Dikke Hannes valt vanzelf af in Seks tot je laatste snik :234 door Nicolai Lensen Nog niet zo lang geleden dronk Van Lies - „Noem me maar Dikke Han nes hoor, zo kent iedereen mij" - zo'n 25 blikjes (light) cola per dag. Nu zijn dat per etmaal liters water geworden. Eten doet hij naar eigen zeggen niet meer buitensporig veel. „Boterhammen, warm eten. Dat is toch niet abnormaal? Snoepen tus sendoor is uit den boze. Ik heb zwaar suikerziekte en bovendien veel maagproblemen. Ik kan hele maal niet eten wat ik wil. Fruit wel veel. En water, veel water. Ik heb al tijd dorst. Dat komt door de suiker." Samen met zijn vriendin woont Hannes in een eenvoudige eenge zinswoning op een steenworp af stand van de Deventer binnenstad. Aan de eetkamertafel doet hij zijn verhaal. Niet de stoelleuning, maar de muur geeft hem steun. Er is een medewerkster van de trombose- dienst op bezoek voor de wekelijkse controle. Alles is in orde. Over een uur komt de huisarts weer buurten en tussendoor moet hij insuline spuiten. De ochtend begon met het slikken van tien verschillende medi cijnen en straks volgt er nog zo'n portie. „Ik heb net weer vijftig dozen met allerlei tabletten gekregen. Iedere dag heb ik wel een afspraak met een dokter. Ik ben erg veel ziek. Daarom ben ik zo afgevallen. Dit jaar heb ik tien keer in het ziekenhuis gelegen. Dikke Hannes van Lies op zijn scootmobiel voor de deur van zijn woning. Naast hem neef Dirk: 'Hannes is het afgelopen jaar honderd kilo afgevallen. Zoveel weeg ik.' Foto: Cees Baars niet anders. Het enige verschil is dat ik nieuwe kleding moet hebben, maar lopen gaat niet beter." Neef Dirk wordt richting televisie ge dirigeerd. De familiefoto's komen op tafel, terwijl Hannes nog maar eens een flinke slok water neemt. „De he le familie is dik en allemaal hebben we datzelfde kleine hartje. Mijn zus en broer wegen niet veel minder dan ik. En kijk, dit is mijn vader. Een bes te man, maar ook niet de dunste. Mijn broer heeft een maagballon la ten plaatsen in België. Daar begin ik niet aan. Als je even niet goed oplet en het gaat het mis met die ballon, ben je zo maar dood." „Deze slanke tiener ben ik op de paardenmarkt in Rijssen. Ik was niet altijd zo dik. Mijn bordje ging altijd wel netjes helemaal leeg, maar dat bordje werd op een bepaald mo ment een schaaltje en toen een schaal en alles ging op. Ik was ruim twintig en kon geen kleding meer kopen in de normale winkel. Toen ging er wel een alarmbel af, maar te laat, ik was enorm zwaar en kon niet meer minderen. Natuurlijk wilde ik afvallen. Ik heb het geprobeerd, al lerlei kuren en diëten. Het hielp alle maal niets. Bovendien heb ik zwaar suikerziekte, dat heeft er ook alles mee te maken dat ik maar moeilijk kan afvallen." In de zomer van 2002 sloeg de weeg schaal uiteindelijk uit naar zo'n 335 kilo. Zo zwaar was Hannes in zijn hele leven nog niet geweest. Jaren lang dijde hij langzaam uit en onder tussen namen de gezondheidskwa len in hetzelfde tempo toe. Hart-, nier-, lever- en maagproblemen, lek kende bloedvaten, sterk wisselende bloeddruk en altijd benauwd. Han nes is net vijftig geworden, maar zijn lichaam is al versleten. „Ik ben heel veel ziek. Dat komt niet alleen omdat ik zo dik ben. Dat is te makkelijk. In het ziekenhuis liggen tien dunne mensen tegenover één dik iemand. Als alleen gewicht voor gezondheidsproblemen zou zorgen, waarom liggen er dan zoveel dunne mensen in het ziekenhuis? Net als bij mijn vader zorgt vooral de suiker voor problemen. Liever was ik min der zwaar. Natuurlijk is dat gezon der. Er is geen sprake van dat ik zo dik wil zijn, maar ik ben nu