'Horeca moet meer gaan samenwerken' ECONOMIE Gratis pc met verplichte reclame Verkooptijd woningen kunstmatig verkort Het loon van 2004: werknemer voelt zich uitgeknepen 5Kamermeisjes Amsterdam werken onder minimumloon Bedrijfschap geeft toekomstvisie bij vakbeurs Een gezond 2004 Wanhopige oprichter van Parmalat doet eigen bezittingen in aanbieding eance dreigt r Sobelair i - De Belgische charter- ihappij Sobelair vraagt ig vrijwel zeker uitstel aling aan. Het noodlij - bedrijf, dat ooit behoor- [e failliete nationale artmaatschappij van iabena, heeft nog altijd nodige 10 miljoen euro uw kapitaal gevonden unnen overleven. Veel anders reizen via Brussel jelair naar hun vakan- •mming. Zowel de e commerciële omroep het radionieuws van de :e zender VRT meldde ivond op grond van bronnen dat Sobelair it op een surseance, zouden in eerste in- alle 450 werknemers ontslagen. Pelt neemt ia Vlees over ietsluis - Van Pelt Vlees iet failliete Verba Vlees rpenzeel over. Van de rknemers kunnen er 75 ar de nieuwe eigenaar, t Vlees verkoopt vooral pakt vlees. De nieuwe iade levert volgens Van es aanzienlijke schaal- en op, onder meer door te kopen. „Daarnaast ze overname tot verbre- a ons assortiment en ;en wij onze marktposi- lus directeur Van Pelt. lees was vooral sterk in lakken en leveren van or supermarkten. Deze iten worden samenge- ïet Van Pelt Vlees, waar >rdt uitgebeend, verpakt erd aan supermarkten, en andere afnemers. land rekent rerk in Irak - De Duitse regering it dat halverwege dit eind komt aan de boy- Duitse bedrijven bij de ibouw van Irak. Het ledrijfsleven kan reke- opdrachten zodra een overgangsregering is ge- :rd, aldus minister Cle- n economische zaken ant Welt am Sonntag. Franse en Russische be- vvorden nu uitgesloten /erdelen van Iraakse op- n, omdat hun regerin- hebben verzet tegen rikaanse inval in Irak. ie industrie denkt Irak een belangrijke rol en spelen als onderaan- maandag 5 januari 2oo4 re verkoop 's Frankrijk De verkoop van nieuwe mauto's in Frankrijk is met 6,3 procent afgeno- It2,01 miljoen stuks. Het I tweede jaar op rij met Ergaande lijn. In 2002 jier 2,15 miljoen wagens it en in 2001 meer dan ljoen. Uit cijfers van de hg van Franse autofa- m (CCFA) blijkt dat de iteit van dieselauto's ieien. Verder kwam het ideel van Franse mer- t het eerst in drie jaar iO procent. Het zakte van )cent in 2002 tot 59,6 tin 2003. De verkoop concern PSA, met de Peugeot en Citroen, 'orig jaar met 9,6 pro- jat lag vooral aan Peu- inault wist de afname 'erkoop beperkt te hou- 5,8 procent. den haag/gpd - Makelaars die zijn aangesloten bij de Neder landse Vereniging van Make laars (NVM) halen vaak huizen korte tijd van de markt om ze daarna opnieuw aan te bieden. Zo wordt kunstmatig de tijd dat een woning te koop staat ver kort. Makelaars en hun op drachtgevers willen daarmee voorkomen dat een huis in waarde daalt doordat het lang te koop staat. Het manipuleren van het huizenaanbod door NVM-makelaars, die gezamen lijk het grootste deel van de markt in handen hebben, blijkt uit een inventarisatie van NRC Handelsblad. Er is daarbij geke ken naar 113.000 huizen die in het vierde kwartaal van 2003 werden aangeboden. Het tijde lijk van de markt halen van een woning gebeurde in die periode ruim 2700 keer. De truc werd in het hele land toegepast. NVM- secretaris Cremers bevestigt die praktijk. Hij vindt dat geen sprake is van manipulatie, maar van de werking van een vrije markt. De meest recente