Tl Beveiliging HSL-tunnel schiet tekort 4 IETS Lri verkopen? 'Zevenstrippen spaar ik nu Het oor en oog van de president Leidsch Dagblad ui Illegale bezoekers betrapt Onrust over behandeling marinier na schietincident Franse onderminister: Oorzaak van vliegramp geen terroristische actie Meer rente over uw 13e maand? Leidse vrouw (56) om het leven gekomen Leidsch Dagblad MAANDAG 5 JANUARI 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 ritney Spears rouwt en scheidt leteen weer reinreizigers tokken over Dokverbod flmpje laat ush in Hitier eranderen iff: alle bordelen p een rijtje fat stelt het éloof nog voor i nieuwe eeuw? incoise Giroud m vele levens te ven, moetje vaak 5/6° IrsTTEft zw 4/5 Leidsch jgfe Dagblad INTERNET: WWW.LEIOSCHOAGBLAD.NL NR. 43428 LOS SPRINTERS r.w-jwL.uw: NR. 43428 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 door Ruud Sep hazerswoude-dorp - Honder den inwoners van Hazerswoude- Dorp en omgeving hebben de af gelopen twee weken illegaal een kijkje genomen in de HSL-tunnel in aanbouw. De tunneltoeristen konden door de polder het bouwterrein bereiken zonder een enkel hek of bordje 'verbo den toegang' tegen te komen. Doordat het werk aan de tunnel tijdens de kerstvakantie stil lag, konden de bezoekers ongestoord rondneuzen, tot in de controle kamer van de HSL-boor aan toe. Vanaf nieuwjaarsdag zijn ver schillende groepen bezoekers door de aannemer betrapt. Op die dag werd een groep van zo'n 25 ongenode gasten terug gestuurd via de weg waarlangs zij gekomen was. Later werd besloten de illegale bezoekers af te voeren naar het bouwter rein in Leiderdorp en de politie in te schakelen om proces-ver baal op te maken. Gistermiddag was het topdruk te in de tunnel. Toen liepen in totaal zo'n vijftig illegale bezoe kers tegen de lamp. Zij werden gesnapt toen zij terugliepen van de tunnelboor naar de vlucht- schacht aan de Bent. Een me dewerker van de aannemer die vanuit de tunnelboormachine een alarm had gekregen, sneed de bezoekers de pas door de vluchtschacht af door een lad der weg te halen. Zij krijgen in ieder geval een boete van dertig euro per persoon. Dat bedrag kan eventueel nog fors oplopen wanneer blijkt dat er door de bezoekers serieuze schade is aangebracht. De aannemer heeft aangifte gedaan van het openbreken van een materia- lenkist en het veranderen van de instellingen van de tunnel boormachine in de controleka mer. Ondanks de massale illegale toeloop, vindt een woordvoer der van de HSL-projectorgani- satie dat de aannemer geen ste ken heeft laten vallen. „Er is ge kozen voor mechanische bevei liging: hekken en sloten. Een hangslot op een hek in de tun nelschacht is de afgelopen da gen drie of vier keer vervangen, maar werd weer opengebroken. Wat moet je dan doen? Perma nente patrouille? Daarmee wordt een bezoek alleen maar spannender." Pagina R3: Een illegaal dagje uit voorde hele familie De gratis Interliner tussen de Leidse regio en Den Haag beleefde vanochtend zijn primeur. Veel passagiers waren er vooralsnog niet bij opstapplek Transferium 't Schouw langs de A44 in Leiden. Foto: Henk Bouwman Proef rrfet gratis buslijnen 88 en 95 officieel in gang gezet MMENTAAR MARINIER ede kring is met onbegrip geerd op de aanhouding een Nederlandse marinier erdenking van moord. De ant-majoor zou een Iraak- ïnderaar van grote afstand rug hebben geschoten. Het baar ministerie (OM) in em meent voldoende aan- igen te hebben om de mili- te vervolgen. Toch vragen rieden, vakbondsmensen dlitaire juristen zich af of IM met deze aanklacht niet rd van stapel loopt, ritiek op de arrestatie van arinier is begrijpelijk. Het oeilijk voor te stellen dat Nederlandse militair, die eigen leven in de waag- al stelt om in Irak de vrede waren, wordt gestraft zodra en schot wordt gelost De lire missie in Irak is geen ilreisje. De 43-jarige ser- 1-majoor is bovendien een I getrainde en door de wol