OM verdenkt Sumatrastraat tevreden met optreden ME soldaat van moord Irak El:1'" sprinters Prijzenslag supers naar climax TIJDENS DE IM'IH; HT) NOG VAN 0 #- H A.S. ZONDAG OPEN VAN 11 TOT 17 UUR Leidsch Dagblad VAN ROY N EN VISSERS C.S. 'Plunderaar in rug geschoten' Genieten in de 'Wassenaarse Alpen' Geef hem op via de speciale bon elders in deze krant! Bonaventuracollege Bezoek onze OPEN DAGEN LAATSTE Standhouders Beverwijkse Bazaar staken Staandwantvissers niet schuldig aan dood walvis Help slachtoffers aardbeving Iran! IGiro 555 Leidsch Dagblad Mullah Krekar verdacht van aanslagen Irak 'Vaccin tegen kinkhoest snel vervangen' Ijsbaan op Beestenmarkt een groot succes Vorig jaar veel moorden in regio Hollands Midden Opvoeden Van kinderen volgens René Diekstra Goethe Een goede mens is in zijn duister streven zich altijd toch de rechte weg bewust Weeromslag w 4/5° COMMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdacblad.nl Dagblad NR. 43427 LOS zaterdag 3 JANUARI 2OO4 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden VTel. (071) 5122362^ NR. 43427 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 door Silvan Schoonhoven leiden - De schroeiplekken liggen verbor gen onder een laagje aangevroren sneeuw. De tegels zitten weer in de stoep. Alleen een bushokje zonder glas herinnert in de Leidse Sumatrastraat nog aan het peloton ME'ers.dat tijdens de nieuwjaarsnacht moest optreden tegen een groep relschoppende jongeren. De tevredenheid over de rol van de brand weer, politie en gemeente overheerst in de wijk. Een 68-jarige bewoner ('Ano niem graag, want ze pakken je hier') is 'zéér content' met het optreden. „Ze zeg gen altijd: de politie hakt erop in. Maar ze hebben zich heel correct gedragen." Hij kent de Kooi al achttien jaar. Maar hoe het geweld de dag vóór oudjaar esca leerde, dat heeft hij nog nooit meege maakt. „Het was het hier net Korea. Een veldslag. De vlammen sloegen zes, zeven meter hoog. Bussen werden bekogeld met stoeptegels die ze uit de straat haal den. De dag voor oudejaarsavond werd de brandweer hier bekogeld. Pas onder politiebegeleiding konden ze blussen. Kijk, ik ben vroeger ook geen heilige jon gen geweest. Wij haalden ook kattenk waad uit. Maar wij liepen weg voor een agent. Nou zeggen ze: kom maar op." - Toch was het vorige jaren ook geen pret je, herinnert C. van den Bos van de bak kerij op de hoek met de Atjehstraat zich. Het asfalt weggebrand, politiehelikopters die boven de straat cirkelden. „We mo gen dit jaar niet mopperen. Ja, als je bij de omwonenden van het Steneveltpark gaat vragen, krijg je wel andere verhalen. Daar zijn schuttingen verbrand, vuilcon tainers kapotgemaakt. Ook A. den Dopper uit de Driftstraat is vol lof over de politie. „Twee dagen zijn ze hier in de weer geweest om rottigheid te voorkomen. Ze hadden duidelijk al het vermoeden dat het hier mis zou gaan, daarom was de ME er zo snel bij tijdens de jaarwisseling." den haag/gpd - Een 43-jarige Ne derlandse militair die deel uit maakt van de snelle reactiemacht in Irak is aangehouden op ver denking van moord. De man wordt ervan verdacht een Iraakse plunderaar van grotere afstand in de rug geschoten te hebben, zo heeft de persofficier van het openbaar ministerie in Arnhem gisteren verklaard. De vakbond van militair personeel AFMP is boos over de aanhouding. „Dit is buiten proporties. Het is oorlog. Daar vallen nu eenmaal doden." De militair is op 1 januari over gebracht naar Nederland. Giste ren oordeelde de onderzoeks rechter in Arnhem dat zijn aan houding terecht is. „Het onder zoek loopt nog volop," aldus de persofficier. Het openbaar mi nisterie bepaalt op. basis daar van of hij wordt vervolgd we gens moord, dan wel wegens doodslag of dood door schuld. Dinsdag beslist de rechter-com- missaris of de militair in voorar rest moet blijven. Voormalig hoogleraar militair recht prof. G. Coolen van de Universiteit van Amsterdam is zeer verbaasd over de tenlaste legging. „Misschien heeft deze militair gehandeld in strijd met de regels. Maar het lijkt me wel erg sterk om hem dan meteen van moord te beschuldigen." Volgens Coolen is het voor het eerst dat een Nederlandse mili tair tijdens een buitenlandse operatie voor een zo zware be schuldiging wordt teruggehaald. „Ik kan natuurlijk geen oordeel hebben over de situatie ter plek ke. Maar als een land militairen uitrust met wapens en hen naar