cijfers die de NVM heeft gepubliceerd, betreffen het derde kwartaal van 2003. Daaruit bleek dat een woning gemiddeld 73 dagen te koop stond, veertien procent langer dan het kwartaal ervoor. Het is niet duidelijk hoeveel da gen daarbij opgeteld moeten worden, als het effect wordt meegerekend van het tijdelijk van de markt halen van een wo ning. Op de woningmarkt geldt het als een algemene wijsheid dat huizen die erg lang te koop staan, hun aantrekkelijkheid verliezen. Uit het onderzoek van NRC Handelsblad blijkt dat in een op de tien gevallen een huis uiteindelijk een lagere ver koopprijs kreeg als het niet goed verkoopbaar bleek. Bij du re huizen ging het om prijsver lagingen van 10 procent, bij huizen tussen 100.000 en 200.000 euro ging de prijs met 4,5 procent omlaag. De NVM heeft eerder kritiek ge uit op makelaars die actief zijn op de Amsterdamse onroerend goedmarkt. Daar bleek het tij delijk uit de markt nemen van woningen al langer praktijk. NVM-voorzitter Smit verklaarde dat vorig jaar uit het feit dat de Amsterdamse markt sterker dan elders was 'opgeblazen'. Volgens Smit was de werkelijke tijd dat huizen in Amsterdam te koop stonden 10 procent hoger dan uit de NVM-cijfers bleek. Hij ontkende toen dat er elders ook huizen tijdelijk uit de ver koop werden genomen. Nu blijkt dat het overal in het land gebeurt, is de conclusie ge rechtvaardigd dat de prijzen op de woningmarkt steeds meer onder druk komen te staan. Makelaars wijzen erop dat er absoluut geen landelijke wo ningmarkt bestaat. Er kunnen lokaal grote afwijkingen zijn van landelijk gemeten gemid delden. amsterdam/anp - Ongeveer honderd Amsterdamse schoon maaksters en kamermeisjes van schoonmaakbedrijf EW Dien- stengroep krijgen minder sala ris dan het wettelijke mini mumloon, aldus FNV Bondge noten. De vakbond eist een on derzoek van de Arbeidsinspec tie naar de onderbetaling. Het bedrijf ontkent de beschuldi ging. De schoonmaaksters en kamermeisjes werken bij ver schillende hotels in Amster dam, onder andere bij het Mar riott, zei bestuurder H. Wester hof van FNV Bondgenoten. Vol gens de vakbond krijgen de werknemers minder uren be taald dan zij in werkelijkheid werken. Hierdoor komt hun loon onder het wettelijke mini mum terecht. EW Diensten- groep huurt de schoonmaak sters en kamermeisjes volgens FNV Bondgenoten in bij Rijn land Uitzendbureau in Arnhem en TempoTeam in Diemen. „Ik neem aan dat er in een aantal gevallen wel iets klopt van wat FNV Bondgenoten zegt", aldus de directie. HEiJNiNGEN - De vrachtwagens rijden af en aan bij glasrecycling Maltha in Heijningen. Sinds vrijdag is men daar druk bezig om de enorme hoeveelheid flessen van afgelopen feestdagen te verwerken. Foto: ANP/Robin Utrecht amsterdam/anp - Horecabedrij ven moeten meer samenwerken om het hoofd boven water te houden, vindt het bedrijfschap Horeca en Catering. De laatste jaren is een duidelijk een trend van schaalvergroting in de hore ca te zien. Om te overleven ko pen kleine ondernemers vaker gezamenlijk producten in, boe ken tezamen een artiest voor hun podia en stemmen hun mar keting op elkaar af. „Door de slechte economische ontwikkelingen worden kleine re ondernemers nog sterker bij elkaar gedreven. Ondernemers die het nu alleen gaan proberen met een café of restaurant, red den het vaak niet meer", aldus W. Waninge van het bedrijf schap. De jaarlijkse vakbeurs Horecava wordt vandaag ge opend in de Amsterdamse RAI. Daar presenteert het