m Jaarwisseling 'relatief rustig' SETS Leidse musea meer in trek verkopen? Dode en zwaargewonde bij vuurwerk in Katwijk Leidsch Dagblad Duitse bondskanselier op herdenking D-Day Ondanks 40 arrestaties, charge ME en massale vernielingen in Leiden Leidsch Dagblad Automobilist langer in file in 2003 Barre duik Treinkaartje opnieuw duurder VRIJDAG 2 januari 2004 OPGERICHT 1 'MAART 1860 Noorwegen I wint World Idol REGIO Gemeentefeest slecht bezocht door 'geruchten' Hieuwe trend jroor 2004: Hollands Glorie WEG&WIE Nederlands circuit n Andalusië igt niet goed Hamerling Als dingen waaraan wij gewoon zijn, ons lief zijn geworden, dan zijn we bang voor het nieuwe; het doet ons haast pijn Leidsch iSi Dagblad a 1 rtnr. 43426 los SPRINTERS internet: www.leidschdagblad.nl nr. 43426 losse nummers 1,15 zaterdag 1,60 De mobiele eenheid in actie komen in de een groep jongeren. Foto: Hielco Kuipers moest tijdens de nieuwjaarsnacht rond één uur Sumatrastraat na een treffen tussen politie en De gemoederen liepen hoog op. door Eric-Jan Berendsen leiden - Zo'n tachtig illegale vreugdevu ren, veertig arrestaties, een charge van de Mobiele Eenheid aan de Sumatrastraat, maar een Stevenshof waar het dit keer niet tot excessen kwam. Politie en ge meente Leiden spreken van een relatief rustig verlopen jaarwisseling. Toch wer den door de hele stad bushokjes vernield, wijkcontainers in brand gestoken en moest straatmeubilair het ontgelden. De precieze schade is nog niet bekend. In de Sumatrastraat kwam de ME rond één uur in actie omdat een groep jonge ren zich tegen de politie keerde bij een illegaal vreugdevuur op de hoek van de Atjehstraat. Toen agenten iemand wil den aanhouden, werd er met stenen en flessen gegooid en ontstond een vecht partij. Eén agent liep hierbij een wond boven zijn oog op. Na een charge van de ME was het weer relatief rustig. Er wer den enkele aanhoudingen verricht. De veertig mensen die tijdens de jaar wisseling zijn opgepakt, worden ver dacht van onder meer vernieling, mis handeling en bedreiging. Rond één uur belemmerde een groep van ongeveer dertig personen de aanhouding van ie mand die betrokken was bij het stoken van een vreugdevuur op de Tromp straat. Een 53-jarige Leidenaar werd daarbij aangehouden wegens belediging van de politie. In de Stevenshof werd omstreeks elf uur op oudejaarsavond een 36-jarige Leide naar aangehouden in de Joke Smitstraat omdat hij een politieagent schopte. Me dewerkers van de gemeente Leiden wil den een geblust vreugdevuur opruimen, toen er een steen naar hun auto werd gegooid. Toen de chauffeur van de auto de menigte daarop aansprak, werd hij bedreigd door de verdachte, die zijn woede daarna afreageerde op een agent. Op het Ina Boudier Bakkerplein schold om twee uur een Leidenaar de politie uit, nadat tot twee keer toe een illegaal vuurtje van hem was gedoofd. De man werd gearresteerd. Door de hele stad werden bushokjes ge sloopt, straatmeubilair vernield, ver keersborden uit de grond getrokken en wijk- en vuilcontainers in brand gesto ken. In de Merenwijk sloopten jongeren houten tuinhekjes, stalen vuilniscontai- ners uit tuintjes en gooiden zij gestolen tuinmeubilair op vreugdevuren. Bewo ners die direct aangifte wilden doen, kregen te horen dat dat pas vandaag kan. Pagina Ri: Lenferink prijst hulpverleners, maar baalt van vernielingen IMMENTAAR ROKEN de tweede dag waarop goede ornemens worden getest, ijdt een recordaantal Neder- nders tegen ontwenningsver- lüjnselen van een nicotinever- iving. Liefst een miljoen men- l, een op de vijf rokers, is van an in het nieuwe jaar de siga- te laten liggen. De nieuwe, lerst strenge anti-rookwet, is larbij voor velen de directe inleiding. Van goede voorne ens komt doorgaans overigens einig terecht Zestig procent in de stoppers haalt het einde (i de eerste week niet zonder de