Politie pakt hardrijder harder aan BINNENLAND Brand legt 175 strandhuisjes IJmuiden in de as Beverwijkse Bazaar gaat komend weekeind plat OM voert de jacht op Dronken man ramt terras Treinreizigers mokken over rookverbod Nep-terrorist aangehouden in Rome Beelden met pegels Berging van gifcontainers uitgesteld tot donderdag 14 h" eer alarm bij libassade VS haag - Enkele straten rond Tierikaanse ambassade in |Haag zijn zaterdagmiddag je tijd afgesloten, nadat twee [sen een zwart koffertje af- rden bij een politiepost. Zij ten het koffertje gevonden jen tramhalte in de buurt, fde zekerheid onderzocht iplosievendienst de in- 1. Het bleek een onschuldi- fcffer te zijn. breker ydt uit Lingen - Een 42-jarige in ter uit Groningen is in de It van zaterdag op zondag ïde politie gepakt, nadat hij liitgegleden met de fiets. |an had een ruit van een tsenpraktijk ingeslagen |ilde er met twee beeld- nen vandoor. Achter- li door een patrouillewagen de man met fiets en buit iruit op de gladde straat, luchtte de bosjes in, maar 1 snel gevonden. erlast ijzel op Igen valt mee iergen - De ijzel in de it van zaterdag op zondag niet tot zeer grote proble- in het verkeer geleid. Tus- 2.00 en 10.00 uur noteerde orps Landelijke Politie- iten 120 meldingen van vallen op snelwegen. In ts enkele gevallen raakten len licht gewond. maandag 5 januari 2004 ANP/Robert Vos t op( en Hoop Scheffer: timwork NAVO anefl zelffEL - De nieuwe NAVO- de rfan De Hoop Scheffer be- siukfwt het als zijn belangrijk- 'ASA^ om de lidstaten goed te ;co j samenwerken. „Team an ajl bevorderen is mijn taak", ,t tele Hoop Scheffer vanmor in dej>P zij11 eerste werkdag. De g Vajnwerking stond de laatste enSl|nder druk. De lidstaten chte?n vorig jaar verdeeld over iakeiPen hi hak- De nieuwe se- - generaal waagde zich i speculaties over een )-macht in Irak. „Onze aandacht gaat uit naar listan", zo ontweek hij i van journalisten. lie wordt man Eeddam fataal gen - Een 56-jarige inwo- m Zeddam heeft een ruzie en onbekende man vrij- 'ond met de dood moeten jen. Het slachtoffer over- er plaatse aan zijn ver ingen. De dader is spoor- Het handgemeen ont- Itoen het slachtoffer en rouw naar huis liepen na tentje. De politie gaat er t dat het om een roofover- ugshandelaar odg@schoten rdam - De man en vrouw de nacht van vrijdag op lag in Amsterdam-Zuid- rerden doodgeschoten, ;n 34-jarige Colombiaan jarige Nicaraguaanse. Dit ïen woordvoerder van de irdamse politie gisteren idgemaakt. De Colombi- bij de politie bekend van drugshandel. Van de da- B fntbreekt nog elk spoor. den haag/gpd - Het Openbaar Ministerie voert in 2004 de jacht op snelheidsovertreders fors op. Het aantal onopvallende surveil lancewagens wordt verdubbeld en op zes plekken wordt traject controle ingevoerd. Trajectcontrole wordt dit jaar onder meer van kracht op de A4 (Den Haag-Amsterdam), deA2 (Utrecht-Amsterdam) tus sen Maarssen en Breukelen en op de Al 2 (Utrecht-Den Haag) tussen De Meem en Woerden. Wanneer de systemen precies in werking worden gesteld is nog niet bekend. Volgens landelijk verkeersoffi cier van justitie K. Spee is geko zen voor plekken waar veel on gelukken gebeuren of waar een verlaging van de maximum snelheid naar verwachting gro te effecten op het milieu heeft. Naast vijf vaste controleposten wordt dit jaar ook een mobiel controlesysteem in bedrijf ge nomen, dat eerst in Flevoland zal worden ingezet Bij trajectcontrole wordt op twee punten het passerende verkeer op video vastgelegd, waarna de computer de gemid delde snelheid van elk voertuig berekent. Is die te hoog, dan worden de kentekengegevens en de gemeten snelheid auto matisch doorgestuurd naar het justitieel incassobureau. Vol gens justitie is de pakkans met dit systeem honderd procent. Het aantal politieauto's dat is uitgerust met videoapparatuur zal met twaalf stuks worden verhoogd, een verdubbeling van het huidige aantal. Al sinds 2000 dringt Spee erop aan dat alle 25 politieregio's hun eigen videowagen krijgen. 