bedrijf schap de laatste ontwikkelingen in de sector. Het afgelopen jaar hebben ho tels, restaurants, cafetaria's en cafés volgens het bedrijfschap 2 procent minder omzet gedraaid in vergelijking met 2002. Gecor rigeerd voor prijsverhogingen blijken de bestedingen in de horeca te zijn teruggelopen met ruim 4 procent. Ook in 2004 zullen consumen ten minder vaak buiten de deur eten of een drankje drinken. „De gestegen pensioen- en ziektekostenpremies werken ook door in de uitgaven in het café en het restaurant", stelt Waninge. De omzet zal dit jaar wel 1,5 procent stijgen, maar deze groei is volledig toe te schrijven aan de verwachte prijsverhoging van 2 procent. De klandizie loopt 0,5 procent terug. „Mede onder druk van interna tionale ketenvorming en machtsconcentraties bij toele veranciers is het verstandig om nu meer samen te werken", meent Waninge. Zo zouden ca fetaria's hun inkoopkosten met 0,5 tot 1,5 procent kunnen ver lagen door zich als een collec tief te presenteren naar een le verancier. Bij samenwerkende restaurants kunnen de inkoop- kosten wel 3 procent lager uit vallen dan bij collega's die al leen staan tegenover hun leve rancier. Brancheorganisatie Koninklijk Horeca Nederland (KHN) pleit in de eindejaarsuitgave van zijn maandblad ook voor samen werking. Directeur Claes waar schuwt zijn leden dat hen an ders hetzelfde lot wacht als de aloude groenteboer of melk man. „Grote ketens komen en nemen kleine over of schuiven ze aan de kant. In de horeca is dat niet nodig, maar dan moe ten de ondernemers wel open staan voor samenwerking." ster Oekraïne ut ontslag e Oekraïense minister nomische zaken, Cho- >kii, heeft ontslag geno- een open brief die het eau Interfax verspreid- ïuldigt de minister de bewindslieden ervan werken onmogelijk te Van de elf onderminis- hij wilde aanstellen, er maar vijf de goed- van het kabinet gekre- [gens Chorosjkovskii iet economisch beleid ien gedomineerd door isterie van financiën, kovskii is tegenstander vrijhandelsverdrag dat fee vorig najaar sloot met Kazachstan en Wit- 9 te duur r klein bedrijf dam - Kleine bedrijven werknemers in de WAO te veel premie voor de- ikering. Volgens de moet de uitvoerder van het Uitvoeringsinsti- Jrknemersverzekeringen de bedrijven minder i berekenen dan de on- ïing met mensen in de Ie rechter vindt namelijk [egel die ervoor zorgde ie bedrijven met :s meer premie moesten verkeerd is afgeschaft, irig jaar tekenden daar- - jer dan 30.000 kleine be- 3 I protest aan tegen het rome/afp-rtr-anp - De oprich ter van het Italiaanse voedings concern Parmalat, Calisto Tan- zi, lijkt de wanhoop nabij. In een poging om zijn bezoedelde imago op te poetsen heeft hij dit weekeinde vanuit de gevan genis een deel van zijn bezittin gen aangeboden om de financi ële problemen bij Parmalat te verlichten. Het zou daarbij gaan om twee boten, enkele activa in reisonderneming Parmatour en zijn inmiddels waardeloos ge worden meerderheidsbelang in Parmalat Finanziaria, dat Par malat indirect controleert. Tan- zi zit gevangen in Milaan we gens zijn aandeel in het financi ële schandaal bij Parmalat. Er is voor miljarden euro's in de boekhouding zoekgeraakt. Tan- zi heeft zelf al toegegeven hon derden miljoenen te hebben weggesluisd, maar niet voor ei gen gebruik. Het aanbod van Tanzi om afstand te doen van zijn bezittingen zou gelijk zijn weggewuifd door de huidige puinruimer bij Parmalat, Enrico Bondi. Volgens Italiaanse media heeft Bondi Tanzi