gewoonte terug te vallen, [fvallen en meer bewegen - wee andere goede voornemens zijn een zelfde lot beschoren, laar het rookbeleid zich jaren- ng liet samenvatten in de leus amen komen we er wel uit', is nieuwe wet het antwoord op t feit dat een vrijblijvende op- tep tot sociaal gedrag lang niet tijd werkt Al in 1990 verbood overheid het roken in haar lenbare ruimtes, variërend in de hal van het gemeente lis tot de wachtkamers bij de iciale dienst Maar veel werk- emers moesten noodgedwon- en blijven werken in de sigaret- lenlucht van hun collega's. Pas pi 2000 slaagde een medewerk ster van de PIT er in via de rechter een algeheel rookverbod )p haar werkplek af te dwingen, pat rookverbod is nu in de wet Ugemeen gemaakt Vaar de samenleving er samen liet uitgekomen is, blijft de kaag of de strenge regels van iverheidswege slagen in het te- rringen van het roken. Bij vraag past enig cynisme. Rookverboden op tochtige over- lekte perrons en in café's zijn ot mislukken gedoemd. Nie- nand immers zal de handha- dng ervan afdwingen. Het valt >iet te verwachten dat treincon- lucteurs de bestraffing van de jokende passagier die wacht op i'n trein prioriteit zullen geven •oven de aanpak van de agres- lieve zwartrijder. Het gevolg zal jijn dat burgers elkaar op het jngewenste gedrag moeten aan breken. Het het elkaar aanspreken op [edrag is niks mis. Dat zou ook 'aker op andere terreinen moe ien gebeuren. Van overheidswe ge afgekondigde regels zijn loorgaans niet meer dan een jymbool; ze geven een richting (oe we er als samenleving uit toeten komen. tyter de Vries katwijk - Een 39-jarige Katwij- ker is bij de jaarwisseling om het leven gekomen toen bij het afsteken van groot vuurwerk op het Vuurbaakplein een zware vuurpijl tegen zijn hoofd aan schoot. Zijn 36-jarige zwager uit Katwijk die vlak bij hem stond, raakte zwaargewond bij de ex plosie. Hij is met ernstige brandwonden overgebracht naar het Brandwondencentrum in Rotterdam. Het ongeval gebeurde volgens de politie rond vijf over twaalf, toen de twee Katwijkers hun vuurwerk wilden afsteken op het Vuurbaakplein. Bij het aan steken van een grote pot met vuurpijlen ging het fout. De Katwijker vermoedde dat de lont niet brandde en wilde een nieuwe poging ondernemen om hem aan te steken. Toen de Katwijkers dichtbij het vuur werk kwamen, raakte het pro jectiel - dat met kracht honderd meter de lucht in had moeten schieten - de 39-jarige Katwij ker en ontplofte. De politie vermoedt dat het ille gaal vuurwerk betreft. In elk ge val hadden de mannen de doos al enige maanden in huis, dus lang voor de legale verkoop van vuurwerk begint, zegt de Kat- wijkse politieteamchef J. van Duijvenbode. Hij was kort na het ongeval aanwezig op het Vuurbaak plein, samen met burgemeester Wienen. Een surveillanceauto die juist over de Boulevard ter hoogte van de Vuurbaak reed, was binnen enkele seconden ter plekke. Ambulances waren er na enige minuten. Later arri veerde ook een traumateam van het LUMC. De trauma-artsen probeerden in de ambulance het 39-jarige slachtoffer te stabiliseren om hem naar het ziekenhuis te kunnen vervoeren. Maar een klein uur nadat het ongeval plaatshad, is de man overleden. Pagina R3: 'Vuurbaakplein is altijd rustig' (advertentie) Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gi NaamM Vy f|^ Straat m .1 Postcode Telefoon Wij gaan zonjvukfcg om met petsoonsgegevens. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Plaats (i.v.m. controle nabezorging) het colofon van de krant treft u nadere infonnatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betaling Is mjn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl rtAÏITHI.g.r 111111 'TM parijs/ap - De Duitse bonds kanselier Gerhard Schroder is uitgenodigd om op 6 juni in Frankrijk de herdenkingen rond de 60ste verjaardag van D-Day bij te wonen. Dat heeft de Fran se regering gisteren bekendge maakt. De uitnodiging is historisch; nooit eerder was een Duitse lei der aanwezig bij de herdenking van de landing van geallieerde troepen in Normandië in 1944. Schroder is erg blij met de uit nodiging en heeft die aangeno men, zei zijn woordvoerder. De Duitse bondskanselier zal op 6 juni vergezeld worden van de leiders van de in de Tweede Wereldoorlog geallieerde lan den, onder wie de Amerikaanse president George Bush. De uitnodiging van Schroder voor de herdenking van de gro te tegenaanval van de westerse geallieerden in de Tweede We reldoorlog toont aan hoe de be trekkingen tussen Frankrijk en Duitsland de afgelopen jaren verbeterd zijn. Bij de 50ste ver jaardag van D-Day in 1994 was den haag/gpd - Nederlandse automobilisten brachten het af gelopen jaar meer tijd doelloos achter het stuur door dan in 2002. De 'filedruk', de files uit gedrukt in minuten, lag in 2003 bijna zes procent hoger dan vo rig jaar. Ook het aantal files nam toe. Dat blijkt uit cijfers van de Ver- keersInformatieDienst (VID). In 2002 was het aantal fileminuten juist flink gedaald ten opzichte van 2001. De filedruk lag toen zeven procent lager dan in het jaar daarvoor. In 2003 steeg ook het aantal files met ruim dui zend tot 33977. Oorzaak van de ellende is vol gende de VID het weer. In de eerste maanden van het jaar zorgde neerslag voor extreem zware spitsen. Maar ook het goede zomerweer pakte nega tief uit voor de drukte op de weg. Dit jaar was het aantal file minuten door vakanties en an dere uitstapjes bijna twee keer zo hoog. Ruim zes procent van de filedruk werd veroorzaakt door wegwerkzaamheden. Dat is iets meer dan in 2002. Het was in 2003 het drukst op de weg op 6 januari om kwart voor negen. Op dat moment stonden er 63 files, met een to tale lengte van 513 kilometer. Op 24 november stonden de meeste files tegelijk, namelijk 72. De gemiddelde file was vier kilometer lang. De langste file van het jaar stond op de A12 tussen Reeuwijk en Bunnik: 39,3 kilometer. De VID verwacht dat de A9 bij Haarlem-Zuid volgend jaar uit de kopgroep verdwijnt, door de opening van de nieuwe A5. Weggebruikers van de A16 rich ting Breda, tussen 's Graven deel en de Moerdijkbrug had den in 2003 de meeste kans om in de file terecht te komen. Ab solute koploper in de file-over zichten is in minuten gemeten echter nog altijd het knooppunt Everdingen, hoewel de druk daar wel iets is gedaald ten op zichte van 2002. Spitsstroken brengen sinds juli en oktober 2002 beperkte verlichting voor de duizenden automobilisten die dagelijks vaststaan in de twee ergste files van Nederland. De grootste verschuivingen in de filetop worden veroorzaakt door wegwerkzaamheden. Filehitparade 1. A2 Utrecht richting 's-Hertogenbosch bij knooppunt Everdingen 2. A2 Den Bosch richting Utrecht bij knooppunt Everdingen 3. Ag Alkmaar richting Amstelveen bij Haarlem-Zuid 4. A20 Hoek van Holland richting Gouda bij Rotterdam Centrum 5. A8 Zaandam richting Amsterdam bij het Coenplein 6. A10 De Nieuwe Meer richting Coenplein bij de Coentunnel 7. A27 Gorinchem richting Breda bij de Merwedebrug 8. Ai3 Rijswijk richting Rotterdam bij Berkel en Rodenrijs 9. A4 Delft richting Amsterdam bij De Nieuwe Meer 10. Ai Amsterdam richting Amersfoort bij Muiden t de toenmalige bondskanselier Helmut Kohl niet uitgenodigd. 