111 De brand op de opslagplaats van mobiele strandhuisjes in het duin bij IJmuiden liet een enorme ravage achter. Foto: United Photos de Boer/Michel Schnater velsen/gpd - Vermoedelijk als gevolg van brandstichting zijn in de nacht van zaterdag op zondag in het duingebied bij IJmuiden 175 opgeslagen strandhuisjes in vlammen op gegaan. Het kostte de brandweer de no dige moeite om genoeg bluswa ter te krijgen, omdat in het ge bied geen waterputten zijn. Daardoor kon het vuur snel om zich heen grijpen. Ook de bitu men daken droegen bij aan de omvang van de brand. Het vuur brak rond 3.00 uur uit in een huisje in het midden van het opslagterrein bij de IJmui- derslag. In totaal stonden daar vierhonderd mobiele vakantie huisjes. Vermoedelijk is de brand aangestoken. De afgelo pen weken was al een paar keer ingebroken in de vakantiehuis jes en waren inboedels ver nield. Sommige eigenaren zagen hun strandhuisje voor hun ogen in vlammen opgaan. Er was geen redden meer aan. „Mijn huisje staat in het midden. Dat duurt niet lang meer." Aanvankelijk moest de brand weer pendelen tussen de plaats van de brand en een verderop gelegen waterput. Door het in zetten van een grotere pomp en het leggen van bijna twee kilo meter brandslang lukte het de brandweer aan het einde van de nacht om water uit de haven van IJmuiden te pompen. De brandweer van IJmuiden kreeg assistenties van de korpsen van Velzen, Beverwijk en Haarlem. Het vuur was 's morgens rond acht uur 's morgens onder con trole, maar de brandweer was nog enige tijd in de weer met nablussen. rotterdam/gpd - Een dronken, woedende Rotterdammer heeft gistermorgen om half zes met een auto het terras van dansca fé Coconuts in hartje Rotter dam geramd. Met zijn actie ver wondde de 33-jarige man zeker drie plaatsgenoten. „Als het tien minuten eerder was ge beurd, had het veel erger kun nen aflopen. Toen stonden nog tachtig man bij de garderobe in de serre," zegt bedrijfsleider Jan de Groot van Coconuts. De Rotterdammer verliet als een van de laatsten de bar. Bij het halen van zijn jas zou hij 'zeer vunzige opmerkingen' hebben gemaakt tegen de gar derobedames. Een andere klant nam het op voor het personeel. Met de woorden 'Doe eens nor maal' duwde hij de man naar buiten. „Wacht maar", zei de amsterdam-rotterdam/anp - Reizigers mogen vanaf 1 januari niet meer roken in treinen en op stations. De meeste foren zen blijken vandaag, op de eer ste echte werkdag van het jaar, goed op de hoogte van de ver anderde Tabakswet. Leuk vin den de meesten het niet. „Als iemand tegenover me een pa tatje speciaal zit te eten, vind ik dat ook behoorlijk smerig. Dat mag wel", moppert een reiziger op het station in Rotterdam. Op de drukke perrons van het Amsterdamse Centraal Station geven de rode letters van de elektronische mededelingen borden een duidelijke bood schap: er mag op de platforms en in de treinen niet meer wor den gerookt. Alleen bij rookpa- len op perrons mag nog een si garet worden opgestoken. M. Duran, reizend van Alkmaar naar Kapelle, staat op perron 2b te roken bij een daarvoor be stemde paal: „Dit verbod kan echt niet. Ik rookte net gewoon op het perron, maar ben al twee keer door de politie weg gestuurd. Deze beslissing moet teruggedraaid worden. Volgens twee agenten van de Spoorwegpolitie valt het aantal rokende reizigers op de perrons erg mee. „De meeste rokers lij ken goed geïnformeerd. Als wij wat van hun rookgedrag zeg gen, gaan ze vaak naar buiten zonder al te heftige reacties. Het is niet zo dat we gelijk bon nen uitdelen." Reiziger S. van der Kolk op per ron 5b, met de trein van Deven ter naar Beverwijk, legt zich bij de nieuwe situatie neef. „Als het moet, dan moet het. Ik kan thuis wel weer roken en ik wil me wel aan de wet houden." De meeste rokers op Rotterdam CS vinden de antirookmaatre gelen 'onzin'. S. Hazanbegovic, die voor hij de trein naar Breda pakt van een sjekkie geniet, ver wijt de overheid regelzucht. „Dit is de gemakkelijkste ma nier om mensen aan te pakken. Voor mij zijn al die regels geen aanleiding te stoppen. Dat mo ment bepaal ik zelf." De conducteurs hebben de in structie gekregen om reizigers deze maand op vriendelijke toon bekend te maken met de nieuwe regels. Een van de me dewerkers noemt het antirook- beleid terecht. „Rokers houden totaal geen rekening met niet- rokers. Anderen moeten mee roken, het is schadelijk en de grond is vaak één grote asbak." KLM-stewardess kan grap Egyptenaar niet waarderen amsterdam/anp - Een gier aan boord van een KLM- vlucht van Amsterdam naar Ro me is bij aankomst in de Itali aanse hoofdstad gearresteerd. De man had tijdens de vlucht tegen een stewardess gezegd dat hij een terrorist was en dat hij van plan was het vliegtuig te kapen. De man suggereerde ook dat hij een vuurwapen bij zich had. Kort daarna zei hij dat het hele verhaal een grap was. De stewardess kon de grap van de passagier niet