eenmaal zo." De Deventenaar hapt zo af en toe naar adem en gaapt veelvuldig. In de hoek van de woonkamer staat een tweepersoonsbed, waarop Hannes het alleenrecht heeft. Naast de kus sens bungelt een slangetje. „Voor zuurstof. Ik heb altijd een aantal flessen klaarstaan en dit apparaat zorgt dat ik zelfs zuurstof kan krijgen als de stroom uitvalt. Ook in de auto en op mijn scootmobiel heb ik zo'n luchtapparaat. Ik kan niet zonder. Ben altijd maar moe." Daar ga ik aan het infuus en knap onmiddellijk weer op. Terug thuis is het vaak snel weer mis. Faam Vanwege zijn enorme omvang is Dikke Hannes beroemd. Hij werd gekroond tot zwaarste inwoner van de Benelux en kreeg een vermelding in het Guinessbook of records. Ne- derlahd, België en Duitsland maak ten via de televisie en kranten kennis met hem. In Deventer is er niemand die hem niet kent. Op zijn elektri sche scootmobiel is Hannes een op vallende verschijning. Hannes lijkt op het eerste gezicht trots op zijn internationale faam. „Iedereen kent me", glimlacht de vriendelijk ogende reus. „Ik word niet aangekeken op mijn omvang. Geen mens heeft me ooit uitgela chen. Ook niet achter mijn rug om. De mensen kennen mij en ze groe ten me hartelijk. Dat is erg leuk." Zoals vaak bedriegt uiterlijke schijn. Hannes zou alle aandacht graag op geven in ruil voor een wonderdieet dat echt werkt. „Ik kan heel weinig. Ben altijd moe en kan nooit langer dan een paar uur van huis weg. Van wege mijn slechte gezondheid is dat onmogelijk. Op vakantie ben ik dan ook nog nooit geweest. Liever was ik dun. Het afgelopen jaar ben ik hon derd kilo afgevallen, maar ik voel me heeft hij problemen met zijn bloed vaten en zonder het gipsverband zou het vocht zich te veel in zijn on derbenen ophopen. „Mijn benen zouden zonder het gips open knap pen." Sinds hij een paar jaar geleden van de verzekering een scootmobiel kreeg, is Hannes weer een beetje mobiel. „Ik kan weer naar Go Ahead, naar mijn paardjes in een wei hier in de buurt of naar het centrum van de stad. Ik was daar tien jaar niet meer geweest. Helaas kan ik met kou of regen niet met de scooter weg. Ik heb zo een longontsteking te pak ken." Ondanks al zijn medisch leed hoeft niemand medelijden te hebben met Hannes. Samen met vriendin, twee kinderen en de rest van de familie heeft hij het 'best leuk'. „Mijn lieve vrouw en kinderen doen alles voor mij. Dankzij hen kan ik nog de din gen doen die ik leuk vind. Daar ge niet ik ook van." Zijn vriendin Matti knikt. Ze wil liever niet in de publici teit, maar een enkele vraag kan wel. „Het is moeilijk", zegt ze. „Hannes heeft veel zorg nodig. Hij is erg vaak ziek. Maar het gaat nu iets beter. Je eet nu veel fruit, hebt de cola gemin derd en drinkt veel water", glimlacht ze richting Hannes. Hij mompelt te rug. „We hebben het leuk samen." Liggend op zijn zij, blik gericht op de televisie, brengt hij het grootste deel van de dag door. Slapen doet hij ook in de woonkamer. Het is voor hem onmogelijk de rest van het gezin 's avonds naar de slaapkamers boven te volgen. Hoewel, slapen 's nachts? „Ik slaap heel moeilijk. Om de ha verklap word ik wakker. Dan heb ik vreselijk veel dorst. Alleen 's nachts drink ik al zeker twee liter water." Go Ahead Tijdens de slapeloze nachten biedt de televisie uitkomst. Dan ziet Dikke Hannes alle herhalingen en zapt de zenders af op zoek naar sportuitzen- dingen. „Ik hou van voetbal en volg alle duels op tv. De samenvattingen met Go Ahead Eagles mis ik niet. Go Ahead is mijn club. Het maakt niet uit of het slecht of goed me ze gaat. Ik kom er 33 jaar. Als ik kom aanrij den doen ze de hekken