ffde marinier. Waarom zou piet opzet iemand willen do- als daartoe de aanleiding eekt? aanhouding leidt tot grote cerheid onder alle Neder- ie militairen, die voor vre- ken naar het buitenland en gestuurd. Zij weten niet in welke gevallen er vuur- - ns gebruikt mogen worden anneer niet De animo om nternationale missies deel len, wordt er niet groter militairen bij het minste ringste geweld in de boeien en geslagen. Ook soldaten :n bij de uitoefening van n moeilijke en risicovolle ta- p enige rechtszekerheid re- n. s te vroeg om te oordelen de aanpak van het OM. Te feiten ontbreken nog. In ie kan de betrokken mili- ook een schietgrage 'cow- zijn. Op het openbaar mi rte drukt nu de zware ver ia «ordelijkheid met een slui- zaak op de proppen te ko- Er moet overtuigend be- vorden geleverd dat de ma- een 'oorlogsmisdaad' gaan. Anders zou de ver- Ie wel eens in het verdach- fnkje kunnen staan. i Schneider den haag/gpd - De arrestatie van een Nederlandse militair (43) in Irak heeft tot onrust en woede geleid onder militairen van de vredesmacht. Ook op het ministerie van de fensie heerst verontwaardi ging. De Nederlandse troepen zouden niet meer weten hoe veel geweld ze mogen gebrui ken om zichzelf te bescher men. Het openbaar ministerie (OM) heeft de militair beschuldigd van 'moord, doodslag of dood door schuld'. De fracties van PvdA, WD en D66 in de Tweede Kamer wil len met spoed opheldering van de betrokken ministers. door Rody van der Pols leiden - Eén bus in plaats van vijftig auto's. Dat is de gedachte achter het gratis busver voer tussen Den Haag en de Leidse regio, dat vanochtend zijn primeur beleefde. Voor het eerst kunnen passagiers kosteloos op de lijnen 95 en 88 naar Den Haag stappen. De provincie Zuid-Holland betaalt een jaar lang het buskaartje, met het doel het auto verkeer op de A44 en N44 terug te dringen. Druk was het vanochtend nog niet bij Transferium 't Schouw langs de A44 in Lei den, waar de forensen gratis hun auto kun nen parkeren. Zowel lijn 95 (uit Noordwijk en Katwijk) als lijn 88 (uit Oegstgeest) stopt bij de parkeerplaats op de kruising van de A44 en de Plesmanlaan tijdens de gratis rit naar Den Haag. Er liepen vanmorgen vooral journalisten, fotografen en cameramannen op 'perron Den Haag'. Lisette Halkes was een van het handjevol forensen dat op de Interliner stond te wachten. Normaal gaat ze met de trein naar haar werk in Den Haag, vandaag pakte ze voor het eerst de bus. „Omdat het gratis is, ja", zei de Oegstgeestse, die met de fiets naar het Transferium kwam. „En omdat de vertrektijden veel gunstiger zijn dan die van de trein. Die gaat tegenwoordig ook niet zo vaak meer. Dan kom ik óf net te laat, óf net te vroeg. Maar deze bus gaat on geveer om de zeven minuten." Deze geïntensiveerde dienstregeling tijdens de ochtend- en avondspits is een van de maatregelen die het gebruik van het Trans ferium moeten bevorderen. Althans, dat hoopt gedeputeerde M. Norder (PvdA), de initiatiefnemer van het experiment. Hij ver richtte vanochtend de officiële openings handeling. „Het moet hier een beetje wor den als bij de metro in Parijs: voor je het weet is hij er", aldus Norder. Onder het oog van de massaal toege stroomde pers verwijderde de gedeputeer de een bord met het opschrift 'Wegens enorme drukte A44 gesloten voor rode au to's'. „Dat is even de gedachtesprong die de mensen moeten maken: stel dat alle au to's van een bepaalde kleur van de weg ge- Nederlandse Sandra Roelofs first lady Georgië tbilisi/anp - „Een mooie fina le, een mooi slotakkoord", noemt de nieuwe 'first lady" van Georgië, Sandra Roelofs, de overwinning van haar echt genoot Michail Saakasjvili bij de presidentsverkiezing. De hoge opkomst noemt ze 'een prachtig nieuwjaarscadeau'. De 36-jarige jurist Saakasjvili won de stembusgang gisteren volgens de eerste peilingen met een overweldigende meerderheid van 95 procent. Roelofs