duidelijk gemaakt dat hij genoeg heeft van de loze gebaren. „Miljarden euro's zijn zoek. Het is tijd om één vraag te beantwoorden: Waar is het geld?" Volgende week wordt de dochter van Tanzi verhoord. Zij moet meer duidelijk maken over de gang van zaken bij Par matour. Calisto Tanzi heeft eer der aangegeven dat 500 miljoen euro aan Parmalat is onttrok ken om de reisonderneming overeind te houden. Voor de Italiaanse pers is het boek houdschandaal bij Parmalat smullen geblazen. Tot in detail wordt de detentie van Tanzi be schreven. Hij blijkt in een van de luxere gedeelten te zitten van de beruchte gevangenis San Vïttore. Inmiddels is ook de Amerikaanse beurswaakhond SEC in navolging van de Itali aanse justitie een onderzoek begonnen naar het financiële schandaal bij Parmalat. Het on derzoek richt zich op de rol van de Amerikaanse banken, die veel obligatieleningen van het Italiaanse zuivelconcern in de markt hebben gezet. Parmalat had het geld vooral nodig voor de financiering van zijn sterke expansie in de jaren negentig. JP Morgan Chase, Merrill Lynch en Morgan Stanley waren het meest actief als verkoper van de obligaties. Citigroup is echter de bank die het meest kwets baar is als Parmalat helemaal omvalt. Volgens de Britse zakenkrant Financial Times zal daarom dit financiële concern de leiding op zich nemen in de onderhan delingen met Enrico Bondi, die orde moet scheppen in de cha os bij de zuivelproducent. Amsterdam - Het Engelse be drijfje Metronomy verstrekt vanaf volgend jaar gratis com puters aan Britse particulieren. Er zit wel een addertje onder het gras: de pc moet verplicht 30 uur per maand worden ge bruikt en de gebruikers krijgen elk uur drie minuten reclame voorgeschoteld. Als het een succes wordt, volgt de Neder landse markt. Engelse consumenten kunnen via de site van het bedrijf Me tronomy alvast een gratis com puter bestellen. Als ze aan de voorwaarden voldoen, zijn ze begin volgend jaar de trotse ei genaar van een IBM-computer. Daar staat echter wel wat te genover; wie een gratis compu ter wil, haalt ook een extra re clamekanaal in huis. Om de 20 minuten blokkeert de computer en volgt een reclamefilmpje van een minuut. Om de computer te activeren moet namelijk elke maand een cd-rom worden ge- installeerd, waarop nieuwe re clames staan. Gebeurt dit niet of wordt de 30 uur surfen niet gehaald, dan werkt de compu ter niet meer. Het concept van Metronomy richt zich vooralsnog op de En gelse markt. Bestuurslid Jacco van Seventer liet weten ook in teresse te hebben in de Neder landse markt. De koepelorgani satie voor Nederlandse ICT-be- drijven Fenit zegt geen plannen te kennen van Nederlandse aanbieders die gratis compu ters weggeven. „Maar we heb ben wel eens van het idee ge hoord", zegt een woordvoerder. Hij vraagt zich af of het hier zou werken. „De pc-dichtheid is hier erg hoog. Qua aantallen computers zit Nederland in de topdrie van Europa. Ik vraag me af welke doelgroep ze er mee willen bereiken." De HCC, een groep van zo'n 200.000 Nederlandse compu tergebruikers, kan zich wel voorstellen dat er mensen geïn teresseerd zijn. Volgens woord voerder Ton Baetens doet het woord 'gratis' vaak wonderen. Dat mensen vervolgens lastig worden gevallen met reclame is een keus die ze zelf moeten ma ken. „De frequentie van recla me is denk ik even hoog als op tv." Reclame hoort voor een deel nou eenmaal bij het leven. „Iedereen weet dat je ook een krant kunt maken zonder recla