BUITENLAND Hoop op overlevenden opgegeven Atoomprogramma Libië stelde niet veel voor 'Eén kogel door de ruit, en alles is over' Amerikaanse angst maakt het Westen gek Saddam pikte 40 miljard Nadruk ligt nu op de hulp aan de gewonden en daklozen Duitse kerncentrales niet bestand tegen aanslag Kopstukken Portugal in cel na kindermisbruik Kerkleiders laten Blair vallen Zwangere vermoord om foetus Klaar voor het nieuwe jaar Meieer SARS-geval hina 9eiic - De longziekte SARS is lina opnieuw opgedoken, iton is 32-jarige man be- het eerste nieuwe geval afgelopen voorjaar. In ia stierven tussen novem- irig jaar en juli dit jaar bij mensen aan deze long- loening. ^tuwe kalender speor Karadzic is uit ievo - In Republika Srpska, lervische deel van Bosnië, nieuwe Karadzic-kalender te koop. Radovan Karad- le politiek leider van de "ische Serviërs tijdens de fcbginBoenië (1992/95), ^lt sinds 1995 gezocht door m oegoslavië-Tribunaal in Haag wegens genocide na d^Hjalvan Srebrenica. Maar W|1 veel Serviërs is Karadzic oorloggsmisdadiger, maar /6'5-3 ider die hen de 'Republika amenv ca' gaf. chtvaai ven doden na Vervolging tman - In de Amerikaanse North Carolina zijn giste- 2 1 rijf jongens en twee meisjes op ba igelukt tijdens een achter- ter pi ng door de politie. De jon- zaten in een auto die op limum inelweg door de politie tot d jen werd gemaand. De be- der negeerde het stopte- '3K n ging er met 160 kilome- S>r uur vandoor. Even later e de auto tegen een boom. 09J.even inzittenden kwamen Yet leven. dinsdag 30 december 2oo3 \di ^undi jmbura - De hoogste verte- Iroordiger van het Vaticaan ^Jrundi, nuntius Michael (Brtney, is gisteren doodge- Bten. De 58-jarige Ierse pre- prerd gistermorgen 40 kilo- ten zuiden van de hoofd- ™*Bujumbura in zijn auto be ien. De chauffeur slaagde ïen ziekenhuis te bereiken, Courtney, die in zijn was geschoten, op de ïtietafel, overleed. Volgens jurundese leger is Court- Ronijeschoten door rebellen cjj0!le Hutu-beweging FNL, die heeft dat tegengespro- Inspecteurs VN vol lof over medewerking van regime Gaddafi tripoli/anp-afp-ap - Het kernwapen programma van Libië stelde nog niet zo veel voor. Dat heeft de directeur van het Internationaal Atoomenergie Agent schap (IAEA), Mohammed EIBaradei, gisteren gezegd aan het slot van zijn driedaags inspectiebezoek in Libië. Vorige week maakte de Libische leider Moammar Gaddafi onverwacht het be sluit wereldkundig en verklaarde hij zich bereid inspecteurs van het IAEA toe te laten in zijn wapenfabrieken. EIBaradei was vol lof over de samenwerking met Libië. De IAEA-directeur en zijn team in specteerden zondag vier kerninstallaties in de hoofdstad Tripoli die voorheen ge heim gehouden werden. Alle apparatuur in de fabrieken was uiteengenomen en opgeslagen, zei EIBaradei. Een installatie om op industriële schaal hoogverrijkt uranium te maken werd niet aangetroffen, evenmin als sporen van hoogverrijkt uranium, zei EIBaradei. De apparatuur was volgens Libische meldingen eerder op de zwarte markt gekocht. De herkomst van de appara tuur is gemakkelijk te traceren, zei EIBa radei. Er lijkt sprake van een netwerk van personen op verschillende plaatsen in de wereld. Hoeveel mensen aan het programma hebben meegewerkt en wie zij zijn wilde EIBaradei niet zeggen, en ook niet of deze mensen in Europa dan wel elders hun kennis hebben opge daan. De wetenschappers waar het om gaat zijn echter zeer vakbekwaam, zei hij, en dat is alleen maar „goed voor Li bië" nu het zich gaat toeleggen op een vreedzaam kernprogramma