noemt de overwinning 'bijna beangstigend'. Zoveel mensen hebben op haar echt genoot gestemd, de verwach tingen zijn zo hoog gespan nen. Dit legt een enorme druk op de toekomstige president, aldus Roelofs. De verkiezingen waren nood zakelijk geworden na de 'ro zenrevolutie' van eind novem ber waarbij president Eduard Sjevardnadze moest aftreden. In de aanloop tot de verkiezin- Sandra Roelofs. Foto: AP/lvan Sekretarev gen waren er enkele gewelds incidenten in Georgië. Roelofs is niet meer dan anders be vreesd. De bewaking is verder opgevoerd, maar ze vreest niet voor haar leven of dat van haar man. Als vrouw van de president wil ze haar humanitaire werk zaamheden verder uitbouwen, zegt ze. Ze hoopt daarbij ook op steun uit Nederland. Ze wil veel gaan reizen in het land waar ze al acht jaar woont. „Scholen bezoeken, ouderen ontmoeten. Ik wil het oor en oog van de president zijn. Be reikbaar voor de mensen en hun smeekbeden." Ze hoopt dat door de vreedza me rozenrevolutie en de de mocratisch verlopen presi dentsverkiezingen de interesse in Europa voor de republiek in de Kaukasus is gegroeid. Ze hoopt ook dat Den Haag hieraan zal bijdragen, maar ze is al uiterst tevreden dat de Nederlandse regering de ver kiezingen voor een groot deel heeft gefinancierd. (advertentie) Sparen via internet was al makkelijker, veiliger en sneller. Nu is het ook nog eens aantrekkelijker. Met Rabo InternetBonusSparen. U krijgt een rente tot maar liefst 3,5%. Ga snel naarwww.rabobank.nl en profiteer extra van uw 13e maand. Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank parijs gpd/rtr - De ramp met de Egyptische Boeing 747 van de luchtvaartmaatschappij Flash Airlines, afgelopen zater dag, is volgens Frankrijk niet veroorzaakt door een terroristi sche actie. Dat heeft de Franse onderminister Muselier van buitenlandse zaken vandaag gezegd. Muselier heeft de plek des onheils in Egypte bezocht. Bij de ramp kwamen 148 men sen om, vooral Franse toeris ten. Muselier verklaarde dat de gevonden stoffelijke resten geen brandwonden vertonen, waardoor een explosie wordt uitgesloten. Ook ooggetuigen hebben geen ontploffing ge zien. Het toestel, met bestem ming Parijs, kreeg zaterdag in de Egyptische badplaats Sharm el-Sheilch vlak na de start pro blemen en stortte in de Rode Zee. Niemand overleefde de crash. De Egyptische autoritei ten wezen een aanslag al snel van de hand. Egyptische en Franse autoritei ten lieten het gehele weekeind door weten dat het ongeluk door een 'technische fout' was veroorzaakt. Voor de Zwitsers komt die conclusie niet als een verrassing. Het technisch on derzoek van één van de twee toestellen van Flash Airlines le verde volgens de Zwitserse bur gerluchtvaartdienst (OFAC) zo veel gebreken op, dat zowel de Egyptische autoriteiten als de 33 leden van het Europese Safa- programma van de resultaten in kennis werden gesteld. De Franse minister van verkeer, Gilles de Robien, verklaarde gis teravond dat de Zwitsers de Fransen 'in de loop van 2003' op de hoogte hadden gebracht van hun 'bedenkingen' tegen de Egyptische maatschappij. Frankrijk heeft daarop drie con troles op de toestellen laten uit voeren; alle drie met een posi tief resultaat. Het Franse pers bureau AFP had kort voor de interventie van de Franse mi nister gemeld dat toestellen van Flash na de Zwitserse maatregel tot tweemaal toe een noodlan ding in Europa hadden ge maakt. Eenmaal met een bran dende motor in Athene, in ok tober 2002, en enkele maanden later in Genève toen het toestel op weg was van Rome naar Pa rijs. Ondanks het vliegverbod mocht de piloot met zijn toestel toch op Zwitsers grondgebied landen. De uitzondering werd gemaakt omdat er sprake was van extreem slechte weersom standigheden in Parijs. Maar ook ditmaal waren de verklarin gen van de Egyptische maat schappij over de noodzaak van de tussenlanding 'onvoldoen de', aldus een woordvoerster