me, maar dan is hij wel veel duurder. Dat is een afweging die je maakt." De verplichting van minimaal dertig uur gebruik is volgens Baetens wel hoog. „Een gemid delde gebruiker surft zo'n 5 tot 6 uur per maand achter zijn pc. Dertig uur per maand is toch elke dag een uur." Volgens Baetens is het niet de eerste keer dat bedrijven gratis computers verstrekken. Ten tij de van de internethype eind ja ren negentig waren er volgens hem in de VS verschillende fa brikanten die stunten met gra tis computers. „Ook toen wilde men de 'free pc' gebruiken als extra distributiekanaal voor marketing of om een verplicht internetabonnement eraan te koppelen." Die initiatieven zijn volgens Baetens nooit echt doorgebroken. Baetens verwacht dat de hoge investeringen voor de adver teerders een struikelblok zullen vormen voor succes. Iedere klant moet een computer krij gen ter waarde van ongeveer 1100 euro, plus bijkomende service. En de adverteerders hebben geen garantie dat de gebruiker ook achter zijn pc blijft zitten als de reclamefilm start. Het is een uitgelezen mo ment voor een plaspauze. door Maurice Wilbrink en Wilko Voordouw den haag - Over twee weken krijgen de Nederlanders hun sa larisstrookjes voor januari. De lo nen stagneren terwijl premies en andere heffingen wél omhoog gaan. Wat vinden mensen zelf van de beloning die ze voor hun werk krijgen? Gerard Smit (48) is brigadier bij de recherche in Noord-Hol- land-noord. Met zijn salaris van 2100 euro netto vindt hij zich zelf geen slechte verdiener. „De laatste jaren is ons CAO-salaris gelukkig behoorlijk opgetrok ken." Hoewel Smit weet dat mensen met een vergelijkbare verant woordelijkheid bij het bedrijfs leven meer verdienen, ziet hij ook wel voordelen van zijn ambtenarenstatus. „Ons korps is onlangs onder curatele ge steld. In een bedrijf zouden mensen op straat zijn gezet. Bij ons niet. We betalen ook een beetje voor die zekerheid." Het werk is de afgelopen jaren veel zwaarder geworden. „Het is steeds moeilijker om een zaak goed af te ronden. Bij het minste of geringste foutje volgt er een sepot. Bijscholing is er niet of nauwelijks. Dat moet je in je vrije tijd doen." De 57-jarige kraanmachinist Jo- han Bakker uit het Overijsselse Wierden vindt zijn loon van 1500 euro per maand te weinig. Als ik kijk naar de werkdruk, de verantwoordelijkheid die we dragen, dan vind ik mijn salaris redelijk, maar niet meer dan dat." Hij noemt de overheid de grootste boosdoener voor het duurdere leven. Toch heeft hij een nog grotere vrees. „Ik ben 57 en ik zou er op mijn zestigste graag mee willen stoppen. Als Balkenende het prepensioen aantast, kan ik het wel vergeten. Veel mensen van mijn leeftijd in de bouw snakken naar hun pensionering. Want heus, ze zijn versleten of voelen de slijtage hard toe slaan." Elektromonteur Sjaak de Graaf uit Almere (48) verdient 1500 euro. „Te weinig, absoluut on voldoende. Gezien mijn verant woordelijkheid, de werkdruk en de opleiding mag dat best 500 euro meer zijn. Ik heb gewoon het verkeerde beroep gekozen." Hij geeft leiding aan een ploeg van twaalf mensen. „Wij mogen tussen de betonvlechters en be- tonstorters door ons werk doen. Als de storter komt, dan moeten wij wegwezen." De elektromonteur is persoonlijk verantwoordelijk voor zijn werk. „Als ik een wandcontact doos verkeerd aansluit en er valt daardoor een dode, dan ben ik de klos." Ze is nu nog cliëntbegeleider in de zwakzinnigenzorg, maar op zijn." Daar komt