al los." Toch moest de reus het GA Eagles- stadion een paar jaar noodgedwon gen missen. Hij was een periode ge kluisterd aan huis. Hij wilde wel, maar hield het lichamelijk niet vol. Een paar meter lopen was en is de li miet. Volgens een vast schema wordt Hannes daarom regelmatig vanaf zijn knie tot zijn tenen in het gips gezet. Het is net alsof hij laarzen draagt. Zijn enkels kunnen Dikke Hannes niet dragen. Bovendien Hij was de zwaarste man ;yan de Benelux, maar viel het afgelopen jaar honderd kilo af. Desondanks behoort Hannes van Lies uit Deventer met 235 kilo schoon aan de haak nog altijd tot de zwaarste heren van het land. Hier is overigens geen sprake van een wonderdieet. Op zijn vijftigste is Van Lies' lichaam versleten. 'Dikke Hannes', zoals hij vaak wordt genoemd, is veel ziek en valt daardoor als vanzelf af. d 3 JANUARI BIJ Valt er voor vijftigplussers nog wat te verhapstukken op het gebied van seks? Of is dan de honger onderhand wel gestild en zijn ze aangewezen op viagra en glijmiddelen om hèt nog te laten lukken, /olgens seksuologe Hannie van Rijsingen uit Lelystad kun je seks hebben tot je laatste snik. Ze schreef er een boek over: Senioren op vrijersvoeten. door Lo van der Wal Ouderen en wonen, de financiële posi tie van ouderen, de gezondheid van ouderen, deelname van ouderen aan het arbeidsproces, het zijn uitgemolken onderwerpen die met enige regelmaat de media halen. Maar als het gaat om seksualiteitsbeleving van vitale oude ren is het plotseling stil. 'Het Volkomen Huwelijk' (1925) van Van der Velde, decennia lang de bijbel van katholiek Nederland op het gebied van seksualiteit, legt het er wel heel dik bovenop. In dit boek, dat bij Van Rijsingen thuis werd bewaard achter de glazen deurtjes van de kast, houdt het na de overgang gewoon op. Na die leef tijd was er kennelijk niets vermeldens waardigs meer te beleven tussen de la kens. „Misschien dat dit voortkomt uit de ge dachte dat seks hoort bij kinderen krij gen", oppert Van Rijsingen. Ook zij heeft heel lang gedacht dat haar ouders seksloze wezens waren die uitsluitend naar bed gingen om te slapen. Zo ge droegen ze zich trouwens ook. Haar va der gaf de kinderen een hand op ver jaardagen, geen kus. Wel gaf hij haar moeder bij die gelegenheid een kus op de wang. Jager Bijna tachtig jaar na 'Het Volkomen Huwelijk' wordt seks nog steeds gekop peld aan jeugd. Op een zender als The Box krioelt het van de kronkelende, slanke, uitdagende, vaak niets verhul lende en vooral rimpelloze lijven. Als er al een oudere opduikt in zo'n flitsende muziekclip is het een freak, een weirdo, een buitenstaander dus die niets heeft met de (belevings)wereld van jongeren. In veel reclames wordt de man neerge zet als een jager die altijd op een seksu ele manier naar een vrouw kijkt. Uiter aard is dat passé voor ouderen, die in reclames incontinent zijn of fungeren als vriendelijke opa. Van Rijsingen: „Er is één reclame waar in ouderen er goed afkomen. Die met dat liedje 'Rolling Years' waarin oude ren de tango dansen en van het leven genieten. Ik kom trouwens steeds meer mannen tegen die genoeg hebben van die jagersrol en op een normale manier met vrouwen willen omgaan." Van Rijsingen juicht dit toe. Mannen die hun jagerskleren hebben afgelegd hebben doorgaans een veel beter con tact met hun partner. En wezenlijk contact, daar schort het vaak aan. Bij veel partners staat seks gelijk aan het elkaar aan het gerief helpen. Van Rijsingen: „Vreselijk aan borsten of aan geslachtsdelen lebberen zijn seksuele handelingen en hebben niets te maken met een emotioneel samenzijn dat seks kan