BINNENLAND Opnieuw onrustig in Amsterdam WBBBÊKË IMBBL Natuurramp goed voor Greenpeace Legaal vuurwerk soms onveilig >g d\; sr. Zeventien mensen gepakt na geweld en gooien molotovcocktails Frans Bauer welkom tijdens jaarwisseling Als je tante, in Amerika jarig is. Kunstenaar schokt met illegalenproject Lisanne knapt op Drie doden door koolmonoxide e herdenking d Volendam - Volendam her- jnderdag voor de derde lieuwjaarsbrand in café el. Op 1 januari 2001 hierbij veertien jonge- ïet leven. Ruim twee overwegend jeugdige s raakten gewond. De ing begint in de Maria- de dienst wordt een voorgedragen, een mi- te gehouden en wor- jmen gelegd bij het mo- op de Dijk. 0 Rotterdam 03 veiliger' nq aim - De regio Rotter- nmond is in 2003 on- laar veiliger geworden, 1 eerde korpschef Meij- steren toen hij de cij- het bijna afgelopen jaar erde. Hij wees erop dat daders zijn gepakt, ter- ïenwerking met an- ïties ook de veilig- Öe zogenaamde hot- lop locaties als bijvoor- t Centraal Station is and politiek irger te klein' c - De afstand tussen ek en de burger is eer- ein dan te groot. Politici n agenda te veel bepa- de waan van de dag. Herman Tjeenk Wil- i-voorzitter van de 1 State, in een interview blad Christen Demo- Verkenningen. Na de d Pim Fortuyn op 6 is het debat over poli- nieuwing in een ersnelling gekomen, fert Tjeenk Willink. De larom politieke ver- nodig is, ontbreekt iem. dinsdag 30 december 2003 centrale In bedrijf napte man fsc| tegen lamp amsterdam/anp - De politie heeft gisteravond opnieuw ac ties uitgevoerd in de wijk Flora dorp in Amsterdam-Noord. Be woners richtten vernielingen aan, staken vuurwerk af en gooi den vuurwerk en troep naar sur veillerende agenten. Ook wer den molotovcocktails gegooid. De politie verrichtte zeventien arrestaties. Sinds zaterdag is het al onrustig in de buurt. Tijdens schermut selingen in het weekeinde hield de politie dertien mensen aan wegens openlijke geweldple ging en brandstichting. Bewoners van Floradorp zijn boos dat zij met oud en nieuw geen traditionele kerstbomen verbranding mogen organise ren. Het stadsdeel Amsterdam- Noord verbood die dit jaar, om dat het ritueel tijdens de vorige jaarwisseling uit de hand liep. Behalve kerstbomen belandden huisraad, rommel, autobanden en zelfs twee gestolen auto's op de brandstapel, die een hoogte bereikte van 40 meter. Vijftig tot honderd jongeren keerden zich tegen de politie en gooiden met stenen en flessen. De politie arresteerde vannacht zeven personen die bij ongere geldheden betrokken zouden zijn en trok zich toen uit de wijk terug, omdat de rust hersteld leek. Daarna braken echter op nieuw rellen uit, waarbij bewo ners vier molotovcocktails gooi den. Drie van de brandbom men werden tegen een sport school gegooid en een van de bommen belandde tegen het gebouw van het wijkopbouwor- gaan. Naar aanleiding van de De politie moest gisteren opnieuw in actie komen vanwege ongeregeldheden in Floradorp in Amsterdam-Noord. Foto: ANP/Evert Elzinga den haag/gpd - Zonder na tuurrampen weinig aandacht. Zo verklaart Eco Matser, hoofd campagne van Green peace, deels het forse verlies aan donateurs waarmee de milieuorganisatie heeft te kampen. Vorig jaar rond de jaarwisseling lag de gezonken olietanker Prestige voor de Spaanse kust en was Green peace volop in het nieuws. Daardoor verloor Greenpeace toen geen donateurs, ver moedt Matser. In 2003 verloor de milieuorga nisatie 25.000 donateurs. Daarmee kwam Greenpeace als grootste verliezer naar vo ren in het jaarlijks onderzoek van het VARA-radioprogram- ma Vroege Vogels naar de aanhang van Nederlandse mi lieu- en natuurorganisaties. Volgens Matser zijn de econo mische recessie en de teruglo pende belangstelling voor mi lieu de belangrijkste oorzaken. Hans van Rooij, oud-directeur van Greenpeace, onderschrijft dat. „Misschien zijn er te wei nig aansprekende acties ge weest afgelopen jaar en was Greenpeace onzichtbaar op het moment dat donateurs in actie kwamen." Het is moeilijk een aansprekende campagne te bedenken over bijvoorbeeld klimaatverandering. De wal visvangst heeft meer succes. „Een walvis heeft toch iets aaibaars." Het verlies is