waarderen en lichtte de Romeinse politie in. (advertentie) Die stuurde een speciale anti terreureenheid die de grappen maker inrekende. Volgens het Franse persbureau AFP zou het om een Egyptenaar gaan, maar de KLM wilde dit niet bevestigen. „We geven niet zomaar informatie over de identiteit van onze passagiers." Twee mannen die samen met de grappende luchtreiziger meereisden, zijn ook aange houden voor verhoor. Ze heb ben verklaard medewerkers te zijn van de Egyptische ambas sade in Tunis. De zelfverklaarde 'terrorist' zal volgens de Itali aanse politie worden aange klaagd voor het geven van vals alarm. Aan boord van vlucht KL1601 zaten 130 passagiers. Het vlieg tuig is veilig geland op luchtha ven Fiumicino. Rotterdam - Eén nachtje vorst, en de beeldengroep in het park bij de Euromast in Rotterdam zag er za terdagnacht bij het licht van de lantaarns meteen twee keer zo mooi uit. Foto: ANP/Fred Ernst man, en rende weg. Een van de portiers voelde aan dat de ruzie een staartje zou krijgen. Hij waarschuwde het personeel naar binnen te gaan. Een minuut later reed de dron ken man met zijn auto op Co conuts af. Hij wist een boom te ontwijken en ramde het terras. De chauffeur probeerde de au to in de achteruit te zetten, maar hij zat muurvast. De portiers trokken de Rotter dammer uit zijn wagen, waarna het publiek zich op hem stortte. De Groot: „Gelukkig kwam de politie tussenbeide. Die moest uiteindelijk peperspray gebrui ken, want de man bleef maar opstaan, ondanks alle klap pen." De totale schade die de man heeft veroorzaakt wordt geschat op 100.000 euro. den helder/anp - Wegens een te ruwe zee wordt de berging van de drie gifcontainers, die het Ethiopische schip Andinet 21 december op de Noordzee heeft verloren, op zijn vroegst donderdag hervat. Dat heeft Rijkswaterstaat vandaag be kendgemaakt. De weersvooruitzichten wor den woensdagavond opnieuw bekeken. Tot die tijd gebeurt er niets, aldus een woordvoerder. De bergingsoperatie begon za terdag rond 19.00 uur. Tegen middernacht was berger Mul- traship Towage Salvage uit Temeuzen klaar met het veran keren van het platform ten noorden van Texel. Rond die tijd stak een onverwachte wind op, die verder werken onver antwoord maakte. De enige op tie was de ankers te lichten, de haven van Den Helder op te zoeken en te wachten op beter weer. De weersverwachting moet vol gens Rijkswaterstaat ten minste voor een aantal dagen goed zijn, alvorens de operatie wordt hervat. In de gezonken containers zit ten 630 vaten van 100 liter met giftig arseenpentoxide. De on der Ethiopische vlag varende Andinet verloor de vaten tijdens een zware storm ten noorden van Texel. Ook sloegen vijftig tot zestig losse vaten met de zelfde substant|| overboord toen een container openklapte. Er is ongeveer 5000 liter arseen pentoxide de zee ingestroomd. De vijftig tot zestig losse vaten bevinden zich vermoedelijk in hetzelfde gebied als de drie containers. beverwuk/gpd - Uit protest tegen de in voering van entreeprijzen leggen de kooplui op de Beverwijkse Bazaar ko mend weekeinde vrijwel alle handel plat. Afgelopen weekeinde werd er al ge staakt in de Grand Bazaar en werden de kassa's geblokkeerd. Het eerste weekeinde in het nieuwe jaar was voor de Beverwijkse Bazaar anders dan anders. Sinds zaterdag staan er nieuwe hekken en kassahokjes op het terrein. De bezoekers betalen vanaf nu niet alleen entree voor de Zwarte Markt, maar ook voor de Grand Bazaar. De en treeprijs daalde wel: van 2,80 euro op zaterdag en 3,20 euro op zondag naar 1,50 euro op beide dagen. Maar de kooplui zijn ontevreden. „Men sen komen hier boodschappen doen om tien euro uit te sparen", legt demon strant El Hessaini uit.Als je met een paar mensen komt en je moet entree be talen, ben je dat voordeel alweer kwijt." En dus werd er geprotesteerd. Winkels in de Grand Bazaar bleven gesloten, kooplui trokken met spandoeken naar het marktkantoor en scandeerden leu zen. De directie van de Bazaar liet via een woordvoerder weten de entreeheffing te handhaven, maar moest daar dit week einde van afzien omdat de demonstran ten de kassa's blokkeerden. Wat de han delaars betreft wordt de actie komend weekeinde nog harder. Ze hebben aan gekondigd dan de Grand Bazaar, de Oosterse Markt en enkele andere hallen te zullen platleggen. De Zwarte Markt blijft gewoon open, omdat de entreehef fing daarvoor al ingeburgerd is.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3