik te platina. Tot nu toe gingen al le katalysedeskundigen ervan uit dat dit niet kon. Bijzonder is ook dat Hendriksen werkt met 'normale' atmosferische' druk, terwijl deskundigen ervan over tuigd zijn dat zulke processen alleen onder zeer lage druk kunnen verlopen. Het onderzoek van Hendriksen heeft er inmiddels toe geleid dat er kritiek is gekomen op het werk van de Duitse katalyse goeroe en Nobelprijskandidaat Gerhard Ertl. Met zijn onder zoek zal Hendriksen de Nobel prijs niet winnen, maar het kan ertoe leiden dat Ertl hem niet krijgt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11