zijn." Als het om echt contact gaat hebben ouderen een voorsprong op jongeren die de hormonen door de keel gieren, heel erg gericht zijn op klaarkomen en die - zo hebben onderzoeken uitgewe zen - het geluk in een relatie afmeten aan hoe vaak ze seks hebben. Ouderen hebben geen echte piekorgas- mes meer, het duurt allemaal wat lan ger, ze hebben een langere 'herstelpe riode' nodig en ook zijn ze minder snel geprikkeld. Wie kan accepteren dat het lichaam trager is geworden heeft geen problemen. Ouderen kunnen het ge woon gezellig (blijven) maken in bed. In haai boek haalt Van Rijsingen de Amerikaanse psycholoog en seksuo- loog David Schnarch aan die onom wonden stelt dat oudere paren die be reid zijn om emotioneel meer in hun seksuele relatie te investeren meer ple zier aan hun seksualtiteit beleven in de tweede helft van hun leven dan in hun jeugd. Geilheid en het najagen van orgasmes spelen dan niet langer zo'n grote rol. Bovendien hebben de partners elkaar goed leren kennen en accepteren. Daardoor zijn ze beter in staat om hoofd, hart en geest met hun genitaliën te verbinden, waardoor seks dieper gaat dan snel even klaarkomen. Die diepere seksualiteitsbeleving kan volgens Schnarch leiden tot totaalorg asmen waarbij het hele lichaam is be trokken en zelfs tot meerdere orgas men. Niettemin, zo ervaart Van Rijsingen bij na dagelijks in haar praktijk, wordt er heel wat afgetobd door mensen die met de tweede helft van hun leven be zig zijn. Schrijnend is het verhaal van een ouder echtpaar dat het in tientallen jaren huwelijk hooguit twintig keer had gedaan. De man was dat beu en op zijn initiatief werd de hulp ingeroepen van de seksuologe. In de spreekkamer van Van Rijsingen bekende de vrouw in tra nen dat geslachtsgemeenschap haar fy siek pijn deed. In al die huwelijkse ja ren had de vrouw er nooit over gespro ken en de man had het zich nooit afge vraagd. Van een ander ouder echtpaar had de man zulke grote problemen op zijn werk dat hij daardoor geen erectie meer kon krijgen. Het was toch al een man van het type 'drop, drin, druit en draf en dat alles in een paar minuten. Sinds zijn erectieproblemen raakte hij z'n vrouw helemaal met geen vinger meer aan omdat-ie 'het toch niet deed'. Met het gevolg dat de vrouw na een po ver seksleven zelfs niet af en toe meer een schouder had om tegenaan te lig gen. Tandenborstel Maar het kan ook anders. Van Rijsin gen vertelt in haar boek het waar ge beurde verhaal van een echtpaar, waar van de man na een ongeluk een dwarslaesie opliep. Hoewel hij van af die tijd geen erectie meer kon krijgen hadden zijn vrouw en hij een zeer bevredigend seksleven. Met mond en handen bevredigde hij z'n vrouw en zelf kwam de man tot een orgasme door met een tandenborstel voorzichtig via z'n anus z'n prostaat te stimuleren, waardoor hij naar ei gen zeggen zelfs een intenser en tota- ler orgasme bereikte dan voor z'n dwarsleasie. Van Rijsingen: „Ook ouderen zijn slachtoffer van heersende ideeën over seks. Als seks al tijd iets beladens is geweest, als je altijd het idee hebt ge had dat er iets moet gebeu ren, komen mensen van rond de zestig met een probleem te zitten. Mensen voor wie seks altijd een bron van vreugde is geweest zijn ook bereid er op oudere leeftijd iets van te maken. Dat je gezellig wat met elkaar ligt te keute len in bed en nog klaar komt ook, kan tot op hoge leef tijd." Senioren op vrijers voeten door Hannie van Rijsingen, uit geverij J.H. Gott- mer/H.J.W. Becht bv. ISBN 9068341979/NUR 865. Seksuologe Hannie van Rijsingen. Foto: GPD/Alexander Maiks

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5