teleurstellend en ontluisterend, vindt Diederik Samson, oud- campagnelei der van Greenpeace en nu Tweede-Kamerlid voor de PvdA. Volgens hem heeft het niets te maken met een gebrek aan populariteit. Als voor beeld noemt Samson de Brent Spar -affaire, die volgens hem niet tot een enorme afname of toename van donateurs leid de. In juni 1995 voerde Green peace actie tegen Shell, dat het olieplatform Brent Spar wilde laten afzinken in de At lantische Oceaan. Veel men sen sympathiseerden met Greenpeace en menig auto mobilist liet Shell bij het tan ken links liggen. Totdat bleek dat Greenpeace een rekenfout had gemaakt over de hoeveel heid olie die in het platform was achtergebleven. Green peace had de zaken te negatief voorgesteld. Volgens Samson kreeg de mi lieuorganisatie er aan het be gin van de affaire ongeveer 200 aanmeldingen bij en zeg den later ongeveer 200 men sen op. „Mensen lopen bij na tuurorganisaties nooit mas saal weg omdat het ze niet be valt." Hij wijt het verlies aan onvoldoende fondsenwerving. incidenten hield de politie tien mensen aan. „Dit gaat werkelijk alle perken te buiten", aldus de politie woordvoerster. „Bewoners rij den met auto's achter de politie aan om te kijken of ze echt weggaat uit de wijk- en slaan vervolgens dubbel zo hard toe. Dit is geen gewone wijkrel meer. De sfeer wordt nu echt heel grimmig." De politie heeft deze dagen in Amsterdam-Noord een 'vlie gende brigade' van twintig agenten van de ME rondrijden die moet ingrijpen bij het afste ken van verboden vuurwerk en bij illegale kerstboomverbran dingen. - De kerncentrale in in Zeeland is sinds gis- aditen bedrijf door een ja een klep in het nucle- eereelte. Volgens een assjierder van NV Elektrici- ndeductiemaatschappij afs|derland (EPZ) zal het stal morgen duren voordat ff oale weer in gebruik is. dagen liep de ituur in een van de drie op. Daarop oosloten om uit veilig- de centrale driijf te nemen, n gasslang pi<«ak explosie bet - De overspannen op eerste kerstdag veroorzaakte in egan Lelystad-Haven, rommelen met de van haar gasfor- er was van plan het for- jerkopen, maar het luk- \dniet de slang netjes los r htlen. Ze heeft daarop de onjorgesneden. Vervol- erkk ze ook een deel van ataen gasleiding van de rzoek bij im chaussee w trac - De Rijksrecherche nb verzoek van de bevel- zal'an de Koninklijke Ma tt isee onderzoek naar cor- ge j drugsdelicten onder ïgausseepersoneel op De marechaussee voorjaar aanwijzingen noedelijke betrokken- eigen personeel bij „Als het om ei- oi isen gaat, wordt direct Dit (recherche ingescha- dus de woordvoerster. (advertenties) bel de fleurop bloemend jim: 0900-1501 '3 fi O U_3^ J^\ Ji 3310 JJ Al Oudejaarsloterij door Hans Visser amsterdam - „Nee, een oplos sing heb ik ook niet, maar het gaat erom dat ik mensen aan het denken zet." En aan het denken gezet zijn de mensen zeker. Met zijn enquête over het omgaan met illegalen in Neder land, heeft kunstenaar Martijn Engelbregt bij 200.000 Amster damse huishoudens heel wat onrust gezaaid. De enquête is onderdeel van het driedaagse festival Grenze loze Solidariteit, een initiatief van de Amsterdamse Stichting De Balie. Tijdens het festival zijn er onder meer lezingen en voorstellingen rond illegalen. Engelbregt noemt zich graficus. „Omdat ik veel werk met beel den en teksten. Het Amster damse Fonds voor de Kunst vroeg mij in het kader van het festival voor een project zorg te dragen. Ik heb nagedacht en me afgevraagd hoe mensen werkelijk over illegalen denken als ze daarmee rechtstreeks worden geconfronteerd. Zo is de enquête ontstaan." De ontvangers wordt onder meer gevraagd hoeveel illegale of vermoedelijke illegalen ze kennen en in hoeverre ze zou den meewerken aan het aange ven van illegalen. Door menig een wordt daarmee de link ge legd met het verraden van de joden tijdens de Tweede We reldoorlog. Dat Engelbregt met zijn vragen zo veel commotie zou veroorzaken, had hij niet voorzien. De komende tijd worden de in gevulde enquêteformulieren verzameld en de antwoorden geïnventariseerd. Anil Ramdas, directeur van de De Balie, zegt dat er lang over het project is nagedacht. Aan vankelijk werd het idee als