een oorlogsgebied stuurt voor een moeilijke operatie, dan vind ik deze handelwijze van Justitie nogal schokkend." Coolen vermoedt dat het terug halen van de militair is ingege ven door de gespannen situatie in Irak. „Misschien hopen de Nederlandse bevelhebbers op deze manier de rust in de pro vincie Al Muthanna te bewa ren." De aanhouding is een ge volg van een incident van afge lopen zaterdag. Toen stuitte een Nederlandse patrouille in de Zuid-Iraakse provincie Al Muthanna op een groep plun derende Irakezen. Zo'n zeventig mannen probeerden een contai ner open te breken die van een vrachtwagen was afgevallen, op elf kilometer van een Neder landse basis. De patrouille, die uit acht man bestond, riep de hulp in van de snelle reactie macht. Die loste waarschu wingsschoten om de plunde raars tegen te houden. Een van de Irakezen raakte gewond, en overleed later in het ziekenhuis. (advertenties) ALLOCHTONEN Voor Jozias van Aartsen was 2003 een mooi jaar. Na diverse ninisterschappen promoveerde lij onverwacht tot voorzitter van de WD-fractie. De rol van iberale leider speelt hij intussen net zoveel overtuiging dat hij door collega's én parlementaire iers tot politicus van het jaar is ;ekozen. Niet dat zo'n verkie zing veel voorstelt, maar toch. ïesterkt door zijn verkiezing leeft Van Aartsen eens flink uit- ;ehaald naar PvdA-colIega Wou- er Bos, die hij gebrek aan lei derschap verwijt op het gebied van het allochtonenbeleid. De WD-leider blijkt nog steeds gif- te zijn dat Bos steun heeft ge weigerd aan het verbieden van slamitische scholen. Van de weeromstuit schuift Van Aartsen nu de totale mislukking van het integratiebeleid in de schoenen van de PvdA. De WD-leider schiet door. De afgelopen twintig jaar hebben de liberalen langer in de rege ring gezeten dan de sociaal-de mocraten. De WD heeft daar mee meer kansen gehad de im migratiestroom in te dammen dan de club van Bos. De eerlijk heid gebiedt te zeggen dat voor alle partijen - van links tot rechts - het migrantenvraagstuk taboe was. Wie herinnert zich niet dat wij len Hans Janmaat van de Cen trumpartij in de jaren tachtig tot persona non grata werd ver- jklaard. Ook de huidige Tweede (Kamervoorzitter, Hans Weisglas, en veel andere prominente fibe- jralen weigerden toen met hem in discussie te gaan. Van geen 'Kamerlid wordt verwacht dat hij zich door zijn politieke oppo nent laat overtuigen, maar het ontlopen van het debat was te kenend voor de verkramptheid (van de toenmalige politieke eli te. Het was de verdienste van Frits (Bolkestein dat hij als eerste iVVD-voorman de koe bij de ho rens vatte. Zijn waarschuwingen tegen de gevaren van de islam waren baanbrekend, maar ook in eigen kring omstreden. Zijn Opvolger Hans Dijkstal liet de harde koers van Bolkestein va ren en koos voor de zachte aan pak, die Van Aartsen nu de PvdA 'verwijt. Van Aartsen mag dan politicus van het jaar zijn, histó- ricus van het jaar is hij zeker niet. Hugo Schneider wassenaar - Eigenlijk is het niet echt, van de duinen glijden in Wassenaar. Maar met een dik pak verse sneeuw op de bomen én op de borstelbaan, de knapperende vuur- korven en de doordringende lucht van glühwein langs de kant, lijkt de skihelling van Duinrell wel heel veel op een oefenweide in de Alpen. Zelfs de Duitse gasten van het Wassenaarse attractie- en bungalowpark moesten toegeven dat ze zich op de gehuur de ski's in de rij voor de sleeplift eventjes in het zuiden van hun 'Heimat' waanden. Vandaag en morgen is de baan ook nog geopend. Foto: WFA/Peter van Rijswijk Deze maand kortingen tot 50 procent (advertenties) zaandam/anp - De al enkele maanden woeden de supermarktoorlog is gisteren in alle hevigheid hervat met een nieuwe prijzenslag. Terwijl des kundigen zich afvragen hoe lang de supers hier mee nog door kunnen gaan, kan de klant deze maand rekenen op kortingen van vijftig procent. Albert Heijn, aanstichter van de concurrentie slag, kondigde gisteren in paginagrote adverten ties de hamsterweken aan. De keten biedt pro ducten met eenmalige korting aan als die in grote hoeveelheden worden ingeslagen. De hamsterweken zijn bij AH de opvolger van de bonusacties in voorgaande jaren. „Dit zijn scher pere aanbiedingen dan voorheen in januari", kondigde een woordvoerder van AH aan. Hij wil de niet zeggen hoelang de actie gaat duren. Ook concurrent Laurus komt met acties. Zijn for mules Super de Boer