Fabriekshal, meelbol, vette spons Open tbc bij Leidse dakloze REGIO Patrick Groenendijk heeft het naar zijn zin in Noorwegen Keurmeester Peter Batelaan venspark jgt toch ugdevuur kshops over idloos internet m iête in .trenshof De gehele dag warme oliebollen en Appelbeignets. Zendeling in eigen stad Peter Batelaan, die de oliebollen in deze test met een professioneel oog bekijkt, is gepokt en gemazeld in de gastronomie. Hij be heert salon, terras sal ie privée en kook school Franglaise in de Raadhuisstraat in Alphen aan den Rijn. Batelaan was chef-pa tissier bij vreugd en Rust in Voorburg en werkte als kok in de Scheveningse Sein post, Auberge De Kie vit in Wassenaar, het Haagse Corona, Villa Rozenrust en de bi- stroquet op het Voor hout. Batelaan kreeg de oliebollen voorge legd zonder de her komst te weten. Hij let vooral op 'vulling, gaarheid, constructie foto: Mark Lamers en grootte LEIDEN - Wireless Leiden, de ig die een gratis draad lij ternet over de stad uit- ludt zondag een bijeen- P voor iedereen die zich iwil aansluiten. Vrijwilli gs rzorgen workshops over f® odigde hardware, soft- intennes en het oplossen Dblemen. De bijeen- n begint in sociëteit De om 14.00 uur. net van Dijk I- Er komt morgennacht en legaal vreugdevuur in tevenspark. In samen- met jongerenwerkers jongeren uit de Stevens vergunning van de ge- ovememen. Vandaag de papieren worden ge- b In totaal zijn er tijdens rwisseling vier legale vu- de stad. Voor de andere Hplekken toonde niemand |U stelling. rote brandschade zoals aar te voorkomen, is vuur dit jaar alleen toege- tnet vergunningen. Tegen r°'vreugdevuren gaat de nte streng optreden, ams rijden door de stad vuren te doven en de po- >akt brandstichters op. iele schade zal op hen n verhaald. Het slepen rstbomen is verboden, irgunningen voor legale levuren konden tot 12 iber worden aange- Toen er op die datum nog maar een verzoek ekomen van omwonen- an de Titus Brandsma- jesloot de gemeente zelf ergunningen aan te vra- )or verscheidene plekken stad en die ter overname bieden aan particulieren, werd op gereageerd door menden van het Tasman- jen de Drechtstraat/Linge- Jer uiteindelijk - als de LJfekeningen vandaag zijn II - toch ook kerstbomen verbrand in het Ste- ark is opvallend. De Ste- of was vorig jaar een van ekken waar de oud-en- viering gigantisch uit de iep. Om een herhaling te >men, gingen de gemeen- politie en jongerenwer- t gesprek met de jongeren wijk. Afgesproken werd n vreugdevuur te houden Valkenburgsemeer, maar lagen geleden bleek dat erbranden van kerstbo- >p die plek in strijd is met emene Plaatselijke Veror- g van de gemeente Val- irg. Daarop probeerden enwerkers de jeugd over :n om de vergunning over ïen voor een vreugdevuur Stevenspark. Dat plan eerste instantie weinig >p slagen te hebben, om- e jongeren zich volgens irtegenwoordiger Henny weer 'gepiepeld' voelden de gemeente. Niet alleen t het vuur bij het Valken- emeer alsnog onmogelijk maar ook omdat de ge- te steeds had gezegd dat Teugdevuur in het Ste- ark niet mogelijk was. Leidse oliebollen doorgezaagd door Eric-Jan Berendsen leiden - Spijt? Nee, absoluut geen spijt. Integendeel, de 16- jarige Patrick Groenendijk heeft het in Noorwegen enorm naar zijn zin. De Leidse scholier die eerder dit jaar werd geselec teerd voor een beurs van Uni ted World College (UWC) voor de school Red Cross Nordic in het plaatsje Flekke, in de omge ving van Bergen, heeft geen last van heimwee. De eerste vier maanden in Noorwegen had hij voor geen goud willen missen. Patrick is momenteel thuis in Leiden-Zuidwest tijdens de kerstvakantie. In augustus ver trok hij naar Flekke waar hij na een busreis van een dag en een nacht aankwam. „Alle tweede jaars studenten en docenten stonden te wachten. De nieu welingen werden opgevangen, kregen een