sma keloos ervaren, maar de rede nering dat slechte smaak ten opzichte van illegalen al lang aan de orde is, gaf de doorslag. den haag/gpd - Frans Bauer is de meest geliefde gast tijdens de jaarwisseling. Zo'n 17 pro cent van de Nederlanders wil oud en nieuw met de volkszan ger uit Fijnaart: doorbrengen. Op grote afstand volgen Youp van 't Hek, Marco Borsato, An- dré van Duin, Paul de Leeuw, prinses Maxima en premier Balkenende. Dat staat in een onderzoek van bureau Motivac- tion. Daaruit blijkt verder dat slechts drie procent van de Nederlan ders dit jaar geen oud en nieuw viert. De rest van de bevolking noemt de jaarwisseling een mo ment om terug te blikken. Het woord 'gezelligheid' voert de TNO: 25 procent flowerbed en cakebox voldoet niet - Een van verkrach- lachte Amsterdammer :i tijdens een sanitaire le rechtbank wist te ;edpen, kwam gisteren handen van de politie, rige man was net met uit Frankrijk op het Station aangekomen, door passanten werd en agenten hem in de onden slaan. De politie rde de man in mei na- ort daarvoor op zijn ho- een 30-jarige toeriste Jacht. (raak bank thoven en - Twee mannen heb- L ermiddag met een jeep |teramd van een filiaal Éjtabobank in Bilthoven. ■was de kluis van de ■naat. Voor zover be- Higen de daders er zon- 9 vandoor; ze zijn nog f chtig Direct na de k sprongen de mannen ijze jeep en probeerden n, zonder succes, in steken. Volgens een vilden de mannen een >el om de kluis binden, os te trekken. door Luuk Kortekaas den haag - Het knalt al overal en hier en daar spuit het zelfs voortijdig het luchtruim in. Sommige vuurwerkliefhebbers kunnen zich niet bedwingen tot oudejaarsdag. Op het illegaal afsteken van vuurwerk staat een boete van zestig euro,'en jonge ren onder de achttien jaar die gesnapt worden krijgen een taakstraf. Zij kunnen het nieu we jaar beginnen met het opve gen van vuurwerkresten. Ernstiger is dat het afsteken van vuurwerk in sommige gevallen ronduit gevaarlijk kan zijn. Bij TNO in Rijswijk weten ze er al les van: uit onderzoek blijkt dat nog lang niet al het vuurwerk veilig is. Sinds de extra maatre gelen na de ramp in Enschede werden ingesteld, wordt daar vuurwerk getest. Voor Ed de Jong, leider van het project vuurwerk bij TNO in het Prins Maurits Laboratorium: „In principe gaat ons onder zoek het hele jaar door. Maar voor consumentenvuurwerk ligt de nadruk vooral op de pe riode van oktober tot en met december. De importeurs be stellen hun handel in China in juli, augustus én het versche pen duurt een week of zes." Het te onderzoeken knal- en sierwerk komt bij TNO op initi atief van het ministerie van volksgezondheid, ruimtelijke ordening en milieu. De 'vlie gende brigades' van inspec teurs van hét ministerie nemen Meer professioneel vuurwerk Consumenten hebben dit jaar meer professioneel vuur werk in hun bezit dan andere jaren. Dat blijkt uit groot schalige controleacties langs de Belgisch-Nederlandse grens. „Het gaat om vuurwerk waarvoor j e een opleiding nodig hebt om het veilig te kunnen afsteken", aldus een woordvoerder van het openbaar ministerie (OM) in Den Haag. Tot nu toe hebben politie en justitie ongeveer 110.000 kilo illegaal vuurwerk inbeslaggenomen. Dat is meer dan vorig jaar rond deze tijd. De hoeveelheid inbeslaggenomen vuurwerk neemt zo vlak voor de jaarwisseling overigens - snel toe. „Dezer dagen zijn er veel controles en worden veel partijen onderschept en afgeleverd bij de opslagbun kers van de overheid", aldus het OM. De Dierenbescherming roept op rekening te houden met dieren bij het gebruik Van vuurwerk tijdens de jaarwisse ling. Voor veel huisdieren, maar ook beesten op boerde rijen of in parken, is het afsteken van knalgoed een angst aanjagende ervaring. Ze kunnen volgens de Dierenbe scherming in paniek raken, weglopen, zoekraken of ver wondingen oplopen. her en der vuurwerk mee uit het assortiment van de handel. In Rijswijk wordt gekeken naar zaken als lontvertraging van het vuurwerk - die moet tussen de drie en acht seconden liggen. Verder is er aandacht voor de geluidsdruk, die niet hoger mag zijn dan 153 decibel. En verder wordt bekeken of het staande vuurwerk al dan niet