en Konmar houden vanaf volgende week vier weken de prijzenparade, waarin kortingen van 40 tot 50 procent te halen zijn. Edah, ook van Laurus, heeft geen eenmalige ac ties maar vervangt zijn puntenkaart door een voordeelkaart. :3 Zie onze advertentie verderop in deze krant \jy Aa, xv -Ai. xv Vr -TF 7r "Tv Omdat u op de centen bent... Alkmaar: Noorderstraat 3 Hoorn: De Factorij 22 (afslag Hoorn-Noord) Leiderdorp: Meubelplein 10 Zaandam: meter Ghijsenlaan II Ook gevestigd in Amstelveen. Arnhem. Baarle- Nassau. Baiendiecht, Beuningen. Breda. Den Haag. Groningen. Kaatsheuvel, Numans- doip. Roosendaal. Rotterdam, Son, Woerden en Zwolle. Nieuw in Roosendaal, binnenkort in Wateringen, www.keukenconcurrent.nl beverwijk/gpd - Een deel van de marktkooplui op de Beverwijkse Bazaar houdt vandaag de winkels gesloten. Het gaat om standhouders op de Grand Bazaar, die ver bolgen zijn omdat vanaf vandaag een entreeprijs wordt geheven voor de hal waar zij staan. Tot nog toe was de Grand Bazaar altijd gratis toeganke lijk. De ondernemers vrezen nu een deel van hun klandi zie te verliezen. Of de winkels en restaurants ook daadwerkelijk allemaal dicht zullen zijn, is overigens nog de vraag. De meningen over een staking zijn enigs zins verdeeld omdat er geen sprake is van een geschil tus sen werkgever en werkne mer, maar tussen verhuur der en huurder. In ieder ge val kan de marktdirectie dit weekeinde en volgende week acties verwachten. WOON FACTORY OUTLET LOODS 5 ZONDAG OPEN Planners gezocht www.atos.nl (vacature Roosterbureau) gehavende walvis werden ge vonden, dat het dier in een staand net verstrikt was ge raakt. Het dier was onbedoeld slachtoffer geworden van een vorm van visserij die door som migen illegaal wordt bedreven, zo liet Smeenk weten. Beide beschuldigingen neemt hij nu terug, zo laat hij met ex cuses weten in een brief aan deze krant. De circa twintig kleine vaartuigen in de Neder landse staandwantvisserij varen allemaal met de benodigde ver gunningen, zegt Smeenk nu op gezag van Cramer. „In de hectiek van de gebeurte nissen heb ik mij laten voeden met informatie die achteraf niet juist bleek. Cramer heeft mij di rect opgebeld en heeft gezegd: dit klopt niet. We hebben een hele middag in Naturalis zitten praten, heel vriendelijk en heel open, over de staandwant- en andere visserij. En over de in heemse bruinvissen, want die worden veel vaker per ongeluk gevangen, dan die enkele buit rug die in de zuidelijke Noord zee niet thuis hoort." door Saskia Buitelaar leiden-katwijk - De jonge buit rug die op 20 december is ge vonden voor de Katwijkse kust, kan onmogelijk zijn verdronken in de netten van een staand- wantvisser. Conservator Smeenk van het Leidse muse um Naturalis uitte die beschul diging ten onrechte, zegt hij nu. „Ik baseerde mijn uitspraken op onjuiste informatie." De vissersboten die met staan de netten tot tien mijl uit de kust op tong en kabeljauw vis sen zijn hooguit vijftien meter lang. De grootste boten zijn slechts de helft groter en zwaar der dan de buitrug die bij Kat wijk werd aangetroffen. Van een net dat hooguit driehon derd kilo kan dragen, trekt een walvis van acht ton zich niets aan, zegt staandwantvisser Cra mer uit Noordwijk. Bovendien is hij de enige in deze visserijtak die momenteel voor dit deel van de Hollandse kust vaart en hij was niet op zee, toen de buitrug stierf. Cramer voelde zich wel aange sproken, toen hij in de media de uitlatingen van Smeenk las. Die meende vanwege de res tanten visdraad die in de zwaar j MENSEN IN N00D/C0RDAID, NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB. STICHTING f» 9ffÊÊ*3} HA De hulporganisaties zijn in actie Help nu en geef www.giro555.nl SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Den Haag Pagina R3: Het blijft speculeren zolang de visserij zwijgt n MEUBELPLEIN LEIDERDORP A4, afslag 6, gratis parkeren. Meer info: 071 - 541 65 85 of www.meubelplein-leiderdorp.nl Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMD Vf|^ Straat PostcodePlaat; Telefoon Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. I Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 (i.v.m. controle nabezorging) i hel colofon van de krant treft u nadere informatie ai Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Ba automatische betaSng ts m'p bank-gvonummer Handtekening: 712141 T 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1