volgens haar bij dat de carrièremogelijkhe den zeer beperkt zijn. „Wie hogerop wil moet sollici teren naar managementfunc ties. Ik wilde altijd aan het bed blijven. Feitelijk word je daar voor gestraft." Mariska van Buiten is dertig jaar en werkt al bijna tien jaar in het onderwijs. Sinds twee jaar heeft ze een klas in het spe ciaal onderwijs met zeer moei lijk opvoedbare kinderen. Ze werkt fulltime en krijgt daar voor rond 1700 euro per maand. „Dat is te weinig in ver gelijking met andere beroepen. Net als bij de zorg is de financi ële waardering voor het onder wijs te laag." Mariska vindt dat ze eigenlijk 1850 euro zou moeten verdie nen. Een ander probleem is dat er te weinig carrièremogelijkhe den zijn. „Je kan adjunct- of di recteur worden. Voor iedere functie kan ik nu al zeggen hoe veel ik op mijn zestigste zal ont vangen. Daarmee is een belangrijke sti mulans om beter te werken weggenomen." De namen van de geïnterview den zijn op hun verzoek gefin geerd. Veel mensen vinden dat zij onvoldoende worden beloond voor hun werk. Foto*. Harmen de Jong 1 februari verandert Geertje van Middelburg (42) van baan. Niet omdat ze meer wil gaan verdie nen, maar dichter bij huis werk heeft gevonden in de bejaar denzorg. „Dagelijks rij ik nu 84 kilometer. Ik verdien netto 1200 euro voor 24 uur per week. Dat is goed betaald, vind ik. Maar goed, ik hoef het dan ook niet voor het geld te doen. Mijn echtgenoot heeft een volledige baan." Hoewel ze tevreden is, moeten haar enkele dingen van het hart. „Ten eerste: waarom krijg je in de bejaardenzorg zoveel slechter betaald? Is dat werk minderwaardig? En ten tweede: ik vind in het algemeen dat de betaling in de zorgsector ver beneden de maat is. Zeker voor mensen die net be ginnen. Mensen in de zorg moeten beter beloond worden. Hoeveel? Dat weet ik niet. Maar zeker is dat er in Nederland ge noeg mensen zijn die te veel krijgen voor wat ze doen." „Ik voel me als een vis in het water, heb het mooiste beroep van de wereld", zegt de 57-jari- ge verpleegkundige Sandra van Duiven uit Den Haag. Ze werkt drie dagen per week, verdient 1150 euro per maand. Ondanks haar lofzang op het werk vindt zè dat salaris, gezien de verant woordelijkheid die alleen maar toeneemt, aan de lage kant. „De zwaarte van het werk is niet voldoende betaald. Als ik even niet oplet, kunnen de ge volgen voor de patiënt groot Veel Nederlanders somber over geld Een belangrijk deel van de Nederlandse bevolking verwacht niet dat dit jaar de eigen financiële situatie erop vooruit zal gaan. Bijna de helft verwacht zelfs een verslechtering, zo blijkt uit een enquête van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD) in samenwerking met De Telegraaf en RTL Nieuws. De sombere houding kan vooral worden verklaard door de situ atie op de arbeidsmarkt, zo constateert NIBUD. Van de 2046 mensen die een enquête invulden, nam het aantal toe dat werk loosheid, een lager betaalde baan of minder bonusuitkeringen noemde als reden voor een financiële achteruitgang. In 2003 zag tweederde van de ondervraagden zijn financiële si tuatie daadwerkelijk verslechteren. Velen klaagden dat alles duurder is geworden en dat het inkomen niet genoeg is meege stegen. Mensen met lage inkomens kregen vaker te maken met een inkomensterugval en moesten meer maatregelen nemen om dit op te vangen. Meer mensen stonden vaker rood of moesten geld van htm spaarrekening halen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7