rondleiding en ver volgens een slaapplaats toege wezen. De dag heb ik verder doorgebracht met mezelf te in stalleren en rond te kijken. Patrick is één van de tien Ne derlandse jongeren die zijn ge selecteerd voor de UWC 2003- 2005. Tot en met 4 VWO was hij scholier van het Vlietland Colle ge, waar hij met spijt in zijn hart vertrok. Zijn laatste twee jaar maakt hij in Noorwegen vol. UWC is een internationale onderwijsbeweging van tien scholen over de hele wereld. Zij wil veelbelovende jongeren uit verschillende landen samen brengen, wederzijds begrip sti muleren en de samenleving verbeteren. Jaarlijks worden scholieren uit meer dan hon derd landen naar een UWC- school afgevaardigd. De oplei ding geeft toegang tot alle uni versiteiten ter wereld. Naast een cursus Noors heeft Patrick zich de afgelopen perio de beziggehouden met wereld literatuur, Engels, wiskunde, economie, filosofie en natuur wetenschappen. „De lessen zijn maandag tot en met vrijdag van acht uur tot kwart voor twee. Daarna hou ik me op maandag middag bezig met het begelei den van een jeugdclub voor jongeren uit de omgeving van de school en op vrijdagmiddag met kajakken. De andere mid dagen doe ik mee aan andere activiteiten, maak ik huiswerk of vermaak ik me met mijn me de-studenten. In de weekeindes zijn er spreekbeurten, is er een culturele film of maak ik huis werk. Daarnaast voetbal en zwem ik veel en kan ik shop pen." Om de internationale banden te benadrukken, is Patrick op zijn slaapzaal ingedeeld met medestudenten uit Chili, Dene marken, Libanon en Lesotho. „Dat is expres gedaan om zo veel mogelijk leerlingen met verschillende achtergronden en komaf bij elkaar te brengen. De voertaal is Engels en ik heb al een aantal goede vrienden ge maakt. Bedtijd? Die is er niet echt, maar er wordt wel ver wacht dat het na half elf rustig is. Dat wordt door iedereen ge respecteerd." Op 24 januari volgend jaar is er in Bilthoven een informatiedag voor middelbare scholieren in Nederland die ook willen wor den uitgezonden naar een UWC-school. Zij moeten wel aan allerlei eisen voldoen en zin hebben in een uitdaging. Pa trick kan het zijn leeftijdgeno ten in ieder geval aanraden om in Bilthoven een kijkje te ne men of internet te raadplegen. „Het is weliswaar hard werken, maar je hebt ook heel veel lol. Mijn vader vroeg mij laatst of ik er weer voor gegaan was nu ik de eerste vier maanden in Noorwegen heb meegemaakt. Ik heb toen gezegd dat ik er nog méér voor was gegaan." Dinsdag 6 januari vertrekt Pa trick weer naar Noorwegen, nu voor ruim vijf maanden. Informatie op www.uwc.nl Patrick Groenendijk uit Leiden gaat al vier maanden in Noorwegen naar school. „Ik heb al een aantal goede vrienden gemaakt." Archieffoto: Hielco Kuipers door Jan-Willem Korpelshoek en Silvan Schoonhoven Bloem, olie, krenten, zout. Aan een oliebol kan niet veel mis, zou je denken. Toch loopt de kwali teit bij de Leidse oliebollenkra- men en bakkers scherp uiteen. Bij de een koop je een vetvlekken achterlatende spons, bij de an der een ongeïnspireerde fa- brieksbol en bij een derde een krokant stuk vakmanschap. In samenwerking met de Alphense gastronoom Peter Batelaan leg de deze krant tien Leidse oliebol len op detestbank. enie na ;jaar in handen ekhandel t zich op r Potter Oliebollenkraam A.M.S. van den Houten Bol bij winkelcen trum Diamantplein. Het Leidsch Dagbladpanel be loont Van den Houtens bol met een 7,4: de eerste plaats. De oliebol ziet er gemiddeld uit, maar is verrassend lekker. Goed gevuld met de lekkerste krenten van allemaal. Ook Batelaan is enthousiast: „Een prima bol, lekker knapperig. Duidelijk een bol die aan de kraam is gebak ken. Hij blinkt uit in grootte. De kracht ervan is dat hij op de goede olietemperatuur is ge bakken. Dit is voor mij de num mer één." Oliebollenkraam