voor civiel gebruik. Het regime van kolonel Gaddafi besloot deze maand open kaart te spelen over zijn pogingen massavernietigingswa pens te produceren. De IAEA was plot seling een welkome gast in Libië. Het besluit wordt gezien als een belangrijke poging van Libië zijn economisch isole ment ten aanzien van het westen te doorbreken. Libië poogt al zeker tien jaar de ver stoorde betrekkingen met Westerse lan den, vooral de Verenigde Staten, te ver beteren. In de VS zijn nog steeds sanc ties tegen Libië van kracht. De Verenig de Naties hebben de sancties tegen Libië wegens betrokkenheid bij terroristische aanslagen opgeschort maar nog niet op geheven. De kwakkelende economie van olierijk Libië moet volgens waarnemers met de welwillendheid tegenover Wes terse mogendheden nieuw leven krijgen. EIBaradei noemde de Libische politiek een goed voorbeeld voor Noord-Korea dat elke medewerking aan het IAEA wei gert en een voorbeeld voor andere sta ten die wel massavernietigingswapens hebben maar dat niet erkennen. Hij doelde op Israël. Libië is al lid van het IAEA sinds 1963 en tekende het verdrag tegen de versprei ding van kernwapens zes jaar later. Het duurde daarna nog zes jaar voor het land het verdrag bekrachtigde. Sinds 1980 is er een akkoord van kracht dat het IAEA recht geeft nucleaire installa ties in Libië te controleren. bagdad/ap - De gevangen Iraakse leider Saddam Hussein heeft tegen zijn ondervragers toegegeven dat hij voor zijn val miljarden dollars naar buitenlandse bankrekeningen heeft gesluisd. Hij heeft ook de namen gegeven van personen die weten waar het geld zich bevindt. Dat heeft een lid van de Iraakse bestuursraad gezegd tegen Arabische journalisten. De raad schat dat Saddam tijdens zijn bewind zo'n 40 mil jard dollar achterover heeft gedrukt. De raad zoekt het geld nu op bankrekeningen op naam van fictieve bedrijven in Zwitserland, Japan, Duitsland en andere landen, aldus be stuursraadslid Iyad Allawi. Saddam heeft zijn ondervragers volgens Allawi ook verteld welke mensen weten waar wapens en munitie liggen opgeslagen die door guerrillastrijders wor den gebruikt bij hun aanvallen op coalitietroepen en orga nen van de bestuursraad. Blix. Foto: AFP ns Blix wint »f Palme-prijs Kholm - Voormalig VN-wa- Jispecteur Hans Blix is gis- i voor zijn inspanningen Je verspreiding van massa- ietigingswapens tegen te (onderscheiden met de iPalme-prijs. Volgens de "ng die de 50.000 dollar 5 prijs toekent, verdient Blix rijs voor zijn inzet voor het nationale recht, de vrede 1 Verenigde Naties. De -id Blix was voorzitter van ^-commissie die er op toe pt zien dat Irak geen biolo- |e of chemische wapens of w fafstandsraketten bezat. %uwjaarsfeest arabul verboden 0lt .UL - De traditionele op het cen- rplaiTaksimplein van Istanbul eurtjaar uit veiligheidsoverwe- ïn verboden. Het plein is Oudejaarsavond een trek- ter voor tienduizenden in ks van Istanbul, met live lens van musici en het af- van vuurwerk. Vorige id werden in Istanbul twee [ogen, een Britse bankves- en het Britse consulaat ilazen. Daarbij vonden 62 len de dood. i kannibaal en steekje los li - De Duitse intemetkan- Armin Meiwes is geeste- illedig in orde, maar zou (sychotherapie kunnen ge in. Dat heeft een gevange- 'choloog gisteren gezegd rechtszaak tegen de kan- Meiwes bekende eerder 2001 een man op verzoek te hebben ont- I, gedood en deels opgege- >e 42-jarige Meiwes heeft lersoonlijkheidsstoomis, 'ebrek aan inlevingsvermo zelfbeheersing, maar als volledig gezond wor- ieschouwd, aldus gevan- |»psycholoog