Wereldwijde vrees voor aanslagen 'De politie is gewoon bang van die gasten hier' Mogelijk toch gif in de Noordzee beland Bezwaarde dominees in januari naar rechter Politie neemt minder illegaal vuurwerk in beslag Leidsch Dagblad Ook bomalarm in Nederland Intens verdriet Zestien jaar in cel voor Ozonmoord Masturberende automobilist treft agente Leidsch Dagblad heeft voor kiezingen lere leider' aardbeving ii nog oplopen ruim 50.000 eggers aaien 2003 sselijk uit tstunnel onder >or kost Alphen n miljoen euro aatste dag van het jaar ;ld volledig in de greep terreurdreiging. De angst een nieuwe aanslag lijkt in de VS paranoïde vor- aan te nemen. Scherp ers en legerhelikopters vast onderdeel van het leeld. En hoewel in Euro- dagelijkse leven nog re- ingestoord zijn gang gaat, ook hier de angst voel- worden. De vraag is ge- ardigd of de wereld er jde oorlogsverklaring van ;ring Bush aan het inter- le terrorisme veiliger op irden. gaat om een lijst concre- Itaten dan liegt die er niet het terroristische be- Afghanistan de bergen jd en zit Saddam Hus- achter de tralies. Onder ran de Bush-doctrine - de iade een handje helpen e dreigen met geweld - ac- en de Iraanse ayatollahs iinspecties en kan kolonel ifi van de lijst van hoofd- lors van het terrorisme Hin afgevoerd. Heizijde van de medaille is ^olf aan zelfmoordaansla- fan Istanbul tot Saudi-Ara- ti van Jakarta tot Bagdad. ir aanziens des persoons. Internationale terrorisme een ongrijpbaar, veelkop- onster. Bijna altijd zijn de lit djs van zelfmoordaanslagen ï.v.lers van het land zelf. Gro- igeien van de bevolking in be- mojke moslimlanden als Pa- l en Indonesië sympathise- iet de terroristen, ie?wereld er veiliger op ge- 16|n? Vermoedelijk wel. heijdoen na 11 september was vrcoptie. Desondanks lijken roristen de eerste ronde te p^n gewonnen. In hun be- rjstjjkste doelstelling, het zaai- 19.n angst, zijn zij meer dan nglgd. Het 'gevoel' van onvei- d wordt met elke breed neten dreiging alleen maar r. Het Westen moet zich lok niet gek laten maken, ereèchtsstaat is ons grootste nt; Irvenheid en daar mag om- van vermeende onveilig- 11 Hooit aan gemorreld wor- asiAngst *s ook in deze een le raadgever. MENTAAR d of the Rings nineert het njaar 2003 ontant jwjaarsdag: rschijnheiligen Lichte sneeuw Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43425 LOS woensdag 31 DECEMBER 2003 dagblad NR. 43425 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 door Robbert Minkhorst leiden - Vorig jaar ontplofte daags voor oud en nieuw zijn auto. Dus neemt deze bewoner van het Alexandrine Tinneplein in de Leidse Stevenshof dit jaar zijn maatregelen. De nieu we auto staat bij zijn zus. Ziedend is hij nog altijd op de gemeente, de politie en burge meester Henri Lenferink, die hij een brief schreef. Bespottelijk vindt hij het, hoeveel moeite wordt gedaan om de jongeren het dit jaar naar de zin te maken om 'een veldslag' zoals vorig jaar te voorkomen. Terwijl hij, en andere gedupeerden worden vergeten. „De Leidse Stevenshof neemt voorzorgsmaatregelen voor viering oud en nieuw politie is gewoon bang van die gasten hier." Een andere voorzorgsmaatregel die de man neemt, is zijn naam niet prijsgeven. Hij is bang voor wraakacties. Vertellen over de ge beurtenissen wil hij wel. In het uitvoerige dossier dat hij over de rumoerige jaarwisse ling van 2002/2003 en de nasleep daarvan bij houdt, zit een foto van zijn uitgebrande auto. De ruit werd ingeslagen en er werd vuurwerk naar binnen gegooid. Het dossier bevat ver der vele krantenknipsels, tot en met de verha len over de prestaties van het politiekorps en het oordeel van de politiek over het optreden van de agenten tijdens oud en nieuw; 'Politie te soft'. In een