omvalt nadat het is aangestoken. „Dit jaar hebben we vooral de nadruk gelegd op het omvallen van het vuurwerk", zegt De Jong. „Dat is niet zomaar ge beurd: dat hebben we gedaan naar aanleiding van de bevin dingen van vorig jaar. We heb ben wel wat gevonden: 25 pro cent van het door ons geteste vuurwerk van het type flower bed en cakebox bleek niet te voldoen. Na het aansteken viel het gemakkelijk om. Dan kan het vuurwerk alle kanten op schieten, dus ook tussen de mensen die in de buurt staan. Dat is heel gevaarlijk." Dat er zoveel gevonden is dat niet voldoet, heeft De Jong wel verrast. „Aan de ene kant is er natuurlijk veel gevonden omdat er gericht naar gezocht is. Maar 25 procent blijft een behoorlijk getal. Ik denk dat het komt door een vorm van gemakzucht bij de importeur. Men wil de prijs zo laag mogelijk houden en het vuurwerk zo licht mogelijk hou den om de transportkosten te drukken." Volgens De Jong heeft onder zoek wel effect. „Dat de bran che goed luistert merken we bijvoorbeeld aan de vertraging in de lonten. Vorig jaar ontdek ten we veel problemen met vuurwerk omdat de lontjes te snel afbrandden. Dit jaar zien we dat dit al stukken en stukken beter is. Daar zie je aan dat het toch nut heeft." harderwiik - Het mag een klein wonder heten. Lisannne, de op 24 november op het strand van Noord- wijk aangespoelde bruinvis, toont weer tekenen van herstel sinds zij wordt verzorgd in het opvangcen trum van het Dolfinarium Harderwijk. En dat had niemand verwacht toen deze dolfijnsoort daar een maand geleden ernstig verzwakt en vermagerd werd binnengebracht. Foto: ANP/Vidiphoto boventoon. Voor 2004 wensen vier op de tien Nederlanders dat het beter gaat met de eco nomie. Tradities nemen een belangrij ke plaats in. Vuurwerk, oliebol len, het aftellen van de secon den via de televisieklok, het la ten knallen van de champagne- kurk, de oudejaarsconference en het jaaroverzicht worden door ruim de helft van de Ne derlanders genoemd als onont beerlijke ingrediënten voor een geslaagd feest. Eenderde van de - huishoudens steekt vuurwerk af. Meestal besteedt men daar een bedrag aan van tussen 15 en 25 euro. In verreweg da meeste gevallen wordt de part ner om middernacht alsaerste gezoend. De helft van de feest vierders ligt rond drie uürin bed. Terugblikkend noemt een kwart van de Nederlanders de ge boorte van prinses Am alia het belangrijkste evenement van het jaar. De verkiezingen-en de komst van het nieuwe kabinet- Balkenende waren het belang rijkste nieuwsfeit voor 15 pro cent, terwijl de oorlog in Irak voor maar zeven procent als hoogste scoorde. Verder wer den de warme zomer, de affaire Mabel Wisse Smit, alsmede het overlijden van prins Claus, de dood van Pim Fortuyn en de val van het eerste kabinet-Balke nende als belangrijkste nieuws feiten aangehaald. De laatste drie gebeurtenissen vondgn overigens in 2002 plaats. apeldoorn-bodegraven/anp - Twee medewerkers van een kermisattractie zijn gisteren in Apeldoorn overleden, vermoe delijk door koolmonoxidever- giftiging. De twee mannen werden onwel toen zij sliepen in een vracht wagen bij een woonwagen kamp. Toen gealarmeerde hulpdiensten arriveerden, bleek een van hen al overleden. De ander overleed korte tijd later in een ziekenhuis. Een van dé mannen is een 25-jarige inwo ner van de Noord-Hollandse gemeente Niedorp. De identi teit van de andere man is nog niet bekend. De politie heeft de vrachtwa gen, die was voefzi en van slaapplaatsen en een douche ruimte, voor onderzoek afge voerd. Volgens een politie woordvoerder is uit ziekenhuis- onderzoek gebleken dat het vrijwel zeker gaat om koolmo noxidevergiftiging. Een 60-jarige vrouw uit Den Haag is dood aangetroffen in haar caravan op een camping boerderij in De Meije, nabij Bo degraven. Ook zij is volgens de politie hoogstwaarschijnlijk overleden door koolmonoxide vergiftiging. Een passant zag de vrouw gis termorgen levenloos in haar ca ravan liggen. Twee te hulp ge roepen ambulancebroeders en twee agenten raakten onwel. Zij kregen zuurstof toegediend en zijn vervolgens ter controle naar een ziekenhuis gebracht.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3