Heinrich Wil- '^Op de vraag of er een kans lat dat Meiwes in herhaling allen, durfde de psycho geen antwoord te geven. uselijke nuntius i vermoord bam/rtr-anp-ap-gpd - In de door een zware aardbeving ge troffen Iraanse stad Bam is de hoop op het vinden van overle venden opgegeven. Reddings werkers maken plaats voor hulp verleners. Inmiddels zijn de li chamen van 28.000 mensen ge borgen en begraven. Het speurhondenteam dat het Nederlandse Rode Kruis zater dag naar Iran stuurde, keert vandaag naar Nederland terug. Dat heeft een wpordvoerster van het Rode Kruis meege deeld. Het hondenteam zocht de afgelopen dagen naar over levenden onder het puin van ingestorte gebouwen. Gister morgen werd in Bam nog een baby levend onder het puin vandaan gehaald. Die lag in de armen van zijn omgekomen moeder. In het nabijgelegen dorp B era wat hebben reddingswerkers nog 21 mensen gered. Maar volgens de woordvoerster van het Rode Kruis is de kans klein dat er nog levende men sen onder het puin liggen, om dat de meeste gebouwen volle dig zijn vergruisd. Dat gruis is zo fijn dat er geen ruimtes zijn om te overleven. Bij de aardbeving raakten 30.000 mensen gewond en zo'n 100.000 Iraniërs dakloos. De nadruk ligt nu op de hulpverle ning aan tienduizenden overle venden van de ramp. Die heb ben onderdak, eten, drinken, kachels en medicijnen nodig. Ook is schoon drinkwater nodig om ziekten te voorkomen. Co- ordinerende organisaties heb ben gevraagd om veel meer hulpgoederen. Een woordvoer der van Unicef, het VN-kinder- fonds, zei dat een koutje voor velen al fataal kan zijn. Het uit breken van besmettelijke ziek tes zou een nieuwe ramp bete kenen. Ongeveer 1400 hulpver leners uit dertig landen zijn naar Bam gekomen. Vanaf de vliegbasis Eindhoven is vanochtend een transport- münchen/ap - Geen van de ne gentien Duitse kerncentrales is bestand tegen een aanslag met een groot passagiersvliegtuig. Dat blijkt uit onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de Duitse regering na de aanslagen van drie jaar geleden in de VS. De conclusies van het onder zoek worden vandaag door de Süddeutsche Zeitung gepubli ceerd. Details worden uit veiligheids overwegingen niet openbaar gemaakt. Alleen de conclusie van de onderzoekers dat het neer laten storten van een met brandstof geladen vliegtuig op een atoomcentrale een grote ramp tot gevolg kan hebben is naar buiten gebracht. Het on derzoek is mede uitgevoerd met behulp van vluchtsimulatoren van de Technische Universiteit van Berlijn. Volgens de onderzoekers kan een aanslag met een vliegtuig een nucleaire ramp in de orde van Tsjernobyl in 1986 tot ge volg hebben. De meeste centra les zijn voldoende beschermd om te voorkomen dat een vlieg tuig zich in de kernreactor boort, maar door de kracht van een dergelijke aanval zullen er waarschijnlijk toch ernstige sto ringen ontstaan. Bij een aantal kerncentrales achten de onder zoekers de kans groot dat de betonnen beschermingslaag om de centrales heen niet be stand is tegen de impact van een neerstortend vliegtuig, waardoor de gevolgen van een aanslag veel ernstiger zouden kunnen zijn. lissabon/anp-afp - De Portuge se justitie heeft gisteren tien personen aangeklaagd in ver band met seksueel misbruik van weeskinderen. Onder hen zijn een voormalige minister van Arbeid, twee populaire tele visiepresentatoren en een voor malige ambassadeur, zo meld de het persbureau Lusa. Het schandaal kwam in novem ber vorig jaar aan het licht, toen vroegere bewoners van de weeshuizen van de gerenom meerde