Brouwer in winkelcentrum de Kopermo len, Merenwijk Brouwer krijgt de tweede plaats van zowel het testpanel als de deskundige. Een luchtige bol met een mooie bruine kleur, uitstekende textuur en een lek kere zoete smaak. Tikkeltje aan de vettige kant, dus goed voor bij een biertje. Een 7,1. Batelaan: „Ook duidelijk weer een bal van een echte kraam - waarschijnlijk een goedlopen- - Parkeerproblemen, ge- e verkeerssituaties, hon- jp en de uitstraling van ikelcentrum. Dat zijn za- arover bewoners van de shof ideeën en wensen li, zo blijkt uit de eerste 5 op een enquête. Daar- t ook dat de oudere voners veel behoefte n aan creatieve cursussen lichtingsbijeenkomsten irg, dienstverlening, wo- bewegen. De vragenfor- en zijn enkele weken ge- rerspreid en kunnen tot ïuari worden ingevuld, m bij de bibliotheek, het uis en het gezondheids- in. Banketbakker René Jacobs bakt al meer dan 20 jaar oliebollen. „Ik probeer de oliebollen ieder jaar nog lekkerder te maken. Dit jaar is er een beter soort bloem op de markt gekomen, waardoor mijn vijftienduizend bollen nog lekkerder smaken." Foto: Mark Lamers de. Maar: hij is niet gaar. Kijk maar, hier in het midden zit een ongare kern. Dat kan ge beuren. Lekker is hij wel." Oliebollenkraam Overdevest, Garenmarkt Een echte gebakskraambol. Luchtig en vettig en zeer zuinig met de vulling. De krenten zijn op één hand te tellen. De ge- bakskraam van Overdevest heeft de lichtste bollen. Een oliebol die 3-oktobersentimen- ten oproept. Nat en vet, maar erg lekker, meent het lekenpan- el. Een ruime zeseneenhalf. Batelaan: „Een ambachtelijke bol. Maar vet, hè. Er zijn er te veel tegelijk de frituur in ge gaan, daardoor is het vet afge koeld en is het deeg te lang zaam gerezen. Hij is niet hele maal gaar en behoorlijk zout. Bovendien zit er weinig vulling in: geen krenten, geen appel. Niet zo lekker dus." Bakkerij Tijsterman, Haarlem merstraat Bakkerij Tijsterman slaagde er in een verse, knapperige oliebol voor zijn klanten te bakken. Sappig van binnen zonder te vet te zijn. De rozijnen proefje goed. Goed te behappen. Een 6,5. Batelaan: „Goed gevuld: een echte rozijnenbal. Goed gebak ken, een prima bal." Echte bakker Verhoog, Bevrij dingsplein Het panel is lauw over dit bak sel, dat een zes min krijgt. De oliebol wordt omschreven als een modale of 'middle of the road-bol'. Niet droog, niet sap pig en redelijk luchtig. De top per om te zien, valt helaas iet wat tegen. Batelaan is positiever: „Een pri ma bal. Mooi van grootte en vorm. Veel rozijnen en kren ten." Meesterbakker Van Maanen in de Digros in winkelcentrum Stevensbloem Niet bijzonder, vindt het LD- panel. Een 5,5. De baksels van Van Maanen zijn bij de eerste beet lekker, maar vallen daarna tegen. Een nogal ondefinieer bare nasmaak. Melig en onop vallend: je bent hem zo weer vergeten. Batelaan: „Deze doet me erg aan een banketbakker denken. Met verschillende ingrediënten, zoals appel - al is het kant-en- klare appel. Hij is wat krokanter dan de anderen." Bakkerij Jacobs, Nieuwe Rijn Over het product van Jacobs heerst grote verdeeldheid. De bol van Jacobs is zonder twijfel vers, heeft een mooi krokant korstje en is goed gevuld met sappige rozijnen. Toch blijft het een niemandsbol, de smaak is niet goed thuis te brengen. Een van de panelleden proeft zelfs een plastic nasmaak. Ook een 5,5. Batelaan schat de oliebol hoger in. „Deze ziet er authentiek uit Hij is smeuïger en beter gevuld dan veel van de andere bollen, zie ik. Er zit ook appel in. Een mooi gerezen bal, lekker van smaak. Een echte bakkersbal, bereid met olie op de goede temperatuur. Deze komt voor mij op nummer drie." Hoogvliet, Levendaal Is dit geen krentenbrood? Smaak is op zich niet onaardig. Maar wat een zware bol. Hoog vliet bakte krentenstollen in plaats van