van de OFAC. Vliegramp Egypte ISRAËL 737/. met 148 inzittenden op weg terug naar Parijs crasht 3 fan. vlak na $tart in Rode Zee S/AM/1 EGYPTE F yt. Sharm o fSAUDI- el-Sheikh ARABIÊ 75km RODEZEE weerd worden, dan is het een stuk minder druk. Dat is het effect dat deze gratis bus moet hebben." De gedeputeerde vindt het gratis busver voer - dat de provincie één miljoen euro kost - geslaagd, wanneer dagelijks driehon derd forensen tussen Leiden en Den Haag hun auto laten staan en de Interliner ne men. Dat komt neer op ongeveer vijf pro cent minder auto's. Of dat aantal vandaag al gehaald wordt, valt te betwijfelen. Daarvoor heeft het expe riment mogelijk enige aanlooptijd nodig. Esmeralda van der Plas is hoe dan ook overtuigd. Ze zal de gratis bus zeker onder haar vrienden promoten. Normaal gespro ken neemt ze alleen op maandag de Interli ner - dan kan haar echtgenoot haar bij het Transferium afeetten - en op andere dagen de bus vanuit Leiderdorp, waar ze woont. „Maar ik probeer zeker om deze bus vaker te pakken. Vanuit Leiderdorp is het zeven strippen naar Den Haag. Die spaar ik allemaal uit, wanneer ik hier vertrek." door Eric-Jan Berendsen leiden - Een 56-jarige vrouw uit Leiden is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen. Zij werd rond twee uur gevonden in een sloot langs de Oegst- geesterweg in Leiden. Met zware onderkoelingsver- schijnselen is de vrouw over gebracht naar het LUMC, waar zij enkele uren later overleed. Op de plek waar de vrouw werd aangetroffen, is door de politie een man aan gehouden. Het is onbekend of hij een relatie had met de vrouw, of dat hij als getuige of verdachte wordt gezien. Kort voor twee uur kwam er bij de politie een melding binnen dat er iemand langs de Oegstgeesterweg in het water lag. Politie, ambulan cepersoneel en duikers van de brandweer vonden de vrouw in een wak in het ijs. Hoe de vrouw in het water is terechtgekomen, is onbe kend. De sloot ligt vlak naast de ingang van het parkeer terrein van voetbalvereni ging UVS en loopt evenwij dig aan het trainingsveld van Lugdunum. Meteen na de vondst werd een deel van het gebied met roodwitte linten afgesloten. Ook het grasveld bij de te genover de ingang van het parkeerterrein van UVS gele gen gemeentelijke ijsbaan Oegstgeest werd afgesloten. Waarom dat gebeurde, wil de politie niet zeggen. Giste ren waren rechercheurs overdag nog bezig met het onderzoek en werden er ook luchtfoto's van het gebied gemaakt Een deel van de sloot waarin de vrouw was gevonden, werd leegge pompt en er werd in de bag ger gezocht. Waarnaar werd gezocht is niet bekendge maakt. Wel roept de politie getuigen op zich te melden. Noodlanding Fokker 70 münchen - Een straalvliegtuig van Austrian Airlines met 33 mensen aan boord heeft van morgen een noodlanding ge maakt in een besneeuwd wei land op zo'n twee kilometer van de internationale luchtha ven van München. Het toestel, een Fokker 70, kampte met een motorstoring. Drie mensen raakten licht gewond. Het vlieg tuig, van Wenen onderweg naar München, landde zonder het landingsgestel uit te klappen. Ruud Gullit trainer bij Feyenoord Rotterdam - Feyenoord heeft vandaag Ruud Gullit gepresen teerd als de nieuwe trainer voor de volgende twee seizoenen. De club moet nog officieel toe stemming krijgen van de KNVB, omdat Gullit een doorlopend contract heeft bij de voetbal bond. Mark Wotte, nu nog coach van Willem II, wordt met onmiddellijke ingang de opvol ger van de opzij gezette tech nisch directeur Rob Baan. Bij Willem II volgt Robert Maas kant Wotte van RBC in de zo mer op. Pagina Sport (advertentie) W( gaan zorgvukJg om met persoortsgr Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 712141 40011 56,20 56,70 s. In het colofon van de krant treft u nadere informal» aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische beteSng is n^n Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1