organisatie Casa Pia met verhalen over seksueel misbruik naar buiten kwamen. Er zouden zeker honderd kin deren bij betrokken zijn. In de afgelopen maanden zijn door justitie meer dan zeshon derd getuigen gehoord. Op ba sis van deze verhalen zijn de tien verdachten aangeklaagd voor onder meer verkrachting en seksueel misbruik van min derjarigen. De zaak heeft veel beroering veroorzaakt onder de Portuge zen. Uit enquêtes blijkt dé bevolking vooral boos is dat de geruchten over het misbruik al jaren bij hoge functionarissen bekend waren, zonder dat er actie werd ondernomen. Een hulpverleenster van de Iraanse Rode Halve Maan troost een meisje op het vliegveld van Kerman, kort voor haar vlucht naar een zieken huis elders in Iran. Foto: AP vliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht met hulpgoederen naar Iran vertrokken. De historische stad Bam, die door de aardbeving vrijwel van de aardbodem is weggevaagd, zal binnen twee jaar zijn her bouwd. Dat heeft de Iraanse president Khatami beloofd. Het Bahonar Emergency Hos pital in Kerman, een provincie stad op 190 kilometer van Bam, stroomt over van de slachtof fers. Een ziekenhuismedewerker schat dat de afgelopen dagen duizend mensen zijn binnenge bracht. Het hospitaal kan de toestroom niet aan en heeft een tekort aan artsen, verpleegsters en bedden. De gangen liggen vol gewonden. Even verderop worden lijken in kleurige de kens weggevoerd. Sommige overlevenden hebben zware kritiek op de manier waarop de regering hulp ver strekt. Abbass Montazamie, die zeventien familieleden verloor, vindt dat zijn regering veel te langzaam handelt. Hij heeft zelf vier dagen met zijn moeder langs ziekenhuizen gereden. Ze heeft een gebroken been en heup, en heeft een hartaanval gehad. In Kerman kan ze einde lijk geholpen worden. „Ze stu ren alle dokters naar Bam. Maar alle slachtoffers zijn daar al weg, die zijn hier. En hier zijn niet genoeg dokters." Onder tussen rijden de ambulances in Kerman nog steeds af en aan, dag en nacht. Op het centrale kruispunt staan tenten van de Rode Halve Maan, de zusteror ganisatie van het Rode Kruis, en van een nationale hulporgani satie waar mensen hulpgoede ren kunnen brengen. Hotels zit ten vol met hulpverleners die voor dag en dauw met vol gela den auto's naar het rampgebied vertrekken. De televisies in ca fés tonen voortdurend beelden uit het rampgebied. Het zal nog dagen duren voor dat de lijsten met slachtoffers op de ziekenhuisgevel zijn ver dwenen. londen/anp-rtr - Twee Britse anglicaanse kerkleiders hebben harde kritiek op het Irak-beleid van de Britse premier Tony Blair. Hun kritiek komt aan het einde van een jaar waarin de populariteit van Blair tot een dieptepunt is gedaald. De aarts bisschop van York, David Ho pe, riep de Britse gelovigen in The Times op te bidden voor Blair. „Ongetwijfeld is een erg kwaadaardig leider afgezet, maar er zijn andere kwaadaar dige leiders in andere delen van de wereld", aldus Hope. Bis schop Wright van Durham ver geleek het militaire bondge nootschap van Blair en Bush met een „groepje blanke bur gerwachten" dat in een zwarte woonwijk de straat op gaat om het drugsprobleem op te los sen. „Ik ontken niet dat er een probleem opgelost moet wor den, maar zij zijn niet de meest geloofwaardige mensen om dat te doen." kansas/anp - In de Amerikaanse staat Oklahoma is een vrouw opgepakt wegens moord op een zwangere vrouw en haar on geboren kind. De vrouw wordt ervan verdacht de aanstaande moeder te hebben doodgeschoten en daarna de buik van haar