poging de jongeren voor zich te winnen, wilde de politie vorig jaar een avondje met ze gaan bowlen. Uiteindelijk richtte een grote groep in de nieuwjaarsnacht grote schade aan, joeg ze buurtbewoners de stuipen op het lijf en oogde het Alexandrine Tinneplein daags na het rumoer alsof op het plein een veldslag had gewoed, zoals een on dernemer op het plein het omschreef. Er wer den 35 jongeren aangehouden. De rechtbank sprak iedereen vrij, wegens gebrek aan be wijs. Van het voornemen van de gemeente om alle schade te verhalen op de vandalen of hun ouders is niets terechtgekomen. Daags voor de volgende jaarwisseling oogt het plein bij station De Vink vertrouwd; groepjes jongeren rijden af en aan, afwisse lend op scooters of fietsen. Wat de nakende oud- en nieuwviering verraadt, zijn het ge knetter van een duizendklapper en het gegil van goedkope vuurpijltjes in de tunnel onder het spoor. Veel jongeren uit de wijk komen in de snackbar op het plein. De eigenaar daar van wil geen enkel commentaar geven. Bij de bloemenzaak staan het hout en de extra ra men klaar. Vorig jaar sneuvelde een ruit, ter wijl de boel toch was afgetimmerd - zo hard was de explosie van het vuurwerk. „We ho pen dat het goed gaat", zegt de medewerkster in de winkel. Pagina Ri: 'De politie moet zich aan onze wetten houden' schiphol-hamburg-brussel - De dreiging van terreuraanslagen houdt de wereld op de laatste dag van het jaar in zijn greep. De angst is het grootst in de VS. Daar zijn op aanwijzing van de inlichtingendiensten de veilig heidsmaatregelen verder ver scherpt. Ook in de Europese hoofdstad Brussel is men extra alert. Nederland kreeg gisteren op twee plekken - Schiphol en Den Haag - te maken met bom alarm. In Hamburg zou een zelf moordaanslag op een militair ziekenhuis zijn verijdeld. Het post- en distributieconcern TPG controleert de komende tijd extra op verdachte pakket jes die via het buitenland bin nenkomen. Aanleiding hiervoor zijn de twee pakjes met explo sieven die gisteren bij Eurojust en eerder deze week bij Euro pol in Den Haag werden afgele verd. Volgens TPG zijn de twee pakjes die in Den Haag werden afgeleverd niet via dit postbe drijf bezorgd. Behalve deze twee pakjes zijn de afgelopen dagen nog twee pakketjes met explosieven be zorgd bij Europese instanties. Eerder loregen ook voorzitter Prodi van de Europese Com- Pagina Binnenland: bam - Een moeder bivakkeert met haar gewonde zoontje in een tent in de omgeving ners zijn bang dat veel kinderen die de beving overleefden nu zuilen omkomen als ge- Vertrekhallen Schiphol van Bam. Door de verwoestende aardbeving van eind vorige week moeten tienduizen- volg van de kou. Pagina Buitenland: Dodental kan oplopen tot 50.000. drie uur dicht den Iraniërs de nachten noodgedwongen buiten of in tenten doorbrengen. Hulpverle- Foto: AFP missie en president Trichet van de Europese Bank explosieven toegestuurd. Volgens onderzoe kers zijn de vier explosieven verstuurd vanuit het Italiaanse Bologna en zit er een linkse an archistische organisatie in Italië achter. Op Schiphol werden gistermiddag de vertrekhallen 1 en 2 ontruimd nadat de mare chaussee een verdachte koffer had ontdekt. Later bleek er sprake van loos alarm. De Verenigde Staten hebben hun veiligheidsmaatregelen te gen terreuraanslagen voor de jaarwisseling drastisch ver scherpt. Het veiligheidsniveau zal daardoor ongekend hoog zijn, zei verantwoordelijk mi nister Tom Ridge. Een zelfmoordaanslag met een autobom op het militaire hos pitaal van de Duitse Bundes- - wehr in Hamburg is gistermid- 4' Z dag volgens politiewoordvoer- ders op het laatste moment ver- ijdeld. De CIA zou Duitsland WÈ getipt hebben dat zelfmoord- H commando's van de radicale moslimgroepering