krenten(olie)bollen. Een taaie bol voor getrainde kaakspieren. Toch valt de smaak niet tegen. Ze worden verkocht per zak van 10 stuks. Ook een 5,5. Batelaan: „Dit is een typische fabriekshal. Het is niet bijzon der, een beetje droog met wei nig smaak. Duidelijk gemaakt om langer houdbaar te zijn. Wel is dit de eerste waar ik dui delijk kaneel in proef." V&D, Aalmarkt De negende positie is voor V &D. Het panel oordeelt dat de goedkoopste bol (30 eurocent) er kunstmatig mooi uitziet, maar smaakt naar een droge krentenbol. Wanneer de slappe korst doormidden gesneden is, oogt de structuur als een taaie honingraat Deze plakkerige kleibol laat een echte oliebol- liefhebber liever staan. Of hij spoelt hem weg met veel bier. Eindcijfer 5. Batelaan vindt de V&D-oliebol de slechtste van het steL „Ook weer een fabriekshal. Érg droog. Ze hebben geprobeerd gewoon deeg te frituren. Dit is een gefrituurde krentenbol. Het heeft helemaal niks met een oliebol te maken. De slechtste." Bakkerij Bart, Haarlemmer straat Bart bakt de slechtste oliebol, meent het panel. Een van de panelleden spuugt de deegwaar spontaan uit. Toch kreeg het baksel van twee andere testers nog net een voldoende. De bol van 45 eurocent is hard van buiten, veel te droog en te com pact. Hij ligt loodzwaar op de maag; een echte meelbal. Zelfs met veel poedersuiker smake loos. Een 4,5. Ook Batelaan is niet enthousi ast. „Een fabriekshal. Hij lijkt me erg droog. Zo smaakt hij ook. Er zit wat citroenrasp in en een paar gewelde rozijnen. Niet erg bijzonder." dinsdag 30 december 2003 R1 Unieke GGD-controle onder zwervers door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse GGD contro leert alle daklozen in de stad op open ^bc, nu de ziekte bij één zwerver is geconstateerd. Vol gens de gezondheidsdienst is er geen reden tot paniek. „Het is geen alarm", zegt direc teur Sjaak de Gouw van de in stelling. „Het is een routineon- derzoek. Het is wel een onge bruikelijke populatie en het gaat op een ongewone ma nier." Zo'n 250 dak- en thuislo zen zijn uitgenodigd om van daag bij het kantoor aan het Schuttersveld langs te komen voor controle. Ze krijgen koffie en oliebollen. De uitnodigingen zijn via be kende pleisterplaatsen van zwervers uitgedeeld: het dien stencentrum aan de Oude Rijn, het Slaaphuis, De Zaak, het centrum voor dagbesteding en het Inloophuis in de Nieuw- straat. Medewerkers van Stich ting Binnenvest en het aan loophuis zijn allemaal al gecon troleerd op tbc. Niemand bleek besmet. Directeur De Gouw verwacht niet dat veel daklozen zijn be smet „Er is intensief contact nodig. Je moet het echt 'aan- hoesten'." Daarbij komt dat sinds vorige week niemand zich meer heeft gemeld bij een dok ter of een ziekenhuis. „Terwijl de verschijnselen nogal heftig zijn, zoals langdurig hoesten." Je zal niet gauw doorlopen met zoiets, geeft De Gouw aan. Daklozen zijn niet bijzonder vatbaar voor de aandoening. De Gouw: „Tbc heeft niets te ma ken met de omstandigheden waarin je leeft Het aantal ge vallen neemt weer toe. De ziek te komt meer voor in het Mid- dellandse-Zeegebied. Mensen die daar vandaan komen of er op vakantie zijn geweest, kun nen tbc meenemen." Tubercolose of open tbc is een besmettelijke longziekte. Zon der behandeling tast de tuber- celbacterie de longen aan. Ook kan de ziekte bij andere orga nen ontstekingen veroorzaken. „TBC kan heel goed behandeld worden", verklaart De Gouw, „maar als je niets doet, kun je er ook dood aan gaan." De dak loze die besmet bleek, meldde zich zelf bij een ziekenhuis om dat hij al langere tijd hoestte. Hij wordt behandeld. Over de opkomst van de GGD- controle is de directeur zeer te vreden. Om tien uur vanoch tend stond er al een rij. „Men sen hebben blijkbaar de infor matie gekregen en zijn gemoti veerd om te komen. Over onge veer