slachtoffer te hebben opengesneden om de foetus weg te ne men. Volgens de nieuwssite The Kansas City Channel werd het li chaam van de vermoorde 21-jarige vrouw vrijdag gevonden in een veld bij Holdenville. Ze was in het hoofd geschoten en haar buik was opengesneden. De verdachte is een 37-jarige vrouw die zich met een dode foetus in een ziekenhuis had ge meld en zich voor de moeder had uitgegeven. DNA-onderzoek moet nog aantonen of het ongeboren kmd van het slachtoffer is. Volgens de politie staat het motief nog niet definitief vast, maar had de verdachte al bijna tien maanden lang beweerd dat ze zwanger was. KLM en Martinair vinden bewakers in vliegtuig best, maar zonder pistool graag den haag/gpd - De kogelvrije cockpitdeur. Verscherpte con troles op de grond. En nu de air marshals: gewapende beveili gingsbeambten, onherkenbaar of in uniform, die meevliegen en ingrijpen als terroristen toe slaan. Het is de zoveelste stap die de luchtvaart moet vrijwaren van nieuwe aanslagen. De Verenigde Staten willen dat buitenlandse luchtvaartmaat schappijen op bepaalde vluch ten van en naar Amerika een dergelijke bewaker laten mee reizen. Ministèr Tom Ridge (binnenlandse veiligheid) maakte dat gisteren bekend. Nederland is al langer met het fenomeen bezig; het ministerie van justitie praat met onder meer de KLM over de invoering van deze zogeheten air mars hals. Een standpunt heeft het ministerie nog niet, laat een woordvoerder weten. Er loopt een onderzoek waarbij alle voor- en nadelen op een rijtje worden gezet. Bij de KLM doen ze er niet moeilijk over. „Stel dat het op alle vluchten verplicht wordt gesteld. Dan is de keuze simpel. Of je stopt met vliegen op Ame rika of je zet air marshals in", redeneert zegsman Frank Hou- ben. De KLM is positief. „We denken dat het de standaard vliegveiligheid vergroot. Zeker het gevoel van veiligheid bij de passagiers", zegt Houben. Maar, voegt hij er direct aan toe, het is en blijft 'een nood greep voor uiterste situaties'. „Het belangrijkste is natuurlijk dat de controle op de grond zo waterdicht mogelijk is. Zodat dat personen met verkeerde be doelingen niet aan boord ko men." Martinair dat net als KLM op Amerika vliegt, is dezelfde me ning toegedaan. „We staan niet onwelwillend tegen alles wat de veiligheid en het gevoel van vei ligheid bevordert", aldus woordvoerder Erik van Doe selaar. Hij voegt er nadrukkelijk aan toe dat de regels dan wel in alle landen gelijk moeten zijn. „Nederland is vaak heel strin gent in het toepassen van EU- regelgeving. De overheid is roomser dan de paus. Daardoor prijzen we onszelf uit de markt en dat kan niet de bedoeling zijn." Wie de air marshals gaat beta len, is nog inzet van het overleg tussen Justitie en de luchtvaart maatschappijen. „Het kan niet zo zijn dat na 11 september de luchtvaart opdraait voor alle kosten met betrekking tot vei ligheid", vindt KLM-woord voerder Houben. De Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel, waarbij het gros van de stewardessen is aangesloten, is niet zo „gechar meerd van het fenomeen". „Als we mochten kiezen, zouden we het niet doen", zegt een woord voerder. „Ik wil het gevaar van terrorisme niet bagatelliseren, maar dit vergroot de angst meer dan nodig. Dit is de laatste stap naar het leger aan boord. Henk de Vries, voorzitter van de Vereniging Nederlandse Ver keersvliegers, denkt daar anders over. „De air marshal werkt al licht afschrikwekkend. En bo vendien grijpen ze ook in wan neer er daadwerkelijk iets ge beurt. Van mij mogen ze liever