Ansar-e Is lam een aanslag beraamden. den haag/leiden - De 39-jarige hoofdverdachte uit Alphen aan den Rijn van de moord op de Leidse zakenman Jan van der Krieke (60) is gisteren door de Haagse rechtbank tot 16 jaar cel veroordeeld. Twee medeplichtigen, een Lei- denaar (32) en een 28-jarige Turk, kregen ieder negen jaar celstraf. De Bulgaarse huur moordenaar (30) werd tot 15 jaar veroordeeld. Een 31-jarige Bulgaarse kennis van hem die de contacten tus sen opdrachtgever en huur moordenaar had gelegd en on derhouden, moet 12 jaar achter de tralies. Tegen de vijf was res pectievelijk 20, 16, 18, 18 en 19 jaar cel geëist. Van der Krieke werd op 10 mei van dit jaar in wasserij Ozon vermoord door de Bulgaar, die van de Alphenaar 5200 euro voor deze ldus kreeg. De moor denaar was benaderd door de andere Bulgaar die illegaal in Ozon werkzaam was. Pagina Ri: 'Een controlerend en manipulerend persoon' (advertentie) dën helder/anp - Rijkswater staat houdt er nu nadrukkelijk rekening mee dat toch gif in de Noordzee is beland. Het schip Andinet- verloor tijdens de storm van 21 december op de Noordzee niet alleen drie con tainers met 630 vaten giftig ar- seenpentoxide, maar ook tus sen de vijftig en zestig losse va ten met dezelfde substantie. De drie containers zijn gister morgen op de zeebodem ge vonden. Hieruit zou geen gif zijn weggelekt. Een woordvoer der van Rijkswaterstaat kan niets zeggen over de hoeveel heid en de toestand van de los se vaten die in zee zijn beland of de plek waar ze zich bevin den. Hoewel de kans gering is dat ze aanspoelen, waarschuwt Rijkswaterstaat strandbezoe- kers alert te zijn op zowel rode vaten als rode zakken en de kustwacht, de gemeente of de politie te bellen als ze worden waargenomen. haarlemmermeer - Een 28-ja- rige Sassenheimer is de afgelo pen nacht gearresteerd omdat hij zich, rijdend op de A4, ach ter het stuur probeerde te be vredigen. Een erg gelukkige actie van de man was het niet, want het lustobject dat hij had gekozen, bleek een naar huis rijdende agente te zijn. Ze waarschuwde haar collega's toen de man de controle over zijn wagen verloor en bijna te gen haai' auto knalde. De Sassenheimer kwam om streeks één uur pal naast de agente rijden. Ze probeerde hem kwijt te raken door tel kens gas te geven en af te rem men. De Sassenheimer paste zijn snelheid echter steeds aan. Op een gegeven moment zag ze dat de man zich achter het stuur zat te bevredigen. Toen hij de macht over het stuur verloor, kon de vrouw een ongeluk maar net voorko men door haar wagen de berm in te rijden. Via haar gsm gaf ze het kente ken van de Sassenheimer door. De man kon korte tijd la ter bij zijn woning worden aangehouden. Hij heeft inmid dels bekend. 'Noodgedwongen en met pijn in het hart' door Silvan Schoonhoven nederhemert/katwijk - De her vormde dominees W. van Vlas- tuin en A. Vlietstra uit Katwijk aan Zee stappen in januari naar de rechter. Ze willen weten of ze zich - met behoud van goe deren zoals bijvoorbeeld kerk gebouwen en pastorieën - aan de kerkfusie kunnen onttrek ken. Van Vlastuin en Vlietstra maken de gang naar de rechter met een dertigtal andere 'bezwaar den' -hervormden die om principiële redenen niet mee willen in de nieuwe Protestant se Kerk in Nederland (PKN). Dat is een vereniging tussen de hervormde, gereformeerde en lutherse kerken die vanaf mei een feit is. De bezwaarden maakten hun gang naar de bur gerrechter gisteren officieel be kend op een persconferentie in het Gelderse Nederhemert. De gang naar de burgerrechter is 'noodgedwongen' en met 'pijn in het hart', verklaarde predi kant W. op 't Hof uit Nederhe mert namens de bezwaarde do- Leids team niet meer actief, wél succesvolle acties aan