'Operatie Overlord', de code naam van de geallieerde lan ding in Normandië, zal her dacht worden in Arromanches, een Normandisch stadje tussen twee belangrijke stranden waar de soldaten aan land kwamen op 6 juni 1944. noordwijk - Wat de Noordwijkse badgasten betreft kan het blijkbaar niet bar genoeg zijn. De sneeuw en de lage temperatuur van nieuwjaarsdag weerhielden hen er in elk geval niet van om massaal af te komen op de nieuwjaarsduik die ter hoogte van de po litiepost werd gehouden. In die badplaats heet de eerste plons de 'Beach Break New Year's Splash', naar de organisator surfshop Beach Break. Eigenaar van die zaak, Hank Snel, was erg opgetogen over de opkomst. „Dit is het derdejaar dat we het doen. We willen een mooie traditie neerzetten en het wordt elke keer beter. Er waren ruim drie honderd deelnemers. Ik denk dat ze het vanwege de sneeuw extra stoer vonden om te gaan duiken. Volgend jaar dus graag nog meer sneeuw." Foto: Dick Hogewoning Aantal bezoekers stijgt naar ruim 625.000 door Ad van Kaam leiden - De zes grote Leidse musea hebben in het jaar 2003 ruim 625.000 bezoekers getrok ken. Dat is 7 procent meer dan in het jaar daarvoor. Gerekend over de afgelopen vijf jaar bete kent het zelfs een record. Natu- ralis, dat zijn eerste lustrum vierde, nam opnieuw het leeu wendeel van het totale bezoe kersaantal voor zijn rekening. Een derde van die 625.000 be zoekers kwam af op de ten toonstelling Dino Argentino in Naturalis. De enorme botten van deze uitgestorven dinosau riërs zijn nog niet zo lang gele den in Patagonië ontdekt. Ze waren ook nog niet eerder bui ten Argentinië te zien geweest. De mensen stonden er voor in de rij. Vooral in de kerstvakan tie liep het storm. Alleen al in de maand januari 2003 trokken de Leidse musea bijna 80.000 bezoekers. Niet alleen Naturalis deed goe de zaken, ook de Hortus Bota nicus, het Rijksmuseum voor Volkenkunde en Boerhaave ver welkomden beduidend meer bezoekers dan in het jaar daar voor. De gratis openstelling in de herfstvakantie van Volken kunde en Boerhaave had zeker een positieve uitwerking op de bezoekersstroom. Boerhaave telde in de periode zelfs nog nooit zoveel bezoekers. Volken kunde hoopt met een publieks trekker als Kuifje - nog tot eind augustus - ook in 2004 voort te gaan op het pad omhoog. Ook het Rijksmuseum van Oudheden en het Stedelijk Mu seum De Lakenhal verwelkom den meer bezoekers dan in 2003. Dat was mede te danken aan publiekstrekkers als Syrië in het RMO en de grote over zichtstentoonstelling van Floris Verster in De Lakenhal. Leeuwarden - Het rookverbod in onder meer treinen - met in gang van 1 januari - leidde op nieuwjaarsdag al tot een flinke vechtpartij in de intercity tus sen Leeuwarden en Zwolle. Daarbij moest een persoon in het ziekenhuis worden opgeno men. Een passagier van de in tercity maakte een opmerking over het roken van een sigaret in de trein. De roker sloeg hem toen direct in het gezicht, waar bij de persoon een gebroken neus opliep. Drie vrienden schoten daarop de man te hulp en belaagden de roker. Hier door raakten nog eens twee mensen lichtgewond. De politie hield de betrokkenen in Zwolle aan. utrecht/anp - De prijs van het treinkaartje wordt dit jaar zeer waarschijnlijk nog een keer ver hoogd. Dat heeft een woord voerder van de Nederlandse Spoorwegen vandaag gezegd. De vervoerbewijzen zijn don derdag gemiddeld 4 procent duurder geworden. Het gaat hier om de reguliere tariefstij ging. De NS mogen de prijzen twee keer per jaar verhogen als een bepaalde punctualiteit is bereikt. Zodra over een periode van twaalf maanden gemiddeld 84,4 procent van de treinen op tijd heeft gereden, rekenen de NS 2,075 procent meer voor een kaartje. Dat hebben de NS met consumentenorganisaties als Rover en de Consumenten bond afgesproken. ,,Dat per centage gaan we dit jaar zeker halen", zei de zegsman. De NS zijn optimistisch over de punctualiteit, omdat die de af gelopen jaren een stijgende lijn laat zien. Reed in 2001 79,9 pro cent van de treinen volgens de dienstregeling, afgelopen jaar was dat 83,1 procent. Daar komt bij dat ook in 2004 de NS veel nieuwe treinen zullen in zetten, die minder vaak defect raken dan het oud materieel. De NS verwachten in de herfst minder last van gladde sporen. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1