een week horen ze de uit slag. Het onderzoek is uniek; nooit eerder controleerde de GGD daklozen. De Gouw: „Soms heeft een jongere het opgelopen. Dan wordt een hele disco gevraagd om te komen." (advertentie) BankctBakkcri] Jacobs, Nieuwe Rijn 43 2312 JG Leiden IN MEMORIAM ds P.L Schoonheim 1913-2003 Op 28 december is dominee P.L. Schoonheim overleden in een revalidatiecentrum in Heerlen. Schoonheim was van 1952 tot 1970 hervormd predi kant in Leiden. Hij was een op vallende dominee, die preken hield in de open lucht, om Lei- denaars uit hun huizen te lok ken. Omdat hij vanwege de ge zondheid van zijn vrouw zijn ideaal om zendeling in het bui tenland te worden niet koh ver wezenlijken, bedreef hij volgens eigen zeggen zending in de stad. Hij ging langs de deuren om evangelisatiemateriaal uit te delen en zo een gesprek aan te knopen. In de Marekerk organi seerde hij experimentele kerk diensten om op moderne wijze aandacht te vragen voor de bij bel en het kerkelijk leven. De niet-traditionele kerkdienst werd met posters aangekon digd en zo probeerde Schoon heim de drempel van de kerk te verlagen. Ook is de dominee bekend geworden door zijn zondagochtendgesprekken in het toenmalige theater Luxor. Naar aanleiding van film, pan tomime of een spreker probeer de hij ingang te vinden om te praten over het geloof. Niet de kerk maar de bijbel stond daar bij centraal. Schoonheim was verdraagzaam en breed georiënteerd in het kerkelijke leven. Hij onderhield goede contacten met predikan ten uit alle stromingen van de kerk. Van de Gereformeerde Bond tot vrijzinnigen en Rooms-katholieken. Schoon heim werd 90 jaar oud. AGENDA Witt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl In buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126 is er elke dins dag van 9.30 tot 11.30 uur de cursus Tekenen en schilderen, vijftien lessen voor 84 euro. El ke donderdag van 19.00 tot 20.15 uur zijn er lessen Shiatsu Do-In, een nieuwe vorm uit het oude Tao-isme om de gezond heid en vitaliteit te bevorderen. Twaalf lessen voor 42 euro. In formatie over alle activiteiten: telefoon 5412515. Bij diverse cursussen van buurtactiviteiten Roomburg is nog plek. Op maandag zijn er om 10.30 en 11.30 uur lessen callanetics (12 lessen voor 33,60 euro), 's Middags is ervan 14.30 tot 15.30 een cursus Spaans (12 lessen voor 39 euro). Voor kin deren is van 15.45 tot 17.15 uur een tekencursus (12 lessen voor 37,50). Op woensdag kunnen volwassenen van 10.30 tot 12.00 uur leren tekenen en schilderen (12 lessen voor 49 euro) en op donderdag is er van 10.00 tot 12.00 uur voor beginners en ge vorderden de cursus creatief met klei (12 lessen voor 62,40). Informatie bij buurtactiviteiten Roomburg, Van Vollenhoven- kade 1, Leiden, telefoon 5132462. De Leidse Ruilvererfiging Ko- ningskerk verzorgt vrijdag 2 ja nuari van 19.00 tot 21.45 uur een ruilavond. Verzamelaars van postzegels, markclips of te lefoonkaarten kunnen met hun ruilmateriaal naar buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade 40 in Leiden. Meer inifltmatie: 5896925 of www.ruilver-ko- ningskerk.nl. Zencentrum Suiren-Ji (Hoge- woerd 162) houdt zondag 4 ja nuari van 10.00 tot 17.15 uur open huis. Suiren-Ji is een Ja pans Boeddhistische stichting. Bezoekers kunnen kennisma ken met Zenmeditatie, Japans fluitspelen, Tai-Chi en Ia-Do. 's Avonds is er van 20.00 tot 21.15 uur een open les Zenmeditatie. De Cliëntenraad Sociale Za ken en Arbeidsmarktbeleid Lei den houdt een nieuwjaarsre ceptie op vrijdag 9 januari voor cliënten van de dienst en ande re belangstellenden. Aanvang 17.00 uur in het vakbondscen trum aan de Perzikweg 7. Voor 50-plussers is er maan dag bingo in buurthuis Op Ei gen Wieken aan het Valkenpad 5, om 14.00 uur, kosten 3 euro.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9