vandaag dan morgen komen." Toch ziet ook hij nadelen. „Er wordt gesproken over pistolen, maar aan die handwapens kleeft te veel risico. Een kogel door de ruit en alles is over. En stel je voor dat het pistool in handen van de terrorist valt." nara- Japanse monniken poetsen het boeddhabeeld in de tempel in Nara, een ritueel dat elke jaar voor nieuwjaar wordt uitgevoerd. Het ritueel, 'ominugui' noemen de Japanners het, is bedoeld om de gene zende boeddha van de Yakushi Nyorai tempel te zuiveren van elke Onvolkomenheid. Foto: AP den haag/gpd - Op 22 december werd in Amerika 'code oranje' afgekondigd: de op één na hoogste staat van nationa le beveiliging. Aanleiding vormden rap porten van de veiligheidsdiensten over 'mogelijke' bedreigingen. Het zou daar bij gaan op aanvallen met vliegtuigen die erger zouden zijn dan de aanslagen van 11 september 2001 op het World Trade Center in New York en het Penta gon (ministerie van defensie) in Was hington. Waar de informatie vandaan kwam en hoe betrouwbaar die was werd niet be kend gemaakt. Zeer waarschijnlijk kwam een deel van de inlichtingen van de Isra ëlische geheime dienst Mossad. Die tip te de Italiaanse regering in de eerste helft van december al over aanslagen die moslim-extremisten zouden voorberei den op onder meer het Vaticaan. Dat leidde meteen tot afzettingen en nachte lijk straatverboden. Het was de Amerikaanse stap die een kettingreactie uitlokte bij westerse lan den. Op basis van Amerikaanse infor matie werd de Franse luchtvaartmaat schappij Air France gedwongen op 24 en 25 december zes vluchten tussen Parijs en Los Angeles te schrappen. Onder de passagiers zouden terroristen zijn. Ook op 24 december vond in Rome een crisisberaad plaats waarbij onder andere premier Berlusconi aanwezig was. De aanleiding: informatie dat terroristen een vliegtuig zouden laten neerstorten op het Vaticaan. Naar verluidt bleven de betrokkenen zelfs de hele nacht bijeen uit angst dat de dreiging realiteit zou worden. Op 25 december krijgt de Haagse politie 's avonds laat een tip over een op han den zijnde aanslag op de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Uitgebreid on derzoek ter plaatse levert niets op. Waar de tip vandaan kwam wordt niet bekend gemaakt. Hoe serieus de informatie was wordt wel onderzocht. Zondag 28 december besluit de Britse regering gewapende agenten in burger mee te laten vliegen met alle vluchten vanuit Groot-Brittannië naar Amerika. Men beroept zich daarbij op Amerikaan se waarschuwingen over mogelijke ter roristische aanslagen. Tegelijk roept de Britse regering Britten op niet naar Sau- di-Arabië te reizen vanwege op handen zijnde terroristische aanslagen waarvan de planning 'in de eindfase zou kunnen zijn'. Opvallend genoeg is er tot nu toe geen aanslag gepleegd. De betrokken functio narissen zullen ongetwijfeld beweren dat het door hun adequate optreden is gekomen. Er zijn echter ook andere ge luiden. Met name in Frankrijk is men boos omdat de Amerikaanse informatie op basis waarvan de zes vluchten wer den geschrapt achteraf niet bleek te deugen. De door de Amerikanen aange wezen 'verdachte' passagiers waren vol komen onschuldig. Een Franse functionaris reageerde al dus: „De Amerikanen hebben voor 11 september 2001 zitten slapen en nu moeten wij bij elke kik die ze geven, di rect handelen. Paradoxaal genoeg spe len dit soort valse alarmen de terroristen alleen in de kaart want het is hun doel om ^ngst en verwarring te zaaiei

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5