grens leiden/streek - Met de inbeslagname van 250 kilo illegaal vuurwerk heeft de Leidse politie deze maand veel minder vuurwerk onderschept dan in voorgaan de jaren. De grootscheepse controleac tie aan de grens met België op 18 de cember heeft succes, meent de politie. Maar het feit dat Leiden sinds dit jaar geen vuurwerkteam meer op straat heeft, kan ook een rol spelen, vermoedt F. Boonstra van het milieuhandhavings- team in Leiden, dat nu ook vuurwerk in het takenpakket heeft. „Tot vorig jaar bestond er in Leiden een apart vuur- 1' i. werkteam. Zo kreeg je bij overlastmel- dingen veel informatie. Nu dat team is afgeschaft, hoor je alleen van illegaal vuurwerk als iemand een ander verlinkt, of als er na overlast een onderzoek wordt gestart." Dat is jammer, vindt Boonstra, want in voorgaande jaren liep de 'buit' soms op tot tweeduizend kilo. Uit ervaring weet de politie inmiddels wel hoeveel illegaal vuurwerk er in om loop is. Het opheffen van een zelfstandig vuur werkteam is het gevolg van een andere werkwijze, legt Boonstra uit. Meldingen over overlast of illegale handel en opslag worden via het centrale informatiecen trum van de politie doorgespeeld naar de teams in de verschillende districten van Hollands Midden. De teams bepa len vervolgens of hun milieuteam actie moet ondernemen. „De teamchefs moe ten zelf hun budget bewaken en hun prioriteiten stellen. Als ze op dat mo ment geen extra geld kunnen vrijmaken, houdt het op." Als vanavond blijkt dat er opvallend meer verboden vuurwerk in handen van particulieren is gebleven - of ongelukken veroorzaakt - is dat wel- f minees. „We hebben tot het ui terste de kerkelijke weg bewan deld. Die liep dood." De gewetensbezwaarden willen aan de burgerrechter een zoge naamde 'verklaring voor recht' vragen. Die moet duidelijk ma ken of de landelijke kerk de be zwaarden kan dwingen om mee te doen met de kerkfusie of niet. De kerk stelt zich al jaren op het standpunt dat wie geen deel wenst uit te maken van een verenigde kerk, er dan maar uit moet stappen. Domi nees zouden het ambt moeten neerleggen, onwillige gemeen ten moeten hun geld en kerkge bouwen afstaan. Pagina R5: 'Meegaan met de PKN kan altijd nog' Tegeltjes naar openluchtmuseum hoogmade - De monumentale tegeltjes die voormalig LPF- staatssecretaris Cees van Leeu wen begin 2002 uit zijn Hoog- madese boerderij sloopte, gaan toch naar het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem. Van Leeuwen heeft besloten geen kopie te bouwen van zijn boerderij aan de Boskade, die hij voor de aanleg van de HSL moest verlaten. Pagina R5 Stadionverbod na kwetsen Deetman den haag - De supporter van ADO Den Haag die zich in no vember met ontbloot geslachts deel met burgemeester Deet man op de foto liet zetten, heeft van de voetbalclub een stadion verbod voor een jaar gekregen. De Haagse burgemeester Deet man heeft aangifte tegen de ADQ-fan gedaan wegens bele diging. licht reden om het vuurwerkteam weer in ere te herstellen, denkt Boonstra. Overigens heeft de politie in Leiden via een anonieme tip in november wel een illegaal verkooppunt opgerold in een woning in het centrum. Naast de 250 ki lo verboden vuurwerk is de afgelopen weken bovendien veertig kilo legaal vuurwerk in beslag genomen, van men sen die zonder vergunning méér dan tien kilo in bezit hadden. Pagina Ri: Mooier en groter vuurwerk is de trend Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. n<r„ Naam Straat M V n. controle nabezonjng) Wj gaan zorgwJdg om mei pereoonsgegevens. In he( colofon van be kranl tred u nadere rtomBbe aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij autonv3bsctie betaling is rrajn nk^taxwimw: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1